ZATERDAG 17 JULI 1837 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 16 RECHTZAKEN KANTONGERECHT TE ALPHEN AAN DEN RIJN. Wnd. kantonrechter Ch. Bannier. Allereerst kwam aan de orde de zaak te gen J. v. d. H., die was gedagvaard, ter zake dat hij verzet had gepleegd tegen de politie te Bodegraven, die hem drie maal had gevraagd en ten slotte had gesom meerd met zijn auto achter uit te rijden, waarna hij ten slotte had voldaan. Verd. voerde ter verdediging aan, dat hij niet achteruit had kunnen rijden, doordat ach ter hem ook wagens stonden. De verbali sant gaf echter een andere lezing. De amb tenaar vond de houding van verdachte zeer ongepast en vorderde een geldboete van 5.subs. 5 d.; veroordeeling ƒ3.subs. 3 dagen. F. C. v. D. die wegens een verkeersover treding te Hazerswoude destijds was veroordeeld tot 40.boete bij verstek, was tegen dit vonnis in verzet gekomen, daar hij deze boete te hoog vond. De scha de was inmiddels door de verzekering be taald. Als civiele partij had zich gesteld de heer M. voor een bedrag van ƒ1.we gens schade van een gebroken thermos- flesch. De kantonrechter en ambtenaar bleven er bij, dat de schuld lag bij ver dachte doch wilden rekening houden met de financieele omstandigheden van ver dachte. De ambtenaar verminderde de eisch tot 25.subs. 20 dagen; veroor deeling conform met toewijzing der civiele vordering voornoemd. De lantaarn was de schuldige. P. J. O. had te Boskoop een lantaarn vernield en was hiervoor bij verstek ver oordeeld. Hij was in verzet gekomen. De verzekeringsmaatschappij die de kosten moest betalen, was vertegenwoordigd ter zitting door den makelaar en expert D. Deze hield een uitvoerig pleidooi, waarin hij naar voren bracht, dat de lantaarn ter plaatse reeds meerdere malen was stuk ge reden en volgens zijn opmetingen eerst 1.85 M. doch later 2.85 M. boven den grond aan een perceel was bevestigd. Kortom, de lantaarn zou niet goed geplaatst zijn en daarom was de betrokken mij. van mee ning niet verplicht te zijn de schade te be talen. De kantonrechter concludeerde ech- der, dat verdachte de lantaarn niet had be hoeven stuk te rijden als hij eerst maar midden naar den weg had uitgehaald en de groentenwagen die ter plaatse stond eerst had laten passeeren. De ambtenaar was van oordeel, dat de zaak dan maar door een advocaat in plaats van een ex pert moest worden behandeld als men het met het O. M. niet eens was. Eisch ƒ3. sub. 3 d. met toewijzing der civiele vorde ring ad 37.45; veroordeeling conform. Een brugwachter bedreigd M. D. had geen gevolg gegeven aan het stopteeken van den brugwachter tevens onbezoldigd rijksveldwachter van de 's-Mo- lenaarsbrug v. Z. Volgens verdachte had van Z. tegen hem gezegd: „Ik zal je nu wel eens laten wachten". Verdöchte was hierop doorgereden en van Z. had nood gedwongen plaats moeten nemen op den bumper om niet door de 6 tons wegens vrachtwagen te worden overreden. Ver dachte gaf een uitvoerig relaas en gek scherend meende de kantonrechter, dat het er nog al netjes aan toe was gegaan. Verbalisant verklaarde echter, dat ver dachte had gezegd: „Kerel ga nu weg of ik rijd je hardstikken dood tegen die boom"! De gehoorde S., die namens ver dachte werd gehoord, wilde beweren dat v. Z. had getracht de wagen tegen te hou den. Ambtenaar en kantonrechter kwali ficeerden dit echter als onzin en waren van meening, dat de zaak maar verder door de rechtbank moest worden behan deld wegens poging tot doodslag of het toe brengen van zwaar lichamelijk letsel. De ambtenaar eischte wegens overtreding der motor- en rij wiel wet een lage geldboete in verband met het feit, dat de rechtbank hier wel niet zoo malsch over zal denken, van 10.subs. 10 d. met intrekking van het rijbewijs van verdachte voor den tijd van een halfjaar; uitspraak conform. A. J. v. d. B., procuratiehouder, had te Bodegraven een aanrijding veroor zaakt, doordat een bij hem inzittende per soon studeerde voor zijn rijbewijs. Mevr. S. had zich civiele partij gesteld wegens be komen schade aan haar kleeding. Ver dachte bleek zeer coulant en was terstond bereid de schade te btealen. Eisch 20. subs. 20 d.; veroordeeling conform. Gewogen en te licht bevonden. Bakker F. O. uit Boskoop bleek brood te hebben gehad, dat te licht was. Ver dachte beweerde, dat bij hem geen knoeie rij had voorgezet, doch dat het was geko men door een samenloop van omstandighe den. Rekening houdende met het feit, dat verdachte nimmer was veroordeeld eischte de ambtenaar een boete van 20.subs. 20 dagen; veroordeeling ƒ15.subs. 15 d. WILT U IETS WETEN? Vraag: Kunt u mij ook zeggen of er in Leiden een Emigrantenbond bestaat? Zoo niet, waar dan wel? Tot wien moet ik mij wenden? Antwoord: In Leiden is ons het be staan van zulk een bond niets bekend. Wij kennen alleen de R.K. Emigratiever- eeniging, die u eventueel inlichtingen kan verschaffen. Het adres van het secreta riaat is: Bezuidenhoutscheweg 76, Den Haag. De Raad dezer gemeent vergaderde Vrijdagavond onder voorzitterschap van den Burgemeester. Tegenwoordig waren alle leden. De notulen werden, na een kleine ver duidelijking van den heer Schrama, aan gaande de toestand van den Loosterweg, goedgekeurd. Wethouderspensioenen. De voorzitter stelde aan de orde de ge wijzigde regeling omtrent de Wethouders pensioenen. Spreker deelde mede, dat Ged. Staten vasthouden aan een pensioen- percentage van 2 y, pet. per dienstjaar en dat zij verhaal eischen van 10 pet. indien de wethouder weduwepensioen wenscht voor zijn echtgenoote. De heer Kingma vraagt indien in het pensioen geen weduwenpensioen wordt begrepen men dan toch verhaal toepast. Spreker gevoelt er wel iets voor, indien de wethouders zich er mede kunnen ver eenigen om het weduwenpensioen maar in de verordening te schrappen, temeer daar nieuw benoemde wethouders, wel licht niet voor weduwenpensioen gevoe len. De voorzitter antwoordt, dat de wet houders dit feitelijk verplicht zijn aan hun echtgenooten en dat deze bepaling derhalve niet voor schrapping vatbaar is. De heer Boot heeft begrepen dat deze verordening voor de in functie zijnde wethouders acceptabel is, doch dat voor eventueel nieuw benoemde wethouders, in verband met het verhaal, deze regeling zeer nadeelig is, wanneer men eventueel het weduwen-pensioen er aan verbindt. De heer Segert informeert of het juist is dat men vrij is om al dan niet gebruik te maken van het toekennen van wedu wen-pensioen. Spreker vindt het premie- verhaal van 10 pet. hoog en zou hieraan willen toevoegen, dat er maximaal 10 pet. verhaald zal worden. In betere tijden zou men dan een verminderd verhaal kunnen toepassen. De voorz. verklaart, dat de wethouders vrij zijn om al dan niet gebruik te maken van de bepaling voor het toekennen van weduwenpensioen. Indien zij er gebruik van maken stellen zij zich vrijwillig on der de bepalingen der verordening en wordt 10 pet. pensioenverhaal op hun wedde toegepast. De 10 pet. is usance en Ged. Staten wijken hiervan niet af. De heer Tibboel constateert, dat dit een tegenvaller is en acht dit een moeilijke aangelegenheid. Er valt weinig aan te tornen en spreker meent te moeten aan raden om de verordening aan te nemen, wil men iets tot stand brengen in deze aangelegenheid. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd tot de vaststelling besloten. Capitulantenverordening. Overgegaan werd tot de vaststelling eener capitulantenverordening. De voorz. licht toe, dat uit de bespreking met den capitulantenraad is bereikt, dat de aan gewezen functies zoo veel mogelijk is be perkt gebleven. Voor deze gemeente zijn hiervoor aangewezen: arbeider in alge- meenen dienst; wegwerker; terreinwer ker; autobestuurder en meteropnemer- geldophaler. Men is verplicht de veror dening vast te stellen. De heer van Kesteren vraagt wat er gebeurd, als alle leden tegenstemmen en enkele andere inlichtingen aangaande de functie van terrein werker. De voorz. antwoordt, dat wanneer de Raad deze verordening niet vaststelt, Ged. Staten zullen overgaan tot het vast stellen van deze verordening. Men be reikt er niets mede en brengt de gemeen te in moeilijkheden. Na uitvoerige bespreking wordt onder de opmerking „noodgedwongen", beslo ten overeenkomstig het voorstel van B. en W. Na bespreking wordt zonder hoofde lijke stemming besloten tot den verkoop van een perceel grond, groot 0.37.00 H.A., gelegen aan den Driesprong, aan den heer E. J. van der Zaal, tegen den prijs van 1200.komende de kosten van over dracht voor rekening van den kooper. Conversie geldleening. Voorstel van B. en W. om met de Naam- looze Vennootschap: N.V. De Centrale Ar beiders Verzekerings- en Deposito-Bank, te 's-Gravenhage, een geldleening aan te gaan tot een bedrag van 45.760.De conversie van de met de Rijksverzeke ringsbank te Amsterdam gesloten leening, oorspronkelijk groot 120.000.tegen een rente van 5% pet. De leening wordt aangegaan tegen een rente van pet. gedurende de eerste 10 jaren en daarna 4 pet. per jaar. De af lossing bedraagt in elk der jaren 1938 tot en met 1941 4640.en in elk der jaren 1942 tot en met 1951 2720. De heer Segers acht de bepaling in de voorwaarden, t.w. „de gemeente verbindt zich voor de geregelde betaling van de rente en van de hierbij vastgestelde af lossingen van deze geldleening, steeds de in eenig jaar daartoe vereischte bedragen in de eerste plaats op de begrooting te brengen en verbindt verder al de gewone inkomsten en bezittingen van de gemeen te voor de nakoming van de verplichtin gen bij deze overeenkomst aangegaan" niet zakelijk en overbodig. Dit luttele be drag eischt z.i. niet dekking door middel van alle gemeentelijke bezittingen. De voorzitter antwoordt, dat de inkom sten en bezittingen het bedrag der lee ning een aantal malen overschrijdt. Er bestaan evenwel geen bezwaren tegen deze clausule, ook niet van de zijde van Ged. Staten. Getracht is er wel om deze bepaling weg te krijgen, doch dit heeft niet gebaat. Het is een zeer gunstige ge- GEMEENTERAAD VAN LISSE Onder praesidium van den burgemeester, den heer B. J. Hogenboom, kwam de Raad dezer gemeente Donderdagavond bijeen ten gemeentehuize. Na opening en de aan dacht gevraagd te hebben tot het uitspre ken van het gebed, volgt voorlezing der no tulen, welke onveranderde goedkeuring verkregen. Direct hierop benoemt de voorz. een commissie, die tot taak heeft de geloofs brieven te onderzoeken van het nieuw be noemd raadslid, den heer A. de' Leeuw. Hiervoor kwamen in aanmerking het oud ste en jongste lid, te weten P. Hoogervorst en H. A. Volgering. Heel kort maar duurt dit onderzoek met als conclusie, dat de nes ter adviseert tot toelating, waartoe de Raad besluit. Wanneer de heer de Leeuw Ter-Aar's parlement is binnengetreden, legt hij de vereischte eeden af, n.l. van zuivering en trouw aan de Grondwet. De voorz. wenscht dit nieuwe raadslid hartelijk te verwelko men, hoopt op een prettige wijze samen te werken, zulks in het belang der gemeente. De heer de Leeuw, die volgens oude ge woonte de plaats inneemt naast den voor zitter, geeft in vlotte bewoordingen te ken nen, dat hij alle voorstellen, welke in het belang van de gemeente zijn, onverschillig van welke richting zij komen, zal steunen. Bij de ingekomen stukken zijn als ge woonlijk enkele goedgekeurde besluiten van Ged. Staten, die voor kennisgeving worden aangenomen. Met de behandeling van belasting-recla- me's werd de eerste adressant niet ontvan kelijk verklaard, de tweede moest zich te vreden stellen met een reductie van zegge vijftig cent. De keurloonen van vee en vleesch. Gingen deze agendapuntan vlot onder de hamer door, meer discussie lokte het schrij ven van Ged. Staten uit, inzake het raads besluit van 12 Januari 1937, tot wijziging van de heffingsverodening op de keurloo nen voor vee en vleesch. Deze verordening, toen gewijzigd om hier in de gemeente het oprichten van een grossiersbedrijf mogelijk te maken, had volgens voornoemd college te lage tarieven in vergelijking met de al gemeen gangbare, redenen, waarom zij verzochten tot intrekking. Dit gaf B. en W. aanleiding opnieuw een onderhoud aan te gaan met deg Provinciale Griffie, na eerst overleg gepleegd te hebben met Nieuwveen. De nu ontworpen verordening zai de vereischte goedkeuring weJ ontvan gen en luidt aldus: voor 1 varken boven 75 kg. 3, voor 4 of meer, doch minder dan 20/2 per varken, voor 20, of meer, doch minder dan 40 1.50 enz. De varkens moeten meer dan 75 kg. wegen, toebehoo- ren aan een en denzelfden persoon en te gelijk voor gewone slachting worden aan gegeven. De heeren v. d. Weijden en Vo.gering be treuren de houding van Ged. Staten in deze materig, wat toch nooit beter kan be zien worden dan door de gemeentenaren zelf. De sprong is van 4 tot 20, hier tus- schen ligt juist het zwaartepunt en dat maakt het grossiersbedrijf onmogelijk. Een klein bedrijf moet in de kiem gesmoord worden, merkt de heer v. d. Weijden op, het kapitaal moet zegevieren. Als de zaak van alle kanten is bekeken, houdt de voorz. een warm pleidooi voor het aanne men van deze verordening, dan kunnen wij aanstonds opnieuw een verzoek richten tot wijziging in de begintarieven. De Raad verwierp dit voorstel met 8 tegen 3 stem men. (Beide wethouders en de heer Apel doorn). Een voorstel van de heeren L. Hooger vorst en v. d. Weijden, de heffing als volgt te regelen: voor 4 tot 15 2, daarboven 1.50, mocht de volledige goedkeuring ont vangen van den Raad, doch de eindbeslis sing ligt bij Ged. Staten en Het suppletiekohier hondenbelasting 1937 wordt z.h.st. vastgesteld op veertig gulden. Van het bestuur der L.T.B.. afdeeling Aarlanderveen, is een verzoek binnen ge komen voor subsidie ten behoeve van den landbouwcursus, welke door negen land bouwerszonen uit deze gemeente wordt be drag, ter voorziening van lokaalhuur, licht zocht. Pondspondsgewijs bedraagt het be en verwarming, bijna negentien gulden. De voorz. is verheugd, dat zoovele jonge land bouwers deze nuttige cursus volgen en ad viseert dan ook om de gevraagde subsidie te verleenen. Accoord. Met 1 September 1937 is het verplich tend gesteld, dat hij die huurauto's exploi teert, hiervoor een vergunning moet heb ben" van B. en W. Weigeren B. en W. deze vergunning, dan kunen exploitanten in be roep komen bij den Raad. Om nu dit be- roepsrecht te regelen is een verordening ontworpen. Zij bestaat uit een paar arti kelen en na voorlezing volgt zonder wijzi gingen aanneming. Op een vraag van den heer v. d. Weijden aan den voorz., op wel ke gronden een vergunning geweigerd kan worden, wordt niets positiefs geantwoord. Tot leden van de wongbouwvereeniging „Ter Aar" werden met algemeene stem men benoemd de aftredende herren J. van Vliet en C. Kroon. Hopelijk voor de laatste maal worden veranderingen gebracht in de begrooting 1937, want hierop is steers nog geen goed keuring ontvangen. Thans moest een be drag van negenhonderd gulden uit de uit gaven gehaald worden, wil de gemeente aanspraak blijven maken op ruim vijf dui zend gulden uit het extra werkloosheids- subsidiefonds. De heer Verboom brengt klachten te ber de over ondersteuning aan werkloozen, doch er wordt opgemerkt, dat de uitvoe ring hiervan berust bij B. en V/. Ligt het niet op den weg, aldus de heer Wouden berg, reeds een begin te maken met wer ken te laten verrichten door werkloozen in werkverschaffing, o.m. het uitdiepen van de ringsloot. De voorz. stelt het op hoogen prijs, indien de de leden objecten naar vo ren brengen, die vatbaar zijn voor werk verschaffing. In dit verband wordt ge noemd het uitdiepen van de Leidscne Vaart, waarover inmiddels al correspon dentie is gevoerd met Rijnland. De heer P. Hoogervorst brengt de rijweg Papeveer Korteraar in herinnering. Zeer goed was de opmerking van den heer Volgei'ing over het parkeeren van auto's op het Jaagpad, teneinde het Kerk- pad, wat somtijds het verkeer in gevaar breigt. Aan de hand van de politieveror dening zal, indien deze erin voorziet, inge grepen worden. Voor een ongelukkig kind van een der inwoners vraagt de heer P. Hoogervorst een spoedig ingrijpen van B. en W. Dit ge val schijnt het college bekend te zijn en gehoord het ernstig karakter wat bij den dag om oplossing vraagt, wordt aangedron gen dit tot een bevredigend eind te bren gen. Ten slotte wijst de heer Hoogenboom op de vuile slooten te Korteraar, die eigenlijk moeten schoon gehouden worden door de graspachters. Hierna sluiting. We hebben twee revolvers, een boksbeugel en een ploer- tendooder bij je gevonden en toch beweer je geen politieke agitator te zün? Weineen. Ik ben een dood gewoon zakkenroller. (Canard) legenheid en een voordeelige leening. Bo vendien heeft de gemeente na 10 jaren vastigheid, dat zij dan slechts een rente heeft te betalen van 4 pet., ook al' is de rentestandaard hooger. De heer Tibboel meent dat het ernstig lijkt, dus is niet bevreesd voor deze be paling, omdat het een betrekkelijk klein bedrag is. De heer Lefeber acht deze bepaling een beetje te ingrijpend. Juridisch gesproken, kan men dan een andere leening sluiten na deze. Z.i. niet. Immers men heeft het bezit der gemeente geheel verpand of vastgelegd op deze leening en kan dit be zit derhalve niet aanwenden voor een volgende leening. Bovendien zit er z.L nog een ander bezwaar in. Wanneer de gemeente geld noodig heeft in een tijd, waarop de rentestandaard aanmerkelijk is gestegen, zou de geldschieter van deze leening wel eens gebruik kunnen maken van deze bepaling en zou de gemeente verplicht zijn om de leening dan af te lossen en wederom een andere leening te sluiten tegen een hooger rente-percen tage. De heeren de Vroomen, Lefeber en Se gers zien hierin iets onwettigs. Wethouder Warmerdam deelt mede, dat de wethouders een zelfde opmerking hebben gemaakt in de vergadering van B. en W. Daarna is contact gezocht met Ged. Staten en de geldschieter. Het resul taat weet u, doch Ged. Staten zien hierin geen bezwaren of moeilijkheden. De voorz. verklaart Ged. Staten alsnog te zullen wijzen op deze bepaling en een juridische uitspraak zien te verkrijgen, doch stelt voor hiertoe over te gaan, on der beding, dat tegen deze clausule geen bezwaren bestaan, die nadeelige gevol gen zouden hebben voor de gemeente. Hiertoe werd besloten met de stem van den heer Segers tegen. Zonder hoofdelijke stemming werd, na toelichting, besloten het aangevraagde grondvoorschot door de R. K. Woning bouwvereniging „Het Gezinsbelang" te verhoogen tot ten hoogste 23.881.al- zoo te vermeerderen met 771.Uit de toelichting bleek, dat het boouwvoorschot niet geheel zal worden opgenomen en dat hierop ongeveer 2500.zal overschie ten. Overgegaan werd tot de benoeming van een lid der commissie voor sociale aange legenheden en een lid der commissie ter behartiging van de belangen der bij de gemeente tewerk gestelde werkloozen, ter voorziening in de vacature van den heer Onderwater; De heer Warmerdam beval voor de commissie van sociale aangelegenheden den heer de Vroomen aan en in de andere commissie den heer H. v. d. Vlugt. Overeenkomstig dit advies was de uit slag der stemming. Mededeeling werd gedaan van de ver schillende ingekomen goedgekeurde raads besluiten. Voorts werd medegedeeld dat de heer Inspecteur van de Volksgezond heid. afd. Volkshuisvesting, geen gebruik zal maken van zijn bevoegdheid tot het in beroep gaan van de niet onbewoon baarverklaring van huizen door den Raad, doch dat hij van advies zal dienen voor het aanbrengen van de noodige verbete ringen daarin. Bij de rondvraag vroeg de heer Tibboel wat er gedaan wordt op 31 Augustus, den verjaardag van H. M. de Koningin. De voorz. wenschte dit over te laten aan het Oranjecomité. De heer Tibboel vraagt of er reeds plannen zijn en wie er het initiatief toe neemt. Is hiervoor geld? De voorz. zegt dat nog geen plannen bekend zijn. Besloten werd, wanneer het particulier initiatief geen geld opbrengt, van gemeentewege een bedrag van 0.10 per kind hiervoor zal worden beschik baar gesteld. Voorts vroeg de heer Tibboel om het pas aangekochte terrein bouwrijp te ma ken in werkverschaffing. Arbeid werkt opvoedend voor de werkloozen. Hier is een object aanwezig. Spreker beveelt het sterk in de aandacht van B. en W. aan, ook al gaat dit gepaard met een gelde lijk offer van de gemeente. De heer de Vroomen sloot zich hierbij aan en wees op de mogelijke bemoeiingen van gemeentewege bij het uitvoeren van werken door particulieren. De voorzitter zal zijn aandacht hieraan besteden en wees op besprekingen, die reeds gevoerd waren dienaangaande. De heer Boot wees op de iepziekte in de boomen van de Julianastraat. Wethouder Warmerdam wees op het toezicht hieromtrent van Rijkswege door de Heide-Mij. en zegt onderzoek toe. De heer Schrama wees op een tekort aan cokes door de prijsbepaling en een teveel aan parelcokes. De voorz. adviseerde het zoo laten en geen prijsvermindering voor de parel cokes te bepalen. De heer Knetsch informeerde naar een adres aan den Raad van verlofhouders voor vermindering der pers. bel. voor bil jarts. De voorz. zegt onderzoek toe. De heer Romijn vroeg politietoezicht bij het aangaan der scholen aan de Engel. De voorz. zal dit overwegen en sloot de vergadering. OpwmVt/LKJiPwQ/fen. Wie op de pas Ingestelde voorrangs wegen rijdt, heeft bij kruisingen óól voorrang boven het voor hem van- rechts komende verkeer (dat aan 'n rooden driehoek met punt naar beneden zien kan, dat het 'n voorrangsweg nadert). Manschappen van het corps Motoidienst te Haariem zijn bezig met het plaatsen van voedingstenten op bet ternein der Wereldjamboree te Vogelenzang GEMEENTERAAD VAN TER AAR

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 16