Een jaar Burgeroorlog In Spanje EEN WEEK HISTORIE ZATERDAG 17 JULI 1937 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 -tiiiiiifiiiiiiiiiiimiiiimiimiiiniiiiimiimiMimiiiiiiiiimiiiiiiiiiiMiiiiiimiitmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu. ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiimnnnF EEN JAAR GELEDEN BRAK DE SPAANSCHE OPSTAND UIT. HET ENGELSCHE COMPROMIS INZAKE DE CONTROLE. WAT DE JAPANNERS IN NOORD-CHINA WILLEN. Een jaar geleden. Van de week is het juist een jaar geleden, dat de op stand in Spanje uitbrak. Dinsdag 13 Juli voor een jaar werd de bekende Katholieke staatsman Calvo Sotelo door politie-beamb- ten van de Spaansche regeering uit zijn huis gehaald, naar het kerkhof gereden en daar neergeschoten. Dat was de druppel, die de emmer deed overloopen. Want Calvo Sotelo was niet de eerste, maar de 257ste, die sedert Februari 1936 door de regeering of haar trawanten afgemaakt werd. Er wa ren toen ook al 84 kerken verbrand, 4 krantenbureaux bestormd, alsmede 36 poli tieke centra en 92 particuliere woningen, 800 scholen waren gesloten en duizenden arbeiders en ambtenaren, bij weigering zich tot het marxisme te bekeeren, broodeloos op de keien gedeponeerd. De moord op Calvo Sotelo gaf echter de laatsrte stoot aan den opstand, die op 18 Juli uitbrak. Op dien dag meldden de om roepers der Spaansche radio-stations: „Het Comité van de socialistische en communis tische partij deelt ons op verzoek van de regeering mede: De geheime propaganda van het fascisme geleid door Gil Robles en Franco.... heeft gisteren in Melilla en Ceuta tot een putsch geleid, die nu ook naar het schiereiland is overgeslagen. De arbeidersklasse moet zich onmiddellijk, zonder tijdverlies, uitrusten voor even- tueele straatgevechten en laat iedere strij dende arbeider zich onmiddellijk naar het naastbij gelegen lokaal van zijn organisatie begeven". Zoo luidden de bevelen van de anarchis tische vakbonden, en in denzelfden nacht nog spreekt als eerste „republikeinsche po liticus" de beruchte communiste Dolores Ibarruri, de „Passionaria" vanuit het Mi nisterie van Binnen landsche Zaken. In dezen nacht beginnen ook de massa arrestaties. Daar de politietroepen op de voorste linie samengetrokken worden, om de haard van den opstand te omsingelen, zijn het de roode milities, die ieder in hun stadswijk de als „fascisten" bekend staan de burgers uit him huizen halen. Een massa-moord op priesters, -klooster lingen en „fascisten" wordt ingezet, zooals men z'n weerga nauwelijks vinden zal in de geschiedenis. Een gruwelijk hoofdstuk in de annalen van Spanje's historie. Een jaar lang vecht nu reeds de eene helft van Spanje tegen de andere helft; een jaar lang heeft de geesel der verwoesting het land geslagen. En nog altijd is de strijd onbeslist. Aan beide zijden strijden onderdanen van andere landen mee. Ge heel Europa is verdeeld in twee kampen en als de uitvinding van de niet-inmen- ging niet gekomen was, zouden die twee kampen niet alleen op Spaanschen bodem maar ook elders in Europa elkander in de haren gevlogen zijn. Compromis. Die niet-inmenging is een geniale uitvinding geweest. Het is feitelijk een paskwil geweest, maar het heeft althans in zooverre zijn doel bereikt, dat het een oorlog in Europa heeft verhin derd. Gemakkelijk is het werk der niet- inmengingscommissie niet geweest, want met name Italië en Duitschland hebben nimmer met enthousiasme en volkomen loyaal meegewerkt. Toen zij beloofd hadden, geen soldaten te sturen, stuurde zij „vrijwilligers" en toen zij zich verplicht hadden om ook het vertrekken van vrijwilligers te verbieden, reisden er „toeristen" naar Spanje. Voorts was er de kwestie der controle. Nauwelijks namen de Duitsche schepen deel aan de controle ter zee of een aanval op een Duitsch oorlogsschip was oorzaak, dat Almeria werd gebombardeerd en dat Duitschland en Italië zich terugtrokken. Het conflict werd weer bij gelegd, maar weldra volgde een nieuw „incident", n.l. met de „Leipzig", welk schip door een on derzeeër zou zijn aangevallen. Na dit inci dent trokken Duitschland en Italië zich de finitief terug. Sedertdien is vooral Engeland bezig om de controle - weer te herstellen, tot nog toe echter tevergeefs. Twee standpunten stonden tegenover elkaar. Aan den eenen kant wilden Duitschland en Italië niet meër meedoen, maar wenschten zij ook niet, dat Enge land en Frankrijk hun plaats innamen. Zij wilden de niet-inmengingsidee „verster ken" door aan de beide partijen de rechten van oorlogvoerenden toe te kennen, waar Engeland en Frankrijk weer niet aan wil den. Aan Engeland is toen de opdracht gege ven om een compromis te vinden tusschen deze twee nogal uiteenloopende standpun ten. Van deze opdracht heeft de Britsche re geering zich gekweten; zij heeft een com promis opgesteld, dat van alle eischen de grootste gemeene deeler is. Het ingediende voorstel is inderdaad een compromis, dat aan de wenschen van alle landen tegemoet komt. Want ten slotte hadden zij allen te kennen gegeven, dat de controle gehand haafd moest worden. Slecht^ over den vorm bestond verschil van meening. En evenzeer bestond er in de redevoeringen van de ge delegeerden te Londen een communis opi nio, dat de terugtrekking der vrijwilligers gewenscht is. Zoo was het voor Eden mo gelijk een oplossing te vinden, die naar den vorm een compromis is, maar naar het wezen ten slotte maar weinig afwijkt van de principieele richting, die Engeland voor staat. De vlootcontrole zal worden opgeheven, maar daarvoor in de plaats komt een con trole in de Spaansche havens. Duitschland en Italië willen aan de strijdende partijen de rechten van oorlogvoerenden toeken nen; goed, zegt Engeland, maar dan eerst nadat er een aanvang is gemaakt met het terugtrekken der vrijwilligers. Het is nu eenmaal het lot van alle com promissen, dat zij niemand bevredigen. En zoodoende is geen van de partijen te vreden over dit Engelsche compromis. Maar allen krijgen tenslotte toch een stuk van de stokvisch. Voorloopig is er nog weinig animo om toe te happen, vooral daar Franco de Brit sche voorstellen reeds heeft verworpen. Maar met Franco is misschien nog wel te praten. In ieder geval heeft men de voor- stellèn aanvaard als basis van bespreking. Chineezen en Japanners. De gele Chineezen en de schele Japanners heb ben het weer aan den stok met elkander. Dergelijke krijgsbedrijven, zooals er mo menteel gaande zijn in Noord-China, ma ken op Ons Westerlingen altijd een eigen- aardigen indruk. Wij kunnen ze moeilijk au serieux nemen. Hoevele keeren Japanners en Chinee zen sedert het ontstaan van het „Noord- Chineesche incident", zooals Tokio de vechtpartij officieel reeds heeft gedoopt, al een wapenstilstand hebben gesloten, is nauwelijks nog te tellen. Telkens is deze Morgen, Zondag 18 Juli, zal het een jaar geleden zijn, dat de Spaansche broederkrijg ontvlamd is en het einde in deze interna tionalen burgeroorlog is nog lang niet te voorzien. Want in werkelijkheid is deze strijd van groote beteekenis geworden voor geheel West- en Midden-Europa. Strategi sche belangenssferen ontmoeten elkaar in de Zuid-Westhoek van Europa en alle be langhebbende landen in deze sferen wer ken mede naar een van beiden zijden om hunne belangen zoo goed mogelijk veilig te stellen. Doch niet alleen strategisch, maar ook economisch is Spanje een land van beteekenis. Het grondstoffen-vraag stuk, een netelige kwestie voor meer dan één land in Europa, brengt Spanje aan de spits van de internationale belangstelling. Immers Spanje is in Europa het land, wat de rijkste bodemschatten bezit. Het bezit vele en velerlei mijngebieden. In ronde cijfers brengt Spanje per jaar voort 7 mill, ton steenkool, bijna een y. mill, ton bruin kool, 6y mill, ton ijzererts, 400000ton ko pererts, 4 mill, ton koperhoudend zwavel- kiezel, 200.000 ton looderts, 140.000 ton zinkerts, 36.000 ton kwikzilvererts, 18.000 ton mangaanerts, 20.000 ton zwavel, 1 mill ton zout. Voorts tin- en zilvermijnen. Voor waar een bodemrijkdom om van te water tanden. Het meeste van deze ertsen wordt uitgevoerd en de belangstelling in het bui tenland, om zich ook .een deel, en liefst het voornaamste deel dezer voortbreng selen te verzekeren, is dan ook alleszins verklaarbaar. Het sinds 29 Maart door de witte troepen veroverde deel van het Bas kenland met als voornaamste stad Bilbao, behoort tot de rijkste ijzerertsgebieden van Spanje. Een belangrijk ertsgebied ligt ook tus schen Cordova, Jaên, Almeria en Murcia (ijzer en zilver). Na de verovering van Malaga (9 Febr.) en het omliggende ge bied, is dit mijngebied aan de grens van de gevechtslinies komen te liggen. Evenwel is het aan de troepen van Franco niet ge lukt dit mijngebied te bezetten. Evenmin heeft de strijd om Pozoblanco geleid tot verovering van de mijnen van Pozoblanco en Limares. De boschculftures (25.000 H.A.) vooral pijnboomen, eiken, beuken, liggen voor het allergrootste deel in het door de nationa listen bezette gebied. (Navarra, Leon). Bovenstaande kaart brengt in beeld de voornaamste mijngebieden en daarnaast ook de frontlijnen, zooals deze vorig jaar waren en zich in den loop van dit jaar ge wijzigd hebben. Met „SEVEN SISTERS" Wales Anthra- ciet BESPAART U zich GELD Ook voor „SEVEN" SISTERS" gelden nu nog LAGE zomer prijzen. Vraagt eens prijscourant bij CALOR, H. Morschweg 148, Telefoon 2760 (3 lijnen) of bij het Bestelkantoor: H. de Ligny, Boommarkt 2, Tel. 46 weder wegens een of andere schijnbare futiliteit verbroken en telkens opnieuw heb ben partijen het gemakkelijk hanteerbare geweer weder gericht en afgeschoten en het gereedstaande geschut in actie ge bracht. De taal der Oostersche diplomatie getransponeerd in het militaire; elkaar ein deloos aan de praat houden, om tijd te Toch is het geval op zich ernstig ge noeg. Want aan beide zijden worden troe pen gemobiliseerd en er is bij de aan beide zijden heerschende mentaliteit niet zoo heel veel noodig om die troepen met elkaar te laten vechten. Wat Japan beoogt, is voor een neutralen waarnemer wel duidelijk. Japan is bezig Noord-China los te wee ken van het overige China, dat onder de centrale regeering van Nanking staat. In een eenige jaren lang voortgezet pe netratieproces hebben de Japanners ge tracht vasten voet in dit gedeelte van China te krijgen. Dat is hun gedeeltelijk gelukt. Van dit partieele succes trach ten zij nu gebruik te maken om door het sluiten van een regeling met hun goed gunstig gezinde gewestelijke gouverneurs de autonomie van dit deel van China ver der aan te kweeken. Waartegen de regee ring van Nanking, wie deze ontwikkeling reeds lang verdroten heeft, maar die tot dusverre zoowel het gezag als de midde len miste om zich hiertegen te verzetten, zich met volle en inderdaad toenemende kracht verzet. Een verzet, dat in geheel China weerklank vindt, en dat, zoo het met succes bekroond mocht worden, niet weinig tot de activeering van het zelfbe wustzijn zal bijdragen. Intusschen zijn wij het hoogtepunt in deze crisis nog niet genaderd. De Japan ners schijnen zich voorloopig numeriek nog te sterk in de minderheid te voelen om een al te agressieve houding aan te nemen. Maar men neemt reeds maatregelen, dit euvel te herstellen door het zenden van nieuwe troepen. Intusschen tracht Japan de onderhande lingen te rekken, totdat deze nieuwe troe pen zijn aangekomen. UIT HET LAND DER KOPPENSNELLERS LAND- EN TUINBOUW Voorschriften rooien van aardappelen. De voorschriften voor het rooien van Eigenheimers en Bintjes, voorgeschreven door de Ned. Groenten- en Fruitcentrale zijn thans, dat voor 1 Aug. geen vroege aardappelen en ook geen Eigenheimers mo gen worden geoogst wanneer de teler-oog ster niet in het bezit is van een voor 1937 afgegeven tuinbouwteeltvergunning of oogstvergunning voor Eigenheimers of Bintjes. Het oogsten van een grootere op pervlakte dan de betreffende vergunning aangeeft, alsmede het oogsten van andere soorten aardappelen is verboden. Alle aard appelen moeten worden geveild op een veiling, waarbij de teler is aangesloten. De garantieprijzen zijn met ingang van he den vervallen, zoodat er thans geen mini mumprijzen meer zijn en de aardappelen ook niet meer worden overgenomen door de Gr. en Fruit-Centrale. O jij jongetje, schaam jij je niet, te rooken op jouw leeftijd? Ik wou dat ik je vader was! Kan gebeuren mijn heer, mevrouw mijn mama is weduwdame. (Lustige Kölner). (NOORD-BORNEO) DE BESTENDIGHEID VAN HET HUWELIJK. Een passende beeldspraak! Ofschoon de Dayakkers het huwelijk bij voorkeur met 'n hanengevecht vergelij ken, waarbij de jongeman er in geslaagd is, zich een passende kemphaantje te ver zekeren, sluiten ze zich toch aan bij onze beeldspraak, wanneer zij spreken over de duurzaamheid van 'n huwelijk. Groote om zichtigheid wordt betracht wanneer ze hun opinie daaromtrent moeten geven. „Nemoe entap, nemoe enda", hetwelk be- teekent: „We weten niet, of ze vast op het water liggen". Dit zal eenige jaren na het huwelijk pas blijken. Wanneer een bootje de stroomversnellingen en draaikol ken met goed succes getrotseerd heeft, zal men pas omtrent de goede hoedanighe den van de boot kunnen oordeelen en wan neer de jonggehuwden na twist en misver stand elkaar toch nog trouw zijn dan pas kan men zeggen dat zij „entap" zijn of „niet wankel" Een ieder die met de gewoonten van dit volk bekend is zal moeten erken nen, dat hun huwelijksbootje dikwijls rank en wankel is en echtelijke schipbreuk veel al het gevolg. Hoe toch zou een man voor wien de vij anden het onderspit moesten delven en naar wiens wijze woorden vrouwen en kin deren met open monden luisteren, kunnen dulden dat zijn vrouw hem verwijten zou maken, wanneer het brandhout nat is of dat zij hem hertevleesch als toespijs zou voorzetten, terwijl zijn familie van ouds her zich daarvan op gevel, der geesten, ont houden moet. Neen dit zal niet geduld wor den, zoolang hij in staat is vijftien dol lars, de waarde van een kleine gong te be talen om zich voor goed aan haar dictatuur te onttrekken. Hij zal de bosschen intrek ken om producten te zoeken en ze aan de Chineezen van de hand te doen, totdat hij de laatste penning betaald heeft. Met groo te tegenzin zal hij zich als daglooner op 'n plantage verhuren om zoodoende het geld voor de echtscheiding bij elkaar te spa ren. Zonder overdrijving kan het gezegd worden dat een groot percentage der man nen vier, vijfmaal een nieuw huwelijk slui ten. In geval van een kinderloos huwelijk wordt dit als een zeer billijke reden be schouwd om van elkaar te scheiden. Een verderfelijke mentaliteit. Dat zulk een verderfelijke mentaliteit oog nog veel vat heeft op de pasbekeerden en het werk der Missionarissen verzwaart zal uit het volgende geval blijken. Bij gebrek aan betere krachten was Pau- lus catechist geworden en was getrouwd met Gisi, een bekeerlinge. Het was in Augustus en de omgehakte bosschen lagen in de heete zon uit te drogen, totdat men door vuur alles wat geveld was herscha pen zou in een groote aschvlakte, een won derbaarlijk terrein voor de jonge ry'st- plant. Zooals bijna steeds voorkomt, meen de de een dat het gunstige oogenblik van branden gekomen was, terwijl de andere een andere opinie was toegedaan. Van dis puut ging het over tot twist en vervol gens tot hooge ruzie, waarna de vrouw wegliep met de verzekering nooit meer naar haar man terug te keeren. Hij had. haar nagezeten met 'n stok maar klaarblij kelijk was ze met geen stok te bewegen ge weest. Onze catechist een gescheiden man; zou misschien op een heidensche manier hertrouwen; velen zouden nu zijn voor beeld volgen en verderf en afval onder de kudde veroorzaken. Pogingen werden aan gewend om de vrouw weer terug te lok ken. Beloften van beterschap mochten niet baten om haar hart te vermurwen. De missionaris alléén zou nog succes kunnen hebben. Het was een wandeling van ze ven uur, hetwelk later veertien uur bleek te zijn. Een wandeling over de bergen die de Oya-rivier van de Mukah-stroom schei den. Het was geen blijde incomste in het dorp; de meeste vrouwen hadden uit sym pathie gezworen mij niet anders dan kwaad aan te staren. En fluisterden ze elkaar niet toe, dat een „leeraar" die zijn vrouw met een stok wilde slaan slecht was? Des avonds hadden we de zitting. „Mijnheer", zoo sprak zijn vrouw, „ik heb u een kussen en een mat gegeven om te slapen en een deken om U te dekken. Doch u sliep op den grond zonder deken. „Deze beeld spraak duidde er op dat ik haar'vroegere bedreigingen om weg te loopen te licht had opgevat. Na twee uur zonder zichtbaar re sultaat de zaak besproken te hebben, nam ik mijn toevlucht tot haar broer. „Niet om je te prijzen maar een ieder weet, dat je een voornaam man bent en veel kennis bezit. Ik zou erg teleurgesteld zijn als je je eigen zuster niet zoudt kunnen beve len na zooveel andere huwelijkstwisten beslecht te hebben." Ofschoon mijn woor den op hem wel de gewenschte uitwerking hadden en hij haar vroeg om het gebeur de te vergeten en weer naar haar man terug te keeren, luidde het antwoord dat zelfs haar broer en tien missionarissen haar hiertoe niet zouden kunnen overreden. Eerst toen men haar een boete van twaalf eieren, zes spijkers en een eetbord had opgelegd, keerde zij zeer kwaad doch naar haar man terug. FATHER J. BUIS, Waldeck Pyrmondtstraat 31, Leiden. Giro 301285.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 13