UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK WILT U IETS WETEN? WOENSDAG 14 JULI 1937 OE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 HILLEGOM. R.-K, Postmannen. Maandagavond hield de af deeling Hillegom en Omstre ken van den Ned. R.-K. Bond van P. T. T. personeel „St. Petrus" de jaarvergadering in hotel „Flora". Voorzitter Heemskerk noemde de zicht bare opleving een verheugend verschijnsel, maar achtte een spoedige salarisherziening noodzakelijk in verband met de dure le venswijze. Besloten werd vervolgens om ook dit jaar weer deel te nemen aan een te houden Landdag in combinatie met ver schillende Zuid-Hollandsüie afdeelir.gen. Hierna werd behandeld een schrijven van het bondsbestuur inzake de aansluiting bij het reservefonds van het R-K. Werklieden verbond. Na een breedvoerige toelichting van den secretaris werd met algemeene stemmen besloten om aangesloten te blij ven. 2. Nieuwe leden werden geinstalleerd. Het jaarverslag gaf een breedvoerige om schrijving van de werkzaamheden in het afgeloopen jaar. De afdeeling telt 35 le den. De penningmeester sloot zijn boeken met een voordeelig kassaldo. De begrooting voor 1938 werd goedgekeurd. Bij de bespre king van punten voor den beschrijvings brief voor het as. Bondsraadscongres wer den alle door de Landelijke Vakgroep voor bestellers ingediende punten overgenomen. Aan een 2-tal moties, één inzake bevorde ring van de 48-urige werkweek en één voor salarisverbetering en standplaats-aftrek werd adhaesie betuigd. De periodiek aftre dende bestuursleden de heeren C. Brouwer en F. C. van Lierop Jzn., werden bij accla matie herkozen. Hierna had de loting plaats voor de a.s. Post-retraite, een vijftal leden kan hieraan deelnemen. Besloten werd om de volgende vergadering zoo mogelijk te houden te Heemstede. De jaarlijksche H. Mis voor de afdeeling, welke binnenkort zal plaats heb ben, wordt nog nader aan de leden bekend gemaakt. Hierna sprak de geestelijke adviseur een pittig woordje over de bevordering van het godsdienstig leven, juist in een tijd nu men God en Godsdienst wil uitschakelen en hield een pleidooi voor het lidmaatschap van de H. Familie. Na een dankwoord van den voorzitter sluiting met den Chr. Groet te circa 11 uur. Aanbesteding. Gisteren had onder etacrhitect W. Kuitems de onderhandsche aanbesteding plaats van het bouwen van 4 landhuisjes aan de Wilhelminalaan voor rekening van Gebrs. Langeler alhier. De uitslag was als volgt: Fr. Pouw en Lange- veld ƒ11875, fa. Van der Jagt ƒ12740, B. Imthorn en Zn. 12900, C. van der Wilden 13340, fa. v.h. J. v. d. Bosch (De Groot en Kalker 13375, A. Graeper 13380, fa. VeenmanVink ƒ13396, Versteeg en Gort zak 13500, E. Schuit 14180. De gunning werd aangehouden. Huldiging mej. Annie Leegwater. De leden van het Graa'lkoor. en van het koor der Maria-Congregatie van de St. Joseph- parochie, hebben het slagen van hun dili gente voor het Staatsexamen Viool aange grepen, om de beminde dirigente spontaan te huldigen. Dank zij het schitterende zo merweer geschiedde zulks Maandagavond in de open lucht, het plein voor de R.-K. Jongensschool, waar de leden zelfs de pia no hadden gebracht. Te voren waren reeds fraaie bloemstukken ten huize van mej. Leegwater gezonden. HAARLEMMERMEER. Geboren: Klazina d. van B. Raams en D. Klootwijk. Dirkje d. van G. Roubos en L. Baker. Hendrikus Gerbrand z. van D. J. Colijn en J. Eijk. Cornells Johan nes z. van W. F. de Leeuw en J. M. de Krij ger. Wilhelmina Cornelia Maria d. van B. v. d. Zwan en C. J. Braak. Theodorus z. van J. J. Balk en C. J. Smit. Johanna Cornelia Maria d. van Th. C. Suidgeest en A. M. v. d. Weiden. Ilse d. van A. Fiel- mich en Th. L. H. Leeman. Maria Hen- drika d. van J. J. Nijssen en M. D. van Bruggen. Ondertrouwd: Jan van Beusekom 32 jaar en Jannetje v. d. Eykel 30 jaar. Cornelis G. A. Kortenoeven 25 jaar en An- tje de Rijk 22 jaar. Johannes P. van Leeuwen 29 jaar en Helena M. Zonneveld 23 jaar. Willebrordus J. Doeve 24 jaar en Hendrika van Raam 20 jaar. Corne lis P. P. Bisschop 27 jaar en Anna M. van Deijck 22 j. Cornelis Bakker 29 j. en Cor nelia van der Blom 28 jaar. Reinder J. Bronkhorst 27 jaar en Catharina J. Claij 20 jaar. Gehuwd: Jacob Paans 25 j. en Alber- tina G. M. Strijbosch 22 j. Arie H. Bok horst 2 3j. en Grietje Weij 22 jaar. Overleden: Aaltje 5 dagen, d. van J. van Tol en A. van Iperen. Jan, 15 mnd., zoon van C. Joren en M. Berfhoef. Gevestigd: Gijsbert van Kersen, Eikenlaan 38. Willem C. van Koperen, Nieuwemeerdijk 311. Lamert Kraake, Lijnderdijk 63. Otto Kwetters, Aals- meerderdijk 595. Petrus A. van der Lans, Bennebroekerweg 924. Jan M. Lu- nzburg, Esschenlaan 51. Christiaan H. Maas, IJweg 136. Sierk van der Meer, Leeuwerikstraat 48. Jean Luzac, IJweg 157. Jacobus J. F. van Meurs. Platanen- laan 16. Hendrik Molema, Lijnderdijk 227. Adrianus C. Leddy, Reigerstraat 54. Jan Muller, Sperwerstraat 6. Andries Neuman, Eksterstraat 19. Pieter L. Pauel Pelikaanstraat 14. Wed. H. H. Kerkhof, Pelikaanstraat 14. Vertrokken: Cornelis Hofmans, Mij drecht A 329. Casper Wolffgramme, Ede Prins Mauritskazerne. Hermanus H. Kreeftenberg, n. Wierden, Rijssensche- weg W.K. 80. Pieter Oomen, n. Nieu- wer-Amstel, van Spaenstraat 6. Jobie Koper, n. Aalsmeer, Legmeerdijk 77. Johannes G. van Es, n. Lisse, Veldstraat 9. Johan Herfst, n. Amsterdam, Ruijsdael- straat 15. Antonius de Bruin, n. Lisse, Molenstraat 9. Pieter B. Schelling, n. 's-Gravenhage, Regentesselaan 370. Teuntje Grebe, n. Aalsmeer, Oosteinder- weg 30. Helena Korver, n. Enkhuizen, Oudegracht 57. Pieter H. Tijker, n. Nieu wer- Amstel. De Sumontstraat 74. Jan v. Maasdam, naar Voorschoten, Leidscheweg 101. Anna van Loon, naar Leiden, Verl. Bloemistenlaan 46. Cornelis Kdster, n. Haarlem, J. F. Helmerstraat 22. Theodo rus J. W. van Lammeren, n. Bennebroek, Bijweglaan 12. Teunis Eland, naar Haar lem, Lelistraat 23a. Franciscus J. Broer, naar Amsterdam, J. v. Lennepstraat 113, 3 hoog. KATWIJK. Kcstelooze rijwielbelastingmerken. De assistent-dienstgeleider maakt bekend, dat hij voornemens is zitting te houden tot aanvraag van kostelooze rijwielbelasting merken 1937—1938 voor inwoners van Kat wijk aan den Rijn en Valkenburg op 22 Juli 1937 en 27 Juli 1937 telkens des na middags van 7 tot 9 uur in de noodslacht- plaats te Katwijk aan den Rijn, Voor straat. LEIMUIDEN. Jaarvergadering „Symphonie". Maan dagavond 12 Juli hield de Muziek vereeni ging „Symphonie" haar jaarvergadering in de zaal van ,,'t Wapen van Leimuiden". Deze vergadering was druk bezocht. Behal ve het bestuur teekende 26 leden de presen tielijst. Na een kort openingswoord door den voorzitter, waarin hij de leden welkom heette, zijn dank uitsprak over de buiten gewone opkomst met de hoop, dat 't be sprokene er toe mocht bijdragen tot een lang bestaan en den bloei der vereeniging, werd overgegaan tot de gewone werkzaam heden. Na het voorlezen der notulen werd mee gedeeld, dat de eere-voorzitter verhinderd was deze vergadering bij te wonen. Uit het finantieel verslag van den pen ningmeester bleek, dat er een nadeelig sal do was van 13.23. Gedurende de korte pauze, die nu gehouden werd, zag een com missie n.l. de heeren A. v. Haaster en J. C. v. Lienden rekening en bescheiden na, ter wijl koffie met cake werd geoffreerd. Na de pauze rapporteerde deze commissie dat alles in orde was bevonden en stelde voor den penningmeester te déchargeeren. De voorzitter deelde nu mee, dat voor een jaar terug een nieuwe directeur was benoemd. Men had hiermee echter niet de resultaten bereikt, die men zich had voor gesteld. Waaraan het lag of aan den di recteur of aan de leden liet spreker buiten beschouwing, 't Was echter de reden waar om men den heer Ruhman een eervol ont slag verleend, onder dank voor zijn bewezen diensten. Het oog was nu gevallen op den heer C. v. Dam uit Langeraar, die bereid was geworden de leiding op zich te nemen. Voorgesteld werd nu dezen heer voorloopig voor 3 maanden te benoemen, wat met al gemeene stemmen geschiedde. Nu volgden nog eenige mededeelingen van het bestuur. Er werd den leden óp ge wezen, dat er een goede geest moest heer- schen in de vereeniging. Er moest thuis ge studeerd worden, tijdig op de repetities j aanwezig zijn, prompt de contributie be talen, vooral flink studeeren, dat er de eerste tijd nog al wat voor de boeg lang: 22 Juli inhalen van ouden van dagen, 31 Aug. daags voor het Oranjefeest een con certje, 1 en 2 Sept. Oranjefeest opluisteren, verder nog een paar 50-jarige en een 60- jarig huwelijksfeest in 't verschiet enz. Den Burgemeester zal toestemming gevraagd worden om doorloopend marschoefeningen in de gemeente te mogen houden en verder om de kas voorloopig te sterken, een speld jesverkoop te mogen organiseeren bij ge legenheid van den tocht van ouden van dagen. Den leden, die aanwezig waren, werd nu nog gevraagd of allen verder lid wensch- ten te blijven. Allen op één na verklaarden dit en hiema ging men over tot verkiezen van drie bestuursleden legens periodieke aftreding. Alvorens hiertoe over te gaan werd nog het bestuursvoorstel aangenomen mi.: Om stemgerechtigd te zijn voor be stuursverkiezing moet de leden 18, om tot bestuurslid te kunnen gekozen worden 20 jaar oud zijn. Het stembureau werd gevormd door de heeren Gladbech en Deters. Na gehouden stemming bleken met bijna algemeene stemmen te zijn herkozen de heeren W. Hol lander, H. Heenk en A. Heuzen, die hunne benoeming weer aannamen. Wat de contributie betreft werd na eenige voorstéllen besloten deze voorloopig te houden op 20 ets. de eerste 3 maanden en daarna 15 ets. Bij de rondvraag wees de heer Heuzen erop, dat de instrumenten netjes en goed behandeld moesten worden. Verder leverde de rondvraag niets bijzonders op. De voor zitter dankte allen voor de aangename be sprekingen en sloot de gezellige vergade ring. VOORSCHOTEN. V.S.V. Door den Leidschen Schietbond is te Katwijk een wedstrijd gehouden met scherp, waar door de Voorschotensche schietvereeniging V.S.V. de eerste prijs werd behaald met 232 punten. De kampioen van dezen wedstrijd was onze plaatsgenoot, de heer G. J. Iperlaan, met 97 punten. Deze behaalde ook de 2e prijs op de personeel- baan met 47 punten. Afwijzend beschikt. Op het verzoek van de arbeiderstooneelvereeniging „Voor schoten" om te mogen opvoeern het too- neelstuk ,,'t Zevende Gebod" van Herman Heyermans is door den Burgemeester afwij zend beschikt. f VSSENHEEM. MAN TUSSCHEN KIPKAR BEKNELD. Bij aanleg van nieuwen Rijksweg. Toen gistermiddag de 24-j. v. Kampenhout uit Oegstgeest, bij den aanleg van den nieu wen Rijksweg werkzaam, een met zand ge laden kipkar, die gederailleerd was, weer in het spoor wilde brengen, werd aan de zijde de bak omgekiept met het gevolg, dat hij met het hoofd tusschen bak en on derstel bekneld raakte. Ernstig aan het hoofd verwond werd hij, na door dokter Dommissie verbonden te zijn, naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Er bestaat geen direct levensgevaar. Concert. Het bericht, dat Crescendo Donderdag een concert zal geven, blijkt op een misverstand te berusten. Wel geeft de mondorgelclub een concert in de tent. NOORDWIJKERHOUT. DE NIEUWE SCHOOLGELD VERORDENING. De groote gezinnen hooge kinderaftrek. By Koninklijk besluit is de nieuwe schoolgeldverordening voor deze gemeente goedgekeurd. Deze nieuwe verordening heeft de gemeenteraad in zijn vergadering van 25 Januari 1937 vastgesteld in verband met de wijziging van de Lager Onderwijs wet, voortgevloeid uit de wet tot verla ging van de openbare uitgaven van het on derwijs. In de oude schoolgeldverordening gold als maatstaf der heffing het belast baar inkomen, bedoelde in artikel 37 der wet op de inkomstenbelasting 1914. Dit stelsel leidde er toe, dat vermogende personen die in eenig jaar buiten de inkom stenbelasting vielen, hun kinderen gratis onderwijs konden laten genieten, terwijl anderen, die in veel bekrompjener omstan digheden vetrkeerden schoolgeld moesten betalen. Deze eenzijdige maatstaf voor schoolgeldheffing leidde daarom menigmaal tot niet geheel ongerechtvaardigde onrt- stemming. Aan dezen grondslag is nu een einde gekomen. De gemeentebesturen kre gen bij bovengenoemde wijziging van de L. O.-wet de bevoegdheid het schoolgeld naar draagkracht der schoolgeldplichtigen te heffen. Deze draagkracht kan worden bepaald zoowel aan de hand van gegevens door 's Rijks belastingdienst aan het ge meentebestuur verstrekt, als aan de hand van feiten en omstandigheden van ge meentewege verzameld en vastgesteld. De nieuwe verordening van Noordwijkerhout is gebaseerd op de z.g. „vermengde hoofd som", d.w.z. het totaal van de hoofdsom men over een vol jaar, door den schoolgeld plichtige en zijn niet van tafel en bed ge scheiden echtgenoote verschuldigd we gens gemeentefondsbelasting en vermo gensbelasting tezamen, met dien verstan de, dat de hoofdsom der vermogensbelas ting slechts in aanmerking worde geno men, voorzoover zij te boven gaat ƒ5. voor elk minderjarig eigen of aangehuwd of pleegkind, dat niet zelf in die belasting of in de gemeentefondsbelasting is aange slagen en dat het totaal der aldus verkre gen hoofdsommen naar beneden wordt af gerond tot op een veelvoud van ƒ2.Ge noemde aftrek van 5.is geschied, om dat personen, die niet in de gemeente fondsbelasting zijn aangeslagen, anders geen voordeel zouden genieten van een kinderaftrek daar de vermogensbelasting dit niet kent en de gemeentefondsbelasting wèl. Bezien we thans het tarief van de nieu we verordening, dan kunnen we constatee- ren, dat de heffing aansluit by het tarief van de oude verordening. Het gemeentebe stuur meende terecht, dat dit tarief voor Noordwijkerhout het aangewezen tarief is, omdat zeer vele gezinnen in deze gemeente wonen met een hoog kindertal. Het tarief in de verschillende klassen is echter hoo- ger dan voorheen, waardoor de schoolgeld plichtigen weer zwaarder zullen worden belast. Dat de kinderaftrek sterk doorge voerd is, blijkt wel uit de volgende greep, welke we uit het nieuwe tarief deden: bij een vermengde hoofdsom van ƒ2.b.-v., (dat is de laagste klasse) betaalt men per jaar en per leerling, wanneer men één kind heeft ƒ3; bij 2 kinderen 2.70; bij 3 kinderen ƒ2.40! bij 4: ƒ2.20; bij 5: 1.80; bij 6: 1.50; bij 7: 1.20; bij 8: 1.20; bij 9: 1.20; bij 10 kinderen of meer eveneens 1.20. In het tarief is ook de bepaling op genomen, dat geen schoolgeld is verschul digd, indien de vermengde hoofdsom, min der bedraagt dan 2. We zouden te ver gaan het geheele tarief hier verder uit te pluizen, maar dit kan gezegd worden, dat vooral voor de groote gezinnen in deze nieuwe verordening goed is gedacht. Ver meld dient ook nog te worden, dat in Noordwijkerhout niet als grondslag van de heffing eveneens is genomen de aanslag in de personeele belasting zooals in meerde re gemeenten is geschied. Personalia. Tot rijksveldwachter ter standplaats in het dorp is alhier benoemd de rijksveldwachter M. J. van der Wolf uit 's-Gravenhage. ZELK. Het groote varken terug. Het wereld- varken, hetwelk verleden week vol goeden moed de Zilk verlaten heeft om in de ste den des lands bezichtigd te worden is weer in zijn heimat teruggekeerd. Het reizen per auto was voor de gezondheid van den vier voeter niet goed, of heimwee dreef hem naar huis toe. a Op 'n drogen weg moet uw auto JHR bij 40 km per uur binnen 16 meter kunnen stoppen. Maar bij 80 km per uur is die remweg niet 32, maar 64 meter! VOORHOUT. Kostelooze rijwielbelastingmerken. De commies der directe belastingen alhier zal op Woensdag (heden) 14 Juli en op Donder dag 15 Juli as. beide dagen des nam. van 79.30 uur zitting houden in het stempel lokaal alhier ter uitreiking van kostelooze rijwielmerken. Alphabetisch zal worden uit gereikt den eersten dag aan de fam. namen, beginnende met de letters A. t/m N., den anderen dag de overige letters. WASSENAAR. Aanrijdingen. Het 7-jarig meisje B. liep in de Kerkeboschlaan al stoeiende tegen de auto op van den heer H., alhier, tengevolge waarvan zij een hoofdwonde be kwam. Na eerste hulpverleening door dr. Hubbeling werd het meisje naar de ouder lijke woning vervoerd. Het 12-jarig dochtertje van mevrouw D. uit Leiden is op de Maaldrift aange reden door de auto van den heer Van. D. uit Zoeterwoude. Het rijwiel werd totaal vernield; het meisje bekwam uitwendig geen letsel, doch thuis gekomen werd zy onwel en is zij onder geneeskundige behan deling gesteld. Personalia. Voor het examen piano la ger onderwijs is geslaagd mej. G. Brandse. Tuinbouwvereeniging. In het „Wapen van Wassenaar" hield de -tuinbouwver eeniging Wassenaar en Omstreken haar maandelijksche ledenvergadering. Door den voorzitter, den heer P. Zegwaard, wer den de talrijke aanwezigen hartelijk wel kom geheeten. Na het voorlezen der notulen kwamen de ingekomen stukken ter tafel o.a. een schrijven van de cursuscommissie houden de het voorstel om voor het as. seizoen een cursus te organiseeren over plantenziekte. Het bestuur meent dat het onderwerp plantenziekten en de bestrijding er van steeds aller aandacht heeft en dus een cursus daarin zeer noodig en nuttig is en stelt derhalve de vergadering voor met het plan van de cursuscommissie accoord te gaan. Zonder hoofdelijke stemming werd aldus besloten. Tot leden der jury om het ingezondene te keuren werden aangewezen de heeren Jans- se, van Dijk en Schipper. Vervolgens werden met algemeene stem men drie nieuwe leden aangenomen. Na de pauze bracht de jury by monde van den heer Schipper verslag uit over de gehouden keuring. Voor prijsvraag I luidende 6 soorten vaste planten van ieder 5 takken: le prijs G. Verlind met 26 p en 2e prijs P. Kelder man met 24 punten. Voor prijsvraag II luidende 3 perkplan- ten in pot: le prijs G. Weekhout met 29 p. en le prijs J. Anderson met 72 p. Voor prijsvraag ni luidende 3 kasplanten le prijs G. Verlind met 27 p. Voorts werden diverse punten voor het puntenstelsel toegekend aan de heeren Kel derman, Verlind en Anderson. Na uitvoerige toelichting werd besloten de zg. groote excursie te houden op Don derdag 26 Augustus. Des voormiddags zal bezocht worden de Hooge Veluwe en des namiddags zal een bezoek gebracht wor den aan de parken van Het Loo waarvoor bereids toestemming werd verkregen. Van bestuurszijde werden vervolgens di verse mededeelingen gedaan over de 12, 13 en 14 Augustus ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan der vereeniging te organi seeren tentoonstelling. Uit wat we te aanhooren kregen blijkt, dat van vele zijden spontane medewer king niet alleen werd toegezegd, doch ook daadwerkelijk wordt ondervonden, zoodat de tentoonstelling gezien ook het aantal In schrijvingen een waar succes en een waar dige herdenking van het 25-jarig bestaan zal worden. Uit de vragenbus kwam de vraag of de struikroos genaamd Souvenir de Claudius Pernèt als roos geschikt is voor buiten of dat deze uitsluitend in de kas behoort. Algemeen was men van oordeel, dat men in de kas de beste resultaten met genoem de roos zal bereiken, doch bij een gunstige zomer deze ook buiten wel zal gedijen. Nadat ten slotte nog eenig meegebracht materiaal was behandeld werd deze geani meerde vergadering door den voorzitter ge sloten. ALPHEN AAN DEN RIJN. Personalia. Voor het examen viool la ger onderwijs is geslaagd de heer F. van Zwieten. Paard op hol geslagen. Van den land bouwer W. V. sloeg gisteren het paard met de zich achter zich trekkende hooischud- maohine op den Kortsteekterweg op hal. De bestuurder die van den wagen viel kwam er goed af. Het paard, dat steeds woester werd en gelukkig zonder onhei len te veroorzaken de woning bereikte, na mde draai via de voor de woning naar het erf gelegen dam tekort, met het gevolg, dat paard en machine in de sloot terecht kwamen. Na veel moeite mocht het geluk ken het paard op het droge te krygen, ter wijl de zwaar beschadigde machine later kon worden opgevischt. Bij het pop-duiken gekwetst. Bij het pop-duiken in het Alphensch zwembad kwam de zwemmer W. v. Zwieten met het hoofd tegen dit zware houten voorwerp terecht, waardoor een diepe gapende won de ontstond. Nadat de badmeester de eerste hulp had verleend, heeft dr. H. de verdere behandeling op zich genomen. Kosteloos rijwielmerk. De Ontvanger der accijnzen maakt bekend, dat op de Woensdagen 21 en 28 Juli en 4 Augustus a.s. tusschen 6.30 en 8.30 te zijnen kan tore Raadhuisstraat 227 gelegenheid be staat tot het indienen van aanvragen ter bekoming van een kosteloos rijwielmerk. Voor de inwoners van Aarlanderveen is hiervoor tevens gelegenheid ten huize van den assistent-dienstgeleider te Ter Aar op 29, 30 en 31 Juli a.s. 's avonds tusschen 7 en 9 uur. NIEUWKOOP. Kosteloos rijwielbelastingmerk. Zij die in aanmerking wenschen te komen voor een kosteloos rijwielbelastingmerk voor het dienstjaar 19371938, kunnen hun aan vrage daartoe indienen ten kantore van den assistent-dienstgeleider Zekveld aan de Hoogt op de navolgende datum, t.w. 17, 21. 24 en 28 Juli a.s. telkens des n.m. van 79 uur. Op andere dan de genoemde datums wor den geen aanvragen in behandeling geno men. Men neme dus goede notitie van de opgegeven datums. Vaart doorgetrokken. De mooie nieu we vaart, welke de beide groote plassen in onze Gemeente, de Noord- en Zuidein- derplassen, verbindt, was nog steeds op een enkele plaats niet doorgetrokken, omdat met den eigenaar geen overeenstemming te bereiken was. De Rechtbank heeft daarin thans beslist en met het doorgraven is men momenteel bezig. Het Gemeentebestuur heeft groote moei lijkheden en beslommeringen gehad om dit werk tot stand te brengen, vooral ook om dat men met 25 eigenaren te maken had. Het mag het zich evenwel een eer rekenen te hebben doorgezet, want het is een prach tig stuk werk, wat tot in verre toekomst gewaardeerd zal worden. Woning-ruimte. Heerschte voor enkele jaren alhier behoefte aan woningruimte, op heden is dit juist andersom. Niet minder dan circa 20 woningen zijn on verhuurd, hetgeen vooral veroorzaakt is doordat parti culiere ondernemers tal van nieuwe wo ningen hebben bijgebouwd. Het omgekeerde vindt men in het dorp Noorden. Was aldaar enkele jaren geleden veel ruimte aanwezig, thans is geen enkel huis' onbewoond. De hoofdweg wordt geteerd. De hoofd weg door de gemeente vanaf het Zuideinde van Nieuwkoop tot aan het Kruis te Noor den, ter lengte van 5J4 K.M., wordt van een nieuwe teerlaag voorzien. Maandag is men met het werk begonnen en de uit voering zal ongeveer 14 dagen vorderen. Het verkeer wordt niet afgesloten, doch van de weggebruikers zal wel eens wat in schikkelijkheid en geduld worden gevraagd. BOSKOOP. De Chineesche wolkrab. Door den heer Jac. Bakhuyzen is bij vis- schen in den Laag-Boskoopschen polder in een zijner netten een Chineesche wolkrab gevangen. Dit is het eerste exemplaar, dat hier is aangetroffen. Zonnestraal-collecte. De gehouden speldjesverkoop, ten bate van de ver. „Zonnestraal" heeft 89 opgebracht. De gegijzelde Engelschman. De En- gelschman P., die hier op verzoek van en kele Boskoopsche kweekers in gijzeling werd gesteld en deswege naar het Huis van Bewaring te 's Gravenhage werd over gebracht en daar ingesloten, is thans uit die gijzeling ontslagen. P. is inmiddels, minder prettig gestemd over zijn Boskoopsche col lega's, naar zijn land teruggekeerd. ZOETERWOUDE. Gewapende dienst. De collecte voor den gewapenden dienst heeft dit jaar 35.57 opgebracht, hetgeen een paar gul den meer is dan het vorig jaar. Het sluitingsuur te vroeg. De café houders in deze gemeente hebben een adres aan den gemeenteraad gericht, waar bij verzocht wordt het sluitingsuur een uur later en wel op 12 uur te willen bepalen. De weg-afsluiting. In verband met de afsluiting van den Noordbuurtschen weg en het Dorp hebben diverse neringdoenden een adres gericht tot Burg. en Weths. om alsnog te bewerkstellen, dat het plaatselijk verkeer doorgang kan vinden. Vraag: Dezer dagen ontving ik een aanbieding lid te worden van „Het Poir- tersfonds". Kunt U mij daaromtrent eenige inlichtingen vertrekken? Antwoord: Lidmaatschap van dit fonds, dat zich ten doel stelt de versprei ding van goede en hoogstaande werken van katholieke schrijvers, kunnen we U ten zeerste aanbevelen. Vragen inzake beslag of faillissement voor schuld aan leveranciers. Antwoord: Voor elke schuld kan be slag worden gelegd, nadat de schuldeischer een vonnis van de rechtbank heeft ver kregen. Ook voor het aanvragen van het faillissement is de grootte van de schuld niet vastgesteld. Slechts stelt de Hooge Raad als voorwaarde, dat er minstens twee schuldeischers moeten zijn. Eén van deze kan echter zelfstandig het faillissement aanvragen. Wanneer beslag is gelegd of faillissement is aangevraagd, kunt u niets anders doen dan erin berusten, tenzij u alsnog kunt betalen.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6