De oorlogsdreiging in Noord-Cliina Zig-Zab-Zwitserlano Japansche troepen rukken op naar Pelping Nazien van Uitlotingen De Spaansche burgeroorlog De controle aan de Pyreneeën WOENSDAG 14 JULI 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Een groot en onherstelbaar ge= brek Koeien als mede reizigers ln Noordwijk weet men 't beter. XIII. Wanneer de kantonrechter mij, wegens het houden van een trekhond beneden de vereischte afmetingen, zou veroordeelen tot één jaar verblijf in een nader-omschreven gewest van Zwitserland, zou de keus moei lijk zijn. Zwitserland is een ware beproeving voor de weifel-zuchtigen en wankelmoedigen, die een knoop liever uitpeuteren dan door hakken. Het is een mooi land, maar het heeft één groot en niet te herstellen gebrek: het is overal mooi. Mijn persoonlijke voorkeur zou hinken tusschen Valais of Engadin, met daaraan verbonden zwerftochten door Tessino, Ap- penzellerland, Waadt, Glarus, Uri, Schwyz, Obwalden, Nid walden, en al de overige vier-en-twintig kantons van het Eedgenoot schap. Voor Engadin heb ik echter vanaf mijn geboorte een zwak hart meegekregen. Er hielp geen moedertje-lief aan; ik moest en zou naar Engadin. Dat is, wanneer men in Valais ronddoolt, makkelijker gezegd dan gedaan. Een reis van 10 uur sporen! Maar een innerlijke drang dreef mij. En wie kan daaraan weerstand bieden? Zoo gebeurde het, dat ik weer over de kameelen-bulten van Furka en Oberalp huppelde, met de snelheid van een uitge putte schildpad. De dynamische zielekracht, waarmede ik naar Engadin werd gelokt, droeg tot verhooging van het tempo niet in 't geringste bij. Vanaf Disentis (overstap pen!) zette de trein flink vaart.tot het volgende station. Er was den anderen dag veemarkt, ergens. Op ieder stationnetje werd een wagen bulkende koeien aange haakt, wat gepaard ging met een bewon derenswaardige geestdrift van de trein conducteurs, die floten, schreeuwden, hol den en heftig met hun armen zwaaiden, tot onuitsprekelijk vermaak van de passagiers, die zich in bochten uit de raampjes wron gen om toch maar niets van dit gratis schouwspel te missen. Ik weet niet, of u al eens geprobeerd heeft koeien te drijven. Koeien vertoonen de hebbelijkheid achteruit te hollen, wan neer verwacht wordt, dat zij vooruit zullen atoomen. Vraag het maar aan koeiendrij vers! Het treintje was een echt koeien-treint je met, dien overeenkomstig, koeien-manie ren. Wanneer we honderd meter verder aan een versch station halt maakten, begonnen de conducteurs met nieuwen moed te schreeuwen en te gillen, wat geen ander effect sorteerde, dan dat het treintje plot seling 50 M. terug-sukkelde. Het refrein: „je wordt ferfelend op de duur", was ook op deze Echternacher springprocessie van toepassing. De eerst hevig-.géïnteresseerde reizigers zakten een voor een in slaap. Het begon te regenen; het werd donker. Onverdroten werden nieuwe koeien- wagens aan de rijdende menagerie toege voegd. De reizigers snorkten, de koeien gaapten. Tot eindelijk, in den laten avond, de trein, als een praehistorische ratelslang van onwaarschijnlijke lengte, het station van Chur binnen-snelde. In Chur was er geen verbinding meer met Engadin, zoodat ik mijn Sehnsucht nog een nacht moest opzouten. Als uitvloeisel van deze reis heb ik aan de Directie van de Rhaetische Bahnen een verzoekschrift gericht, in het spoorboekje duidelijk aan te geven, welke treinen voor menschen en welke voor koeien bestemd zijn. De tocht in gemengd gezelschap was minder goed bevallen. Post Scriptum. Dat menschen dom zijn, kunnen ze niet helpen; dat zij eigen wijs zijn strekt him niet tot eere. Het nood lot wil, dat domme menschen altijd eigen wijs zijn, vice-versa. Een inwoner van Noordwijk, bovendien een goede kennis, met beide voornoemde eigenschappen in overtreffende trap begiftigd, heeft zich vermeten aanmerking te maken op Zig zag no. XI, waar sprake is van een nach tegaal, die op klaarlichte dag aan het zin gen of zooals in het betreffende reisver haal zoo heerlijk-mooi werd gezegd aan het kwéélen slaat. Alsof nachtegalen alleen 's nachts zouden concerteeren! Laat die Noordwijksche abonné weten, dat nachte galen met evenveel toewijding zingen bij TIENDUIZEND MAN PASSEEREN DAGELIJKS DEN GROOTEN MUUR. Met stalen helmen op zijn de Japansche troepen opgerukt tot de muren van Pei- ping, terwijl de poorten der stad door hen uit loopgraafmortieren bestookt werden. Infanterie en mitrailleurafdeelingen rich ten hun aanval op het dorp Tahoengmen nabij de poorten der stad. Van Chineesche zijde wordt gemeld, dat op drie plaatsen de aanvallers teruggedrongen zijn. Het negen en twintigste leger heeft zichzelf in loop graven nabij Peiping verschanst. Drie maal werd slag geleverd, maar het schijnt, dat het negen en twintigste leger stand heeft weten te houden. In de oude Chineesche hoofdstad heeft men weinig hoop meer, dat een oorlog in Noord-China kan worden vermeden. Men heeft den indruk, dat het doel der Japansche aanvallen is Peiping af te snij den van de Chineesche troepen, die gele gerd zijn in de barakken van Nanjoean op 12 mijl ten Zuiden van de stad. Het Kwan- toengleger dirigeert thans Japansche troe pen naar de plaats van den strijd in een snel tempo. Niet minder dan 10.000 man passeeren dagelijks den grooten Chinee- schen muur. De vreemde gezantschappen te Peiping hebben hun onderdanen, die buiten de mu ren der stad wonen, aangeraden, zich naar de stad te begeven, die thans bijna geheel geisoleerd is. Het verkeer ten behoeve van de burgers ligt thans wij wel stil. Een schriftelijke overeenkomst? De woordvoerder der Japansche ambas sade te Peiping heeft tegenover de pers verklaard, dat een schriftelijke overeen komst is geteekend door officieren van het Japansche garnizoen in Noord-China en vertegenwoordigers van het 29ste Chinee sche leger. Hij voegde hier aan toe, dat de toestand verbeterd zou zijn. Hij ontkende evenwel, dat Japansche staatsburgers, die zich in Noord-China bevinden, order zouden' heb ben ontvangen zich op een evacuatie voor te bereiden. Hij wees er op, dat geruchten volgens welke troepen der centrale regee ring geconcentreerd zouden zijn in Zuid Ho-pei en Japan ernstige ongerustheid heb ben teweeg gebracht, hetgeen het zenden van Japansche sterster kingen verklaart. Men verneemt uit Chineesche bron, dat Nanking voort gaat de autoriteiten in Noord-China te gelasten de Japansche eischen af te wijzen. Nog voortdurend worden Japansche ver sterkingen te Tientsin geconcentreerd. In de buurt van Peiping en Fengtair doen j zich veelvuldig schermutselingen voor tus- I schen Japansche en Chineesche troepen. I Chineesche autoriteiten leggen nog steeds hun bezorgdheid aan den dag ten aanzien van de bedoelingen der Japanners. Zij vree zen, dat dezen van de gelegenheid gebruik I maken om te trachten zich de absolute con- trole in Ho-pei en Sjahar te verzekeren. De Chineesche minister van Financiën, Koeng, die op het oogenblik een bezoek aan Amerika brengt, heeft verklaard, dat de onlusten in het Verre Oosten door Japan met voorbedachte rade zijn op touw gezet en den vrede der wereld bedreigen. De stemming in Japan. Door verschillende partijleiders en pro minente persoonlijkheden uit het Japan sche zakenleven wordt in het geheele land talrijke vergaderingen belegd, waar goed keuring wordt gehecht aan de door de Ja pansche regeering in Noord-China aange nomen krachtige houding, terwijl steun wordt toegezegd. Ook de partij der sociale massa, die tot dusverre in de oppositie was, heeft de regeering volledig steun toege zegd ten aanzien van Noord-China. BUITENLAND Chineesch protest te Tokio. De zaakgelastigde van de Chineesche j ambassade te Tokio heeft heden in op dracht van de Nankingregeering formeel protest ingediend in verband met de re cente incidenten in Noord-China. Hij eisch- te terugtrekken der Japansche troepen uit de omgeving van Loekoesjau en onmiddel lijk staken van het zenden van versterkin gen naar het Japansche garnizoen in Noord-China. De Japansche vice-minister van buiten- landsche zaken, Horinoetsji, weigerde het protest in ontvangst te nemen en stelde als tegeneisch, dat China terstond de met Ja pan aangegane overeenkomsten zou nako men. Het zenden van troepen naar Noord- China is door de agressieve houding der Chineesche troepen noodzakelijk. Bijleg ging van het conflict is alleen van China afhankelijk. Chineesche diplomaten over den toestand. De Chineesche ambassadeur te Washing ton Wang heeft een onderhoud van twin tig minuten gehad met Cordel Hull over den toestand in het Noorden van China en vervolgens aan de journalisten ver klaard: „De toestand is gespannen, maar China doet al het mogelijke om den vrede te be waren. Het zal echter genoodzaakt zijn zich te verdedigen tegen de Japansche agres sie". In diplomatieke kringen te Washington begint zich een beweging af te teekenen tot interventie bij de regeeringen van China en Japan. Het departement van buitenland- sche zaken heeft tot dusver echter niet den indruk gewekt, dat het wenscht af te wij ken van de afwachtende houding, welke het sinds het begin van het conflict heeft aangenomen. zonneschijn als bij maanlicht. Hij kan zich daarvan zelf overtuigen in de bosschen van de Noordduinen. Niet eerder tot mijn spijt dan het volgend voorjaar. Want met St. Jan zetten de nachtegalen hun fluitjes in het vet. DE BUITENLANDERS VERTROKKEN. Gistermiddag om 12 uur hebben de 150 internationale controleurs, die verspreid langs de Fransch-Spaansche grens van Pe- pignan tot Hendaye aan de passen en we gen door de Pyreneeën toezicht uitoefen den op het handelsverkeer met Spanje, op last van lord Plymouth, den voorzitter der Londensche noninterventie-commissie, hun posten verlaten. Hiermede is het internationale toezicht op het Fransch-Spaansche handelsverkeer tot nader order opgeheven, zulks in over eenstemming met de mededeeling der Fran- sche regeering. Frankrijk handhaaft evenwel, zooals be kend, de verplichtingen, die het krachtens het noninterventie-aocoord op zich genomen heeft, zoodat de grens voor oorlogsmate- rieel en vrijwilligers gesloten blijft. Tot het laatste oogenblik heeft lord Ply mouth gewacht met de verzending van zijn telegrafische instructie, in de hoop dat toch nog een compromis verkregen zou worden, dat de voortzetting der internationale con trole mogelijk zou maken. De Fransche re geering bleef echter onwrikbaar op haar stuk staan, dat het internationale toezicht aan haar grens geschorst diende te wor den, tenzij vóór 12 uur de controle aan de Portugeesch-Spaansche grens hersteld zou zijn. Algemeen verklaarden de controleurs het te betreuren, dat hun taak voorloopig ge ëindigd is. De bemiddeling der Britsche regeering. Volgens inlichtingen uit gezaghebbende Britsche kringen is het ontwerp voor de controle, dat door de Britsche regeering wordt uitgewerkt, thans vrijwel gereed. Vandaag zal er de laatste hand aan gelegd worden. De groote lijnen van het ontwerp zijn gistermiddag den ambassadeurs van Frankrijk, Duitschland, Italië en Rusland medegedeeld en vandaag wordt het gede tailleerde plan overhandigd aan den voor zitter der commissie voor de niet-inmen- ging, die het allen leden zal doorgeven. Vanavond wordt het ontwerp bekend ge maakt. SAMENZWERING TEGEN GENERAAL FRANCO ONTDEKT? Reizigers, die te Gibraltar uit Sevilla zijn aangekomen, maken melding van een gerucht, dat aldaar in omloop is, volgens hetwelk een samenzwering tegen het leven van generaal Franco zou zijn ontdekt en een aantal personen ter dood zou zijn ge bracht. Het gerucht wordt nog niet bevestigd. OPTREDEN TEGEN EXTREMISTEN IN CATALONIë. Naar volgens te Hendaye ontvangen be richten verluidt is de leider van de P. O. U. M. in Catalonië, Juan Navarro, gister avond gedood tijdens botsingen tusschen extremisten in Barcelona. Voorts is daar bericht ontvangen, dat 44 leden van de C. N. T. en de F. A. K. I. in arrest gesteld zijn. FRANKRIJK Een incidentje te Parijs Aan den vooravond van den nationalen feestdag vonden gisteravond in de feeste lijk versierde stad Parijs de gebruikelijke openlucht-bals plaats. Twee fakkeloptoch ten doorkruisten de stad. Toen de militaire fakkeloptocht de Place de la Concorde be reikte, ontstond een klein gedrang, dat plotseling den vorm van een politieke de monstratie aannam. Groepen personen met gebalde vuisten en personen met opgeheven arm stonden tegenover elkander, doch het incident was spoedig geëindigd en had geen verdere gevolgen. Ook ongeregeldheden te Boulogne Gisteravond omstreeks half tien trokken 1500 communisten naar het partijgebouw van de Parti Social Frangais te Boulogne en belegerden dit gebouw. De politie werd onmiddellijk gewaarschuwd en toen zij, versterkt met mobiele garde aankwam, werd zij uitgefloten. De communistische afgevaardigde van Boulogne verzocht de betoogers zich te verwijderen. Hieraan werd gevolg gege ven. Toch heerschte later op den avond nog een zekere opwinding. STAKING VAN KELLNERS IN RUSSEL Het personeel der café's, hotels en res taurants te Rijssel heeft besloten vandaag het werk neer te leggen, daar het een sta king als het eenige te hunner beschikking staande wapen beschouwt om de onmid dellijke invoering der veertig-urige werk week te verkrijgen. RUSLAND DOODVONNISSEN Het Chabarowsk verschijnende blad „Ti- chookeanskaja Swjesda" van 4 Juli meldt, dat in Swobodnoje in het Russische gebied in het Verre Oosten, voor een militair ge rechtshof 61 personen terecht hebben ge staan wegens daden van sabotage met het doel de defensieve capaciteit van de Sovjet- Unie te ondermijnen. Zij werden beschuldigd van spionnage ten gunste van een buitenlandsche mo gendheid, vernieling van de spoorlijn door ontploffingen en brandstichtingen en ver giftiging van de waterleiding. De beklaagden werden schuldig bevonden en ter dood veroordeeld. Het vonnis is reeds voltrokken. Te Tiflis heeft dezer dagen een politiek proces plaats gevonden, waarbij, naar de „Sarja Wostok" mededeelt, zeven personen, verdacht van politieke vergrijpen, hebben terechtgestaan. Zij werden alle zeven ter dood veroordeeld. Een der veroordeelden, Mdivani, is een bekende bolsjewist uit Georgië, die in vroegere jaren als Sovjet- Russische handelsvertegenwoordiger in Pa rijs en Teheran bijzondere vertrouwenspo sities heeft bekleed en in Januari 1936 nog tot plaatsvervangend voorzitter van het Georgische volkscommissariaat werd be noemd. Tegen Mdivani werden, als gevolg van de bekentenissen van Radek en Pyata- kof, zulke belastende bewijzen ingebracht, dat niemand meer aan zijn veroordeeling twijfelde. Vier leden van het executieve comité voor het Swerdlofsk-gebied, nl. Litwinof, Misenko, Pawlofski en Schafrin, zijn uit hun functie gezet en als „vijanden des volks" gearresteerd. PALESTINA HET VERDEELINGSPLAN Ontwijkend antwoord van Ibn Saud Terwijl de koning van Irak door zijn mi nister-president heeft laten antwoorden op het protest-telegram van de Palestijnsche Arabieren tegen het Britsche plan tot ver deeling van Palestina en dit plan van de hand heeft gewezen, heeft heden koning Ibn Saud een ontwijkend antwoord gege ven in een soortgelijken vorm als emir Abdullah van Transjordanië. BUITENLANDSCHE BERICHTEN AUTO MET KINDEREN VERONGELUKT Te Utena in Litauen is in een bocht van den weg een zijwand van een vrachtauto, waarop negentig kinderen hadden plaats genomen, losgeraakt met het gevolg, dat bijna alle kinderen uit den wagen geslin gerd werden. Acht-en-twintig hunner wer den min of meer ernstig gewond. LUCHTVAART EEN WIEL AAN DE NEUS. PROEFNEMINGEN BIJ DE K.L.M. MET VLIEGTUIGEN MET NEUSWIEL- ONDERSTEL. „Stearmond Hammond"-vliegtuig gekocht, „Scheldemusch" in beproeving. Het verhoogen van de veiligheid in het luchtverkeer, het opvoeren van de regel maat, alsmede het gerief voor de passa giers brengen mede, dat voortdurend naar verbetering wordt gestreefd. Het landen en starten met slecht zicht is gedurende den laatsten tijd het onderwerp van belangrijke studies geweest en te dezen aanzien is men tot de overtuiging gekomen, dat de zgn. blindlanding en blindstart een voudiger zijn uit te voeren met een vlieg tuig, dat een gewijzigde constructie van het onderstel heeft, waarbij het staartwiel is vervallen, terwijl hiervoor een wiel aan de neus van het vliegtuig in de plaats is gekomen. De twee hoofd wielen zijn hierbij iets meer naar achteren geplaatst. Dit zgn. neuswielonderstel maakt het mogelijk om het vliegtuig als het ware tegen den grond te vliegen. Bij de bestaande constructie met een staartwiel wordt door den landingsstoot de invalshoek en daardoor de draagkracht van de vleugel vergroot, waardoor het vlieg tuig de neiging krijgt om na den gering- sten stoot op te springen. Bij het neuswielonderstel daarentegen wordt na den landingsstoot de draagkracht van de vleugel verkleind, omdat de invals hoek geringer wordt. Het gevolg hiervan is, dat een dergelijk vliegtuig absoluut geen neiging tot opspringen vertoont. Behalve dat het over den kop slaan van het vliegtuig wordt voorkomen, wordt door deze uitvoering het vliegtuig stabieler op den grond, waardoor met zijwind kan wor den geland en sneller over den grond ge rold. Men hoort dikwijls de meening verkon digen, dat voor een vliegtuig met een neus wielonderstel de landingssnelheid hooger zou moeten worden. Dit is niet juist. Een vliegtuig met een neuswielonderstel kan echter zonder bezwaar met een hoogere snelheid worden geland. Het is echter even zeer mogelijke dit vliegtuig te landen met dezelfde lage snelheid, die bereikt kan worden met de thans toegepaste onderstel len. Doordat het vliegtuig met een neuswiel onderstel onmiddellijk na de landing met zijn volle gewicht op den grond drukt, kan de geheele remkracht worden toegepast, waardoor de uitloop bij een dergelijke machine korter zal worden. Hieruit moge blijken, dat een neuswiel onderstel in de eerste plaats voor de vei ligheid van belang is. Door de stabiliteit op den grond kan het vliegtuig beter met zij wind landen en starten, terwijl op het vliegterrein sneller kan worden getaxied; dit beteekent dus tijdbesparing. Tot nog toe werd het neuswielonderstel slechts toegepast op enkele typen kleine vliegtuigen. Naar men weet zal het echter voor de eerste maal bij zware verkeers vliegtuigen worden toegepast door de Dou- glas-fabrieken te Santa Monica, die in No vember a.s. de eerste proefvluchten hopen te maken met de nieuwe, aan 40 personen plaats biedende Douglas D.C. 4, welke met een neuswielonderstel is uitgerust. Teneinde de K.L.M.-piloten in de gelegen heid te stellen, zich een oordeel te vormen over het neuswielonderstel en de noodige ervaring op te doen met het maken van landingen met een aldus uitgeruste machine, is de K.L.M. overgegaan tot den aankoop van een „Stearmond Hammond" vliegtuig, terwijl een „Scheldemusch" den piloten ter beschikking zal worden gesteld. De „Stear mond" wordt in Amerika reeds in serie ge bouwd. Bij de „Stearmond" ontbreekt voorts de richtingsbesturing. Alleen het hoogteroer en de ailerons worden bediend, waardoor het vliegen aanzienlijk wordt vereenvoudigd en een bocht steeds zuiver wordt gevlogen. De fabrikant kondigt dan ook aan, dat slippen of traverseeren met dit vliegtuig uitgeslo ten is. Het toestel heeft verder landingskleppen, waardoor het mogelijk is onder een zeer steile hoek te landen. Het toestel is ingericht voor twee per sonen, zoodat het lesgeven hierin zeer ge makkelijk kan geschieden. Ook het vliegen ermede schijnt zoo eenvoudig te zijn, dat personen met nagenoeg geen practische er varing het onmiddellijk kunnen besturen. TWEEDE NOORDPOOLVLUCHT GESLAAGD. DE A. N. T. 25 BOVEN SAN FRANCISCO. Record op langen afstand gebroken. De Sovjet-Russische vliegers hebben de finitief het record op den langen afstand gebroken. Zij vlogen vanmorgen boven San Fran cisco, maar zijn niet gedaald. Zij zetten den tocht voort naar San Diego in Californië. TARWEOOGST IN AMERIKA BEDREIGD. Uit Chicago wordt gemeld: Het aanhou dende heete weer, dat slechts onderbroken wordt door korte regenbuien, heeft de tarweziekte „zwarte roest" tot een ernstig gevaar voor den oogst gemaakt. Vooral in de Noordwestelijke staten is de toestand dreigend. Gisteravond zijn berichten ont vangen, waaruit blijkt, dat de plaag zich heeft uitgebreid over de grens tusschen Canada en de Vereenigde Staten. Men vreest het ergste ten aanzien van den tar weoogst. Geld heb ik niet, maar ik wil je gratis verdedigen voor de recht bank, in 't zaakje dat je je nu op je hals gehaald hebt. (Life).

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5