Reintje de Vos terroriseert de boeren van Drente BIOSCOPEN WOENSDAG 14 JULI 1937 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BUD - PAG. 11 MELKVERSTREKKING AAN SCHOOLKINDEREN. Te Rotterdam ook door de Kroon afgewezen. Bij K. B. is ongegrond verklaard het beroep van den gemeenteraad van Rot terdam tegen het besluit van Ged. Staten van Zuid-Holland van 23 Februari j.l., waarbij goedkeuring is onthouden aan het raadsbesluit van 12 November 1936 tot wijziging van de gemeentebegrooting voor 1936. Deze wijziging betrof de voorgenomen besteding van een bedrag van f 1000. zijnde een gedeelte van de kosten van een gedurende 40 weken te nemen proef met verstrekking aan circa 6.600 schoolkinde ren van anderhalven liter melk per week (welke kosten netto voor genoemd tijdvak voor de gemeente waren te stellen op 8250.Daartegenover zou de post van onvoorziene uitgaven met 1000.wor den verlaagd. Ged. Staten hadden hun goedkeuring aan dit raadsbesluit onthouden omdat zij van oordeel waren, dat waar het gemeen tebestuur van Rotterdam er ondanks ra ming van het maximale bedrag der extra bijdrage uit het werkloosheidssubsidie- fonds in de kosten van steunverleening en werkverschaffing aan werkloozen en dan een zeer aanzienlijk bedrag wegens belas- tingbijdrage uit dat fonds, niét in is ge slaagd den gewonen dienst van de ge meentebegrooting reëel sluitend te ma ken, de toestand der gemeen- tefinanciën slechts het doen van dringende uitgaven ge doogt, waartoe h.i. de onder havige niet is te rekenen. De Kroon heeft zich bij dit oordeel van Ged. Staten aangesloten en acht bij deze melkverstrekking niet een openbaar be lang van zoodanige beteekenis betrokken, dat daardoor deze uitgave voor de ge meente Rotterdam zou zijn gerechtvaar digd. H. M. „HERTOG HENDRIK" IN DE SPAANSCHE WATEREN. Naar wij vernemen, zal H. Ms. „Hertog Hendrik", die 23 Juli van zijn oefenreis te den Helder werd terugverwacht, daar eerst ongeveer 2 Augustus aankomen, zulks in verband met de omstandigheid, dat de „Hertog Hendrik" tijdelijk H. Ms. „Johan Maurits van Nassau", die in de straat van Gibraltar convooidienst "ver richt, zal aflossen, aangezien de „Johan QMaurits van Nassau" olie moet innemen. De „Hertog Hendrik" zal daartoe 19 de zer van Bordeaux vertrekken en van 24 tot 27 Juli in de straat van Gibraltar con vooidienst verrichten. Heden is H. Ms. „Hertog Hendrik" te Bordeaux aangekomen. „VOGELSCHIETEN" VERBODEN! In strijd met de wapen- en hinderwet? Verleden Zondag nog hebben de Lim- burgsche schutterijen een manifestatie ge geven van kracht en onderlinge verbonden heid in het oud-Limburgsch schutters feest te Geleen. En even latér bereikt ons het opzienbarend bericht, dat het „vogel schieten", hetwelk sinds eeuwen de glorie vormt van het Limburgsch schutterswe- zen, verboden is als zijnde in strijd met de wapenwet en de hinderwet. Tot heden heeft dit oer-oude volksgebruik inons land nog nooit van politiezijde eenige bedenking gewekt. Thans echter hebben rijks- en ge meentepolitie te Obbicht bij Sittard er, voorloopig althans, een einde aan gemaakt. De juridische zijde van het hierdoor gere zen probleem zal wellicht voor de recht bank haar definitieve oplossing vinden, want, naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling een principieele rechterlijke be slissing uit te lokken. Of een dergelijke uitspraak ten aanzien van onze schutterijen in het algemeen en het „vogelschieten" in het bijzonder nood zakelijk is? Wij meen'en het te mogen be twijfelen, dat het hier naar ons van rechtskundige zijde wordt medegedeeld geenszins een dubieus geval betreft. Het oude volksgebruik aldus wordt ons ver zekerd kan in ieder geval bestaan blij ven, indien slechts aan bepaalde wettelijke voorschriften voldaan wordt. Inmiddels heeft het gebeurde te Obbicht in Lim- burgsche schutterskringen zeer groote ver wondering en beroering gewekt. Het „vo gelschieten" toch is de kern van het schut- terswezen, het hoogtepunt' van ieder schuttersfeest. Zou dit oude volksgebruik onverhoopt moeten verdwijnen, dan zou zulks ongetwijfeld de ondergang beteeke- nen der eeuwenoude schuttersgilden. Zoo ver zijn we nog niet! De Obbichtsche schut terij heeft er voorloopig al een oplossing op gevonden en houdt haar oefeningen te Stein. LETTEREN EN KUNST RECHTZAKEN VOETBALLER TIJDENS WEDSTRIJD MISHANDELD? Nader onderzoek gelast Bfi een voetbalwedstrijd te Duiven- drecht tusschen D.T.S.S. en „Amstel-Boys" kreeg een der spelers van D.T.S.S. een trap tegen het linkerbeen, waardoor het brak. Een der „Amstel-Boys", de melkhande laar K., werd wegens mishandeling ver volgd en door de rechtbank tot zes maan den gevangenisstraf veroordeeld, van welk vonnis hij in hooger beroep kwam. Het Hof wees vandaag een interlocutoir arrest en wees de zaak terug naar den rechter-cömmissaris o.a. om nader te on derzoeken den aard van de verwonding en de reden van :n vroegere schorsing van K. ARCH. KROPHOLLER OVER BOUWKUNST Uit een uitspraak, die architect Krophol ler hield bij de bekendmaking van de prijs kampuitslagen en de opening van de ten toonstelling der vervaardigde werkstukken aan de St. Lucas-scholen te Gent: Ik geloof niet aan geboren genieën, die zoo maar de kunst uit hun mouw schudden, zeer velen onzer zijn tot kunst in staat, wanneer zij maar de juiste geesteshouding zich eigen maken. Daarvoor zijn noodig een eindeloos ge duld; een vaste' wil om het edelste na te streven, en een diep besef van de verantwoordelijkheid, die een leeken- apostolaat meebrengt. Immers al die bouwwerken, in onze oude steden zijn kunstwerken, waarvan wij dagelijks ge nieten. Het is toch duidelijk dat al die bouwers hiervan geen uitzonderlijke genieën kunnen zijn geweest. Wat toen kon, moet dus nu ook kunnen, althans wat de ons geschonken talenten be treft. Verreweg het meeste komt op on* zen wil aan. Ik veronderstel, dat die bij ons allen wel goed genoeg zal zijn. Maar in dezen tijd staan wij voor een tweesprong en moeten kiezen, welken weg wij zullen inslaan. Eén ding is zeker: wij moeten vooruit maar niet terug. Wij willen niet terug naar stijl- namaak. Wij willen behouden hetgeen de moderne bouwkunst en kunstnijver heid reeds hier en daar verworven heeft. Dat is de harmonie van den uiter- lijken vorm met de constructie, met het materiaal en met de behoeften, die er te verwezenlijken zijn. En wij moeten daarbij niet blijven staan. Het is niet genoeg als onze bouwkunst spreekt van constructie, ma teriaal en stoffelijke behoeften. Er is •nog véél meer en nog veel belangrij- kers, dat van oudsher in de bouwkunst is vertolkt, in haar lijnen en in haar vormen. Ook het hoogere leven van den mensch vindt uitbeelding in de kunst. In de schilder- en beeldhouwkunst ligt dit voor de hand. Maar de bouwkunst en de kunstnijverheid moeten daar ook van getuigen. In het stoffelijke is onze tijd verre vooruit bij vroegere eeuwen. Maar het hoogere leven van den mensch blijft altijd denzelfden strijd vorderen tegen onze lagere natuur, al tijd dezelfde worsteling vereischen om in harmonie met God te komen. Nie mand onzer zal beweren, dat wij in dit opzicht óók veel verder zijn dan vroe gere. tijden. Wat volgt hieruit voor de bouw kunst? Niet meer of minder, dan dat wij in deze kunst voor de uitdrukking van het hoogere leven van den mensch al tijd nog eerbiedig ter schole kunnen gaan bij onze voorouders. En nu moet ik u bijzonder opmerk zaam maken op het volgende. Wat voor ons wijsheid is, heet bij velen een dwaasheid. Hetgeen wij beschouwen als het hoogere leven van den mensch, wordt door den materialist ontkend. Let nu maar eens op: die vormen in de bouwkunst, waarin het hoogere le ven wordt uitgedrukt, zijn bij den ma terialist gehaat. „PEERKE DONDERS". Openluchtspel te Tilburg. In Tilburg heeft de opvoering plaats ge had van een openluchtspel „Peerke Don ders", geschreven door Jan Vuysters, die indertijd ook „Koning Willem II in Til burg" schreef. Door dilettanten en een re gisseur van het liefhebberijtooneel werd een zeer behoorlijke vertooning verkregen van „Peerke Donders", dat de verheerlij king inhoudt van den dienaar Gods Petrus Donders, die vijftig jaar geleden stierf. Onder de aanwezigen was ook o.a. Mgr. Sweens, president van het seminarie te Haaren. Vuysters schreef een vlot popu lair spel met dramatische trekjes en de re gisseur J. Oosterbaan heeft dit spel met kleur en fantasie geregisseerd en voor pas sende muzikale illustratie was gezorgd. Jammer was het spel zelf ietwat te lang en vroeg in den guren avond van half acht tot twaalf uur iets te veel van het uithou dingsvermogen der kijkers. De voorzitter van het uitvoerend comité, de heer Sam Majoie, sprak bij den aan vang een inleidend woord en huldigde la ter den schrijver en den regisseur. Jan Vuysters dankte voor die hulde en hoopte, dat een druk bezoek in de komende dagen veel baten zal doen toevloeien aan het Petrus Donders-studiefonds. Je was weer een half uur te laat voor den brand. En 't ergste isnu ben je weer te vroeg voor den vol genden. We houwen hier niet van die dienst- klopperü, verstaan! (Phil. News)* Twee jaar geleden trof men in Odoorn enkele jonge vossen aan, die vermoedelijk verdwaald waren uit een Duitsch nest. Aanvankelijk had men van deze dieren weinig overlast, maar vossen vermenig vuldigen zich snel en thans heeft hun aan tal in het Zuid-Oosten van Drenthe zich dusdanig uitgebreid, dat reeds van een „plaag" gesproken moet worden. Deze vos sen zijn ongekend brutaal in hun optre den. Bij honderden tegelijk moorden zij de kippen uit. Aanvankelijk bepaalden zij zich er toe hun slachtoffers te kiezen onder die kippen, ,die zich te ver van hun erf waagden, maar allengs werden zij brutaler en begaven zij zich op de erven zelve en tenslotte deinsden zij er niet voor terug de kippenhokken te betreden. Dezer dagen wilde een boer te Sleen de eierenoogst van dien dag binnenhalen. Hij betrad het kip penhok en.... tusschen zijn beenen, langs en over zijn voeten, over zijn handen na men zes jonge vossen de wijk! De dieren hadden geweldig huisgehouden in het kip penhok! Een ander geval kwam ons ter oore, waaruit nog duidelijker de enormei brutali teit van de vossen blijkt. Voor de oogen van den eigenaar kaapte een vós te Zuid- barge éen jong haantje weg, dat op een paar meter, afstand van den boer rondliep. Voordat de man besefte wat er was ge beurd waren vos en haantje reeds verdwe nen. Bij sommige boeren is het geheele bezit aan pluimvee, waarvoor Reintje een bij zondere voorliefde schijnt te bezitten to taal uitgemoord. Talrijke boeren verkoopen in arrenmoede hun kippenvoorraad, aange zien zij het onmogelijk inzien om in deze streek pluimvee te houden. De vos maakt zich ook wel verdienstelijk. Zijn de boeren dus al heel slecht te spre ken over de vossen, anders is dit bij het Staatsboschbeheer, de eigenaar van den grond, waar de vossen verblijf houden. Voor de bosschen is de vos een zeer nut tig dier, vertelde boschwachter Hemmingj ons. Hij houdt danig huis onder de konij nen, en deze dieren zijn juist zeer schade lijk voor de bosschen. Ook is de vos een zeer verdienstelijk muizenverdelger. Trou wens, al wat klein is en leeft valt ten prooi aan de vraatlust van dezen sluwen veel vraat. De snelheid, waarmede de vos kan moorden is ongelooflijk. Men heeft het eens gezien, dat een vos in luttele se conden tijd twaalf kippen vermoordde. Het dier maakte zicli-met een tweetal 'uit de voeten, er verschènen eenige ande de vossen die de overige kippen mede namen en dit alles ging zoo snel in zijn werk, dat men niet eens gelegenheid had er een stokje voor te steken. Ook de legendarische sluwheid van den vos is eenige malen duidelijk aan het licht getreden. Met alle mogelijke listen weet Reinaard zijn prooi te vangen. Het is meerdere malen voorgekomen, dat een vos de wacht hield bij een door een strooper gestelde strik. Zonder zich in te spannen kon mijnheer dan aan zijn kost komen! Op de vossenjacht Op aandrang van de omwonende boeren is er in het afgeloopen najaar een groote drijfjacht op vossen gehouden. Een groot aantal drijvers begaf zich in de bosschen, terwijl de jagers de boschperceelen aan alle zijden omsingelden. Zoo moesten de vossen wel in handen de jagers vallen. Vol spanning wachtten de boeren het resultaat van de jacht af, dat hen goeddèels van de vossenplaag zou verlossen en dat resultaat was.... nihil! Geen enkele vos had zich laten verschalken I Hoe het mogelijk is ge weest, is tot op den huidigen dag nog een raadsel. Een tweede drijfjacht werd ge houden, thans met nog meer voorzorgs maatregelen. Zoo werden van te voren alle vossenholen dichtgestopt, opdat de die ren niet in allerijl in deze hollen zouden ontkomen. Zegge en schrijve vier vossen was ditmaal de oogst! De plaag werd er hierdoor natuurlijk niet minder door. Slechts had men eenig voordeel aan de huiden, die gemiddeld wel een waarde van 10 vertegenwoordigen. Een vos met een halsband Eenigen tijd geleden kwam er iemand onthutst bij mij, aldus boschwachter Hem- minga, met de mededeeling, dat hij een vos had gezien met een hondenhalsband. De oplossing van dit raadsel is echter nogal eenvoudig: Een der Emmensche in gezetenen heeft geprobeerd een vos als huisdier te houden. Deze poging is echter totaal mislukt. Het dier moest niets van zijn baas hebben en liet zich volstrekt niet aanhalen, hoe goed zijn meester hem ook verzorgde. De 'wandelingen aan den hals band bevielen dezen vos ook allerminst. Ook dit exemplaar mocht misschien zijn haren verliezen, maar zijn streken hield meneer, want op een goeden dag wist hij los te breken en de wijk te nemen, echter niet dan na en passant een paar kippen van zijn baas vermoord en gestolen te hebben. En sindsdien wandelt er in het wild een vos rond met een halsband als gold het een schoothondje. Menschen en ook kinderen hebben van de vossen weinig te duchten. Risico neemt Reintje niet, en hij zoekt zijn slachtoffers liever bij dieren, die hem weinig kwaad kunnen doen, zooals hazen, konijnen, kip pen, muizen, kieviten, wulpen, lijsters, kik- kerdieven, enz., waarbij hij een opmerke lijke voorliefde voor kippen aan den dag legt. Daarbij is de vos nog kieskeurig ook, want oude, taaie, kippen laat hij met rust. Hij kiest zijn slachtoffers uitsluitend on der de malsche, versche beestjes! De bestrijding van de plaag Vermoedelijk zal de bestrijding van deze vossenplaag dit jaar ernstig ter hand geno- rften worden. Er worden opnieuw drijfjach ten georganiseerd, naar men hoopt met be tere resultaten, dan het vorig jaar. Voorts overweegt men de bestrijding van de vos met vergiftig vleesch. Zoo zal dus Drente komen te staan voor een strijd tusschen het menschelijk en het „vosselijk" vernuft en 't is nog lang geen uitgemaakte zaak, of het eerste daar bij als overwinnaar het strijdperk zal ver laten! LAND- EN TUINBOUW Rijenteelt. Welke voordeelen zijn er aan rijenteelt verbonden? Zaait men het zaad op rjjen of regels, dan kan ieder zaadje over een goede plaats beschikken om zich te ontwikkelen. Het eene zaadje heeft niet, zooals bij breed- werpig zaaien, meer plaatsruimte dan het andere, hoewel de plaatsruimte in de rijen nogal te wenschen overlaat. De za den zullen zich daardoor beter ontwikke len, beter uitstoelen, en men zal meer zaad krijgen dan bij breedwerpig zaaien. Men heeft bij rijenteelt dientengevolge lang zooveel zaad niet noodig als bij breedwerpig zaaien. De hoeveelheid zaai zaad kan derhalve minder genomen wor den, want men krijgt beter uitgestoelde, beter ontwikkelde planten, die een veel grooter opbrengst geven dan planten bij breedwerpig zaaien. Verder krijgt men stevig stroo, daar licht en lucht heel goed in de rijen toe gang kunnen vinden. Het stroo zal dus steviger worden en men zal geen gevaar hebben voor het legeren. Tegen slagre gens, hagel en wind is het beter bestand. Men zal verder een mooi, gelijkmatig ge was krijgen, het graan zal overal even hoog boven den grond komen. Vergelijkt men het met 't breedwerpig uitgezaaide, dan ziet men terstond een groot verschil. Bij het breedwerpig uitzaaien ziet men hier plaatsen, waar het koren mooi staat, daar waar het te dik staat, elders weer te dun. Vraagt men zich af, hoe komt dit, waaraan is dit toe te schrijven, dan moet het antwoord zijn: Dit komt eensdeels door het ineggen, waardoor sommige za den te ondiep, andere weer te diep inge- egd worden. Bij rijenteelt heeft men hier THEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSUUR KEURING Casino: Schipbreuk (Steffi Duna Regis Too- mey). Hiep-hoera-hoera! (Wheely Waolsey) Sensatie Komisch Dag. 811, Zondags bovendien 47 uur, Matinee Zaterd. en Woensd. 2.30 uur. Toelaatbaar v. Volwassenen Lido: De Passagier des Doods (Peter Lorre) Schooiertjes (Freddie Bartholemew Jackie Cooper Mickey Roomey). Sensatie Realistisch Dag. 8._511.15 uur, Zondags bovendien 27 uur, Matinee Zat. en Woensd. 2.30 uur. Volwassenen Luxor: De Kroongetuige (Sybille Schmitz). Het complot der Ze ven. (Edmund Lo we Constance Cummings). Dramatisch Sensatie Dag. 811 uur, Zon dags bovendien 27 uur, Matinee, Zaterd. en Dond., 2 uur. Volwassenen Trianon: Angst. (Gaby Morlay Charles Vanel). Ons is niets te dol (Bing Crosby Charles Ruggles). Dramatisch Komisch Dag. 811 uur. Zon dags bovendien 27 uur. Matinée Zaterd. en Woensdag 2 uur. Toelaatbaar v. Volwassenen nooit voor te vreezen, want men kan im mers de diepte van het te zaaien zaad nauwkeurig bepalen. Hierdoor zullen alle zaadjes even diep komen te liggen en zul len dientengevolge alle op denzelfden tijd boven den grond komen, wat een gelijk matig gewas tengevolge heeft. Zooeven merkten we op, dat bij breedwerpig zaaien het graan hier te dik, daar te dun staat. Dit moet men ook toeschrijven aan de hoeveelheid zaaizaad. Deze kan men bij breedwerpig zaaien niet regelen, ter wijl men deze bij rijenteelt zelfs heel nauwkeurig kan bepalen. Het gewas, bij rijenteelt ontstaan, zal dus vrijwel overal even dik staan. Een ander voordeel van rijenteelt is, dat men het gewas gemakkelijk en grondig verplegen kan. Men kan zonder veel moeite door de rijen heen loopen, om het gewas telkens na te zien en het onkruid met schoffel of hark er uit te verwijderen. Dit nu is bij het breedwerpig uitgezaaide onmogelijk. Men kan niet door het gewas heenloopen en het dientengevolge ook niet van onkruid zuiveren. Verder is het gewas, dat op rijen staat, beter bestand tegen roest, dan wat breedwerpig uitge zaaid wordt. Is rijenteelt op alle grondsoorten voor- deelig? Neen. Alle bovengenoemde voor deelen kan men eerst krijgen en van een gewas verwachten als de grond goed vruchtbaar en goed bewerkt en bemest is-, als er aan gedaan is, wat er aan gedaan moest worden. Want wat geeft het of rijenteelt ook al voordeelen geeft, wan neer de grond er niet voor geschikt is. Van den grond moet men het maar heb ben. Is deze slecht bewerkt en bemest, pas dan maar rijenteelt toe, het zal dan eer na- dan voordeel opleveren. Men zal derhalve op lichten, drogen en schralen zandgrond rijenteelt niet toepassen, maar daar is het veel beter en ook aan te ra den, het zaad breedwerpig uit te zaaien. Op zwaardere gronden, die in goede con ditie verkeer en, handelt men verstandi ger met rijenteelt toe te passen. Op die gronden is het de moeite waard op rijen te zaaien, immers, men zal daar een groo- tere opbrengst verkrijgen. Ook hier moet men bewerking en bemesting van den grond in acht nemen. De Zonnebloem. Door haar groote bloe men, die zich naar het zonlicht keeren en door haar hoogte trekt de zonnebloem nog al de aandacht. Tegenwoordig wordt ze schier overal aangetroffen. Zij siert zoowel den tuin van den deftigen burgfer, als Het erf van den boer. Langen tijd werd ze om haar grofheid niet geacht, althans niet als sierplant, thans is dit anders. Be halve deze verdienste bezat ze andère in haar nuttigheid. Hebt ge bij uw huis of op eenige andere plaats een modderputje of slikgat, dat niet op een andere plaats kan zijn, plant daarbij zonnebloemen. Zij bezitten namelijk de eigenschap, de lucht van smetstoffen te zuiveren. De groote bloemen geven veel zaad. dat zeer oliehoudend is. Deze er uitgeperst als bij het lijnzaad bijv. geeft gezui verd, een zeer geschikte tafelolie, welke reeds in veel huishoudingen, ook ten on zent, als zoodanig wordt gebruikt. Voor verfbereiding, ten behoeve van kunst schilders is ze ook van - onwaardeerbaar nut, vooral om blauwe en groene veryen te bereiden. Zeep, gemaakt met deze olie, is bijzonder zacht. Zulke zeep reinigt niet alleen, maar geeft de huid lenigheid; het is dus begrijpelijk, dat ze zeer geschikt is als scheerzeep. Het zaad, gemalen, geeft meel, waarvan het fijnste gebak bereid kan worden. Als vogelvoeder verdient zonnebloemenzaad aanbeveling, ten eer ste, omdat men er zeer goed vogels mee kan mesten, ten tweede, omdat het bij tusschen poozen eens gevoederd, een mooien glans op de vederen brengt, bij de fazanten vooral. In China is de zonne bloem dan ook een der landbouwproduc ten. Dit is zij te meer, omdat men, be halve de genoemde voordeelen, ook nog dit heeft, dat de stengelvezels tusschen de zijden stoffen worden geweven. Regenwormen. De regenwormen zijn in den grond werkzaam als grondverbete- raars. Zij bevorderen de losheid van den grond en verbeteren daardoor de struc tuur. Terwijl zij in alle richtingen den grond doorkruisen, maken zij gangen, die bijdragen tot een betere wortel ontwik keling der plant. Het voedsel van d-en re genworm bestaat in hoofdzaak uit blaad jes, strootjes en andere met aarde veront reinigde planten overblijfselen. De uit werpselen leveren een vruchtbaren hu mus, die, aan de oppervlakte gebracht of langs de gangen afgezet, zeer bijdragen tot de losheid van de bouwlaag. Tenge volge daarvan kan ook de lucht beter toe treden, wat voor den bouwgrond van groote beteekenis is, wijl door het wer kende bestanddeel de zuurstof aller lei goede omzettingen plaats kunnen grij pen. Dit alles doet ons dus deze diertjes, hoe klein ook, kennen als zeer nuttig. Jammer, dat de mol, die overigens ook als onze vriend kan beschouwd worden, zich niet ontziet er eenige naar zijn maag te laten verhuizen. B-r. M'n meteorologisch instituut mag voorzien z\jn van de fijnste precisie-apparatenmorgen regent het, want m'n eksteroog steekt byna door m'n kous heen. (Blanc Noir).

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 11