nederl. r.k. Volksbond WILLY KANBIER ZATERDAG 10 JULI 1937 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 PLAATSELIJKE CENTRALE ARBEIDERSBEWEGING AAN DEN RAND VAN DEN AFGROND? De vraag, waarom wij aan den rand van den afgrond staan, beantwoorddeKardi naal Innitzer onlangs als volgt: „Omdat wij in het menschelijk gemeen schapsleven, .vooral in huwelijk en gezin, God verlaten hebben, Die is: de bron van alle leven. In plaats daarvan hebben wij putten gegraven, die geen water kunnen houden. Daarom is zoowel in het volk als in het gezin de bron des levens opgedroogd daarom is de wil tot leven verdwenen, daarom heeft het eens zoo levensmoedige West-Europa zichzelf ten doode opgeschre ven. Wij staan aan den rand van den af grond; iedere oogenblik kunnen wij in de ijzingwekkende diepte neerstorten, om dat velen Christus hebben verlaten, Christus, Die zichzelf het leven noemen kan! Door Hem. in Zijn Goddelijk Woord, wordt alle leven geschapen in de natuur lijke en bovennatuurlijke orde. Christus is door velen uit het gezinsleven, het hu welijksleven verbannen, met al de ontzet-1 tende konsekwenties daarvan. Daarom, en daarom vooral, haalt de dood zoo'n ver schrikkelijke oogst binnen, daarom ver dwijnt het leven steeds meer en meer uit de gezinnen en zoodoende ook uit de groote volksgemeenschap. Doch de plaats, en dit stemt tot ernstig nadenken, die God en Christus in onze gezinnen heeft verlaten, bleef niet leeg. Daarvoor zijn andere machten binnenge drongen; de goddeloosheid en haat tegen God; het egoïsme; de zelfzucht; de genot zucht en de gemakzucht; ja zelfs de war me, innige liefde moest voor koude men schel ij ke berekening wijken. Satanische machten grijpen steeds meer en meer, dag aan dag, naar het door God verlaten huwelijk en gezin. Reeds dreigt het militante atheïsme in de gedaante van het bolsjewisme met zijn duivelstronie door onze gezinnen in de Westersche christenheid binnen te dringen. Zoo staan wij dus nu voor den vreeselijk gapenden afgrond!" Deze uitspraak van Kardinaal Innitzer laat aan duidelijkheid niets te wenschen over, maar ook het gevaar, dat de Katho lieke standsorganisaties in Duitschland loopen, is lang niet denkbeeldig, als men kennis neemt van het feit, dat dr. Robert Ley bij een demonstratie van het Duitr sche Arbeidersfront, op 30 Juni 1.1. te Kölndeutsch gehouden, een spoedige op heffing van de Katholieke Gezellenver- eenigingen en van de Arbeidersvereni gingen alsmede van alles wat nog bij gods dienstige verenigingen behoort heeft aangekondigd. In alles wordt het moderne heidendom getypeerd, maar bovenal de actie gevoerd tegen God. Wij mogen ons gelukkig prijzen, te le ven in het vrije Nederland, wat niet weg neemt, dat we waakzaam moeten zijn. Ook hier doen heidensche machten hun sloopend werk; ook hier dreigt gevaar, een afgrond! Inderdaad, maar dan dienen de Katho lieken, van welken stand zij ook zijn, te beseffen, dat zij een schoone taak kunnen vervullen door te luisteren en gevolg te geven aan de roepstem van het Episco paat! Zij moeten zich daadwerkelijk in dienst stellen van de Katholieke Actie voor God, medehelpen aan de taak, om de wereld, welke in een chaotischen toestand verkeert, te helpen hervormen en te her stellen in Christus. Daaraan kunnen, ja moeten alle standen medewerken, en hier is ook voor onze standsorganisatie een schoon ideaal ter verwezenlijking weggelegd, en deze taak rust op ons aller schouders. Toe te juichen is daarom het initiatief van de vereeniging „Katholiek Leiden om ongeveer half September te organisee- ren een optocht te Leiden van ,,De Katho lieke Actie voor God". Tot het slagen van dezen optocht is medewerking noodig, volle medewerking, ook van onze stands organisatie en daarom doen wij thans reeds een beroep op de leden om zich ge reed te maken tot een betooging, waarbij zij door massale opkomst uiting geven aan him liefde voor en vertrouwen op God. Wij moeten zorgen, verre verwijderd te blijven van den rand van den afgrond! Dit moet ons doel zijn en daarop moet al ler aandacht gevestigd zijn! BIJ EEN GOUDEN JUBILEUM. 9 Juli 1887 was een belangrijke dag voor Katholiek Leiden, want toen werd gelegd de hechte grondslag voor het gees telijk, cultureel en sociaal organisatiele ven in onze Sleutelstad. Op dien dag werd gesticht de St. Joseph-Gezellenvereeni ging, v/elke thans op feestelijke wijze haar 50-jarig bestaan herdenkt. Bij dit gouden feestgetij past onzerzijds een woord van waardeering voor alles wat in de voorbije halve eeuw door de St. Joseph-Gezellenvereeniging is tot stand gebracht; voor datgene wat zij deed voor de bij haar aangeslotenen om deze te behoeden voor de vanaf haar bestaan reeds verspreide Marxistische beginselen. De geestelijke en stoffelijke belangen waren bij de Gezellenvereeniging volko men veilig, waarom wy met volle op rechtheid kunnen getuigen, dat daar door het katholieke organisatieleven, hier ter plaatse, werd gestimuleerd tot de hoogte, waarop het* thans staat. Daarom doet de herdenking van dit 50- jarig bestaan zoo sympathiek aan, daarom kunnen de leden der afdeeling Leiden van den Ned. R. K. Volksbond zich mede verheugen in deze, voor de St. Joseph- Gezellenvereeniging, te Leiden, zoo ge wichtige gebeurtenis. Het door haar uitgegeven Gedenkboek geeft een volledig overzicht van hetgeen in de afgeloopen jaren is gepasseerd, wel ke doelstelling zij nastreeft, doch bovenal toont het aan. welke voorname plaats deze vereeniging hier ter stede in het organi satieleven heeft ingenomen en, naar wy hopen, steeds zal blijven innemen. De St. Joseph-Gezellenvereeniging, lei ding gevende vereeniging voor jeugdige personen, is zich haar taak volkomen be wust! Daar wordt het fundament gelegd voor de R. K. sociale organisaties, dus ook voor de mooie en nuttige A. K. Arbeiders beweging. Een gang van zaken, die niet alleen ieders sympathie, maar bovenal de volle en daadwerkelijke medewerking verdient van alle Katholieken! Maar niet alleen met een woord van waardeering willen wij volstaan. Namens de leden der afdeeling Leiden van den Ned. R. K. Volksbond is hier mede op zijn plaats een hartelijk proficiat op dit gou den jubeltij; waarbij we tevens den wensch uiten, dat het aan de St. Joseph- Gezellenvereeniging met haar devies: „Trouw aan Kolping" gegeven zij, onder God's onmisbaren zegen, te arbeiden aan de vervulling van haar taak tot heil van Katholiek Nederland! DE STUDIEDAGEN TE VOORHOUT. Van de Sociale Studiedagen, welke van 21 tot en met 24 Aug. a.s. in de Bisschop pelijke Nijverheidsschool te Voorhout worden gehouden, laten wij hier de dag- indeeling volgen: Zaterdag, 21 Aug.: 1ste les. Onderwerp: „Algemeene beschouwingen over cultuur en beschaving", in te leiden door Rector dr. A. A. Olierook, Amsterdam. Zondag, 22 Aug.: 2e les. Onderwerp: „De cultuurgang van het Oosten". Inleider ir. L. J. Feber, uit Den Haag; 3e les: Onder werp: „Ruïnes boven gave fundamenten" (Westersche beschaving), inleider drs. Willem Snitker, uit Heemstede; 4e les: Onderwerp: „Het Jodendom en zijn in vloed op de Westersche Beschaving", in leider pater Constantinus, O. M. Cap., Langeweg N.-Br. Maandag, 23 Aug.: 5e les: Onderwerp: „Het Boeddhisme", inleider den heer F. H. C. Dalderup, uit Nijmegen; 6e les: On derwerp: „Islam en Beschaving", inlei der pater dr. Bern. Zuure, Witte pater te Boxtel; 7e les: Onderwerp: „Het Libera lisme". (Rationalisme, Humanisme, Indi vidualisme), inleider dr. L. G. Korten- horst Den Haag. Dinsdag, 24 Aug.: 8e les: Onderwerp: „Het Marxisme", inleider den heer H. J. Kuiper, uit Haarlem; 9e les: Onderwerp: „De moderne Totaliteitssystemen", inlei der dr. H. Moller, Tilburg; 10e les: On derwerp: „Christendom en menschelijk- heid", inleider Pater J. B. Kors, O.P., Nij megen. Voor bestuurders, die deze studiedagen wenschen te bezoeken, bestaat de moge lijkheid daartoe tot uiterlijk 22 Juli a.s. Inlichtingen worden gaarne verstrekt aan het redactie-adres, Verl. Bloemistenlaan 45, Leiden. ZEER BELANGRIJK. is de mededeeling, die wij kunnen doen, naar aanleiding van een vraag gesteld op de 2 Juni j.l. gehouden Bestuursraad. Daar werd n.l. door een der bestuurs leden gevraagd, of het mogelijk was het weekblad „Herstel" voor de leden thuis bezorgd te krijgen? Inderdaad, daarin kan worden voorzien en wel per post, waardoor de kosten van „Herstel" per exemplaar met 1 cent verhoogd worden. Dit geldt ook voor vakafdeelingen met verspreide leden, waar bezorging van het weekblad vele moeilijkheden oplevert. Al is er slechts één persoon, bij wijze van spreken, waarvoor „Herstel" per post moest gezonden worden, dan is zulks mo gelijk. Zij, die belang hebben bij deze me dedeeling, kunnen inlichtingen bekomen aan het secretariaat, Verl. Bloemisten laan 45, te Leiden. DE BEDEVAART NAAR HEILOO. Maandag, 19 Juli as. zal deze plaats vinden. Een honderdtal werkloozen zal dezen tocht medemaken. De reis wordt gemaakt per touringcars. Na aankomst te Heiloo wordt in de bedevaartskerk van Maria ter Nood een H. Mis opgedragen, waarna predikatie. Aan de deelnemers zal, en daarom willen wij op een en an der niet vooruitloopen, een programma uitgereikt worden, waarop de dagorde volledig is vermeld, alsmede plaats en uur van vertrek. AETHERFLITSEN. Wekelijks worden omstreeks kwart over acht de Zaterdag-avondsche tien mi nuten-overpeinzingen aangekondigd, wel ke onder de titel Lichtbakens door den zeereerwaarden heer Henri de Greeve worden verzorgd. Deze radio-uitzending van onze K.R.O., behoorende tot het Zaterdagavond-pro gramma, mag zich steeds in een over- groote belangstelling verheugen. Het zijn dan ook zeer aantrekkelijke en leerzame onderwerpen, welke steeds opnieuw wor den aangesneden en ons geboeid houden. De variëerende onderwerpen van elke week dragen zeer veel bij tot verrijking van onze kennis en om ook anderen van onze kennis te laten .mededeelen. Inder daad.... maar er ontbrak nog iets aan. Nimmer was het mogelijk nog eens na te gaan en te bestudeeren, wat in die en die week was behandeld en juist nu zoo goed van pas zou komen. Daarin is nu voorzien, omdat de Licht bakens van Henri de Greeve in een han dig boekje van 198 pag. druks zijn ver zameld en bij A. N. Govers, N.V. Uitge vers te Den Haag verkrijgbaar zijn 75 cent per ex. De gelegenheid om zoo'n boekje in zijn bezit te krijgen is er! Men grijpe ze aan! KINDERTOESLAG BIJ DE WERKVERSCHAFFING. Vanwege de rijksinspectie voor de werk verschaffing is de volgende circulaire tot de gemeentbesturen gericht: Het is den minister van Sociale Zaken gebleken, dat hij de verschillende werk verschaffingen geen eenvormigheid be staat ten aanzien van de berekening van den kindertoeslag. In verband daarmede acht de minister het gewenscht, dat met ingang van de eerstvolgende loonweek met de volgende regeling betreffende de berekening van den kindertoeslag rekening wordt gehou den. Arbeiders, die een volle werkweek, d.w.z. ten minste 45 uren zijn geplaatst, krijgen de volledige kindertoeslag uitbe taald. Voorts kunnen zich gevallen voor doen, waarbij een tewerk gestelde slechts een deel van een werkweek, bijv. 3 of 4 dagen is geplaatst. Alsdan kan zooveel zesden van den kindertoeslag worden toe gekend als aantal dagen is gewerkt. NIET IEDERE AFDEELING. is in de gelegenheid een retraite vol te maken. Daarom is in overleg met de re traiteclub „St. Ignatius", onderafd. van de afd. Amsterdam van den Ned. R. K. Volksbond, de gelegenheid geschapen, dat onze leden een Volksbondretraite kun nen medemaken. Deze retraiten worden gehouden: 2427 Juji te Bergen; 31 Juli 3 Aug. te Vught; 31 Juli3 Aug. te Noord wij kerhout; 2124 Aug. te Bergen en 47 Sept. te Bergen. Alle gewenschte inlichtingen worden verstrekt door het Centraal Bestuur, 3e Hugo de Grootstraat 7, Amsterdam. EEN PUZZLE-TOCHT. Zeer binnenkort zal door het comité R. K. Werkloozenzorg een puzzle-tocht worden gehouden. De route gaat door Lei den. Er zijn 6 controleposten. Aan dezen tocht kunnen alle werkloozen deelne men; men zie tijd van aanmelding tot deelname op het bord in het Volksbond gebouw. Daar het een puzzle-tocht is, dus een tocht waarvan de oplossing door de deelnemers moet geschieden, mogen wij niet meer verklappen dan dit: „Er zijn mooie prijzen aan verbonden!" Dus een ieder doet mee! En dit kan, omdat de tocht te voet wordt JAARVERSLAG 1936. (Slot). Gedurende het afgeloopen jaar werd door de sub-commissie voor Vak-cursussen en Werk-objecten actief werk verricht. Cursussen werden gegeven in: Timmeren, Schilderen, Metaalbewerking, Electriciteit. Radio-techniek en Huisvlijt, aangevuld door onderwijs in Ned. Taal, Rekenen en Mate rialen-kennis. Dan werd een cursus gege ven van fabriekarbeidster tot dienstbode en een schriftelijke cursus P.B.N.A. Voorts ontspanning, enz. enz. De cursussen werden flink bezet. Ook Katholieken namen er aan deel, doch van deze zijde mag nog meer deelname verwacht worden. De cursussen zijn voor deelnemers gratis en de kosten, daaraan besteed door Rijk en Gemeente, eischen, dat meerdere Katholieken daaraan deelnemen; zij hebben het recht en den plicht ook daarvan te profiteeren. Besprekingen werden gevoerd (en met resultaat) om te komen tot oprichting van een Centrale Werkplaats met als doel: jeugdige werkloozen arbeid te doen ver richten, zooals dit in fabrieken geschiedt. Deze arbeid moet zijn onnuttige arbeid, dus niet productief. Een wekelijksche vergoe ding zal den deelnemers worden verstrekt. Een woord van dank aan den heer Vree burg voor zijn activiteit in deze commis- sie-wérkzaamheden betoond. De Transportarbeidersbond „St. Bonifa- cius" slaagde er in, buiten vele andere be moeienissen, voor arbeiders in het brand- stofbedrijf een contract af te sluiten, welk contract bevredigend genoemd mag worden voor het betrokken personeel; eveneens bij een Melkinrichting hier ter stede werd een overeenkomst bereikt met als resultaat be tere loon en en arbeidsvoorwaarden Het Taxi-bedrijf, waar de toestanden nog be droevend zijn, eischte de volle activiteit van het bestuur. Een belangrijke verbete ring voor de leden was, dat werd bereikt, dat wederom maar éénmaal gestempeld be hoeft te worden door vast transportarbei ders, Voorts dient nog vermeld, dat een feestcommissie werd samengesteld om het 20-jarig bestaansfeest, in 1937, op waardige wijze te herdenken, dat het ledental van 175 steeg tot 180, en dat het aantal werk- O. L. VROUW VAN DEN BERG CARMEL. VOOR GECONSACREERDE KERKEN. ZONDAG 11 Juli. Achtste Zondag na Pinksteren. Mis: Suscepimus. Gloria. 2e ge bed v. h. Kerkwijdingsoctaaf. (Zie het Ge meenschappelijke van Kerkwyding). 3e v. d. H. Pius, Paus en Martelaar. Credo. Pre fatie v. d. Allerh. Drieëenheid. Kleur: Groen. Van God zijn wij afhankelijk. Zonder Hem zou ons bestaan niet mogelijk zijn ge weest (Gebed). Hij is onze Vader, wij zijn zijne kinderen. Daarom moeten wij vol gens Zijn geest leven en niet overeenkom stig de eischen van onze vleeschelijke be geerlijkheid. Allen zijn wij ryk door ons kindschap Gods, dat ons met Christus me de-erfgenamen des hemels maakt. (Epis tel). Doch ook allen zullen wij eenmaal ter verantwoording worden geroepen, of wy dat kindschap Gods hebben beleefd. (Evan gelie). Dat leven als kind van God vraagt strijd, de strijd des levens, want „het vleesch begeert tegen den geest". Geluk kig evenwel, die op God vertrouwen en niet op éigen krachten (Offertorium en Communio). Voor dezulken zal God de Be schermer zijn (Graduale). Moge de God van barmhartigheid, Die woont in Zijn hei lige tsad, de H. Kerk, (Intriotus) door de kracht van het heilig Misoffer ons heili gen en brengen naag de eeuwige vreugden (Stilgebed), om daar te proeven hoe zoet de Heer is. (Communio). MAANDAG 12 Juli. Octaafdag van den gedenkdag van de wijding van de eigen pa rochiekerk. Mis: Terribilis. (Zie het Ge meenschappelijke van Kerkwijding). Glo ria. 2e gebed v. d. H. Joannes Gualbertus, Belijder; 3de v. d. H.H. Nabor en Felix, Martelaren. Credo. Gewone Prefatie. Kleur: Wit DINSDAG 13 Juli. Mis v. d. H. Anacletus, Paus en Martelaar: Sacerdotes. Gloria. 2e gebed A Cunctis (om de voorbede van de Heiligen); 3e naar keuze v. d. priester. Geen Credo. Gewone Prefatie. Kleur: Rood. WOENSDAG 14 Juli. Mis v. d. H. Marcel- linus, Belijder: Os Justi. (Zie in het feest eigen v. h. Bisdom). Gloria 2e gebed v. d. H Bonaventura, Belijder en Kerkleeraar. Credo. Gewone Prefatie. Kleur: Wit. De heilige Marcellinus was werkzaam als verkondiger van het heilig geloof in de streken van ons land, vooral in Overijsel. Hij is dan ook de Apostel van Overijsel. Te Oldenzaal gestorven, is hij te Deventer be graven. DONDERDAG 15 Juli. Mis v. d. H. Hen- ricus, Keizer: Os Justi. Gloria. 2e gebed A Cunctis. 3e naar keuze v. d. priester. Geen Credo. Gewone Prefatie. Kleur: Wit. In 927 geboren was de heilige Henricus vanaf zijn jeugd gesteld onder de leiding van den H. Wolfgang, bisschop van Regens burg. In het jaar 995 stierf de vader van den Heilige, die nu als opvolger van zijn vader Hertog van 3eieren werd. Na den dood van keizer Otto III in 1002 werd Hen ricus tot keizer van Duitschland gekozen. Zijn rechtvaardigheid, zachtmoedigheid en godsvrucht blonken uit in de wijsheid van zijn bestuur. De keizer, bijgenaamd de „godvruchtige" beyverde zich om Gods eer en de uitbreiding van de heilige Kerk te verzekeren, de vrede in zyn staten te bevestigen en de volkeren, aan zijn be stuur onderworpen, gelukkig te maken. De heilige keizer overleed in 1024. VRIJDAG 16 Juli. Gedachtenis van O. L. Vrouw v. d. Berg Carmel. Mis: Gaudea- mus. Gloria. Credo. Prefatie van Maria (in vullen: En U om de gedachtenis). Kleur: Wit. Deze feestdag is ingesteld tot een ge denkdag van de verschijning van de hei lige Maagd aan de Heilige Simon Stock, Generaal van de Carmelieten-Orde, den 16en Juli 1251. Omgeven van Engelen ver scheen Maria met de scapulier van de Car- melorde in haar hand, zeggende: „Ont vang, myn dierbare zoon, dit scapulier als de livrei van mijn broederschap. Het is het bewijs van het voorrecht, dat ik voor u en voor alle kinderen van de Carmel ver worven heb. Wie in dit kleed sterft zal van het eeuwig vuur bevrijd blijven. Het is een teeken van zaligheid, een behoedmid del in gevaren en een onderpand van vre de en eeuwig verbond." ZATERDAG 17 Juli. Mis v. d. H. Alexis, Belijder: Os Justi. Gloria. 2e gebed A Cunc- tus; 3e naar keuze v. d. priester; 4e voor den Paus Geen Credo. Gewone Prefatie. Kleur: Wit VOOR NIET-GECONSACREERDE KERKEN. ZONDAG. Achtste Zondag na Pinkste ren. Mis: Suscepimus. Gloria. 2e gebed v. d. H. Pius, Paus en Martelaar; 3e A Cunc- tis. Credo. Prefatie v. d. Allerh. Drieëen- I heid. Kleur: Groen. MAANDAG. Mis v. d. H. Joannes Gual bertus. Belijder: Os Justi. Gloria. 2e gebed v. d. H. H.Nabor en Felix, Martelaren. Geen Credo. Gewone Prefatie. Kleur: Wit. Verder als in de geconsacreerde kerken. IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRANCISCANEN. Alles als in bovenstaande kalender voor niet-geconsacreerde kerken, behalve: ZONDAG, 2e gebed v. d. H. Veronica Giuliani, Maagd; 3e v. h. Octoaaf v. d. H. H. Martelaren van Gorcum; 4e v. d. H. Pius. MAANDAG. 2e gebed v. d. H.H. Marte laren van Gorcum; 3e v. d. H.H. Nabor en Felix. Credo. DINSDAG. Mis v. d. H. Franciscus Sa- lanos, Belijder: Os Justi. 2e gebed v. d. H. Anacletus; 3e v. h. octaaf v. d. H.H. Marte laren van Gorcum. Credo. WOENSDAG. Mis v. d. H. Bonaventura. Belijder en Kerkleeraar: In medio. DONDERDAG. Feestdag van het H. Graf van Onzen Heer Jezus Christus. Mis: In die 2e gebed v. d. H. Henricus; 3e v. h. octaaf v. d. H.H. Martelaren van Gorcum. Credo. Prefatie van Paschen. VRIJDAG. Octaafdag v. d. H.H. Marte laren van Gorcum. Mis: Emisi. 2e gebed van O. L. Vrouw v. d. Berg Carmel; 3e v. d. Heiligverklaring v. d. H. Vader Francis cus; 4e v. d. H. Maria Magdalena Postel, Credo. Laatste Evangelie van O. L. Vrouw v. d. Berg Carmel. Kleur :Rood. ALB. M. KOK, Amsterdam. Pr. ioozen varieerde van 63 tot 73. De afd. Leiden van de R.K. Metaalarbei dersbond „St. Eloy" telde pl.m. 175 leden, waarvan 45 pet. werkloos. Tengevolge der devaluatie kwam er wat meer opleving en vonden eenige leden meer werk. Voor leden, werkzaam bij de firma Tieleman en Dros, werd een loonsverlaging aangekondigd van 12 pet. Na veel conferenties is deze terug gebracht kunnen worden tot 4 en 6 pet. In het loodgietersbedrijf wenschte men geen contract meer van werkgeverszijde, plus 10 pet. loonsverlaging. Dit werd teruggebracht tot een verlaging van 2 cent per uur, ter wijl het contract bleef. Na eenige maanden werd het contract toch wederom opgezegd, zeer ten nadeele van onze leden. Het elec- triciens-contract werd van maand tot maand verlengd, terwijl eind 1936 het over- werk-percentage op Grofsmederij en Ket- tingfabriek wederom werd ingevoerd. De Geest. Adviseur, Pater Er. v. d. Snoek O.F. M., herdacht zijn 25-jarig kloosl^rfeest, ter wijl de heer H. Gordijn, bij zijn vertrek naar elders, benoemd werd tot lid van ver dienste. Door de afdeeling werd een flinke propaganda gevoerd. Voor „St. Raphael" stond de A.T.O.- en Van Gend Loos-personeel-kwestie in het brandpunt der belangstelling. Wilde men dat personeel niet rechteloos maken, dan moest men dit uiteindelijk over laten gaan naar „St. Bonifacius", alhoewel men deze leden noode zag heengaan. Voor het R.K. Herstellingsoord „Mgr. Mutsaers" werd veel propaganda gevoerd en werden inzamelin gen gehouden. De geest onder bestuur en leden was uitstekend De penningm. sloot zijn boeken met een ruim voordeelig saldo. De afdeeling van den R.K. Tabaksbewer- kersbond, welke in het begin van 1936 slechts 13 leden telde, ging met reuzen schreden vooruit en is geklommen tot 51 leden, wat verheugend kan genoemd wor den, terwijl de afdeeling met zeer weinig werkloosheid te kampen heeft gehad. Na nog den wensch uitgesproken te heb ben, dat het groot aantal werkloozen, dat onze Volksbond telt, n.l. ruim ruim 400, spoedig moge verminderen, wil ik eindigen met een woord van dank aan allen! VAN DE REDACTIE. De correspondentie, deze rubriek be- treifende, moet gezonden worden aan het redactie-adres: Verlengde Bloemistenlaan 45. De eerstvolgende rubriek verschijnt 31 Juli as. Bijdragen daarvoor bestemd, worden ingewacht tot uiterlijk 28 Juli aa. Koopt bij Let op 52 "föieubelhanrfeS Haarlemmerstr. en Naast Roxy-Bioscoop 3» GEEN TELEFOON KERKNIEUWS 217 't Gemis doet waardeer en. Het regende en het bleef maar regenen en als het even ophield met „regenen" dan begon het te gieten, te storten. Het leek alsof de sluizen des hemels defect waren geraakt. En 21 Juni ging voorbij, de langste dag van het jaar. Dan moest het zomer zijn en warm. Maar ik hoorde van een gezin waar de kachel weer brandde. Het was zoo kil in huis, zoo ongezellig kil en er kwamen gas ten. „Het donderde in West-Friesland'' schreef de krant. Alsof het weken-lang broeierig- heet was geweest, zoo barstte het onweer los. En toch schreven de kranten iederen dag: „iets koeler" en„wat is het toch koud" zei buurman Klaas. Maar toen de zon weer kwam; wat was dat fijn! Het gemis doet waardeeren. Een zieke is blij als hij of zij weer een uurtje op mag staan. Dat akelige bed weer even uit en even rondloopen 't Valt zwaar te moeten blijven liggen bij het komen van eiken nieuwen dag. Maar wie gezorid is en druk in de weer is blij als htf even rusten kan en verlangt vaak naar het bed. En 's morgens vroeg, als de wekker gaat Gemis doet waardeeren. Zoolang reeds stond hetzelfde nummer boven het stukje, 'tis echte komkommer-tijd. Ons giro-num mer schijnt vergeten. Al lang niet meer van hier of daar gehoord. Maar.... als het nu weer eens kwam.... het lange gemis zou extra doen waardeeren. Fath. J. v. Heiningen. St. Bonifacius-Missiehuis. Hoorn. Postrek. 120937.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10