Spitsvoet, Platvoet, STADS NIEUWS DONDERDAG 8 JULI 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 KOE WORDT HET WEER DE BILT SEINT: Zwakke tot matige Noord-Westelijke tot Zuid-Westelijke of Zuidelijke wind, gedeel telijk bewolkt, weinig of geen regen, iets Hoogste barometerst.: 767.8 te Rennes. Laagste barometerst: 752.8 te Helsingfors. De secundaire depressie, welke gisteren over de Noordzee lag, trok naar het Noord- Oosten en wordt gevolgd door een rug van hoogen druk. Bewesten Ierland nadert weer een nieuwe depressiekern. In het Noorden en in het Zuid-Westen van het waarne mingsgebied bleef de luchtdruk hoog. In Zweden heerscht nog steeds mooi helder weer met zwakken wind en temperaturen ver boven normaal. Langs de Noorsche kust is de lucht echter meest betrokken met in het Noorden nevel. In Duitschland en de Randstaten waaien matige Westelij ke winden, met zwaar bewolkte of betrok ken lucht en plaatselijk regen of onweer. Op het Oosten van de Britsche Eilanden is de wind matig uit Noord-West, in het Westen is hij onder invloed van de nade rende depressie weer tot Zuid gekrompen. De lucht is meest gedeeltelijk bewolkt, in het Westen weer betrokken. In Frank rijk is het meest windstil met gedeeltelijk bewolkte lucht. De ochtendtemperatuur is er echter onder normaal. Voor onze omge ving wordt geleidelijk krimpenden wind verwacht met afnemende bewolking, droog weer en eenige stijging van temperatuur. Onder invloed van de nieuwe depressie zal vermoedelijk later de bewolking en de kans op regen weer toenemen. LUCHTTEMPERATUUR. 17.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Donderdagnamiddag 9.52 uur tot Vrijdagmorgen 4.18 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 9 Juli voorm. 4.07 en nam. 4.44 uur.. WATERTEMPERATUUR. Poelmeer 19 gr. C. De Zijl 18.5 gr. C. Middenvoetsver zakking, Been- verkorting, Geamputeerde Voorvoet, Kantel- voeten, Spreidvoeten, TranspireerendeVoeten? Absoluut pijnloos behandelen van Kalknagels, Eelt, Likdoorns. 4496 J. A. SCHRAMA, Mauritsstraat 59 TEL. 1909 Luxe-Orth. Maatschoenmaker - Pedicure Steunzolen naar maat f 12.50 Aanbevolen door H.H.Doktoren Bezoekt aan huis SCHOONHEID IN DE STAD, Wij willen nu en dan in de kolommen onzer courant de aandacht trekken naar een mooi vers: De oogen openen voor een ver-gezicht; de harten ontroeren door een tot nu toe onopgemerkte schoonheid in eigen omge ving; de zielen opheffen naar de bron aller schoonheid! 't Is niet alléén mooi in Gods vrije na tuur: op het wijde vlakke land, tusschen de hooge bergen, aan de bruischende zee. Ook in steden zijn veel plekken, waarop we stil kunnen gemeten van iets wat ons aangrijpt, en wat we zelf niet kunnen grijpen als wij het gaan ontleenen met ons redeneerend „hoe" en „waar" valt het in-elkaar. Zóó zag de dichtei T. C. Boutens de schoonheid bij een avond-wandeling door de oude stad Zierikzee. Hier volgt dat fijne stemmings-gedicht: De nauwe straattjes liggen nu verlaten, De avond spreidt de stilte, teer en zacht, Wij zullen 't storendklinkend stappen laten, En meegenieten zilv'ren mane-nacht. De grillig oude dakenreien steken Als silhouetten tegen 't nachtruim af, Een kleine straatlantaarn, 'n levend teekén Verlicht het vierkant plein, schijnt flauwtjes af. De haven ligt in 't kalme licht te droom en, Wij wand'len langzaam naar het havenhoofd, Het woelig water van de Zeeuwsche stroomen Is rustig nu, het branden uitgedoofd. En bij het keeren naar de stille straten, Langs d'ouden havendijk, in droomennacht, Vergeten wij een enkel woord te praten, Wij leven nee die tchoone «jude pracht. TRIDUUM ST. JOSEPHSGEZELLEN. Zoo is dan de eerste avond van het tri duüm voorbij, en wij mogen gerust zeg gen: deze avond is geslaagd, wij kunnen er met voldoening op terugzien. 't Zag er 's morgens niet zoo mooi uit; de Centraal-Praeses, zoo werd mij telefo nisch medegedeeld, kon door het overlij den van zijn vader onmogelijk komen; des morgens 10 uur en nog geen predikant voor een triduum, dat 's avonds moet beginnen. Gelukkig was de oud vice-praeses, kap. H. v. d. Ven, dadelijk bereid, deze in dit geval niet benijdenswaardige taak te aan vaarden. Op keurige wijze verzorgde onze lieder tafel de gezangen. Een tientje werd gebeden voor de zie- lerust van den vader van den Centraal- Praeses. Kap. v. d. Ven behandelde op uitsteken de wijze voor onze jongens de heiligheid van het huwelijk; het huwelijk heilig, om dat het door God is ingesteld. Hij wist van het begin af aan, zooals wij dat van hem gewend zijn, de jongens te boeien. Voorzeker een leerzame avond. Na het Lof had da installatie van de nieuwe K. L.'ers plaats. Zij legden na het ontvangen van de Priesterlijke zegen, de eed van trouw af. Een korte toespraak van den V.-Praeses tot K. L.'ers en Gezellen volgde. Een geslaagde avond. Vanavond 2e avond van het triduum. Wij rekenen op alle Gezellen. Feest vieren kost geld, maar vergist u niet, wanneer wij Zondag collecteeren, dan, is het niet: feest vieren en u betalen; o neen, onze mannen en jongens hebben zelf gezorgd voor de feestviering, al twee jaar lang hebben zij wekelijks drie cent geofferd voor het jubileumfonds: „Ons gouden feest". Als wij u vragen onze collecte te geden ken, uw offertje als feestgave te brengen, dan is 't omdat onze geldelijke zorgen voor eigen gebouw zoo groot zijn. Ik heb al en kele redenen opgenoemd. Contributie-inkomsten zijn door werk loosheid sterk gedaald. Donaties zijn door de moeilijke tijdsom standigheden teruggeloopen. Door de nieuwere en betere methodiek voor de jongens van 1317 jaar hadden deze niets meer aan ons gebouw en zoch ten en vonden een beter thuis, maar met het gevolg, dat wij veel zwaarder kwamen te zitten. Verbetering aan eigen huis was noodig. in jaren was er niets meer aan gedaan. Lichtleiding moest veranderd worden, een paar maal kregen wij uitstel, ma5r de laat ste aanzegging was, vóór Juli moet het ge beurd zijn, anders wordt het licht afgesne den. De electriciens gingen aan het werk en denkt nu niet, dat ik iets heb tegen electriciens, zij kunnen er ook niets aan doen, hun vak brengt het mee maar gij kunt gerust, als zij vertrekken, de stuca- door, de schilder en de behanger laten ko men. Begrijpt gij, waarom wij Zondag collec teeren, waarom wij u een kleine feestgave vragen? Nogmaals uw kwartje, uw dubbeltje, is de geringe feestgave, waar gij ons blij mede maakt. Wij rekenen op u. H. SCHRAMA, V.-Praeses. STEDELIJK MUSEUM DE LAKENHAL. Deskundige leiding ter vermeerdering van bezoek. Op een destijds gedaan verzoek, heeft de Commissie voor het Stedelijk Museum de Lakenhal besprekingen gehouden om te komen tot meer deskundige leiding bij het museumbezoek. Tegelijk daarmede werd de hoop uitgesproken, dat het mu seumbezoek daardor tevens zou toene men. De Commissie voor de Lakenhal be noemde uit haar midden een subcommissie, welke deze kwestie aan een nader onder zoek heeft onderworpen en daarover thans rapport heeft samengesteld. In een onderhoud, dat wij hieromtrent met den directeur, den heer A. Coert en den secretaris der Commissie, den heer F. G. Rosier, mochten hebben, werd ons een en ander over het resultaat meege deeld. Eens per maand zullen voortaan al- gemeene rondleidingen plaats heb ben onder deskundige leiding van de assistente, mej. de la Rie. Degenen, die aan deze rondleidingen willen deelnemen kunnen zich voor het aanvangsuur aan het museum aanmelden. De entreeprijs blijft gehandhaafd op slechts 10 cent en de eerste rondleiding zal worden gehouden op Zaterdag 10 Juli a.s., des middags te 3 uur. Verder zullen ook bijzondere rond leidingen georganiseerd worden om- der bekwame leiding van den direc teur van het Museum, den heer A. Coert. Deze zullen gehouden worden des zomers gedurende de avonduren, wanneer het mu seum dus voor gewone bezoekers geslo ten is. Het aantal deelnemers voor deze excur sies is gesteld op minstens 12 en hoogstens 15 personen. Hiervoor is het gewenscht, dat een der gelijk aantal personen een gezamenlijk ver zoek richt tot den directeur van het Mu- -*um. Daarna Itan men overleg plegen wan- neer een dergelijk bezoek zal worden ge houden. Deze avor.d-rondleidingen zullen echter pas over vier weken kunnen aanvangen. Tenslotte zal overleg worden ge pleegd met de afdeeling onderwijs der gemeente om nadere maatregelen te be spreken om ook rondleidingen voor kinderen, in- of buitenschooltijd, mo gelijk te maken. Dit zal b.v. mogelijk zijn onder leiding van het onderwijzend personeel, dus zich tevoren eerst oriënteeren kan door middel van de algemeène of bijzondere rondleidin gen, waarover we hierboven melding maakten. Zijn zij eenmaal zoover, dan kunnen zij later ook voorlichting geven wanneer b.v. besloten wordt tot rondleiding van de b.v. hoogste klassen der lagere instellingen. Dit alles gaat geschieden ondanks het aantal bezoekers van de Lakenhal toch al tijd nog het grootst is van alle Leidsche musea. Het bedraagt nu rond 13000 per jaar. Vroeger bedroeg het wel 20.000. Hierbij dient evenwel te worden opge merkt, dat vroeger in den tijd, dat de 3 Octobervereeniging het feest van Leiden's Ontzet nog niet herdacht deze dag door velen gebruikt werd om een bezoek te brengen aan de Lakenhal en daar de her inneringen aan Leiden's Beleg en Ontzet in oogenschouw te nemen. Toen de feestvieringen echter werden in gevoerd nam het bezoek dermate af, dat men besloot het museum op 3 October te sluiten. In het algemeen moet echter gezegd wor den, dat het museum door veel te weinig Leidenaars bezocht wordt. Ook het feit, dat talloozen thans des Zondags naar de voet balwedstrijden worden getrokken zal aan het verminderd bezoek wel niet vreemd zijn. Door het geven van deskundige voor lichting hoopt men het bezoek thans weer te vermeerderen, maar govendien tracht de directeur dit te doen door het aanbren ger. van meer bijzonderheden omtrent de tentoongestelde voorwerpen. Daardoor zal het in de toekomst mogelijk zijn, zonder deskundige leiding een vruchtdragend be zoek aan de Lakenhal te brengen. Wij kunnen niet anders zeggen, dan dat het lofwaardig streven van de Commissie vooi de Lakenhal en van haar ijverigen directeur, die aan de schriftelijke deskundi ge voorlichting veel kostbaren tijd be steedt, algemeene waardeering en erken telijkheid verdient, welke zich moge uiten in een drukker bezoek aan dit mooie Leid sche Museum. MILITARIA. Van 1217 Juli a.s. zal bij het ëe Regi ment Veld-Artillerie alhier een gecom- primeerden cursus V. R. D. worden gehou den waaraan wordt deelgenomen door: res. luit. Ledeboer, de Wilde, Hioolen, van Lennep, Landman, mr. Koning, Versluis en A. Ledeboer. Van 1924 Juli zal bij het 6e Regiment Veld-Artillerie alhier een gecomprimeer- den cursus worden gehouden Algemeene Artilelrie Dienst waaraan 12 reserve-offi cieren zullen deelnemen. In het tijdvak van 2631 Juli zal bij het 6e Regiment Veld-Artillerie alhier een gecomprimeerden cursus terrein meet- dienst worden gehouden waaraan 14 re serve-officieren zullen deelnemen. In hetzelfde tijdvak een cursus vuurre- gelingsdienst waaraan 7 reserve-officieren zullen deelnemen. De wachtmeester cap. Hogenes van het 6e Regiment Veld-Artillerie alhier wordt met ingang van 10 Juli a.s. gedetacheerd te Legerplaats bij Oldebroek. Bij het 6e Regiment Veld-Artillerie al hier zijn van S.R.O.B.A. uit Ede aangeko men de navolgende res. wachtmeesters: Bloema, Brouwer, Janus Brinkgreve, But ler, v. Gelderen, Wolf, Landwehr, Witte en Meurs. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 1376. Naamlooze Ven nootschap Automobiel- en Motorhandel „Het Motorhuis". Leiden, Morschsingel la Overl. Dir.: G. K. Boon, dd. 30 Juni 1937. 971. De Blauv/e Ster. Voorschoten, Voorstraat 5. Sigarenhandel. Uittr. E.: P. Steeneveld, Voorschoten, dd. 1 Jul 1937. N.E.: Mej. T. G. Steenveld, Voorschoten. 6451. Muller en Co. Bloembollenbe- drijf N.V. Sassenheim, Kerklaan 27. De zaak is verplaatst naar: Hillegom, Stations weg. 4563. Firma „D. van der Neut", Al phen a. d... Rijn, Raadhuisstraat 175. Fabri cage van en handel in scheepsbenoodigdhe- den. De vennoot D. van der Neut is uitge treden dd. 1 Jan. 1937. De zaak wordt voort gezet door de overblijvende vennooten P. Ph. en E. J. van der Neut, onder den ouden naam. Het filiaal te Lemster is overgegaan aan den heer D. van der Neut. Nieuwe inschrijving: N. V. Bouw en Handelmaatschappij „De Rijnstreek", Alphen aan den Rijn, Hoorn 246a. (Ned. Staatscrt: 1 Juli 1937, Bijvoegsel nr. 898). Dir. J. Westmaas Jac.zn., Alphen aan den Rijn; Comm. P. N. de Kwaasteniet, Alphen aan den Rijn; Maatschappelijk kapitaal 20.000.waarvan geplaats en gestort 6000.—. Opheffing: 6805 Zuid-Holl. Druk- erkcentrale. Sassenheim, Hoofdstraat 280 De „schuit" van Van der Schuyt vaart weer. Het is de „Tosca", die iederen dag vaart om met haar passagiers verkoeling te zoeken en te genieten van de natuur op de plassen. Iederen dag opnieuw zal het dek van de Tosca zich langzaam vullen, de passagiers zullen een plaatsje zoeken, het zich zoo ge makkelijk mogelijk maken, voordat de loopplank wordt ingehaald en het schip de Rijn afstoomt, een zilveren streep wa ter achter zich latend.. De tocht is aangevangen en de „Tosca" voert hen via de Rijn en de Heimanswete ring naar de Brasemermeer. De weinige zeilbootjes, die zich op het meer gewaagd hebben, scheren met strak gebolde zeilen over het water en worden heen en weer geschud door de steeds opnieuw aanrol lende golven. Maar op de „Tosca" zit ieder in een gemakkelijke stoel op het windvrije promonadedek, genietend van sigaar of kop koffie en kijkt van zijn hooge zitplaats neer op de polders, diep verscholen achter de stevige met riet omzoomde dijken, afge wisseld met hier en daar een witgekalkte boerderij of een typisch Hollandsche molen. Intusschen er voor hongerige magen de mogelijkheid voor een voortreffelijke lunch aan boord. Dan komen de Westeinderplassen, met zijn ontelbare rietbepluimde eilandjes en voert de „Tosca", zwarte rookwolken uit- stootend, zijn reizigers over de Ringvaart naar de Kagerplassen. Hier is op het water een druk beweeg, witte zeilen glijden in snelle vaart wappe rend langs de „Tosca" heen en een menigte van motorbootjes en kano's doorklieven •het onrustige wateroppervlak. Dan komen weer de torens der stad het is het einde van een tocht langs schoone waterlandschappen, wuovende rietvelden en Hollandsche polders. Leidsche Aquarium- en Terrarium- vereeniging „De Natuurvriend". Begunstigd door het opklarend zomer weer begon bovengenoemde vereeniging gisteren haar maandelijksche bijeenkomst j met een excursie in den Hortus, welke op een uitstekende wijze door den heer W. Zwart werd geleid, die tevens de vele bij zonderheden van de planten uiteenzette en de verschillende vragen tot ieders tevre denheid beantwoordde. Bijzonder trok de afd. tropische waterplanten de aandacht. Overduidelijk constateerden allen het ver- j schil van de diverse planten, thuis in het I aquarium den onderwatervorm en hier de boven water ontwikkeling. De excursie werd geëindigd met een I huishoudelijke vergadering, waar aller- eerst het voor eenige uren voor den aan vang der vergadering bij het bestuur bin nengekomen fusie-voorstel van de vereeni ging Tatofagus-Argus werd behandeld. Na een ampele bespreking werd op dit fusie- voorstel, gezien eenige genoemde voor waarden, niet ingegaan, hoewel de ver eeniging zich met algemeene stemmen be reid verklaarde tot een fusie-bespreking. Het bestuur kreeg opdracht om a.s. Maan dag 12 Juli een gecombineerde bestuurs vergadering te houden ter bespreking en regeling der diverse voorstellen. Geruimen tijd werd hierna de van 1 tot en met 6 Sept. a.s. in de Oranjerie te hou den tentoonstelling besproken, die gezien deruime medewerking o.a. van prof. Baas Becking, prof. Bosma en dr. Koumans ze ker slagen zal. Ook het aantal inzendingen overtrof nu reeds alles verwachtingen, ter wijl in tegenstelling met andere jaren ook buiten Leiden belangstelling bestaat voor deze tentoontselling. Zelfs van uit den Haag en Rijswijk werden deelnemers genoteerd. Uitvoerig werd stilgestaan bij de wijze waarop beplante aquaria het best vervoerd kunnen worden. Diverse nakweeken van nieuwe importen, waarvan het tot voor 1936 nog niet gelukt was nakweeken te ver krijgen, zullen ingestuurd worden. Uitvoe rig werden de diverse eischen, welke aan de aquaria gesteld moeten worden, bespro ken. Nadat verschillende nieuwe leden werden voorgesteld hield de voorzitter nog een propagandistische speech, waarin hij er met klem op aandrong om de in Neder land veroverde vooraanstaande plaats on der de aquariumtentoonstellingen te behou den, waarna deze voor natuurvrienden zoo leerzame bijeenkomst te circa elf uur werd gesloten. Tuinconcert „T. en D." Gisteravond hield de Harmoniekapel „T. en D." in Oud Hortuszicht aan den Witte Singel onder leiding van den directeur, den heer H. J. A. Bokhove, haar eerste tuin concert. In verband met het feit, dat het echte zo merweer nog steeds niet tot ons kikker landje is doorgedrongen, was het bezoek aan dit concert geringer dan men voor de prestaties van „T. en D." mag verwachten. De aanwezigen hebben inderdaad van een aantrekkelijk gevarieerd programma kun nen genieten. Dit zag er als volgt uit: 1. „T. D." Defileermarsch, H. J. A. Bok hove; 2. Jubel Ouverture, Chr. Bach; 3. Les Roses du Midi Grande Valse, Johann Strauss; 4. No. 1, No. 5 uit Suite Printa- nière, van Wesly; 5. Marsch Steadfast and True, C. Teike; 6. Kus Walzer Solo voor Piston, arr. Arditi; 7. Fantaisie Ballet, L. Montagne; 8. Grande Fantaisie, Paul Gil- son; 9. Marsch Finale. Turnclubs „Actief". De turnclubs, die om 6.15 uur, 7.30 uur, en 8.45 uur beginnen, zijn Vrijdag 9 Juli a.s. niet in de zaal aan de Ursulasteeg, maar in die op het Pieterskerkhof. BINNEN 30 METER van een brandende straat lantaarn of op 'n officieel parkeerterrein moet uw auto staan om binnen be bouwde kommen vrijge steld te zijn van den plicht jm licht op te hebben AGENDA LEIDEN. De avondnacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van M a a n d a g 5 tot en met Zondag 11 Juli a.s. waargenomen door de apotheken: P. du Croix, Rapen burg 9, telefoon 807, J. E. M. ten Dijk, Ha ven 18, tele. 85 en J. Doedens, Wilhelmi- naperk 8, Oegstgeesterlaan 274. HET ACADEMISCH ZIEKENHUIS. Verslag over het jaar 1936. Aan het jaarverslag van het Academisch Ziekenhuis over het jaar 1936 is het vol gende ontleend: In de organisatie van het ziekenhuis kwam weinig verandering. Bij beschikking van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen werd met ingang van 1 Augustus een Com missie van advies en van toezicht op het beheer van het ziekenhuis ingesteld. Het aantal bedden in de afdeeling Heel kunde werd met 6 uitgebreid, welk aantal voorloopig in mindering werd gebracht van de sterkte der afd. Oogheelkunde. De in het vorige jaar genomen proef met klasse-patiënten op de Dermatologische af deeling werd met een jaar verlengd. Voor zoover de ruimte zulks toeliet werd de gelegenheid opengesteld ook militairen in het ziekenhuis op te nemen. Het aantal personen, dat in 1936 in dienst van het ziekenhuis trad, bedroeg 170; het aantal, dat den dienst verliet 169. Het totaal aantal mutatiën, met inbegrip van de interne, bedroeg 769. Het aantal opgenomen patiënten steeg van 7826 in 1935 tot 3284; hec aantal ver- pleegdagen van 17541 tot 175094; de in komsten aan verpleeggelden van 283.503. tot 294.992.—. De materieele uitgaven bedroegen in 1936 317.030.— tegen 304.421.— in 1935; •hierbij zij aangeteekend, dat het aantal verpleegdagen in 1936 met 3553 is geste gen. De kosten per voedingsdag bedroegen in 1936 0.380: in 1935 0.367, en in 1934 0.386. Het overzicht van het aantal polikli nisch behandelde patiënten in de verschil lende afdeelingen geeft de volgende cijfers: Afdeeling: Heelkunde 7426, Geneeskunde 4736, Keel-, Neus- en Oorheelkunde 4001, Vrouwenziekten 2752, Verloskunde 2069, Oogheelkunde 8372, Huidziekten 2781, en Kindergeneeskunde 2187 patiënten. Het overzicht van de exploitatiekosten geeft o.m. de volgende cijfers: Ontvangsten: Verpleeggelden 294.992.96, Bestraling 46.Röntgenologische on derzoekingen en behandelingen 24.061.15, Spoeling en keukenafval 583.03; Vergoe ding van het Prophylaxefonds voor de ex ploitatie van de polikliniek voor physische therapie 8228.14, Diverse ontvangsten 438.74, Nadeelig saldo 468.458.14. To taal 797.227. 16. Uitgaven: 477.196.43, Materieel 317.030.73, afschrijving debiteuren ver- pleeggeld 3000.—. Totaal 797.227.16. Geëxamineerd voor het examen costu- mière negen meisjes en zeven voor lingerie op de Modevakschool „St. Cunera" „Voorzienigheid", Hoogewoerd 57, Lei den. Geslaagd voor costumière: A. Stol, A. Pilanen, R. Verberg, L. Trel, B. Veeren, C. Brugmans, L. Groenewegen, D. Cas- pers, T. Hunk. Geslaagd voor „lingerie": T. v. Velsen, J. v. Velsen, J. v. Steijn, G. v. Kempen, T. Duindam. Gisterenavond vond in de Zweminrich ting „De Zijl" het examen plaats voor het diploma B der Leidsche Reddingsbrigade. Geslaagd zijn de heeren B. C. Spaan, J. Tegelaar en M. Faasse. FAILLISSEMENTEN Opgeheven: S. G. Sougé, Leiden. Mijnheer de agent, die man daar heeft me een kus wil len geven. Dat is geen delict dame, dat is een vergissing. (Sydney Bulletin).

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2