DONDERDAG 8 JULI 1937 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 De ronde van Frankrijk Bartali wint de Galibier-etappe. En neemt de leiding in het algemeen klassement. Gisteren werd de zevende etappe van de Ronde van Frankrijk, van Aix les Bains naar Grenoble over de bijna 2700 meter hooge Galibier, gereden, in welke etappe Bartali, de Italiaansche klimmer, zijn slag zou slaan, iets wat hij zelf beloofd had en openlijk door hem was aangekondigd. De 24-jarige Bartali heeft woord gehouden, en hoe. Hij was het eerst boven op de Ga libier, hij kwam met minutenvoorsprong op zijn naaste concurrenten te Grenoble aan, ja zelfs ruim een kwartier vóór den leider van het algemeen klassement te Aix les Bains, den Duitscher Bautz. Leider in het bergkl assem ent, winnaar van een der zwaarste etappes, leider in het algemeen klassement. Bartali w.erd de man van den dag. Zeven etappes zijn er thans achter den rug. In elke etappe was er een andere win naar. Voortdurend wisselde de gele ren nerstrui van renner, terwijl ook verder in het algemeen klassement voortdurend scherpe stijgingen en dalingen voorkwa men, iets waaraan ook het landenklasse- ment niet ontkwam. Luxemburg kwam eerst naar voren, de Franschen volgden, zoowel bij de etappes als in het landen- klassement. Toen kwam de beurt aan de Belgen, vervolgens waren het de Duit- schers die van zich deden spreken, en thans zijn het de Italiaansche renners, die de aandacht op zich vestigden. Inderdaad ren ners, immer ook Camusso heeft gisteren prachtig werk geleverd. Zal er nu wat rust komen in de onderlinge rangschik king? Of zal de strijd in de achtste etappe als men de Bayard over moet raar Brian- gon, opnieuw ontbranden? Verscheidene malen is het reeds door ons geschreven, maar telkens weer moet het ons uit de pen: deze 31e ronde van Frankrijk is spannender en sensationeeler dan in de laatste jaren ooit het geval is geweest. Bartali heeft bij aankomst te Aix les Bains verklaard, dat hij in de etappe van de Aravis slechts een afwachtende hou ding had aangenomen. Hij was slechts ge volgd, toen anderen den toon aangaven, was nimmer initiatiefnemer geweest, wil de eens de krachten van zijn naaste con currenten beproeven. Niettemin was hij met Vervaecke het eerst op den top van de Aravis gekomen, slechts met een lengte door den Belg geslagen. De koerscom- missarissen hebben Vervaecke gedistan- ceerd. De Belg zou Bartali op den top ge hinderd hebben in de sprint en zoo moest Vervaecke met de tweede plaats genoegen nemen. Bij de klimmers hadden zich vooral ook Ezquerra, Romanetti, Sylver Maes en zooals wij reeds schreven de Van Schen- dels onderscheiden. Vooral Anton v. Schen- del klom uitstekend en had hij niet op het laatste gedeelte na de Tamie pech gehad, hij was zeker in het voorste peloton te Aix les Bains geëindigd. Doch, zooals gezegd, Bartali kondigde openlijk aan, dat hij in de etappe van de Galibier het sein tot den aanval zou ge ven. De eerste, die een uitlooppoging waag de, was Marcel Kint, doch hij was op het eerste gedeelte dezer etappe, waarin de weg slechts geleidelijk omhoog voerde, spoedig weer ingehaald. Eerst bij Aique- belle, op ruim 50 km. van Aix les Bains, ging het scherper omhoog, doch de eigen lijke beklimming van de Telegraphepas en later van de Galibier begon bij het pitto reske dorp St. Jean de Maurienne, 30 km. voorbij Aiguebelle. Het was in deze omge ving, dat Albert van Schendel een uitloop poging waagde, weldra gevolgd door den Belg Lowie. Bij St. Michel de Maurienne, aan den voet van de Telegraphe, die 1325 meter hoog is, hadden Van Schendel en Lowie nog de leiding, doch zy werden in gehaald door den Franschen individueel Gallien, die over de beide vluchtelingen heenging en alleen de pashoogte bereikte. Op 2 minuten 15 seconden volgden Ber- rendero en Vicini. Op 3 min. 10 sec. Sylver Maes en Bartali, die elkaar bewaakten en voortdurend in elkanders bijzijn werden aangetroffen. En van de Telegraphe ging het weer omhoog, 25 km. lang met ver scheidene kilometers achter elkaar zeer steile stijgingen. Hier maakten de renners kennis met de nog met sneeuw bedekte rot sen, hier ondervonden zij aan den lijve de groote temperatuurverschillen, buiten in de ijle lucht, binnen in de donkere slippe- rige tunnels. Het was Bartali, die zich van Maes had losgemaakt, en onvermoeid om hoog kroop. Hij passeerde Vicini, Berren- dero, had ook spoedig Gallien te pakken, en alleen bereikte hij de pashoogte op 2658 meter. Op 1 min. 15 sec. volgde Gallien, op 2 min. Vicini, op 4 min. Vervaecke en ver volgens Vissers, Berrendero, Sylver Maes en anderen. Toen volgde de nieuwe weg naar de Lautaret en vervolgens ging het in duize lingwekkende vaart naar beneden. Juist bij deze afdaling heeft Bartali bewezen, dat hij evengoed in het klimmen als in het dalen is. Op de laatste vijftig km. naar Grenoble, steeds dalende, heeft zijn land genoot Camusso alles gedaan om Bartali nog in te halen, doch dit mocht hem niet gelukken. In den tijd van 8 uur 2 min. 57 sec. ging Bartali als eerste te Grenoble door de finish, op ongeveer 2 minuten ge volgd door Camusso, terwijl een kleine groep achtervolgers gezamenlijk aankwam met bijna 3 minuten achterstand. Bautz, die buitengewoon moedig gereden had, kon echter bij de beklimming van de Galibier niet volgen. Hij kwam ongeveer 4 minu ten achter Bartali op den top. Thierbach heeft zijn landgenoot bij de afdalingen ge holpen, doch Bautz kreeg nog pech door een lekken band. Met ongeveer 18 minuten achterstand kwam de leider van Aix les Bains te Grenoble aan. De drager van de gele trui kon zijn waardigheid overdragen aan Bartali: den koning der bergen. De beide Van Schendels kwamen tege lijk te Grenoble aan, met ruim een half R. K. SPORTVER. „DOCOS". De jaarvergadering. Dinsdagavond kwam een flink getal Docos-leden in het St. Lidwinahuis bijeen, waar om ruim half negen de voorzitter, de heer K. H. Kaizer de jaarvergadering van de afd. Voetbal opende. Behalve het be stuur en de leden woonden de Zeereerw. Rector L. Beune, Alg. Sportadviseur en kap. Schrama, adviseur van Docos, de ver gadering bij. De notulen der vorige vergadering wer den onveranderd goedgekeurd. Bij de verschillende mededeelingen, die hierna volgden, werd met applaus begroet de toezegging van Rector Beune, die een zilveren wisselbeker beschikbaar stelde, welke eind Aug. begin Sept. op het R. K. Sportpak zal worden verspeeld. De secretaris bracht hierna het verslag van het afgeloopen tijdvak nl. datum van oprichting (13 Aug. 1936) tot 1 Juli 1937 uit. Wij teekenen hieruit aan, dat de club welke begonnen werd met 80 leden, op 30 Juni jl. een ledental had van 123, verdeeld als volgt, bestuursleden, juniorenleiders en buitengewone leden 18, spelers-senioren 59, junioren 46. Een vooruitgang van to taal 43 leden. Er hadden 3 ledenvergaderingen, 9 be stuursvergaderingen, 15 verg. elftalcom missie, 5 junioren bijeenkomsten en zeer vele andere conferenties plaats, terwijl het bestuur wekelijks zitting hield. De resultaten der senioren in de com petities waren zeer matig, hetgeen o. a. te wijten was aan de vele veranderingen, welke telkens in de elftallen noodzakelijk waren en het daardoor ontstane gebrek aan ploegverband. De junioren bereikten in de competities zeer goede successen. Het jaarverslag sloot met de constatee ring van een versteviging der club, vooral door -de toetreding van vele jonge leden, een woord van dank aan Rector Beune, die den basis legde voor de nieuwe organisatie en den heer Kaizer, die door zijn stuwen de kracht de club door het eerste moeilijke jaar heeft heengeleid. De voorzitter dankte den secr. voor het jaarverslag en voor het vele werk door hem voor Docos verricht. Hierna werd het financieel overzicht voorgelezen, waaruit bleek, dat de club het afgeloopen jaar nog in zeer belangrijke mate den steun van het hoofdbestuur noo- dig had. De toestand is thans echter zoo danig gewijzigd, dat met reden vertrouwd kan worden, dat de voetbalclub in het voor ons liggende jaar zich zelf geheel kan financieren. Rector Beune verkreeg hierna het woord hetwelk spr. gebruikte om het voorloopig bestuur van Docos hartelijk dank te zeg gen voor hetgeen in het eerste jaar ver richt is. Spr. was zich zeer goed bewust van de groote risico's, welke de reorgani satie van de sportclubs opleverde, maar vooral door het werk van het bestuur is thans de toestand zoodanig, dat met groot vertrouwen de toekomst kan worden te- gemoetgezien. Spr. hoopt dat in deze rich ting zal worden doorgewerkt. Hierna was aan de orde de verkiezing van een voorzitter, waarvoor candidaat was gesteld de heer K. H. Kaizer. Alvorens tot de verkiezing werd overge gaan wenschte de voorloopige voorzitter mededeeling te doen van de richtlijnen welke gevolgd zullen moeten worden wan neer spr. definitief tot voorzitter zou wor den gekozen. De verkiezing had als resultaat, dat alle stemmen (behalve 1 blanco) op den heer Kaizer werden uitgebracht, zoodat deze tot voorzitter was gekozen. Bij eerste stemming werden tot bestuurs leden gekozen de heeren B. Albers, J. van Goozen, J. v. d. Steen en P. Brouwer. Op de eerstvolgende bestuursvergadering zul len de functies in het bestuur nader wor den verdeeld. Uitvoerig werd hierna van gedachten ge wisseld over de training, de terreinkwestie, terwijl nog vele andere punten de revue passeerden. Des besprekingen kenmerkten zich door een prettigen geest en door een groote belangstelling van de leden voor de club. Te ongeveer 11 uur sloot de voorzitter deze zeer geslaagde vergadering met een dankwoord en den groet der kath. jeugd organisaties. uur achterstand op Bartali. Wederom is Albert van Schendel enkele plaatsen in het algemeen klassement teruggevallen en thans bezet hij de 39ste plaats met niet min der dan vijf kwartier achterstand op Bar tali, den nieuwen leider in de algemeene rangschikking. Eergisteren stond Albert van Schendel op 46 min. 7 sec., meer dan 20 minuten zijn er bijgekomen. Overigens zijn de verschillen tusschen de tien hoogst geklasseerden veel grooter gewor den. Had Bautz gisteren 10 minuten 5 sec. voorsprong op no. 2 in de rangschik king, Amberg, Bartali heeft bijna 12 minu ten voorsprong op Vissers, 13 minuten op Bautz, 17 min. op Amberg enz. Tenslotte is nog te vermelden, dat de Fransche ploeg weer een gevoelig verlies heeft geleden door het opgeven van Spei- cher. Hij was te Aix les Bains medisch on derzocht, waarbij verschillende kwetsuren aan den schouder waren geconstateerd. Na een onrustigen nacht bleek hij onmogelijk te kunnen vertrekken. Lepebie is thans de man van de Fransche ploeg geworden. De uitslag der etappe was: 1. Bartali (Italië) 8 uur 2 min. 57 sec.; 2. Camusso (Italië) 3 uur 4 min. 50 sec.; 3. Lapebie (Frankrijk) 8 uur 5 min. 35 sec.; 4. Marcaillou (Frankrijk) zelfden tijd; 5. Laurant (Frankrijk), individueel, zelf den tijd. 6. Gallien (Frankrijk), individueel zelfden tijd; 7. Frechaut (Frankrijk), indi vidueel; 8. Vissers (België) individueel, zelfden tijd; 9. Galatau (Frankrijk) indi vidueel, zelfden tijd; 33. Bautz (Duitsch- land 8 uur 20 min. 18 sec.; 49. Albert van Schendel en Anton van Schendel, beiden LAWNTENNIS De internationale kampioen schappen te Noordwijk Ook de tweede dag bracht geen verrassingen Gistermiddag zijn de internationale kampioenschappen op de banen van het Noord wij ksche Casino voortgezet. Het weer was beter dan den vorigen dag en daaraan was het zeker te danken, dat de belangstelling van het publiek grooter was. Zaterdag en Zondag zal het natuurlijk veel voller worden. De meesten zijn dan vrij en bovendien begint het dan pas te spannen. Verrassingen kwamen ook nu niet voor. Van de geplaatste spelers kwam De Ste- fani (Italië) uit tegen de Brauw. De eerste won met 62, 64, 62. Van Swol won van Hoeke en Hughan sloeg den Belg Moreau. De Joegoslaaf Ku- kuljevic, moest hard vechten tegen den taaien van Olst en Teschmacher trof in Ca bot een vasthoudenden tegenstander. Zoo als verwacht werd, wonnen de beide eer sten. Ook de onbekende Britsch-Indiër, Prins van Kutch, kwam aam het bod en hand haafde zich, zij het niet zonder moeite te gen den Amerikaan Hall. De laatste acht partijen in het heeren- enkelspel zijn de volgende: De Stefani te gen den winnaar van de partij Gallèpe (Mo naeo, mr. Marinkelle, van Swol tegen Teschmacher, Hughan tegen Kukuijevic en prins van Kutch tegen Heynen. De laatste is in dit gezelschap verzeild geraakt, doordat noch Jamain noch Leem bruggen naar Noordwijk zyn gekomen. De uitslagen zijn: Heeren-enkelspel, eerste afdeeling, eer ste ronde Mr. Marinkelle slaat jhr. Teixei- ra de Matos 60 61. Tweede ronde mr. Marinkelle slaat Bruns 36, 62, 75,; Teschmacher slaat Cabot 756^-4. Internationale afdeeling, eerste ronde: de Stefani (Italië) slaat jhr. de Brauw 62 64 62; Van Swol slaat Hoeke 63, 63, 63; Hughan slaat Moreau (België) 6—3, 8—6, 6—3; Kukuijevic (Zuid-SIavië) slaat Van Olst 62, 6—4, 63; Prins van Kutch (Br. Indië) slaat Hall (Amerika) 6—1, 9—7, 7—5. Dames-enkelspel, eerste afdeeling, twee de ronde mej. Kraus (Oostenrijk) slaat mevr. Isaac (België) 64, 62; mej. Me ckel slaat mej. Swaters 64, 60; mej. Kovac wint van mevr. Boutmy (terugge trokken); mej. Kaeppel (Duitschland) slaat mevr. Spies 61, 60. Derde ronde: mej. Kaeppel slaat mej. A. Kerokhoff 61, 60 Gemengd dubbelspel, eerste ronde: me vrouw Van Alfen en mr. Brouwers slaan mevr. KooienAlsbach en ir. Spies 62, 108; mevr. dé Clercq en Hertz slaan mej. Van den Bosch en jhr. Teixeira de Mattos 63 62; mej. Swaters en de Brau slaan mej. Thonus en Wiener 61, 75; mej. Kraus en Hughan slaan mevr. Boutmy en Lijsen 62, 64; mej. Kovac en Hughan slaan mevr. Jonquiere en Gallepe 62, 6—3. Tweede ronde: mej. Mechel en Van der Heide slaan mevr. Isaac en Hall 64, 75; mevr. Van Alfen en mr. Brouwers slaan mej. Kaeppel en Bruns 6—3 64. Indeeling en loting der dubbelspelen. Gistermorgen heeft zoowel de indeeling als de loting van de dubbelspelen plaats gevonden. Er zijn verschillende nieuwe combinaties in het veld, ook bij de Hollandsche spelers. Voor het heerendubbelspel is de belang stelling niet 'groot. Slechts dertien paren zijn in totaal ingeschreven. Van deze zijn de sterksten: Kukuijevic en Moreau, Hughan en Van Swol in de bovenste helft, Lesen en Ketjen, Gallepé en Hall, van der Heide en van Olst, de Stêfarii en de prins van Kutch in de onderste helft. Er is dus alle kans op een eindstrijd tus schen eerstgenoemd en laatstgenoemd paar. In het gemengd dubbelspel zijn er meer deelnemende paren, zoodat ook hier een splitsing gemaakt is in twee afdeelingen. In de eerste afdeelingen komen veertien paren uit, waarvan acht winnaars zich kunnen klasseeren voor een plaats in de tweede afdeeling bij acht vrijgestelde in ternationale paren. De sterkste paren van de eerste afdee ling zijn o.a. mej. SwatersDe Braun, me vrouw BoutmyLesen, mej. Kerckhoff Van Olst, mej. Mechelv. d. Heide, mej. KovacsMoreau. In de internationale afdeeling zyn de volgende paren in de volgorde der loting geplaatst: mej. Rollin Couquerque en Ku kuijevic, mevr. IsaacHall mej. Kraus Hughan, mevr. Jonquière en Gallepé, mej. Ter windtVan Swol, mej. Kaeppel Bruns, mevr. de la ValdeneDe Stefani. 8 uur 34 min. 52 sec. De situatie bij de algemeene rangschik king is: 1. Bartali (Italië) totaaltijd 45 uur 42 min. 32 sec.; 2. Vissers (België) individueel 45 uur 54 min. 50 sec.; 3. Bautz (Duitsch land) 45 uur 55 min. 27 sec.; 4. Amberg (Zwitserland) 45 uur 59 min. 24 sec.; 5. Braeckeveld (België) individueel, 46 uur 1 min. 42 sec.; 6. S. Maes (België) 46 uur 2 min. 7 sec.; 7. Marcel Kint (België) 46 uur 3 min. 15 sec.; 8. Camusso (Italië) 46 uur 4 min. 21 sec.; 9. Vincini (Italië) individueel; 10. Marcaillou (Frankrijk); 39. Albert van Schendel 46 uur 56 min. 8 sec.; 52. Anton van Schendel 47 uur 21 min. 24 sec. Het landenklassement luidt: 1. België 138 uur 12 min. 46 sec.; 2. Italië 138 uur 16 min. 53 sec.; 3. Frankrijk 138 uur 26 min. 8 sec.; 4. Duitschland 138 uur 58 min. 47 sec.; 5. Zwitserland 139 uur 39 min. 29 sec.; 6. Luxemburg 141 uur 14 min. 10 sec. OM DE COUPE BONNARDEL. Nederland leidt met 20 tegen Ierland. In winderig en weinig vriendelijk weer heeft de Nederlandsche ploeg zich te Southport op den eersten dag een nuttigen voorsprong van 20 bevochten tegen het Iei'sche team voor de eerste ronde om de Coupe Bonnardel. In de eerste partij van den middag won Waasdorp van E. Burke met 62, 64, 75. De Nederlandsche speler bleek op de voor hem vreemde banen goed ingespeeld te zijn, dank zij serieus oefenen op den vo rigen dag, en zijn vast en sterk baseline- spel gaf den Ier weinig kans om in den aanval te komen. Hemmes begon slecht, verloor direct zijn service game en boekte een achterstand van 03. Toen vond hij geleidelijk zijn aan vallend spel en hoewel A. Burke hem door loopend voor de puzzles stelde van dropshots, zooals hij dat te Scheveningen gedaan had, kon Hemmes door zijn snelle loopen een voorsprong verwerven en be houden tot 5. Toen verloor hij echter zijn service en daardoor ten slotte de set met 79. In de tweede set bleek hij echter veel minder vermoeid van de lange eerste set dan zijn oudere en zwaardere tegenstander. Hemmes kon geheel en al in den aanval komen, liep uit tot 50 en won de set met 6—1. Hemmes verloor de vierde set met 63, doch in de vijfde bleek opnieuw, dat de Ier te veel van zijn uithoudingsvermogen gevergd had. Hij kon geen oogenblik meer in den aanval komen en moest de set met 61 aan Hemmes laten, die daardoor dus won met 7—9, 6—1, 6—1. 6—8, 6—1. „TeL" OM DEN DAVISBEKER. De loting voor den eindstrijd in de Europeesche zone. Gistermiddag is te Berlijn de loting ver richt voor de eindstrijd in de Europeesche zone van het Davisbeker-toumooi, welke op 9, 10 en 11 Juli a.s. op de banen van Rood Wit te Berlijn tusschen Duitschland en Tsjecho Slowakije zal worden gespeeld. Deze loting had het volgend resultaat: Vrijdag 9 Juli, 2.30 uur: HenkeiHecht en van CrammMenzel. Zaterdag 10 Juli, 3.00 uur: Henkei en van CrammMenzel en Hecht, daarna exhibi tion tusschen Dettmer en Cejnar. Zondag 11 Juli, 14.30 uur: van Cramm Hecht en HenkeiMenzel. BILTARTEN LEIDSCHE BILJARTBOND. Ie klas kampioenschap. Door een misverstand zijn de wedstrijden om het le kl. map. op Dinsdagavond niet doorgegaan. De partijen worden nu Vrijdag a.s. gespeeld. Het programma blijft onge wijzigd. VOETBAL. Asp. A. S. C.Zwaluwen. Morgenavond spelen de Zwaluwen een vriendschappelijken wedstrijd tegen A. S. C. asp. op het Lugdunum-terrein ach ter Pomona, aanvang 7.15 uur. De wed strijd staat onder leiding van den heer J. de Groot. LUCHTVAART OP ZOEK NAAR AMELIA EARHART Zwakke seinen zijn niet te ontcijferen VLIEGTUIGEN NEMEN DEEL AAN OPSPORINGSWERK. De kustwacht te San Francisco deelt me de, dat het pantserschip „Colorado" in het gebied is aangekomen, waar men Amelia Earhart hoopt te vinden. Het schip heeft drie vliegtuigen van boord doen opstij gen. De kustwacht heeft opnieuw zwakke en niet te ontcijferen seinen opgevangen op dezelfde golflengte als die welke de vlieg- sler moet gebruiken. Een radio-amateur te Oakland in Califor- nië, Charles Miguel, heeft verklaard gister middag een draadloos bericht van Amelia Earhart te hebben opgevangen, dat als volgt luidde: „Wij bevinden ons op een rif. Wij weten niet hoelang we het zullen kun nen uithouden. Wij zijn ongedeerd, doch een weinig zwak". ERVARING VAN EEN VLIEGER IN EEN SOORTGELIJK GEVAL. Kapitein Frank Courtney maakte in 1928 met den Canadees Hosner, een mechicien en een marconist, een tocht van Pisa naar New York, waarbij hij gedwongen was mid den op den Atlantischen Oceaan tusschen de Azoren en Newfoundland neer te da len, omdat zijn motor in brand was gevlo gen. De vlammen doofden zonder de ben zinetanks in brand te hebben gestoken, maar men dreef hulpeloos rond op een ta melijk woelige zee. Men begon spoedig na de daling de radio op te stellen. Bij oefe ningen was dat in een kwartier tijds ge schied, thans kostte het twee uur. Toen zond met een noodsein uit, dat echter niet werd beantwoord. Men wachtte tot het aanbreken van den dag en seinde om acht uur opnieuw. De Keitic ving het sein op en antwoordde, waardoor Courtney en de zijnen hun positie konden bepalen en op geven aan een passagiersschip, dat het doorgaf aan andere schepen. De mannen dachten nu gered te zijn, maar langzamer hand begon het tot hen door te dringen, dat het vliegtuig zoo'n klein puntje op het water vormde, dat het haast onmogelijk was het te zien. Bij regen zou het heelemaal onzichtbaar zijn, maar zelfs bij helder weer zou een schip al tot op circa tien kilo meter moeten naderen, alvorens het te zien. Men hoorde de schepen onderling ge gevens uitwisselen. Men hoorde zelfs Lis sabon persberichten uitzenden. Schepen seinden: „Wij zijn onderweg". Iemand vroeg zeifs om een verslag van het ongeluk, maar men moest zuinig zijn met seinen, want de batterijen waren bijna uitgeput. Bij het vertrek had men het vliegtuig zooveel mo gelijk verlicht, zoodat ook Van batterijen slechts een minimum aantal aan boord was. Om de ellende nog te verhoogen was de heele bemanning zeeziek. Toen ontving men bericht van een schip, meldende, dat het op de aangeweezn plaats gekomen was en niets gevonden had. Dat sprak vanzelf, want de golfstroom en de wind verplaatsten het wrak van het vlieg tuig met een snelheid van ongeveer 8 K.M. per uur. Een ander schip seinde: „Wij zijn in je buurt. Kun je geen rook opzenden?" Men vulde toen een groot blik met ben zine uit een van de tanks en trachtte het overboord te gooien op hetzelfde moment, dat het werd aangestoken. Juist toen Court ney de lucifer erin gooide, kwam er een groote golf, waardoor het blik omviel en het toestel midden in de vlammen kwam te liggen. Een tweede golf bracht het in veiligheid, maar men besloot dit experi ment niet meer te herhalen. Er werd heel wat rook ontwikkeld, maar het schip zag dien rook niet. Al durfde men niet meer te seinen, men had nog wel genoeg stroom om te luisteren en ving een gesprek op tusschen twee schepen. De Columbus en de Minnewaska. De Minnewaska stoomde recht op het vliegtuig af. De vier mannen, die te ongerust en te ziek waren om te eten of te drinken, baden, dat het schip zijn koers zou volgen. De dag was bijna verstreken en de zon daalde steeds dieper naar den horizon. Men hoorde de seinen van de Minnewaka na- derkomen. Ook een ander schip seinde dichtbij te zijn. Het leek een wedstrijd tus schen de schepen en de ondergaande zon. En de zon scheen aan de winnende hand. Eindelijk zag men rook, een mast, een schoorsteen de boeg van een schip, die recht op het vliegtuig aankwam. Men be sefte echter, dat het vliegtuig van het schip nog niet te zien was. Zou het in zijn koers blijven? De zon daalde al dieper en die per, maar het schip hield zijn koers. Men zond zijn laatste radioboodschap uit, toen waren de batterijen leeg. Tenslotte bleek de ondergaande zon, waarvoor de bemanning van het vliegtuig zoo bang was geweest, haar behoud te zijn geworden. Een uitkijk in het kraaienest van de Minnewaska had een flikkering ge zien, de weerkaatsing van een van de lage zonnestralen op de vleugels. Was de zon hooger aan den hemel geweest, dan zou hij dit niet gezien hebben, en hij zag het juist op het oogenblik, dat men op de brug van de Minnewaska besloten had van koers te veranderen. Dank zij dezen weerkaatsen- den zonnestraal werden Courtney en de zijnen gered. Dat, schrijft Courtney, was mijn avon tuur. Dat is hetgeen mijn vriendin Amelia Earhart nu al meer dan 96 uiir moet heb ben doorstaan. Zij is een beste meid, een eerste klas mechanicien en een groot vlieg- ster. Ik hoop, dat zij tenslotte net zooveel geluk zal hebben als ik in 1928. Nog meer Oceaanvluchten. NA DE GESLAAGDE VLUCHT VAN „CALEDONIA" EN „CLIPPER". Nog steeds proefvluchten. In verband met de geslaagde proefvluch ten van de „Caledonia" en de „American Clipper" is besloten, dat de beide vlieg- booten van de Imperial Airways de „Cale donia" en de „Cambria" nog vóór October vijfmaal over den Oceaan heen en terug zullen vliegen als voorbereiding voor den toekomstigen Oceaanverkeersdienst. De start zal telkenmale plaats vinden te Southampton. De vliegbooten zullen dezelf de route blijven volgen via Foynes, Bot- wood, Montreal naar New-York en terug. Het ligt in de bedoeling, zooveel mogelijk Britsche bemanningen vertrouwd te ma ken met deze vluchten, zoodat, wanneer de geregelde dienst wordt ingesteld, een ieder op de hoogte daarvan is. De „Cambria" zal de nieuwe reeks proef vluchten openen. De Pan American Air ways hebben besloten de „Clipper III, wel ke thans de vlucht heeft volbracht, langs een andere route te doen terugkeeren. De „Clipper" vertrek vandaag naar Southampton en zal dan via Lissabon, de Azoren en New Foundland naar New York terugvliegen. Hoewel deze vlucht over een veel langer traject gaat, zijn hier slechts kortere non-stop-vluchten noodig, terwijl tevens op veel betere weersomstandighe den gerekend kan worden. „Tel." Ook de Lufthansa maakt proefvlucht. De Lufthansa heeft toestemming gekre gen van de Amerikaansche regeering om acht proefvluchten zonder passagiers of goederen te maken tusschen Frankfort en Washington. Hierbij zullen de drijvende vliegbases bij de Azoren en voor de Ame rikaansche kust hulp verleenen. DE „SPIN" OP SCHIPHOL. De „Spin", het eerste toestel van Fokker, waarop hij zelf het besturen van toestellen, zwaarder dan de lucht, machtig is gewor den, is gistermorgen op Schiphol in loods A opgesteld ter bezichtiging voor het pu bliek. Het historisch geworden vliegtuig zal in de Amsterdamsche luchthaven tot 15 Juli gastvrijheid genieten, waarna het naai de luchtvaart tentoonstelling „Avia" in Den Haag overgebracht zal worden.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10