De fabricage van wof uit ondermelk WOENSDAG 7 JULI 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 VERRE OOSTEN WEDEROM INCIDENTEN. Uit Chabarovsk wordt gemeld, dat in den middag van vijf Juli een grenspatrouille, van het Roode Leger, bestaande uit vijf man, een groep Mandsjoekwo-Japansche soldaten op Sovjetrussisch gebied heeft ge vonden. De indringers openden het vuur op de Russen en trokken vervolgens terug, met achterlating van enkele militaire voorwerpen. Eenige uren later werd een afdeeling van het Roode Leger, ter grootte van dertig man op dezelfde plaats bij de grens in de nabijheid van den Vinokoerkaberg plot seling met geweren en mitrailleurs bescho ten door een compagnie van het Mand sjoekwo-Japansche leger, welke op Sovjet- Russisch gebied in hinderlaag lag. De Russen beantwoordden het vuur en de aanvallers trokken zich over de grens terug. Aan beide zijden zijn dooden en ge wonden gevallen. Het Russische Volkscommissariaat van buitenlandsche zaken heeft bij de Japan- sche ambassade te Moskou geprotesteerd. Het Volkscommissariaat van buitenland sche zaken heeft Nitsji verder medege deeld, dat het vernomen heeft, dat Japan- sche troepen opnieuw de eilandjes in de Amoer bezet hebben, hetgeen een schen ding van het kortelings tot stand gekomen accoord beteekent. Nitsji antwoordde, dat hij van een dergelijk bericht niets wist, doch dat hij inlichtingen zou inwinnen. AMERIKA DE HERVORMING VAN HET HOOGGERECHTSHOF. In de eerste vergadering van den Senaat over het wetsontwerp inzake de gerechte lijke hervorming werd besloten, verplich tend te stellen, dat voor alle rechters, die den 75-jarigen leeftijd overschreden heb ben, per jaar een rechter wordt toege voegd. In het oorspronkelijke ontwerp werd de benoeming aan den president overgelaten. BUITENLANDSCHE BERICHTEN GEHEELE FAMILIE OMGEKOMEN. In het Poolsche dorp Wolica nabij Kra- kau is een geheele familie op tragische wij ze om het leven gekomen. Tijdens afwe zigheid van de ouders viel een vierjarig zoontje in een put en verdronk, tezamen met zijn twaalfjarig zusje, dat hem tracht te te redden. De wanhopige ouders sloe gen de hand aan zichzelf, toen zij bij hun thuiskomst hun kinderen dood vonden. HEVIGE REGENS VEROORZAKEN OVERSTROOMINGEN IN JOEGO-SLAVIE Hevige regens zijn gisteren In Zuid- Servië gevallen, waar de rivieren zoo plot seling zijn gewassen, dat op. twee plaatsen groepen personen door de watermassa's werden meegesleurd. In Derovo zijn zes personen, in Poesta Reka acht personen verdronken. BEGIN VAN BRAND IN HET VREDES- PAVILJOEN. Aan kwaadaardigheid te wijten. Gisterochtend om elf uur heeft zich een begin van brand geopenbaard in het vre- despaviljoen, dat op de Place de Troca- dero te Parijs wordt gebouwd. De arbei ders, welke in het paviljoen aan het werk waren, hefoen den brand bijna direct ge- bluscht. De oorzaak is nog niet vastgesteld. De organisatiecommissie herinnert er in een communiqué aan, dat het paviljoen op 9 Juli in tegenwoordigheid van Blum, Her- riot, Cot, lord Davis, lord Cecil en Ham- brau, den president van het Noorsche par lement moet worden geopend. Men heeft redenen te gelooven, dat de brand aan kwaadaardigheid moet worden toegeschre ven. De arbeiders hebben het bewijs geleverd van grooten heldenmoed door zich in de vlammen te storten om den vuurhaard te bereiken. LUCHTVAART ITALIAANSCH LEGERVLIEGTUIG VERONGELUKT. Gisteren is een bommenwerper van de Italiaansche luchtmacht in 'het Braggiano- meer gestort. De drie inzittenden zijn om het leven gekomen. Begrafenisstoeten hebben nu officieel voorrang, 't Getuigt van weinig bied bij sommige weggebruikers voor 's menschen laatsten gang, dat dit voorschrift In de wet moest komen! r™ En omdat samenwerking en beleefd- heid langs den weg voor veilig ver- Eb keer onmisbaar zijn, rekent de 'iyi A. N. W. B. op üw medewerking en op üw goede voorbeeld! VOOR ONZE VEETEELT OPENEN ZICH NIEUWE PERSPECTIEVEN. Een onderhoud met den uitvinder Antonio Ferrettt. FABRIEK 5 AUGUSTUS IN WERKING. De proefnemingen bij de AKU voor de fabricage van melkwol zijn thans ten einde gekomen, en de fabriek waarin deze nieuwe kunstwol zal worden vervaardigd, zal op Donderdag 5 Augustus om 3 uur in bedrijf worden gesteld door den minister van Economi sche Zaken mr. P. L. Steenberghe. Hierbij zullen tegenwoordig zijn de directeur-generaal van de de partementen van Handel en Nij verheid, en ook verschillende in dustrieel en, die bij de proefnemin gen waren betrokken. Van de aanwezigheid in ons land van den heer comm. Antonio Ferretti heeft het „Alg. Hbld." gebruik gemaakt, om den uit vinder van het lanital- (melkwol-)procédé eenige vragen te stellen. De heer Ferretti, die ons land voor het eerst bezoekt, deelde ons mede, dat het doel van zijn bezoek is de technische con trole van de eerste hier te lande voor de bereiding van textiel-caseïne ingerichte zuivelfabrieken. Wij hebben den heer Ferretti een aan tal vragen gesteld, die wij met de daarop ontvangen antwoorden hier zullen weerge ven. Is uw uitvinding ook reeds buiten Italië geëxploiteerd? Mijn patent is reeds verkocht aan Frankrijk, België, Duitschland, Engeland en Canada. In al deze landen is men bezig met de inrichting van lanital-fabrieken. Denkt u het patent ook nog naar an dere landen te verkoopen? Wij hebben aanvragen uit vrijwel alle landen van de wereld. Men moet echter de bijzondere situaties in ieder land te voren grondig onderzoeken. Op het oogenblik zijn er besprekingen gaande en in een tame lijk ver gevorderd stadium met de Ver- eenigde Staten, en in Europa met Tsje- cho-Slowakije, Oostenrijk, Roemenië en de Scandinavische landen, vooral Denemar ken. Welke zijn de eigenschappen van de lanital, vergeleken bij de natuurwol? Lanital is eenigszins „war mer" dan natuurwol, hetwelk zoo wel in het laboratorium, als door de veelzeggende ervaring van wol experts is vastgesteld .Deze eigen schap is de meest fundamenteele, gezien het gebruiksdoel van wol. De chemische samenstelling is on geveer dezelfde als die van natuur wol, terwijl de fijnheid en soepel heid overeenkomen met die van Merino-wol. De „vastheid", de sterkte van lanital is op 't oogen blik nog iets kleiner dan die van natuurwol, doch dat zal nog ver anderen, aangezien de kwaliteit nog steeds vooruitgaat. Men moet niet vergeten, dat de lanital om zoo te zeggen nog maar pas geboren is; nochtans is zij reeds even ver geper fectioneerd als b.v. de kunstzijde na 25 jaar. Dit kon alleen worden bereikt dank zij de volle medewerking van de Sn ia Vis- cosa, welke geheel haar groote technische organisatie tot mijn beschikking stelde. De ontwikkelingsmogelijkheid van lanital wordt verzekerd door haar kostprijs, die belangrijk lager is dan die van de natuurwol. Het is voldoende, de geweldige ontwikke ling te bezien van de korte kunstvezel, ge maakt van cellulose en die men op grond van de samenstelling „kunstkatoen" kan noemen. Welnu, deze vezel, die men in sommige landen ten onrechte „kunstwol" noemt, heeft een productieprijs, die onge veer gelijk is aan den internationalen ka- toenprijs. Niettemin neemt dit product grooten opgang. De lanital die „kunstwol" of syntheti sche wol kan worden genoemd, biedt eco nomisch, nog grooter mogelijkheden dan de genoemde synthetische katoen. Men vergete niet, dat noch Europa, noch het grootste deel van Amerika noemenswaardi ge hoeveelheden wol produceeren, doch wèl de beschikking hebben over min of meer belangrijke, in elk geval noemenswaardige quanta ondermelk. Voor dit laatste bijpro duct der boterbereiding, waarvan de ratio- neele gebruikmaking steeds een moeilijk probleem was, kan de lanital een onver wachte oplossing brengen. Welke voordeelen kunnen er voor N e- d e r 1 a n d uit voortspruiten? Uw land, waar de veehouderij zulk een zeer belangrijke plaats inneemt in de bodemexploitatie, zal zonder twijfel groo te voordeelen kunnen hebben van een wereld-ontwikkeling der lanital. De Snia Viscosa te Milaan, die in Italië reeds groo te hoeveelheden lanital vervaardigt, heeft Nederland geprefereerd voor de produc tie van de grondstof, de textiel-caseïne, ANTONIO FERRETTI. niet alleen voor gedeeltelijke dekking van de eigen behoefte, maar óók voor grond stof-voorziening in andere landen, die bin nenkort lanital zullen gaan maken. Een verbreiding van lanital over de geheele wereld zal Nederland en ik geloof ook Denemarken tot groote producenten van textiel- caseïne kunnen maken en dus tot leverancier van deze grondstof aan andere landen, o.a. Italië. Uw land en Denemarken zullen in dit opzicht dan kunnen worden wat Zweden en Noorwegen zijn op het gebied van cellulose. Maar denkt u dan behalve aan textiel-caseïne óók niet aan de pro ductie van lanital in Nederland? Ja zeker. Verscheidene Nederland- sche groepen hebben wij reeds aanbiedin gen voor het patent gedaan, doch tot dus ver heb ik nog geen beslissing dienaan gaande genomen. In ieder geval gezien het feit, dat de Nederlandsche markt naar verhouding maar een klein quantum wol gebruikt, zou de lanital-fabricage bij u het vraagstuk van de ondermelk slechts in on belangrijke mate kunnen oplossen. Hieruit volgt, dat uitvoering van het plan van den heer Marinotti, hoofddirecteur van de Snia Viscosa, n.l. Nederland te maken tot een Europeesch centrum voor fabricage en dis tributie van textiel-caseïne, voor de vee houderij van méér belang is. Wanneer is u begonnen met uw onder zoekingen in zake de synthetische wol? In het jaar 1932. De beslissende resul taten kwamen echter pas in 1935 en daar bij moet worden opgemerkt, dat ik waar schijnlijk er niet in zou zijn geslaagd, om mijn vinding in zóó'n korten tijd tot in- dustrieele toepassing te brengen, indien ik niet den onbegrensden steun had gehad van onzen Duce, die, zooals men weet, in Ita lië de groote bezieler is in velerlei intiatief waardoor ons land welvarender kan wor den. UIT DE OMGEVING KATWIJK AAN ZEE. Tragisch sterfgeval op zee Aan boord van den haringlogger Mar- tenshoek, IJM 283, werd Zondagavond de matroos L. v. d. Boon wonende alhier, plot seling onwel. Hij klaagde over hevige pij nen. Daar zijn toestand gisteren verer gerde werd van .der Boon gisteravond op de politiakruiser „Jan van Brakel" ge bracht, aan boord waarvan hij een half uur later overleed. Van der Boon was 34 jaar. Hij laat een vrouw met 2 kinderen achter. Het stoffelijk overschot zal naar Katwijk aan Zee worden overgebracht. „L. D." LIS SE. Personalia. De heer A. A. Opdam, al hier, is benoemd tot tijdelijk agent van politie te Noordwijk. Hij zal gedurende het seizoen dienstdoen als strandpolitie. Geslaagd. Onze plaatsgenoot W. Boot Azn., leerling van de Ned. Herv. school, geslaagd voor het ULO-diploma A. Voor het voorloopig diploma machi nist is geslaagd de heer J. G. Vonk. Personalia Voor het voorloopig diplo ma machinist is geslaagd de heer J. G. Vonk. Bijtijds gered. Het 6-jarig zoontje van den heer Kortekaas, dat met zijn vriendje op den rand van de Engelenbrug liep, kwam door zijn onvoorzichtigheid in het water te vallen. Zijn vriendje begon hierop te huilen. Een buurtbewoner, Nic. Mens, die aan den jongen vroeg wat er aan de hand was, kreeg hierop te hooren, dat zijn vriendje in het water was gevallen. Hij bedacht zich geen moment en sprong, ge heel gekleed, pardoes te water. De moe dige redder mocht het geluk smaken om den drenkeling op het droge te brengen en hem van een wissen dood le redden. De drenkeling was reeds driemaal onder water geweest. Hulde voor den kordaten redder en zijn onverschrokken optreden. HILLEGOM. Kindervoeding. In de slotbijeenkomst der commissie „Kindervoeding warm mid dagmaal" is besloten, een overzicht te ge ven van haar werkzaamheden in het af- geloopen winterseizoen. Op 9 Nov. '36 werd begonnen met de eerste serie van 41 kinderen en geëindigd met de 7e serie op 22 April '37. Drie we ken achtereen werd viermaal per week aan dezelfde kinderen een maal verstrekt, al tijd eindigend met rijst, gort en mout. In het geheel werden aan 301 kinderen 3612 maaltijden verstrekt. De resultaten waren zeer uiteenloopend en varieerden met een gewichtstoename van tot 2 K.G. De commissie brengt tevens een woord van dank aan diegenen, die haar in staat stelden dit werk wederom te kunnen uit voeren door giften in geld en natura. Dank aan de Eerw. Zusters van Huize St. Joseph voor de belangelooze hulp, voor de berei ding der spijzen, het opdienen daarvan en het disponibel stellen der zaal. Ook een dankwoord aan de heeren, die zich steeds beschikbaar stelden tijdens de maaltijden als ordebewaarders, aan de Ver. Patrimo nium voor het afstaan der zitbanken en aan den onbekenden milden gever, die tel kens aan het einde der serie zorgde voor een extra versnapering voor elk kind. De commissie hoopt, dat, wanneer zij hare werkzaamheden in 't najaar weer zal aan vangen niet te vergeefsch een beroep te doen op de bekend liefdadigheid. Dankbaarheid van Pastoor Glas. J— De zeereerw. heer Pastoor Glas, die 1 Juli zijn herderschap in Frankrijk is aangevangen, betuigt zijn groote dankbaarheid aan de Parochianen van St. Joseph, die hem zoo vlot en zoo mooi finantieel steunden bij de aanschaffing van het eerstnoodige voor de installatie zijner pastorie. Met goedkeuring van Pastoor Van Leeuwen, die altoos alles voor anderen is, vormde zich vliegensvlug een kleine commissie met aan 't hoofd Ka pelaan Merks, die in enkele dagen ƒ262 inzamelde om de nieuwe zorgen van den jeugdigen Pastoor te verlichten. Zeker zal Pastoor Glas de talrijke vrien den in de parochie van St. Joseph in zijn gebeden blijven gedenken. Maria-Oord. De candidaten der Mode vakschool „Maria-Oord" alhier slaagden al len voor de respectieve examens. Voor costumière: Marie Maas alhier, Ma rde van Tongeren te Vogelenzang en Vero nica Verhaar te Zilk. Voor Lingerie: Too de Boer, Truus Broek hof, Nelly van der Zande en Coba Zwane- veld, allen alhier. Allen werden opgeleid door de Eerw. Zusters van O. L. Vrouw Maria-Oord alhier. NOORD WIJKERHOUT. JONGETJE ONDER AUTO GERAAKT. Met gebroken arm en een hersenschudding opgenomen. Het 5-jarig zoontje van den heer Z. al hier, die plotseling de Havenstraat over stak, geraakte onder een juist passeeren- de, kalm rijdende auto. Toen de auto door hevig remmen van den bestuurder stilstond bleek, dat het ventje er minder goed was afgekomen. Een arm was gebroken, terwijl hij een lichte hersenschudding had beko men en enkele bloedende wonden. Het kind is naar het ziekenhuis te Leiden vervoerd waarna hij na behandeling naar huis te rug gebracht werd. Den bestuurder van de luxe auto treft geen schuld. NOORDWIJK. Verkoopdag Zomerpostzegels. Op Za terdag 10 Juli zal alhier een openbaren verkoopdag van zomerpostzegels worden gehouden. Daartoe zullen eenige houten tenten worden geplaatst, t.w. in de Hoofd straat by de Ned. Herv. kerk, bij het Zui- derbad, Orahjebad en Noorderbad. Bereids is voor een en ander de noodige toestem ming van den Burgemeester verkregen. De werkloosheid. Aan het einde der vorige maand stonden bij het orgaan der arbeidsbemiddeling alhier 354 werkzoe kenden ingeschreven, dit is 80 minder dan medio Juni. Hiervan waren 198 landarbei ders, 20 losse arbeiders, 36 visschers, 22 timemrlieden, 21 opperlieden, 3 schilders, 6 stucadoors, 6 chauffeurs, 2 bakkers, 4 tuinlieden, 1 metselaar, 1 reiziger, 1 schip per, 1 behanger, 1 typograaf, 1 smid, 1 schoenmaker, 1 kapper en 28 jongens. Moge deze daling bestendigd blijven! Geboren: Leonardus Wilhelmus Jo hannes z. van R. J. A. v. Houten en Th. v. Schie Cornelis Petrus z. van P. W. v. Schie en E. J. Hilbersom Henrie Mi- chaël z. van M. de Ridder en J. W. Steen voorden Simonia Maria d. van L. J. v. d. Holst en A. C. S. v. Rhijn. Ondertrouwd: P. J. Hoogervorst en A. M. A. Wijnands H. L. M. Steenvoor den en R. J. Koelewijn A. van Abswou- de A. C. C. v. Gijlswijk K. v. Es en A. Hazlnoot M. M. L. Rleper en M. Covi. Getrouwd: L. Peschier en A. G. Vink J. de Vos en C. C. v. d. Meer. Overleden: Hubertus dl Raad 24 j onglh. Ger. C. v. d. Plas 48 j. geh. met A. M. Bouwman R. A. v. d. Puttelaar 56 j. geh. met E. H. v. d. Heijden Wilhel- mina Vink 56 j. ongeh. NIEUWVEEN Veteranen-wedstrijd. Tegen as. Za terdag. des avonds te 7.30 uur, is door de voetbalvereeniging Nic. Boys een vetera- nenwedstrijd uitgeschreven, waaraan twee elftallen uit Nieuwveen zullen deelnemen. Voor deze wedstrijd is een medaille be schikbaar gesteld. Het muziekgezelschap „Door samenwer king sterk", uit Aarlanderveén, zal voor een vroolijke mop ter opluistering zorg dragen. Voor den aanvang van den wedstrijd zal onder aanbieding van een speldje een rondgang door het dorp worden gemaakt. De Nic. Boys verwachten dat het r.iet aan belangstelling ontbreken zal. Veteranen, die aan dezen wedstrijd wil len deelnemen, kunnen zich opgeven bij de heeren L. v. Vliet en C. Hoogervorst, Stationsweg. SASSENHEIM. Aanbesteding. Namens de Woning bouwvereniging „Vooruitgang" is heden morgen aanbesteed het schilderen van de huizen Jac. v. Beyerenlaan 1, 3, 5 en 7 en Carbonlaan 12 t/m. 23. De laagste inschrij ver was de heer G. v. Goeverden met 632. TER AAR. De ouden van dagen gaan weer rijden. Het comité voor ouden van dagen is ook thans weer voornemens, 22 Juli a.s. aan de ouden van dagen, die 65 jaar en ouder zijn een genoeglijken dag te verschaffen en een tocht te maken naar een nader te bepalen plaats. Teneinde dit plan te kunnen uitvoeren rekent het comité op de welwillendheid van de ingezetenen en ter bestrijding van de kosten op een gave, waarvoor gecol lecteerd zal worden op Donderdag 8 Juli a.s. of volgende dag. De ouden van dagen, die wenschen deel te nemen aan den tocht, moeten zich aanmelden uiterlijk 12 Juli tot 's middags twaalf uur bij de heeren H. Bos, C. T. de Bruyn, J. Hogenboom, C. Kroft Pzn., M. Robertz en H. Schouten. De aandacht wordt er op gevestigd, dat alleen voor aanmelding in aanmerking ko men ouden van dagen die behoeftig zijn en diegenen die daaronder niet vallen ook niet worden aangenomen. Uit een oogpunt van bezuiniging heeft het comité moeten besluiten de collectrices de tocht niet te doen medemaken, niettegenstaande ver wacht wordt, dat de bereidwilligheid voor het doen der collecte daardoor niet zal ont breken en evenals vorige jaren weder op steun imag worden gerekend. Depot WIt-Gele Kruis. Met ingang van deze week is het magazijn van het Wit- Gele Kruis verplaatst naar den heer A. P. Uyttewaal, Papeveer. Polderbestuurders. De ingelanden van den Noord-Eind en Geerpolder hebben de aftredende bestuursleden, de heeren C, M. Kroft en Joh. v. d. Hoorn Jzn., weder om als zoodanig herkozen. WASSENAAR. Protest tegen wateronttrekking baatte niet. Bij K. B. is niet ontvankelijk ver klaard het beroep, ingesteld door A. Over- devest en N. Mooyman, beiden te Was senaar, tegen het besluit van burge meester en wethouders van die gemeente, waarbij aan de N.V. Leidsche Duinwater Maatschappij te Leiden vergunning is ver leend tot het plaatsen van tien diepwel- pompjes. Hanze. Onder leiding van den voor zitter, den heer H. C. J. van Os, vergader de gisteravond in „Het Wapen van Wasse naar" de afdeeling van de Hanze Na opening met gebed volgde voorle zing der notulen, die onveranderd werden vastgesteld. Bij de ingekomen stukken was o.a. de mededeeling van het hoofdbestuur, dat de afdeeling is aangewezen voor de controle der bondsfinanciën, welke aanwijzing 3 jaar van kracht is. De voorzitter noodigde den heer J. N. Beuk uit om namens de afdeeling deze taak te aanvaarden, waaraan door hem on der applaus gevolg werd gegeven. Hierna had een bespreking plaats over een te houden winkelweek die verband zou houden met de bloemententoonstel ling van de tuinbouwvereeniging Wasse naar en Omstreken op 12, 13 en 14 Aug. a.s. in Duinrell te houden, alsmede met een door de Wassen. Ver. t. b. v. Vreemdelin genverkeer in dat verband te organisee- ren feestweek. Na gehouden discussie bleken de aanwe zigen zich in beginsel hiermede te kunnen vereenigen. Als lid van een eventueel co mité voor die winkelweek werd benoemd de heer P. M. Luijke. Tot lid van het werkcomité van voor noemde W. V. V. (vacature de heer Engels) werd benoemd de heer J. M. L. Lansberg. Nadat de voorzitter nog had opgewekt tot deelname aan de bedevaart naar Hei- loo, volgde sluiting met gebed. Te 9.15 uur kwamen de leden van de Wassenaarsche Middenstandsvereeniging in dezelfde localiteit bijeen en werd ge combineerd vergaderd, thans onder lei ding van den heer W. J. Koppenol, voor- zftter van voornoemde vereeniging, die een zelfde uiteenzetting gaf als de voorzitter van de Hanze, waarna hij aan de gecomb. vergadering de vraag voorlegde of het tijd stip dat voor de winkelweek wordt voor gesteld. gunstig is. Na gehouden discusie werd gestemd, waarbij bleek, dat de meerderheid het tijd stip ongeschikt achtte. De voorzitter legde daarna als tweede vraag voor, welk tijdstip dan wel geschikt wordt geacht. Na eenige discussie werd als zoodanig aangewezen ongeveer half October. Daarna bleek dat men er voor was, om de plannen voor de winkelweek te zien voor gelegd door een comité, waarvoor werden benoemd de heeren J. M. L. Lansberg, M. Kraan, J. J. v. d. Meer en A. J. Borst, behoudens een nog aan te wijzen vijfde lid. De heer A. J. Borst gaf vervolgens in groote lijnen de strekking aan van het Ballerospel. Met dank voor de opkomst volgde hier na sluiting.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7