Geen spoor van Amelia Earhart 28ste Jaargang WOENSDAG 7 JULI 1937 No. 8768 S)e £etd4eh£(3oii/tamt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bg vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 •t* Wat verwacht wordt De Haagsche briefschrijver van de „Tijd" heeft een goede verwachting van het nieu we Kabinet. Hij heeft speciaal een verlanglijstje op gesteld voor den Minister van Sociale Za ken, prof. Romme, en hij verwacht ook de inwilliging daarvan. Wij citeeren hem: Een voorloopig verlanglijstje kan ik intusschen wel opstellen. En dan denk ik op de eerste plaats aan een behoorlijke landelijke kinder toeslagregeling. Ik kan misschien later wel eens uitvoeriger op dit thema in gaan. Men heeft er in België een uit stekend werkend systeem voor. En ook in Zweden heeft men van Regeerings- wege den in verschillende opzichten zegenrijken kinderbijslag ingevoerd. Ten tweede denk ik aan een stevige hanteering van de wet op het algemeen verbindend verklaren van collectieve arbeidscontracten, waardoor een goede ordening bereikt wordt van veelal nog chaotische loonverhoudingen. Ten derde moet een der eerste sociale programpunten de wettelijke regeling van de werkloosheidsverzekering zijn. En ten vierde zie ik als dringend noodzakelijk een unificatie der sociale verzekering. Inzake het ordeningsvraagstuk en de nieuwe Regeering heeft ook de voorzitter van de R.K. Werkgeversver. ir. Guljé gis teren op de jaarvergadering van genoemde vereeniging de beste verwachtingen uitge sproken. Ir. Guljé spoorde aan, om, teneinde de gewenschte ordening te bereiken, de weer standen, welke in het bedrijf zélf gelegen zijn, te overwinnen. Een zeer practisch ad vies! Inderdaad zijn er weerstanden gele gen in het bedrijf maar ook in de onder nemingen en in de mentaliteit van de ondernemers. Onverwijld en zoo effectief mogelijk werken aan het oprui men van deze weerstanden, is een mooi so ciaal, een mooi Katholiek werk! Het departement van Algemeene Zaken Nieuwe departement thans bij K. B. ingesteld. Gisteren is afgekondigd staats blad No. 140, houdende de instel ling van een Departement van Al gemeen Bestuur, dat den naam zal dragen van Ministerie van Alge meene Zaken.' Bij K. B, van 3 Juli is met in gang van den datum van instelling van het Ministerie van Algemeene Zaken benoemd tot Minister van Algemeene Zaken, de Minister van Staat, dr. H. Colijn, Minister van Buitenlandsche Zaken ad interim. Wat aan het nieuwe departe ment ressorteert. De Regeer in gspersdienst meldt, dat het K. B., waarbij een Departement van Alge meene Zaken wordt ingesteld, bepaalt, dat aan het hoofd van dit Departement de zorg wordt opgedragen voor de zaken betref fende: A. De samenstelling van de hoofdstuk ken I en II der Rijksbegrooting en het be heer dezer hoofdstukken. B. Het voorzitterschap van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal. C. Het vice-presidentschap en het lid maatschap van den Raad van State en het lidmaatschap van de Algemeene Rekenka mer, alsmede het personeel dier colleges, voor zooveel de behandeling dezer aange legenheid niet aan het college zelf is voor behouden. D. De behandeling van adelszaken en wapens van publiek-redhtelijke lichamen. E. De ridderorden. F. Den Regeeringspersdienst. Het besluit treedt in werking op 8 Juli De bureaux van den Regeerings persdienst. In verband met de overgang van den Regeeringspersdienst naar het Departe ment van Algemeene Zaken vernemen wij, bij informatie, dat de bureaux van dezen dienst in het Departement van Buitenland sche Zaken gevestigd blijven. VUURSIGNALEN WAREN GEZICHTSBEDROG. LOOZE GERUCHTEN. De gezagvoerder van de „Saranac", een schip van de Amerikaansche kustwacht, heeft verklaard, een bericht van de „Itasca" te hebben opgevangen, waarin wordt ge zegd, dat de „Itasca" het vliegtuig van miss Earhart heeft waargenomen en te hulp snelt. In een ander bericht heette het, dat de mijnenveger „Swan" het toestel der ver miste aviatrice had waargenomen, maar dit gerucht wordt, naar „Un. Press" meldt, door de kustwacht van San Francisco pertinent tegen gesproken. Op een verzoek van genoemde kustwacht aan de „Itasca" om nadere inlichtingen no pens de vuursignalen, welke het vaartuig zou hebben waarggenomen en welke, naar men dacht, van Amelia Earhart afkomstig zouden zijn, heeft de kotter om 10 uur 25 (G.M.T.) geantwoord, dat hier waarschijn lijk een vergissing in het spel is. „De ge signaleerde lichtstrepen zouden van me teoren afkomstig kunnen zijn, of door de warmte en lichtflikkeringen kunnen zijn veroorzaakt, aangezien men bij Howland soortgelijke lichtverschijnselen heeft waar genomen". Naar de „Uu. Press" nog uit San Fran cisco meldt, heeft zekere Charles Mc. Gill, een radio-amateur in Oakland, op de golf lengte van miss Earhart's zendapparaat den volgenden roep om hulp opgevangen: „Khaqq. S.O.S., S.O.S., S.O.S.; 281 ten Noorden van Howland. Kunnen het niet veel langer meer uithouden. Wij drijven. Wij bevinden ons nog boven water, maar de motor zinkt in het water Putnam, de echtgenoot van de aviatrice, verklaarde, dat hij de authenticiteit van deze boodschap niet in twijfel trekt, maar de kustwacht staat er sceptisch tegenover. Intusschen wordt uit Washington gemeld, dat de opsporingspogingen nog krachtiger zullen worden voortgezet en dat de Ameri kaansche marine aan al haar radio-stations order heeft gegeven, onafgebroken te luis teren naar eventueele signalen van de ver miste vliegster. Het Japansche schip „Koshy" bij de Marshall-eilanden heeft van Tokio order gekregen, aan alle Japansche schepen in de buurt te verzoeken, aan de pogingen tot opsporing van miss Earhart deel te nemen. De ..Itasca" krijgt kolengebrek. De kustwachtkotter „Itasca" heeft draadloos gemeld, dat hij naar het vlieg tuig van Amelia Earhart zoekt in het ge bied op 300 mijl ten Noordien van Howland, doch dat zijn kolenvoorraad bijna geheel is uitgeput. Het oorlogsschip „Colorado" is op weg naar Banch Winslow, waar het morgen om 2 uur (G.M.T.) zal aankomen. Direct daar na zullen de zich aan boord bevindende vliegtuigen beginnen het gebied af te zoe ken. De „Colorado" zal ook de Phoenix- eilandengroep afzoeken, alvorens zich bij de „Itasca" te voegen. HET ZOEKEN NAAR MISS EARHART. Nieuwe seinen? SAN FRANCISCO, 7 Juli. (A.N.P.) Aan boord van den kunstwachtkotter „Itasca" heeft men nieuwe seinen opgevangen, wel ke, naar men gelooft, afkomstig zijn van miss Earhart. Deze seinen zouden nieuwe aanwijzingen inhouden omtrent de positie van het vliegtuig, dat zich zou bevinden op de lijn, die ongeveer door het Zuid-Zuid- Oosten en Noord-Noord-Westen van het eiland Howland gaat. Dit zou volgens den kapitein van de „Itasca" kloppen met de laatste aanwijzingen, die miss Earhart vóór haar verdwijning heeft verstrekt. NEW YORK, 7 Juli. (A.N.P.) Men meldt nader, dat het Zuid-Oostelijk gedeelte van de lijn, waarop zich het toestel van Amelia Earhart zou bevinden, de Phoenix-eilanden bevat, waar thans verder gezocht wordt. Het Noord-Westelijke gedeelte is reeds door de „Itasca" afgezocht. Het zoeken kost 250.000 dollar per dag. WASHINGTON, 7 Juli (A.N.P.) De re geering der Vereenigde Staten geeft per dag naar schatting ongeveer 250.000 dol lar uit voor het zoeken naar de vermiste vliegster Amelia Earhart. Een half dozijn oorlogsschepen, talrijke vliegtuigen en dui zenden man personeel van de Amerikaan sche marine nemen aan het opsporingswerk deel. Bovendien hebben de marine-autori teiten alle radiostations, die in bet golfbe- ieik van het vermiste Vliegtuig liggen, in structie gegeven, 24 uur dienst te doen, opdat alle draadlooze berichten van de vliegster op elk uur van den dag of nacht opgevangen kunnen worden. MISS EARHART, DE RECORDJAAGSTER. Mevrouw Earhart, echtgenoote van mr. Putman, 'n Amerikaansch dagblad-eigenaar, is eerst 38 jaar oud. Reeds op 19-jarigen leeftijd was zij in het bezit van haar vlieg brevet. In 1920 vestigde zij een hoogtere cord voor vrouwelijke vliegeniers met een hoogte van vierduizend meter. Haar naam werd algemeen bekend, toen zij in 1928 met de „Friendship", in gezelschap van twee aviateurs, den Oceaan overstak. In de laatste jaren van haar studie aan een meisjes-H.B.S. te Philadelphia sloot zij zich aan bij het Canadeesche „Roode Kruis", en deed zij in 1917 dienst als ver pleegster. Nog eerst enkele jaren geleden volgde zij aan de Volksuniversiteit van Co lumbia een medisch college. In de jaren 1925'27 gaf zij lessen aan een Volksuniversiteit te Boston en later deed zij sociaal werk in de armenwijken van Boston, waar mevrouw Earhart een groote populariteit verwierf. Na haar eer ste transatlantische vlucht werd mevrouw Earhart benoemd tot algemeene verkeers- menager van de „Trans-Continental Air Transport Inc." Het is feitelijk in de laatste jaren, dat mevrouw Earhart's naam ook in het bui tenland bekendheid verwierf, als gevolg van het feit, dat zij zich een eigen plaats in het internationaal vliegwezen verwierf. In 1930 vestigde mevrouw Earhart een nieuw snelheidsrecord voor vrouwen op haar naam; zij vloog 290 K.M. per uur, een prestatie, welke tot dan toe nog niet door vrouwen was behaald. Amelia Earhart stak op 20 Mei 1932 met haar toestel vanuit Harbour Grace op om haar voorgenomen solo-Oceaanvlucht te ondernemen. Een dag later landde haar toestel op een weiland in Noord-Ierland, acht kilometer van Londonderry gelegen. Voor haar overtocht had zij 15 en een half uur noodig gehad, hetgeen een record was voor een Oceaanvlucht. Het einddoel was Parijs geweest, maar door een defect aan den uitlaat en door breking van het peil- glas van het benzinereservoir was de vlieg ster genoodzaakt zoo snel mogelijk te lan den. Op haar tocht naar Europa heeft de vliegster te kampen gehad met ruw weer, maar haar uithoudingsvermogen liet haar geen oogenblik in den steek en zij slaagde er tenslotte in haar doel te bereiken. Het enthousiasme over het succes van mevrouw Earhart was vooral in Amerika ongekend groot. Van alle zijden mocht de pilote blijken van belangstelling en tele grammen van gelukwenschen ontvangen. In den laatsten tijd deed mevrouw Ear hart weer veel van zich spreken door haar voornemen een luchtreis om den aardglobe te maken en wel in den kortst mogelijken tijd, n.l. in 4 en een halven dag. Haar eerste poging hiertoe mislukte, maar den moed gaf zij niet op. De fouten, welke zij gedurende haar vlucht in haar vooropgesteld pro gramma had bemerkt, werden verbeterd, wilde zij herstellen. Zij moest en zou ook dit record op haar naam. gevestigd krij gen. Het ziet er thans wel naar uit, dat dit haar laatste record-jacht is geweest. REGEERINGSTROEPEN BEZETTEN VILLA NUEVA DE LA CANADA. MADRID, 7 Juli. (A.N.P.) In een te mid dernacht door het ministerie van landsver dediging gepubliceerde officieel communi qué wordt medegedeeld: „Vannacht is Villa Nueva de la Canada na een schitterenden aanval, welke gelijk tijdig werd ondernomen door de troepen, die de stad omsingelden, in onze handen gevallen". DE PRINS-CHAUFFEUR Z.K.H. psycho-technisch onderzocht Het psychotechnisch laboratorium van PTT, dat onder leiding staat van mej. dr. Biegel, en, zooals bekend, beschikt over een inrichting voor keuring van chauf feurs, heeft onlangs zijn 500ste chauffeurs keuring verricht. Het beperkt zich niet tot de keuring van het chauffeurspersoneel van P. T. T., het staat eveneens open voor keuring van par ticulieren of personeel van particuliere bedrijven. Zoo zijn o.a. de chauffeurs van het Ko ninklijk staldepartment te Soestdijk psy chotechnisch onderzocht en heeft ook jhr. Roëll, de adjudant van den Prins, zich de zer dagen aan een keuring onderworpen. Thans heeft ook de Prins zelf, ondanks zijn reputatie van uiterst vaardig autobestuurder, den wensch te kennen gegeven de psycho technische keuring te willen onder gaan. Hedenmiddag heeft deze keuring plaats gevonden, waarbij Z. K. H. er op stond, dat zij geheel zou geschieden als voor ieder ander chauffeur, zoodat alleen zij, die de proef afnamen, aanwezig waren. Voor het laboratorium van P. T. T. blijft de 512de keuring er een van heel bijzondere betee- kenis. HET INCIDENT OM DE AMOER- EILANDEN. Tokio wil niet onderhandelen over het eigendomsrecht. TOKIO, 7 Juli. (A.N.P.) De woordvoer der van het Japansche ministerie van bui tenlandsche zaken heeft verklaard, dat het tusschen Litwinof en Sjigemitsoe tot stand gekomen accoord de onvoorwaardelijke ontruiming door de Sovjet-troepen van de eilandjes Bolisjoi en Sen oef a behelsde, doch dat niets afgesproken is omtrent later te voeren onderhandelingen over het eigendomsrecht op de eilandjes. Dergelijke onderhandelingen, zeide hij, zijn niet noo dig, want de eilanden behooren ontegen zeggelijk aan Mandsjoekwo. Mandsjoekwo heeft de vrijheid om er, indien het dit wenscht, troepen heen te zenden, doch wij hebben geen enkel officieel rapport over een nieuwe bezetting door een Japansche afdeeling, waartegen Kozlofski gisteren bij den raadsheer der Japansche ambassade te Moskou heeft Het Comité van Katholieke Actie „Voor God" schrijft ons Qe apioóóing, Ik hoorde eens, in een preek of huisinstructie, ik weet het niet meer, een klein verhaal, waarvan ik nog steeds den weldadigen in vloed gevoel. Het kan misschien ook II helpen. De groote Theresia van Avilla, (wier werken, naar mij eens een Spaansche mede broeder zeide, zóó geladen zijn met Geloof en Liefde, dat zij alleen al voldoende zouden zijn om de bovennatuurlijkheid des Geloofs te bewijzen) de groote heilig Theresia, die toch wel een specialiste was in het „hervor men" ontving eens een nonnetje, die haar beklag kwam doen. Over de toestanden in haar klooster. Over de oversten, de opvattingen, het gebrek aan religieuse geest, den achteruitgang. En tenslotte zei dat nonnetje a ja, wij ken nen dit soort peroraties zoo goed uit onze eigen zware boomen dat de zaak er eigenlijk wanhopig voorstond, en dat alleen, met een heel speciale genade van God, een ingrijpende hervorming den toe stand nog zou kunnen redden. En de Heilige Theresia ant woordde haar goedIk belast II met de hervorming i begin van heden aan als een heilige te leven, als een Engel in het vleesch, en dat is voldoende. V Dr. Jos Creyghton. Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Franco vraagt erkenning als oorlogvoe rende partij. (2de blad). De uitslag der verkiezingen in Ierland. (2de blad). Het conflict tusschen mgr. Sapieha mi de Poolsche regeering opgelost. (2de blad). Mrs. Amelia Earhart nog steeds niet ge vonden. (1ste blad). BINNENLAND. Aan Prins Bernhard werd heden door den commandant van de Grenadiers en Jagers de sabel van Koning Willem IH aangeboden. (4de blad). Een interview met Antonins Ferretti, de uitvinder van de bereiding van wol ui^ ondermelk. (2de blad). De taak van het nieuwe departement voor Algemeene Zaken. (1ste blad). De wereld in vogelvlucht Wanneer Amelia Earhart ten slotte nog gered wordt, zal niemand haar kunnen ver wijten, dat zij de spanning er niet in ge houden heeft. Zij is erin geslaagd zich zoodanig te verstoppen, dat ondanks da gen lang zoeken men haar nog niet heeft kunnen vinden. Nu is het inderdaad zeer moeilijk om te zoeken in die onmetelijke Oceaan naar een menschenpaar, dat er gens of op zee of op een der tallooze koraal riffen moet zitten. Men heeft gemeend, dat er seinen gegeven werden, maar is er niet zeker van of het niet het flikkeren van de zee is geweest, wat na warme dagen vaak voorkomt. Ook dacht men vuurpijlen te hebben waargenomen, doch het moeten meteoren zijn geweest. In ieder geval geeft men het zoeken naar de vliegenierster nog niet op. Weldra zullen er vliegtuigen ar- riveeren en dan kan een veel intensiever en sneller onderzoek worden ingesteld dan mogelijk is met een langzame kotter van de kustwacht. De „Itasca" schijnt trou wens aan het eind van zijn Latijn te zijn, want volgens de berichten begint het zoe kende schip gebrek aan kolen te krijgen. Overigens valt er weinig nieuws te mel den. Van Zeeland is weer te Brussel te ruggekeerd en heeft zich erg voldaan ge- toond over de resultaten van zijn Ame rikaansche reis. Weliswaar heeft hij geen contracten of verdragen mee naar huis ge bracht, maar hij heeft een willige stem ming kunnen constateeren in de V. S. Wanneer alle landen met denzelfden goe den wil bezield zouden zijn, kon spoedig een wereldconferentie gehouden worden. SJANGHAI, 7 Juli. (A.N.P.) Sedert eeni- gen tijd deden hier geruchten de ronde over Mohamedaansche onlusten in de grensprovincie Sinkiang, welke begin Juli aanleiding zouden hebben gegeven tot het sluiten van de grens naar Kansoe. Een ver tegenwoordiger van den pacificatiecommis saris van Sinkiang, Sjen Tsai, heeft tegen over een vertegenwoordiger van het Nan- kingsche orgaan „Sjóen Pau" een verkla ring afgelegd over het gebeurde. Volgens deze verklaringen is de Mohamedaansche commandant van de zesde Sinkiangdivisie, Omapoeti, in Aprii j.l. in opstand gekomen tegën de militaire féiding van de provincie, die Russische militaire adviseurs zou heb ben aangesteld. Omapoeti Jrok zich onder den druk der provinciale troepen terug naar de Indische grens, waar hij nieuwe wapenen en geldmiddelen kreeg. Bij een poging om terug te keeren werden zijn strijdkrachten in Juni verscheidene malen ernstig verslagen, tot de provinciale troe pen eind Juni door een beslissende over winning den opstand definitief konden on derdrukken en de rust konden herstellen. Het telefoon- en postverkeer met Oeroem- tsje, de hoofdstad van Sinkiang, is echter nog niet hersteld.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1