MAANDAG 5 JULI 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BUD - PAG. 7 VAN DE HEEMSTEEDSCHE WIELERBAAN. Gistermiddag zijn op de Heemsteedsche Wielerbaan wedstrijden gehouden. Het voorprj gramma vermeld de sprint, achter volging, en klassementswedstrijd en een wedstrijd voor nieuwelingen. Aan het hoofdnummer, een koppelwed strijd, namen negen koppels deel, die vrij wel van gelijke kracht waren. Met punten- voorsprong wonnen ten slotte de Haarlem mers De BestBrey. De voornaamste uitslagen luidden: Sprint, le rit: 1. C. de Best, 2. D. Drost, 2e rit: B. van Dijk, 2. von Rooyen; 3e rit: A. Schaper, 2. Tammiriga. Wedstrijd voor Nieuwelingen: 1. Ter burg; 2. Krom, 3. De Langen, 4. Valkman. Klassementswedstrijd: 1. Paske 30 pnt., 2. Esveld 25 pnt., 3. Burger 25 pnt.; 4. Op- broek 7 pnt. Olympische ploegachtervolging, max. 20 ronden H. S. V. ,De Kampioen" haalt A. S. V. „De Germaan" 70 meter in. Tijd 5 min. 25.4 sec. Koppelwedstrijd over 150 ronden. 1. C. de Best—J. Brey 15 pnt.; 2. Th. en D. Drost 6 pnt.; 3. Jonker—Schaper 5 pnt.; Scheidier—v. d. Heyden 5 pnt. en 6. ReuterTamminga en OverwegSpanjer. Tijd 44 min. 39 sec. NIEUW SWIFT. Op Donderdag 15 Juli zullen te Woerden gr asbaan wedstrijden worden gehouden, waaraan 12 leden zullen deelnemen. Gisteren werd een peletonrit gehouden, waarbij de A-klassers 8 x 7.5 K.M. moesten rijden. Ondanks een hevigen wind is er hier zeer hard gereden evenals bij de B-klas- sers, welke 54 K.M. voor den boeg hadden. A en B lagen spoedig bij elkaar, waarna Bert Lodewijks een stout stukje uithaalde en alleen doorging. Hij wist zijn voorsprong door zeer sterk rijden tot ruim twee mi nuten op te voeren, toen J. Schuller uit het peleton naar voren kwam en de achter volging inzette. Met veel krachtinspanning ning wist hy werkelijk Lodewijks in te loo- pen, waarna zij samen doorgingen. Achter hen viel het veld uiteen en vormde zich een groep met W. v. Rooyen, J. v. d. Leest en M. C. Segaar, daarachter T. van Rooyen en C. Grosz. Laatstgenoemde kon het tem po op doortrapper niet houden en gaf op, terwijl T. van Rooyen, die pijn in de zij had, later flink begon in te Joopen. De uit slag was ten slotte: A.-klasse: 1. J. Schul ler, 1 uur 46 min. 35 sec.; 2. W. v. Rooyen, 1.48.39; T. v. Rooyen, 1.52.16. B-klasse: 1. B. Lodewijks, 1 uur 13 min. 11 sec.; 2. J. v. d. Leest, 1.15.51. 3. M. C. Segaar 1.17.01. Van de negen C-klassers reden er slechts 4 het parcours uit. H. Noest, J. Laven, H. Hols wild er en G. Marijt gaven allen zonder reden op, terwijl C. Kapaan na een keurig begin door een valpartij werd uitgescha keld. Wim Rijsbergen won hier wederom op fraaie wijze met J. Geen jaar als zeer goede tweede .Een verrassing was het nieu we lid W. Geen jaar,- welke zich met 150 me ter achterstand derde plaatste. Vierde werd hier L. Bertram. De tijd van den winnaar was hier 1 uur 10 min. 9 sec. As. Woensdag peltonwedstrijd voor alle categorieën, start 7 uur. Het Nieuw-Swift lid Jac. de Groot heeft gisteren op de wielerbaan te Halfweg een fraai succes geboekt. In een omnium tus- schen 10 sterke amateurs en nieuwelingen bezette hij dederde plaats. Hij won de tijdrace over twee baanronden in 30.4 sec., werd tweede in den sprint en vijfde in de klassementsrace. SWIFT. Gisteren werd de tweede wedstrijd voor de competitie gereden en wel over een afstand van 54 K.M. waarin de B-klas- sers elkaar de begeerde plaats fel bestre den hebben. De start ging niet zoo snel, doch na 2 K.M. werd er meer gang achter gezet en werden er geregeld gedemar reerd. Het eerst is W. den Daas weg, doch hij wordt weer spoedig ingehaald door het peleton. C. Verburg probeert er eenige malen een flink tempo in te krijgen, zoo dat er momenten zijn, dat er met een snel heid van ongeveer 35 a 40 K.M. gereden wordt. Tot aan Schiphol blijft het peleton bij elkaar zitten, doch na het keerpunt ko men er direct slachtoffers, die het tempo niet volgen kunnen, ook al grootendeels door den sterken tegenwind. N: de Ro- mijn is een heel eind los, en inplaats van doorzetten stapt hij af, om op het peleton te wachten. Dit is hem noodlottig gewor den, want nauwelijks weer bij elkaar komt hij in aanraking met Verburg, wat hem ten val brengt. Met een schaafwond op zijn been zet hij met een achterstand can ca. 1*4 a 2 K.M. den strijd weer door. Het gelukt hem nog wel P. Mink in te loo- pen, die met een inzinking te kampen heeft en heeft moeten lossen van de ove rigen. De ploeg is thans tot 3 renners ge daald, t.w. C. Verburg (A-klasse) W. den Daas en C. Bierman (B-klasse). Zoo ko men zij gedrieën op de finish af. C. Ver burg gaat het eerst over de streep, den Daas en Bierman spannen zich tot het uiterste in, om als tweede en dus als eer ste van hun categorie over den streep te gaan. W. den Daas blijkt meer sprintcapa citeiten te bezitten en klopt Bierman met een half wiel. Het schijnt dat Bierman den laatsten tijd ook meer doorzettings vermogen bezit dan voorheen, want het is nog niet veel voorgekomen dat hij in een dergelijke wedstrijd de tweede plaats wist te bereiken. N. de Romijn kwam als derde binnen, P. Mink 4de en Th. Stafleu sloot de rij om als 5de te eindigen. De tijd over de 54 K.M. bedroeg 1 uur 34 min. De stand na de tweede wedstrijd is thans: 1. en 2. P. Mink en C. Bierman, ieder 6 punten, 3. W. den Daas 5 punten, 4. N. de Romijn 3 punten, 5. Th. Stafleu 1 punt. 2 A-klassers reden 28 K.M. J. Smit kon FEESTAVOND IN HET AMSTERDAMSCH STADION. Herdenking zilveren bestaan. Het Nederlandsche Sportpark te Amster dam, heeft Zaterdagavond zijn zilveren bestaan wel op bijzonder feestelijke wijze herdacht. Het aantrekkelijke programma had ve len naar het stadion gelokt, waar zij de tri bunes dicht bezetten en met hun hartelijk applaus en medeleven den avond tot een groot geslaagd feest maakten. Het feest in het stadion werd ingezet met een huldigingsintocht van vier muziek corpsen: Na het sportprogramma dat veel succes oogstte, werd de nieuwe stadionklok, aan gebracht boven het scorebord, een hulde blijk van het Amsterdamsche publiek, op plechtige wijze onthuld. Een koor van dui zend personen onder leiding van Theo van der Bijl zong eenige toepasselijke lie deren: „Ode aan Amsterdam", tekst en muziek van der Bijl, en „Herinneringslied" tekst van Clinge Doorenbos en muziek van Theo van der Bijl. Een prachtig kleurenrijk vuurwerk, dat het stadion een sprookjesachtig aanzien gaf, verlichtte dadelijk hierop den donke ren hemel waarvan de zon reeds lang was verdwenen en vormde tegelijkertijd het slot van de feestelijkhèden in het stadion. De avond werd besloten met een bal champêtre. Uitslagen van de gehouden wedstrijden luiden: Atlethiek: 100 meter A klasse: 1. Van Beveren (A. V. 1923) 10.9 sec., 2. „De Haas" 11^ sec., 3. en 4. Kok (V. en L.) en Van Geenhui zen (Haarlem). 100 meter B. klasse: 1. H. Baumgarten (Trekvogels) 11 sec., 2. Van den Berk (Trek vogels) 11.2 sec., '3. Gryseels (Pro Patria) 11.2 sec. 300 meter: J. Bührman (A. A. C.) 36.1 sec.; 2. Martini (V. en L.) 36.3 sec.; 3. Eike- ma (A. A. C.) 36.5 sec., 4. Essenberg. 4 x 100 meter estafette: 1. V. en L. 13.7 sec., 2. Trekvogels 43.8 sec., 3. Nationale jeugdploeg 44 seconde. Wielrennen: achtervolging achter groote motoren over 10 km.: Storm (oud-kam pioen van Nederland) achter Wiersma'loopt een halve ronde in op Linart (meervoudig oud-wereld-kampioen) achter Kaser. Voetbal: Blauw WitHaarlem: rust 12, eindstand 25. het tegen W. Huisman niet bolwerken. Waren zij tot aan het keerpunt bij elkaar gebleven, na het keerpunt moest Smit di rect lossen. Beiden hebben den terugweg geheel alleen gereden. Huisman's tijd be droeg 50 min., terwijl J. Smit precies een uur noodig had voor de 28 K.M. HEEREN ERNSTIG GEKWETST. Tijdens een wegwedstrijd te Kiel bij Antwerpen is de Nederlandsche renner Heeren bij een valpartij ernstig gewond. Hij werd met een gebroken schouderblad opgenomen en moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. Bij deze valpartij was ook betrokken de Nederlandsche ren ner Boogaert. Hij kwam er met lichte ver wondingen af, doch moest den strijd sta ken. De wegwedstrijd werd gewonnen door den Belg Louwens in 4 uur 11 minuten over 165 km. Tweede was d'Hooge op 20 sec. Onze landgenoot Gijzen werd 9e en Valentijn 11e. De Nederlanders Peeters en Hellemons gaven vlak voor het einde op. TURNEN TURNKRING LEIDEN EN OMSTREKEN. De uitslagen zijn: le graad meisjes: le pr. Brunhilde II, Leiden, 172)4 punt; Brunhilde I, Leiden, 170 H punt; Concor dia I, Leiden, 168 punt. 2e pr.: Hou Vast, Alphen, 160 punt; DOS Noordwijk, 156 *4 punt; WEK, Wassenaar, 156 pnt. Jongens le graad: 2e pr. WIK, Wasse naar 124 Yt punt; DOS, Noordwijk, 120 1/2 put; 3e pr. Excelsior, Leiden, 114 punt. Tenslotte verwierf Hou Vast, Alphen, 92 *4 punt. Meisjes 2e graad: le pr. Brunhilde I, 178 punten; MBS, Oegstgeest, 176 pnt.; Con cordia II, Leiden, 175)4 pnt.; idem I, idem, 168 pnt.; 2e pr. DOS, Noordwijk, 166 pnt.; Hou Vast, Alphen, 165 pnt. en WEK, Was senaar 163 pnt.; 3e pr. Hercules I, Katwijk, 155*4 P- Voorts verwierven Brunhilde Hl 164*4 pnt.; idem II 163*4 pnt.; Concordia 163pnt.; Brunhilde ni 159 pnt.; idem IV 159 pnt.; DOS H, Noordwijk, 156*4 pnt.; idem II, idem 151*4 pnt.; idem in, idem 149*4 pnt.; Brunhilde V 147 pnt. Jongens 2e graad, 2e pr.: WIK, Wasse naar, 121 y3 pnt.; Excelsior, Leiden, 120 pnt.; HBS I, Oegstgeest, 117 pnt.; HBS II, Oegstgeest 116 pnt.; 3e pr. DOS I, Noord wijk, 114 pnt.; idem III, idem, 111)4 pnt.; idem II, idem, 107 pnt.; HBS, Oegstgeest 109)4 pnt.; Excelsior H, Leiden, 71 *4 pnt. BILÏARTEN WEDSTRIJD LEIDEN—DEN HAAG. De laatste partij voor bovengenoemden wedstrijd is door den Haag gewonnen met 38 caramb., zoodat Leiden voor het 2e jaar beslag heeft gelegd op den wisselbeker, door dezen wedstrijd met 75 caramb. te winnen. Het vorige jaar won Loeiden met 76 caramb. en viel ook de laatste avond de beslissing, doordat de cadre afd. Teegelaar en de Roo te sterk .blijken. De uitslag der laatste partij luidt: J. de Bruyn den H. 200 47 28 4.25 W. F. Karstens L. 162 46 14 3.52 De eindstand luidt: gesp. gew. verl. car. Leiden 30 14 16 3608 den Haag 30 16 14 3533 VOETBAL. DIOC. HAARL. VOETBALBOND. D. H. L. II—D. O. S. I 0—1. D. O. S. PROMOVEERT NAAR DE I.V.C.B, Met niet minder dan 200 supporters was D. O. S. naar Delft getrokken om daar haar laatsten promotiewedstrijd te spelen. Met de kleinst mogelijke cijfers is het D. O. S. gelukt de overwinning te behalen. Maar het succes is er niet minder om, want door dezen uitslag heeft D. O. S. de zoo lang begeerde I. V. C. B. weten te bereiken. Onze beste wenschen aan de kranige D. O. S.-spelers, die de uiterst zware promo tie zoo succesvol hebben weten te beëindi gen. Ook den trainer, den heer Schouten, komt een woord van lof toe, voor het vele werk en de zorg, die hij aan zijn jongens besteed heeft en die er zeer veel toe bijge dragen heeft om dit succes te bereiken. Tevens brengen wij hulde aan D. H. L. voor de sportieve wijze, waarmee zij den nederlaag hebben weten te dragen. Zij wa ren de eersten, die na den wedstrijd het D. 0. S. elftal complimenteerden. Voor den wedstrijd bood de D. O. S. voor zitter namens zijn vereeniging den D. H. L.- aanvoerder bloemen aan, en feliciteerde het elftal met het behaalde kampioenschap. -Direct na den aftrap mist de rechtsbuiten van D. O. S. reeds een prachtkans door op twee meter afstand van het doel voorlangs te schieten. Ook D. H. L. zit niet stil en de D. O. S.-verdediging moet alle zeilen bijzetten om erger te voorkomen. Na onge veer twintig minuten spelen weet D. H. L. fe scoren, doch de scheidsrechter had reeds voor buitenspel gefloten. Even later heeft D. H. L. geluk, als de midvoor der gasten buiten bereik van den keeper tegen de paal schiet. Hoewel beide doelen om beur ten in gevaar verkeeren, gaat de rust met blanco stand in. Na rust blijkt-dat bij D. O. S. de keeper en de linksbinnen vervangen zijn. D. H. L. die den nu schuin over het veld staanden wind in den rug heeft, is iets meer in den aanval, doch de verdediging der rood-ge- len verzet bergen werk, en weet eiken aan val onschadelijk te maken, terwijl de voor hoede nog menigen aanval opzet. Ongeveer 15 minuten vtor het einde plaatst de links binnen een bal ver naar voren, de links buiten rent er achter aan en schiet hard op het doel. Vooges stopt den bal maar half, zoodat Rodewijk weinig moeite heeft den bal onder gejuich der supporters in het net te jagen. D. O. S. gaat nu verdedigen en er is voor D. H. L. geen doorkomen meer aan. Als scheiuSrechter Otten, die geen moeilijke taak had, einde blaast, is D. O. S. 1. V. C. B.'er. ALPH. BOTS—TREKVOGELS 5—0. De Alph. Boys zijn er in geslaagd „Trek vogels" te slaan en daardoor hun kans m in de eerste klas te blijven te behou den. De spanning in deze afdeeling blijft intusschen voortduren. D.E.C. uit Bloe- mendaal en Alph. Boys hebben beide thans vier punten, Trekvogels momenteel twee, maar kan ook nog 4 punten krijgen, indien de Boskoopers er in slagen van D.E.C. te winnen. Zou dit het geval zijn, dan kan het spelletje opnieuw beginnen. Over deii wedstrijd het volgende. Da delijk na het begin komen de bezoekers in den aanval, maar hun voorhoede weet het net niet te vinden. Aan de andere zijde forceeren de A. B. enkele corners, die on benut blijven. Geleidelijk komt de thuis club er beter in en het duurt niet lang of Wordman geeft met een vliegend schot, uit een rechtsche voorzet A. B. de leiding (10). De thuisclub krijgt den smaak te pakken, een nieuwe snelle aanval volgt en weer heeft Wordman sücces, wanneer hij den bal langs den uitloopenden keeper in het net jaagt (20). De tweede helft geeft een aanvankelijk gelijk opgaand spel te zien en 't duurt pl.m. 20 min., alvorens v. d. Louw de voorsprong voor de thuisclub vergroot (30), De bezoekers geven zich nog niet gewonnen en komen eenige malen vinnig in den aanval, waarbij ternauwernood doelpunten uitblijven. Kort voor het ein de weten de A. B. intusschen nog twee maal hun voorsprong te vergrooten (50), waarmede het einde komt. R. K. Sportver. „S. N. A." Gisteren speelde S. N. A. haar laatsten promotiewedstrijd tegen Meerburg en wist ook deze te rennen. S. N. A. trapt af met den wind schuin in den rug. Ook Meerburg laat zich niet onbetuigd. Snel golft het spel heen en weer. Totdat na een half uur spe len S. N. A. een vrije trap krijgt te nemen, waaruit de rechtsback van S. N. A. ineens doelpunt. Met dezen stand breekt de rust aan. Na de rust zit Meerburg er geweldig op. Deze driït kan S. N. A. niet volhouden en gauw komt de verdiende gelijkmaker (11) Moedig wordt er van beide kanten gestre den om het winnende doelpunt. Totdat de kleine linksbuiten van S. N. A. den bal te pakken krijgt, hij passeert handig twee spelers en maakt ex 21 van, waarmee ten slotte het einde aanbreekt. En zoo heeft S. N. A. den kop bereikt van de promotie en zich sterker getoond dan de kampioen van •haar afdeeling. De stand is: gesp. gew. gel. verl. pnt. S. N. A. 4 2 2 —6 K. R. V. 4 12 14 Meerburg 4 1 3.2 A. K. Sportver. „O. D. I." Gisteren speelden de O. D. I. Junioren thuis een wedstrijd tegen de V. C. H. Ju nioren. Beide elftallen waren aan elkaar gewaagd, ofschoon O. D. I. wel wat in de meerderheid was. Rust 21 voor O. D. I. 't Was een aardig spel voor rust. Na rust had er een inzinking plaats. Door een pe nalty bracht V. C. H. de eindstand op 33. Ga zoo voort O. D. I. en gij kunt een goed elftal worden. O. D. I. I speelde thuis tegen Lisse IV en kon het niet verder brengen dan tot een gelijk spel 44. Ruststand 32 voor Lisse. O. D. I. II moest om 3 uur tegen Majella in de verliezersronde van de serie-wed strijden spelen. Majella noch de scheids rechter waren echter aanwezig. R. K. Sportver. „Docos". Gisteren zijn de nederlaagwedstrijden voor de a, b en c junioren begonnen en wel met wedstrijden tegen de a b c junioren van N. V. C. De a junioren speelden een zeer goede partij tegen de kampioensploeg van N. V. C. en wisten een 20 overwinning te be halen. De b junioren moesten met 14 de over winning aan de bezoekers laten. Daarentegen waren onze c junioren er beter in en wisten na een enthousiast par tijtje van N. V. C. c met 4—1 te winnen. Dat is uitstekend werk geweest! Over het algemeen gaan onze junioren in kracht vooruit en zullen in de a.s. win tercompetitie d^nig van zich doel spreken. We hopen dat de katholieke voetballers, die nog niet in Docos voetballen, zich spoe dig als lid zullen opgeven dan kunnen de elftallen tijdig in de sterkste samenstel ling spelen. Dinsdagavond ledenvergadering in het St. Lidwinahuis, Zoeterwoudsche Singel. Aanvang precies half negen. Woensdagavond geen training. ,Alle katholieke voetballers die zich willen laten inschrijven als lid of inlichtin gen wenschen worden uitgenoodigd op de vergadering van a.s. Dinsdag. R. K. Sportver. „Foreholte". Vani het programma n.l.: Foreholte a Junioren—S. M. C. a Junioren en Fore holte IDocos I ging maar één wedstrijd door. Onze Junioren verloren van de beter spelende S. M. C.'ers. Foreholte I had geen tegenpartij doordat Docos verstek liet gaan. R. K. Sportver. „Nic. Boys". Gisteren is de eerste wedstrijd gespeeld, voor het bekertournooi, uitgeschreven door de Nic. Boys. Met V. D. O. I uit Uithoorn is de serie ingezet. Nic. Boys I komen met een invaller. V. D. O. is voltallig. Direct na den aftrap is V. D. O. in den aanval en telkens komt de V. D. O.-voorhoede voor het Nic. Boys-doel, doch de achterhoede weet de ballen tijdig weg te werken. Als er een kwartier gespeeld is, komen de Nic. Boys er beter in, en is steeds meer in den aanval. De ver opgestelde midvoor der Nic. Boys krijgt den bal vrij en maakt er gebruik van het eerste doelpunt te maken. Tien minuten voor de rust krijgt de rechts buiten den bal vrij toegespeeld en met een flinke snelheid passeert hij het V. D. O. backstel en brengt den stand op 20. Na de rust zijn de Nic. Boys aanmerke lijk meer in den aanval dan V. D. O., deze laatsten hadden pech, toen zij een penalty overschoten. Tien minuten voor het einde wisten de Nic. Boys den stand op 3—0 te brengen en zoo kwam het einde van dezen wedstrijd, welke vol spanning is geweest en waarin de keeper van Nic. Boys II vooral een goe de partij heeft gespeeld. R. K. Sportver. „Meerburg". Gisterenmiddag speelde Meerburg I op eigen terrein haar laatste competititiewed- strijd onder groote belangstelling tegen S. N. A. van Stompwijk. Er werd van den aftrap af flink aangepakt en Meerburg was steeds in den aanval, maar met mocht niet gelukken het net van den tegenpartij te vinden. Het was tegen de lat, naast de paal, het was gewoon hopeloos voor Meerburg. Door een scherpe aanval werd even buiten het strafschopgebied hands gemaakt, er werd een vrije schop genomen die S. N. A. de leiding bezorgde. Even daarna onder nam Meerburg een keurigen aanval en haar midvoor gaf den keeper het nakijken (_1). Met dezen stand brak de rust a%n. Na de thee ging het er maar op los, de te genpartij gaf geen mooi spel te zien, steeds werd uitgetrapt, tot even voor het einde S. N. A. opnieuw de leiding nam, uit een mooie doorbraak. Met dezen stand brak het einde aan (21) voor S. N. A. NIEUW CLUBHUIS U. V. S. Zaterdagavond is het nieuwe clubhuis van U. V. S» Langebrug 45 hoek Diefsteeg zonder eenige officieele plechtigheid in gebruik genomen. Nadat ongeveer een half jaar geleden tijdelijk het eerste clubhuis aan de Boommarkt was betrokken, zag het bestuur naar een andere gelegenheid uit, omdat de risico tot verkoop van het ge bouw voor U. V. S. steeds bleef bestaan. Het gebouw is inmiddels verkocht en daar om is U. V. S. thans uitstekend geholpen met het nieuwe clubhuis op den hoek der Langebrug, waarin vroeger een café was gevestigd. Mede dank zij de medewerking van ver schillende leden is dit pand van binnen zoowel als van buiten terdege onder han den genomen, zoodat het weer een behoor lijk aanzien heeft gekregen. Het huis bevat beneden thans een gezel lig clublokaal en op de eerste verdieping zijn verschillende kamers, waar voor be stuur, elftalcommissie, propagandacom- missie enz. gelegenheid is tot vergaderen. Serie-wedstrijden C.G.W. De voor hedenavond vastgestelde wed strijd CGWAlgemeene is afgelast. M.D.S^-C.G.W. 6—3. Bovengenoemde wedstrijd in de series voor den Fabrieksarbeidersbond-Beker, is voor CGW verloren gegaan, door met slechts 8 man uit te komen; de stand was, dank zij het kranig volhouden, met de rust 21 voor MDS. Na de rust, toen een twee tal veteranen er bij kwamen, waren de spelers echter te vermoeid om stand te houden en voerde MDS de stand op tot 6—3. C.G.W. H-Jeugd Vak-Centrale I 5—3. De wedstrijd tussohen CGW II en Jeugd V.C. I om een door het bestuur van CGW uitgeloofde medaille^eindigde in een 53 overwinning voor de Jeugd V.C. (Rust stand 11). SCHAATSENRIJDEN HET CONGRES VAN DEN INTERN. SCHAATSENRIJDERSBOND. De L. E. V. en de Olympische Winter spelen. Na afloop van het congres der interna tionale Eislauf Vereinigung, dat van 30 Juni tot 3 Juil te St. Moritz werd gehou den, heeft een speciale verslaggever van het Algemeen Nederlandsch Persbureau een derhoud gehad met onze landgenoot, den heer G. W. A. van Laer, die in de plaats van den heer Ulrich Salchow, tot president van den Int. Schaatsenrijders Bond is ge kozen. Omtrent de Olympische Winterspelen deelde de nieuwe I. E. V.-voorziter mede, dat ofschoon de internationale bond geen mededeelingen van I. O. C. had ontvan gen met betrekking tot de organisatie der Winterspelen 1940 en er nog geen verzoek was binnengekomen om eventueele mede werking, er na de discussies een resolutie aangenomen werd, voor de verbreiding en het aanzien der sport. Tegelijkertijd wordt verder geconstateerd dat de Olympische wedstrijden volgens de wedstrijdreglementen der I. E. V. als ge wone internationale wedstrijden worden be schouwd, en dat de kampioenschappen van den Internationalen Schaatsenrijdersbond zelf, van eventleele deelneming aan de Olympische Winterspelen geen nadeel mo gen ondervinden. Voorts wijst het congres in de resolutie op de enorme moeilijkheden, welke indien de winterspelen in Japan worden gehou den, in velerlei opzicht zullen ontstaan. Op dit oogenblik een definitief besluit te ne men inzake principeele deelneming der I. E. V. aan de volgende winterspelen, was niet gewenscht, daar men eerst de beslis sing van het Internationaal Olympisch Co mité wil afwachten, waar de Winterspelen in 1940 zullen worden gehouden, een be slissing, welke op de I. O. C.-bijeenkomst van 1938 te Cairo ongetwijfeld zal vallen. In de resolutie heeft het congres aan het presidium machtiging verleend na de be doelde I. O. C.-bijeenkomst maatregelen te treffen, voortvloeiende uit de te Cairo gevallen beslissing. Andere beduiten. Het congres achtte het wenschelijk, aldus vervolgde de heer Van Laer, dat personen onder de vijftien jaar niet deelnemen aan de Europeesche en wereldkampioenschap pen. Dit is in een resolutie vastgelegd, wat niet be teekent, dat als een veertienjarige ingeschreven wordt, hij of zij niet wordt toegelaten, Natuurlijk spreekt de nationale organisatie van de betrokkenen persoon hierin ook een woordje mee. Belangrijk is ook, dat over alle vier af standen bij het hardrijden niet meer met de menschelijke stem gestart wordt, doch met pistolen. Vooral op den korten af stand, de 500 meter, is deze reglementswij ziging niet zonder beteekenis. De Europee sche kampioenschappen zullen in den ver volge open zijn, dat wil zeggen, rijders uit Japan, Amerika, enz. kunnen inschrijven en den titel winnen. Zoo zullen eventueele Aziatische kampioenschappen ook open zijn voor Europeesche deelnemers. Enge land had 'n voorstel ingediend den scheids rechter bij wedstrijden in het kunstrijden te machtigen den strijd te staken of te onderbreken, indien hierdoor door de on sportieve houding van het publiek aanlei ding bestaat. Bij de laatste kampioenschap pen in Engeland, floten de toeschouwers de juryleden, die de punten toekenden, uit. Het Engelsche voorstel werd aanvaard. Ten slotte antwoordde de heer Van Laer op onze vraag, wat zijn meening was over het probleem of de volgende Winterspe len inderdaad in Japan worden gehouden of elders, b.v. in Eurpa, noe, dat daarom trent voor zoover hem bekend was, nog niets vaststaat. Japan heeft de organisatie gekregen en of dit land bereid zal zijn h'ervan vrijwillig afstand te doen ten be hoeve van een land in Europa, zal rustig moeten worden afgewacht. Mocht Japan inderdaad de Winterspe len erganiseeren, dan zal men van Japan- sche zijde wel aandringen op een gemeen- schappelijken tocht van alle Europeesche rijders, kunstrijders en officials naar het Verre Oosten. Het organiseerend land zal dan waarschijnlijk wel een onderzoek in stellen naar de mogelijkheid de Europee sche ploegen per vliegtuig of luchtschip naar Japan te laten reizen. Want reizen per boot of per trein heeft groote bezwa ren, daar de tocht heen en terug op die wij ze te lang duurt. Immers, vooral bij de Win terspelen moeten de deelnemers t ij d i g op de plaats van bestemming zijn. Men moet aan het klimaat wennen, de hardrijders en de skiloopers moeten flink en lang trainen, evenals dc hobbers.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7