MAANDAG 5 JULI 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 GEMEENTERAAD De raad der gemeente Leiden kwam he denmiddag te 2 uur in vefgadering bijeen onder voorzitterschap van den burgemeester imr. A. v. d. Sande Bakhuyzen. Afwezig met kennisgeving de heeren Bergers en Tobé. Nadat de In-gek. Stukken behandeld zijn, wordt overgegaan tot behandeling van de agenda. Allereerst wordt aan de orde gesteld het punt van de suppletoire agenda: Conversie. Voorstel tot het aangaan van een viertal igeldleendngen en tot het vaststellen van den diesbetreffenden begrootingsstaat. De heer Gosling a (A.R.). wenscht daarover eenige opmerkingen te maken en verzoekt de deuren te sluiten. Na hei opening der openbare zitting is het woord aan den heer Goslinga A.R.)die de gemeente gelukwenscht met het tot stand komen van deze leeningen, waardoor de 6% leening van de Rijksverzekeringsbank ein delijk is verdwenen. Z.i. had de wethouder van financiën bij de huidige ruime geld- imai-kt nog gunstiger voorwaarden kunnen bedingeh. De heer Hessing (S.D.A.P.) spreekt even eens zijn voldoening uit, dat de 6% leening thans van de baan is. Dat gunstiger voor waarden bedongen hadden kunnen worden betwijfelt spr. Men moet ook niet te zake lijk en te handig willen zijn. De heer v. d. Tas (A.R.) merkt op, dat kleinere gemeente altijd iets duurder moet leenen dati de groote. Wethouder V e r w e ij (S.D.A.P.) herin nert aan de begrootingsdebatten, toen de heer Goslinga deze perspectief-bezuiniging in twijfel heeft getrokken. Het college van B. en W. heeft toen blijkbaar klaarder ge zien. De vraag of er nog voordeeliger voor waarden te bedingen waren geweest, is moeilijk te beantwoorden. Deze leening is zoodanig, dat zij volko men kan worden aanbevolen. De heer Goslinga (A. R.) wijst erop, dat een zoo gunstige regeling bij de be grooting hem niet bekend kon zijn geweest. De heer Hessing (S.D.A.P.) herin nert eraan, dat tijdens de begrooting een brief is voorgelezen, waarin de toezegging van renteverlaging gedaan werd. De heer Goslinga heeft daaraan geen waarde toege kend. Daarna z. h. st. aangenomen. De punten 1 tot en met 9 worden z.h.s goedgekeurd. Het voorstel sub a. wordt verworpen met 17—14 stemmen. Tegen: de S.D.A.P. en de heeren v. Wei zen, Key. Eikerbout. Het voorstel sub b wordt verworpen met 16 tegen 15 stemmen. Tegen: de S.D.A.P. en de heeren v. Wei zen, en Eikerbout. De heer Goslinga( A.R.) vraagt den voorzitter te willen mededeelen, wat de Raad nu eigenlijk besloten heeft. Spr. weet er geen weg meer uit! De v o o r z. kan daarop niet ingaan. DE ONTSLAGEN AAN DE LICHT FABRIEKEN Een protest der S.D.A.P. De heer v. Eek (S.D.A.P.) leest de vol gende verklaring voor:- De S.D. Raadsfractie wenscht naar aan leiding van het feit, dat B. en W. geen gevolg hebben gegeven aan de door de Raad aangenomen motie-v. d. Voort inza ke de afvloeiing van personeel bij de licht fabrieken de volgende verklaring af te leggen: De S.D. Raadsfractie heeft met volle overtuiging in het belang van het verkrij gen van een sluitende gemeentebegrooting medegewerkt aan het nemen, van bezuini gingsmaatregelen, van welke zij wist, dat ontslag van personeel aan de lichtfabrieken het gevolg zou zijn. Zij heeft steeds ondersteld, dat dit ont slag niet zou plaats hebben, voordat over de algemeene regeling van het ontslag het personeel door middel van het georgani seerd overleg gelegenheid zou hebben ge had zich uit te spreken. Zij betreurt het ernstig, dat voordat tot ontslag is overgegaan het georganiseerd overleg niet is gehoord over het vaststellen van een algemeene afvloeiingsregeling. Zij meent, dat door deze houding van B. en W. in strijd met hetgeen bij het Rijk is voorgeschreven de rechtspositie van het ge- meentepersoneel ernstig is aangetast. Zij wenscht een krachtig protest te doen hooren tegen het feit, dat B. en W. geen gevolg hebben gegeven aan het door den Raad uitgesproken verlangen, om de ont slagen aan de lichtfabrieken, voorzoover niet op eigen verzoek gegeven, op te schor ten, totdat een algemeene afvloeiingsrege ling was vastgesteld, op de grondslagen, met algemeene stemmen op die van den BEGRAFENIS G. K. BOON. Onder zeer groote belangstelling heeft Zaterdagmiddag te half drie de begrafenis plaats gehad van den Woensdagavond plot seling overleden heer G. K. Boon, in leven mede-directeur van de N.V. ,,Het Motor huis" en voorzitter van de BOVAG, den bond van Garagehouders in Nederland. Onder de aartwézigen merkten we o.m. op den heer C. G. F. Stenger uit Amster dam, directeur der. Ned.. Ford Automobiel- fabr. in Nederland, de heeren A. F. H. Jansen en J. C. Bolderdijk, resp. vice-voorz. en secretaris van de BOVAG en andere be stuursleden, dert heer de Wolf namens de Verkeersfederatie, den heer W. Kraak Stheeman, secretaris van den Bond van Autobusondernepiers, den heer Riemer, re dacteur van het Orgaan van de BOVAG, tal van bestuurderén 'en leden van verschil lende kringen uit den "larfdè van de BOVAG, benevens het voltallige -personeel van Het Motorhuis, vertegenwoordigers van de Pe troleum en Benzine Mijen de Texaco, de A.P.C. en de Shell, den heer P. Boot Jr., namens de Leidsche Vereeniging van In- dustrieelen, den heer W. Eigeman, direc teur van de Amsterdamsche Bank, tal van vrienden en bekenden van den overledene en verdere belangstellenden. Achter den auto-lijkwag-:n volgde een auto, bedolven onder een' schilt van kran sen en; bloemstukKen, welke later op twee draagbaren, naar het graf weiden gedra gen. Toen de kisten met het stoffelijk over schot in de groeve was neergelaten, trad als eerste spreker naar voren de heer C. G. F. Strenger, directeur van de Ned. Ford fabrieken te Amsterdam, die den overle dene schetste als een flink en actief wer ker, die door zijn vlijt en doortastendheid zijn personeel tot voorbeeld strekte en ook als een loyaal en toegewijd lid der Ford-Organisatie. Door zijn faire en eerlijke wijze van op treden wist hij waardeering en hoogachting in te boezemen bij iedereen, die het voor recht had met hem in aanraking te komen en het is daarom, dat hij door zijn zoo plotseling heengaan een plaats openlaat, die schier onvervulbaar is. Spr. herdacht dankbaar de reeks van ja ren, dat hij met hem heeft mogen samen werken en hij wist zeker, dat deze samen werking door het eerlijk-zakelijke karak ter van den overledene, dat heel zijn op rechte persoonlijkheid kenmerkte, is uit- voorzitter na, aangenomen in de vergade ring van de Algemeene Ambtenaren en j gegroeid tot een diepgevoelde vriendschap. Werklieden-Comimssie van 30 April j.l. Spr. uitte den wensch dat de overlede- Zij betwist niet de bevoegdheid van B. j ne moge rusten in vrede -en sprak de ver en W. om zelfstandig tot ontslag over te I zekering uit, dat de opvattingen van plicht, 0gaan, maar zij meent, dat een dergelijke rechtschapenheid, vlijt en werklust van den lOo. I. Herstemming over het voorstel steile houding, die vrijwel algemeen door overledene zullen worden overgenomen tot het intrekken van het beginselbesluit den Raad is afgekeurd ook door verschil- door diegenen, die het voorrecht zullen van 21 Maart 1932 inzake den bouw van J lende raadsleden, die tegen de motie-v. d. hebben zijn werk te mogen voortzetten, een aantal arbeiderswoningen met Rijks- j Voort hebben gestemd, niet bevorderlijk is J Tot mevr. Boon zeide spr., dat het haar voorschot, voor zooveel betreft de door j aan het bestaan van een goede verstand- een troost moge zijn, dat allen zóó van haar houding tusschen den Raad en B. en W. 1 echtgenoot afscheid konden nemen en een "Waar de Raad echter ihdezë geen andere ongerepte herinnering aan hem bewaren, bevoegdheid bezit, dan het.uitoefenen van Hierna werd het woord gevoerd door den aandrang op B. en W. meent de S.D. Raads- j heer -A, F. K. Jansen, vice-voorz. van de fractie zich onder protest en de volle ver- j BOVAG. antwoordelijkheid voor hun stugge en on verzoenlijke houding voor rekening van B. en W. latende, zich bij het besluit van B. en W. te moeten neerleggen. Wethouder Verweij (S.D.A.P.) hecht er waarde aan, te verklaren, dat spr. en den heer van Stralen in het college van B. en W. de wensch te kennen hebben gegeven om de motie te eerbiedigen. De heeren Schüller (S.D.A.P.) en v. d. V o o rt (S.D.A.P.) hebben de volgen de motie ingediend: „De Raad spreekt de wenschelijkheid uit, dat de algemeene afvloeiingsregeling niet door den Raad zal worden goedgekeurd al vorens de Commissie van het Georganiseerd Overleg is gehoord". De v o o r z. wijst erop, dat het <x. O. m o et worden gehoord, zoodat de motie geen zin heeft. De heer v. d. Voort (S.D.A.P. zegt, dat de bedoeling was, te voorkomen, dat de tweede groep ontslagen bij de Lichtfabrie ken tot stand zou komen alvorens een. alge meene regeling was vastgesteld. De v o o r z. wijst er nog eens op, dat B. en W. de motie-Elkerbout hebben overge nomen, zoodat deze motie-v. d. Voort vol komen overbodig is. De heer v. E c k" (S.D.A.P.) vraagt nog eens ten overvloede, dat er geen enkel ont slag zal volgen, alvorens de afvloeiings regeling to stand is gekomen. De v o o r z. wijst op de bewoordingen van de motie-Elkerbout. De motie-v. d. Voort wordt daarna ingetrokken. de Woningbouwvereenigingen ,Ons Belang" en „de Goede Woning" en de door de ge meente te bouwen woningen; H. Voortzetting van de behandeling van: a. het praeadvies op de verzoeken van de Woningbouwvereniging „Eensgezind heid" inzake den bouw van een aantal wo ningen en de te koop aanbieding door L. Snoeker van grond benoorden de Tromp straat; b. het voorstel, om de verdere adressen en het voorstel-S>choneveld d.d. 20 Juni 1936 als afgedaan te beschouwen. I. De uitslag van de stemming was thans, dat het voorstel van G. en W. werd ver worpen met 17 tegen 14 stemmen. Tegen: de S.D.A.P. en de heeren v. Wei zen, Key en Eikerbout. II. De heer Eikerbout (A.R.) heeft hierbij een voorstel ingediend om de be- noodigde terreinen voor het plan van „Eensgezindheid" van gemeentewege aan te kooepn. De heer Schüller (S.D.A.P.) heeft daarop een amendement ingediend, in het midden latend welke terreinen daarvoor zullen moeten aangekocht. Wethouder Splinter (C.H.) begrijpt niet, waarom nu speciaal het plan van „Eensgezindheid" naar voren wordt ge schoven. Het voorstel-Elkerbout acht spr. onaanvaardbaar. Een principe-voorstel om te laten bouwen is verworpen. En hier is voorstel, dat daar lijnrecht tegen in Nadat bloemen in het graf waren ge strooid, dankte de heer J. Boon, mede-di recteur van den overledene, namens de weduwe en verdere familie voor het innig meeleven van allen ondervonden. Dat is hun een ware steun geweest. Hierna verlieten allen, die de hitte van dezen zomermiddag getrotseerd hadden, diep onder den indruk het graf. Tijdens afwezigheid van de bewoners is er gisteravond ingebroken bij de fam. v. d. K. in de Gortestraat. Een klein be drag aan geld werd ontvreemd. Gistermorgen te half twaalf heeft de heer G. v. d. Putten, wonend Zijlweg 32 te Leiderdorp, een 7-jarigen onbekend gebleven jongen gered uit het water van de Aalmarkt. De jongen was op balken aan het spelen geweest en daarbij te wa ter geraakt. In den nacht van Zaterdag op Zondag is door de politie wegens verzet aange houden de 28-jarige H. v. W. alhier woon achtig. Een agent, die bij de vechtpartij verwond werd, moest zich in het Acad. Ziekenhuis laten verbinden. Daarna kon hij zijn dienst hervatten. Door den landbouwer S. B. is bij de po litie aangifte gedaan, dat hij een schaap uit een weiland aan de Houtlaan vermist. De leverantie van de warme maaltijden, die tijdens de Jamboree voor de Voortrek kers en Welpen zullen moeten worden gereed gemaakt (de andere deelnemers bereiden zelf hun maaltijden) is gegund aan de firma Wouterlood alhier. LAATSTE BERICHTEN gaat. Er is geen gebrek aan woningen. Mis schien wil de heer Eikerbout zijn voorstel wel intrekken. De heer Eikerbout (A.R.) ziet nog geen reden om zijn voorstel in te trekken. Z.i. is er wel gebrek aan goedkoope wonin gen. Hij wil zijn voorstel wel intrekken, als de toezegging wordt gedaan, dat „Eens gezindheid" zal worden ingeschakeld bij den woningbouw tusschen Heerengracht en Zijlsingel. De heer Schüller (S.D.A.P.) zegt, dat het plan van „Eensgezindheid" naar voren wordt geschoven, lo. omdat het ingediend is en 2o. omdat de wethouder zelf de toe zegging gedaan heeft, dat het plan zou wor den uitgevoerd. Er is hier nog een flink te kort aan behoorlijke woningen; er zijn nog honderden krotten, welke opgeruimd moe ten worden. De heer Wilbrink (C.H.) ontraadt het voorstel-Elkerbout. Wij moeten dan duren grond koopen, waaraan wij geen be hoefte hebben, om er straks woningen op te bouwen, waaraan wij evenmin behoefte hebben. Het voorstel-Elkerbout speelt in de kaart van één enkelen grondbezitter. Wethouder Splinter C.H.bestrijdt de 'bewering, dat er woningbehoefte bestaat. Het amendement-S c h 11 e r wordt aan genomen met 18 tegen 13 stemmen. Voor: de S.D.A.P. en de heeren v. Weizen, Key, de Reede en Eikerbout. De heer Eikerbout (A.R.) trekt zijn voorstel in. Hiermede is formeel het aangenomen amendement van den heer Schüller ook ver vallen! De heer Schüller wü nu een eigen voor stel indienen, hetgeen de voorzitter niet toe staat. Hij zal dat later dienen te doen. INTERPELLATIE-LOMBERT De heer L o m b e r t (R.K.) krijgt thans gelegenheid om aan B. en W. de volgende (door ons Zaterdag reeds gepubliceerde) vragen te stellen. De gestelde vragen zullen B. en W. in de volgende vergadering beantwoorden. (Wordt vervolgd). Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 2045: H. Turkenburg, Alphen a. d. Rijn, Gouwsluischeweg 6, timmerman. N. E.: G. Turkenburg, Alphen a. d. Rijn. 6856. Verzend-Boekhandel N. A. Schilte, Voorschoten, Oranjekade 41, Boekhandel. De zaak is verplaatst naar Voorburg, van Geusaustraat 173. 6838. „De Nationale Pers". Leiden, Kai- serstraat 9. Uitgeverij. Procuratie verleend aan: A. C. RavesteynPenning (B.P.). Nieuwe inschr ij vingen: Commanditaire - Handelsvennootschap De Tegelhandel (f). Leiden, Oude Vest 19. Hoofdz.: Utrecht. Mariaplaats 21. 6959. Naaml. Vennootschap „De Rotter- damsche Melkinrichting" (f). Leiden, Oos terstraat 2c. Hoofdz.: Rotterdam, Persoons- dam. 18. Beh. fil. C. Chrispijn, Leiden. Behalve te spreken als vriend over een hoogstaand vriend en collega wilde spr. namens den Bond van Automobielhandela ren en Garagehouders openlijk getuigen van de meer dan gewone dankbaarheid, hoogachting en diepe genegenheid, welke alle leden hem zonder uitzondering toedra gen en welke in een leidende en aan critiek blootstaande functie alleen is weggelegd voor iemand met de hooge karaktereigen schap. kennis en tact, zooals deze onver getelijke voorzitter bezat, daarbij zijn groo te gaven belangloos aanwendend ten bate fan alle leden. Als oprichter van den bond was hij vanaf den beginne tot het laatste uur toe de ziel en de stuwende kracht van den bond en zijn heengaan laat door een onafzienbare leegte achter. Aller medeleven gaat daarbij ook uit naar het groote verdriet van hen die hem het naast staan. Het moge him allen tot troost zijn, dat de ontslapen voorzitter door allen op de handen werd gedragen en zooals geen ander in aller harten zal voortleven. Spr. besloot met den wensch, dat den overledene ten deel moge zijn het loon, dat voor zulk een rechtschapen mensch moet zijn weggelegd. Vervolgens sprak de heer J. C. Bolder- dijk narriens alle collega's woorden van dank voor de school, die velen bij hem mochten ondervinden en gaf de verzeke ring, dat die leiding naar beste weten zal worden voortgezet. Namens het personeel van Het Motorhuis werd het woord gevoerd door den heer W. Devilee, bedrijfsclief der firma. Spr. zeide, dat hij in de achttienjarige samenwerking den overledene heeft leeren waardeeren als een edel mensch, die hart had voor allen. Daarom bracht spr. namens allen hartelijk dank voor de aangename sa menwerking en de wijze lessen, die allen van hem mochten ontvangen. De heer Devilee besloot met den wensch, dat God de nabestaanden moge troosten in het zware verlies en hij bad God, dat hem het loon voor zijn werken niet zal worden onthouden. Daarna spraken de heer H. Boon, broer van den overledene en commissaris van „Het Motorhuis" en mevr. M. Kriest—Boon, zuster van den overledene, woorden van dank voor al wat de ontslapene voor broers en zuster en verdere famüie tijdens zijn leven gedaan heeft. De heer P. C. van Mill uit Gorinchem sprak vervolgens namens een club van vrienden van den overledene woorden van dank voor de wijze, waarop deze zijn vrienden had doen profiteeren van zijn 6958. I wÜs inzicht en groote vriendschap. Spr. noemde het een geluk zulk een nobel mensch tot man en vader te hebben ge had. Tenslotte sprak ds. Jansen Schoonhoven woorden van troost, wijzend op al hetgeen over dezen nobelen mensch gezegd was, waarna hij voorging in gebed. BOTSING TUSSCHEN PERSONEN-AUTO EN MOTORFIETS. Motorfietsrijder gedood, de duorijder zwaar gewond. In den afgeloopen nacht is te Dieren een motorfiets met een personen-a.uto in bot sing geweest, waardoor de bestuurder van laatstgenoemd voertuig werd gedood en de duo-rijder zwaar gewond. Omstreeks drie uur reed in de Hofstet- terlaan een personenauto. De bestuurder wilde den rijksweg inrijden, doch op het zelfde oogenblik naderde uit de richting Arnhem een motor, bestuurd door den 27- jarigen R. Vreesman uit Dieren, die met groote snelheid reed. De auto-bestuurder wüdie den motorrijder voorrang verleenen, doch laatstgenoemde meende achter de au to om te kunnen rijden. Hij botste echter met groote snelheid tegen de linker achter zijde van de auto. De gevolgen waren ont zettend. De heer Vreesman was vrijwel op slag dood. De diuo-rijder, de heer R. S-, eveneens Uit Dieren, werd ernstig gewond. Nadat dokter Bottger en dokter Prakke den gewonde de eerste geneeskundige hulp had den verleend, werd het slachtoffer naar het ziekenhuis te Velp overgebracht. Van de vijf inzittenden van de auto liep alleen de bestuurder enkele lichte snij won den op. AGENDA LEIDEN. De avond(, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 5 tot en met Zondag 11 Juli a.s. waargenomen door de apotheken: P. du Croix, Rapen burg 9, telefoon 807, J. E. M. ten Dijk, Ha ven 18, tele. 85 en J. Doedens, Wilhelmi- naperk 8, Oegstgeesterlaan 274. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Jacobus Franciscus z. van G. A. Wiggers en T. Rutgers Hermina Johanna Geertruida d. van J. Sierat en A. G. Koerts. Ondertrouwd: G. C. A. v. d. Blom jm. 28 j. en D. C. J. Meijers jd. 24 j. F. v. d. Nieuwendijk jm. 25 j. en P. Bavelaar jd. 23 j. A. Molenaar jm. 26 j. en J. Ligtvoet jd. 24 j. M. v. d. Meij jm. 22 j. en M. H. Westdorp 23 j. A. Bouwman jm. 27 j. en T. Breedijk jd. 27 j. J. v. Vliet jm. 25 j. en M. C. Spierenburg jd. 24 j. T. Peet jm. 24 j. en A. Boot jd. 19 j. C. de Boer jm. 29 j. en J. C. Cave jd. 22 j. N. Bavelaar jm. 22 j. en J. Heijink jd. 21 j. Overleden: L. KleinKooien vr. 70 jaar. TELEGRAMMEN AUTOBUS TEGEN EEN BOOM. Op den straatweg van Hengelo naar Borne is een autobus, toebehoorende aan de on derneming van de Gebr. KI. te Almelo, te gen een boom gereden. Ofschoon de bus, naar ons werd medege deeld, een snelheid van niet meer dan onge veer 40 K.M. had, werd de wagen geheel vernield. De bovenbouw werd als het ware uit elkaar gerukt. Van de inzittenden wer den er 5 gewond. In het R.K. Alg. Zieken huis te Hengelo werden opgenomen voor resp. hersenschudding en rechterarmbreuk J. Z. en B. F., beiden wonende te Almelo. Naar het ziekenhuis te Almelo werden over gebracht met lichte hersenschudding mej. V. v. d. B. en J. S., eveneens beiden aldaar woonachtig. Een vijfde slachtoffer, J. H. T., ook uit Almelo komende, kreeg slechts en kele hoofdwonden en kon met met een an dere autobus huiswaarts keeren. De wagen is door de politie voor een des kundig onderzoek in beslag genomen. Men vermoedt, dat een defect aan de stuurin richting de oorzaak van het ongeluk is. De chauffeur, de 21-jarige H. J. R., heeft ten minste verklaard, dat hij plotseling voelde, dat de wagen begon te slingren. Hij kon het stuur niet meer houden met het bekende gevolg. VANDAAG STEKEN TWEE VLIEG- BOOTEN DEN OCEAAN OVER. LONDEN, 5 Juli. (A. N. P.). Twee vlieg- booten, een Britsche en een Amerikaansche liggen thans gereed om in tegenovergestel de richtingen het Noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan over te steken. Deze vluchten dienen, zooals men weet, ter voorbereiding van een geregelden lucht post- en passagiersdienst tusschen Londen en New York. Voordat echter passagiers vervoerd kunnen worden, moeten nog de noodige voorbereidingen worden gemaakt. Dezen zomer zullen de te maken vluchten het karakter van proefnemingen dragen, en wanneer dan de noodige ervaring is op gedaan, zal de maildienst worden geopend. Er zal dan ook nog wel eenigen tijd over heengaan, voordat passagiers kunnen wor den vervoerd. Gisteren is de vliegboot „Caledonil" van de Imperial Airways van Southampton naar Foynes, in het Iersche graafschap Li merick, gevlogen, om vandaar den sprong over den Oceaan te wagen. Terzelfdertijd als de „Caledonia" val van daag de vliegboot „Clipper III" van de Pan-American Airways op New Foundland opstijgen om in tegengestelde richting den Oceaan over te steken. De „Caledonia" zal waarschijnlijk met een Westenwind te kampen hebben en der halve verwacht men, dat de vliegboot over den 2000 mijl langen afstand van Foynes naar Lotwood zestien uur zal doen. De „Caledonia" staat onder commando van Kapitein Wilcockson van de Imperial Airways. Hij worc|: terzijde gestaan door een eersten officier en twee marconisten. De levensmiildelenschaarschte. BERLIJN, 5 Juli. (A. N. P.). Er zijn thans maatregelen gepubliceerd ten, be hoeve van de waarborging van de brood levering aan het volk in'het nieuwe oogst jaar. Het wordt verboden zuiver tarwe- of roggemeel te gebruiken voor het bak- 1 ken van koek of brood. Tevens is het ver- boden tarwe, rogge, gerst, haver, boekweit, mais of gerst te gebruiken voor het distil- j leeren van geestrijk vocht. Ten verkoop aangeboden brood moet 24 uur oud zijn. i In de maalregeling is nog geen wijziging j gebracht. Tarwe moet voor 80 pet. verma-. i len worden. Het meel zal evenals verleden jaar tot een percentage van 7 pet. ver- mengd worden met maïsmeel. Teneinde een tekort aan roggemeel te voorkomen, zal dit eveneens gemengd worden met mais- meel, tot na de aardappeloogst. Dan zal aardappelmeel voor dit doel worden ge bruikt. DOOR DE TREIN OVERREDEN EN GEDOOD. Op de spoorlijn van Hengelo naar Olden- zaal onder de gemeente Weerselo is de 30- jarige wielrijder J. Z. uit Enschede door een trein overreden en gedood. Hij werd een 40 m. medegesleurd. Zijn rijwiel werd 23 m. verder gevonden. LUK IN BESLAG GENOMEN. Aan boord van het Spaansche ss. „Marie Elvira", dat op het oogenblik in de haven van IJmuiden ligt, heeft zich een geheim zinnig sterfgeval voorgedaan. De agent van de reederij van het schip kreeg van den kapitein het verzoek een dok ter aan boord te zenden, daar een der ma trozen veel langer dan normaal sliep en niet wakker was te krijgen. De dokter, die den man onderzocht, con stateerde, dat de matroos was overleden. Het was hem evenwel niet mogelijk de doodsoorzaak vast te stellen. Daar het lijk niet aan boord kon blijven, werd de politie van het geval in kennis ge steld. De commissaris van politie heeft daarop hedenochtend het lijk in beslag doen nemen. Een gerechtelijke schouwing zal worden verricht. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 5 Juli. Vee. Aanvoer: 1641 totaal, 558 vette runderen, 229 vette kalveren, 4 nuchtere kalveren, 394 schapen en lammeren, 456 varkens. Prijzen per kg:, vette koeien 78, 70 en 5464 cent, vette ossen 74-, 68 en 5464 cent, vette kalveren 90, 75 en 5560 cent, varkens (levend ge wicht) 50, 49 en 48 cent, schapen 52, 46 en 36 cent, lammeren 65, 58 en 50 cent, prij zen per stuk: schapen 312620, lam meren 181511. AMSTERDAM, 5 Juli. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 327 vette koeien, waarvan de prijzen v. a/m: 7684, 6474, en 5862 cent per slachtge- wicht; 90 Melk- en kalfkoeien 185250, 98 vette kalveren: 2e kwal. 4856 en 3de kwal. 4046 cent per kg. levend gewicht; 120 nuchtere kalveren 815, 30 schapen 2430, 7 lammeren 1518 per stuk; 514 varkens: vleeschvarkens wegende van 90110 kg. 6061 cent, zware 58—59 en vette 5758 cent per kg. slachtgewicht; Aangevoerd 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken. DELFT, 3 Juli. Kaas. Aanvoer 31 stapels komijne kaas. Prijs le soort 48—52 cenl, 2e soort 4241 cent per kg. Handel vlug.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 3