STADS NIEUWS Reorganisatie van den Hortus MAANDAG 5 JULI 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER I aSn.. WARMER. DE BILT SEINT: ~r" Zwakke tot matige Zuidelijke tot Zuid- Westelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, nog weinig of geen regen, warmer. Hoogste barometers!770.3 te Ingö. barometers!: 746.3 te Vestmanoer. De depressie, die Zaterdag naderde, heeft wel afkoeling, maar op het vasteland in onze omgeving geen regen van beteekenis gebracht en is gevolgd door vrij belang rijke hooge drukking, waarachter van IJs land tot Ierland een nieuwe depressie is verschenen. In verband met de Zuidelijke beweging in de bovenlucht is het waar schijnlijk, dat deze depressie zich hoofdza kelijk Noord-O ostwaarts zal bewegen. In Ierland heeft zij 'reeds zwaren regen ge bracht. Engeland en Schotland hebben nog droog weer met Zuidelijken wind, waarbij de temperatuur weer begint te stijgen. Scandinavië is bijna geheel onder hoogen- druk-invloed, waarvan het centrum in het Noorden ligt, vooral in Zweden zijn de ochtendtemperaturen ver boven normaal. In Duitschland zal de afkoeling vandaag verder Oostwaarts doordringen, zonder dat er veel kans is op onweer, al zijn in het Oosten de ochtend-temperaturen nog hoog. Frankrijk, Zwitserland, België en ons land zijn onder invloed van de nieuwe hooge drukking. De vochtigheid in de on derste luchtlagen brengen nog vrij veel be wolking mede, die vermoedelijk in den loop van den dag door de droogte der boven lucht zal afnemen. De Alpentoppen heb ben vrij zonnig weer met temperaturen bo ven nul graden. Aanvankelijk is in onze omgeving stijging van temperatuur te wachten met weinig of geen regen. LUCHTTEMPERATUUR. 16. 5 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Maandagnamiddag 9.54 uur tot Dinsdagmorgen 4.15 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Din^iag 6 Juli voorm. 1.24 en nam. 2.00 uur. WATERTEMPERATUUR. De Zijl 19 gr. C. Poelmeer 20 gr. C. RECHTZAKEN HAAGSCHE POLITIERECHTER. Ziting van 5 Juli. Voor den Haagschen politierechter, mr. Boom, moest hedenmorgen allereerst ver schijnen wegens: Herrie maken in het gebouw van het Maatschappelijk Hulp betoon. A. S. te Leiden. Deze heeft na herhaal de waarschuwingen het lokaal van het M. H. aan de Mare te Leiden niet willen ver laten en heeft daar een groote herrie ge maakt. Van verdachte is een zeer slecht rapport ingekomen, dat zeer ongunstig voor hem luidt. Meermalen zijn klachten van dezen verdachte binnengekomen. Eisch 1 maand gevangenisstraf. Uitspraak een gevangenisstraf van 14 dagen. Mishandeling om een lampekap. H. v. d. O., winkelier te Leiden heeft op 2 April een geschil gehad over een lam pekap, die door een juffrouw gekocht was. De juffrouw, die in Voorschoten woont, verklaarde, dat zij inderdaad een lampe kap heeft gekocht van verdachte en nog niet betaald, aangezien zij meende een te gen vordering te hebben. Volgens getuigen had verdachte geschol den, de juffrouw vastgegrepen en ge schopt. Verdachte ontkende het woord oplicht- ster gebruikt te hebben, maar een tweetal getuigen blijven bij hun verklaringen, ter wijl een agent van politie, die na het „ge vecht" gekomen was, geconstateerd had, dat de pols van de aangevallen juffrouw erg was opgezet. De Officier achtte het ten laste gelegde bewezen trots de ontkenning van den ver dachte en eischte een geldboete van 25 subs. 25 dagen, uitspraak 3 subs. 3 dagen. Het oude ijzer. Th. v. E. te A1 p h e n a. d. R ij n is aan het „visschen" geweest naar het oude ijzer, wat daar in het water lag. De rechthebben de had daar toestemming voor gegeven. Geen toesteming had hij echter gegeven om een ijzeren bak weg te halen, waaraan nog een looden pijp vastzat. De verdachte ont kende dat hij iets weggenomen zou hebben. Hij zeide, dat de bak ook in het water lag, hetgeen de eigenaar van den bak ont kende. Daar verdachte nog nooit met de politie in aanraking is geweest, en het opgevischte niet verkocht heeft, was de eisch 10 subs. 10 dagen. De politierechter maakte het nog beter met den verdachte en achtte diefstal niet bewezen, maar legde verneiling ten laste, waarvoor hij een voorwaardelijke geldboete vroeg van 2 subs. 2 dagen. Diefstal van lood. K. B. fabrieksarbeider te Leiden heeft te Noordwijk eenige looden voetstukken van een pomp weggenomen, maar het la ter uit wroeging weer teruggebracht. Ook deze verdachte is nog nooit met de politie in aanraking geweest, weshalve de Officier als de politierechter het nog wel eens wilden probeeren en een maand voor waardelijke gevangenisstraf eischten. Nogmaals het oude ijzer. W. G. te A1 phen a. d. Rijn heeft een ijzeren bok weggehaald zonder toestem ming van de betrokken persoon aan wien de bok toebehoorde. Verkocht had ver dachte de ijzeren bok echter niet, daarom was de eisch 10 subs. 10 dagen. De politierechter wilde het nog wel eens probeeren met den verdachte gezien het blanco strafregister en veroordeelde ver dachte tot een voorwaardelijke geldboete van 2 subs. 2 dagen met 3 jaar proef tijd. Diefstal van een horloge met ketting en een vulpen. F. G. v. T., stucadoor te Leiden, heeft van een collega een horloge met ketting en -een vulpenhouder weggenomen tijdens een cafébezoek. De collega van verdachte wilde het verkoopen, maar na eenige onderhan delingen was de verkoop niet doorgegaan. Verdachte had aanvankelijk ontkend de voorwerpen in zijn zak gestoken te hebben. Later had hij ze z.g. in het water gewor pen, maar bij onderzoek aan den lijve wa ren de voorwerpen in zijn zak gevonden. De officier van Justitie mr. Cohen-Ter- vaart noemde dit geval zuiver diefstal trots de draaierijen van den verdachte. Aangezien verdachte geen blanco straf register heeft, was de eisch 2 maanden ge vangenisstraf. Ook de politierechter acht te het feit bewezen en veroordeelde hem tot twee maanden gevangenisstraf. Lood weggehaald. C. M. v. d. W. te A1 p h e n a. d. R jj n heeft eenige stukken lood weggehaald te Noordwijk met het oogmerk deze te verkoo pen, gezien de oploopende loodprijzen. Zoo ver was het echter niet gekomen, daar ver dachte plotseling spijt van zijn ondoordach te daad had gekregen en het lood terug had gebracht. Daarmee rekening houdend was de eisch een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Ook de politierechter wilde het nog wel eens probeeren en veroordeelde verdachte conform den eisch. Niet aan een stopteeken van een belasting-ambtenaar vol daan. P. G., slager te Boskoop, was daar ter plaatse aangehouden door een ambtenaar van de rijwielbelasting-controle. Toen ver dachte het stopteeken kreeg, had hij er een schepje opgedaan en was inplaats van te stoppen juist harder gaan rijden. Verdachte had ter terechtzitting nog ver schillende tegenwerpingen tegen het *op- treden van belastingambtenaren, waaraan geen aandacht geschonken werd, aangezien verdachte bekend staat als een lastig mensch. De officier eischte voor deze „wegloop poging" een geldboete van 10 subs. 5 da gen. Uitspraak 5 subs. 10 dagen. Ernstige dierenmishandeling. A. J. v. d. S. te Alp hen a. d. Rijn heeft 14 April te Alphen a. d. Rijn een hond ergerlijk mishandeld door het beest tegen den kop en de borst te schoppen. Een passeerend automobiliste had het geval gezien en zeide nu als getuige, dat het beest erg ziek was. „Als je nu eens een tijger tegenkwam", vroeg de politierechter, „zou je dan ook zoo optreden? Neen natuurlijk, daar voor zijn zulk soort menschen te laf'. Verder kwam vast te staan, dat het ge trapte beest kreupel was geworden van deze mishandeling. Bovendien staat ver dachte als wreed bekend. De officier, mr. Cohen Tervaart, noemde gevallen van dierenmishandeling zeer erg. Zulke dieren kunnen zich als ze in een tuig loopen niet verdedigen en zijn afhankelijk van de luimen van hun baas. Eisch 25 subs. 25 dagen. De politierechter rekening houdende met de financieele positie van verdachte, welke zeer treurig is, eischte niettemin een geld boete van 10 subs. 10 dagen. Wederspannigheid in dronkenschap. J. D. B. te A1 p h e n a. d. R ij n had daar ter plaatse eenige borrels- gedronken waardoor hij onvast ter been pleegde te worden. Een agent van politie, die verdach te wilde overbrengen naar het politiebu reau, was van een „koude kermis" thuis gekomen, aangezien verdachte niet veel.idee had om mee te gaan en er een gezellig heibeltje van trachtte te maken. Het slot van het geval was geweest, dat verdachte aan het kortste einde had getrokken en de sterke arm aan het langste. Het laatste bedrijf speelde zich Zieden- morgen voor den politierechter af en wel wegens wederspannigheid tegen de politie. Aangezien verdachte wel meer van zulke lastige dronkemansbuien last heeft gehad, was de eisch 50 subs. 50 dagen hechtenis. Uitspraak 30 subs. 30 dagen hechtenis. Naspel van de verkiezingen. D. B. B., koopman te Bodegraven, moest verschijnen wegens mishandeling. Hij had iemand uit Zwammerdam een klap in het gezicht gegeven waardoor er bloed te voorschijn kwam. De aanleiding was een gekalkte wolfs- angel, het teeken van de N. S. B., welke door den getuige met zand was bestrooid en daardoor aan het gezicht onttrokken. Een en ander was niet naar den zin van den verdachte geweest met bovengenoemd gevolg. Gezien het blanco strafregister waren de eisch zoowel als de uitspraak 7.50 subs. 7 dagen. Diefstal van tulpen. G. B. fabrieksarbeider te A1 p h e n a. d. R ij n, die nog nooit met den politierechter in aanraking was geweest, moest verschij nen, omdat hij eenige tulpen had meegeno men om zijn huis wat op te vroolijken. Verdachte had berouw, waarmee rekening werd gehouden, zoodat eisch en uitspraak werden 2 subs. 2 dagen. Mishandeling van een duif. Een inwoner van Alphen aan den Rijn is duivenliefhebber. Het baarde dus geen ver wondering, dat toen er een duif van hem was weggevlogen; naar een buurman, hij bij dezen buurman op bezoek ging met het oog merk de duif terug te vragen. Deze buurman A. K. te Alphen aan den- Rijn was van dit bezoek niet gediend ge wéést en had, toen de man van den duif het hoofd om den hoek van de deur stak, er dadelijk een vuistslag op gedeponeerd, zeer tot ongenoegen van den eigenaar der duif. Aangifte bij de politie was gevolgd en het slotbedrijf speelde zich voor den politie rechter af. Na veel heen er weer gepraat, waarbij harde woorden vielen en verschillende zienswijzen over eikaars levensloop naar voren werden gebracht, eischte de officier, gezien het blanco strafregister van den ver dachte, een geldboete van 5 subs. 5 dagen. De politierechter maakte het nog beter met den verdachte en legde de vijf gulden voor waardelijk op met een proeftijd van twee jaar. Weer een geval van mishandeling. W. S. te Zoetermeer had ook al klappen uitgedeeld. Hier was het geval als volgt geweest. Een inwoner van Voorburg was met verkiezingsmateriaal van de N.S.B. op stap gegaan en te Zoetermeer aange land o.a. bij W. S., die niet de zienswijze in de politiek van den colporteur deelde, waardoor een ruzie was ontstaan eindi gend in een gevecht, waarbij eenige har de klappen vielen. De colporteur der N.S.B. en nog een geestverwant dier partij, als getuigen ge hoord, wisten niet pertinent te verklaren, dat het de verdachte was geweest, die ge slagen heeft. Er waren n.l. nog meer per sonen aanwezig geweest, die aan het klap pen uitdeelen hadden meegedaan. Aangezien het bewijs niet geleverd was waren eisch en uitspraak vrijspraak we gens gebrek aan bewijs. Zijn hond mishandeld, C. D. v. T. te V e u r heeft een hond mishandeld. De buurman van den ver dachte is de eigenaar van den hond, ter wijl verdachte zelf de bezitter is van een aantal kippen. Toen dan op zekeren dag de hond van zijn buurman een viertal kippen naar de andere wereld had geholpen was hij in woede ontstoken, had een bezem gegre pen en den hond net zoo lang geslagen tot hij bloedend in een greppel bleef lig gen. De politierechter vond zulke dingen ergerlijk. Verdachte moet het eens bij een grooten hond probeeren, maar dan durft hij niet, maar nu het hier een fox-terrier betrof, had hij er op los geslagen. Deze mishandeling kwam hem te staan op een eisch van 20 subs. 20 dagen. Nadat de eigenaar van den hond nog een vermaning gekregen had om het beest voortaan beter onder toezicht te houden, veroordeelde de politierechter hem con form den eisch tot 20 subs. 20 dagen. NIEUWE KASSEN EN NIEUWE TUINAANLEG DE DUBBELE MOORD TE MERKELBEEK Vijftien jaar gevangenisstraf Het gerechtshof in den Bosch heeft heden arrest gewezen in de zaak tegen de 65- jarige M. C. van Helden, huishoudster te Merkelbeek, thans gedetineerd, die bij vonnis der arrondissementsrechtbank te Maastricht wegens doodslag, tweemaal ge pleegd, is veroordeeld tot vijftien jaar ge vangenisstraf. Zoowel de verdachte als de officier van justitie hebben hooger beroep tegen dit vonnis aangeteekend. De advocaat-generaal heeft in hooger be roep bevestiging van het vonnis geëischt. Thans heeft het hof op formeele gronden het vonnis van de rechtbank te Maastricht vernietigd en, opnieuw rechtdoende, de ver dachte eveneens veroordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf. Het Hof heeft even wel het voorarrest in mindering gebracht. Het Werkfonds geelt f 130.000 De oude vertrouwde Leidsche Hortus zal weldra een geheele gedaante-verandering ondergaan. Zooals men weet, zal er een totale reorganisatie plaats vinden voor de broeikassen, waarbij de bestaande kassen zullen worden afgebroken en in een nieuw en doelmatiger complex worden omgezet. Maar ook de Hortus Botanicus zelf, de tuin aanleg zal een ander aspect krijgen en naar het zich laat aanzien zal het geheel er aan merkelijk bij winnen. Wij waren dezer dagen in de gelegenheid om kennis te nemen van de plannen van den directeur der Hortus, prof. Baas Becking, aan welke plannen reeds een be gin van uitvoering is gegeven. Verschillen de gebouwen, welke geamoveerd moeten worden, zijn in handen der sloopers, die hun vernielingsarbeid met voortvarendheid hebben aangepakt. Het werk van de opbouw der kassen wordt verricht onder leiding van den Rijks gebouwendienst en met behulp van het Werkfonds, dat er voor 130.000 aan deel neemt. Dat een reorganisatie der oude en ver ouderde broeikassen in den Hortus hoog noodig was in he belang van het onderzoek en van het onderwijs, zal ieder toegeven, die met den toestand ook maar vluchtig op de hoogte is. De oude kassen waren bouwvallig, zoo dat zij alleen om die reden reeds voor een „onbewoonbaarverklaring" in aanmerking zouden zijn gekomen. Maar bovendien had men de grootste last met de verwarming; de lage kassen konden behoorlijk verwarmd worden, maar waren te laag om de plan ten op levensgrootte te kweeken, wat van groot belang is voor het onderwijs; de hoo ge kassen waren 's winters niet te verwar men. De bekende kas van de Victoria Regia werd 's winters dan ook maar ontruimd wegens de onmogelijkheid om de vereischte temperatuur te handhaven. Nieuwe kassen waren dus dringend ge- wenscht. De Rijksgebouwendienst heeft thans op aanwijzing van prof. Baas Becking een sa menhangend complex kassen ontworpen, welke in den vorm van een hoekige „V" zullen verrijzen tegen de Singelgracht en een oppervlakte zullen beslaan van 1350 M2. Jammer is, dat daardoor de pas aange legde Linnaeus-tuin, de nabootsing van den hof van Clusius, zal moeten verdwijnen, maar deze plaats was de eenig mogelijke oplossing en men is terecht van oordeel geweest, dat het belang van het onderwijs en het onderzoek zwaarder moet wegen dan de curiositeit van dit levende lesje in de geschiedenis der botanie. Op het Zuiden van dit kassencomplex komt de Victoria Regia-kas te liggen, waar onder in het- sousterrain een zestal labora toria en vier proefkassen zullen worden aangelegd voor proefnemingen in ruimten, waar steeds een constante warmte is. Vóór de Victoria Regia-kas (dus vormende één van de beenen van de U) zijn twee kweek kassen ontworpen. Naast de Victoria Re gia-kas, meer naar den Noordkant, komen een paar lage kassen en wat hoogere voor tropische planten en varens, terwijlde hoogste kas zich op het Noorden van het complex bevindt, en dient voor hoogere tropische gewassen. Tenslotte nog een paar kassen voor economische Indische planten (zooals rubber, koffie, thee, tabak, enz.) 'en een kas voor cacteeën, welke de U aan de andere zijde afsluiten. Terwijl dus de kassen verdwijnen zal de Orangerie verbouwd worden en zullen ook nog een paar oude gebouwtjes behouden blijven. Het niet zeer fraaie maar zeer hecht gebouwde z.g. spiritusgebouwtje zal waarschijnlijk eveneens verdwijnen. Is er door het Werkfonds ruim een ton geschonken voor de verbouwing der kas sen, geen geld is er disponibel voor het nieuwe tuinplan, doch prof. Baas Becking hoopt op de medewerking der tuinarchi tecten om ook dit werk te doen slagen. In groote trekken is de opzet reeds ge geven. De vele grintpaden zullen verval len; zij nemen teveel vierkante meters kost baren grond in beslag en prof. Baas Baas Becking hoopt ze tot een minimum te kunnen reduceer en. Bij den ingang blijft natuurlijk de groote beuk, maar het koets huis wordt omgebouwd tot woning van den hortulanus. Voorts hoopt de directeur het Rijk ervan te kunnen overtuigen, dat de z.g. vijver met het bruggetje niets meer is dan een vuil open riool, dat het best van Gods aard bodem kan verdwijnen, waardoor de entree ook verbeterd kan worden. In het midden is een groot grasveld ge- dacht, zonder paden, waarop boomen zullen komen en derhalve den naam van „arbore tum" zal krijgen. De verhooging, gevormd door het oude bolwerk, blijft bestaan, doch de rotsen zijn gedoemd om hun onnatuur lijk bestaan niet voort te zetten. Ter her innering aan het oorspronkelijke bolwerk heeft men het plan er muurresten te plaat sen. Met trappen zal men dan naar den Singel kunnen afdalen, terwijl aan de an dere zijde een holle weg zal worden uit- 1 gegraven, welke leidt naar de Sterrewach! Voorts zullen er eenige landschappen worden aangelegd en een driekantig vijver tje, waarin verschillende gewassen aan den oever zich kunnen spiegelen. Dit is in ruwe trekken de reorganisatie van den Hortus geschetst. Eerstdaags zal de Hortuspoort gesloten worden; leden van den Hortus zullen dan echter een anderen toegang aangewezen krijgen. Verwacht wordt, dat de nieuwe kassen in Maart van het volgend jaar gereed zul len zijn, terwijl de nieuwe tuinaanleg vol tooid zal moeten zijn in Maart 1939. GEESTELIJK ADVISEUR. In plaats van Pater ten Brink, die onze stad verlaten heeft, is als Geestelijk Ad viseur van Groep VI van de sociale orga nisaties benoemd Pater J. Tesser, Haag- weg 13, Tot deze groep behooren de volgende organisaties: Handels-, Kantoor- en Win kelbedienden, Stucadoorsbond, Bond van Bouwpatroons, Handelsreizigers, Spoor- en Trampersoneel. De betrokken organisaties worden ver zocht zich met den nieuwbenoemden Geestelijk Adviseur zoo spoedig mogelijk in verbinding te stellen. Ook Groep V is door het vertrek van Pastoor Mudde zonder Geestelijk Advi seur. Daar nog geen opvolger van Pastoor Mudde is benoemd, zal deze groep eenigen tijd moeten wachten. Prof. A. CLEOPHAS. CARILLON LEIDSCH STADHUIS. Belangrijke gift van Prinses Juliana. Bij den penningmeester van het Comité voor het Carillon Leidsch Stadhuis is een belangrijke gift ingekomen van H. K. H. Prinses Juliana, als bijdrage in de kcsten van het geschenk der Leidsche Burgerij. Controleurs sociale zaken. Bij den Dienst van Sociale Zaken alhier zijn met ingang van heden twee nieuwe controleurs aangesteld, n.l. onze stadge- nooten de heeren L. H. van der Heijden en G. A. Topper. (Tot nu toe in dienst bij den Armenraad). Deze uitbreiding houdt verband met het voorschrift van het departement van Sociale Zaken, dat voor een bepaald aan tal ondersteunden een zeker aantal con troleurs moet worden aangesteld. Hierom' moest het aantal controleurs met twee worden vermeerderd. Vacantiereisje R. K. Vakschool v. meisjes. Wederom trokken vorige week drie groote autobussen vanaf het Galgewater „de wijde wereld in" om velen leerlingen van bovengenoemde school een gezelligen vacantiedag te bezorgen, waarvoor ze met de leerares iedere week gespaard hadden. Leerlingen, welke dit jaar in aanmerking komen voor een getuigschrift of diploma vulden de bussen. De tocht ging richting Schiphol. Daar werd met veel interesse o.a. het stijgen en dalen der machines ga degeslagen. Verder ging het door Amster dam naar „Oud Valkeveen" bij Naarden. Hier konden groot en klein zich nog eens echt naar Hartelust vermaken in den prachtigen speeltuin. Van hieruit kon iedereen volop genieten van de mooie na tuur want de rit Valken veenZeist was in één woord schitterend! In Zeist wacht te iedereen een lekker „warm hapje", waarna allen in de beste stemming en zeer voldaan de terugreis naar de vak school aanvaardden. Eindexamen gymnasium. Aan het Sted. Gymnasium alhier is voor afd. A groep 3, alsnog geslaagd C. W. Corts, Leiderdorp. Eindexamen Chr. H.B.S. Voor het eindexamen 5-j. Chr. H.B.S. al hier is nog geslaagd J. Sobels. Examens acte L.O. Aan de Rijks Kkeekschool 's-Gravenhage Parallel-klasse Leiden. 2e Groep zijn ge slaagd voor het examen nuttige handwerken de dames: A. van Raay, Leiden; G. C. H. Ro- mijn, Voorschoten; H. M. Versieyen, Oegst- geest; A. Wessel, Voorbrug. Afgewezen geen. De examens zijn hiermede afgeloopen. Alle candidaten zijn geslaagd. Geslaagd voor het examen Engelsche Handelscorrespondentie mej. A. Geene, leerlinge van de eerw. Zusters Pelikaan straat alhier. Heden slaagde voor het L.I.T.E.H. diplo ma Engelsche handelscorrespondentie mej. D. den Dikken, opgeleid door den heer N. Spijker, alhier.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2