MAANDAG 5 JULI 1937 Ut LE1D5CHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 KINDJE DRONK AZIJN-EXTRACT In een onbewaakt oogenblik heeft een 2-jarig kindje van de familie C. I., te Ber gen op Zoom, Vrijdagnamiddag kans ge zien uit een fleschje te dringen, dat az\jn- extract bevatte. De arme kleine, die vree- selijke krampen kreeg, werd op advies van dr. v. Zelm, in deerniswekkenden toe stand naar het Alg. Burger Ziekenhuis overgebracht. De toestand van de kleine was heden nog zorgelijk. HET IN BESLAG GENOMEN SCHIP TE VLISSINGEN WAARDE DER AAN BOORD ZIJNDE SCHATTEN TEN MINSTE EEN MILLIOEN GULDEN In aansluiting aan het bericht inzake het met behulp der Koninklijke Marine te Vlisingen in beslag genomen stoomschip Thorpe Hall kan nog het volgende worden gemeld: De commissaris van politie te Vlissin- gen, de heer Gassinjet, heeft zich Zater dagmiddag opnieuw, vergezeld van de bei de inspecteurs en een aantal rechercheurs van de marechaussee-brigade, aan boord van de Thorpe Hall begeven, die in de tweede binnenhaven gemeerd ligt. Men heeft beslag gelegd op 12 brow nings en ca. 120 patronen, die zich in het bezit der bemanning bevonden. Het zal nog geruimen tijd vorderen eer men ge reed is met het nauwkeurig inventarisee ren der in beslag genomen effecten, ju- weelen, goud, enz. Nu reeds staat echter vast, dat de waarde van een en ander ten minste 1 millioen bedraagt. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat de Nederlandsche Regeering een protest van de zijde der linksche Spaansche regeering zal bereiken. De bemannig blijft aan boord van Je Thorpe Hall en niemand mag contact met het schip hebben, dat onder voortduren de politiebewaking staat. De linksche Spaansche regeering heeft inmiddels blijk baar reeds besloten zich bij de inbeslag neming van de Thorpe Hall niet neer te leggen en heeft mr. Dieleman te Middel burg aangezocht om haar belangen te be- hartipen. De effecten, kostbaarheden enz. bevinden zich nop steeds aan boord. De Nederlandsche advocaat, die de be langen der Spaansche, Fransche en En- gelsrhe banken behartigt, mr. H. v. d. Beke Callenfels te Vlissingen, heeft een en ander willen meenemen om het in een safe weg te sluiten. De inspecteur der doua ne heeft zich hiertegen verzet en wilde alleen toestemming geven wanneer voor de in beslag genomen juweelen, goud enz. een zeer belangrijke som aan invoerrechten zou worden voldaan. De vertegenwoordi ger der banken is echter blijkbaar op het oogenbJik niet in staat het geëischte be drag te storten, zoodat de kostbaarheden zich nog steeds onder strenge bewaking aan boord bevinden. VRIJWILLIGERS VOOR SPANJE ER WORDT NOG STEEDS GERONSELD! De ,Bredasche Courant" meldt: Naar wij uit zeer wel ingelichte en vol komen betrouwbare bron vernemen, haalt de Internationale Roode Hulp nog steeds Nederlandsche jongelui over om dienst te nemen in het Spaansche regeeringsleger. Zoo vertrokken op 1 Juni j.l. niet minder dan 60 jonge mannen uit ons land in groepjes van drie of vier naar Parijs. Van daar werden zij doorgezonden naar Avignon en vervolgens.naar Beziers. waar zij in ont vangst werden genomen door een bureau, waaraan eenige ditgewekenen Italianen verbonden zijn. Van Beziers ging het op 5 Juni naar een kleine haven in Zuid- Frankrijk, waar de geronselden in het ge- hei ingescheept werden op een Grieksch stoomschip met bestemming naar Spanje. Tot in volle zee werden de 60 mannen ver borgen gehouden in de ruimen, die leeg waren. SPAANSCHE VERSTEKELING TE ROTTERDAM, Met het Fransche stoomschip Ven torn is in de Rotterdamsche haven als versteke ling aangekomen de 29-jarige Spaansche olieman F. G., wonende te Bilbao. G. be vond zich, nog vóór de haven van Bilbao in handen van Franco gevallen was, aan boord van een regeeringsschip. Toen dit in han den van Franco viel, is de bemanning ge dwongen, om order deze vlag te gaan va ren. Eenige leden van de bemanning ge voelden daar weinig voor en zoo is G, toen het schip in de Fransche haven kwam om kolen te laden, gevlucht. TREINRIJTUIG TE HAARLEM ONTSPOORD Nab(j het station Haarlem ontspoorde Zaterdagavond half zeven een spoorweg rijtuig bij het rangeeren. In het begin was de stagnatie daardoor Z. K. H. Prim Bomhard k Zaterdag op ka,taal Doorwarlh tijden, een bijeenkom,! <Ur l ïnstalleerd als eere- «n rechtsrldder dezer Orde ridders van de Johanniter Orde ge- R. K. Ver. v. Kraamverzorging voor alle gezindten te Leiden en Omstreken Plaatsing-Bureau le Binnenvestgracht 30, voorheen Boerhaavestr. verleent hulp door gediplomeerde krachten Geopend eiken DINSDAG- en DONDER DAGMIDDAG van 24 UUR tot het ver strekken van de gewenschte Inlichtingen, aanmelden van contribueerende leden en aanvragen voor kraamhulp - Telef. 3420. Aanvragen (schriftelijk) adres 1ste Bin nenvest gracht 30. nog al groot, maar dank zij het vlugge handelen van de autoriteiten ter plaatse kon de vertraging omstreeks 8 uur be perkt worden tot ruim tien minuten. De treinen naar Velsen moesten vanuit Haarlem op het linkerspoor rijden, waar na te Bloemendaal de gewone regeling hersteld werd Ook het verkeer met Amsterdam on dervond in het begin ongeveer een kwar tier vertraging. Het ongeval, dat alleen veel last, maar weinig materieele schade vroeg, bracht ook vertraging vogr de menschen die van den spoorwegovergang aan de Kleverlaan te Bloemendaal gebruik moest maken. De boomen bleven uit den aard der zaak door het moeilijker seinen en het rijden op één spoor vooral in het begin lan ger dicht dan men gewoon in. En het was juist op dezen zomeravond zoo druk. Den geheelen avond was men bezig met het in het spoor brengen van het weer barstige rijtuig. GEFINGEERDE OVERVAL TE AMERSFOORT. Dezer dagen maakten wij melding van een overval, die gepleegd zou zijn op een man, die in het bezit was van een groote som gelds en in bewusteloozen toestand op het rijwielpad aan de Barchman Wuijtiers- laan te Amersfoort was aangetroffen. Bij een onderzoek door de politie is ko men vast te staan, dat de man het bedrag, dat hij in zijn bezit had, verduisterd had ten nadeele van zijn patroon. De man ver keerde in financieele moeilijkheden en trachtte op een dergelijke wijze een uitweg te vinden. GEHEIME DISTILLEERDERIJ ONTDEKT Een oude bekende aan het werk Op een achterkamer van de derde ver dieping van een perceel aan de Fokke Si- monszstraat te Amsterdam, heeft de brand weer Zaterdag met enkele emmers water een brandje gebluscht, dat was ontstaan door het vlamvatten van spiritus tenge volge van het overkoken van een distil leerketel. Met deze ontdekking stond tevens vast, dat in het perceel een geheim distilleer derij was gevestigd, zoodat de dienst der invoerrechten en accijnzen werd gewaar schuwd. Weldra verschenen een inspec teur van dezen dienst met enkele recher cheurs, waarna kon worden vastgesteld, dat het hier een distilleerderij betrof, waar mede reukwater werd vervaardigd. De eigenaar van deze distilleerderij, die bij de door hem aangewende blusschinks- pogingen brandwonden aan de handen had opgeloopen, had zich bijtijds uit de voe ten gemaakt. Men weet echter, dat hjj de zelfde persoon is, tegen wien reeds vroe ger in een ander gedeelte van de stad pro ces-verbaal is opgemaakt, wegens het frauduleus vervaardigen van reukwater, dat van inferieure kwaliteit was. Het perceel in de Fokke Simonszstraat had hij sinds kort betrokken. Alle toestellen zijn door den dienst van invoerrechten en ac cijnzen in beslag genomen. UIT DE OMGEVING HILLEGOM. Personalia- Onze plaatsgenoot, de heer W. J. L. A. Bos, slaagde te Zeist voor het examen L. O. .De werkloozen. Het aantal aan de Ge meentelijke Arbeidsbeurs ingeschreven werkzoekenden bedraagt thans 298; per denzelfden datum in 1936 was dit aantal 409. Speldjesdag. De speldjes voor Zonne straal hebben 85.52 hier opgebracht, d.i. 12 meer dan vorig jaar. KATWIJK. Werkloosheid. Stand der werkloos heid: 196 mannen, 3 jongens, 2 meisjes, to taal 201. Geboren: Dirk, z. van M. Plug en J. van Duyvenbode Dirk, z. van L. Rovers en A. Koning Maria, z. van G. Sinon en H. Zwaan Thomas, z. van M. de Mooi en J. van der Zalm Johannes, z. van J. Berkhei en L. van Duyn Jacoba, d. van K. van Duyn en J. Zwitser Aloisius Rei- rier, z. van A. Zandvliet en H. Vurens Willem, z. van W. Haasnoot en S. van der Wiel Gerrit, z. van C. Hoek en A. Hoek. Ondertrouwd: W. Th. v. d. Horst en A. Schaap G. Stil en M. van den Eijked. Getrouwd: A. van Egmond en M. van Duyn P. van der Plas en B. Ver does. Overleden: Adrie Hermanus 2 d., z. van J. va nLeeuwen en A. Ouwehand D. van der Plas 85 j., weduwe van J. van der Plas Dirk Parlevliet 77 j., gehuwd met J. van Zuylen. EERSTE PLECHTIGE H. MIS PATER N. DAMES Zaterdagavond had de blijde inkomst plaats van onzen plaatsgenoot, den eerw. pater Nicolaas Dames, die j.L Dinsdag tot priester werd gewijd. Te ruim half zeven begaven een tiental auto's, waarin de plaatselijke geestelijkheid, pater Joz. Da mes, broer van den neomyst en familie leden, benevens een viertal bruidjes, zich naar het station, waar de neomyst te on geveer zeven uur arriveerde. Door den zeereerw. heer G. A. van Zuylen, pastoor der St. Agathaparochie, werd den neo myst in de wachtkamer van het station, welke smaakvol was versierd, welkom ge- heeten, waarbij de pastoor zeide er trots op te zijn, dat 'wederom een zoon der pa rochie tot het hooge ambt van priester was verheven. Truusje Duivenvoorde zegde hierna een toepasselijk gedicht op. Voorafgegaan door de K.J.C. met de af- deeling tamboers, een aantal leden der Jozefgezellenvereeniging en K. J. M. V., benevens de R.K. Harmonie „Adolf Kol- ping", begaf de stoet zich door de rijk met vlaggen versierde straten naar de parochie kerk. Langs den weg stond een dichte haag van belangstellenden. Ook bij de kerk was de belangstelling groot, terwijl hier on der leiding van de eerw. Zusters van het St. Agathagesticht, en een vijftigtal bruid jes, met bloemen en pjalmen den neomyst verwelkomden. Door dezen voorafgegaan, betrad de neomyst onder het zingen van het „Veni Creator" het' kerkgebouw. Aan het rijk met bloemen versierde hoogaltaar werd door den neomyst een Lof gecele breerd, waarbij zijn eerw. werd geassis teerd door pastoor v. Zuylen als diaken en den eerw. father Jozef Dames als sub diaken. Na het Lof werd door de geloovi- gen het „Aan U, o Koning der Eeuwen", ge zongen, waarna de Zaterdagavond-plechtig heid werd besloten. Zondagmorgen om kwart over negen droeg de neomyst zijn eerste plechtige H. Mis op. Voorafgegaan door Misdienaars, zangers in superplie, subdiaken, diaken en presby ter assistens betrad de neomyst de kerk door den hoofdingang, om zich door het middenpad naar het altaar te begeven. Op het priesterkoor zetten de zangers het in troïtus in; alle wisselende Gregoriaansche gezangen werden door hen gezongen, waar bij de vaste antwoorden door het volk werden meegezongen. Op het koor zong een jongens- en mannen-koor onder lei ding van den heer Mizee uit Leiden, de vierstemmige Missa „Salve Regina", van J. G. E. Stehle, voor twee mannen- en twee jongens-stemmen. De neomyst werd bij het H. Misoffer l geassisteerd door den zeereerw. heer G. i A. van Zuylen, pastoor der parochie, als j presbyter assistens, door den weleerw. fa- ther J. Dames, missionaris van de Congé- gratie van Mill Hill, als diaken en den wel- j eerw. heer B. Egberts, kapelaan der paro- chie als subdiaken. Na het evangelie werd de feestpredicatie gehouden door den weleerw. father J. Da- i mes, missionaris van Mill Hill en broeder van den neomyst. Als tekst had deze genomen de woor den Tu es Sacerdos in aeternum Gij zijt priester in eeuwigheid. 't Is nu bijna elf jaar geleden, dat ik u op een herfstmaand vaarwel zegde. Ik vertrok naar mijn missie. Niemand buiten God wist toen, dat wij elkaar na elf jaar als priesters zouden weerzien. Beminde geloovigen, hoe goed is God. Terwijl ik in de missie werkte voor God, nam God dezen priester gevangen en bracht hem in Zijn binnenhof. Hij overstelpte hem met gena den en na zeven jaren van afzondering, bracht hij hem aan het altaar als een twee de Christus. Op den feestdag van de H.H. Apostelen Petrus en Paulus smeekte de bisschop voor dezen priester, dat God hem zou zegenen, heiligen en wijden. Op hem rust nu het juk van den Heer, maar Zijn juk is zoet en Zijn last is licht. Alle ceremonieën der heilige priesterwij ding ging de gewijde spreker na, om daar na te concludeeren tot de groote macht van den priester, die beschikt over het lichaam en bloed des Heeren, die met een enkel woord de zonden ontbindt. Zijn macht overtreft iedere andere macht. De gewijde redenaar vroeg tenslotte zijn broeder het H. Misoffer voort te zetten tot heil der heele wereld, voor zijn overleden ouders, voor overleden familieleden en voor deze parochie. Blijf dit doen als gij uw missiewerk in China zult gaan vervullen, wjj van onzen kant zullen dan ook met onze gebeden bij u zijn. Hierna werd het Misoffer door den neo myst voortgezet, waaronder de familiele den van den neomyst en vele parochianen uit zijn handen de H. Communie ontvin gen. Met het vierstemmig „O Sacrum con- vivium" voor mannenkoor van Viadana, werd de plechtigheid besloten. Des namiddags had in een der lokalen van het St. Agathagesticht, voor dit doel prachtig versierd, van 3 tot 4 uur de re ceptie plaats, waarvan door vele vrienden en bekenden van den neomyst gebruik werk gemaakt, terwijl de plechtige feest dag werd besloten met een plechtig Lof, des avonds te 7 uur, waarbij de neomyst werd geassisteerd door kapelaan B. Eg berts als diaken en father Joz. Dames als subdiaken. Aan het slot sprak de neomyst een dank woord aan allen en gaf zijn priesterlijken zegen! NOORDWIJKERHOUT. Sacramentsprocessie St Victor-Parochie. In de St. Victor-Paxochie heeft Zon dag tot sluiting van het aanbiddingsfeest een plechtige processie plaats gehad in de tuinen van de kerk. Na het lof, waarin de zeereerw. heer H. van Rooijen, Kruisheer, een feestpredicatie voor een volle kerk hield, werd de processie gehouden: voorop het kruis en misdienaars met lantaarns, een gedeelte van de vrouwelijke parochia nen, kinderen van het gesticht „De Voorzienigheid", de 3e Orde, weer een ge deelte der vrouwen, meisjescongregatie met vaandel, de Zusters van „De Voorzienig heid" en Retraitenhuis, bruidjes, de harmo nie „St. Jeanne d'Arc", vervolgens misdie naars, de geestelijkheid, misdienaars met wierookvaten en daarna het Allerheiligst Sacrament onder troonhemel. Aan de processie namen deel de Praeses van het Groot-Seminarie Mgr. Taskin, an dere Kanunniken van het bisdom en de Plebaan van de Kathedraal. Ook de Kruisvaart was vertegenwoor digd, evenals de mannen -congregatie, de Volksbond, L.T.B. en St. Deus Dedit. Het was een prachtig gezicht, deze stoet door de lanen bij de kerk te zien trek ken. Het was één biddende en stichtende menigte. Jammer dat het weer, hoewel het gelukkig droog was, niet erg mee werkte. HET LOF EEN KWARTIER UITGESTELD! Wegens het rangeeren van een goederen trein. In verband met het te circa zeven uur nam. rangeeren van de goederentrein, waardoor zeer velen te laat in het Lof ko men, heeft de zeereerw. Pastoor alhier, bij wijze van proef, het aanvangsuur bepaald op kwart over zeven. Derde Orde. Op de gehouden buiten kerkelijke jaarvergadering werd als pre- fecte herkozen mej. J. Damen en als opvol ger van den heer F. Angevaren voor de functie van secretaris de heer P. v. Werk hoven Th.zn. Missiedag. De gehouden Missiedag heeft alhier weer goede vruchten gedragen. Een bedrag van ƒ49.80 werd opgehaald voor dit mooie doel. Aan de parochianen hartelijk dank voor hun milde gaven. St. Elisabeth-vereeniging. Ook dit jaar is voor deze vereen, door meerdere dames een rondgang door de parochie gemaakt, hetgeen weer, een goed resultaat heeft ge bracht. Het mooie bedrag van 214.werd opgehaald tot ondersteuning van zieken en behoeftigen. Dit is de som van het vorig jaar met enkele guldens te boven. Voor waar een bewijs van medeleven. Het H.B.G. spreekt zich uit vóór behoud der saneering. De afdeeling alhier hield een ledenver gadering in café „Boerhaave" onder voor zitterschap van den heer P. L. v. d. Hulst. Wij worden, aldus de voorz., voor de zoo- veelste maal voor een groote vraag gesteld. Velen, zoo vervolgde spr., hebben op deze zelfde vraag een antwoord gegeven, die weinig of niets met het vak uit te staan hebben, in onze vereeniging doen wij uit spraak als kweeker zijnde. Hierna werden de notulen voorgelezen door den secr., den heer P. L. Warmer- dam, welke onder een dankwoord van den voorzitter werden goedgekeurd. Als afgevaardigden voor de Alg. Verg. werden gekozen de heeren P. A. v. Werk hoven en P. L. v. d. Hulst, met als plaats vervangers A. v. Diemen en P. L. War- merdarn. Volgde behandeling beschrijvingsbrief voor de Alg. Verg. De voorz. las achter eenvolgens de agenda voor waarvan de eer ste punten zonder meer werden geaccep teerd. Ook volgde de vraag van het H.B. of het wenschelijk werd geacht de huidige saneringsmaatregelen te handhaven, ja of neen. Het prae-advies van het H.B. luidde in deze bestendiging of te wel behoud, zoo mogelijk in verbeterenden vorm. De voorz. tipt hier nog bij aan, dat wij als kweekers nu een individueele uitspraak te, doen heb ben. Deze uitspraak van kweekers zal voor den Minister van zeer groot belang zijn, daar dit een meening is van bloembollen- telers alleen. Hierop ontspint zich een zeer lange discussie en van verschillende zijden wordt het vóór, zoowel als het tégen veel vuldig besproken. Van de zijde der tegen- stnders werden meerdere meeningen ge uit, welke de voorz. als onwaarheid moest tegenspreken. De heer C. J. Zonneveld vond de propaganda van de anti-saneer ders ongeregeld en onzakelijk. Het loslaten van de maatregelen zou voor hem betee- kenen prijsgeving van een privé-bezit. De heer H. G. Langeveld meende heftig tegen de maatregelen te moeten zijn. De groote onbillijkheid van de heffing van de 24 pet. werd door hem zeer gelaakt. De vraag werd hierop gedaan, of deze ten volle geheven zou worden, indien er door uitkomst van het slechte gewas, geen surplus zou zijn. De voorz. antwoordde hierop, dat deze hef fing zeker zou plaats hebben, doch, zeker gerestitueerd zou worden, indien er geen simplus zou zijn. Na deze verschillende mee ningen aangehoord te hebben ging de voor zitter over tot stemming. De heer Chr. v. Leeuwen wilde een stemming met briefjes en geen hoofdelijke. De voorz. zeide in geen geval van den bekenden maatregel af te stappen hetgeen bij enkele leden eenige verontwaardiging wekte. De vraag van het H.B.: „Wenscht men afschaffing van de huidige saneeringsmaatregelen, ja of neen", werd door 18 leden met neen; 8 leden met ja beantwoord, terwijl 7 leden blanco stem den. Dit hooge aantal blanco-stemmers vond hoofdzakelijk zijn oorzaak hierin, dat deze tegen de wijze van stemmen waren. Na enkele vragen genoteerd te hebben voor de algemeene vergadering ging men over tot de rondvraag, welke niets oplever de. Met een dankwoord sloot de voorz. hier op deze eenigszins rumoerige vergadering.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10