Het drijvende kamp aan de Noordpool ZATERDAG 3 JULI 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BI AD - PAG. 7 MISHANDELING VAN DEN RESERVE LUITENANT AALDERS IN DUITSCHLAND. Het Tweede Kamerlid Albarda heeft aan den Minister van Buitenlandsche Za ken a.i. de volgende vragen gesteld: Heeft de Minister kennis genomen van de mededeelingen van den Nederdandschen reserve-luitenant G. Aalders betreffende ernstige mishandeling, die men hem in Duitschland heeft doen ondergaan ten ein de hem tot bekentenissen in een strafpro ces te dwingen? Heeft de Minister reeds aanleiding ge vonden of is hij alsnog bereid omtrent de in de eerste vraag bedoelde feiten inlich tingen in te winnen bij de Duitsche regee ring? Indien uit die inlichtingen of op andere wijze blijkt, dat de mededeelingen van den haar Aalders juist zijn, vindt de minister dan daarin aanleiding tot verdere stappen en zoo ja, tot welke? Gedurende dagen, waarop voor tentoon stellingen, congressen, landdagen e.d. bij zondere dagteekeningstempels in gebruik zijn, kunnen gefrankeerde brieven of an dere stukken naar de betrokken kantoren worden gezonden met een verzoek om af stempeling met den bijzonderen stempel en doorzending naar den geadresseerd. Aan dergelijke verzoeken zal voorzoover de dienstuitvoering daardoor geen belem mering ondervindt gevolg worden gege ven. CONGRES VAN DIRECTEUREN VAN GASFABRIEKEN. Verschillende lezingen. Op het driedaagsche congres, dat de ver- eeniging van directeuren van gasfabrieken in Nederland in het badhotel te Baarn heeft gehouden, hebben na de huishoudelijke vergadering eenige sprekers verschillende onderwerpen behandeld, allen op het gas betrekking hebebnde. Ir. Berkhoff, van de staatsmijnen als eer ste spreker, had tot onderwerp gekozen: „afzetting van harsachtige bestanddeelen uit gas"; dr. ir. P. G. F. F. Fehmers, uit Leiden, bepaalde zijn gehoor bij het on derwerp „gas als hulpmiddel voor het snel in bedrijf stellen van een reserve stoomke tel met kettingrooster". Over „gasverlichting en gaspropaganda" sprak de heer S. v. Tricht, waarna prof. ir. G. A. Brender a Brandis het onderwerp be handelde: „Een blik in het petrografisch steenkoolonderzoek". Dr. ir. H. Pietërs heeft gesproken over: Beitsen met phosphorzuur; als laatste spre ker voor de pauze voerde ir. D. J. Adriaan- se uit Baarn het woord over: „herstellen van lekke gashouderbodems". Voor elk onderwerp bestond van de zij de der congressisten veel belangstelling en de gedachtenwisseling die na elk behan deld onderwerp ontstond was zeer geani meerd. De heer W. J. de Vries besprak de vraag: „is door een andere ovenconstructie en/of een veranderde werkwijze in kleinere fa brieken een hoogere gas opbrengst bij min dere bedieningskosten te verkrijgen?" Een en ander werd toegelicht met een voor beeld van een fabriek waar zoowel 2, 3 als 5 retorten in bedrijf mogelijk zijn. Uiteenzetting van het nieuwe systeem der staatsmijnen van zwaverwaterstofrei- niging langs den natten weg met zwavel- winning was het onderwerp dat nog werd ingeleid door dr. ir. H. A. J. Pieters. Spr. noodigde belangstellenden uit de in stallatie van de staatsmijnen te komen be zichtigen. Tot slot deed de gasmetercommissie nog eenige mededeelingen over de standaardi seering. „N. R. Crt. REIZEN NAAR BEDEVAARTPLAATSEN. Particuliere organisatie. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem, Mgr. J. P. 'Huibers, schrijft in Sint Bavo: In de laatste jaren wordt door Reisbu- reaux en Autobus-ondernemingen meer en meer getracht, autocartochten te organi- seeren naar Bedevaartplaatsen of plaatsen van bijzondere devotie. Wij achten Ons verplicht, om belang hebbenden erop te wijzen, dat zulke parti culiere ondernemingen niet de waarbor gen van solide godsvrucht en van werkelij ke pelgrimstochten kunnen bieden. Aan dergelijke ondernemingen kan door Ons geen Geestelijke Leider worden toegewe zen, omdat zij niet voldoen aan de ver- eischten welke door de H. Congregatie van het Concilie, bij decreet van 11 Februari 1936, voor „bedevaarten" gesteld zijn. Zij kunnen dus den naam van bedevaarten niet dragen en niet geacht worden eenige kerkelijke sanctie te bezitten, of eenigen voldoenden waarborg voor toezicht en lei ding te bieden. Nog minder kunnen Wij goedkeuren, wanneer door leeken gezelschapsreizen in touringcars worden georganiseerd bij wijze van plezierreizen, met een bezoek aan be doelde Bedevaartplaatsen enz. Het zal aan een ieder duidelijk zijn, dat deze verkapte manier om de bedoeling van de wet te ont duiken aan de katholieke zaak meer scha de dan voordeel biedt. DE NIEUWE TAXI-TARIEVEN TE AMSTERDAM. Geen fooien meer. In de gisteren gehouden vergadering van B. en W. van Amsterdam is goedgekeurd een nieuwe loonregeling in het stationnee- rende taxibedrijf. In verband hiermede zal met ingang van Olficieele Crisispublicaties BEWERKINGSPREMIE VLAS OOGST 1937. De Nederlandsche Akkerbouw-Centrale maakt bekend, dat met ingang van 5 Juli voor het vlas van den oogst 1937, de bewerkingspremie wordt verlaagd van f 40.op 30.per H.A. voor waterroot klasse I, terwijl de uitkeeringen voor an dere bewerkingsmethoden en klassen naar evenredigheid zullen worden verminderd. Dit geldt dus voor alle vlas, dat met in gang van genoemden datum tot nadere aandondiging, van telers zal worden ge kocht. 's-Gravenhage, 2 Juli 1937. STEUNVERGOEDING ERWTEN. De Nederlandsche Akkerbouw-Centrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten, gedenatureerd in het tijdvak van 28 Juni 1937 tot en met 3 Juli 1937, zal bedragen: voor kwaliteitsklasse A 3.15 per 100 KG, voor kwaliteitsklasse B 2.65 per 100 KG, voor kwaliteitsklasse C 2.15 per 100 KG. Voor groene erwten van de laagste klas se en voor andere erwten, in hetzelfde tijd vak gedenatureerd, bedraagt de steunver goeding 1.65 per 100 K.G. 's-Gravenhage, 2 Juli 1937. 4421 heden het nieuwe, fooilooze tarief in dit be drijf worden ingevoerd. In de Amsterdamsche blokbandtaxi's zal een mededeeling aan het publiek worden geplaatst binnen enkele dagen in vier talen dat geen fooien gegeven mogen worden. Burgemeesters. Bij K.B. van 1 Juli 1937 is met ingang van 15 Juli 1937 benoemd tot burgemeester der gemeente Vied der: jhr. R. O. van Holthe tot Echten. De nieuwe burgemeester van Vledder is 3 Januari 1892 geboren en thans volontair ter secretarie der gemeente Renkum. Bij K.B. van 1 Juli 1937 is met ingang van 15 Juli 1937 benoemd tot burgemeester der gemeenteWolphaartsdij k: S. A. N. van Oeveren. De heer van Oeveren is geboren 24 Jan. 1891 en thans wethouder van Wolphaarts dij k. B. K.B. van 1 Juli 1937 is met ingang van 15 Juli 1937 benoemd tot burgemeester der gemeente Hengelo (O), mr. J. A. N. J. van der Dussen. De heer van der Dussen is 36 jaar en be kleedt de functie van wethouder der ge meente Kampen. Bij K.B. van 1 Juli 1937 is met ingang van 1 Augustus 1937 benoemd tot burge meester der gemeente Vuren: W. E. J. Bulk. De heer Eulk is 14 September 1887 ge boren. Hij is thans controleur voor de steun- verleening bij het departement van Sociale Zaken. Bij K.B. van 1 Juli 1937 is aan E. T. L. M. Otten op zijn verzoek, met ingang van 15 Juli 1937, eervol ontslag verleend als bur gemeester der gemeente Bergen (L.), Katholieke Internaat voor schippers kinderen te Born. Naar wij vernemen zal te Born by Sit- tard op 1 September a.s. de officieele ope ning en ingebruikneming plaats hebben van een Katholiek internaat voor schipperskin deren, die de Oranje Nassau-school aldaar bezoeken. Een protestantsche inrichting van dezen aard is er reeds. De behoefte aan een Katholiek internaat bestond sinds geruimen tijd, te meer daar de katholieke schipperskinderen op de Oranje Nassau-school het grootste aantal vormen. De lokaliteiten voor het nieuwe internaat werden ter beschikking gesteld door de eerw. Zusters van de Goddelijke Voorzienigheid te Bom. Evaringen in de eerste maand RECHTZAKEN Na een maand op het ijs aan de Noord pool vertoefd te hebben, seinden Papanin en Krenkel dezer dagen aan de Prawda: Deze maand is zeer snel voorbijgegaan. De gecompjiceerde huishouding, welke de vliegtuigen aangebracht hebben, is ons nu volkomen gewend geraakt en vertrouwd. Alles is op orde gebracht, elk voorwerp bevindt zich op zijn plaats. De dag is geheel vol. Sjirspof en Fedorof zijn zestien uren per dag met wetenschap pelijk werk bezig. Krenkel bedient het radiostation of is in de keu'ken bezig. Hij is er trotsch op, dat hij het collectief van stoffelijk en geestelijk voedsel voorziet. Al het zoogenaamde buitenwerk, als de bezichtiging van de depots, de bewaking van het ijs, behooren tot het werk van Pa panin. Oms zes uur 's morgens staat alles op. Een overvloedig ontbijt. Tot tien uur 's avonds 'duurt dan de werkdag. Het middageten wordt om zes uur gebruikt. Het menu is bijzonder rijk aan variaties. Als eerste gang erwten, grutten, rapen, koolsoep, visch- soep; als tweede gang pap, kippe- en vleeschcoteletten, versch varkensvleesch, visch, groene erwten, braadworstjes en thee, koffie, cacao, compote en zure room toe. Soms lijkt het ons, dat we ergens in de steppe le"en. Ons ijsveld is zoo sterk, dat directe ijsscuwingen en het zich opstapelen van ijsschotsen nauwelijks te verwachten zijn. Wij letten zorgvuldig op de oude scheuren. Verscheidene leege sleden staan klaar, om zoo noodig de depots té kunnen verplaatsen. Met het diepzee-onderzoek zijn we tot 4290 en 4374 meter gevorderd. Als onzen oogappel behoeden wij de gewonnen mon sters van den zeebodem. Aan dit onderzoek werken we alle vier mee, want het totale gewicht, dat naar boven gebracht moet worden, bedraagt ongeveer tachtig kilo. Het ophalen van het eerste monster heeft onge veer zes uur geduurd. Het winnen van het tweede monster vereischte vier uur. Viermaal daags stellen we ons in verbin ding met Rudolfseüand en zoo noodig wordt met Wensohkaap, de Stille Baai en de Barentsbaai getelegrafeerd. Tot dusver blijft ons een ontzaglijk aantal gelukwen- schen toestroomen. De ijsbreker Sadko, die met wielen voor het vliegtuig van Mazoeroek, brandstof en andere lading op weg is naar Rudofseiland, heeft zes dagen lang in het pakijs gezeten en heeft zich met behulp van Ammonal een weg erdoorheen moeten banen. Een interview met Schmidt. De Moskouwsche correspondent van de Daily Telegraph heeft een onderhoud gehad met Schmidt, den leider van de Russische Noordpoolexpeditie. Met groote bescheidenheid schreef hij het succes van zijn expeditie toe aan het feit, dat zij alle hulpbronnen van de Sowjet-Unie achter zich gehad had, terwijl de groote fi guren uit het verleden, als Nansen, Amund sen en Peary van het particulier initiatief afhankelijk waren. In de eerste maand van zijn arbeid had het kamp aan de Noordpool, naar het zeg gen van Schmidt, klaarheid gebracht in de betrekkingen tusschen het weer van Ncford- Rusland en van Noord-Amerika. Hij hoop te, dat na de vestiging van een aantal an dere ijskampen, het weersvraagstuk van de wereld zou kunnen worden opgelost. Het zomerklimaat aan de Noordpool was een heel stuk zachter gebleken, dan ver wacht werd en leverde dikwijls tempera turen boven het vriespunt op. Het klimaat aan de Pool was geenszins constant en stond grootendeeis onder invloed van dezelfde lage druk-cyclonen als de rest van het Noordelijk halfrond. Wat de diepte van de zee betreft, was ge bleken, dat deze ruim duizend meter grooter was dan de onderzoekingen van Nansen hadden laten verwachten. Met behulp van astronomische instrumenten was een uit gestrekt stuk onbekend gebied in kaart ge bracht, waardoorheen de drift het kamp gevoerd ha-i. Na een drift van een heel jaar hoopte men het geheim van de stroomin gen tusschen de Pool en den Atlantischen Oceaan ontdekt te hebben. Over de practische mogelijkheden in den tocht van Tsjkalof c.s. van Moskou over de Noordpool naar de Vereenigde Staten wilde hij zich niet uitlaten. Het vestigen van luchtvaartbsses op Poolijsvelden was denk baar, maar voor dat er van geregelde trans- polaire diensten sprake kon zijn, zouden Canada en Alaska de reusachtige taak op zich moeten nemen, welke de Sowjet-Unie reeds volbracht had en een uitgestrekt net van draadlooze meteorologische stations binnen den Poolcirkel oprichten. In de volgende vergadering van de Acade mie van Wetenschappen van de Sowjet- Unie zal Schmidt rapport uitbrengen over de voorloopige resultaten van het weten schappelijke onderzoek. DE GEVANGENE VAN BERCHTESGADEN. KANTONGERECHT TE ALPHEN AAN DEN RIJN. Alleen de getuige kreeg schade vergoeding. Allereerst had zich te verantwoorden v. D. uit A1 p h e n, die niet was versche nen. Hij had de veiligheid van het ver keer in gevaar gebracht als bestuurder van een vrachtauto. Als getuige werd ge hoord de bestuurder van de aangereden auto, die zich civiele partij wilde stellen voor de schade. Ter zitting bleek echter, dat deze getuige geen eigenaar der auto was en dat de schade aan den eigenaar was voldaan. De eenige schade was voor een getuige, een bij die gelegenheid ge broken thermosflesch, waarvoor hem 1.schade werd toegekend. Verdachte werd bij verstek veroordeeld tot 40. subs. 20 dg. tevens met veroordeeling van gemelde schade van f 1. Vroeg opstaan gestraft. De bakker D. te A1 p h e n was ten laste gelegd overtreding der arbeidswet. In strijd met de desbetreffende bepalingen was hij voor 5 uur 's morgens in de bak kerij met zijn personeel aan het werk aangetroffen. Verdachte voerde ter ver dediging aan de moeilijkheden vor zijn bedrijf, als hij pas om 5 uur met het werk kan beginnen, omdat hij zijn cliënten dan te laat kan bedienen. Reeds eerder bleek hij veroordeeld; inmiddels is hij weer zelfs geverbaliseerd, doch hij voerde aan, dat hij alles in zijn bedrijf in het werk stelt om deze overtredingen te ontgaan en nu niet meer voor 5 uur met het werk begint. De ambtenaar en kantonrechter wilde, met het verweer rekening houden, doch hielden verdachte voor, dat hij zich van herhaling dezer overtreding moet onthouden. Eisch en veroordeeling 2 maal 2.subs. 2 maal 2 dg. Teveel gepraat. W. uit Voorburg had als bestuurder ko mende uit de Bruggestraat te A1 p h e n, niet gelet op het stopbord. Toen het bord „stop" aangaf was hij over. de verkeers- lijn gereden; bovendien had hij zich zon derling gedragen tegenover den betrok ken agent van politie en dezen de opmer king gemaakt: „U maakt het verkeer in de war" althans .woorden van dergelijke strekking. Tevens had hij zich met een schrijven hieromtrent tot den burgemees ter gewend. De betrokken agent van poli tie v. G. verklaarde, dat verdachte inder daad over de stoplijn was gereden en zich onhebbelijk had gedragen. Het was geens zins de bedoeling geweest verdachte te verbaliseeren als hij vreemdeling was geweest en met de verkeerssituatie niet op de hoogte was, doch zijn zonderling gedrag had hem een proces-verbaal ge kost. Verdachte bleef er bij, dat hij niet over de stoplijn was gereden, doch op een wenk van den agent was doorgere den en toen weer had gestopt, toen deze beduidde dat hij moest blijven staan met zijn wagqn. Hij beweerde voorts, dat niet hij doch de agent onhebbelijk was ge weest. Gelet op de verklaringen van den agent verzocht hij den ambtenaar en kan tonrechter hem te beschuldigen van mein- I eed, wat ambtenaar en kantonrechter deed opmerken, dat een dergelijk optre den ontoelaatbaar was en wel bleek dat verdachte zonderlinge manieren er op na houdt en zeer aanmatigend is. Na het hooren van een getuige a décharge, die beweerde vrijz. herv. te zijn en tot ver wondering van ambtenaar en kanton rechter bezwaar maakte tegen het afleg gen van den eed, en deze toch aflegde, doch betrekkelijk weinig in het midden kon brengen, werd verdachte veroordeeld tot 2.50 subs. 2 dg., onder de opmerking dat het feit zelf niet zoo ernstig werd aangerekend, daar mogelijk een vergis sing in het spel was, doch het optreden van verdachte laakbaar was. P. R. udt Rijnsaterwoude, die zijn wagen onverlicht had buiten laten staan, De gezondste tanden, indien U poetst met wat goeds, dus met Tube 60 en 40 ot. Doos 20 ct. SV0RGL doch ter verontschuldiging aanvoerde, dat hij zijn auto onder een lantaarn had geplaatst die later was uitgegaan, werd veroordeeld tot 2.subs. 2 dg. Een fuik aan flarden gevaren. K. R., schipper te Nieuwkoop, had zonder vergunning met zijn motorboot door mechanische kracht voortbewogen, door de hoofdeling van de Kadewetering gevaren en met de schroef van zijn boot een vischfuik van J. Gr. stuk gevaren, waarvan de schade bedroeg 15.00. J. Gr. stelde zich voor deze schade ci viele partij. Ter zitting bleek dat ver dachte en Gr. een afspraak hadden over het doorvaren met een draaiende schroef door de z.g. hoofdeling. Dit nam niet weg, dat R. hiervoor geen vergunning had. Over de schade ontstond verschil. Eerst had Gr. het af willen maken voor 7.50, doch toen Gr. dit weigerde en hij verbaal op had laten maken had de agent vol gens zijn mededeeling gezegd, dat hij een nieuwe fuik kon vorderen ten bedrage van 15.Dan is u verkeerd ingelicht, antwoordde de kantonrechter. De ambte naar, die het geval komisch opvatte, kwam als bemiddelaar tusschenbeiden en hakte den knoop door, zeggende: betaal nu maar 7.50 en gaat als goede vrien den naar huis. R. bleek echter geen geld althans niet voldoende bij zich te heb ben, waarop de ambtenaar hem aanried vast een gedeelte te betalen. Verdachte moest echter van afbetaling niets hebben en zei fideel: ik betaal het tegelijk. Ver oordeeling werd ƒ1.subs. 1 dg. en be taling der schade tot 7.50. Gezakt nog vóór het examen! G. v. d. K., landbouwer te Z w a m m e r- d a m, had zonder rijbewijs en de bevoegd heid te bezitten met een auto gereden en schoolkinderen vervoerd. Verdachte ver voerde zijn eigen kinderen en 3 andere kinderen, omdat zijn chauffeur ziek was. Voorts voerde hij aan dat hij goed kon rijden en een weg reed die u, aldus tot den kantonrechter, nooit zult kunnen uit rijden. Begrijpelijk was deze uitdrukking zeer misplaatst. De ambtenaar vond het optreden van verdachte hoogst ernstig en gevaarlijk temeer daar verdachte heeft beweerd geen examen ter verkrijging van het rijbewijste willen doen, omdat de eischen voor rijvaardigheid zoo zwaar zijn. Verdachte deelde daarop mede, dat hij examen had gedaan, doch was gezakt en binnenkort weer opnieuw examen moet doen. De brigadier der rijks veld wacht had verdachte bij het beteekenen der dagvaar ding opnieuw geverbaliseerd en hem be vel gedaan niet meer te rijden, daar hij We hebben al eens verteld, hoe geïso leerd Hitier woont te Berchtesgaden, in de Beiersche Alpen. De Sunday-Express heeft nu nog nadere gegevens, waaruit blijkt hoe zeer de Führer gevangene is in het oord waar hij bijna altijd vertoeft. Evenals Sta lin omgeeft hij zich met een ondoordring- baren muur van voorzorgen. Als we daar bij vergelijken hoe vrij en ongedwongen de Oranjes zich door Amsterdam bewegen, schijnen we toch in een gezegend land te wonen. Hoe ziet Hitler's berghuis in Berchtes gaden er eigenlijk uit? Naar de postkaarten te oordeelen die overal in het land verkocht worden, den ken de menschen, behalve dan die in Berchtesgaden, dat het ongeveer een rust plaats is waar Hitier vertoeft, als zijn dage lij ksche bezigheden zijn afgeloopen. Eens was dat zoo, maar nu is Berghof, zooals Hitier zijn woning noemt, een paleis ge worden. Er kunnen gemakkelijk meer dan veertig gasten geherbergd worden in de luxe-kamers. Natuurlijk heeft iedere ka mer telefoon. Op een van de knoppen staat eenvoudig „Führer". De kleine bergweg, die eens naar het huis voerde, bestaat niet meer, in plaats daarvan heeft men een grooten 120 mijl langen weg aangelegd, die Berghof onmid dellijk met München verbindt. Voor de Rijkskanselarij is hier intusschen ook een gebouw verrezen. De kamers van den Füh rer liggen geheel afgezonderd, zoodat hij zich, wanneer hij wil, daar kan terugtrek ken. Theoretisch kan iedere gast te allen tijde met den Führer spreken, maar in de practijk is het niet zoo gemakkelijk hem te bereiken. Afgezien nog van luxe is Berg hof een ware vesting geworden. Kort ge leden zijn de barakken voor Hitler's S.S. lijfwacht gereed gekomen, evenals de ka mers voor zijn secretarissen. Van de straat af is het huis nauwelijks te zien. De ge- heele zijde van den berg wordt met elec- trisch geladen draad omzoomd. Hier en daar in de bergen ziet men zeer romantisch uitziende torentjes, die aan het bergachtige Beieren herinneren. Zij zijn echter niets anders dan verdedigingsposten, die van machinegeweren voorzien zijn. Rechts van den straatweg ziet men een groot gebouw in Beierschen stijl. Dat is voor de wachten, die iedere kromming van de straat goed kunnen bewaken. Mijlen ver in de bergen is het afweergeschut gebouwd, om vijande lijke vliegers omlaag te halen. Natuurlijk heeft Berghof ook bom- en gasvrije kelders. De Geheime Staatspolitie zorgt er voor, dat Berchtesgaden regelma tig van „ongewenschte elementen" bevrijd wordt. In ieder hotel ligt een lange vra genlijst, die de gasten moeten beantwoor den. Niemand jnag zonder een bijzonder verlof de straat naar Berghof berijden. Geen auto mag onderweg stilhouden. Als de bekende wagencolonne van Berghof een j gast naar München brengt, dan wordt het I geheele verkeer stilgelegd. I Meermalen heeft men foto's gezien, waarop Hitier staat afgebeeld terwijl hij boerenkinderen uit Berchtesgaden met de hand over het hoofd strijkt. In dit deel van Beieren echter gelooft geen mensch meer aan het sprookje, dat Hitier zich in Berch tesgaden onder de gewone menschen ver toont. De inwoners van Berchtesgaden heb ben genoeg van Berghof gehoord en weten dat hun woonplaats de eigenlijke hoofdstad van Duitschland geworden is.'Maar zij ver moeden misschien ook, welk lot hun moge lijk te wachten staat, als Duitschland straks in een nieuwen oorlog gewikkeld wordt Hitier regeert Duitschland van zijn Beier schen bergtop af. Hij is zóózeer van allen afgescheiden en onbereikbaar, als slechts een lama in het Himalaya-gebergte het zijn kan. „Tyd". anders aan den officier van Justitie mach tiging zou vragen de auto in beslag te ne men. Eisch 25.subs. 25 dg. met de ontzegging voor den tijd van 1 jaar van de bevoegdheid tot het besturen van auto's. Veroordeeling conform. Naspel van de verkiezingen. G. J. v. Z. uit den Haag, moest terecht staan, omdat hij in H o o g m a d e op 8 Mei op een leegstaand perceel N.S.B.- pamfletten had aangeplakt. Verdachte beweerde niet te hebben geplakt doch ze kere R., die als getuige werd gehoord en zulks ruiterlijk bevestigde. Als getuigen werden gehoord de bakker v. d. V. en koster der R. K. kerk die tevens ver klaarden, dat de pastoor de pamfletten had verwijderd. Ook de huishoudster mej. Roseline Paulus had gezien dat was ge plakt. Het bleek inderdaad, dat een ver gissing in het spel was en verdachte en getuige R., die feitelijk verdachte had moeten zijn, geleken zooveel op elkaar dat een vergissing begrijpelijk was. Ver dachte Z. werd dan ook vrijgesproken en R. die opnieuw zou worden gedagvaard trof terstond een schikking voor een be drag van 5. Een onoogelijk varken. G. S. uit Hazerswoude, die een varken had geslacht en hiervan het borst- vlies had verwijderd voor de keuring, voerde aan, dat hij zulks had'-gedaan om dat de longen er zoo onoogelijk uitzagen. De amtenaar vond dit ernstig omdat het varken blijkbaar besmet was met t.b.c.; doordat het genoemde vlies was verwij derd, werd het onderzoek bemoeilijkt. Daar verdachte nimmer voor een derge lijk delict heeft terecht gestaan en blijk baar niet heeft begrepen, welk kwaad hij had kunnen veroorzaken, werd hij over eenkomstig den eisch veroordeeld tot 30.subs. 20 dg.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7