ZATERDAG 3 JULI 1937 DE LEIDSCHE COURANi EERSTE BLAD - PAG. 2 De controle-kwestie op hetdoode punt Duitschland en Italië tegen Engeland en Frankrijk Beide partijen verwerpen elkanders voorstellen HOE WORDT HET WEEP KANS OP OMSLAG. DE BILT SEINT: Zwakke tot matige Oostelijke tot Zuide lijke wind, aanvankelijk helder tot licht bewolkt, later toenemende bewolking, aan vankelijk droog, later toenemende kans op regen of onweer, aanvankelijk warm, later koeler. Hoogste barometerst.: 769.1 te Ingö. Laagste barometerst.: 740.4 te Seydisfjrord. De depressie in het Westen werd dieper, doch blijft ver van onze omgeving. De lang gerekte secundaire trok in Oostelijke rich ting en veroorzaakt op IJsland en in Ier land zeer zware regens (te Valentia en Blacksod aan de Westkust 56 en 42 m.m.) Het gebied van hoogen luchtdruk trok naar het Oostzeegebied en bedekt thans geheel Centraal en West-Europa en reikt van de Middellandsche Zee tot aan de Poolzee. Behalve in Ierland, waar een sterke afkoe ling intrad, werd het overal veel warmer. In Scandinavië en op het vasteland heerscht prachtig zomerweer met droge continentale winden. In Frankrijk is het geheel wind stil. Alle bergstations in de middelgeberg ten en de Alpen melden helders Jucht met hooge temperaturen en groote droogte (Santis plus 7, Jungfraujoch min. 1 gr.). Het is te voorzien, dat het mooie weer over al zal aanhouden, maar dat er rekening gehouden moet worden met de toenemende kans op een omslag met onweer of regen. LUCHTTEMPERATUUR. 25.3 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Zaterdagnamiddag 9.55 uur tot Zondagmorgen 4.13 uur; van Zondagna middag 9,54 tot Maandagmorgen 4.14 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zondag 4 Juli: voorm. 11.39 en nam. 0.17 uur; op Maandag 5 Juli voorm. 0.56 en nam. 1.06 uur. WATERTEMPERATUUR. Poelmeer 20 gr. C. De Zijl 19.5 gr. C. LUCHTVAART Volgens radioberichten van de kust wacht van. Honoloeloe zou de aviatrice Amelia Earhart waarschijnlijk in den Oceaan gestort zijn op bijna 100 mijlen afstand van het eiland Howland. Donderdagavond 20 uur (G.T.) bevond zij zich op ongeveer 160 K.M. afstand van ge noemd eiland, waar zij een uur later ver wacht had kunnen worden. Een telegram uit New York luidt: De kustwachtkotter Itasca, gestationeerd op het eiland Howland (tusschen Hawaii en de Fidzji-eilanden), gaat op onderzoek uit naar Amelia Earhart, die draadloos had gemeld dat zij nog slechts voor een half uur brandstof aan boord had en nog geen land in zicht had. De kustwachtstations van Californië mel den, dat in het laatste bericht, dat van Amelia Earhart werd opgevangen, en dat om 19 uur (G.M.T.) was uitgezonden, ge zegd werd, dat de aviatrice niet zeker was van haar positie en nog slechts voor een half uur benzine over had. Deskundigen zijn van meening, dat het vliegtuig het eiland Howland voorbij is gevlogen, en waarschijnlijk ten Noorden van. dit eiland in zee is gestort. Putman, de echtgenoot van de aviatrice, heeft verklaard, dat het vliegtuig was uit gerust met een rubber reddingboot, vuur pijlen en noodrantsoenen. De directie van de fabrieken, waar het vliegtuig gebouwd is, heeft verklaard, dat het toestel, dank zij de waterdichte tanks, voor onbepaalden tijd zou kunnen blijven drijven. Uit Howland wordt gemeld, dat het zicht rond het eiland goed is en de zee kalm. De kustwachtstations hebben het s.s. „Roger Taney", dat een amphibie-vliegtuig aan boord heetf, van Honoloeloe naar Howland gezonden. BESPREKINGEN VOOR EEN ZEPPELIN VERBINDING MET INDIë. De heer Bronsing naar Friedrichshafen. Naar wij vernemen zal de heer A. F. Bronsing, een der directeuren van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland", die VERGADERING VERDAAGD. Zooals wij in een gedeelte van oaize op laag van gisteren reeds hebben meege deeld, hebben Duitschland en Italië in de zitting van de non-interventie-commissie verklaard, dat zij het voorstel verwerpen, volgens hetwelk de controle aan de Spaan- sche kusten alleen door Frankrijk en En geland zou worden waargenomen. Duitschland en Italië stellen voor, het huidige controle-systeem te laten varen en de beide partijen in Spanje te erken nen als oorlogvoerenden; de Europeesche landen zouden dan de plichten van neu trale staten overeenkomstig de internatio nale wet op zich nemen. Beide landen verklaren, het beginsel der niet-inmenging beslist te willen hand haven. Daar Engeland en Frankrijk niet bereid waren op dit Duitsch-Italiaansche voor stel in te gaan, is devergadering ver daagd. HET COMMUNIQUé VAN DE VERGADERING. In het communiqué, dat door de niet- inmengingscommisise is gepubliceerd, wordt o.a. gezegd: De subcommissie heeft besloten de ver gadering te verdagen, teneinde de verte genwoordigers in staat te stellen hun re geering op de hoogte te stellen van den toestand, zooals deze thans is. De voor stellen, welke Duitschland en Italië heb ben gedaan, zullen ter kennis van alle leden van de commissie worden gebracht. Lord Plymouth, die de vergadering opende, heeft verklaard, dat de Britsche regeering geen einde van de niet-inmen- gingscommissie wenscht. Zij is voor de politiek van niet-inmenging, indien deze gepaard gaat aan het uitoefenen van con trole. Dit acht zij een essentieel deel hier van. Lord Plymouth verklaarde verder, dat indien het controleplan niet kan worden doorgevoerd en geen overeenkomst dien aangaande kan worden bereikt, zij die hun toestemming onthouden het voort zetten van de niet-inmenging zeer moei lijk, zoo niet onmogelijk zouden maken. De vertegenwoordiger van Portugal zeide in beginsel geen enkel bezwaar te hebben tegen de Fransch-Britsche voor stellen en indien de commissie eenstem mig het voorstel aanneemt, dan is ook zijn regeering bereid het te aanvaarden. Vervolgens dienden de vertegenwoor digers van Duitschland en Italië hun voor stel in, waarna de vertegenwoordiger van België verklaarde, dat zijn regeering haar volledigen steun gaf aan het aanbod van de Britsche en Fransche regeering om de controle ter zee aan de Spaansche kust voort te zetten. Ook de vertegenwoordi ger van Zweden verklaarde dat zijn re geering dit voorstel steunde. De vertegen woordiger van Tsjecho-Slowakije zeide eveneens, dat zijn regeering de Fransch- Britsche voorstellen aannam. Verder was hij van oordeel, dat zoo spoedig mogelijk een voltallige zitting van de commissie bijeengeroepen moest worden teneinde den nieuw geschapen toestand te bestu- deeren en eerlijk alle nieuwe voorstellen tot het doeltreffend handhaven van de niet-inmenging te onderzoeken. De vertegenwoordiger van Frankrijk zeide o.m. dat het toekennen van de rech ten van oorlogvoerenden aan beide par tijen in Spanje duidelijk een kwestie van politiek is, waarvan het gevolg zou zijn, dat de verhoudingen in Spanje gewijzigd zouden worden en de opstandelingen ver heven zouden worden tot het peil van de wettige regeering. Corbin kon nu reeds mededeelen, dat zijn regeering niet bereid is dezen weg in te slaan. Het is welbekend, dat de vlootkrachten van beide partijen niet gelijk zijn en de controle zou worden uitgeoefend door den sterkste. Ook is welbekend, dat geen van beide partijen een doeltreffende blokkade zou kunnen uitoefenen, hierdoor zou de wettigo internationale handel ernstig wor den geschaad en een dergelijke toestand zou tot ernstige incidenten kunnen leiden. De vertegenwoordiger van Italië uitte vervolgens de hoop, dat alle regeeringen zouden instemmen met het voorstel van Duitschland en Italië. De vertegenwoordiger van de Sovjet- Unie bevestigde, dat zijn regeering de Fransch-Britsche voorstellen zou steunen. Hij moest evenwel de houding van zijn re geering voorbehouden ten aanzien van de voorstellen van Duitschland en Italië. Hij zooals men weet een uitgebreide studie heeft gemaakt van het vraagstuk eener luchtschipverbinding op Indië, over een paar weken zich opnieuw naar Friedrichs hafen begeven. De heer Bronsing zal daar besprekingen hebben met dr. Eckener, welke in verband met diens reis naar Amerika en de kwestie van den u'tvoer van helium van veel be lang zijn. Na deze besprekingen met dr. Eckener, waarbij de heer Bronsing zich op de hoogte zal stellen van de nieuwste ge gevens, betreffende den bouw van lucht schepen op de Zeppelin-Werke", zal hij deze zaak bij onze regeering aanhangig maken en bij haar belangstelling trachten te wekken voor een luchtschipverbinding met Indië. noemde dit plan destructief en het aanne men hiervan zou een doodelijken slag toe brengen aan de niet-inmenging. De vertegenwoordigers van Italië en Duitschland antwoordden op deze woor den. Vervolgens stelde de vertegenwoor diger van Portugal voor, de vergadering te verdagen, teneinde een mogelijkheid te zoeken opdat de vier betrokken mo gendheden volledig zullen kunnen samen werken. Lord Plymouth zeide, dat het plan een essentieel punt zou missen, indien de controle ter zee zou worden opgeheven. Hiervan zou slechts een van de beide par tijen voordeel hebben en het zou niet on partijdig zijn. Het voorstel van Duitschland en Italië is voor de Britsche regeering niet aan vaardbaar. Hij herhaalde, dat het Fransch- Britsche voorstel gehandhaafd zou blij ven. De vertegenwoordiger van Italië ver klaarde ten slotte, dat hij opdracht had de commissie mede te deelen, dat tot na der order de Italiaansche koopvaardij schepen voort zouden gaan de controle havens aan te doen en waarnemers aan boord te nemen, terwijl ook het Italiaan sche personeel dat werkzaam is op de bureaux van den niet-inmengingsraad ge handhaafd zal blijven. Indien de commis sie een nieuw controleplan aanneemt, is de Italiaansche regeering bereid de positie van haar waarnemers opnieuw in studie te nemen. Verder verklaarde hij, dat de Italiaan sche regeering gaarne bereid is het voor stel tot onmiddellijke evacuatie van de niet-Spaansche gewonden aan te nemen. SPORT DAMMEN. DE STRIJD OM HET WERELD KAMPIOENSCHAP. De slotpartij uit de match om het. we reldkampioenschap zal wordên gespeeld Maandag a.s. des avonds 7 uur in de lunchroom van „de Bijenkorf", Wagen straat 32 te Den Haag. Na afloop zal de officieele huldiging der spelers plaats vin den. Het eere-comité, benevens het bestuur van den N.D.B. zijn uitgenoodigd. De hul diging der spelers zal per radio worden uitgezonden door de N.C.R.V. en de V.A.R.A., terwijl de N.C.R.V. tevens èen ooggetuigeverslag zal geven, verzorgd door de heeren J. Schroder en W. Hoek stra. Er is tevens gelegenheid voor allen, die belang stellen in deze match de spelers te complimenteeren. Een gezellig bijeenzijn van alle aanwe zigen zal het slot zijn van deze spannende sportgebeurtenis. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Bevorderd tot doctor in de Rechts geleerdheid, op proefschrift getiteld: „Po litie en Justitie, een studie over Holland- schend staatsbouw tijdens de republiek", de heer J. V. Rypperda Wierdsma, geboren te Nijmegen (cum laude). Geslaagd: candidaatsexamen Theologie: mej. A. H. Reindersma, Den Haagg; apothekersexamen eerste gedeelte: de dames: A. D. S. Adolfs, Voorschoten; L. Drayer, Schiedam, O. J. Meyers, Leiden; J. E. Ulrich, Rotterdam; en de heeren C. O. Bierman, Den Haag, C. J. van Boxtel, Princenhage, H. A. M. van Steenbergen, Den Haag. (De heer C. W. J. M. de Ruyter, die gis teren slaagde voor het artsexamen, le ge deelte, komt niet uit Leiden, maar uit N o o r d w ij k). UIT DE OMGEVING DE KAAG. Poststation geopend. In de Kaag is een poststation geopend. Voor de Kagenaars be- teekent dit een heele vooruitgang. Het post station is door de P.T.T. als proef ingesteld gedurende de zomermaanden, maar de Kagenaars hopen dat aan dezen P.T.T.- zomer geen einde komen zal. STOMP WIJKVEUR. Kostelooze rijwielmerken. De inspec teur der Invoerrechten en Accijnzen te Den Haag maakt bekend, dat zij, die mee- nen of kunnen aantoonen in aanmerking te komen voor een kosteloos rijwielbelas- tingmerk, een aanvraag tot bekoming van een kosteloos rijwielmerk persoonlijk kun nen doen, voor hen, die te Leidschendam, Stompwijk en Veur wonen, bij den dienst- geleider te Veur, die daartoe zitting houdt, ten Raadhuize te Stompwijk, Delftschekade 28 en wel op Vrijdag 16 en Vrijdag 23 Juli van 2.306 uur namiddags en op Dinsdag T. P. T. (The Perfect Tailor) Voor Leiden en Omstreken hebben wij de vertegenwoordiging van onze T. P. T. Maat- en Sportkleeding opgedragen aan: Het Herenmode Huis TOM WESTEN, Breestraat 75 Dir. T. P. T. 4432 Hoofdkantoor A'dam. 27 Juli en Dinsdag 3 Augustus a.s. van 78.30 uur namiddags. Blijkt na het in te stellen onderzoek, dat een belastingmerk kan worden verstrekt, dan kan dit op een der aangegeven tijdstip pen aan het opgegeven adres worden af gehaald. Opgemerkt wordt, dat de formu lieren uitsluitend op de aangegeven uren en op voorgenoemd adres verkrijgbaar zijn. St. JoseplisSezellen. Zondag 4 Juli na de H. Mis van 7 uur Algemeene H. Com munie der leden. Geen bijeenkomsten. Dinsdag te 8 uur bijeenkomst. Donder dag te 8 uur biljartclub A.D.O. en Zater dag na het Lof bijeenkomst. SASSENHEEVI. Gasbedrijf. De concurrentie van de petroleum had het gasverbruik in 1935 on der dat van 1926 gebracht, ofschoon het aantal inwoners per 31 December 1935 ruim 28 pet. gestegen was sinds ultimo 1926. Waar het afneem-contract met Leiden einde 1936 af zou loöpen, en de Raad in December 1935 reeds besloten had een veel voordeeliger overeenkomst met Lisse te sluiten, werd, ten einde verdere klant-ver lies te voorkomen, besloten om reeds van af 1 Maart '36 een veel goedkooper tarief in te voeren, bestaande uit een maandelijks vast-recht plus een bedrag van 3 cent per M3., welk besluit geschat werd aan de re serve van het gasbedrijf (per 31.12.36 groot ƒ24.152) ƒ8.600 te kosten. Het kostte echter ƒ9695.80, welk bedrag met het verlies van 1935 ad ƒ1189.89 een totaal-strop maakt voor de laatste 2 jaren van ƒ10.880.69. Dat het doel der verlaging bereikt zal worden blijkt uit het feit dat voor 1936 een vooruitgang in gebruik te constateeren valt van 13.85 pet. tegenover 1935. In 1936 werd n.l. 460.372 M3. afgeleverd. Over de rechtvaardigheid van het vast recht-tarief hoort men klachten, en het ge meentebestuur zal daaraan zeer zeker de noodige aandacht wijden, men moet echter niet vergeten, dat de z.g. grensgevallen on vermijdelijk onbillijklieden in zich moeten sluiten. Het hoofd-buizennet werd in 1936 niet uitgebreid en was op 31 December 12.971 M. lang. Over een lengte van 214.50 M. werd wel de bestaande buis door een van grooter doorlaat-vermogen vervangen. Daags voor Kerstmis had de grootste af levering per etmaal plaats n.l. 1760 M3., d.i. 2 Yx maal de gashouder aan de Molen straat vol. Op 19 Februari werd slechts 939 M3. afgeleverd. Gedurende de maand December werd ruim 50.000 M3. afgeleverd tegen 22.277 en Februari, toen het nieuwe tarief - nog niet bestond. De straatverlichting vroeg 3713 M3. Het gasverlies was 5.79 pet. tegen 7.25 pet. in 1935. Op 31 December waren aangeslotèn 1081 verbruikers, n.l. 447 „gewone", 622 „pen ning" en 12 „munt"-verbriukers. In huurkoop werden toestellen verstrekt voor e enbedrag van 757.30, d.i. ruim 100 pet. meer dan in 1935, toen voor slechts 317.80 werd afgeleverd. Op leeningen werd afgelost ƒ4053.12, waardoor de totaal-schuld tot ƒ57.622.21 verminderde. Aan interest werd betaald 3377.08, incl. de interest aan de gemeente betaald voor gelden opgenomen in Rek.- Crt., waarvan het credit-saldo per 31.12.36 19.686.53 bedroeg. Verwacht wordt, dat de exploitatie in 1937 weder sluitend zal zijn. Men moet echter bij bestudeering van bovenstaande gegevens, niet uit het oog verliezen, dat de afschrijvingen op buizennet, gashouder, en ander materiaal, niettegenstaande de slech te uitkomsten, normaal zijn toegepast, wat ook een bedrag van ƒ4816.96 gevraagd heeft. Deze, immer zeer voorzichtige be- heers-politiek, heeft gemaakt, dat dit jaar de onoverkomelijke strop zonder een en kele moeilijkheid opgevangen kon worden. BINNENLAND. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. H00GLEERAARS3EN0EMING TE DELFT. Bij K. B. van 30 Juni is benoemd tot ge woon hoogletraar in de afdeeling der scheikundige technologie aan de technische Hoogeschool te Delft om onderwijs te ge ven in de analytische scheikunde; dr. P. Karsten, conservator aan het pharmaceutisch laboratorium der Rijks universiteit te Groningen. COMMISSIENOTEERING VOOR NED. BOTER. De commissienoteering voor Nederland- sche boter is heden vastgesteld op 73 cent per kg. VARKENSPRIJZEN. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat de prijzen voor de met ingang van heden aan de Nederlandsche veehouderij-centrale te leveren varkens bestemd voor baconbe- reiding zijn verhoogd met 2 cent per kg. geslacht gewicht. AGENDA LEIDEN. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters: de Jager, Kortman, Hovens Gréve, Kors en Simons. De Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Leemhuis, Tel. 2030. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken worden van Maandag 2(i Juni tot en met Zondag 4 Juli a.s. waargenomen door de apotheken: S. F. Reijst, Steenstraat 35, tel. 136 en A. J. Donk Doezastraat 31, tel. 1313. J. Doedens, Wil- helminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. Schip met juweelen in beslag genomen In den haven van Vlissingen AFKOMSTIG VAN SPAANSCHE BANKEN. In den afgeloopen nacht is door den officier van justitie te Mid delburg in beslag genomen het En ge Ische stoomschip „Thorpienoll", welk schip op de reede van Vlis singen lag en een lading inhad van kisten met waardegeld en juwee len, welke door het Linksche front der Spanjaarden in beslag waren genomen in particuliere banken in Bilbao, voordat deze stad door de troepen van Franco was ingeno men. In deze banken waren ook Engelsche en Fransche belangen vertegenwoordigd. Deze schatten waren in drie schepen geladen, welke schepen hebben zee gekozen met onbekende bestemming. Twee dezer sche pen zijn intussch'en in de haven van Laro- chelle, in Frankrijk, in beslag genomen, doch het derde schip, namelijk het onder Engelsche vlag varende Spaansche schip „Thorpeholl", heeft kans gezien, te ont snappen, en kwam Vrijdagmiddag aan de rede van Vlissingen, alzoo op territoriaal gebied. Hier wachtte het schip op orders, waar heen het de schatten moest vervoeren. Intusschen waren de bewegingen van het schip goed nagegaan, met het gevolg, dat Vrijdagavond op het bureau van politie te Vlissingen een conferentie werd gehouden tusschen den officier van justitie te Mid delburg, baron van der Feltz, en den com missaris van politie te Vlissingen, den heer Gas in jet, terwijl mede aanwezig waren een Fransche advocaat, ter verdediging van de belangen van de banken van Bilbao, die ter zijde werd gestaan door een Nederland sche collega, mr. Van der Beke Callenfels. Bij deze conferentie was voorts aanwezig de Britsche consul te Vlissingen, de heer de Bruine. Besloten werd, beslag te leggen op de „Thorpeholl". Daar de mo gelijkheid niet-was uitgesloten, dat het schip zich niet aan het Nederlandsche gezag zou onder werpen, is door de justitie de hulp ingeroepen van de militaire auto riteiten, waarna de ondercomman dant van de marine te Vlissingen, kapitein ter zee van der Stad, H.M.'s „Brinio" ter beschikking stelde, onder commando van den luitenant ter zee eerste klasse, Van Nieuwenhuizen. De officier van justitie, de commissaris van politie en de Britsche consul zijn daar op tegen middernacht met de zee-sleep boot „Goliath" naar het schip gevaren, aan boord waarvan geconfereerd is met den Engelschen kapitein. Intusschen voer H.M.'s „Brinio" rond het schip, zoo nu en dan haar felle zoeklich ten op het schip richtende voor eventueele gevallen van tegenstand en ter beveiliging van de aan boord zijnde autoriteiten. Door een deurwaarder is daarop beslag op het schip gelegd en is dit door twee sleepboo- ten onder begeleiding van de „Brinio" naar de buitenhaven te Vlissingen gesleept, waarna het schip hedenmorgen vroeg naar een der binnenhavens is overgebracht. Het schip is aldaar onder strenge bewaking van de politie gesteld. Niemand van de bemanning, bestaande uit Spanjaarden, mag het schip verlaten. Het gevolg van deze in beslag neming zal zijn, dat verscheidene processen zullen worden gevoerd over de vraag, wien de schatten, welke het schip aan boord heeft, zullen worden ter hand gesteld. Amelia Earhart verongelukt In den Oceaan gestort OP ZEE MET EEN HALVE LITER BENZINE.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2