28ste Jaargang VRIJDAG 2 JULI 1937 No. 8764 S)e £eidó<^(5oti/tamt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, b« vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 f GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 V Samenwerking der christelijke partijen De socialistische pers tracht te suggeree- ren „bewijzen" mogen we het niet noe men dat „het christelijk geloofsbezit niet voldoende eenstemmigheid van optre den waarborgt, om vruchtdragenden ar beid te bewerkstelligen". Het „bewijs" wordt dan gegeven in de zen zin: „Dat is het reeds het geval in de sfeer der meer geestelijk zaken als de Zon dagsheiliging en het processieverbod, doch komt in nog sterkere mate uit op het gebied van de stoffelijke be langen". 't Is duidelijk op de eerste plaats: dat verschil van meening betreffende de toepassing van beginselen op enkele pun ten geenszins wil zeggen, dat op alle pun ten dat verschil van meening bestaat!! 't Is verder allerduidelijkst, dat de chris telijke partijen in vele belangrijke punten van practische politiek „in de sfeer der meer geestelijke zaken" eenstemmig zijn, Zij kunnen gezamenlijk optreden tegen de openbare ondermijning van de door allen erkende christelijke zeden op verschei den terrein; tegen de ondermijning van het recht der ouders op een opvoeding hun ner kinderen, zooals zij deze in geweten wenschen; tegen wat men in het algemeen kan noemen: een verheidensching der sa menleving. En zelf wat de genoemde ver schilpunten betreft is in de kern bij alle verschil mogelijk een zekere overeenstem ming te bereiken. Natuurlijk, het Katho licisme en het Protestantisme hebben diep gaande principieele verschillen. Menschen met warme coalitie-liefde hebben wel 'ns den indruk gewekt, alsof er tusschen beide een gradueel verschilletje zou bestaan! 't Is maar al te waar, dat er ernstige prin cipieele verschillen zijn! Maar: toch is er „in de sfeer der meer geestelijke zaken" in veel punten, belangrijke punten, eens gezindheid tusschen allen, die Christus er kennen als hun Verlosser en hun Godde- lijken Meester! Wat de behartiging der stoffelijke be langen betreft, is tusschen de drie recht- sche partijen overeenstemming in diep ste beginsel, maar wij erkennen onmid dellijk, dat in de toepassing van dat be ginsel overeenstemming niet.... vanzelf sprekend blijkt te zijn! Trouwens, dat kan ook bij Katholieken onderling worden geconstateerd. Maar daarom is er ook vóór de verkie zing op aangedrongen, dat bij een even tueel samenwerken der rechtsche partijen in een kabinet een program zou worden samengesteld, óók omvattend een min of meer concrete wijze van behartiging der stoffelijke belangen! En ieder is er van overtuigd, dat zulks nu ook inderdaad geschied is; de Katholieken, die zitting hebben genomen in het nieuwe Kabinet, zouden daartoe, ongetwijfeld, an ders niet zijn overgegaan. Wij constateeren, dat de christelijke par tijen elkaar op de basis van hun beginselen kunnen vinden, omdat zij belangrijke grond-beginselen gemeen hebben. En wij hopen, dat zulks in de toekomst zal verwezenlijkt worden, zooals zulks in het vroegere verleden geschied is! In een volgende beschouwing willen wij nog met enkele opmerkingen reageeren op een andere passage in het hier bedoelde artikel in de socialistische pers. A. ERMAN Op bijna 83-jarigen leeftijd overleed te Dahlem (Berlijn) deze zeer groote Egyp toloog. Vooral voor de Egyptische filologie zal zijn werk van het grootste belang blij ven, terwijl hij in meer algemeene ge schriften als „Die Hieroglyphen" en „Reli gion der Aegypter" ook een prettig en on derhoudend causeur bleek. Voorbeeldig in dit opzicht is ook zijn Egyptische cul tuurgeschiedenis „Aegypten und aeg. Le- ben im Altertum". HAZERSWOUDE. FATHER C. DE GROOT van de Congregatie van Mill Hill, die op 18 Juli in de kerk der Paters Carmelieten aan den Groenendijk zijn eerste plechtige H. Mis opdraagt. De wereld in vogelvlucht De terreur in Duitschland tegen de Ker ken duurt onverminderd voort. Gisteren heeft de Gestapo den bekenden Protestant- schen predikant ds. Niemöller gearresteerd, den gewezen duikbootkapitein en sinds eenige jaren predikant te Berlijn. Deze strijdvaardige predikant was een der meest vooraanstaande leiders van de Duitsche Belijdeniskerk, de oppositie-groep van de Evangelische Kerk in Juitschland. Onver schrokken hekelde hij de dwangmaatrege len van de nationaal-socialistische over heid tegen de Kerken en verzette hij zich tegen de bescherming van overheidswege van het opdringerige nieuwe heidendom. Ondanks het verbod deelde hij van den kansel de namen mede van de predikanten die van hun vrijheid waren beroofd. De nationaal-socialisten noemen dat „op hitsende redevoeringen" houden en leiden de personen in een „kwaad daglicht" stel len. Langen tijd heef men dezen populai- ren kanselredenaar niet durven aanpakken, doch thans is de Gestapo daar toch toe overgegaan. De Belijdeniskerk is nu van haar leiders beroofd en weldra zal men nu wel overgaan tot het houden van de reeds lang beloofde „vrije" kerkelijke verkie zingen. Dan komen er nieuwe leiders en wanneer de leden der Kerk zich daartegen verzetten, zal hun worden tegengeworpen dat deze leiders in „vrijheid" gekozen zijn. De methoden onzer naburen hebben wij zoo langzamerhand wel leeren kennen. Het incident op de Amoer is nog niet bij gelegd. Weliswaar worden er onderhande lingen gevoerd, maar deze hebben nog niet tot een resultaat geleid. De Russen j schijnen de eilandjes ontruimd te hebben, i maar nu wordt weer melding gemaakt van een nieuw incident met Russische vlieg tuigen. Intusschen bestaat aan beide zijden den wil om de zaak niet op te blazen. j BINNENLAND BEZOEK VAN DEN CHINEESCHEN MINISTER VAN MARINE AAN ONS LAND. Naar wij vernemen zal de minister van marine der Chineesche republiek, admi raal Chen-Shao-Kwan, dezer dagen een bezoek aan ons land brengen. De minister heeft deel uitgemaakt van de Chineesche delegatie bij de kroning van Koning Geor ge van Engeland en maakt thans een reis door Europa. Zondagochtend wordt hij met den Ber- •jnschen trein te 's Gravenhage verwacht. Maandag zal hij zijn opwachting maken bij den minister van buitenlandsche zaken a.i. dr. Colijn. Om één uur zal de minister van koloniën, de heer Weiter, bij verhindering van den minister van defensie, den heer van Dijk, hem namens de Nederlandsche regeering in het Kurhaushotel een noen maal aanbieden. Vervolgens zal de Chi neesche minister naar Den Helder vertrek ken. Dinsdag zal hij een bezoek brengen aan den onderzee-dienst, het vliegkamp de Mok en den afsluitdijk van het IJsselmeer. Woensdagochtend vertrekt de Chinee sche minister per K. L. M.-vliegtuig van Waalhaven naar Vlissingen, om aldaar de matrozen-opleiding, de werf de Schelde en ie onderzeeboot „O 16" te bezichtigen. De datum van zijn vertrek is nog niet vastgesteld. Hedenochtend om 9.30 uur is Prinses Armgard, de moeder van Prins Bernhard, na een week op het paleis Soestdijk ver blijf te hebben gehouden, per auto naar Detmold vertrokken. Uitgeleide gedaan door Prinses Juliana en Prins Bernhard en tot de hekken nage wuifd, reed Prinses Armgard in de richting Amersfoort weg. Prins Bernhard naar Den Helder. Op Vrijdag en Zaterdag 9 en 10 Juli a.s. zal Z.K.H. Prins Bernhard een bezoek bren gen aan Den Helder. VERKIEZING LID VAN GED. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. In de plaats van minister van Boeijen. De Provinciale Staten van Zuid-Holland zullen op Donderdag 25 Juli des voormid dags om 11 uur in het gebouw van de Eer ste Kamer in buitengewone zitting bijeen komen voor de verkiezing van een lid van Ged. Staten in de plaats van den heer H. van Boeijen, die tot minister van binnen - landsche zaken is benoemd. OPENING JACHT. De Minister van Landbouw en Visscherij a.i. heeft bepaald: 1. dat, behoudens het bepaalde sub. 2, 3, 4, 5, 6 en 7, de jacht op de wildsoorten, als volgt zal zijn geopend: Klein wild. Patrijzen: alle provincies, behalve Lim burg, van 28 Aug. 1937 tot en met 31 Dec. 1937; Limburg van 21 Aug. 1937 tot en met 31 Dec. 1937. Korhanen: alle provincies, van 2 Oct. 1937 tot en met 29 Jan. 1938. Korhennen: alle provincies, van 2 Oct. 1937 tot en met 6 Nov. 1937. Fazantenhanen alle provincies, van 2 Oct. 1937 tot en met 29 Jan. 1938. Fazantenhennen: alle provincies, van 2 Oct. 1937 tot en met 31 Dec. 1937. Houtsnip pen: alle provincies, van 2 Oct. 1937 tot en met 29 Jan. 1938. Hazen: alle provincies van. 2 Oct. 1937 tot en met 31 Dec. 1937. Waterwild. Watersnippen: alle provincies, behalve Groningen, Friesland en Drenthe, van 2 Aug. 1937 tot en met 9 April 1938; Gronin gen en Friesland en Drenthe, van 2 Aug. 1937 tot en met 5 Febr. 1938. Eenden, alle soorten, behalve bergeenden en eidereen- den: alle provincies, behalve Zeeland, van 2 Aug. 1937 tot en met 5 Febr. 1938; Zee land van 26 Juli 1937 tot en met 5 Febr. 1938. Ganzen: alle provincies, van 2 Aug. 1937 tot en met 9 April 1938. Meerkoeten: alle provincies, van 2 Aug. 1937 tot en met 5 Febr. 1938. Goudpluvieren: alle provin cies, van 28 Aug. 1937 tot en met 5 Febr. 1938. 2. dat, behoudens het bepaalde sub 3, 4 en 5: a. de jacht op wilde eenden (anas pla- tyrhyncha) op de eilanden Texel en Ame land zal zijn geopend van 26 Juli 1937 tot en met 5 Februari 1938; b. de jacht op fazantenhanen en hen nen in Zeeuwsch-Vlaanderen zal zijn ge opend van 16 October 1937 tot en met 31 December 1937; 3. dat, behoudens het bepaalde sub. 4, 6 en 7, het vangen van de hieronder in ko lom A genoemde waterwildsoorten door middel van eendenkooien zal zijn toege staan in de provincies, gedurende het tijd vak, achter de namen der wildsoorten aan gegeven. Eenden, alle soorten, behalve bergeen den en eidereenden: alle provincies, van 2 Aug. 1937 tot en met 26 Febr. 1938. 5. dat, behoudens het bepaalde sub 6 en 7, het vangen van de genoemde waterwild soorten door middel van netten, waarvan het gebruik is geoorloofd, zal zyn toege staan in de provincies, gedurende het tijd vak, achter de namen der wildsoorten aan gegeven. Watersnippen: alle provincies, behalve Groningen. Friesland en Drenthe, van 2 Aug. 1937 tot en met 9 April 1938; Gronin gen, Friesland en Drenthe, van 2 Aug. 1937 tot en met 5 Febr. 1938. Eenden, alle soor ten, behalve bergeenden en eidereenden, alle provincies, van 2 Aug. 1937 tot en met 5 Febr. 1938. Ganzen: alle provincies van 2 Aug. 1937 tót en met 9 April 1938. Meer koeten: alle provincies: van 2 Aug. 1937 tot en met 5 Febr. 1938. Goudpluvieren: alle provincies, van 28 Aug. 1937 tot en met 2 April 1938. 6. dat het vangen van ganzen en goud pluvieren door middel van netten, waarvan het gebruik is geoorloofd, niet zal zijn toe gestaan in de gemeente Reeuwijk; 7. dat in het geheele Rijk de jacht niet zal worden geopend op zwanen, bergeen den, eidereenden, duikers, kemphanen, wulpen, scholeksters, grutto's, tureluurs en waterhoentjés. DE EXPLOITATIE VAN WONINGWET WONINGEN. De wijziging van normen voor algemeene onkosten tot October uitgesteld. Bij circulaire van den minister van so ciale zaken van 23 Maart werd bepaald, dat de normen voor algemeene onkosten, ten behoeve van woningwetwoningen te declareeren, met ingang van 1 Juli eenige wijziging zouden ondergaan. Teneinde de daartegen gerezen bezwaren te onderzoeken, heeft de regeering den da tum van ingang van de wijziging voorloo- pig nader bepaald op 1 October. ASSISTENTIE BIJ HET IJKWEZEN. De Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart brengt ter kennis van belang hebbenden, dat bij den dienst van het ijk- wezen eenige gegadigden voor de betrek king van assistentbij het ijkwezen in op leiding kunnen worden genomen. Na den opleidingstijd volgt, na gebleken geschiktheid, benoeming tot assistent bij het ijkwezen op een nog nader vast te stel len aanvangsjaarwedde Waarschijnlijk zal schaal 34 van het bezoldigingsbesluit toe passing vinden f 1170.tot 1890.min 5%); Gedurende den opleidingstijd, waarbij de bepalingen van het arbeidsovereenkomsten- besluit zullen gelden, wordt een vergoeding toegekend van 60.per maand. Zij, die voor opléidlngtot assistent by het ijkwezen in aanmerking wenschen te komen, moeten in het bezit zijn van een bewijs van overgang van de derde naar de vierde klasse eener hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus of van een diploma, dat daarmede gelijk te stellen is, terwijl eenige kennis van werktuigen tot aanbe veling strekt. Zij, die voor bovengenoemde opleiding in aanmerking wenschen te komen, zullen zich daartoe vóór den len Augustus 1937 schriftelijk hebben te wenden tot den in specteur van het ijkwezen te 's-Gravenhage, Varkenmarkt la, onder opgaaf van hun woonplaats, geboortedatum en van de di ploma's die zij aan inrichtingen van onder wijs hebben verkregen. HET NEDERLANDSCH SPORTPARK Feestavond in het Stadion. De feestavond ter gelegenheid van het zilveren jubileum van de N.V. Maatschappij tot Exploitatie van „Het Nationale Sport park" te Amsterdam op Zaterdag a.s. zal behalve de sportieve prestaties van beken de Nederlandsche athleten nog eenige at tracties aan het publiek bieden. Na afloop van den sportavond zal de nieuwe stadionklok, welke boven het score bord is aangebracht, worden onthuld. Deze plechtigheid wordt opgeluisterd door een massazang van duizend personen, gerecru- teerd uit een zestal bekende Amsterdsm- sche zangkoren, welke onder leiding van Theo van d<=T Bijl eenige speciaal voor dezen avond gedichte en- gecomponeerde liederen ten gehoore zullen brengen. Vervolgens zal een vuurwerk worden ont stoken aan de Noordzijde van het stadion, welke gedeelte onbezet zal blijven, opdat men alles goed zal kunnen aanschouwen. DEMONSTRATIE BLOEDTRANSFUSIE DIENSTEN OP YPENBURG. Voor deze demonstratie, die Zaterdag a.s. op Ypenburg gehouden wordt, bestaat groote belangstelling. Het is de eerste keer, dat in Nederland een samenwerking van de bloedtransfusiediensten en sportvliegtuigen gedemonstreerd wordt. Vele sportvliegtui gen zullen naar Ypenburg komen, zoodat de toeschouwers een overzicht krijgen van de diverse typen, die in Nederland in ge bruik zijn. De Minister van Defensie heeft toestem ming verleend, dat een militair escadrille de vliegdernonstratie opluistert, die na af loop van de demonstratie van de bloed transfusiediensten, zal gehouden worden. Hieraan werken ook mede de instructeurs van de nationale luchtvaart school en drie bekende buitenlandsche vlieger. In de groote hangar op Ypenburg vordert de opbouw van de tentoonstelling naar wensch. Vele toestellen op het gebied van de bloedtransfusie, zeer mooie foto's van de pestbestrijding in Indië zijn reeds uitge stald, terwijl men nog bezig is stands in te Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De niet-inmenging ïr gevaar wegens de houding van Duitschland en Italië inzake de controle. (2de blad). Eer herderlijk schrijven tegen de Vlaamsch-nationalisten te verwachten? (2de blad). De bekende Evangelische predikant ds. Niemöller gearresteerd. (2de blad). Besprekingen te Moskou over het Amoer- incident. (2de blad). OMGEVING. De gemeentesecretaris van Leidschen- dam, de heer Van Delft, vierde gisteren zijn zilveren jubileum. (1ste blad). richten. Deze tentoonstelling zal voor de bezoekers van de terrassen gratis te bezich tigen zijn. De Ministers van Defensie, Financiën en Waterstaat hebben toegezegd, de demon straties bij te wonen. BOND VAN R.K. ELECTROTECHN. WERKGEVERS. Woensdag hield de nationale bond van R.K. electrotechnische werkgevers „St. An- tonius" zijn jaarvergadering in „Parkzicht" te Amsterdam. Na eenige discussie werd een nieuwe regeling van de contributie vastgesteld, waarbij de bond de bijdragen van de kringen incasseert. De periodiek af tredende voorzitter werd met algemeene stemmen herkozen. Op een uitvoerige behandeling der afdee- lingsvoorstellen volgde een levendige rond vraag, waarbij o.a. de kwestie van het aan besteden van een werk besproken werd. Het door den secretaris, den heer Boeren uit 's-Hertogenbosch hierover uitgebrachte rapport en toelichting werden door de ver gadering geaccepteerd. OVERGEBLEVEN SOLDATENETEN. Goede geste te Breda. Eenigen tijd geleden werd in de confe rentie der Sacramentsparochie van de St. Vincentiusvereen iging de vraag geopperd, of het eten, dat in de gamellen der kazerne te Breda overbleef, niet gebruikt kon wor den ten behoeve van arme gezinnen. Dien aangaande werd overleg gepleegd met de diaconie der Ned. Hervormde Gemeente en met Armenzorg. Per request wendde de conferentie, nadat deze aangelegenheid in den Bij zonderen Raad der St. Vincentius- vereeniging besproken was, zich tot den toenmaligen minister van Defensie ad inte rim dr. H. Colijn. De minister stelde zich daarop onver wijld in verbinding met den garnizoens commandant, tevens commandant der der de artilleriebrigade, den kolonel J. P. de Man. Het resultaat is geweest dat opgericht werd het instituut „Warm Voedselvoorzie ning", dat met ingang van gisteren, 1 Juli in werking treedt. Burgerlijk leider is de heer P. J. J. van Rijthoven, militair leider kapitein J. Adriaans, plaatselijk adjudant. Drie gezinnen kunnen aan de kazernes der infanterie, der artillerie, der cavalerie en der school voor verlofsofficieren der Infan terie te zes uur des avonds kosteloos warm eten verkrijgen, ingevolge ministerieel be sluit. Zij dienen zich daartoe in verbinding te stellen met den burgerlijken leider; alsdan wordt hun een kaart uitgereikt, geldig voor een week, vermeldende de sterkte van hun gezin. Natuurlijk kan na afloop van deze week zulk een kaart verlengd worden, zoo hiertoe aanleiding bestaat. Families van alle gezindten komen voor deze kostelooze uit reiking van warme maaltijden in aanmer king. Reeds kwam een 60-tal aanvragen bin nen. „Hbld."

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1