DINSMC 29 JUNI 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 ZIEKENFONDS PREMIE AAN GESTEUNDEN. Met verwijzing naar hun medede-eling in de Raadsvergadering van 22 Maart j.l. en van een naar aanleiding daarvan genomen Raadsbesluit inzake voortzetting van de met de ziekenfondsen en de daaraan ver bonden medische en pharmaceutische mede werkers getroffen regeling, betreffende het verleenen van een reductie op de zieken fondspremie aan gesteunden, berichten B. en W. den Raad het volgende. Het verdere overleg met de ziekenfond sen en de genoemde medewerkers heaft tot het resultaat geleid, dat de medewerkers be willigen in een bijdrage hunnerzijds in de kosten van de reductie gelijk aan 6% van hun honorarium uit de fondspraktijk, in gaande met 1 Juli a.s Ook de oogartsen zijn bereid van dat tijdstip af eenzelfde ge deelte van hun honorarium, voor zooveel betrekking hebbende op de fondspraktijk, in de kosten van de reductie te betalen. Gelijk den Raad bekend is, waren de bij dragen der fondsen en medewerkers over 1935/1936 en 1936/1937 aldus geregeld, dat de fondsen 2% van de bruto-premie-ont- vangt en de medewerkers 5% van hun ho norarium bijdroegen. De gemeente nam de rest van de kosten der reductie voor haar rekening. Over 1936 betaalden de fondsen, de mede werkers en de gemeente respectievelijk 9.253,47, 11.971,26 en 29.238,63. Van dit laatste bedrag kwam 7.547,18 ten laste van den Dienst voor Maatschappelijk Hulp betoon. Met ingang van 1 April j.l. bewilligden de medewerkers, voorloopig, in afwachting van een definitieve regeling, in een bij drage hunnerzijds van 7 1/2% van hun ho norarium, terwijl de oogartsen, eveneens voorloopig, bereid waren met ingang van dien datum een gelijk percentage van hun fondshonorarium als aandeel in de kosten van de reductieregeling te betalen. Bij de gevoerde verdere onderhandelingen met de fondsen en de medewerkers bleken de laatsten hun aandeel niet op 7 1/2% van hun honorarium te kunen handhaven, doch zij waren, zooals gezegd, bereid, dat per centage op 6 te stellen. Ook de oogartsen wilden hun bijdrage op 6% van hun fonds- honorarium bepaald zien. Van de fondsen was, in verband met hunnen financieelen toestand, vooralsnog geen grootere bijdrage dan 2% van de bruto-premieontvangst te verkrijgen. Wel verklaarden de fondsen zich bereid maatregelen te nemen, welke tot verminde.- ring van uitgaven zouden leiden en deze bezuiniging met ingang van 1 Januari a.s. tot een bedrag gelijk aan 11/2% van de honoraria der medewerkers en oogartsen ten goede te doen komen aan de gemeente. Zij garandeeren die hoogere bijdrage ge durende een half jaar. Met de Commissie voor den Geneeskun digen- en Gezondheidsdienst meenen B. en W., dat met dit resultaat genoegen kan wor den genomen, ten gevolge waarvan, bij niet afneming van de werkloosheid, over 1937 de bijdrage der gemeente in de kosten van de reductie, voor een deel berekend naar de bekende gegeven over 1937 en voor het overige naar gegevens over 1936, op 27.690.zou zijn te schatten. Van dit be drag zou dan f 7000.ten laste van den Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon komen. De regeling ware op vorenstaanden voet te bestendigen tot 31 Maart 1938. In overeenstemming met het advies van de Commissie voor Geneeskundigen- en Gezondheidsdienst geven B. en W. den Raad mitsdien in overweging de met de fondsen en de daaraan verbonden medewer kers getroffen regeling inzake het verlee nen van reductie op de ziekenfondspremie aangesteunden tot en met 31 Maart 1938 voort te zetten, met dien verstande, dat met ingang van 1 Juli a.s. de medewerkers, waaronder begrepen de oogartsen, 6% van hun honorarium uit da fondspraktijd in de kosten zullen bijdragen en de fondsen met ingang van 1 Januari a.s., boven hun aan deel van 2% van de bruto-premie-ontvangst, nog een bedrag gelijk aan 11/2% van het honorarium van genoemde medewerkers uit hun fondspraktijk voor hun rekening nemen B. en W. merken hierbij nog op, dat de begrooting voor het loopende jaar in ver band met de reductieregeling een bedrag van 25.000.— is uitgetrokken. Zij vertrou- we,n dat dit bedrag, in verband met een af neming van de werkloosheid, niet zal be hoeven te worden overschreden. De „leerschool". In hun voorstel van 4 Juli 1936 deelden B. en W. mede, dat de als „leerschool" van de gemeentelijke kweekschool voor onder- Vrouwenkerksteeg, ingaande 1 September wijzers (essen) aangewezen school aan de 1936, haar karakter als leerschool zou ver liezen en dat, van dien datum af, het on derwijs in de lichamelijke oefening aan die school uitsluitend in het 5e en 6e leerjaar (dus niet meer in alle leerjaren) door vak onderwijzersfessen) zou moeten worden gegeven; een daartoe strekkende wijziging van de Verordening, regelende het open baar gewoon lager- en uitgebreid lager on derwijs, werd den Raad daarom ter vast stelling aangeboden. Bij nader voorstel van 1 October 1938 merkten B. en W. echter op, dat inmiddels was komen vast te staan, dat de z.g. exa menklasse van de voormalige gemeentelijke kweekschool als parallelafdeeling van de Haagsche rijkskweekschool in Leiden zou blijven en dat de leerschool gedurende den cursus 19361937 als oefenschool voor die examenklasse zou dienen. In verband met de omstandigheid, dat de lichamelijke oefe ning voor de leerlingen van de kweekschool examenvak is, kon das het vakonderwijs in de lichamelijke oefening aan die oefen school bezwaarlijk worden gemist, zoodat B. en W. hun aanvankelijk voorstel tot wij ziging van genoemde verordening voorloo pig terugnamen, onder mededeeltng, dat zij tegen het einde van den cursus 1936—1937 op deze aangelegenheid zouden terugko men. Het uitbreidingsplan nabij den Haagweg. Bij hun voorstel in zake den aanleg van een militair oefenterrein met sportveld na bij den Haagweg deelden B. en W. den Raad mede, dat, in verband met dien aanleg, eenige wijzigingen van niet ingrijpenden aard in het uitbreidingsplan zouden moeten worden aangebracht. De ontwerp-plannen tot die herziening bieden B. en W. den Raad thans ter vast stelling aan. Blijkens teekening zal de herziening ten aanzien van gronden, gelegen ten Zuidoos ten van den Haagweg, welke gronden, ge legen ten Zuidoosten van den Haagweg. welke thans o.m. bestemd zijn voor sport en speelvelden en arbeiders- en kleine mid- denstands-woningbouw, voornamelijk moe ten omvatten een wijziging van die bestem ming in militair oefen- en sportterrein, als mede het in westelijke richting verleggen van een geprojecteerde straat en een ver smalling van een plein, liggende in het ver lengde van die straat. Blijkens een andere teekening zal de herziening ten aanzien van gronden, gele gen ten Zuidwesten van den Lage Morsch- weg en buiten het gedetailleerde gedeelte van het uitbreidingsplan, en o.m. bestemd voor „exercitieterrein", zich kunnen bepa len tot wijziging van de bestemming voor „exercitieterrein" in „sport- en speelvel den". De ontwerpen hebben gedurende den in de woningwet voorgeschreven termijn op de gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage gelegen. Er zijn geen bezwaren in gediend. Verordening op het beheer der bedrijven. Ingevolge de laatste alinea van art. 39 van de verordening op het beheer van de bedrijven der gemeente, is dit verordening slechts van kracht tot en met het dienstjaar 1935. De verordening op het beheer van het Grondbedrijf bevat een soortgelijke bepa ling; art. 21 beperkt haar geldigheidsduur tot en met het dienstjaar 1937. Het is derhalve noodig ten aanzien van beide verordeningen den termijn te ver lengen. B. en W. zouden deze verlenging voor een bepaald aantal dienstjaren, b.v. tot en met het dienstjaar 1942, willen doen plaats hebben. Weliswaar is het mogelijk, dat eerlang nog andere wijzigingen in de Algemeene Bedrijfsverordening moeten worden aangebracht b.v. met betrekking tot de afschrijvingen bij en het vernieu wingsfonds van de Lichtfabrieken doch een dergelijke termijn behoeft geenszins aan tusschentijdsche wijzigingen in den weg te staan. Aankoop winkelhuis. Bij raadsbesluit van 12 October 1936 werd o.m. aangekocht het winkelhuis Haar lemmerstraat No. 265, dat van maand tot maand verhuurd is aan den heer P. Ouds hoorn voor den prijs van 50.per maand. Hij zou gaarne huurder van dit perceel blijven, maar verzoekt de huursom te ver lagen tot 550.— per jaar, straatbelasting inbegrepen. In dat geval is hij bereid, een huurcon tract aan te gaan van jaar tot jaar onder de bij de gemeente gebruikelijke voorwaar den. Met de Commissie van Fabricage z|jn B. en W. van oordeel, dat er aanleiding is, den huurprijs nader te bepalen op ƒ550.— per jaar, straatbelasting inbegrepen. Subsidie Werkinrichting voor Blinden. In verband met de opheffing van de werkinrichting van de Vereeniging tot Verbetering van het Lot der Blinden in Nederland, en zijn Koloniën, afd. Leiden, met ingan gvan 1 Februari 1936, werd van het ten behoeve dier inrichting op de be grooting 1936 uitgetrokken subsidie ad 6000.— een bedrag van 4000.— bestemd voor de van gemeentewege bij wijze van proef voor één jaar opgerichte nieuwe werkinrichting (waarin tevens verwerkt de exploitatie over de maand Januari 1936), blijkt echter, dat de Vereeniging de be schikking behoeft over een subsidie van 2499.51, ten einde in staat te zijn al haar verplichtingen na te komen. Aangezien slechts ƒ2000.— beschikbaar is, dient dit bedrag met ƒ499.51 te worden verhoogd. B. en W. stellen voor, het subsidie te be palen op ƒ2499.51. EINDEXAMENS „KENNIS IS MACHT". Voor de eindexamens van den cursus 1936-1937 zijn de navolgende leerlingen geslaagd: Nederlandsche Handelscorrespondentie: J. N. Bouter, P. Geeven, Ap. Wi. Co. Jun- gerius, F. A. M. Molkenboer. Fransche Handelscorrespondentie: Pe. He. Blijleven, L. L. A. van Lith. Duitsche Handelscorrespondentie: Di. Bloemgarten, Pe. He. Blijleven, W. Jonge- neel, Wi. Pe. Vreeburg, Jo. Warmbrünn. Engelsche Handelscorrespondentie: D. Braggaar, El. Ma. Fr. Clements, A. Crama (met lof), El. Jo. Hoope, L. L. A. van Lith, C. B. Schalks, Ge. Stuivenberg, C. A. van Varick, Wi. Pe. Vreeburg, A. Vuurpijl, D. N. C. van Wijk. Boekhouden: J. W. Atteveld, W. D. J. Boterenbrood, D. Braggaar, L. Ederhorst, W. Eduard (met lof), J. F. Heijmans, J. J. Kallenberg, A. M. van der Krogt, C. D. van der Krogt, P. van Leeuwen, C. B. Schalks, J. J. Sjardin, N. W. Smit, C. A. van Varick, E. A. T. Vermond, A. Vuur pijl, P. Walter. Algemeene Handelskennlsr C. Admiraal, J. W. Atteveld, W. van den Berg, Pe. He. Blijleven, J. F. Heijmans, El. Jo. Hoope (met lof), F. Markus (met lof), F. A. M. Molkenboer, A. Oostveen, Ma. El. Planje, W. J. v. d. Post, C. B. Schalks, N. W. Smit, F. Swagers, J. W. Teljeur, J. V. van Ul- dcn, C. A. van Varick, B. N. Vliegenthart, Wi. Pe. Vreeburg, A. Vuurpijl, F. van der Waals. Schoonschrijven: N. Eradus, S. B. C. v. d. Linden. Stenografie: Ad. He. Bavelaar, Ma. Bloem, D. Braggaar, An. Ma. de Bruin, Jo. Buis, W. J. Buys, Ca. Eduard, Su. Ma. van Es, El. Hakkaart, Ge. Horstink, Aa. Le. de Jong, Ap. Wi. Co. Jungerius, J. J. Kallenberg, Ja. van Lieshout, C. Marijt, H. van der Meer, Bo. Jo. van der Mey, Jo. Ad. Mieloo, Do. Pe. Overdijk, Ch. Fr. von Ronnen, Wi. Rutgers, Be. Teeuwen, El. Ge. Visser, He. van de Voorde, Aa. de Vries, Ja. Wi. van Waay, H. G. Wessel, T. B. Winkelman, He. B. Wijland. Machineschrijven: Ma. Bloem, I. Blok, J. P. Cornelisse, Ma. El. Dreef, Ca. Eduard, K. Flaman, N. J. J. Goddijn, Qu. Ma. de Groot, M. van Gugten, H. J. van Haas trecht, El. Hakkaart, W. T. van der Holst, Do. Ad. Horstink, M. de Jong, J. J. Kal lenberg, Sa. Kooreman, H. van der Meer, Bo. Jo. van der Mey, D. C. Oostendorp, J. B. Rivière, Ma. J. Robbers, I. Romein, Wi. Rutgers, J. G. de Rütte, L. Schip aan boord, C. J. Tuurenhout, Ma. He. Vergeer, Ar. Jo. Vlasveld, J. P. Vlasveld, He. van de Voorde, L. D. van de Vijver, Fr. de Wit, H. W. Zeilstra, H. P. van Zoest. Verder slaagden in den loop van den cursus voor Machineschrijven nog de vol gende leerlingen: C. Admiraal, A. v. d. Berg, L. Beugelsdijk, N. v. d. Boon, Ri. Borst, G. G. Brinks, An. Ma. de Bruin, W. J. Buys, P. W. van Dijk, W. Eikerbout, S. Klein, Ne. van Leeuwen, He. Lepelaar, Wi. Mugge, Fr. Gr. Mulder, A. v. d. Oever, J. Ouwerkerk, Do. Pe. Overdijk, He. Rey- neveld, J. van Rijnswou, C. C. Sierag, C. J. Verhoeven, Co. v. d. Wal, He. B. Wij- land. De examens werden afgenomen ten overstaan van de examencommissie, be staande uit de leeraren der school, aangê- vuld met door het bestuur aangewezen gedelegeerden. Zondag j.l. hield „Hengelsport" haar openingswedstrijd aan den Lisserdijk. De wedstrijd werd geleid door den heer Mark (eerelid), die daarvoor uit Zuilen overge komen was. Mede door het schoone weer en de goede vangst had deze wedstrijd een prettig verloop. De uitslag was als volgt: 1. den Holder, tevens wisselbeker, welke hij 3 maal ach ter elkaar gewonnen heeft (thans eigen dom), 2. v. d. Reijden, 3. Massaar, 4 .Sie- rat, 5. Lauwrier, 6. Eradus, 7. Bonte Jr., 8. Bonte Sr., 9. Boon, 10. Teleng, 11. Willem- se, 12. v. Klaveren, 13. Beef,, 14. Verver, 15. Dijt met extra prijs, 16. J. J. de Water, 17. A. de Water, 18, Smit, 19. Keereweer, 20. Mulder, 21. Doove, 22. Braggaar, 23, Pluim, 24, Leppers, 25. Schouten, 26. Par don en 27. Baart. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: candidaatsexamen Geschiedenis: de heer D. N. van Wijk, Rotterdam; Doctoraal examen Geneeskunde: de hee- ren N. D. Wynia, Den Haag, H. A. A. Sek- huis, Delft, B. J. W. Beukers, Schiedam; Doctoraal examen Rechten: de heer en W. Weissglass, Den Haag, P. E. E. Briët, Haar lem. LAATSTE BERICHTEN DE VERJAARDAG VAN PRINS BERNHARD. Groote drukte in de omgeving van het paleis Soestdijk. Hedenmorgen heerschte er rondom het paleis Soestdijk in verband met den ver jaardag van prins Bernhard al vroeg een groote drukte. Om kwart over tien defi leerde een eskadron van het eerste half- regimen huzaren uit Amersfoort langs het paleis, welk défilé prins Bernhard van het bordes af gadesloeg. Prinses Juliana en prinses Armgard za ten gedurende het défilé op het balcon en aanschouwden vandaar het voorbijtrek ken der huzaren. Om elf uur arriveerde H. M. de Konin gin per auto uit de richting Baarn op het paleis, waar zij door het prinselijk paar werd begroet. Het felicitatieregister werd in den loop van den dag druk geteekend. Een stroom van bloemstukken werd aan het paleis bezorgd. Om half acht vanavond wordt op het paleis een diner gegeven, waaraan een groot aantal gasten zullen aanzitten. EEN ONDERSCHE1DINGSVLAG VOOR PRINS BERNHARD. De Staatscourant van heden be vat staatsblad No. 4, besluit van 18 Juni, houdende vaststelling van de onderscheidingsvlag voor Z.K.H. Prins Bernhard der Nederlanden, In dit besluit wordt de prinselijke vlag als volgt beschreven: Zij is een langwerpige, waarvan de hoog te 5/6 der lengte bedraagt; in vier vakken verdeeld door een ove*r het midden ge plaatst staand vierarmig kruis van oranje kleur, ter breedte van 1/5 van de hoogte der vlag; in het midden van het kruis ons wapen, zooals dit is vastgesteld bij artikel 1 van ons besluit van 10 Juli 1907, Staats blad N. 181; het schild gedekt door de ko ninklijke kroon; de boven- en onderzijde van het wapenschild liggende in de lijnen der boven- en onderzijde van den horizon talen arm van het kruis; het bovenste vak aan de broekzijde en het daartegenover liggende onderste vak van azuur, waarin een klimmende rechtsgewende leeuw van goud, gekroond met een kroon van drie bla den en twee parelen van hetzelfde, getongd en genageld van keel, in den rechter voor- klauw opgeheven houdende in schuinlink-, schen stand een ontbloot Romeinsch zwaard van zilver, met gevest van goud en in den linker een bundel van zeven pijlen van zil ver, met punten van goud, de punten om hoog, en de pijlen tezamen gebonden met een lint van goud (Nederland); het onder ste vak aan de bröekzijde en het daarte genover liggende bovenste vak van zilver, waarin een roos van keel, geknopt en ge punt van goud (Lippe). JONGEN DOOR AUTO AANGEREDEN EN GEDOOD. Vanmiddag om half één is het zevenjarig zoontje van de familie Bouman uit Schild- wolde gemeente Slochteren, dat op de fiets voor zijn moeder boodschappen deed, door een vrachtauto aangereden en op slag ge dood. De fiets van het slachtoffer bleef onbe schadigd. De chauffeur van den auto heeft van het ongeluk niets bemerkt, llij is door gereden. De politie van Slochteren stelt een on derzoek in. DALENDE WERKLOOSHEID. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt mede, dat in de week van 7 tot en met 12 Juni 1937 het aantal werk- loozen onder de ingeschrevenen bij de ar beidsbeurzen bedroeg omstreeks 70.000 minder dan in de overeenkomstige week van 1936. WONING AFGEBRAND. Vanmorgen om ruim negen uur is brand uitgebroken in een woning te Peelo bij As sen, bewoond door de familie Smeenge. De brandweer uit Assen was spoedig ter plaatse. Er was evenwel geen water, zoo dat het huis geheel afbrandde. De inboedel kon grootendeels gered worden. De woning was verzekerd, de inboedel niet. De oorzaak van den brand moet gezocht worden in het feit, dat het driejarig zoon tje van Smeenge met vuur speelde in het stookhok bij het huis. Het kind kreeg eeni ge lichte brandwonden, de vrouw liep een snij wond op. DE EERSTE SPANNING VOOR DE VERKEERSBRUG TE DORDRECHT. Na een dagenlange reis, een langdurige voorbereiding en eenige stagnatie bij het opvijzelen, is hedenmiddag omstreeks één uur de eerste spanning voor de verkeers brug over de oude Maas bij Dordrecht op de pijlers geplaatst. Reeds gisteren zou dit moeilijke karwei 2ijn gebeurd, maar een defect aan een der ijzels maakte het voltooien van het werk onmogelijk. Heden ging he+ echter zeer vlot en kon de spanning vroeger dan aanvankelijk ver wacht op haar definitieve runstpunt wor den gebracht. TELEGRAMMEN HET CONFLICT MET DEN AARTSBISSCHOP VAN KRAKAU. WARSCHAU, 29 Juni. (A. N. P.). De bezorgdheid-wekkende gezondheidstoestand van den aartsbisschop van Krakau, Mgr. Sapieha, en de aanwezigheid van Koning Carol hebben het conflict tusschen de re geering en den aartsbisschop eenigszins ge kalmeerd. Van officieuse zijde wordt medegedeeld, dat de apostolische nuntius aanwezig zal zijn bij de plechtigheden te Warschau op 30 Juni ter gelegenheid van het konink lijk bezoek. De protesten van regeerings- organisaties tegen den Krakauschen pre laat zijn reeds minder talrijk. Het conserva tieve orgaan Czas, dat gedurende drie da gen geschorst was omdat het de partij van Sspieha had gekozen, is vanmorgen weer verschenen en heeft amende honorable gemaakt en een medewerker ontslagen. OOK RUPSENPLAAG IN ENGELAND. Groote oppervlakten worden kaalgevreten. LONDEN. 29 Juni. (A.N.P.) Uitge strekte gebieden in Schotland, voorname lijk in Fife en in mindere mate in de Westelijke graafschappen worden geteis terd door een rupsenplaag. Duizenden acres weideland worden kaalgevreten. Horden rupsen, zoo meldt de „Times", kruipen over de Ochil- lieuvels met een snelheid van een mijl per dag. Waar zij voorbijge trokken zijn, blijft het land vol komen kaal, achter en het maakt den indruk, alsof alle groen door een brand weggevaagd is. Duizenden rupsen worden door den zwaren regen weggespoeld in de Glende- von, de Glenquey, en de Frandy Reser voirs, die Dunfermline en een groot deel van West Fifeshire van water voorzien. Honderden meeuwen komen op deze weg gespoelde rupsen af, die een bijzondere lekkernij voor hen schijnen te vormen. De vernieling die door het ongedierte op de weideplaatsen wordt aangericht is zoo groot, dat het pp vele plaatsen noodig is geworden d.e kudden schapen naar dó lager gelegen hellingen te brengen, welke BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Mathilde Anna Gerarda d. van W. J. M. J. Snijders en M. P. Graat Johannes Antonius z. van A. A. Voorvelt en J. Krasenberg Hendrika Catharina d. van L. Groenenboom en H. C. de Meij Rudorph Louis z. van R. W. del Prado en Th. W. v. Brero Gerrit z. van A. v. d. Bogaard en J. den Hoek Antonia Christina Maria d. van F. C. Bakker en C. M. Hoogeveen Laurens Willem z. van W. Ritmeester en M. W. F. Lote Cornelia Maria d. van Th. A. Ammerlaan en H. P. Brouwer Aalje d. van J. v. Tol en A. v. Iperen Paulus Theodorus Cornells z. van P. v. Helmond en J. C. v. d. Hulst Johanna Geertruida Cecilia d. van H. C. J. Elsendoorn en C. M. E. de Koning Johanna Helena d. van G. Vlas veld en A. C. Raamsveld Jacobus z. van J. Crama en M. A. Nieuwenhuizen Jacoba d. van H. de Rcrode en A. G. Gul- demond Evertje Braantje d. van M. Ouwersloot en E. Broekhuis. Gehuwd: P. J. L. Glaudemans jm. en S. C. v. Staveren jd. J. W. Janse^i jm. en J. Sirag jd. Overleden: J. C. M. Rietbergen ong. vr. 54 j. A. Eradus wedn. 71 j. W. G. v. d. Geest z. 14 j. D. H. Vlieland z. 14 j. j. de Boer d. 24 j. R. Broekhuizen z. 26 j. A. R. Breeveld ongeh. vr. 55 j. gewoonlijk gereserveerd worden voor winterweideplaatsen. m Men overweegt thans de mogelijkheid de geteisterde landerijen af te branden, doch schrikt voorloopig nog terug voor het gevaar, dat een eenmaal aangestoken vuur aan de controle zou kunnen ont snappen, te meer, waar het land door langdurige droogte in brandbaren toe stand verkeert. MILITAIR LESTOESTEL NEERGESTORT LISSABON, 29 Juni A.N.P.Een lesvliegtuig van het militaire luchtstation Sintra is gisteravond nabij de kust in zee gestort. Het kon tot dusverre nog niet geborgen worden. De bestuurder, een on derofficier, verdronk. BANK VAN FRANKRIJK SCHORST WISSELOPERATIES Tijdens duur debatten financieel ontwerp JPARIJS, 29 Juni (A.N.P.). De Banque de France heeft besloten, al haar wisseloperaties te schorsen tijdens den duur van de debatten i% het parlement over de financieele ontwerpen. Het emissie-instituut en de credietinstel- lingen zullen echter voortgaan aan touris- ten op vertoon van paspoort en van spoor- kwegaartje buitenlandsche deviezen te ver strekken, welke zij voor hun verder rei zen noodig mochten hebben. Deze deviezen zullen verstrekt worden op basis van de laatste wisselkoersen van de beurs op 28 Juni. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 25 JunL Groentenveillng. Per 100 kg.: roodekool f 5, groenekool 3.20, uien 9—10, peen f 8, aardappelen f 2.30— 5.00, andijvie 24, sla 25, aardbeien 1272, siijboonen 2042, stokboonen 57, stamboonen 33—42, tuinboonen 6 9, doperwten 1024, peulen./ 1343 per 100 kg.: postelein 511, spinazie 7 13, tomaten A 2228, idem B 2632 idem C 20—24, idem CC 14—18, per 100 stuks: andijvie 0.601.90, komkommers 1.603.40, fbloemkool 1.5011.30 salade 0.602.60, perziken 213, rabarber 3090 cent, per 100 bos: kroten 23, pieterselie 1.301.60, radijs f 0.801.80, selderie 0.301.60, uien 1.303.00, peen 3.50—11.80, rabarber 2.40—3.30. 29 Juni. Vette Varkens. Totale aan voer 277 stuks, waarvan 263 zwaar 4748 cent en 14 licht 4446 cent per kg. levend gewicht in centen. Handel matig. ROTTERDAM, 29 Juni. Vee. Totale aan voer 2726 stuks. 224 paarden, 23 veulens, 612 magere runderen, 640 vette runderen, 153 kalveren, 48 graskalveren, 831 nuch tere kalveren, 67 schapen en lammeren. 71 zuig] animeren, 6 varkens, 51 bokken of geiten. Prijzen per kg.: vette koeien 78. 70 5464 cent, vette ossen 74, 78 en 5464 cent, stieren 74, 67 en 62 cent, vette kal veren 90, 75 en 5560 cent, schapen 52, 46 ken of geiten 1396. en 36 sent, nuchtere kalveren 49, 45 en 41 cent, slachtpaarden 60, 55 en 47 cent, Prij zen per stuk: schapen 322520, zuig- lammeren 171410, nuchtere slachtkal- veren 13118, nuchtere fokkalveren 191614, slachtpaarden 285220 140, werkpaarden 350300190, hitten 180—150—110, stieren 360—300—200; kalfkoeien 285245175, melkkoeien 290—250—185, varekoejen 205—175— 135, vaarzen 195150115, pinken 160 130100, graskalveren f 604020, bok- BODEGRAVEN, 29 Juni. Kaas. Aange voerd 354 partij Goudsche kaas, alle met rijksmerk, totaal 15.930 stuks, wegende 143.370 kg. Prijs met rijksmei'k le soort 2426, 2e soort 2123, zwaardere tot 27. Handel vlug. WISS I5LNOTEERINGEN AMSTWtl)AM> Londen 8.97l/16 Berlijn 72 92 Parijs 7 60 Brussel 80 69l/2 Zwitserland 41.68 Kopenhagen 40.05 Stockholm 46 25 Oslo 45.05 New York 1.81'5,' Praag G.33'/..

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 3