STADS s f NIEUWS „THE UNDER LADES" Succesvol Heeren Zak- of Armband Horloge of Dames Armband Horloge of Vulpenhouder met Gouden pen DINSDAG 29 JUNI 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 KOEL. DE BILT SEINT: Meest matige Westelijke tot Noord-Wes telijke wind, gedeeltelijk bewolkt, waar schijnlijk nog eenige regen. Hoogste barometerst.: 765.0 te Toulouse. Laagste barometerst.: 743.4 te Lerwick. De depressie op de Noorsche Zee heeft zich vereenigd met het v.lakke minimum over Centraal-Europa. Een lang gerekt ge bied van lagen luchtdruk strekt zich uit van de Poolzee over de Noorsche Zee tot het Oostzeegebied. Aan de Westzijde heerscht zomerwarmte met zeer hooge temperaturen om de Botnisehe Golf en in Polen. In het Westen is het veel koeler en Thorshavn meldt slechts vijf graden. Het gebied van hoogen luchtdruk op den Oceaan blijft krachtig ontwikkeld en breid de zich naar het Noorden uit. Ten Westen van IJsland ligt nog een vlak minimum. De meeste regen langs de Noorsche kust. In Engeland viel geen regen van beteeke- nis. In Schotland stijgt de luchtdruk snel. In geheel Frankrijk en Zwitserland is het weer nog betrokken. De Alpen-stations zijn in wolken gehuld en hebben normale tem peraturen (Santis plus 2 graden Celsius, Jungfraujoch minus 4 graden Celsius). In Engeland is het koel met gebroken luchten. Langs de Noorsche kust regent het nog op veel plaatsen. Voor onze omgeving is op klarend weer te wachten met nog kans op regenbuien overdag en in het algemeen koeler weer met winden tusschen West en Noord. LUCHTTEMPERATUUR. 21.5 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Dinsdagnamiddag 0.56 uur tot Woensdagmorgen 4.11 uur. Te Katwijk aan Zee op Woensdag 30 Juni voorm. 7.41 en nam. 8.13 uur? WATERTEMPERATUUR. Poelmeer 21 gr. C. De Zijl 18.5 gr. C. Zink gestolen te Zoeterwoude. Aan G. P. v ,d. L., grondwerker te Zoe terwoude. was ten laste gelegd het weg halen van zink van een aschschuur van de gemeente Zoeterwoude. De Officier had, gezien het blanco straf register, een boete geëischt van 10 subs. 10 dagen. De Rechtbank, uitspraak doende, verdub belde de eisch, zoodat de uitspraak werd 20 subs. 20 dagen. G. D. te Zevenhoven was in verzet gekomen van een vonnis van den Leidschen kantonrechter waarbij hij wegens het ver» koopen van kalveren, terwij] onder zijn vee stapel het miltvuur heerschte, veroordeeld was tot een boete van 30 subs. 15 dagen. De Officier had bevestiging van het von nis gevraagd. De Rechtbank achtte op verschillende gronden het ten laste gelegde niet bewezen en sprak verdachte vrij. Evenzoo werd vrijgesproken T. D. te Zevenhoven, die de kalveren had gekocht. DE VERJAARDAG VAN PRINS BERNHARD. Voor de eerste maal vierde Z. K. H. Prins Bernhard zijn verjaardig in ons land. Deze 2Sste verjaardig zal dus ongetwij feld een zeer bijzondere voor hem zijn, niet in het minst om de hartelijkheid, waar mede de Prins zich sedert zijn komst hier te lande omgeven ziet en welke thans ook weer ondubbelzinnig blijkt uit den vlag- gentooi in stad en land. Er is geen straat, of er waait vandaag een vlag: het rood, wit en blauw. Moge de driekleur op dezen dag nog vele jaren uit gestoken zijn! Door de Leidsche Chr. Oranjevereeni- ging werd heden volgende telegram ver zonden: Z.K.H. Prins Bernhard, Soestdijk. De Leidsche Chr. Oranje Vereeniging biedt Uwe Koninklijke Hoogheid op dezen uwen geboortedag haar hartelijke gelukwen schen aan en bidt U bijen voortduring Gods zegen toe. L. QUESTROO, wnd. Voorzitter. L. BOEKKOOI, Secretaris. H. WIJDING. Heden op het feest van Petrus en Paulus, is onze vroegere stadgenoot Dom Theod. Strotmann O.S.B. in het Russisch College „San Anselmo" te Rome door den jong ge- wijden Russischen Bisschop Jevreinoff tot Diaken gewijd. Voor het eindexamen Gymnasium, afd. B., groep II zijn geslaagd de heeren A. P. H. Schilp, Leiden, P. Visser, Voorburg, N. Warmolts, Katwijk a. d. Rijn. Het exa men wordt met één candidaat voortgezet. Voor de Afd. A., groep I, zijn geslaagd de heer G. L. W. de Milly, Leiden en de dames M. Woltjer, Noord wijk en A. van Kampen, Leiden. Deswege was hij door den Leidschen Kan tonrechter veroordeeld tot een boete van 20 subs. 10 dagen. De Officier had beves tiging gevraagd. De doodelijke aanrijding te Zoetermeer. Heden werd uitspraak gedaan in de zaak tegen B. B. te W a s s e n a a r, die onder de gemeente Zoetermeer een ernstige aanrij ding heeft veroorzaakt door met zijn auto op een voor auto's gesloten weg te gaan rijden. Midden op dien weg stond een kraan en tegen dezen kraan was verdachte met zijn auto opgereden, waarbij hij ernstig werd gewond, terwijl zijn oom als mede passagier aan zijn bekomen verwondingen later is overleden. De Officier had wegens het veroorzaken van dood door schuld een boete geëischt van 1000.— subs. 100 dagen. De Rechtbank uitspraak doende sprak verdachte vrij van het hem ten laste ge legde. Verdediger in deze zaak was Mr. Nord Thomson uit Leiden. A. ERADUS t In den ouderdom van 71 jaar is hier ter stede overleden de heer A. Eradus, oud- oberkellner van de Stadsgehoorzaal. De heer Eradus, die bij gelegenheid van zijn veertigjarig jubileum werd begiftigd met de zilveren medaille van de Oranje Nas- sau-Orrde, was gedurende 48 jaar in de Stadsgehoorzaal werkzaam en heeft door deze functie een algemeene bekendheid verworven. Donderdagmorgen te half twaalf zal de beeratenis van het stoffelijk overschït op Rhijnhof plaats hebben. SLOOPING DER KATOENFABRIEK. Hedenmorgen aanbesteed. Op het bureau van Gemeentewerken heeit vanochtend de aanbesteding plaats gehad van het sloopen der voormalige ka- toenfabriek, gelegen tusschen de Heeren gracht en Oranjegracht, het kantoorge bouw met bovenwoning hoek Heeren gracht—Nieuwe Waarastraat, het brand spuithuisje en de zandbergplaats aan de Langestraat, benevens het uitvoeren van daarmee verband houdende werken. Te betalen aan de gemeente: J. F. v. Seumeren, Utrecht 6677.77; Joh. Lek- kerkerker, R'dam 6330.G. Martens en Co., Haarlem 4700.J. Joh. de Carpentier, Nieuw-Vennep 4040.Fa. Stoiker en Kruif, Schiebroek 3888.—; N.V. Gebrs. de Boer, Oostzaan 3280. N.V. P. R. Roosch, R'dam 3021.—; F. J. v. Seumeren, Hazerswoude 2600.Fa. Koek, A'dam 1000.Gebrs. v. Dijk, Dordrecht 666.Godschalk en Co., Leiden 600. Zonder bijbetaling of vergoeding: Nic. v. d. Akker, Zoeterwoude en Gebrs. Hof stede, Rotterdam. Te' ontvangen van de gemeente: W. v. Straten, Almkerk 1937.—; G. P. v. d. Drift, Leiden 2100.J. Koek en Co., Amsterdam 2780.Fa. Gebrs. de Groot Loosduinen 3200.H. de Bolster, Lei den 3333.A. de Knegt, Heen vliet 4000.H. Binnendijk, Leiden 4325. Th. de Winter en Co., Leiden 9999. Fa. Flanderhijn, Leiden 10787.—; Gebrs. Bruins en H. Th„ Banken, Almelo 11580; T. P. de Geus en J. F. Stampraad, Stomp- wijk 12400.G. L. de Bruin, Alphen a. d. Rijn 7730.en bij wijziging van voorwaarden 13641. De gunning is aangehouden. WERKMAN VAN LADDER GEVALLEN. Hedenmorgen omstreeks 7 uur is de 55- jarige M. F., werkzaam in de fabriek der firma N. aan den Morschweg van een hoog te van twee meter van een ladder gevallen, j De man klaagde over pijn in den rug en werd ter onderzoek door den E. H. D. over gebracht naar het Academisch Ziekenhuis. BOTERKEURING „VEBO". Evenals het vorig jaar zal op de groote Vee- en Zuiveltentoonstelling „Vebo", wel ke op Donderdag 16 September a.s. te Lei den georganiseerd wordt, een tentoonstel ling van kaas gehouden worden. Ditmaal zal daaraan tevens een boterkeuring ver bonden zijn. Het zeer binnenkort verschij nend vraagprogramma geeft over inzen ding volledige inlichtingen. R.-K. Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph". De bonnen voor de a.s. vacantie kunnen Donderdag 1 Juli des avonds van 78 uur worden ingeleverd op 't kantoor van den R.-K. B. B., Gebouw R.-K. Volksbond (bo ven). Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g e n: 3053. Electrotechnisch Bureau D, Teske, Leiden, Doezastraat 5. De eigenaar D. Teske is 22 Juni 1937 overleden. 5764. H. Ladan, Leiden, Lage Rijndijk 28a, Rijwielhandel en reparatieinrichting. Wijz. uitgeoef. bedr.: tevens handel in haar den, radio, stofzuigers, waschmachines, kin derwagens, enz. 6130. N.V. Technische Handel Maatschap pij Daan en Horrée, Leiden, Jan van Goyenkade 21, Metaalbewerkingsbedrijf. De 2aak is met ingang van 16 Juni 1937 in liquidatie getreden. GEMEENTERAAD De Gemeenteraad van Leiden vergadert op Maandag 5 Juli, des namiddags te 2 uur, in het gebouw „Tot Nut van 't Algemeen" (Steenschuur 21). Te behandelen onderwerpen: lo. Voorstel tot het verleenen van ont slag aan H. van Lienden, als onderwijzer aan de opleidingsschool voor Gymnasium en H.B.S. aan de Boommarkt, wegens het bereiken van den 60-jarigen leeftijd. 2o. Voorstel tot het verhuren van het perceel Haarlemmerstraat no. 265 aan P. Oudshoorn, te Leiden. 3o. Voorstel tot het vaststellen van een 5-tal staten tot het wijzigen van de ge- meentebegrooting, tevens voorstel tot het wijzigen van eenige bedrijfsbegrootingen, alle den dienst 1936 betreffende, een en an der in verband metde afsluiting van het dienstjaar 1936. 4o. Praeadvies op het verzoek van de N.V. Leidsche Duinwater Maatschappij om vergunning voor den bouw van een nieu we personeelswoning, te Wassenaar, 5o. Voorstel tot het vaststellen van het subsidie ter dekking van het liquidatie tekort van de met ingang van 1 Februari 1936 opgeheven werkinrichting van de afd. Leiden van de Vereeniging tot Verbetering van het Lot der Blinden in Nederland en zijn Koloniën. 6o. Voorstel to het wijzigen van de Ver ordening, regelende het openbaar gewoon lager- en uitgebreid lager onderwijs in de gemeente Leiden. 7o. Voorstel tot het wijzigen van: a. de Verordening op het beheer van de bedrijven der gemeente Leiden; b. de Verordening op het beheer van het Grondbedrijf der gemeente Leiden. 8o. Voorstel tot herziening van het bij Raadsbesluit van 6 November 1933 vastge stelde plan van uitbreiding voor de ge meente Leiden. 9o. Voorstel inzake voortzetting van de regeline, betreffende het verleenen van een reductie op de ziekenfondspremie aan ondersteunden. lOo. I. Herstemming over het voorstel tot het intrekken van het beginselbesluit van 21 Maart 1932 inzake den bouw van een aantal arbeiderswoningen met Rüks- voorschot. voor zooveel betrp^t de door de Wonm«*bcuwvsreeni«»ingen .Ons Briang" en „de Goede Woning" en de door de ge meente te bouwen wonineen; n. VoortzetHu» van de behandeling van: a. het nraeadvies ot> de verdoeken van de Woninrtbouwvereeni®ing „Eensgezind heid" inzake den bouw van een aantal wn- «inepn en de te koon aanbieding d~or L. Snoeier van grond benoorden de Tromp straat; b. het voorstel om de verdere adressen en bet voorstsl-SchoneveH d.d. 20 Juni 1936 als afgedaan te beschouwen. EEN GELDLEENING. Ingevolge Raadsbesluit va n7 September 1936 werd bij de Nationale Levensverzeke ring-Bank N.V. te Rotterdam een geldlee- ning aangegaan van ƒ500.000.tegen een rente van 4 X pet. en me een looptijd van 35 jaren. Volgens een der bepalingen van de leeningovereenkomst is de gemeente, wanneer vóór 1 October 1941 versterkte af lossing plaats heeft, een boete van 1 pet. over het bedrag der extra aflossing ver schuldigd. Aangezien deze leening tegen 1 October as. voor conversie in aanmerking komt, hebben B. en W. zich ter zake tot genoem de Maatschappij gewend. Zij deed daarop voor die leening, per 1 October a.s. pro resto groot 485.714.29, een aanbieding tot conversie in dien zin, dat de rente voor de eerste 15 jaren wordt gesteld op 3^ pet. met het recht der geldgeefster om de rente AGENDA LEIDFN. Donderdag. Ledenvergadering „St. Raphaël" Bondsgebouw, 8 uur. Donderdag. Ledenvergadering R.-K. Trans portarbeidersbond, Bondsgebouw, 8 uur. Donderdag. R.-K. Reclasseeringsvereeni- ging, zitting gebouw St. Vincen- tius-ver. Hoogl. Kerkgracht 32, 89 uur. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken worden van Maandag 7(9 Juni tot en met Zondag 4 Juli a.s. waargenomen door de apotheken: S. F. Reijst, Steenstraat 35, tel. 136 en A. J. Donk Doezastraat 31, tel. 1313. J. Doedens, Wil- helminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. Mededeeling „Zomerzorg" Morgen, Woensdag 30 Juni AFSCHEIDSFEEST van het Orkest MONNY LECLAIR SPECIAAL PROGRAMMA m. extra CABARET - VERRASSINGEN en COTILLONS. VANAF 1 JULI A.S. Optreden van het alom bekende Hollandsche Dames-Ensemble Comoonist-Dirigent RODÊRIC LANDER. 3741 DE DIRECTIE. daarna te verhoogen tot max. 4 pet. en de bevoegdheid van de gemeente om alsdan tot aflossing over te gaan, terwijl verder de thans te betalen boete zal worden ver laagd van 1 pet. tot H pet. over 485.714.29. B. en W. achtèn met de Commissie van Financiën deze offerte aannemelijk. Ontslag onderwijzer. Ingevolge het Reglement op de voorloo- pige pensionneering van onderwijzers moet behoudens in enkele uitzonderingsgeval len op straffe van verlies der Rijksver goeding, ontslag worden verleend aan on derwijzers, die den leeftijd van zestig ja ren hebben bereikt. In verband daarmede geven B. en W. den Raad in overweging, met ingang van een nader door hun College te bepalen datum, wegens het bereiken van den zestigjarigen leeftijd, eervol ontslag te verleenen aan den heer H. van Lienden, onderwijzer aan de opleidingsschool voor Gymnasium en H.B. S. aan de Boommarkt. Bouw woning L. D. M. te Wassenaar. De N.V. Leidsche Duinwater Maatschap pij verzoekt den Raad de vereischte ver gunning voor den bouw van een nieuwe woning voor den terreinopzichter der Maat schappij, te Wassenaar. Aangezien nohc de Commissaris der ge meente bij de L. D. M. noch B. en W. tegen den beoogden bouw bezwaar hebben, ge- Iven B. en W. den Raad in overweging goed te keuren, dat de voorgenomen bouw wordt uitgevoerd. HAAGSCHF RECHTBANK. Zitting van 29 Juni. Uitspraken. Diefstal van lood. Aan P. v. K. te O e g s t g e e s t en W. v. d. M. te Leiden was ten laste gelegd diefstal van lood van een perceel aan de Heerengracht te Leiden. De Officier van Justitie had tegen elk der verdachten een gevangenisstraf van 8 maanden geëischt. De rechtbank heden uitspraak doende achtte het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd en sprak beide verdachten vrij. Dronken autobestuurder in hcoger beroep. M. C. v. d. G., manufacturier te V o o r- schoten, was in hooger beroep gekomen van een vonnis van den Leidschen kanton rechter, waarbij hij, wegens het besturen van een auto in staat van dronkenschap te Voorschoten, veroordeeld was tot een hech- tenisstraf van 8 dagen en een jaar intrek king van zijn rijbewijs. In hooger beroep had de Officier van de Haagsche rechtbank bevestiging van het vonnis van den Leidschen kantonrechter gevraagd. De rechtbank, heden uitspraak doende, vroeg ook bevestiging van het vonnis be halve ten aanzien van de straf. Deze werd bepaald op een onvoorwaardelijke boete van 50 subs. 10 dagen, een week hech tenis voorwaardelijk en een jaar intrek king van het rijbewijs, ook voorwaardelijk, beide met een proeftijd van twee jaar. H. J. Z., kunstschilder te Laren, was in hooger beroep gekomen van gen vonnis van den Kantonrechter te Leiden, door wien hij wegens het onder invloed besturen van een auto, gepleegd te Oegstgeest, was veroordeeld tot een week hechtenis en een jaar intrekking van zijn rijbewijs. Verdachte had daar hoogst roekeloos ge reden en ongelukken veroorzaakt. De Officier van de Rechtbank te 's-Gra- venhage had daarom de straf verhoogd en een maand hechtenis geëischt plus ontzeg ging van motorrijtuigen te besturen voor den tijd van één jaar. Ook de Rechtbank was van oordeel, dat verdachte hoogst onverantwoordelijk had gereden en veroordeelde hem tot een hech tenis straf van één maand en een jaar in trekking van het rijbewijs. GEM. H.B.S. VOOR MEISJES. Toelatingsexamen. Toegelaten zijn tot de le klasse H.B.S. voor Meisjes: M. E. van den Bent, A. de Blanken, R. Blitz, H. Brands, N. C. Bun- genberg de Jong, H. R. Carp, E. K. P. Cool, A. van Dorsten, M. T. V. de Haan, H. C. Happel, C. J. van den Heuvel, J. P. G. van Houtum, A. G. G. Izaks, G. E. Knoppert, K- Kohier, A. G. Krantz, T. van der Linden, C. C. M. Lindenbergh, J. Marcus, R. W. J. Ochtman, M. J. Olivier, C. C. Poutsma, C. E. P. M. Plouvier, D. Punt, C. C. T. M. Rees v. d. Ende, J. C. van Rijnbach, J. T. Sandberg, L. Tak, M. M. J. Textor, C. M. Verslijen, J. W. E. Vink, H. G. de Voogd, M. A. Vos. M. A. van Waard, H. W. van Wijk, M. J. Wijn beek, E. Zierfuss. Mondeling 11, afgewezen 12. GEMEENTE H.B.S. A en B. Toelatingsexamen. Voor het toelatingsexamen tot de eerste klasse zijn geslaagd: E. J. Apol, C. Bloot, E. M, Coomans de Ruiter, D. W. J. Dedert, G. Dutry van Haeften, H. Duyvendak, Ca. Ja. Sa. de Goe deren, K. A. Hakkert, P. J. van Hest, J. W. Hins, D. Janssen, P. de Jong, N. Karsemeyer, W. van Klaveren, J.C. Kloots, J. M. W. Kriest, G. N. Kruisheer, J. E. Kruisheer, T. J. Kruit, C. Landheer, D. van der Lelie, Sa. La. Maitimo, D. Nederlof, D. J. Nell, C. H. Otto, C. J. Ponte, H. van Ringen, H. C. Romijn, J. van Rijnswou, T. J. C. Schmid, J. Schrama, D. C. van Sermondt, J. M. Teekamp, W. van Til, J. F. den Ton- kelaar, G. A. Uitermark, C. H. van der Upwich, F. Veltenaar, B. Wander, G. van der Wegen, J. H. Wesselo, M. P. L. van der Willik, Se. Ca. Je. Aa Ma. van der Willik, C. L. Woerlee, P. M. Wijkmans, P. W. E. Wijn. Afgewezen 11 candidaten; 11 candidaten moeten nog een mondeling examen afleg gen. EXAMEN AKTE L. O. Aan de rijkskweekschool te Den Haag werden van de parallel-derde klasse te Lei den geëxamineerd 6 candidaten. Geslaagd de dames: C. H. Groeneveld, A. E. Hokke- ling, H. Louwe en A. van Raaij allen te Leiden, C. A. Broeksma te Rijswijk, en A. Haspers te Voorburg. I is ons offensief geweest met het parool: In elk Katholiek gezin een Katholiek Dagblad. Op aandrang van meerderen stellen wij vanaf heden nogmaals voor korten tijd een premie beschikbaar voor dengene, die ons een nieuwen abonnê voor minstens drie maanden aanbrengt. Wij stellen hiervoor ter beschikking: Onze tijd gebiedt: weest Katholiek in woord en daad, 't Is Uw Katholiek Dagblad, dat U hierbij ter zijde staat HOOG WATER. EINDEXAMEN GYMNASIUM.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2