DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 28ste Jaargang MAANDAG 28 JUNI 1937 No. 8760 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bü vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 29 JUNI - PRINS BERNHARD Vanaf den eersten, blijden dag, Dat Holland's volk uw glimlach zag, Om wie u had verkoren, Werd ook de zoete, hechte band Voor u en 't nieuwe vaderland In blijde vreugd geboren. Vanaf die dagen, blij en rein, En vol van milden zonneschijn, In aller hart getooverd, Hebt gij, na een verheugden start Niet enkel Juliana's hart, Maar Holland's hart veroverd. Dus staat het volk nu blij en fier Voor d' eerste maal uw jaarfeest hier Naar Holland's wijs te vieren. Het Hollandsch feest is ook voor u, Zoodat de vlaggen wapp'ren nu En alle straten sieren. TROUBADOUR. Wat gaat er gebeuren? Wij mogen er nog wel 'ns met een enkel woord op wijzen, dat de wetgevende perio de, welke nu aanvangt, van buitengewone belangrijkheid is en buitengewone belang stelling zal trekken. Buitengewoon belangrijk, omdat er lei ding zal moeten gegeven worden in een zich ontwikkelenden opbloei van het eco nomisch leven. Zóó hopen we althans de toekomst en zóó stellen wij ons haar voor!. Buitengewone belangstelling zal de ko mende wetgevende periode trekken. Waar om? Ja, laten wij het kort en klaar zeg gen. Daarom vooral, omdat met reden en recht veranderingen wordt verwacht, ingrijpende veranderingen in de conomi- sche politiek, in de politiek ten opzichte van ons bedrijfsleven, in de politiek ten op zichte van den landbouw. Wij mogen die ingrijpende veranderingen in de p'ilitiek verwachten, omdat in het kabinet hebben zitting genomen leidende staatslieden, die de tot nu toe gevoerde politiek niet ondui delijk, geenszins weifelend hebben veroor deeld! Met overgroote belangstelling zien wij daarom uit naar wat er op het politiek terrein, dat onmiddellijk raakt de alge- heele volkswelvaart, zal gaan gebeuren.... God zegene in den ruimsten mate de genen, die de in dezen tijd zoo moeilijke èn zoo schoone regeeringstaak op zich hebben genomen. LEIDEN. Tot directeur van het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden is benoemd dr. W. H. Rassers. SPOORWEGTUNNEL INGESTORT. SEOEL, 28 Juni, (A. N. P.). In Oost- Korea is een in aanbouw zijnde spoorweg- tunnel ingestort. Vijftien arbeiders zijn daarbij om het leven gekomen, terwijl 27 mannen door de puinhoopen bedolven werden. Lichtend Kruis te Amsterdam Tegenover Centraal-Station Na een plechtig lei, waaronder de zeer- eerw. heer mr. A. Diepenbrock uit Heem stede een predikatie heeft gehouden, is gisteravond op de Sint Nicolaas- kerk te Amsterdam, waarvan on langs het 50-jarig bestaan is herdacht, een lichtend kruis ontstoken. Van nu af zal het eiken avond van het hooge kerkgebouw tegenover het Centraal Station stralen. Dit is een manifestatie van en een herinne ring aan de Verlossing der menschheid in schitterenden eenvoud! DE ZEE VRAAGT WEER SLACHTOFFERS. Vier baders te Scheveningen omgekomen. Bode verdronken. De 49-jarige W. J. W., bode bij een van de ministeries, wonende aan de Hoefkade 291 te Den Haag, was gistermorgen met vrouw en kinderen strandwaarts gegaan, waar zij evenals zoo tallooze anderen op het vrije strand ter hoogte van de Duive- landschestraat gingen, baden. Op een gege ven moment bleek een rubber-drijfriem van de kinderen wat ver te Zijn afgedreven. W. trachtte den ring te achterhalen, doch werd vermoedelijk door een golfslag opgenomen en verdween daarbij in het diepere gedeel te van de.zee. Pogingen tot redding ble ven vruchteloos. Zijn lijk is later opge haald en naar het ziekenhuis Zuidwal overgebracht. Jongen in kuil weggezakt. Te half één is ongeveer bij het zelfde strandgedeelte een 13-jarige jongen, D. W., wonende aan de Vinkensteynstraat 20, te Den Haag, die met zijn 5-jarig broertje en het baden was, verdronken. Zijn kameraad kwam den vader, die op het strand aan wezig was, vertellen, dat D. W. in een kuil was weggezakt. Pogingen om den knaap te redden mochten niet meer baten. Het lijk is later aangespoeld en naar het ziekenhuis Zuidwal vervoerd. Drie kinderen in gevaar, één verdronken. Voorts is ter hoogte van den vuurtoren omstreeks half één de zevenjarige knaap M. R., wonende aan de Pahudstraat 71, te Den Haag, die met zijn 5-jarig broertje ij 11-jarig zusje aan het zwemmen was, in zee verdronken. Alle drie geraakten in een kuil, doch twee hunner konden zich tijdig in veilig heid begeven. Het slachtoffer, dat was af gedreven, werd eenigen tijd daarna leven loos opgehaald. Ook dit lijk is overgebracht naar het ziekenhuis Zuidwal. Vermiste jongen verdronken? Ten slotte is te 2 uur in den namiddag eveneens ter hoogte van den vuurtoren de 16-jarige jongen D. van W., wonende aan de van Goghstraat te Den Haag, vermoe delijk verdronken. Hij was in zee aan het baden en is niet thuis gekomen, terwijl zijn kleeren aan het strand zijn gevonden. Het slachtoffer werd gisteravond nog vermist. Droevig auto-ongeluk in Duitschland. Oud-burgemeester van Haarlem met auto tegen een boom gereden. Mevrouw Maarschalk gedood, de burgemeester zwaarge wond, chauffeur later overleden. Zaterdag, den eersten dag van zijn pensionneering als burgemeester van Haarlem, is de heer C. Maarschalk van Egmond en Rinnegom, vergezeld van zijn echtgenoote met zijn auto, waarin bovendien zijn chauffeur, Roskam ge- heeten, was gezeten, op reis gegaan. Niet lang na zijn vertrek echter heeft een ernstig ongeluk, niet ver voorbij de Nederlandsche grens, in de nabij heid van de Duitsche garnizoenstad Wesel aan den Rijn een zeer abrupt einde gemaakt aan dezen eersten va- cantiedag van den oud-burgemeester. Het ongeluk heeft plaats gehad Zaterdag morgen 11 uur, tusschen Emmerich en Wesel. Omwonenden, die spoedig na het ongeluk te hulp snelden, vonden de auto geheel vernield tegen een boom liggen. Toen men de inzittenden had bevrijd, bleek, dat mevrouw Maarschalk reeds was over leden, de heer Maarschalk had een schedel fractuur bekomen, terwijl de chauffeur ook zware verwondingen had opgeloopen. Beiden zijn in een ziekenhuis te Wezel opgenomen. Stuur van de auto weigerde. De heer Maarschalk bestuurde zelf den wagen, toen in het Iersfoordter Wald, tus schen Emmerich en Wesel, het stuur van de auto plotseling weigerde en de wagen tegen een boom botste. De chauffeur scheen er ernstig aan toe, hij was bewusteloos. Erger was het even wel met mevrouw Maarschalk gesteld. Zij had behalve een dubbele beenbreuk zware inwendige kneuzingen opgeloopen en be zweek om één uur vijftig minuten na het noodlottig gebeuren op de plaats van het ongeluk. De oud-burgemeester, die een schedel- basisfractuur, een armbreuk en een enkel fractuur had opgeloopen, is met den even eens zwaar gewonden chauffeur naar het stedelijk ziekenhuis te Wesel overgebracht. Beider toestand is hoogst zorgwekkend. Naar hetzelfde ziekenhuis is het stoffelijk overschot van mevrouw Maarschalk ge transporteerd. Had de heer Maarschalk ter plaatse van het ongeluk nog kunnen verklaren, dat het stuur van den wagen plotseling had gewei gerd, des avonds was zoowel zijn toestand als die van den chauffeur zooveel verer gerd, dat hun geen verhoor meer kan wor den afgenomen. Men vreest voor hun leven. De familie was op weg naar Dresden. Kort na het ongeluk passeerde een Neder landsche auto, die op weg was naar Haar lem. Bij de totaal vernielde auto gekomen, ontwaarde de bestuurder het autonummer, zoodat hij een verder onderzoek instelde, daarna stelde hij de politie te Haarlem van het voorgevallene op de hoogte, die later het bevestigend bericht van het ziekenhuis te Wesel vernam. Ook de chauffeur overleden. Naar wij vernemen zijn gistermorgen fa milieleden van oud-burgemeester Maar schalk en van chauffeur Roskam, die bei den by het auto-ongeluk bij Wesel ernstig werden gewond, naar Wesel vertrokken, ten einde zich op de hoogte stellen van den toestand van de slachtoffers. Den chauffeur heeft men echter niet in leven gezien. Gistermorgen om streeks acht uur is hij aan zijn ver wondingen bezweken. De toestand van den heer Maar schalk was naar omstandigheden ta melijk goed. Ernstig auto-ongeluk tusschen Nederlandsche en Belgische auto en motor. Twee dooden, w.o. een Nederlander Nabij Namen is een Nederlandsche auto, bestuurd door dr. van B. uit 's-Gravenhage, in botsing gekomen met een Belgische auto. In de auto van dr. van B. zat be halve diens familie, nog een verpleger en een verpleegster. De verpleger is om het leven gekomen, de overige inzittenden, behalve een kind, zijn levensgevaarlijk gewond in het zieken huis van Namen opgenomen. Van de inzittenden van de Belgische auto is een persoon gedood en twee gewond. Nader wordt nog het volgende verno men: Gisterochtend omstreeks half twaalf zijn op den weg tusschen Namen en Brussel in de gemeente Nyl Saint Vincent drie auto's en een motorrijder in botsing gekomen. Een zware wagen van een garagehouder uit Nyl Saint Vincent raakte in het pas- j seeren een kleine auto, welke langs den kant van den weg stond en kwam vervol gens in botsing met een anderen wagen, welke uit de richting Brussel naderde. Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Een Engelsch schip is in volle zee in brand geraakt; de bemanning kon worden gered. (1ste blad). Naar verluidt zal het Vaticaan bemidde lend optreden in het conflict tusschen de Aartsbisschop van Krakau en de Poolsche regeering. (3de blad). BINNENLAND. Vier personen bij het baden te Scheve ningen verdronken. (1ste blad). De oud-burgemeester van Haarlem, de heer Maarschalk gewond bij auto-ongeluk in Duitschland; zijn echtgenoote en zijn chauffeur gedood. (1ste blad). Bij een botsing tusschen een Ned. en een Belgische auto en een motor vielen twee dooden. (lste blad). Ned. motorrijder in België doodgereden. (lste blad). Ernstige autobotsing bij Naarden. (Gem. Ber. 3de blad). Nog meerdere auto- en motorongelukken. (Gem. Ber. 3de blad). Tal van branden. (Gem. Ber. 3de en lste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Atheletiek: Bij de wedstrijden van Docos verbeterde Westgeest zijn record discuswerpen. De wedstrijd Hongarije Nederland met 7557 door de Hongaren gewonnen; vier nieuwe Ned. records werden gevestigd. (2de) blad) Zwemmen: Jopie Waalberg verbetert het wereldrecord 200 M. schoolslag (2de blad). Motorsport: De T.T.-races te Assen: de Engelsche suprematie gebroken. In alle nummers werden nieuwe baanrecords ge vestigd. (2de blad). V o e t b a 1: De Ned. R.K.F.-ploeg speelt te Weenen tegen de Oostenrijkers gelijk. (2de blad). Dammen: Springer boekt zijn derde over winning en is nu nog twee punten achter. (2de blad). R o e i e n: De wedstrijden van Nereus. (2de blad). Hierna greep de auto een motorrijder. Deze werd enkele meters ver weggeslingerd en was op slag dood. Ten slotte kwam de wa gen in botsing met de auto bestuurd door dr. Boom uit Den Haag. In deze auto za ten, behalve dr. Boom, zijn echtgenoote en beide kinderen, een verplegen en een ver pleegster, 'beiden in dienst van den dokter. De verpleger werd op slag gedood, zooals reeds werd gemeld, de overige inzittenden werden levensgevaarlijk gewond, en naar het Sint Elisalbethsziekenhuis te Namen vervoerd. Een der kinderen van dr. van Boom bleef ongedeerd. In totaal werden bij dit ongeluk twee personen gedood en acht zeer ernstig ge wond. Nederlandsche motorrijder in België verongelukt. Op den weg tusschen Poppel en Aren- donck (België) is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een doodelijk ongeluk gebeurd. De ongeveer dertigjarige motorrijder J. van Helfteren uit Tilburg is in een bocht van den weg geslipt en in volle vaart tegen een boom gereden. Met een verbrijzelden schedel werd de ongelukkige opgenomen. Het slachtoffer was vader van drie kinderen. Het stoffelijk overschot is naar Tilburg overgebracht.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1