ZATERDAG 26 JUNI 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 POLEN Het conflict met den Aartsbisschop BETOOGINGEN TEGEN DEN PRELAAT Nationalisatie van Wawel-kathedraal geëischt Het conflict tusschen den aartsbisschop van Krakau, mgr. Sapieha en den Pool- schen staat over het overbrengen van het stoffelijk overschot van maarschalk Pil- soedski blijft de openbare meening in Po len bezig houden. De organisaties, welke de regeering steu nen, hebben een felle resolutie aangeno men, waarin wordt geëischt, dat ofwel het parlement onmiddellijk bijeen wordt ge roepen om den Wawel-kathedraal te na- tionaliseeren, ofwel dat den weerspannigen prelaat wordt gearresteerd. De „Gazeta Polska" geeft te verstaan, dat de aartsbisschop gerechtelijk vervolgd zou kunnen worden. Het conflict tusschen een Katholiek pre laat n de Poolsche regeering kan ernstige gevolgen hebben voor de binnenlandsche politiek van Polen. Het „Kamp der natio nale unie", dat kort geleden door kolonel Adam Koe in het leven is geroepen, stelt zich op christelijk beginsel en wenschte de betrekkingen met de Kerk te herstel len. Deze ontwikkeling werd met leede oogen aangezien door de oude aanhangers van Pilsoedski, die sedert de herfst van 1935 niet meer aan de macht zijn,. Gisteravond heeft te Warschau een groote volksbetooging plaats gevonden als protest tegen de houding van den aarts bisschop van Krakau. Een ontzaglijke menschenmenigte, waaronder arbeiders- en oudstrijders-organisaties, had zich verza meld op het Maarschalk Pilsoedskiplein, vanwaar men in optocht naar het slot Bel vedere trok om aldus hulde te brengen aan de nagedachtenis van maarschalk Pil soedski. De arbeiders van de fabrieken te Warschau hebben gisteren 15 minuten den arbeid gestaakt uit protest tegen het op treden van den metropolit Sapieha en een resolutie aangenomen, waarin zij verkla ren het eens te zijn met de houding van den minister-president, bestraffing eischen van den aartsbisschop, die Poolsch staats burger is, en verlangen dat het Wawel- slot onder bescherming van den Staat wordt geplaatst. In Poolsche regeeringskringen verklaart men af te wachten, wat de kerkelijke autorititen zullen doen in het conflict. Het aartsbisschoppelijk paleis en de redactie van het clericale orgaan der stad Krakau worden door krachtige afdeelingen politie bewaakt uit vrees voor betoogingen. De Poolsche geestelijkheid heeft tot nu toe niet inbegrepen in het conflict, zoodat dit beperkt blijft tot den persoon van den aartsbisschop. Poolsche stap bij den Heiligen Stoel Van officeele zijde is medegedeeld, dat de Poolsche zaakgelastigde bij den Heili gen Stoel bij het staatsecretariaat van den Paus stappen heeft gedaan naar aanlei ding van het conflict met den aartsbisschip van Krakau. Het bestuur van het comité, dat belast is met de eering der nagedachtenis van Pilsoedski, verklaart in een officieele me- dedeeling, dat een aantal beweringen van den bisschop niet in overeenstemming met de werkelijkheid is. Het is, aldus het co mité, onjuist, dat een lange briefwisse ling aan de overbrenging van het stoffe lijk overschot vooraf zou zijn gegaan, dat in den klokketoren reeds een plaats zou zijn gereed gemaakt en dat het stoffelijk overschot in de St. Leonardcrypte niet in goeden staat zou zijn gebleven. Het is ook niet waar, dat de overbrenging is bijge woond door een lid van het comité, Die overbrenging is zelfs buiten weten van de naast familie van den maarschalk ge schied. RUSLAND BRAND IN HET CONCENTRATIE-KAMP VAN SOLOWKI. HONDERD EN TWINTIG GEESTELIJKEN LEVEND VERBRAND. Volgens berichten uit Solowki is brand uitgebroken in het grootste concentratie kamp van Sovjet-Rusland n.l. in barak No. 198, waarin zich ongeveer 230 gevangenen bevonden. Hieronder waren zeer veel gees telijken, Joden, Katholieken, Russische Orthodoxen, Protestantsche dominé's en ook vertegenwoordigers van den Islam. Daar de barakken afgesloten waren konden de deuren niet geopend worden en 120 geestelijken van verschillende godsdiensti ge genootschappen kwamen om het leven. De anderen v/erden gered en werden naar het ziekenhuis overgebracht, maar velen van hen verkeeren nog in levensgevaar. De oorzaak van den brand is tot op heden nog niet bekend geworden. Wel zijn meerdere bewakers door de Ogpoe in hechtenis geno men, omdat zij eerst vijftien minuten na het uitbreken van den brand de brandweer ge waarschuwd hebben. Onder de slachtoffers van deze vreeselyke brand bevinden zich ook 3 Bisschoppen, die in 1936 verdacht BINNENLAND MEXICAANSCHE ONDERSCHEIDING VOOR H. M. DE KONINGIN. Generaal Lazaro Cardenas, president van de Vereenigde Staten van Mexico heeft aan H. M. de Koningin het „grand collier" in de orde van den Aztekischen adelaar aange boden, welke onderscheiding de hoogste is waarover de Mexicaansche regeering be schikt. In herinnering wordt gebracht, dat nog niet lang geleden de president van Mexico door Koningin Wilhelmina werd onder scheiden met het grootkruis in de orde van den Nederlandsche Leeuw. De Mexicaansche regeering heeft haar diplomatieken vertegenwoordiger in Den Haag opgedragen, de eereteekenen van het grand collier aan H. M. ter hand te stellen. Koopt Zomerpostzegels. H. M. de Koningin heeft door aankoop van een belangrijke hoeveelheid zomer postzegels van haar belangstelling in het hiermede beoogde doel doen blijken. PRINS BERNHARD IN HAARLEM. De Haarlemsche burgerij heeft Prins Bernhard tijdens zijn verblijf in de stad de Prins heeft, zooals men weet, gisteren een gedeelte van de openingsbijeenkomst der Mij. voor Nijverheid en Handel in het Concertgebouw bijgewoond op hartelijke wijze begroet. Bij de aankomst van Z.K.H. aan het Concertgebouw was de belangstel ling nog niet zoo groot, hetgeen begrijpe lijk is, omdat de meeste menschen op dit morgenuur aan hun werk zijn, maar toch werd de Prins, die met een hofauto voor reed, voorafgegaan door de motorpolitie, hartelijk toegejuicht. Laatkomers buiten het gebouw hadden veel interesse voor een grijzen geparkeer- den auto, dien men voor den wagen van den Prins aanzag. Men bekeek den wagen van alle kanten, wreef over de carosserie, totdat de politie dezen menschen aan het verstand bracht, dat de echte auto allang weg was. De teleurstelling was groot, maar men ging niet naar huis. In de stad was het nu spoedig bekend ge worden, dat de vorstelijke bezoeker om streeks één uur van het Concertgebouw naar het restaurant Brmkmann zou wande len en zoo stelden zich tegen het middaguur een paar dikke rijen wachtenden op, op de Groote Markt, die door de politie binnen het keurig afgezette gebied werden gehou den. Van verscheidene gebouwen hingen de vlaggen uit en zoo heerschte op dit mid daguur op het zonovergoten plein een fees telijke stemming, die haar hoogtepunt be reikte toen de Prins, vergezeld van enkele hoofdbestuursleden der Mij. voor Nijver heid, o.a. ir. Plate en dr. Bierens de Haan, zich te voet naar het restaurant begaf. De menigte hief een luid en spontaan hoera aan. Onder de toeschouwers bevonden zich talrijke schoolkinderen. Z.K.H. beantwoord de deze huldiging op de hem eigen sympa thieke wyze; blootshoofds, den hoed in de hand en glimlachend, wandelde hij rustig naar den met groen en bloemen versierden ingang van restaurant Brinkmann en was toen spoedig uit het gezicht verdwenen. Nog lang bleven belangstellenden buiten wachten en ook 's middags bij zijn vertrek omstreeks kwart over twee waren talrijke aanwezig om den Prins een tot weerziens toe te roepen. Wederom voorafgegaan door de motorpo litie verliet Prins Bernhard de gemeente, die hem op zoo hartelijke wijze verwelkomd had.' „Tel." AUDIëNTIES. Minister van Sociale Zaken. De Minister van Sociale Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hij, behoudens tegenbericht, eiken Woensdag, te beginnen met 30 Juni 1937, des namid dags te 2 uur aan het hoofdgebouw van het departement, Bezuidenhoutscheweg 30, te 's-Gravenhage, degenen, die hem over zaken, voormeld departement betreffende, wenschen te spreken, zal ontvangen, met dien verstande, dat in het algemeen per soonlijke bezoeken van sollicitanten naar tot zijn departement behoorende rijksbe trekkingen slechts kunnen worden afge wacht, voor zoover sollicitanten daartoe zijn opgeroepen, en dat derhalve ter on dersteuning van sollicitaties geen gebruik behoort te worden gemaakt van vorenbe- bedoelde audiënties. werden van contra-revolutie en daarom voor 10 jaar naar Solowki verbannen wer den. DE ARRESTATIES IN RUSLAND Weer een hoog ambtenaar afgezet De Moskousche bladen melden, dat Ma- galochvili, voorzitter van den Raad van Volkscommissarissen van Georgië, van zijn functies ontheven is. Na die van Wit- Rusland en Oesbekistan is hij de derde president, die afgezet is. Volgens geruchten zouden verschillende redacteuren van de „Izwestija" in hechte nis zijn genomen. Het staat vast, dat op het oogenblik arrestaties in intellectueele en journalististieke kringen verricht wor den. Doordat het echter vacantietijd is, is het moeilijk te weten te komen, of zekere personen door vacantie, ziekte of door een andere omstandigheid afwezig zijn. Minister van Wat rstaat. De Minister van Waterstaat, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hij eiken eersten en derden Vrijdag der maand, te beginnen met den 2en Juli a.s., des namid dags te 2y3 uur in het departement vein Waterstaat aan het Binnenhof 20 te spreken zal zijn over zaken van zijn departement. Persoonlijke bezoeken van sollicitanten naar tot zijn departement behoorende rijks betrekkingen kunnen in het algemeen niet worden afgewacht. Minister van Binnenlandsche Zaken. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hij eiken eersten en derden Dinsdag der maand, te beginnen met 6 Juli as. des na middags te 2 uur, aan het departement van Binnenlandsche Zaken allen zal ontvangen, die hem over de zaken van zijn departe ment wenschen te spreken. Persoonlijke of schriftelijke inschrijving bij den kamerbewaarder met opgaaf van onderwerp is noodig. AANVULLENDE BEGROOTING VAN ONDERWIJS. Ingediend is een aanvullingsbegrooting van onderwijs, K. en W. voor 1937. Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend: Geologie aan de universiteit te Leiden. De positie van den conservator bij de geologie aan de rijksuniversiteit te Leiden is onbevredigend. Het aantal studenten in dit vak te Leiden steeg van 2 in 1919 tot 45 in 1936. De opleiding van deze geologen is slechts mogelijk, doordat behalve van het onderwijs van slechts één hoogleeraar in de geologie, profijt wordt getrokken van het uitstekende onderwijs, dat de conserva tor dr. I. M. van der Vlerk geeft. Hij heeft in wetenschappelijk opzicht ook in het bui tenland een goeden naam. De minister stelt daarom voor het conservatorschap om te zetten in een plaats van buitengewoon hoogleeraar in de palaeontologie. Onderwijs in de erfelijkheids leer aan de universiteit te Leiden. Om aan de rijksuniversiteit te Leiden het onderwijs in biologie tef laten voldoen aan de eischen, die door de nieuwere ontwikke ling van deze wetenschap worden gesteld, is het noodzakelijk, dat de erfelijkheidsleer afzonderlijk gedoceerd wordt. Er doet zich thans een goede gelegenheid voor, om in deze leemte te voorzien. Aan de rijksuni versiteit te Groningen is namelijk ontstaan een vacature als buitengewoon hoogleeraar in dat vak. Het is de bedoeling, dat de in deze vacature te benoemen persoon ieder jaar tevens gedurende drie maanden on derwijs zal geven aan de rijksuniversiteit te Leiden. HOE OUD ZIJN DE MINISTERS? De leeftijd der tien minister is: Slotemaker de Bruine 68 jaar Colijn 68 jaar Van Dijk 66 jaar De Wilde 58 jaar Weiter 57 jaar Van Buuren 52 jaar Van Boeijen 48 jaar Goseling 46 jaar Romme 40 jaar Steenberghe 38 jaar Mr. M. Slingenberg. De oud-minister van Sociale Zaken, mr. M. Slingenberg, zal, naar wij vernemen, met ingang van Maandag, zijn werkzaamheden te Haarlem hervatten, niet slechts in zijn functie als notaris, doch tevens als advocaat en procureur. NIEUWE GEZANT TE LONDEN. Mr. J. P. Graaf van Limburg Stirum thans benoemd. Bij K. B. van 22 Juni is met ingang van 16 Juli benoemd tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd Minister te Londen, mr. J. P. Graaf van Limburg Stirum, buiten gewoon gezant en gevolmachtigd Minister ter beschikking. BEDRIJFSRAAD VOOR HET BOUW BEDRIJF. Aannemersbond weigert medewerking;. Eenige tijd geleden heeft de minister van Sociale Zaken, zooals wij destijds ge meld hebben, aan den Nederlandschen Aan nemersbond en Patroonsbond gevraagd, of deze organisatie, indien een bedrijfsraad voor het bouwbedrijf wordt ingesteld, be reid is tot medewerking hieraan. Het hoofdbestuur van genoemde organi satie heeft thans den minister medegedeeld, dat de aannemers- en patroonsbond niet bereid is aan de samenstelling van den bedrijfsraad deel te nemen, omdat hij zoo'n raad als een volkomen overbodige instel ling beschouwt. De minister zal nu moeten besluiten, al dan niet het advies op te volgen van de commissie van advies, bedoeld in artikel 8 der Bedrijferadenwet die tot instelling van den bedrijfsraad heeft geadviseerd. Voor instelling van zoo'n raad hebben zich verklaard alle werknemersorganisaties en vier werkgeversorganisaties, te weten de r.k. en de christelijke bonden van werkge vers in het bouwbedrijf, de Bond van bouw ondernemers en de Bond van timmerlieden- patroonsvereenigingen in Friesland. Officieele Crisisberichten STEUNVERGOEDING ERWTEN De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten, gedenatureerd in het tijdvak van 21 Juni 1937 tot en met 26 Juni 1937zal bedragen: voor kwaliteitsklasse A 3.15 per 100 K.G., voor kwaliteitsklasse B 2.65 per 100 K.G.; voor kwaliteitsklasse C 2.15 per 100 K.G. Voor groene erwten van de laagste klas se en voor andere erwten, in hetzelfde tijdvak gedenatureerd, bedraagt de steun vergoeding 1.65 per 100 K.G. 's Gravenhage, 25 Juni 1937. 4257 CONGRES NED. RJL MIDDENSTANDSBOND. Naar aanleiding van het 12e congres van de Ned. R.K.- Middenstandsbond zal de K. R.O. hedenavond te half acht in zijn ru briek „Actueele aetherflisen" o.a. uitzen den een kort interview met den directeur van het bureau van den Ned. R.K. Mid denstandsbond. NEDERLANDSCHE STUDENTENHUIS TE PARIJS. Regeeringsvoorstel om alsnog ƒ200.000 uit te trekken. In een aanvullende begrooting stelt de minister van O., K. en W. de Tweede Ka mer voor, alsnog ƒ200.000 uit te trekken voor de voltooiing van het Nederlandsche studentenhuis „Juliana-Huis" in de Parij- sche Cité Universitaire. HOOGSTENS 3600 TON DEENSCH VLEESCH PER JAAR. Naar de „Tel." verneemt, staat thans, in tegenstelling met de ter zake in omloop zijnde berichten vast, dat de invoer van Deensch vleesch in ons land zoodra het contract met betrekking tot dezen import zal zijn geteekend beperkt blijft tot ten hoogste 3600 ton per jaar. Een ongelimiteer de invoer van vleesch behoeft niet te wor den verwacht. In het contract, dat zeer waarschijnlijk nog deze week zal worden geteekend, wor den geen prijzen genoemd, tegen welke het Deensche vleesch hier te lande zal worden geleverd. Evenmin zullen speciale consen ten worden toegewezen. Want zooals bij vroegere invoeren het geval was, zullen de agenten, die de Denen altijd in ons land hebben gehad, zich met den verkoop van dit vleesch kunnen belasten. Het bureau voor den uitvoer van vee en vleesch te Axelböorg (bij Kopenhagen), af- deeling van het Deensche departement van Landbouw, behoudt zelfs volgens het con- tracht het recht, den import van bovenge noemd kwantum vleesch te regelen. Gega digden zullen dus eventueel onmiddellijk aan dit bureau Deensch vleesch kunnen koopen. Door deze wijze van verkoop legt Denemarken tevens beslag op de prijs regeling ter zake dit product. Mede met het oog op een te verwachten spoedige afschaffing van de crisisheffing op rund vleesch hier te lande aldus de „Tel." is de invoer nogal beperkt geble ven. Bij een zeer verruimden invoer immers van buitenlandsch vleesch, moet een te groote val der veepryzen worden gevreesd. En dit laatste zou zeer ten nadeele zijn van onzen landbouw. GOUDA CONVERTEERT. De gemeenteraad van Gouda heeft gis teravond besloten tot conversie van eenige geldleeningen, tot een totaal bedrag van 2.649.000.—. Ter conversie van de 5% pet. obligatie- leening 1932 ad 200.000, proresto per 1 September 1937 groot 160.000, zal met de firma van Staal en Co. te 's-Gravenhage een leening op onderhandsche schuldbeken tenis ad ƒ160.000 tegen een rente van 3J4 pet. pari worden aangegaan. Ter conversie van de 6 pet. leening 1920 ad 1.000.000, aangegaan met de Rijksver zekeringsbank te Amsterdam, sinds 15 Sep tember 1936 rente 4 pet., pro resto per 31 Juli 1937 ƒ575.000, zullen met de firma Staal en Co. te 's-Gravenhage worden aan gegaan drie leeningen op onderhandsche schuudbekentenis, resp. groot 200.000, 200.000 en 175.000, alle a pari en alle tegen een rente van 3% pet. Ter conversie van de 5 y pet. obli- gatieleening 1932, oorspronkelijk groot 1.250.000, rente in 1933 teruggebracht op 4 pet. en van de 4*4 pet. leening 1930 op onderhansdche schuldbekentenis, oorspron kelijk groot 1.000.000, rente in 1937 terug gebracht op 4 pet., van welke leenignen het j restant per 1 Januari 1938 resp. 1.089.000 j en 825.000 zal bedragen, in totaal alzoo 1.914.000, hebben B. en W. eveneens on- derhandelingen gevoerd. Het schuldrestant per 1 Januari 1938 wordt aangehouden, om- dat over 1937 de aflossingsbedragen reeds op de begrooting zijn geraamd en dus niet onder de te sluiten leening(een) behoeven te worden ondergebracht. Door inbrenging van een nieuw object, i.e. de vernieuwing- hoogspanningsschakelaanleg electrische centrale en door opneming der op de lee ning vallende kosten, is het te leenen be drag op rond ƒ2.000.000 bepaald. Van de ingekomen aanbiedingen is die van de Am- sterdamsche Bank N.V. en de Rotterdam- sche Bankvereeniging N.V. in combinatie het meest concurreerend. B. en W. stellen voor met deze onderenmingen een obliga- tieleening, nominaal groot ƒ2.000.000 te gen een rente van 3 y, pet. te sluiten, waar toe de gemeenteraad besloot. Met ingang van 1938 bedraagt het jaar- liiksch voordeel voor de gemeente door deze conversies 13.139.25. Het Comité van Katholieke Actie Voor God" schrijft ons i De Godslamp van het Christus-geloof Als men poogt het tabernakel van de door het H. Doopsel ge wijde kinderziel door een Christus vijandig gezinde opvoeding te ontwijdenals uit deze levende Tempel Gods de Godslamp van het geloof in Christus wordt weg gerukt en in plaats daarvan het dwaallicht van een Ersatz-geloof wordt geplaatst, dat met het ge loof van het Kruis niets meer te maken heeft, dan is de geestelijke tempelschending nabij. Dan wordt het voor eiken belijdenden Chris ten plicht zijn verantwoordelijk heid tegenover die van de tegen partij duidelijk af te bakenen, zijn geweten van elke schuldige mede werking aan zulle een verderfe lijke amp vrij te houden. Uit de Encycliek over de toestand der Kath. Kerk in Duitschland. J GOUDA KRIJGT SPORTFONDSENBAD. Hypotheek van 50 mille zonder gemeentelijke garantie. De bouw van een Sportfondsenlbad te Gouda staat thans vrijwel vast. Nu de ge meenteraad kort geleden heeft besloten tot verkoop van den aan de Van Itersonlaan gelegen grond, is een besluit tot stichting van het bad spoedig te verwachten. De N.V. „De Sportfondsen" afd. Gouda heeft de spaarders uitgenoodigd tot het bij wonen van een belangrijke vergadering op Dinsdagavond 29 Juni, om half negen, in „Ons Genoegen". In deze bijeenkomst zal het Comité, dat tot dusver voor de totstand koming van een overdekte zweminrichting te Gouda heeft geijverd, mededeelingen doen omtrent den huidigen stand van za ken. Voor het benoodigde kapitaal van tach tig a negentig duizend gulden is in de spaarkassen momenteel een bedrag van ruim 30.000 aanwezig. Een Goudsche bankinstelling heeft zich bereid verklaard de ontbrekende 50.000 te leenen onder lste hypothecair verband, echter zonder gemeentelijke garantie. De betreffende bank stelt daarbij evenwel als voorwaar de, dat de spaarders zich verbinden hun toezegging op grond van hun inschrijving gestand te doen, derhalve, dat de spaar ders de volle 12 jaarstortingen zullen vol brengen op de door hen gekozen wijze, maandelijksche betalingen van 2.50, drie maandelijksche van ƒ7.50 en andere. Tegenover deze verplichting staat voor de spaarders een groot voordeel. Degenen, die hun spaarverplichtign van het volle in schrijvingsbedrag ad ƒ360.op zich ne men, zullen reeds dadelijk by de opening van het bad de volle reductie op het abon nement genieten, waarop men anders eerst recht £ou hebben, wanneer de 360.vol gestort zouden zijn. Een voorbeeld maakt dit duidelijk. Een dames-jaarabonnement, recht gevende op éénmaal zwemmen per dag, dat overal 25.kost waarschijn lijk ook te Gouda kost voor een spaar- ster, die drie jaar of minder gestort heeft 22.50. Echter behoeft thans, wanneer zij zdch tegenover de bankinstelling c.q. de N.V. Sportfondsen afd. Gouda verplicht de volle 12 jaar te zullen storten, slechts 16.67 betaald te worden. In de aanstaande spaardervergadering zal voorts het bestuur van het Goudsche Sportfondsenbad worden gekozen, de ta rieven en dienstregeling zullen worden be sproken en de exploitatie-begrooting wor den behandeld. DE PREMIEKEURINGEN TE HOOFDDORP. Een schitterende paardendag. Donderdag hadden te Hoofddorp op de keuringsbanen van het gemeentelijk con coursterrein onder begunstiging van goed weder en veel belangstelling de door de Provinciale Regelingscommissie voor de paardenfokkerij in Noord-Holland georga niseerde keuringen plaats van warmbloed- merriën en veulens. Het aantal inschrijvin gen was ditmaal zeer groot, zoodat de keu ringen den geheelen dag in beslag namen en eerste te 7 uur waren afgeloopen. De vele prachtdieren die werden voorge bracht leverden duidelijk het bewijs dat de paardenfokkerij in Haarlemmermeer nog op een hoog peil staat. Dat de commissie besloot de keuringen van de koudbloedmerriën (type trekpaard) niet gelijktijdig te houden, maar een week later (dus Donderdag 1 Juli) is als een groote verbetering te beschouwen. Wijl de jury nog niet direct mededeeling kon doen omtrent de toegekende premiën, kunnen we hieronder nog geen volledigen uitslag laten volgen en zal deze in ons num mer worden opgenomen. „Tijd". ORANJE BOVEN Aan de hectometer- palen met oran|e koppen kunt u zien,

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6