NIEUWS ZATERDAG 26 JUNI 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER t IETS WARMER. DE BILT SEINT: Zwakke tot matige Westelijke tot Zuide lijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, iets warmer. Hoogste barometerst.: 768.0 te Valentia. Laagste barometerst.: 729.6 te Janmayen. Het hoogedrukgebied in het Westen trok nog iets naar het Zuiden en breidde zich belangrijk naar het Ooaten, over Frankrijk, onze omgeving en Duitschland uit. Over het geheele Noorden van het waarnemingsge bied ligt een uitgebreide depressie met het centrum in de omgeving van Janmayen, waar de barometer hedenmorgen beneden 730 m.m. was. In het Noordelijk deel van het waarnemingsgebied is de wind West tot Zuid-West met meest zwaarbewolkte tot betrokken lucht en plaatselijk regen. In Noord-Schotland en langs de Noorsche kust is de wind krachtig tot stormachtig, overi gens meest matig. In het Zuidelijk deel van het waarnemingsgebied waaien zwakke win den uit uiteenloopende richtingen, de lucht is meest gedeeltelijk bewolkt, alleen in Midden-Europa zwaarbewolkt tot betrok ken. In het Oosten werd het veel kouder, in Memel, Breslau en Weenen was de och- tendtemperatuur heden 8 tot 10 graden la ger dan gisteren. Alleen in Schotland is de temperatuur boven normaal, in vrijwel het geheele overige waarnemingsgebied is zij onder normaal. Voor onze omgeving wordt droog weer met zwakke tot matige wind uit Zuid-Westelijke richtingen ver wacht, met gedeeltelijk bewolkte lucht en eenige stijging van temperatuur. LUCHTTEMPERATUUR. 18.6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Zaterdagnamiddag 9.56 uur tot Zondagmorgen 4.09 uur; van Zondag namiddag 9.56 tot Maandagmorgen 4.10 uur HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee:'op Zondag 27 Juni voorm. 5.33 en nam. 6.07 uur; op Maandag 28 Juni voorm. 6.17 en nam. 6.45 uur. WATERTEMPERATUUR. Poelmeer 19 gr. C. De Zijl 17.5 gr. C. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: Doctoraal examen Rechten: de heeren M. Hudig, Rotterdam, J. E. Erdman, Den Haag; Candidaatsexamen Rechten: de heeren P. A. Kouwenhoven, Den Haag, E. L. C. Schiff, Den Haag, J. S. Korteweg, Heen- vliet; Artsexamen le gedeelte: de heeren D. Cannegieter, Alphen aan den Rijn, P. Rui tin ga, Amsterdam. Bevorderd: tot arts: Mej. L. C. v. d. Meer, Den Haag en de heeren J. M. Lens van Rijn, Den Haag, H. Broekema, Den Haag, J. F. L. Fon tein, Rotterdam, R. K. W. Kuipers, A lp h e n tot apotheker: de dames: C. D. Geluk, Scheveningen, M. Kentie, Hillegersberg, G. van Rij, Leiden, I. Soetekouw, Rotter dam en de heeren F. Abels, L e id e n, A. L. Beker, Voorburg, Ph. van der Breggen, Meppel, G. Jongebreur, Rotterdam, H. A. Nanning, Den Haag, J. A. Schravesande, Rotterdam. SPORT ROEIEN DE INTERNATIONALE ROEIWEDSTRIJDEN VAN „NEREUS". De internationale roeiwedstrijden van de Amsterdamsche studenten roeivereeniging „Nereus", welke ter gelegenheid van het 305-jarig bestaan van de instelling van hooger onderwijs te Amsterdam op de Eoschbaan worden gehouden, zijn vanmor gen aangevangen met ae eerste heat in het nummer Overnaadsche twee tusschen de Hoop, de Adelborsten en Poseidon. De uitslag luidde: 1. Poseidone tijd 9 min.; 2. de Adelborsten, tijd 9 min. 2/5 sec 3. de Hoop, tijd 9 min. 3 3/5 sec. In de tweede heat ging de strijd tusschen Nereus, de Amstel en Njord. De Amstel was spoedig iets voor en liep geleidelijk uit. -Van strijd was er eigenlijk geen sprake, de soepel roeiende Amstelploeg kwam met flinken voorsprong als eerste aan in den tijd van 8 min. 52 3/5 sec. Njord werd twee de in 9 min. 8 2/5 sec., gevolgd door Nereus op vier lengten. STADS Het Eucharistisch Ziekentriduum HET PLECHTIG SLUITINGSLOF EN OPDRACHT AAN MARIA. Vrijdagmiddag. De laatste middag van het tiende Eucharistisch Ziekentriduum, dat drie dagen lang met zoo grooten luis ter is gevierd. Een pontificaal lof door Mgr. Michaël Buckx, oud-apostolisch vi caris van Finland, zal deze heerlijke en feestelijke dagen gaan besluiten. Er is een feestelijke stemming in de kerk voelbaar. Om één uur hebben de kinderen bloe men aan de zieken gebracht, zoodat nu de vele witte bedden voor dit sluitingsfeest met bloemen zijn gesierd. Om kwart over twee begeeft een lange rij van geestelijken zich naar den hoofd ingang der kerk om Mgr. Buckx de kerk binnen te leiden. En als de Bisschop ze genend langs de lange rijen bedden gaat, klinken van het koor de mannen- en jon gensstemmen, die onder leiding van kap. B. Dorbeck het „Saccerdos et Pontifex" zingen. Na een korte aanbidding voor het Al lerheiligste Sacrament wordt de Bisschop bekleed met de liturgische gewaden en het pontificale lof neemt een aanvang. Assistentie hierbij verleenden de hoog- eerw. heer Deken J. H. Borsboom en de zeereerw. heer Th. Vastenhoven als troon- diakens, de weleerw. heeren kap. H. Schrama als diaken en pater Angenent, kruisheer als subdiaken. Ceremoniaris was kapelaan P. Verhoofstad. Een groot aantal heeren geestelijken had op het priesterkoor plaats genomen. Mooi en helder klonken de klare jon gensstemmen bij het zingen der liturgi sche zangen door de kerk. Na het Magnificat besteeg de weleerw. pater Eusebius Peeters O.E.S.A. den kan sel voor het houden der slotpredicatie over de H. Maria. Dit geschiedde naar aanleiding van den tekst: Gij zijt mijn kinderen, die ik in mij draag als een Moeder, totdat Christus in u gevormd is. Het is onmogelijk, aldus de gewijde re denaar, dit heerlijke triduum te besluiten zonder een grootsche hulde aan Maria. Wij zijn kinderen van Maria, dat is geen eeretitel, maar de waarheid. Een moeder doet alles voor eeii kind, dat ziek is. Zij geeft haar heele persoon en haar heele leven en toch is dat slechts een schaduw van wat Maria doet voor U. Maria draagt u en vormt u, tot Christus volmaakt in u gevormd zal zijn. Gij gaat uw kruisweg met Maria. Van middag is het de vierde statie, een blijde statie, daar gij uw Moeder Maria ontmoet. Als een lichtende gestalte, als een mee levend Moedertje komt zij vandaag langs .v .kruisweg. Zij zal met u spreken over God's plan nen met de menschen. Zij zal u vanmid dag zeggen: Mijn kind, houd vol, zet door tot Christus in u gevormd is. En nu Chris tus door deze dagen zooveel sterker in u leeft, durf ik u te herinneren aan een twaalfjarig heilig meisje, die stervend zeide, dat het lijden een zegen is, waar voor wij God moeten danken. Nu kom ik u vragen te zeggen niet slechts: Fiat, maar: 't is goed zoo Vader; 't is goed zoo Moeder. Ik sta hier. aldus de gewijde redenaar, niet voor mij zelf, maar voor zoovelen, die op u rekenen. Weet ge, wie op u hun hoop gevestigd hebben? De missionaris sen, de priesters, de broeders en zusters, die alles hebben verlaten en die niet voor uit kunnen zonder uw offer. Al dezen spreken door mijn mond en vragen uw offer. Op u rekenen de heidenen, de zondaren, zij spreken door mijn mond: Redt ons toch van den eeuwigen ondergang. Op u rekenen de vervolgden in Jezus' Kerk en ontelbare anderen, in wier naam ik hier sta, de hongerigen, de dorstigen, de naak ten en zieken. In hun naam smeek ik u: houdt toch vol. Om de schipbreukelingen te redden heeft Maria met de toorts van haar liefde haar eigen Zoon in brand ge stoken, opdat hij verterend een lichtend baken zou zijn voor de menschen op de levenszee. Zoo is ook het beeld van uw leven. Christus' Kerk is in nood. Vertere uw gezondheid in een liefdevlam. Door dat offer zal Christus worden gevormd in alle' zielen, die achter u zullen komen in zegepraal. Opdracht aan Maria. Hierna had een buitengewoon treffende plechtigheid plaats. Voor het schoon, met een overvloed van lelies en witte horten sia's versierde Maria-altaar kwam een aantal in wit en lichtblauw gekleede meisjes bijeen, dragend een groote kelk, gevuld met veldbloemen, druiven en ko renaren. En toen allen voor Maria lagen neergeknield, deed een van hen, Anneke Simonis, met luide stem in naam der zie ken de opdracht aan Maria: Zie ons, o Hemelkoningin Vol vreugde aan Uw voeten Wel mogen we op deez' jubeldag U als Vorstinne groeten. Uw troon, omstraald van licht en glans Omkranst van groen en bloemen, Zegt ons, dat wy U op dit feest Als Koninginne roemen. Maar méér dan Hemelkoningin Zijt Gij een Moeder teeder, Op al Uw kind'ren hier vereend Ziet Gy vol liefde bieder. En d'overvloed van Moedermin Uw rijkste Moederzegen, Geldt steeds, wie ziek en lijdend zijn Hen straalt Uw liefde tegen. O Moeder zoet, de zieken al Zijn dankbaar voor die goedheid O, maak hun 't lijden zacht en licht Vertroost hen, door Uw zoetheid. Doe pijn en smart, hun daag'lijks kruis In vreugde eens verkeeren, Maak vruchtbaar 't lijden voor Gods Kerk Naar aller vroom begeeren. Wil ook, door Uwe Moederhulp Hen, door wier zorg en werken, Dit schoone liefdewerk ontstond En groeien bleef, versterken. „Wat,gij den minst der Mijnen doet" Zo klonken Jezus' woorden „Doet gij aan Mij" en 't was die roep Die 't Christenhart bekoorde. Om Christus' liefde en 's naasten heil Is 't heerlijk werk gaan bloeien, Blijv' Uwe Moederzegen steeds Met vruchtb're dauw besproeien. Vol liefde wordt dan 't kruis aanvaard Verwonnen 't aardsche lijden, Tot we om Uw troon vereenigd zijn In eeuwig zoet verblijden. Daarna zongen de meisjes een Maria- lied. Met groote ontroering volgden de zieken deze wel zeer treffende plechtig heid, waarbij bruidjes namens hen hun lijden offerden aan God. Hierna had de plechtige processie plaats, waarbij meer dan honderd bruid jes beurtelings in wit en lichtblauw mee gingen. Een groep er tusschen droeg de kelk met druiven en korenaren, een an dere groep beeldde een hulde aan Maria uit met een overvloed van lelies. Het Allerheiligste werd gedragen door Mgr. Buckx. Na deze schoone processie werd ieder der zieken persoonlijk den ze gen met het Allerheiligste gegeven, aan de eene zijde door Mgr. Buckx, aan de andere zijde door pater dr. H. van Rooyen, kruisheer, terwijl de hoogeerw. Deken A. Homulle vanaf het priesterkoor de aan roepingen deed. Na een plechtig Té Deum en den zegen met het Allerheiligste trad Mgr. Buckx met staf en myter tot voor de commu niebank- om nog een kort woord tot de zieken te richten. Juist als in Palestina, aldus de bis schop, heeft Jezus nu ook tot u gesproken. En juist zooals de zieken toen, heeft ook bij u uw geloof u hierheen gebracht. En ook nu heeft Jezus wonderen gedaan, het wonder van de herleving uwer zielen. Gij zijt hier gekomen om Jezus te vinden en eigenlijk moesten wij onverschillig zijn voor ziekte of gezondheid, armoede of rijkdom. De Zaligmaker heeft u in deze dagen geleerd, welk een groote beteeke- nis uw leven heeft. Neem uw kruis dus op, 't is hard. maar neem het op. Bemin het kruis. Bidden en werken is goed, maar lijden is het hoogste. Bedenk, dat al het schoone, dat nu hier jaren lang voor u gedaan is, hierom is gedaan, omdat men in u zag de lijdende Christus. Tenslotte wekte Mgr. alle zieken op tot dankbaarheid en gaf hen zijn bisschoppe-' lijken zegen. Voorafgegaan door een lange rij van geestelijken verliet Monseigneur hierop tusschen de bedden der zieken de kerk. Het tiende Ziekentriduum was ten einde. Rest ons slechts nog namens het Zieken- tridumcomité een woord van hartelijken dank neer te schrijven aan hen allen, die door hun gaven in geld of in natura of op andere wijze het comité in staat hebben, gesteld dit tiende triduum te organisee- ren. Het comité is ervan overtuigd, dat het prachtig welslagen op de eerste plaats aan hun milddadigheid te danken is. De leveranciers worden verzocht hun rekeningen binnen veertien dagen te zenden aan den penningmeester van het cpmité, den heer Th. Kagie, aan het adres R. K. School, Haarlemmerstraat 240 te Leiden. ROUTE VERSIERDE OPTOCHT OP 29 JUNI. Men deelt ons mede, dat de route, van den versierden optocht op den verjaardag van Prins Bernhard a.s. Dinsdag zal zijn: Schuttersveld, Rijnsburgersingel, Steen- straat, Prinsessekade, Kort Rapenburg, Breestraat, Korenbeurssteeg, Nieuwe Rijn, Hooigracht, Pelikaanstraat, Haarlemmer straat, Turfmarkt, Nieuwe Beestenmarkt, Schuttersveld. Vertrek van het Schuttersveld om 6 uur des namiddags. DE MEER-WERK-ACTIE. De actie van het Meer-Werk-Comité be gint zoo langzamerhand meer effect te sor- teeren. Eenige dagen geleden is tot een aantal huiseigenaren en particulieren het verzoek gericht om juist nu onderhouds werken te laten uitvoeren en daarna het comité mede te deelen tot welk bedrag bin nen het kader dezer Actie werkzaamheden werden verricht. De eerste resultaten zijn hoopvol. In slechts twee postbestellingen ontving de secretaris, de heer mr. N. J. Rowaan, me- dedeeling, dat tot een bedrag van 15.000 is besteed. Moge dit goede voorbeeld navolging vin den en velen hun opgaven inzenden aan het secretariaat, Gementehuis, Rapenburg. KONINKLIJK GENOOTSCHAP „MATHESIS SCIENTIARUM GENITRIX" 152ste Algemeene Vergadering In den foyer der Stadsgehoorzaal hield het Genootschap M.S.G. gisteravond haar 152ste algemeene jaarveradering, alwaar tevens, traditie getrouw, de verworven eind-diploma's uitgereikt werden. Aangezien de voorzitter, prof. Droste, door bijzondere omstandigheden verhin derd was, werd de vergadering voorge zeten door prof. dr. W. v. d. Woude, die in Zijn openingswoord een hartelijk wel kom toeriep aan den inspecteur van het L. O., den heer J. Baak Jzn., eereleden, leden van verdienste en verdere aanwezi gen. Na dit korte welkomstwoord werden de notulen onveranderd goedgekeurd. Nadat een lid van de commissie had verklaard, dat de boeken en bescheiden in keurigen staat waren aangetroffen, waarvoor woorden van dank werden ge bracht, werd overgegaan tot de verkiezing van bestuursleden. De aftredende leden, de heeren prof. dr. W. v. d. Woude, mr. J. Goudsmit, B. W. de Waal en ir. G. A. van Klinkenberg werden herkozen, -terwijl in de vacture-ir. J. M. Rademaker, die door vertrek uit Leiden zich niet meer herkiesbaar had gesteld, en in de vacature P. J. M. van Oerle werden gekozen de heeren dr. S. T. Holst Weber en ir. J. A. v. d. Laan. Vervolgens werden de leerlingen tot den foyer toegelaten en toen allen hun plaat sen hadden ingenomen, hield de waarne mend voorzitter de jaarlijksche rede, wel ke een overzicht gaf van het wel en wee in het afgeloopen jaar. Bij den aanvang van zijn rede herdacht prof. v. d. Woude allererst met eenige ge voelvolle woorden hen, die in het afge loopen jaar door den dood aan de school ontrukt werden, n.l. mej. A. E. Groll en de heeren ir. W. J. Modderman en P. M. J. van Oerle. Hun nagedachtenis zal bij allen in eere blijven voortleven. Nadat allen onder diepe stilte deze woor den staande hadden aangehoord, bracht spr. wooraden van dank aan ir. J. M. Ra demaker voor het vele werk, dat hij in het belang van het genootschap heeft gedaan om vervolgens een overzicht te geven van de voornaamste gebeurtenissen, die in het afgeloopen schooljaar hadden plaats gevonden. Op 1 Juli werd de heer ir. van Dijk be noemd tot directeur van M.S.G. met wel ke benoeming de voorzitter den heer van Dijk geluk wenscht. Op 1 Jan. stonden 396 leerlingen inge schreven, hetgeen zulk een aantal is, dat de 4e en 5e klas in verschillende afdee- lingen gesplitst moest worden. Spr. moest vervolgens een verblijdende mededeeling doen wel deze, dat leerlingen, die de am bachtsschool bezoeken,, gelijktijdig M.S.G. mochten bezoeken. Dit geldt echter al leen voor hen, die na behaald eindexamen het instrumentmakers-instituut zullen be zoeken. Een prachtig succes voor de school brengt dit besluit van den betrokken mi nister. Dat M.S.G. zich in een groote belang stelling mag verheugen, blijkt wel uit het feit, dat 189 leerlingen van buiten Leiden de school bezoeken, verspreid over 43 ge meenten. Na een overzicht te hebben gegeven van de gehouden lezingen en excursies werd dank gebracht aan allen, die de school met een geschenk vereerd hadden. Het ledental vertoonde eenigen terug gang met het vorige jaar en bedraagt thans 8 leden van verdienste, 2 buitenge wone leden en 254 gewone leden, welke teruggang wel aan de tijdsomstandigheden zal te wijten zijn. In 1933 werd uit bezuinigingsoogpunt het werktuigkundig-teekenen van het rooster afgevoerd, maar de minister heeft nu meer zijn toestemming verleend voor opnieuw invoering van dit vak, hetwelk 1 September van kracht zal worden. Tot slot sprak de voorzitter nog eenige woorden tot de leerlingen, die hun diplo ma hebben behaald. Spr. wees er op, dat met het diploma van M.S.G. menige werk kring openstaat. Maar ook in de komende jaren zullen de nu afscheid-nemende leer lingen nog veel moeten leeren. Er op ver trouwende, dat allen den naam van het genootschap M.S.G. hoog zullen houden en later, als zij een plaats in de maatschap pij veroverd zullen hebben, nog eens te rug zullen denken aan de school, besloot de voorzitter zijn rede. Tot slot werd overgegaan tot de uitrei king van de behaalde dipjloma's, waarbij vel handen gedrukt en hartelijke dank woorden werden gesproken, ook door een tweetal leerlingen namens allen, die de school gaan verlaten. De uitslag van de prijsvraag was als volgt: ontwerp een binnenbetimmering. Eerste prijs: W. J. v. d. Bosch, tweede prijs J. Freeken en een eervolle vermel ding P. Verkade. GOUDEN DOCTORATEN. Donderdag 1 Juli a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat Mr. C. M. Menalda te Leeuwarden, Oud-Griffier van de Staten van Friesland, aan de Leidsche Universiteit promoveerde tot doctor in de Rechtsge leerdheid. Vrijdag 2 Juli a.s. zal het vijftig jaar ge leden zijn, dat Dr. C. Broeksmit, arts te Utrecht, aan de Leidsche Universiteit pro moveerde tot doctor in de Geneeskunde. RIJKSMUSEUM VOOR VOLKENKUNDE. Met ingang van 1 Juli a.s. is bevorderd tot directeur van het Rijksmuseum voor Volkenkunde hier ter stede dr. W. H. Ras- sers, thans conservator, tijdelijk belast met het beheer van gemeld museum. Aan den heer Ch. F. M. Le Roux, con servator bij hetzelfde museum, is de per soonlijke titel toegekend van conservator in alge me enen dienst. AGENDA LEIDEN. Maandag, Ledenvergadering A. R. K. A., 8.30 uur, in „den Burcht". Donderdag. Ledenvergadering „St. Raphaël" Bondsgebouw, 8 uur. Donderdag. Ledenvergadering R.-K. Trans- portarbeiderfibond, Bondsgebouw, De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters: v. Alphen, Bertel, v. Bockel, v. Driesum en v. Leeuwen. De Zondagsdienst der huisartsen te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Hugenholtz, Tel. 390. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maan 'ag 21 tot en met Zondag 27 Juni a.s. waargeno men door de apotheken: M. Boekwijt, Vischmarkt 4, tel. 552 en J. Doedens, Wil- helminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. EINDEXAMEN H.B.S. VOOR MEISJES. Aan de Hoogere Burgerschool voor meisjes met 5- en 6-jar. cursus afd. A zijn geslaagd: W. A. H. E. de Blécourt, H. J. van Eysinga, H. G. Filippo, T. A. Gunning, D. A. van der Kloes, W. N. M. Kooiman, E. C. Lahr, A. S. Lubach, E. H. C. Riets- ma, W. Verkoren. Afgewezen- 4. EINDEXAMEN GYMNASIUM. Aan het Stedelijk Gymnasium zijn ge slaagd voor het eindexamen afd. B.: mej. A. G. Bergsma, Wassenaar, mej. N. Eike lenboom, Oegstgeest, G. Krogt, Leiden, C. H. Krantz, Leiden, mej. J. Krieger, Oegst geest, L. Kuenen, Leiden en H. M. A. Lof, Oegstgeest; 1 cand. trok zich terug. Mej. J. M. A. Broerse alhier slaagde aan de kweekschool der eerw. Zusters Ursu- linen te Bergen voor het examen onderwij zeres L.O. Dinsdag a.s., op den verjaardag van Prins Bernhard, zullen op de Nieuwe Beesten markt eenige kermisattracties zijn opge steld als Deensche hoogvaart en automolen, alsmede eenige kramen. Woensdag j.l. is vermoedelijk door een beschonken man een rijwiel verkocht van het volgend signalement: zwart gelakt hee renrijwiel, zwart stuur, zwarte velgen, nik kelen bel, kettingkast, bruin lederen zadel met bruin dekje, vrij wiel, V.T.-lantaarn met zwarten kop, bagagedrager, pomp en niet werkend klokslot. Degene, die dit rijwiel mocht hebben gekocht, wordt verzocht zich aan het politiebureau, afd. recherche te willen vervoegen. In verband hiermede was deze week door de politie aangehouden de 33-jarige kellner J. F., die ervan verdacht wordt dit gestolen rijwiel te hebben ver kocht. Gisternamiddag te 6.50 uur is H.M. de Koningin, komende uit de richting Den Haag, de gemeente per auto gepasseerd. BIOSCOPEN. Luxor. Na het uitgebreide journaal, waarin o.m. fragmenten worden weergegeven van het Koninklijk bezoek aan Amsterdam en de plechtigheid van het Maastunnel-begin te Rotterdam, volgt een alleraardigste, bijzonder interessante dierenfilm, een kijkje in het hondenleven, dat menigeen zal verrassen om zijn originaliteit. Als hoofdfilm voor de pauze gaat dan het machtig realistisch filmwerk: „Waar blijft onze beschaving?" Deze film doet een greep uit het werkelijke leven, doet zien, hoe het menschdom door allerlei machtsmiddelen in zichzelf verstrikt en tot ondergang brengt. De film brengt het verhaal van een va der en zijn zoon, die een publiciteitsbu reau bezitten. Vanwege hun opvattingen, welke niet overeenstemmen met de in zichten der regeering, wordt hun aange zegd het land te verlaten en terwijl bui ten de boeken van den schrijver worden verbrand, houdt deze een klemmend be toog tegen de onderdrukkers. Zonder re sultaat evenwel. Eerst door zijn dood weet hy zijn inzichten te doen doordrin gen. Deze film is gebouwd op machtige ge gevens, want tijdens het betoog van den vervolgden schrijver worden tal van beel den op het doek vertoond, waaronder tal van moderne uitvindingen een plaats in nemen. In plaats van geluk, vrede en welvaart brachten deze uitvindingen ech ter door een verkeerd gebruik ervan, on geluk, oorlog en maatschappelijke ellende. Deze film is dan ook een pleidooi tot de menschen om toch van goeden wille te zijn en de beschikbare gaven ook voor goede dingen te gebruiken. Na de pauze vergast Anny Ondra haar toeschouwers op 'n pittig amusante lief desgeschiedenis in „Wittebroodsweken". Dit is een film van charme en tempera ment, met het verhaal van een jong ge trouwd paar, waarin „zij" in den trein een oorvijg krijgt, omdat zij tegen den wil van haar man haar hondje heeft meegeno men. Zij neemt de been en en gaat met 'n vriendin als kellnerin in een berghotel. Haar man weet haar natuurlijk toch te vinden, doch eerst na heel wat verwikke lingen volgt de verzoening. Een program ma voor volwassenen.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2