ZATERDAG 26 JUNI 1937 No. 8759 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Herziening van de Grondwet VOORNAAMSTE NIEUWS 28ste Jaargang DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Het Communisme Uit Quebec wordt bericht: „Bij de sluiting van het Congres van oud-retraitanten in Trois-Rivières sprak Mgr. Contois: „Ik weet, dat er op alle bouwterreinen van de provincie commu nisten zijn, die verkeerde ideeën verkondi gen. De vijand staat voor de poorten. Haar propaganda strekt zich uit tot op het platteland. Daarom moet de strijd tegen het god- looze communisten het parool zijn van onze oud-retraitanten. Het communisme is het groote moderne kwaad, waartegen onze Katholieken zich moeten vereenigen, om te verhinderen, dat het kwaad door dringt in de steden en op het platteland van ons diocees". Uit New-York meldt men ons: „De bekende socioloog prof. mgr. Ryan heeft te Denver een conferentie gehou den over de onjuiste bestrijding van het communistische gevaar. Het is vooreerst verkeerd, om heftige taal te gebruiken en hatelijk te zijn, wat geheel tegenovergesteld is aan de ernst en de zielegrootheid van den H. Vader in de Encycliek over het goddelooze commu nisme. Vervolgens is het onjuist, diegenen van communisme te beschuldigen, die op economisch gebied wel radicale ideeën hebben, maar daardoor alleen nog niet communisten zijn. De derde verkeerde me thode is, om bij de bestrijding van het communisme niet te willen toegeven, dat er ook in de Vereenigde Staten onrecht vaardigheden zijn, die door verstandige maatregelen uit den weg moeten worden geruimd. Tenslotte moet men het aantal communisten niet overdrijven, door b.v. te beweren, dat er in de Vereenigde Staten meer dan een millioen zijn. By de laat ste Presidentsverkiezingen hebben er slechts 80.000 op den communistischen candidaat gestemd, terwijl het aantal ingeschreven leden de 50.000 niet te boven gaat, zoodat men bezwaarlijk meer dan 100.000 com munisten in de Vereenigde Staten kan ver onderstellen". Wij vestigen hier de aandacht op die twee berichten, omdat ook wij in Neder land: eerstens, het gevaar voor het com munisme niet mogen onderschatten (de vermaning van den Bisschop van Quebec zou ook tot ons gericht kunnen zijn); vervolgens, het aantal communisten ook niet moeten overschatten (ook hier geschiedt wel, waarvoor prof. mgr. Ryan te Denver waarschuwde); te n derde, misstanden, waarin het communisme een voedingsbodem vindt, moeten erkennen en „met man en macht" moeten trachten te verbeteren; tenslotte, radicale bestrijders van de kapitalistische dictatuur, van hei- densche misstanden, ontstaan onder den invloed van het kapitalisme, daardoor al leen niet mogen beschouwen als commu nisten. Deze aanwijzingen moeten ons allen bij de bestrijding van het afschuwelijke com munisme lichtend voor den geest staan. Wij moeten er bij voortduring onze aan dacht op gericht houden, opdat onze be strijding van het communisme waarlijk doeltreffend zij! KONINKLIJKE DANK VOOR EEN GEDICHT. Een onzer meelevende lezers, de heer W. J. de G. te Leiden, is zoo actief geweest om het versje, dat onze medewerker Trou badour verleden week Zaterdag dichtte op de te verwachten blijde gebeurtenis en dat getiteld was: „Wij hebben het verstaan", toe te zenden aan H. K. H. Prinses Juliana. Reeds deze week mocht de heer W. J. de G. van den dienst van het Koninklijk Huis daarvoor een dankschrijven ontvangen, waarin H. K. H. haar dank liet brengen „voor het aardige gedichtje, Hare Konink lijke Hoogheid toegezonden, ter gelegen heid van de te verwachten blijde gebeurte nis, waarvan Hare Koninklijke Hoogheid met belangstelling heeft kennis genomen." MEENING DER NIEUWE TWEEDE KAMER. Over het algemeen werd verwezen naar hetgeen bij de eerste behandeling gezegd is. Het afdeelingsonderzoek der Tweede Ka mer van de wetsontwerpen betreffende de Grondwetsherziening heeft de commissie van rapporteurs aanleiding gegeven tot mededeeling o.a. van het volgende: Over het algemeen bepaalde men zich bij deze hernieuwde behandeling van de voor stellen tot Grondwetsherziening tot een verwijzing naar hetgeen bij de schriftelijke en mondelinge behandeling van de aanvan kelijke voorstellen werd gezegd, zulks in navolging van de regeering, die in haar memorie van toelichting eveneens met een verwijzing naar de gewisselde stukken en gevoerde beraadslagingen volstaat. Eenige leden gaven als hun meening te kennen, dat voor deze Grondwetsherziening geen enkele aannemelijke reden bestaat, behalve voor zoover zij betreft de regeling van het inkomen van den Prins-Gemaal, welke regeling echter ook wel langs ande ren weg op bevredigende wijze tot stand had kunnen komen. Als feitelijk motief voor deze herziening zagen zij het streven der regeering om van den angst van de S.D.A.P. voor een zoogenaamde fascistische dictatuur gebruik te maken om voorgoed de dictatuur van de regeerende partijen, in de eerste plaats van de R. K. Staatspartij, te vestigen. Deze leden verklaarden tegen alle ont werpen, met uitzondering van het eerste, te zullen stemmen. Vele leden verklaarden in deze uiteen zetting slechts een caricatuur te kunnen zien van de motieven, welke de regeering hebben geleid bij het indienen van haar voorstellen, waarvoor de zakelijke gronden bij herhaling zijn uiteengezet. Het had bij de hierbedoelde leden overigens verwon dering gewekt, dat voorstanders van den totalitairen staat zich meen en te moeten opwerpen als verdedigers van de volksvrij- heden, die in het door hen voorgestande staatsbestel juist geheel zouden verdwijnen. De aan de orde zijnde voorstellen al dus deze leden vormen allerminst een bedreiging van die vrijheden, die de over- groote meerderheid der bevolking, in tegen stelling tot de dictatuur-partijen, wenscht te behouden. Verscheidene leden v-ezen ei nog op, dat de S.D.A.P. zich bij de beoordeeling van de regeeringsvoorstellen geheel door haar eigen inzichten heeft laten leiden. De so ciaal-democratische fractie heeft zich in eersten termijn met dt, meeste voorstellen vereenigd, maar tegen enkele belangrijke onderdeelen bezwaar gemaakt. De gedachte aan een samengaan van regeering en S.D.A.P. om voorgoed de dictatuur der re geerende partijen te vestigen, komt, in dit licht bezien, wel zeer zonderling uit. Zij kan slechts opkomen Dij hen, die zelf. als zij aan de macht zouden komen, allen an deren richtingen voorgoed den mond zou den trachten te snoeren. Schadeloosstelling Tweede Kamerleden. Eenige leden hadden ernstige bedenking tegen het bedrag dei schadeloosstelling voor de leden der Tweede Kamer dat wordt voorgesteld. Deze leden stelden voorop, dat de Tweede Kamer overbodig is. Het verleenen van pensioen voor schade loosstelling achtten deze leden te eenen- male onlogisch en reeds daarom onaan vaardbaar. Andere leden merkten op, dat deze ziens wijze kennelijk is ingegeven door vijand schap tegen het parlementaire stelsel, welks werking ernstig zou worden geschaal, in dien aan de leden der Tweede Kamer niet een zoodanige schadeloosstelling werd toe gekend, dat het lidmaatschap door perso nen uit alle groepen der bevolking zonder te groot bezwaar kan worden waargenomen. Ministers zonder portefeuille. Eenige leden zagen voor de invoering van het instituut van ministers zonder porte feuille geen enkele reden aanwezig dan wellicht alleen den wensch om meer poli tici minister te kunnen doen worden, om vrienden te kunnen beloonen. Verscheiden leden gaven opnieuw te ken nen, dat zij tegen dit nieuwe instituut in het algemeen geen bezwaar hadden, doch dat zij zich het recht voorbehielden, in ieder voorkomend geval zelfstandig te beoordee- len, of van de te verleenen bevoegdheid al dan niet een juist gebiuik wordt gemaakt. Naar hun oordeel dienl dat gebruik tot het allernoodzakelijkste te worden beperkt. Kiesstelsel. Eenige leden verklaarden zich tegenstan ders van ons geheele kiesstelsel en daarom ook van het thans gedane voorstel. Tegen de voorgestelde wijziging bestond bij deze leden in het bijzonder r.og dit bezwaar, dat de veranderingen in de Kieswet, waartoe die wijziging gelegenheid zal geven, slechts zullen dienen om de suprematie der groote partijen te bevestigen en nieuwe stroomin gen tegen te houden. Bij enkele andere leden bestond eveneens ernstige bedenking tegen een verdere be voordeeling van de groote partijen. Van andere zijde werd bestreden, dat de in de Kieswet aangebrachte wijzigingen de groote partijen onredelijk hebben be voordeeld. De verdeeling van de beschik bare zetels geschiedt thans, nu het stelsel der grootste gemiddelden wordt toegepast, meer in overeenstemming met het even redigheidsbeginsel dan onder de werking van het systeem der grootste overschotten. Revolutionnaire vertegenwoor digers. Verscheidene leden verklaarden ook thans, zich met het in het betreffende ont werp vervatte voorstel niet te kunnen ver eenigen. Zij achtten bepalingen als de voor gestelde onnoodig en ongewenscht. Tegen revolutionnair optreden binnen de vertegenwoordigende lichamen kunnen en moeten de voorzitters dier lichamen waken, met gebruikmaking van de maatregelen, welke de reglementen van orde hun daar toe ter beschikking stellen. Aan de voor gestelde nieuwe Grondwettelijke bepalin gen bestaat derhalve geen behoefte. Andere leden sloten zich bij deze be schouwingen aan. Eenige leden noemden de voorgestelde bepalingen ondemocratisch. Vele leden verdedigoen het voorstel als een noodzakelijk gebleken aanvulling van hetgeen de Grondwet reeds bevat. Tegen misbruik waakt de stringente re dactie van de voorgestelde bepalingen en zal voorts behooren te waken de door die bepalingen geëischte wettelijke regel'ng. Wat in Duitschland gebeurd is, vindt niet zijn fundament in bepalingen als de thans aanhangige. Ordening. Eenige leden verklaarden op zich zelf voorstanders van ordening te zijn. Immers, zij beschouwden een corporatief systeem als het meest gewenschte. De ervaring had hun echter geleerd, dat de ordening onder het huidige systeem slechts dient om de werkelijke corporatieve gedachte den wind uit de zeilen te némen en de overheersching van kapitalisme plus ambtenaren, dus van het staatssocialisme, te vestigen Voorwaar de voor een werkelijke ordening meen den zij is de organisch gegroeide volks gemeenschap op nationalen en socialen grondslag, die pas kan ontstaan na het op heffen van de politieke partijen. Op grond van deze zienswijze zouden de leden, hier aan het woord, zich ook tegen dit ontwerp moeten verzetten. Van andere zijde werd hiertegenover ge steld, dat in de landen, welker systeem de bovenbedoelde leden zouden willen volgen, geen sprake is /an ordening op den grond slag van een organisch gegroeide volksge meenschap, doch van aictatorialen dwang, waarvan het resultaat op economisch ge bied juist met de door hen zelf gebezigde uitdrukking: „kapitalisme plus ambtena ren" zeer goed zou zijn gekenschetst. Verscheidene leden oordeelden het hier besproken voorstel van weinig beteekenis, wijl het bestaande artikel 194 in dit op zicht voldoende mogelijkheden opent. Andere leden zagen in de nieuw-voorge- stelde bepalingen toch wel een wezenlijken vooruitgang. Zij achtten daarin een krach tige stimulans gelegen voor de ontwikke ling van de bedrijfsorganisatie. Parlementaire onschendbaarheid. Bij verscheidene leden bestond onover komelijk bezwaar tegen de wijzigingen, welke beoogen het doen verloren gaan van de verkiesbaarheid door gerechtelijke vrij- heidsberooving ook wegens politieke de licten en het opheffen van de parlementaire immuniteit in geval van opruiing of schen ding van geheimen. Vele leden daarentegen konden zich met de gedeeltelijke opheffing van de immuni teit zeer wel vereenigen. Een deel hunner zou zelfs verder willen gaan. en de immu niteit, feitelijk een verouderd begrip, ge heel willen afschaffen. LEIDSCH GLAS IN LOOD BEDRIJF Goed - Goedkoop en Vlug ALLEEN Hooigracht 42, Leiden, Tel. 3671 Ook levering van alle soorten Glas De wereld in vogelvlucht De toestand heldert op. Zoowel uit de re devoeringen van Eden en Chamberlain in het Britsche Lagerhuis als uit andere be richten blijkt, dat er behalve het terug trekken van Duitschland en Italië uit de controle in de Spaansche wateren niets bij zonders gebeuren zal. Ook de mededee ling, dat Engeland en Frankrijk bereid zijn, de geheele last van de controle in de Spaansche wateren te dragen, heeft er toe bijgedragen, in politieke kringen den in druk van ontspanning te wekken. Men is namelijk van oordeel, dat deze regeling niet openbaar zou zijn gemaakt, indien Ber lijn en Rome er zich met beslistheid tegen zouden hebben verzet. Men neemt overi gens aan, dat beide hoofdsteden niet lang zullen wachten met zich op dit punt uit te spreken. Uit Spanje komen berichten, die, wan neer zij juist zijn, wijzen op een afbrokke ling achter het front der regeeringstroe- pen. Er dreigt een crisis in Catalonië uit te breken, wat niet te verwonderen is, wanneer men zich den opstand der anarr chisten tegen de Catalaansche regeering herinnert. Voorts wordt nog melding gemaakt van een opstand aan het front in Aragon en van de ontdekking van een complot tegen de regeering te Valencia. Dat alles wijst op spanningen en innerlijke verdeeldheid aan de zijde der regeering welke ten slotte wel eens de ondergang van den linkschen weer stand zou kunnen beteekenen. Voorloopig behoeven wij aan die berichten niet te veel waarde toe te kennen, want de por tee van deze gebeurtenissen is uit deze be richten toch niet op te maken. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN EEN PREMIE VOOR EEN INBREKER! Uit de Volkskrant: „Het „Nationale Dagblad" weet uiteraard zeer aparte dingen in verband met de kabi netsformatie te vertellen, en in aparte stijl. Als voorbeeld daarvan mag gelden, dat de politieke schepping der nieuwe regee ring met christelijkheid weinig te maken heeft: „zy draagt de kenteekenen der ver scheurdheid op het aangezicht en begint haar leven met de kanker der ontbinding in haar boezem". En het besluit is, dat de regeering „inter nationaal op de ondergaande gemeenschap pen der volksfrondbesturen en derzelver filiaal te Genève georiënteerd en, inner lijk verdeeld en verscheurd, de kiemen van haar toekomstige ontbinding reeds draagt". Tegenover deze ziekte- en dood-beeld spraak steekt verblijdend af de stemming van den waren N.S.B.-er. „Wie zijn volk liefheeft zoo lezen we wie God ook in zijn volk wil dienen, wie gelooft in één éénige volksgemeenschap op Nederlandsche bodem, voor dien is de bena dering van elk geestelijk en stoffelijk vraag stuk op staatkundig gebied een hoogst een voudige zaak". Niet waar: elke N.S.B.-er („wie zyn volk liefheeft" enz.) heeft de oplossing van alle vraagstukken als het ware in z'n zak; laten we het wat voornamer zeggen: de oplossing van alle vraagstukken berust in het be faamde archief te Utrecht. Men zou in de verleiding komen een hooge premie toe te kennen aan den in breker, die uit het archief de oplossing van alle vraagstukken te voorschijn bracht, waarop thans zooveel knappe koppen naar stig studeeren zonder zekerheid, dat ze zul len slagen" HET AUTOBUS-ONGELUK TE DEN HELDER Een der kinderen overleden De 13-jarige Leisbeth Dirks, die gisteren bij het autobus-ongeluk te Den Helder zwaar gewond werd, is aan de verwondin gen overleden. Het meisje woonde te Bree- zand. Dit nummer bestaat uit vijf bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. BUITENLAND. Brand in een concentratiekamp in Rus land. Honderd en twintig geestelijken levend verbrand. (2de blad). Engeland en Frankrijk willen de ge heele controle in de Spaansche wateren op zich nemen. Trekt Duitschland een groot deel van zijn vloot uit de Middellandsche Zee? (2de blad). De spanning met de Kerken in Duitsch land. (2de blad). Het conflict tusschen de Poolsche regee ring en den aartsbisschop van Krabau geeft aanleiding tot demonstraties (2de blad). BINNENLAND. Opening van het vliegveld „Texel". (Luchtv., 2de blad). Een der kinderen van het autobus-onge luk bij Den Helder overleden (1ste blad). Luitenant-vlieger bij Soesterberg bij autobotsing om het leven gekomen (Gem. Ber., 2e blad). LEIDEN. NATIONALE COLLECTE JEUGDIGE WERKLOOZEN. Nog een enkele practische aansporing voor de loopende collecte ten bate van het nationale werk der katholieke jongeren zonder werk. Er zijn er, die hebben toegezegd, hun gave te gireeren; welnu mijn gironummer is 69230 ten name van L. Beune. Er zijn er, die hebben beloofd, hun bij drage te zullen bezorgen; voor dezulken is het nuttig mijn adres in herinnering te brengen: Zoeterwoudsche singel 33. Er zijn er ook, die zich zoo heel gemak kelijk van deze collecte afmaken! En dat is heel en heel jammer. Immers waar anderen te weinig hebben, moeten niet alleen zij, die te veel hebben, maar ook zij, die alleen maar genoeg heb ben, het te weinige aanvullen. Dit klemt te meer, waar het hier een zaak betreft van zieleredding, want de werkloos heid in de jongere jaren is funest voor heel het verder leven zoowel individueel als voor heel het samenleven. O, ik weet het wel, er zyn. onder de werk- looze typen, die zoo doen, dat zij de sym pathie voor de heele werkloozenklasse ver moorden. Maar mogen wij toelaten, dat enkele kwaden het voor zoovele goeden bederven? En moet niet juist de ervaring, hoe het zonder weik loopen de menschen nu reeds bederft, ons aansporen vooral de jongeren zonder werk voor dit bederf te bewaren? De eerste inkomsten van deze collecte zijn niet schitterend. Daarom nogmaals het zeer dringend be roep: Geeft toch een ruime gave; gelegen heden zijn behalve in de zakjes boven aan gegeven Ten slotte: U moet mij al dat gevraag niet kwalijk nemen; ik kan er toch ook niets aan doen, dat men mij er telkens voor spant! Hartelijk dank namens de nationale corti- missie en haar protégés. L. BEUNE pr.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1