DE NATIONALE ATHLETfEK WEDSTRIJDEN BEZOEKT morgen 27 Juni 1 ZATERDAG 26 JUNI 1937 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 14 op het R.K. Sportpark „Haagweg", - Aanvang 1 uur 100 M. - 400 M. - 1000 M. - 1500 M. - 3000 M. en 10 000 NI. Hardloopen SPEERWERPEN - KOGELST00TEN - DISCUSWERPEN - HOOGSPRINGEN VERSPRINGEN - POLSTOKHOOGSPRINGEN - HINK - STAP SPRONG 4x100 M. EN OLYMPISCHE ESTAFETTE DE NATIONALE ATHLETIEK WEDSTRIJDEN OP HET R.K. SPORTPARK „HAAGWEG". Morgen organiseert de Leidsche R.K.S.V. „Docos" Nationale Athletiek wedstrijden. Voor deze wedstrijden bestaat in de RK. Athletiekwereld een buitengewoon groote belangstelling. Een record aantal R.K. ath- leten hebben ingeschreven, waaronder de besten van Nederland. De volgende ver- eenigingen zenden hun athleten naar Lei den: „Albatros' den Haag; „Spartaan" Rot terdam, „Dio" Tiel, „Holland" Haarlem, „Vogel" Nootdorp, „G.D.A." Loosduinen, „DOS" Roelofarendsveen. „Swift" Assen delft, „HSV" Heiloo, „DEM" Veverwijk, „VIC" Amsterdam, „SFL" Leiden,, „ALO" Rotterdam, „Valkeniers" Den Haag, Aeo lus" Rotterdam, „Blauw Zwart" Wassenaar, „Jong Leven" Amsterdam en „Docos" Lei den. Vooral de nummers der B-klasse zijn goed bezet, doch ook de nummers der A- klasse en C--klasse mogen zich in een be hoorlijke deelname verheugen. De A-klas- sers zullen zeer zeker wel een record doen sneuvelen. Bijzonderen strijd verwachten wij op 1000 en de 10000 M., waarop ver schillende gelijkwaardige tegenstanders el kaar zullen bekampen. Op het discuswer pen zal G. Westgeest een recordpoging doen; van de spring nummers gaat natuur lijk de meest belangstelling uit naar polstok- hoogspringen, waarop de recordhouder W. Kaptein zal uitkomen. Het publiek zal in Leiden zeer zeker een middag krijgen van zeer goede athletiek, die de tocht naar het R.K. Sportpark ten volle waard is. LAWNTENNIS DE INTERNATIONLE TENNIS. KAMPIOENSCHAPPEN VAN WIMBLEDON. Een Nederlandsche nederlaag in het dames dubbelspel, twee overwinningen in het gemengd dubbelspel. Het fraaie tennisweer van Donderdag was ook gisteren weer aanwezig, toen de inter nationale kampioenschappen van Wimble don werden voortgezet. En ook thans ver liep de dag weer, zonder dat een der „ge plaatste" spelers of speelsters vroegtijdig uit het tournooi verdwenen. Waarmede geenszins bedoeld wordt, dat het den tal rijken toeschouwers aan spanning ontbro ken heeft. Een nederlaag en twee overwinningen is het resultaat van de balans der wedstrij den, waaraan Nederlandsche speelsters of spelers hebben deelgenomen. In het dames dubbelspel verloor onze nationale kam pioene, mej. Terwindt, met haar Deensche medespeelster, mevr. Hollis, op even ver wachte als verdiend wijze van het sterke Fransche dubbel mevr. Boegner en gravin de la Valdene. De Fransche dames vormden een prach tige combinatie en vooral de vroegere Spaansche tennister Lily d'Alvarez speel de een uitmuntende partij. Daarentegen had mevT. Hollis niet veel kans en mej. Ter- windt, die het beste speelde van de Ne- derlandschDeensche dubbel, kon het ten slotte alleen niet af. Volkomen regelmatig wonnen de frangaises met 62, 62. In het gemengd dubbelspel sloegen mej. Rollin Couquerque en haar Joego-Slavi- schen partner Kukuljevic het Engelsche paar mevr. Southam en Collins met 62, 46, 62. Onze landgenoote had het met den Davisbekerspeler zeker wel in twee sets kunnen klaar spelen, maar in de twee de set klopte het niet heelemaal en daar van maakten de Engelsohen een dankbaar en onmiddellijk gebruik. Moeilijk was de zege echter niet. Mej. Terwindt vormde met van Swol een combinatie, welke zich in de eerste set tegen de Engelschen mej. Week es en the Honourable Ritchie moest inspelen. Hierdoor leek het even, of onze landgenoo- ten partij zouden gaan verliezen, maar zij herstelden zich spoedig en toen de dubbel eenmaal „liep" was het pleit snel met 26, 62, 63 ten gunste van het Nederland sche paar beslecht. In het heeren enkelspel werden vier van de, zestien wedstrijden in de finales ge speeld. Mac Grath, Parker, Budge en Grant wonnen volgens verwachting, alleen had Grant het tegen den Nieuw Zeelandschen Davisbekerspeler Stedman allerminst ge makkelijk. Het zag er zelfs met twee ver loren sets voor Grant ernstig naar uit, of de Amerikaan zou gaan verliezen, maar zijn spel vertoonde plotseling een geheel an der beeld en toen was Stedman verloren. In het damesenkelspel wonnen de ge plaatste speelsters allen. In het heerendub belspel stuitten ^e verdedigers van den Wimbledon-titel, de Engelschen Hughes en Tuckey, op grooten tegenstand van het Iersche Davisbekerdubel Mac Veagh en Ro gers, vooral in de eerste twee sets. Henkei en von Cramm hadden het te gen de Belgische spelers Lacroix en Geel- hand ook onverwacht lastig en de laatste sets vooral werden fel omstreden. WATERPOLO Wedstrijden A.Z.C. Woensdagavond speelt AZC I een wed strijd tegen HCZ I Den Haag. De uitwed strijd verloor AZC met den oneven goal. Thans zal het er op aankomen op de Hage naars revanche te nemen; 't belooft een spannende strijd. AZC H moet HZ en PC V bekampen, terwijl het derde zevental Boksoop I op bezoek krijgt. ZEILEN DE KIELER WOCHE. Stap weer tweede bij de Sharpies. Op den voorlaatsten dag van de Kieler Wochte liet het weer zich nog eens van de beste zijde kennen. De stralende zon over goot de frissche booten en de helderwitte zeilen, de bries uit het Noordwesten had een windsnelheid van 8 meter per seconde, zoodat alle factoren aanwezig waren om en de zeilers en de toeschouwers meer dan tevreden te stellen. In de Sharpieklasse kon onze landgenoot Jac. Stap zich weer geen winnaar noemen. Evenals Donderdag moest de stuurman van de „All Weather" de meerderheid erken nen van den Duitschen kampioen Koeser, die met zijn „Racker 3" een fraaie race zeil de. Stap leverde ten slotte nog een uiterst zwaren strijd om de tweede plaats met de „Michel 2" welke drie seconden later dan onze landgenoot als derde binnenkwam. In de Olympiajollenklasse won Boehler den prijs van den Rijkssportleider, welken hij in 1934 ook reeds behaald had. In het totaalklassement na de zes races leidt Krogmann, die op de Olympische wed strijden te Kiel in 1936 met de tweede plaats achter onzen landgenoot Kagchel- land genoegen moest nemen, met 802 pun ten, terwijl daarop Boehler volgt met 554 punten, zoodat Krogmann de eerste plaats wel niet meer zal ontgaan. Deze zeiler heeft hiermede reeds den prijs van den Senaat van de stad Hamburg ge wonnen. In de zesmeter klasse had de beslissing voor den Felcaprijs reeds kunnen vallen, maar de „Marianne" welke de beste kansen had, kon wegens een dreigende mastbreuk eerst de derde plaats bezetten. Eerste werd „Michel" vóór het'Deensche jaoht „Do Do". Bij de startbooten won de Italiaan Strau- lino met „Gamma" wederom, thans met twee minuten voorsprong op zijn landge noot Salata met „Denebola". In de Draken- klasse ten slotte wist de Duitsche boot „Tahlatta" den beschikbaar gesteld en Irene- prijs te veroveren. PAARDENSPORT INT. CONCOURS HIPPIQUE TE AMSTERDAM. Luit. De Bartillat wint den Amstelprijs. Gisteravond werd het Concours Hippique in het Olympisch Stadion te Amsterdam voortgezet met een springconcours voor pro fessionals. Het te rijden parcours had een lengte van 660 meter met 15 hindernissen van plus minus 1.45 meter, hetwelk moest worden afgelegd binnen 1 minuut 53 sec. Winnaar werd de heer K. Hens en met „Piccolo Amore", die een foutloos parcours reed in den fraaien tijd van 1 min. 26 sec. Tweede L. Wijier met „Aranka" in 1 min. 27,8 sec. Derde K. Hensen met „O. K." in 1 min. 31 sec. beiden met 4 fouten. Vierde werd de heer C. Dietrich met „Lottka" met 8 fouten in 1 minuut 27,2 sec. Vijfde de heer L. de Zulter (België) met „White Moon" die 12 fouten maakte in 1 min. 26,6 sec. Het hoofdnummer van den avond was het springconcours om den Amstelprijs. Het parcours was hetzelfde als voor het con cours voor professionals, alleen moest het onmiddellijk na elkaar door denzelfden ruiter met twee paarden worden gereden. De totale lengte bedroeg 1328 meter, welke binnen 4 minuten 3 seconden moesten worden afgelegd, waarvan 15 seconden wer den gerekend voor het verwisselen van paard. Als een der eersten verscheen luit. Che- vallier (Frankrijk) in den ring met de be kende paarden d'Huis en Epreuve. Hij legde den geheel en afstand af in den snellen tijd van 2 min. 57 sec. en maakte slechts 8 fou ten, zoodat de Frandsche vlag voorloopig aan den overwinningsmast geheschen kon worden. Met deze mooie verrichting eindig de de eerste afdeeling. Een afwisseling, welke in den smaak van het publiek viel, was het Concours Eenspan nen. Paarden, die 500 of meer gewonnen heb ben en zij, die afstammen van een hockey- hengst waren uitgesloten. De collecte mocht gezien worden, vooral de prijs winners gaven elkander in actie weinig toe. De jury keur de na rijp beraad Piet R. K. Velstra te Marssum den eersten prijs waardig. Hij ging met krachtige, regelmatige gangen en toonde voldoende houding. Vincent van G. J. Lutje Holzik te Enschede (no. 2) is een goed paard en heeft zich flink verdedigd. Zijn houding was beter ^an die van den eersten prijswinner. De bekende schimmel Pulea, toebehoorende aan van 't Oever te Kampereiland, is een machtige verschij ning. Zij ging uitstekend, doch moest zich ditmaal met den derden prijs tevreden stel len. De goedgaande Tabor van Gebr. v. d. Haar te Zeist werd vierde en aan Kwin- ta van J. H. Alta te Oudemirdum werd de vijfde prijs uitgereikt. Eervol vermeld wer den Olympus van J. H. Alta te Oudemir dum en Belle en Bonne van H. F. Bultman te Heemstede. In de rubriek eenspannen, waarin hack neys waren uitgesloten, verschenen uit den aard der zaak ongeveer dezelfde paarden in den ring, de uitslag van dit nummer was dan ook vrijwel dezelfde als zooeven: 1. Piet, eig. R. K. Veltra te Marssum, 2. Excelsior, eig. G. J. Lutje Holzik, En schedé, 3. Pulea, eig. van 't Oever Kamper- eiland, 4. Johan, eig. D. Groenhart, Dirks- horn, 5. Leo, eig. Gebr. v. d. Haar, Zeist. Hartelijk werd toegejuicht de Friesche hengst van J. H. Alta, die ter opluistering werd voorgereden en ons eenige onver- valschte nationale ras op waardige wijze vertegenwoordigde. Een mededeeling, welke met groot ge juich werd begroet, was de aankondigmg van het bezoek van Prins Bernhard met zijne moeder Prinses Armgard, die den wensch te kennen hadden gegeven het Con cours Hippique te bezoeken. Na deze ver heugende mededeeling werd het Springcon cours om den Amstelprijs voortgezet. Vrij spoedig gelukte het luit. de Bartillat (Frankrijk) met de paarden Frangais en Welcome zonder fouten rond te komen, in den snellen tijd van 2 min. 29,4 sec., waar door het uitzicht op een Fransche overwin ning niet weinig verstevigd werd en uit den uitslag blijkt, dat de Franschen inderdaad een schitterende overwinning hebben be haald. Hier volgen de resultaten: 1. Frangais en Welcome, eig. Rijschool te Saumur, Frankrijk (luit. de Bartillat) 0 ft. in 2 min. 29,4 sec.; 2. d'Huis en Epreuve, eig. Rijschool Saumur, Frankrijk (uit. Che- vallier) 8 ft. in 2.57; 3. Choquine en Gala- pin, eig. Rijschool Saumur, Frankrijk (luit. Broussaud) 13 ft. in 3 40; 4. Ernica, eig Co- lenbranderfonds en Arrow, eig. R. van Puyenbroek (luit. de Bruine) 15 ft. in 3 37,8; 5. Rou du Marais en Saida, eig. Rij school Saumur (luit. Des Roches) 16 ft. in 3 05,4; 6. Maedel wie Du en Ikarus, eig. C. F. Pahud de Mortanges, Amersfoort (eig.) 16 ft. in 3.31,8; 7. Whisky en Mu- saphiki, eig. Ritm. H. de Menten de Horne, België (eig.) 17 ft. in 3.21,4; 8. Izard, eig. Colenbranderfonds en Godard, eig. ritm. Sirtema van Grovescins (eig.) 17 ft. in 4.01,2; 9. Batailleuse en Cigus, eig. Rijschool Saumur (luit. Des Roches) 18 ft. in 3.57,6; 10. Juliana en Juno, eig. Rijschool Amers foort (luit. Kloppenburg) 19 ft. in 3.19,2. BILJARTEN LEIDSCHE BILJARTBOND. Pers. Kampioenschap 2 klasse. Gisteravond zijn de laatste partijen voor bovengenoemd kampioenschap gespeeld. Karstens won ook zijn laatste partij tegen Verstraaten en was dus ongeslagen kam pioen. Op de 2e plaats eindigde Bakker, die in zijn laatste partij tegen Lammens weer flink op stoot was. In deze partij maakte hij een serie van 44 en 32. Vermeer kwam niet op, maar deze partij had geen invloed meer op den eindstand. Hieronder volgt de uitslag: W. F. Karstens 150 26 26 5.76 A. Verstraaten 119 26 25 4.57 L. Lammens 115 23 22 5.00 E. Bakker 150 23 44 6.52 De eindstand luidt: gespgew.gel.verl.brt. a.g. W. F. Karstens 5 5 139 5.39 E. Bakker 5 3 1 1 159 4.23 A. Verstraaten 5 2 1 2 161 4.30 L. Lammens 4 112 113 4.96 J. P. Ouwerkerk 5 1 1 2 203 3.05 G. Vermeer 4 4 145 3.19 Dinsdagavond beginnen de le kl. kamp. bij den heer v. Rijzen. Deelnemers zijn: B. Teegelaar, B. de Roo, G. M. Teegelaar en W. F. Karstens. MOTORSPORT DE T.T.-RACES TE ASSEN. Milhoux en Ivan Goor starten niet. Op den laatsten dag voor de T.T.-races vond oudergewoonte de keuring der machi nes plaats op het terrein te De Haar. De genen, die tijdens de voorgeschreven trai ningsronden niet de vastgestelde gemid delden gemaakt hadden, werden onherroe pelijk door de wodstrijdcommissie van deel neming uitgesloten. In de 250 cc klasse troffen J. Doyer met New Imperial, de Oostenrijker A. J. Schoerg op Terrot en onze landgenoot J. de Vreugde met D.K.W. dit lot. Voorts zijn de Belg Ivan Goor en de Spanjaard A. Flo- res niet op komen dagen. In de 350 cc klasse start Stanley Woods definitief niet. De Spanjaard Gili en onze landgenoot Buys komen evenmin uit. Verder kon Vieyra met Velocette niet aan de vastgestelde tijden komen, zij het met miniem verschil, zoodat ook hij niet zal kunnen deelnemen. In deze klasse is Willy van Gent door de wedstrijdcommissie uitgesloten van deel neming in verband met het feit, dat hij zich niet aan de voorschriften heeft gehou den. In de zware klasse zullen we Rene Mil houx missen. Zijn fabriek F.N. was niet op tijd gereed gekomen. Verder heeft onze landgenoot Jansen met Matchles de ge vraagde tijden niet kunnen halen, terwijl Fidal (Spanje), Gatley (Engeland) en Du- pont (Nederland) in deze klasse evenmin zullen starten. Gedurende de training, die zeer rustig is verloopen, zijn de gemiddelde snelheden in alle klassen drie a vier K.M. opgevoerd, zoodat ook ditmaal een spannend verloop der races kan worden tegemoet gezien. HET SCHAAKSPEL Alle correspondentie, deze rubriek be treffende, gelieve men te zenden aan den redacteur dezer rubriek, W. H. van der Nat, Witte Rozenstraat 40a, Leiden. De Marshall-variant van de Fransche partij. an deze zeer interessante variant van de Fransche verdediging vindt U in de vol gende partij een voorbeeld. De partij werd 7 September 1935 gespeeld in het Nationale tournooi te Zandvoort. Wit: I. Zitman, Leiden. Zwart: P. A. C. v. d. Bronk, Santpoort. Fransche partij. 1. e2e4 e7e6 2. d2—d4 d7—d5 3. Pblc3 c7c5 Dit is dan de zet van Marshall waarnaar daarom deze variant naar hem vernoemd is. Wit kiest de beste voortzetting: 4. e4xd5 c5xd4 Op e6xd5 wordt de zwarte d-pion ge ïsoleerd en zwak. 5. d5xe6! Wederom uitstekend gespeeld! Het lijkt of wit hier een stuk (Pc3) zal verliezen. Dit zou zwart echter een onmiddellijke nederlaag bezorgen. Deze combinatie-rijke stelling na slechts vijf zetten verdient een diagram. K!» it i. k m 8jP k i m m m a i' 8 m m m iH h m k m "tg 1 - -€& m, <_L 5 ABCDEFGH Wanneer rwart zou spelen 5 d4xc3?? dan zou er volgen: 6. e6xf7f, Ke8—e7 (niet Ke8xf7 daar dan de dame ongedekt staat!) 7. f7xg8Pf, Th8xg8; 8. Lelg5t met dame winst en mat in wei nige zetten! 5Lc8xe8 6. Pc3b5 Pb 8c0 De situatie is voor zwart reeds onaan genaam. Hij dreigt een pion te verliezen en heeft ook een ernstige zwakte op c7. 7. Pgl—f3 Lf8—c5 8. Lel—f4 Ta8c8 Nu is het slaan op d4 nog niet mogelijk. Op Pf3xd4 volgt Pc6xd4 en het gewenschte Pb5xa7 wordt beantwoord met Dd8a5| en Da5xa7. 9. c2c3 Op d4xc3 volgt dameruil en Taldit waarna Pb5c7 en L. f4d6 enz. wit voor deel brengt. 9Le6g4 Thans volgt een. ruil van verscheidene stukken, met als gevolg, dat wit weliswaar het iets betere spel behoudt, doch geen duidelijk overwicht meer heeft. 10. h2h3 Lg4xf3 11. Ddlxf3 Zwart moet nu bedacht zijn op Taldl of 000 en speelt daarom: 11Dd8—e7f 12. Df3e2 De7xe2f 13. Lflxe2 a7a6 14. Le2g4! Wit buit nog steeds de zwakte van c7 uit en ontneemt nu zwart de rochade kans. 14Tc 8d8 15. Pb5c7f Ke8—f8 16. 0—0 Wit staat beter en tracht dus zoo snel mogelijk meerdere stukken in 't veld te brengen om zijn aanval te versterken, 16Lc5d6 Een goede zet van zwart. Afruil van een der sterke witte loopers. 17. Lf4xd6t Td8xd6 18. c3xd4 Td6xd4 Niet Pxd4 wegens binding van het paard door Tdl gevolgd door Tflel, dreigend Te8 mat en Te4 met winst van het paard. 19. Tal—dl Wit heeft vier, zwart twee stukken ont wikkeld; daarom ruilt w it de toren, zoo dat de verhouding 3 tegen 1 wordt. 19Pg8—f6 Zwart tracht zijn achterstand in ontwik keling in te halen. 20. Tdlxd4 Pc6xd4 21. Tfl—dl Pd4c6 Noodzakelijk daar anders Td8f enz. volgt. 22. Lg4—f3 Kf8e7 23. Lf3xc6 b7xc6 24. Pc7xa6 Eindelijk drukt het stellingsoverwicht zich uit in materieel voordeel. 24Pf6d5 25. a2a3 Th8a8 26. Pa6c5 Ta8a5 Geen beste zet, hetgeen uit het vervolg blijkt. 27. Tdl—elf Want nu heeft de koning maar één veld en wordt van de damevleugel, waar hij het meest noodig is, afgedrongen. 27Ke7—f6 Op Kd6 of d8 volgt natuurlijk Pb7f en Pa5: en op Kf8 volgt mat in twee zetten (Pd7f en Te8 mat). 28. Pc5d7f Kf6g6 29. Fd7e5f Kg6—f6 30. Pe5xc6 Feitelijk is de partij hiermee uit. Zwart speelt nog door en dit eindspel is toch nog wel aardig om na te spelen. 30Ta5c5 31. Pc6d4 Pd5—f4 Met de bedoeling Pd3 te laten volgen. 32. Tel—e3 Pf4—e6 33. b2b4 Beter was afruil. Met twee pionnen meer is vereenvoudiging de snelste weg naar winst. 33Tc5c4 34. Pd4>b5 Pe6c7 Zwart daarentegen had, wilde hij nog op remise hopen, iedere kans op vereenvou diging moeten ontgaan. 35. Pb5c3 Tc4—d4 36. b4b5 Pc7—d5 37. Pc3xd5 Td4xd5 38. Te3b3 Td5—d7 Het is natuurlijk hopeloos! 39. b5b6 Td7b7 40. a3a4 Kf6—e6 41. a 4a5 Ke6—d7 42. a5—a6 Tb7—b8 43. a6a7 Zwart geeft op. Het slot is een voorbeeld van een eigen- aardig en veel voorkomend verschijnsel. En wel dit verschijnsel, dat zelfs sterke spe lers vaak een totaal hopelooze partij nog lang rekken, pfschoon zij weten dat er geen enkele kans meer bestaat de nederlaag te ontgaan. M.i. is de reden hiervan niet het speculeeren op een fout van den tegen stander maar om het feit van den neder laag nog eenigen tijd uit te stellen, aldus de reactie na deze inspannend en kamp niet te plotseling te ondergaan, maar op deze wijze zich langzamerhand ermee vertrouwd te maken. Dat ook meesters wel eens blunderen toont U het volgende partijtje gespeeld in de wedstrijd tusschen Polen en Finland te München 1936. Wit: Frydman (Polen). Zwart: Böök (Finland). Ortodox dame-gambiet. 1. d2—d4 d7—d-5 2. c2c4 c7c6 Voorloopig Slavisch, maar overgaande in een gewoon geweigerd damegambiet. 3. Pgl—f3 Pg8—f6 4. Pbl—cS e7e6 Dus niet Slavisch met Lf5 en dxc4. 5 Lel- -g5 Lf8e7 6. e2e3 Pb8d7 7. Ddlc2 0—0 8. Lfld3 d5xc4 9. Ld3xc4 Pf6d5 Alles heel gewoon en al honderden keeren zoo gespeeld. 10. Lg5xe7 Dd8xe7 11. 0—0 Pd5xc3 12. b2xc3 b7b6 Het begin van de debacle. 13. Dc2e4! Lc8b7 14. Lc4d3 Pd7—f6 Ziet er allemaal nog wel goed uit, maar deze schijnbaar zoo eenvoudige stelling is toch lang niet zonder gevaren voor zwart! 15. De4h4 c6—c5?? Alles was beter, behalve deze zet. 16. Ld3xh7f Zwart geeft op. Op Pxh7 verliest zwart de dame; op Kg8h8 volgt Pf3e5 met doodelïjken mataanval. Ter oplossing. 1 i li a ik ip k m s m m A ém. WM k ét A BCDE FG H Wit aan zet, wint! Een lang niet gemakkelijke opgave, maar daarom zeer geschikt als sluitsteen onzer wedstrijd! Probleem B 15 F. Wardener, Weenen. i s k mat 9 Wk 11 a i ';-J ■JB in k ABCDEFGH Wit geeft mat in twee zetten. (Oplossingen uiterlijk 3 Juli).

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 14