A BIOSCOPEN ZATERDAG 26 JUNI 1937 DE LEIDSCHE COURANT VERDE BLAD - PAG. 10 IMTERPAROCMIEELE VOOR HET DISTRICT. Enkele vereenigingen zonden ons reeds hun opgave van deelnemers. Het verschul digde geld kunt gij storten op gironum mer 176553. Na ontvangst van het geld ontvangt gij tijdig uw kaarten. Laat de opkomst massaal zijn. Geen gezel uit ons district mag ontbre ken. Het wordt een geweldige middag en, om 't u allen mogelijk te maken, deze feestbyeenkomst mede te maken, hebben wij voor de leden van het district kaarten a 10 cent beschikbaar gesteld. De voet balwedstrijden zijn voor dit district afge last. Gij kunt per fiets komen; wij dragen zorg voor fietsenstalling en wel op den Burcht. Goede controle zal daar aanwezig zijn. Voor niet-gezellen, uw familieleden of anderen, die deze mooie middag willen medemaken, hebben wij kaarten beschik baar a 25 cent. Deze kunnen te voren be steld worden; het geld moet gestort wor den op gironummer 176553 en gij ont vangt de bestelde kaarten. Heel verstan dig is het, om de kaarten te voren te be stellen. Voor zoover er nog kaarten zullen zijn, worden deze op de feestmiddag aan „den Burcht" verkocht. Voor 1 Juli moeten de opgaven van de Gezellen binnen zijn; doe uw best. H. SCHRAMA, distr.-praeses. ACTIE „VOOR GOD". Na onze feestelijkheden zullen wij een groote propaganda op touw zetten ter ver spreiding van goedkoope lectuur en wel lectuur ter bestrijding van de moderne dwa lingen. Als katholiek zyt gij verplicht daar ken nis van te nemen, maar als katholiek moogt gij u daarmede niet tevreden stellen. Zeer nuttig is 't, om deze goedkoope lectuur in eigen omgeving te verspreiden. Misschien telt gij onder uw familieleden, uw eigen huisgenooten of vrienden, menschen, die om welke reden dan ook zijn afgedwaald en die moderne dwalingen aanhangen, gij verricht een Christenplicht, een werk van Apostolaat, wanneer gij voor dezulken deze brochures aanschaft. Verkrijgbaar zijn momenteel de volgen de uitgaven: „Voor God", door oud-Minister Marchant, 3 cent „Geest en streven van 't bolsjewisme" door Kolsgrinof een Russische Jezuïet, 25 cent. „Vragen en antwoorden over 't Russ. Communisme" 5 cent. „Het nieuw heidendom", door dr. v. d. Wey O.Carm., 20 cent. „De antichrist", door J. Lammertse, 25 cent. Ook zijn verkrijgbaar de bekende sluitze- gels in drie kleuren, minimumprijs 25 voor 5 cent. Bestellingen liefst aan adres Lorentzkade 16.N a betaling volgt toezending. Portokos ten voor rekening van den besteller. H. SCHRAMA, Pr. GOUD IN 'T ZICHT. Ons gouden feest nadert. Nu nog maar twee weken en de honderden Leidsche Gezellen vieren hun lang verbeid feest. Er is reden om feest te vieren. Men be hoeft slechts het Gedenkboek te lezen om te beseffen, dat die Gez. Ver. hooger mik te dan enkel maar wat ontspanning met zoo nu en dan een feestavond. Gewerkt is er door priesters en door leeken aan de volledige vorming der Gezellen en zoove- len in onze stad hebben iets te danken aan de St. Josephs-Gezellen-Vereeniging, De godsdienstig-zedelijke vorming werd niet losgemaakt van de sociale vorming; de cultureele vorming werd niet verfom faaid tot louter beschaving-aan-den-bui- tenkant. Den geheelen mensch opbouwen had Kolping als eisch en het is ook nu nog de volle praktijk. Vooral de gezinsgedachte, de glorie van Vader Kolping, is een belangrijk element in de opvoeding. Pausen en Bisschoppen hebben het den volkeren voorgehouden; de Encycliek over het christelijk huwelijk is er geheel aan gewyd. Want goede ge zinnen vormen een goede maatschappelij- heerscht daar Christus, dan zal Hij ook heerschen in het openbaar leven. Neen, wij voelen ons geen chauvinisten als we dankbaar mogen zeggen vóór vijf tig jaren begon men hier in Leiden met een opvoed-systeem, waarvan men nu getuigen moet, dat het was grootsch van opzet, rijp van visie, sterk van uitbouw. Zoo werd het een succes voor Kolping, een zegen voor zijn zonen. Daarom gaan we blijde feestvieren.... Daarom zal een machtig Te Deum wor den gezongen. Want er hangt goud in de lucht! Senior. WIE HELPT? Gij begrijpt in deze laatste weken voor 't feest van 11 Juli moet er hard worden gewerkt, wil alles slagen. Wij komen krachten te kort. Wie helpt? Wij hebben jongens en meisjes noodig, die deze drie weken ons helpen met de verkoop van kaarten. De kaarten zijn niet duur, slechts 25 cent. Wie helpt? Jongens en meisjes kunnen zich opgev.en deze week alle avonden om half 7 bij den vice-Praeses kap. H. Schra- ma, Lorentzkade 16. Wij willen hopen, dat deze oproep suc ces heeft, en velen zullen medewerken, om ons gouden feest te doen slagen. H. SCHRAMA, pr. VOOR 11 JULI. Omtrent de feestbijeenkomst op „Den Burcht" moet elk Gezel het volgende ont houden. Alle Leidsche Gezellen hebben hun witte kaart ontvangen. Die goed bewaren, want op die kaart wordt u toegang ver leend. Gezellen uit ons district, dus de Gezel len van: Katwijk, Langeraar, Lisse, Nieuw koop, Noordwijk, Oegstgeest, Roelof- arendsveen, Sassenheim, Stompwijk, Voor hout, Voorschoten, Warmond, Wassenaar en Zoeterwoude, bekomen toegangsbewij zen a 10 cent uitsluitend via hun eigen commissariaat. Voor de Leidsche Gezellen zijn ten ge rieve van hun huisgenooten kaarten a 12 K cent verkrijgbaar tot een maximum van 4 per gezin. Die kaarten worden uitgege ven a.s. Donderdag 1 en Vrijdag 2 Juli tusschen half negen en 10 uur in het Ge- zellenhuis. Alle andere belangstellenden kunnen toegangsbewijzen koopen a 25 cent aan de volgende adressen: Rapenburg 52, Gene- stetstraat 37, Hooge Rijndijk 106, Hooge- woerd 100, Kapteynstraat 10, Haarlem merstraat 140 en P. K. Koorsteeg 17. Ons keurig Gedenkboek is a 30 cent verkrijgbaar Rapenburg 52 en zal door enkele K. L.'ers en anderen ten verkoop worden aangeboden. Het bevat foto's met bijdragen van Mgr. Huibers, Mgr. Hürth, rector Drost, Praeses Th. Beukers en vice- Praeses H. Schrama; alsmede een vlot geschreven geschiedenis der vijftig jaren Gezellenwerk in onze Sleutelstad. Zeer goede foto's geven het geheel een bijzonder cachet, zoodat we het met een gerust hart aan de vele vrienden der Gez. Ver. aanbevelen! ONZE FOTO. De foto is gereed, zij die foto's hebben be steld kunnen deze afhalen Dinsdag 29 Juni 's avonds 8 y210 uur aan 't gebouw van de St. Joseph-Gezellenvereeniging. Tege lijk bestaat er dan gelegenheid de foto's te bezichtigen en te bestellen. ASPIRANTEN-CURSUS. Woensdag a.s. is de laatste bijeenkomst voor onze aspiranten. Natuurlijk zijn al len om 8.30 uur weer present in de bo venzaal. LIEDERTAFEL. Donderdag 1 Juli wordt de jaarvergade ring gehouden. Alle zangers worden ver wacht, maar ook niet-zangers zijn ter ken nismaking welkom. Wie weet of men al pratende niet tot zingen komt. KOLPINGS LIJFWACHT. Zaterdagavond om 9 uur komen alle K. L.'ers bijeen om te repeteeren voor de plechtige installatie en voor den feest- Zondag. MEDEDEELINGEN. Als commissaris is afgetreden H. Bres- ker. Krachtens ons huishoudelijk regle ment benoemt de vice-Praeses zijn opvol ger. Heden sluit de Bibliotheek. Lezers, wel ke boeken hebt u nog? Breng ze s.v.p. he den terug of zeker morgen (Zondag) mid dag. De Spaarkas houdt om de twee weken zitting. Welk Gezel spaart geregeld? Het is zoo nuttig voor een eigen toekomst. Een beurtrooster wordt aan alle com missarissen en comité-leden toegezonden. Een ieder weet dan waar en wanneer hij een functie moet vervullen op onzen feest- Zondag. Als opvolger van J. v. Steen is door den vice-Praeses tot comm. benoemd J. Com- pier. ONZE LOTERIJ. Bijna zijn al de loten verkocht. De trek king zal plaats hebben Woensdag 21 Juli aan ons gebouw op 't Rapenburg. KERKNIEUWS SINT ADELBERTVIERING TE EGMOND. Mgr. Huibers draagt pontificale Hoogmis op op den akker. Gisteren, op den feestdag van St. Adel- bertus, zijn katholieken uit geheel Neder land aangekomen op den St. Adelbertsak- ker aan den voet der duinen om in blijde vroomheid dezen feestdag te herdenken. Blijheid en feest waren reeds in aller harten, toen de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, om tien uur in den morgen den akker betrad en allen zijn bisschoppe- lijken zegen gaf. Begeleid door een schare priesters begaf de bisschop zich naar den troon, die aan de Evangeliezijde van het groote houten altaar was opgeslagen. Vlak bij dezen troon zaten de genoodigden, waaronder vele voormannen uit geestelijken en wereld lijken kring en daarachter honderden an deren. Dé Pontificale Hoogmis werd opgedra gen door mgr. Huibers, met assistentie van den zeereerw. heer J. Schiphorst als dia ken, den zeereerw. heer R. Nieveen van Dijkum, pastoor van Egmond aan den Hoef, als subdiaken, den hoogeerw. heer E. P. Rengs, deken van Alkmaar en Dom Schutte O S.B. als troondiakens, mgr. dr. P. van Gils als presbyter-assistens en den zeer eerw, heer Bank, bisschoppelijk secretaris, als ceremoniarius. Gezongen werd de acht ste Gregoriaansche mis, waarvan de wis selende gezangen door Egmondsche paters Benedictijnen werden gezongen. Toespraak Mgr. Huibers. Onder de H. Mis werd door mgr. Hui bers een predikatie gehouden met als tekst: Geplant in de voorhoven van onzen Heer, zal hij bloeien in de voorhoven van onzen God. Wij beleven, aldus mgr., een historisch oogenblik, nu wij als bisschop van de al oude Haarlemsche Kerk het H. Misoffer mogen opdragen ter eere van St. Adelbert, die onzen vaderen de verlossing van Chris tus kwam brengen. Het is heerlijk, dat wij in de eenheid van het geloof mogen samen komen, zooals de eerste christenen. Mgr. schetste hierna in het kort het le ven van St. Adelbert. Achtereenvolgens zag men in Egmond een houten kerk, een vrouwenklooster en een mannenklooster verrijzen en verwoesten, totdat in 1143 de Benedictijner abdij' werd ingezegend. Tij dens de schrikwekkende refonnatie werd de abdij op afschuwelijke wijze verwoest en het. leek er nadien lang op, alsof de oude glorie van Egmond nimmer zou terugko men. Maar ziet, toch bloeide de boom van Egmonds glorie opnieuw en met steeds grooter luister in de vereering van St. Adelbert. Met droefheid stelde de bisschop hier tegenover, hoe nu echter in het naburige Germanje het nieuw-heidendom zijn kop opsteekt en de kinderen Gods gekromd worden onder het juk van den duivel. Zul len wij verliezen wat St. Willibrord en St. Adelbert ons met zooveel moeite hebben geschonken, vroeg mgr. Laten we dankbaar zijn, want de wachter St. Adelbert staat op zijn post en de boom bloeit weer. Laten wij trachten goede kinderen Gods te zijn naar zijn leering en voorbeeld. En laten wy dit doen door vruchten voort te bren gen, zooals hij voortbracht, door in den H Geest te beminnen en te werken tot Gods glorie, door nederigheid en zacht moedigheid, gelijk Sint Adelbert nederig en zachtmoedig was. Tegenover den hoogmoed en de dwaas heid van den mensch, die meent God niet meer noodig te hebben, moeten wij onzen ootmoed en nederigheid stellen. De nede righeid uit zich ook in den eerbied voor het wettig gezag. Gelukkig heeft het Ne- derlandsche volk onlangs zijn glorie ge zocht in een betuiging van eerbied en aan hankelijkheid aan het door God gestelde gezag. Ook tegenover hen, die het mis schien niet verdienen, volgens onze mee ning, moeten wij optreden als broeders en zusters en wij moeten er nooit van afhou den rechtvaardig en vol liefde te zijn. Na deze toespraak verleende Mgr. aan alle aanwezigen zijn bisschoppelijken zé gen. Onder het Lof hield pastoor Nolet een korte toespraak, waarin hij allereerst ge waagde van het geheim der H. Mis, waar in wij ons met Christus aanbieden aan den Hemelschen Vader en waarin Christus, die voor ons mensch geworden is, het mensch- dom eert. Van Hem zijn wij ledematen ge worden en, wanneer wij een dier ledema ten eeren, dan eeren wij Christus, God. St. Adelbertus was een van Zijn ledematen en een groot en heilig lidmaat en, wanneer we hem op dezen dag eer betuigen, bren gen wij eer aan God. De Bisschop heeft vermaand, toch vooral het voorbeeld van St. Adelbert na te vol gen en spreker wilde daarnaast den na druk leggen op de groote beteekenis van St. Adelbert voor het geestelijk leven van de Nederlanden niet alleen, maar ook voor het gewone nationale leven. En, wanneer het oude Holland in de vaderlandsche ge schiedenis zoo'n grooten invloed had op de andere deelen van ons land, dan is dat danken aan deze plaats, waar Adelbert leefde en stierf. Ook in ons land zijn op het oogenblik menschen, die het Christendom willen ver werpen; ook bij ons klopt de vijand aan de deur en wordt geprobeerd, het geloof weg te nemen uit de harten der menschen. La ten we daarom hier besluiten, dat geloof te verdedigen en voor ons volk te behou den en laten we St. Adelbert aanroepen als helper voor heel ons vaderland en de mannen, die onder aanvoering van het H.H. PETRUS EN PAULUS. ZONDAG 27 Juni. Zesde Zondag na Pink steren. Mis: Dominus, Gloria, 2e gebed v. d. h. octaaf v. d. H. Joannes den Dooper. Cre do. Prefatie v. d. Allerh. Drieëenheid. Kleur: Groen. Bij ons heilig Doopsel is in ons gestorven de oude, zondige mensch, d.w.z. de toestand van zonde hield op in ons; wij ontvingen een nieuw leven, n.l. het leven van de hei- ligmakende genade, wij werden kinderen van God. De gevolgtrekking ir: dan'ook als kinderen van God leven voor God, in ge meenschap met Jezus Christus onzen Heer. (Epistel). Leven voor God is: Met al onze vermogens en krachten Zijn heilige gebo den onderhouden. Dat kost moeite, dik wijls zware offers. Want wel ontvingen wij bij het heilig Doopsel de heiligmakende ge nade terug, maar niet de voorrechten van de eerste geluksstaat; onze wil blijft ten kwade geneigd. Doch de Heer is onze kracht en onze toevlucht. Daarom roepen wij tot Hem om liefde in onze harten en om volharding in den dienst van God. Hij moge ons helpen tegen onze vijanden. (Introitus, Graduale, Gebed, Alleluje- vers). Evenals aan de menigte, die Hem te voet volgde, geeft Jezus ook ons, die Hem zoo gaarne willen volgen in Zijn kinderlijke gehoorzaamheid aan den Wil van den He melschen Vader, een voedsel, n.l. Zijn eigen heilig Vleesch en Bloed in het Allerheilig ste Sacrament des Altaars. (Evangelie). Dat maakt ons krachtig en sterk voortdu rend voort te gaan op de wegen des Hee- ren, d. w .z. om steeds Zijn geboden te onderhouden. (Offertorium, Postcommu- nio). Het Allerheiligst Sacrament als ons Of fer en onze Spijze, zal ons met Christus' ver eenigen voor altijd in den hemel, om daar een eeuwig danklied te zingen voor den Heer. (Communio). MAANDAG 28 Juni. Vigiliedag voor het feest van de heilige Apostelen Petrus en Paulus. Mis v. d. H. Irenaeus, Bisschop en Martelaar: Lex Gloria. 2e gebed v. h. oc taaf v. d. H. Joannes den Dooper; 3e v. d. Vigilie. Geen Credo (wèl in de kerken v. d. H. Joannes den Dooper). Gewone Pre fatie. Laatste Evangelie v. d. Vigilie. Kleur: Rood. Of: Oe 'Mis v. d. Vigilie: Dominus. Geen Gloria. 2e gebed v. d. H. Irenaeus; 3e v. h. octaaf v. d. H. Johannes den Dooper. Geen Credo (ook niet in de kerken v. d. H. Joan nes). Gewone Prefatie. Kleur: Paars. De heilige Irenaeus, bisschop van Lyon, bestreed door zijn talrijke, maar grooten- deels verloren geraakte geschriften, de ketterijen van zijn tijd en bevestigde daar door de rust en de vrede in de Kerk. On der keizer Septimius Sevei-us onderging hij den marteldood. DINSDAG 29 Juni. Feestdag v. d. H.H. Apostelen Petrus en Paulus. Mis: Nunc scio. Gloria. Credo. Prefatie v. d. Aposte len. Kleur: Rood. Simon, de eenvoudge ongeletterde vis- scher, door Christus genoemd „Petrus", d.i. „steenrots", bestuurde, bezield met den H. Geest, gedurende vijf en twintig jaren als eerste Opperhoofd de heilige Kerk Gods. Onder de Christenvervolging van den wree- den keizer Nero gevangen genomen, werd St. Petrus na een verschrikkelijke gevan genschap van negen maanden, wreedaar dig gekruisigd. Uit eerbied voor zijn God- delijken Meester vroeg en verkreeg Petrus de toestemming, om met het hoofd omlaag gekruisigd te worden. „Gelukzalige Herder, Petrus, verhoor goedgunstig onze smeekbede; verbreek door uw machtwoord onze zondeboeien." WOENSDAG 30 Juni. Gedachtenis v. d. H. Apostel Paulus. Mis: Scio. Gloria. 2e gebed v. d. H. Petrus; 3e v. h. octaaf v. d. H. Joannes den Dooper. Credo. Prefatie v. d. Apostelen. Kleur: Rood. Gisteren wijdde de H. Kerk vooral haar aandacht aan den H. Petrus. Vandaag spreekt zij ons bijzonder van het „Vat van uitverkiezing", den H. Paulus, den grooten Apostel van de Heidenen en Leeraar van de volken. Volgens de traditie onderging de heilige Paulus op denzelfden dag van hetzelfde jaar als de H. Petrus (29 Juni 67) te Rome den marteldood door onthoofding. „Voortreffelijke Leeraar Paulus richt on ze levenswijze en trek onze harten met u omhoog naar den hemel. Bid voor ons tot God, Die u heeft uitverkoren". DONDERDAG 1 Juli. Feestdag van het kostbaar bloed der Heeren. Mis: Redemis- ti. Gloria. 2e gebed (alleen in stille H.H. Missen) v. d. octaafdag v. d. H. Joannes den Dooper. Credo. Prefatie v. h. H. Kruis. Kleur: Rood. „Wandelt in de korte pelgrimstocht van uw leven in de heilige vreeze Gods, we tend, dat gij niet met een vergankelijken prijs, voor goud of zilver, zijt vrijgekocht, maar met het kostbaar Bloed van het on bevlekte Lam, Jezus Christus". VRIJDAG 2 Juli. Feestdag van O. L. Vrouw Bezoeking. Mis: Salve. Gloria. 2e gebed (alleen in stille H.H. Missen) v. d. H.H. Processus en Martianus Martelaren. Credo. Prefatie v. d. Allerheiligste Maagd (invullen: En U om de bezoeking). Kleur: Wit „Wees gegroet, Maria! Gij zyt gezegend onder de vrouwen en gezegend is de vrucht van uw schoot". N.B. Wegens den eersten Vrijdag is ge oorloofd een gezongen Votiefmis v. h. Al lerheiligst Hart van Jezus. Mis: Cogitatio- nes. Gloria. 2e gebed en laatste Evangelie van O. L. Vrouw Bezoeking. Credo. Pre fatie v. h. H. Hart. Kleur: Wit. ZATERDAG 3 Juli. Mis v. d. H. Leo II, Paus en Belijder: Sacerdotes. Gloria. 2e ge bed v. h. octaaf v. d. H.H. Apostelen Pe trus en Paulus; 3e voor den Paus. Credo. Prefatie v. d. Apostelen. Laatste Evangelie v. d. H. H. Petrus en Paulus (uit de iMs, aangegeven op 3 Juli) Kleur: Wit. Slechts negen maanden en zeventien da gen is de H. Leo Paus geweest. Ervaren als hij was in de muziek, heeft hij een be tere zangwijze gegeven aan de psalmen en lofzangen van de H. Kerk. Hij was ook een ijyeraar voor den kerkelijken eeredienst (liturgie). Een vader was hij voor de ar men, weduwen en weezen, die hij hielp niet alleen door geld, maar ook door ar beid en goeden raad. IN DE KERKEN VAN DE E.E. P.P. FRANCISCANEN. Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: ZONDAG. 2e gebed v. d. Z. Benvenutus van Gubbio, Belijder; 3e v. h. octaaf v. d. H. Joannes den Dooper. ALB. M. KOK, Amsterdam. Pr. Kruis ons vaderland willen besturen, in al les steunen. Vragen we dan St. Adelbert's zegen en smeeken we hem om hulp in het bewaren en overleveren van het geloof on zer vaderen en in de verbreiding daarvan. Te vier uur heeft Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers in de kapel van de Benedictijner Priorij de plechtige Vespers voorgelezen. Zeer velen waren van deze prachtige li turgische en diep treffende plechtigheid getuigen. Ontroerend klonken de Grego riaansche gezangen der monniken tegen de steenen gewelven op en onvergetelijk was het oogenblik, waarop de Bisschop aan het eind der plechtigheid allen met Ons Heer den zegen gaf. NIC. SOMBROEK, C.M. t Bij den Hoogeerw. Heer Provinciaal der Lazaristen te Nijmegen werd telegrafisch bericht ontvangen van het overlijden van den zeereerw. heer Nicolaas Sombroek op 2 Juni te Quito (Ecuador). De overleden missionaris werd geboren te Volendam, 11 Mei 1887, studeerde aan het Seminarie Wernhoutsbrug te Zundert (N.-B.), trad in de Congregatie der Laza risten 20 Sept. 1908 en werd priester ge wijd te HeldenPanningen (L.) op 18 Juli 1915. Het jaar daarop vertrok hij als mis sionaris naar Ecuador, waar hij onafgebro ken werkzaam is gebleven aan de opleiding van den clerus in de seminariën. HOOFDFILMS Dr. Socrates (Paul Sensatie Muni Ann Dvo rak). Voor Moeder's Eer. (Jackie Cooper). De misdaad van Dr. Forbes (Gloria Stu art Robert Kent) Sabotage (Silvia Sidney). Wittebroodsweken (Anny Ondra). Waar blijft onze be schaving. (William Farnum Anita Louise). De Texas Rangers (Fred Mac Murray Jack Oakie Jean Parker). The Music Goes Round. (Harry Rich- man Rochelle Hudson). Speelfilm Detective Amusement Sensatie AANVANGSUUR Dag. 8-11, Zondags bovendien 4—7 uur, Matinee Zaterd. en Woensd. 2.30 uur. Dag. 8._511.15 uur. Zondags bovendien 27 uur, Matinee Zat. en Woensd. 2.30 uur. Dag. 811 uur. Zon dags bovendien 27 uur, Matinee, Zaterd. en Dond., 2 uur. Dag. 811 uur. Zon dags bovendien 27 uur. Matinée Zaterd. en Woensdag 2 uur. Toelaatbaar v. volwassenen

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10