Rood-bont te Olst. FEUILLETON WELKOM THUIS De wonderlijke belevenissen van dr. Kaiserlien door WILL AMBERG. (Nadruk verboden). EERSTE DEEL. L Twist. Gerinkel van scherven wordt gevolgd door een kreet. Dan daalt een stroom van scheldwoor den neer op het hoofd van den armen Ach- met Hadi, die de vrouw tegenover hem, Nora Tilden, radeloos aanstaart. Hij be grijpt niet, dat een blanke Miss zóó haar zelfbeheersching kan verliezen en al even min is het hem duidelijk wat hij nu eigen lijk verkeerd heeft gedaan. „Maak dat je wegkomt, lummel, slaap kop!" snauwt ze hem toe. Dat begrijpt hij en haastig sjokt hij de kamer uit. Wat er gebeurd was? Niets anders dan een ongelukkig misverstand, waarvan de jeugdige Arabier het slachtoffer was ge worden. Nora Tilden had om pen en inkt gebeld en Achmet Hadi, die tengevolge van zijn geringe ervaring als portier, huisknecht en oberkellner van het Karmel-Hotel, zich nog niet aan het tempo van min of meer overspannen dames uit het beschaafde Europa, vermocht aan te passen, had haar opdracht verkeerd verstaan. In plaats van pen en inkt had hij haar een glas sinaas appel-limonade met ijs gebracht. Dat was alles. Nora Tilden echter had dit misverstand zoo onvergeeflijk gevon den, dat zij in een plotselingen aanval van woede den jongen het glas voor de voe ten had gegooid. Zóó was de eene zijde van Nora Tilden. Haar ware zijde. De andere zijde had zij zooeven dr. Kai serlien getoond. Toen had zij zich voorge daan als het smachtende, naar liefde en aanhankelijkheid smachtende meisje, dat slechts leeft voor den man harer keuze. Het was niet gemakkelijk geweest die rol te spelen en zij had er nog maar gedeeltelijk succes mee geoogst, want dr. Kaiserlien had er ten slotte slechts noodgedwongen in toe gestemd nog vier weken in het land te zullen blijven. Langer in geen geval! Wie dr. Kaiserlien was? Van beroep een zekere Duitsche geleer de van karakter een man uit duizenden. Dr. Kaiserlien had chemie wis- en na tuurkunde gestudeerd en daarna was hem door het Sulfide Syndicaat opgedragen de ontginningsmogelijkheden van de Doode Zee te onderzoeken. Want de geschiktste exploitatie der schatten van de Doode Zee was een kwestie, die zoowel de chemie als de natuurkunde aanging; het was niet vol doende op de goedkoopst mogelijke wijze fosfor, zwavel en kali te winnen, het kwam er eveneens op aan het transport van Je richo naar Jeruzalem, waarbij over een af stand van slechts enkele kilometers een hoogteverschil van acht- tot negenhonderd meter moest worden overwonnen, zoo ra tioneel mogelijk te bewerkstelligen. Want rendabel zou de exploitatie eerst dan zijn, wanneer men er in zou slagen even goed koop te produeeren als te transporteeren. En daarom had het Duitsche Sulfide Syndicaat zich tot dr. Kaiserlien gewend met de opdracht ter plaatse eens te gaan onderzoeken op welke wijze het gewensch- te resultaat zou kunnen worden bereikt. Hij had zich moeten verplichten binnen twee en een half jaar een uitgewerkt schema te leveren. Zijn werk zou voorloo- pig strikt geheim worden gehouden. Maar Kaiserlien was een vlotte werker. Na twintig maanden had hij zijn studies beëindigd en daar hij er niet van hield zich te laten betalen voor werk, dat hij niet verricht had, schreef hij kort en bondig aam het syndicaat, dat hij het onnoodig oordeelde nog langer in Palstina te blij ven, omdat de rest van zijn onderzoek goedkooper in Duitschland kon worden afgewerkt. Of de heeren van het Sulfide syndicaat eenigszins verrast waren door deze gedrags lijn, óf dat men achter zijn rug eens mede lijdend glimlachte over de weinig zakelijke openhartigheid van den geleerde, is nooit bekend geworden, want als resultaat van zijn schrijven ontving hij slechts een kort briefje, waarin hem verzocht werd, over eenkomstig zijn voorstel naar Duitschland terug te keeren. En nu zijn verhouding tot Nora Tilden. Hij had eenige vjeken geleden in het Kar- mel Hotel kennis met haar gemaakt. Op een Zaterdag was hij moe en afgemat van Je richo gekomen. Als hij de gloeiende hitte van het Jordaan-dal maar even kon ont vluchten, placht hij in Haifa zijn vrije da gen door te brengen. En toen had hij haar in de hall van het hotel ontmoet. Zij was knap, zij het dan niet direct fascineerend, maar alleen het feit, dat hij na langen tijd weer eens Duitsche klanken in een onver- valscht idioom hoorde, dat er eindelijk weer eens iemand was, die hem wat van zijn va derland kon vertellen, alleen dat en niets anders was oorzaak geweest, dat hij zich onmiddellijk tot haar aangetrokken gevoel de. Ook zij bleek zijn gezelschap bijzonder op prijs te stellen, doch er scheen voorals nog niet de minste reden voor hem om daar trotsch op te zijn. Zij zaten hier immers als het ware opgesloten, zoodat zij vrijwel op elkaar waren aangewezen. Al spoedig echter begon het er naar uit te zien, dat deze vluchtige flirtation niet als zoovele andere zou eindigen, want toen hij haar meedeelde, dat hij voornemens was binnenkort weer naar Duitschland terug te keeren, ontpopte zij zich plotseling als de innig liefhebbende vrouw, die onmogelijk alleen in dit land zou kunnen achterblij ven. Zij smeekte hem zijn betrekking nog niet op te geven. Tevergeefs. Daarna ver zocht zij hem dringend dan althans voor- loopig nog wat te willen blijven en te over leggen op welke wijze een scheiding tus- schen hen beiden voorkomen zou kunnen worden. Tevergeefs. Hij wenschte van zijn hart geen moordkuit te maken. Hij verlang de naar Europa, naar de bosschen in Duitschland, naar zijn geboorteplaats en naar zijn home. En nu had zij vanavond een laatste po ging gedaan, alle vrouwelijke middelen aangewend om hem tot andere gedachten te brengen en inderdaad was het haar ge lukt hem de toezegging te ontlokken, dat hij zijn vertrek nog eenige weken zou uit stellen. En nu zat hij op het balcon van zijn ka mer, starend in den nacht. Aan den voet van den berg twinkelden de lichten van de stad; verderop lag blauw-zwart de zee. Innerlijk was hij woedend op zichzelf, dat hij zich de belofte om nog een paar we ken te blijven, had laten afdwingen. „Merkwaardig," dacht hij, „hoe onlogisch de vrouwen toch zijn. Als haar zooveel aan een samenzijn met mij gelegen is, waarom volgt zij mij dan niet naar Europa?" Maar hierover doorpiekerend, kwam hij tot de vraag: „Was het eigenlijk niet juist onlogisch van mij? Had ik haar dat niet moeten voorstellen? Was het niet aan mij geweest van haar te eischen, dat zij mij haar aanhankelijkheid zou bewijzen door mij te volgen?" Op dat oogenblik echter schrok hij op uit zijn gepeins. Want met de nauwgezetheid van een geleerde registreerde 'hij een «e- voel, waaraan slechts één verklaring Kon worden gegeven, n.l., dat het zóó goed was. Dat het beter was nog eenige weken van zijn repatrieering af te zien dan zijn leven lang Nora Tilden aan zijn zijde te weten. Zijn onderbewustzijn vermoedde de ware Nora Tilden. (Wordt vervolgd). Een gezelschap, dat deelnam aan het internationaal Landbouw- congres te Den Haag. bracht Donderdag een bezoek aan Olst, ter bezichtiging van het rood-bont IJsselvee. Ook uit Olst ontbrak het niet aan belangstelling De Fransche opleidingskruiser .Jeanne d'Arc", is Donderdag in de haven van Am sterdam aange komen Met de .Djalak* vertrok Donderdag van Schiphol de eerste athletiekploeg naar Budapest voor de wedstrijden tegen Hongarije. Eerste rij, vierde van links. Brasser; geheel rechts Van Bever en Het Ned indiscne Padvinders-contingent, dat zal deelnemen aan de a s. Wereld-jamboree op Vogelenzang, is met het m.s. .Dempo" uit Indiè ver trokken Het vertrek uit de haven van Tandjong Priok Door de Oxford-universiteit werden Woensdag verschillende eeredoctoraten verleend De doctores honoris causa in den otticieelen stoet Simpelveld heeft gas gekregen, waarvan de eerste vlam door burgemeester J. Houbiers werd ontstoken De jaarlijksche groote St. Jansproceisie had Donderdag te Laren plaat,. De stoet onderweg

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5