STADS NIEUWS VRIJDAG 25 JUNI 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER IETS WARMER. DE BILT SEINT: Zwakke tot matige, in het Noorden Noor delijke tot Westelijke, in het Zuiden Noord- Oostelijke tot Noord-Westelijke wind, aan vankelijk licht bewolkt, later toenemende bewolking, weinig of geen regen, iets war mer. Koogste barometerst.: 766.5 te Valentia. Laagste barometerst.: 731.0 te Janmayen. Het hooge drukgebied in het Westen van den Oceaan, verplaatst zich iets naar het Zuiden, de hooge druk in het Oosten ver dween geheel uit het waarnemingsgebied, in Frankrijk steeg de luchtdruk aanmer kelijk. Een zeer diepe en uitgebreide de pressie trekt door het Noorden van het waarnemingsgebied, op Jan Mayen bedroeg de luchtdruk 731.0 m.m. met nog snel da lenden barometer. Ook langs de geheele Noorsche kust is de barometer reeds vrij snel dalende. Voorts ligt nog een depressiekern in de omge ving van Breslau. In Scandinavië waaien Z.W. winden, welke langs de Noorsche kust krachtig zijn met zwaar bewolkte lucht en plaatselijk regen, overigens zijn zij zwak met gedeeltelijk bewolkte lucht. Op de Britsche Eilanden waaien zwakke tot matige, Noordelijke tot Westelijke win den, met half tot zwaar bewolkte lucht, in onze omgeving en West-Duitschland is de wind Noordelijk, en zwak, met lichtbe- wolkte lucht, ten Z. O. van ons land ligt nog een regengebied. In Noord-Frankrijk is de wind Noord-Oost, in Zuid-Frankrijk Noord-West en meest zwak, de lucht is zwaar bewolkt tot betrokken met plaatse lijk nog eenige regen. In het Oosten van het waarnemingsgebied is de wind nog steeds Zuid-Oost met helder tot licht be wolkte lucht De temperatuur is daar nog hoog, in West-Europa is zij echter overal onder normaal. De isothermen van 15 en 20 graden loopen dicht naast elkaar in richting Noord-Zuid door Oost-Duitschland en de Oostzee. Voor onze omgeving wordt verwacht, dat de wind onder invloed van de naderende depressie in het Noorden en de drukstijging in Frankrijk naar het Wes ten om zal loopen, waarbij eenige stijging van temperatuur verwacht wordt. De be wolking zal aanvankelijk licht zijn, doch vermoedelijk later toenemen. Aangenomen mag worden, dat de regen tot geringe hoe veelheden beperkt zal blijven. LUCHTTEMPERATUUR. 15 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS ex: Van Vrijdagnamiddag 9.54 uur tot Zaterdagmorgen 4.10 uur. WATERTEMPERATUUR. Poelmeer 19 gr. C. HET VOORZITTERSCHAP VAN DEN RADIORAAD. De opvolger van minister Van Boeijen. .Het Handelsblad weet te melden, dat prof. mr. P. S. Gerbrandy te Amsterdam wordt genoemd als opvolger van den heer van Boeijen (die minister van Binnenlandsche Zaken is geworden; als voorzitter van den Radioraad. Intusschen vernemen wij, dat voor deze functie ook ernstig in aanmerking komt mr. T. Verschuur, oud-minister en oud-lid van den Radioraad. BELANGRIJKE OPDRACHTEN. Nieuwe tramwagen:: voor Den Haag Amsterdam en den Gelderschen Achterhoek De De N.V. Carosseriefabriek te Wad- dinxveen heeft deze week de volgende groote opdrachten gekregen: 20 stuks trambus-carrosseriën voor 48 personen voor de Haagsche Tramweg Maat schappij Den Haag, 10 trambus-carrosse rieën voor 40 personen voor de Geldersche Tramwegen te Doetinchem! 8 stuks voor 50 personen voor de Gemeente-tram Am sterdam. Het totaal der thans nog af te leveren wagens is hierdoor tot 102 gestegen, waar onder 16 stuks voor de Rotterdamsche Electrische tram Rotterdam, 10 stuks voor den stadsdienst te Haarlem en 4 voor de Haagsche Tramweg Mij. 'ARIëNSHERDENKING TE MAARSSEN. De Ariënsherdenking te Maarssen op Zondag 8 Augustus zal beginnen met een plechtige Hoogmis met preek van Pater Pius Kok O.P. om hrlfelfinde parochie kerk. Na de Hoogmis gelegenheid om het graf te bezoeken en te bidden voor de inten ties, die Ariëns bijzonder dierbaar waren. Om half vier wordt een herdenkings vergadering belegd in de zaal van Con cordia, waar als spreker zal optreden het oud-Tweede Kamerlid A. Engels uit Lei den. Jeugdvereenigingen, Kruisverbonden, Mariavereenigingen en afdeelingen van Derde Orden, die in groepen komen, gelie ve dit van te voren op te geven bij den heer J. Maas, Emmaweg 6, te Maarssen. Officieele Crisisberichten VERRUIMING OOGST GROEN TE PLUKKEN LANDBOUWERWTEN. De Nederlandsche Groenten- en Fruit- Centrale maakt bekend, dat wegens de mindere productie aan groen te plukken erwten eenerzijds en de grootere vraag voor de conservenindustrie en den uitvoer anderzijds, de mogelijkheid tot verruiming van oogst voor deze erwten wordt ge opend. Voor deze verruiming komen in aanmer king: 1. Telers van landbouwerwten, die reeds als aangeslotene D zijn toegelaten bij de Centrale en in het bezit zijn van een oogstvergunning. Deze moeten daartoe een verzoek om aanvullende oogstvergunning indienen bij de Landbouw-Crisis-Organisatie in hun provinciee waarvoor 2.50 verschuldigd is. 2. Telers van landbouwerwten, die nog niet als aangeslotenen D zijn toegelaten. Deze moeten een verzoek indienen bij de Landbouw-Crisis-Organisatie in. hun provincie om te worden toegelaten tot de Centrale als aangeslotene D en tevens een oogstvergunning aanvragen, waarvoor eveneens ƒ2.50 verschuldigd is. De op deze wijze uit te reiken oogstver- gunningen en aanvullende oogstvergunnin- gen zullen uitsluitend gelden voor oogst 1937. Het administratief veilen van deze erw ten is toegestaan. 's-Gravenhage, 24 Juni 1937. LEEFTIJDSGRENS RUNDEREN. De Nederlandsche Veehouderij-Centrale maakt nogmaals bekend, dat met ingang van 1 Juli 1937 de leeftijdsgrens, beneden welke runderen van een identiteitsDewijs voorzien dienen- te zijn, instede van het tijdstip, waarop het dier in het bezit van 2 breede tanden is, zal zijn het tijdstip, waarop het 4- breede tanden heeft. Dit houdt dus in, dat na 30 Juni 1937 de runderen met een gewicht van 100 K.G. of meer, welke nog niet in het bezit zijn van 4 breede tanden, in het algemeen slechts aangehouden kunnen worden met een identiteitsbewijs. Uiteraard geldt deze bepaling als zoo danig niet voor de reserve-kalveren, wel ke. naar bekend is, tot een gewicht van 250 K.G. zonder identiteitsbewijs in voorraad mogen zijn en evenmin voor zoetemelks kalveren waarvan het voorhanden en in voorraad hebben is gedekt door een mest- vergunning, alsmede voor ingevolge de os- sentoewijzing aan te houden dieren, welke eerst bij een gewicht van 250 K.G. van een identiteitsbewens voorzien behoeven te zijn. 's-Gravenhage, 24 Juni 1937. 4218 WIJZIGING IN DE DEPARTEMENTALE STRUCTUUR. Naar wij vernemen ligt het in het voor nemen, dat de binnenscheepvaart, welke thans onder het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, ressorteert," zal overgaan naar het departement van wa terstaat, en dat de afdeelingen volksge zondheid en volkshuisvesting van het de partement van sociale zaken zullen worden overgebracht naar dat van binnenlandsche zaken. RES.-LUITENANT VLIEGER AALDERS OP VRIJE VOETEN. Door het Volksgerecht te Essen veroordeeld tot een jaar en negen maanden gevangenis straf, met aftrek van voorloopige hechtenis. Het Volks gerecht te Essen heeft gister middag uitspraak gedaan in het proces we gens hoog- en landverraad, aanhangig ge maakt tegen een aantal van communistische propaganda en hoogverraad beschuldigde Duitschers en tegen den Nederlandschen reserve-luitenant-vliegex G. H. Aalders. Aalders werd, blijkens bericht in de Tel. veroordeeld tot een jaar en negen maanden gevangenisstraf met aftrek van de voor loopige hechtenis, zoodat hij op vrije voeten werd gesteld. Hij werd veroordeeld wegens het verleenen van hulp bij een poging tot landverraad onder ernstige omstandigheden. De Duitscher Böckling werd veroordeeld tot twaalf jaar tuchthuisstraf en tien jaar eerverlies. Gedurende het proces bleek, dat de tweede ernstige verdachte, dr. Weger- hoffe in de gevangenis is overleden. Van de overige verdachten werden er vier vrijge sproken; de anderen werden veroordeeld tot tuchthuis- of gevangenisstraffen van drie tot een jaar. ZELFPORTRET VAN REMBRANDT. Voor 11.500 pond opgehouden. Bij Sotheby te Londen is voor een zelf portret van Rembrandt 11.500 pond gebo den, maar het is opgehouden. Het was af komstig uit de collectie Leuchtenburg. Een werk van Velazquez is voor 1900 pond gekocht door den heer Schulmann. Een schitterend werk van Barend Fabri- tius ging voor 2900 pond. Twee nieuwe onderzeekabels tusschen Engeland en Nederland. Het met succes leggen van twee nieuwe onderzeesche kabels over de Noordzee tusschen het plaatsje Aldebrugh in Suf folk en Domburg op Walcheren is een feit van belang voor de telefonische verbinding tusschen Engeland en vele deelen van het vasteland, die daardoor een belangrijke uitbreiding verkregen heeft. Het zijn twee kabels, elk met een lengte van ongeveer 95 zeemijlen en ofschoon elke kabel slechts een geisoleerden geleider bevat kunnen zij niet minder dan zestien telefoongesprek ken en een radiogram tegelijkertijd ver werken. NIEUWE GEZANT TE PRAAG. Benoemd is tot gezant der Nederlanden te Praag mr. dr. L. Carsten. De nieuwbenoemde gezant werd den 28en Februari 1888 te Leeuwarden geboren. Mr. Carsten studeerde te Leiden, waar hij promoveerde tot doctor in de rechten en in de staatswetenschappen. Na in Juni 1916 tijdelijk werkzaam te zijn gesteld aan het toenmalige departe ment van oorlog, werd hij in November van dat jaar benoemd tot adjunct-com mies aan het departement van buitenland- sche zaken. Op 25 Juni 1920 werd de heer Carsten benoemd tot gezantschaps-attaché en werk zaam gesteld te Brussel. In 1921 keerde hij naar het departement in Den Haag terug waar op 13 Februari 1922 zijn bevordering volgde tot gezantschapssecretaris 2e klas se, terwijl hij van 1 Mei van dat jaar af op trad als secretaris van minister van Kar- nebeek. Na zijn benoeming op 1 Mei 1925 tot ge zantschapssecretaris le klasse, vertrok de heer Carstesn in October 1926 in die func tie naar Kopenhagen, waarna hij in April 1929 als zoodanig werd overgeplaatst naar Parijs. Tijdens zijn werkzaamheid aldaar werd mr. Carsten in 1929 bevorderd tot ge- zantschapsraad, waarna hij op 8 December 1932 werd belast met de functie van zaak gelastigde te Warschau. Op 20 November 1934 werd den heer Carsten de persoonlijke titel van buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister toegekend. Mr. Carsten is officier in de orde van Oranje-Nassau, ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, commandeur in de Danebrog-orde, ridder in de orde van de Poolster en officier van het Legioen van Eer. NIEUWE GEZANT TE WARSCHAU. Benoemd is tot gezant der Nederlanden te Warschau mr. J. J. B. Bosch Ridder van Rosenthal. De nieuw-benoemde gezant werd 3 Mei 1889 te Dordrecht geboren. Hij studeerde in Leiden en promoveerde aldaar tot doc tor in de rechtswetenschap. Van Juli 1917 tot Februari 1919 was de heer Bosch werkzaam als candidaat-atta- ché in Constantinopel en Sophia, waarna hij .in November 1920 werd benoemd tot gezantschapsattaché te Boekarest. Na eenige maanden werkzaam te zijn geweest aan het departement van buiten- landsche zaken in Den Haag, werd mr. Bosch in December 1932 bevorderd tot ge zantschapssecretaris in welke functie hij werkzaam is geweest in Kopenhagen en in ConstantinopeL Na zijn benoeming in 1926 tot gezant gezantschapssecretaris le klasse was de heer Bosch achtereenvolgens als zoodanig werkzaam in Madrid, Londen, Rio de Ja neiro, Stockholm en Londen, waarop hij Februari 1932 werd bevorderd tot gezant- schapsraad. Mr. Bosch is officier in de orde van Oran je Nassau, ridder in de orde van George I van Griekenland en ridder in de orde van de Poolster. Gevraagd: een garnizoen. Binnenkort zal, volgens de „Tel.", onder de burgerij een petitionnement worden ge houden, om in Amsterdam een garnizoen te leggen. RECHTZAKEN HET EUVEL VAN DE SCHIJNACTES. Tegen een zaakwaarnemer een jaar geëischt. Verleden jaar voerde een drukker te Amsterdam een civiel proces over een be drag van 200.dat hij aan een collega •moest betalen voor uitbesteed werk en welke betaling hij weigerde omdat z.i. het drukwerk niet goed was uitgevoerd. Tenslotte werd de man, die een eisch in reconventie had ingesteld door der^ kanton rechter veroordeeld. Dit civiele proces echter had twee straf processen tengevolge. Een getuige werd vervolgd wegens meineed en door de recht bank veroordeeld. Bovendien bleek tijdens de behandeling van de meineedzaak dat de drukker, die gedagvaard was om de 200. te betalen, zich van tevoren „veilig" had ge steld. In een schijnacte had hij zijn heele hebben en houden z.g.n. verkocht aan zijn dochter voor een bedrag van 2000.Hij zou dan in dienstbetrekking bij haar komen. De officier was van oordeel, dat tegen het euvel van de schijnacties met kracht dien de te worden opgetreden. Hij nam de acte en de bijbehoorende quitantie in beslag en stelde een vervolging in tegen den zaak waarnemer van B., leider van „Union Ex pres, rechtskundig bureau voor stad en lande", wegens uitlokken van valschheid in geschrifte. De man stond vandaag terecht voor de vierde kamer der arrondissementsrecht bank en de president mr. Thöne toonde zich zeer verontwaardigd over de houding van den zaakwaarnemer en de betrokken personen, die z.i. eigenlijk ook in het bankje der verdachten hadder. moeten zitten. Hij achtte het een geluk, dat teged het euvel van de schijnacte eens krachtig kon worden opgetreden, daar deze valsche stukken meer en meer voorkomen. De Officier van Justitie mr. De Blécourt zeide in zijn requisitoir, dat we nu eindelijk eens een kijkje achter de schermen krijgen en duidelijk zien hoe verschillende perso nen in Amsterdam „de rechtspractijk" be oefenen. Het verwonderde spr. dat deze man niet preventief zat, gezien het gevaar dat hij oplevert voor anderen, die door het opvolgen van zijn adviezen kans loopen in de gevangenis terecht te komen. Er dient hier een sprekend voorbeeld te worden gesteld. De Officier vorderde tenslotte een ge vangenisstraf van een jaar en verd.'s ge vangenneming bij de uitspraak, die op 30 Juni werd vastgesteld. DE COLLECTE VOOR DE R.K. JEUGDIGE WERKLOOZEN. Wij herinneren onze lezers nog eens aan de nationale collecte voor de R.K. jeugdi ge werkloozen, welke collecte door den dis- tricts-directeur der K.J.C., Rector L. Beune, zoo dringend is aanbevolen en welker •"noodzakelijkheid wij even dringend onder schrijven. De zakjes zijn rondgebracht en worden nu opgehaald. Laten alle huisgenooten er iets in doen tot hulp in den grooten nood der R.K. jeug dige werkloozen. Zorg, dat het gevulde zak je klaar ligt, als de collectanten het bij u komen terughalen. RK. COMITé VOOR WERKLOOZENZORG Excursie naar de Amsterdam- sche Waterleiding. Dat de excursies door bovengenoemd comité in het middelpunt der belangstelling van onze werkloozen staan, getuigde ook gister weer de goede opkomst voor deze derde tocht. Ruim veertig deelnemers ver zamelden zich gistermiddag aan de Haar lemmervaart om de Gem. Amst. Water win- plaatsen te bezoeken. Zooals de vorige tochten, kenmerkte ook deze zich door een opgewekte stemming onder de deelnemers en met een straffe tegenwind ging de tocht over Voorhout naar het einddoel Vogelen zang, waar de Amst. Waterleiding is ge legen. Het was half drie toen de deel nemers de terreinen bereikten en werden welkom geheeten door den heer Wildeboer, algemeen bedrijfsleider der Maatsch. Spre ker drukte er allereerst zijn spijt over uit, dat men niet vroeger op den dag was ge komen, daar de enkele uren, die thans nog resten, zeker te weinig zouden zijn, om het geheele bedrijf in oogenschouw te kunnen nemen. Direct daarna bracht spreker de bezoe kers naar de af deeling Filterij, alwaar hij de leiding der excursie in handen gaf van den heer v. Zanten, chef dezer afdeeling. Dat dit bij den heer v. Zanten in goede handen was, bleek heel duidelijk, want, hoe beknopt hij, gezien de weinige uren, ook was, aan duidelijkheid liet het niets te wenschen over. Spoedig ontpopte de heer v. Zanten zich dan ook als een aangenaam verteller, die van het begin tot het eind allen wist te boeien. De waterwinplaats, aldus spreker, strekt zich uit vanaf Noordwijkerhout tot de grens van Zandvoort, een zeer uitgestrekt terrein dus, waarin zich bevinden 45 ka nalen, die het water, voornamenlijk regen water, (bovenwater genaamd) opvangen. Deze kanalen voeren het opgevangen water naar een groote kom, „Oranje-kom" gehee ten, vanwaar het water door twee buizen naar de filterij wordt gevoerd. De uiteen zetting weer te geven van het vernuftig schoonhouden der buizen zou ons hier te ver voeren. Van de waterwinplaats bracht spreker ons naar de ontijzerinrichting, waar het water wordt ontijzerd, alvorens het naar de filters wordt gevoerd. In deze afdeeling be vinden zich 32 bakken, elk 100 M3. inhoud. Deze bakken zijn geheel van beton, terwijl zich op den bodem grind bevindt. In deze bakken voltrekt zich het ontijzerings- proces, waarvan spreker een uitvoerige uit eenzetting gaf. Naast deze inrichting bevinden zich op de terreinen nog 8 bakken, elk inhoudende 2000 M3. Ook hier gaf spreker een- duide lijke uiteenzetting van den bouw dezer wa terbakken, benöodigd voor het zuiveren van het water. Na een bezoek aan enkele filters gebracht te hebben besloot de heer v. Zanten dit gedeelte der excursie en werd onder leiding van den heer Wilde- broek de „machinedienst" bezichtigd. Dat dit gedeelte, vooral was bestemd voor mon teurs en metaalbewerkers, laat zich begrij pen en met belangstelling hebben zij dan ook het boeiend betoog van den heer Wil- debroek gevolgd, doch door den eenvou- digen verteltrant van den spreker hebben ook de leeken een leerzaam uurtje doorge bracht, en, dat zij het gesprokene hebben begrepen, getuigden de vele vragen, aan spreker gesteld, welke vragen door hem op afdoende wijze werden beantwoordt. Hierna gaf spreker nog enkele details over het vervoer van het water naar Am sterdam. Dit geschiedt door middel van drie buizen. Twee dezer buizen hebben een wijdte van 30 Eng. duim elk, terwijl de der de buis een wijdte heeft van 20 Eng. duim. Deze buizen vervoeren te zamen dagelijks een gemiddelde hoeveelheid van 100.000 M3. water naar Amsterdam, benoodigd om on ze hoofdstad van water te voorzien. Hiermede was deze excursie ten einde en, na nogmaals zijn spijt te hebben uitge drukt, dat de excursie in versneld tempo moest worden uitgevoerd, besloot spreker zijn leerzame en prettige uiteenzettingen met een hartelijk tot weerziens. In enkele welgekozen woorden bracht de heer v. Hugten dank aan beide leiders namens de deelnemers, zich verheugende, ook eens een kijkje achter de schermen te hebben genomen ën, aldus den heer v. Hugten, water is nog iets meer dan enkel een kraantje in de keuken openzetten. Het was ruim vijf uur, toen de terug tocht werd aanvaard en, om bij het wate rige te blijven, met een fiksch regenbuitje ging het hoogst voldaan over deze leerza me middag op huis aan. Het was ook dit maal weer een zeer geslaagde excursie. De volgende excursie zal plaats hebben Donderdag 1 Juli a.s. Dan gaat het naar Haarlem tot bezichtiging van het Bisschop pelijk museum. Excursie naar het Bisschoppelijk Museum te Haarlem. Donderdag 1 Juli a.s. excursie naar Haar lem tot bezichtiging van het Bisschoppelijk Museum met toelichting door den Zeer- eerw. heer J. J. Hennemann, professor aan het Seminarie te Warmond. Zoo mogelijk zal ook een bezoek worden gebracht aan de kathedraal St. Bavo. Vertrek vanaf het Bondsgebouw v.m. 9.30 uur. Inschrijving tot. deelname Maandag 28 en Dinsdag 29 Juni a.s. des morgens van 1112 uur op het kantoor. Boterhammen meenemen; in het Bonds gebouw „St. Bavo" te Haarlem wordt kof fie gepresenteerd. Maandelijksche H. Mis met predicatie. Maandag 28 Juni des morgens 9 uur zal onze Geestelijke Adviseur prof. A. Cleo- phas de maandelijksche H. Mis (waaron der predicatie) opdragen in de St. Lode- wijkskerk. Het is de hartewensch van onzen Geestelijken Adviseur, dat de maandelijk sche H.H. Missen in groote getale door on ze menschen worden bijgewoond. Daar ons zomerprogramma de volle be langstelling heeft van onzen geest, advi seur, moeten wij van onzen kant zorgen, dat de vurige wensch van prof. Cleophas vervuld wordt. Als wij het aangename we ten te waardeeren, moeten wij minstens dubbele waardeering koesteren voor het nuttig geestelijke. Dus Maandagmorgen 9 uur allen pre sent in de St. Lodewijkskerk. Afgesproken? Volksbonders, blijft allen uw afspraak ge stand. H e t C o m i té. OPERA IT ALLAN A. J ubileum-zomerconcert. De Italiaansche opera viert dit jaar haar veertigjarig bestaan in Nederland. Veertig jaren is een lange tijd en, al zijn deze niet zonder emoties en zorgen geweest, veel en groot succes heeft men toch ook mogen boeken. Het jubileumjaar inluiden deden een zevental solisten, drie dames en vier heeren met medewerking van den maestro accompagnatore, Mario Cordone. En ze vonden een stampvolle Gehoorzaal; een niet alledaagsch gezicht te dezer stede. Blijkbaar is er dus nog veel smaak voor dramatische muziek en dramatisch ontwik kelde stemmen. Niet zonder reden was deze belangstelling, want zij, die aan de Ita liaansche opera medewerken, hebbeft niet alleen den naam van zanger te zijn, zij zijn het inderdaad. Wat wij misten is (met alle respect voor Maëstro Cordona's begelei ding) een orkest, dat de stemmen draagt. Dan wat gordijnen, planten of décors, wat het orkestpodium eenigszins vult, en too- neelcostumes en voetlicht. Een of andere opera-aria, zóó buiten het geheel en buiten de handeling gezongen, verliest veel, en dat voelen de uitvoerenden zelf, want telkens vullen zij hun zang aan met een of ander gebaar, levendig en ter plaatse. De opmerking over het opera-concert (hierboven) staat geheel op zich zelf, want wij hoorden veel moois en goeds; een be lofte inhoudend voor het komende winter- opera-seizoen. Van de solisten waren de eenige, die wij meer gehoord hebben, de heeren Coda en Reali, een uitmuntend stel stemmen (bas en bariton), die men zóó maar niet zonder meer voorbij gaat, die men zich herinnert als Mephisto en in Ri- goletto. Heeft Reali meermalen zijn sporen verdiend, Coda had zich een be scheiden deel gekozen, maar als immer waardeeren wij zijn muzikaal rhythmisch verzorgde vertolking en echt manlijk ge luid. Reali deed zijn gehoor genieten van zijn klankrijke stem, waarmeed hij door geweldige toonsterkte menig dramatisch accent gaf en de menschen in vuur en vlam zette. Agostino Casavecchi is de tenore leg- gero en hij leverde een fraaie prestatie door evenwicht in zang en voordracht. Silvio Costa Lo Giudice, solist aan de Scala te Milaan, is de lyrische tenor, een geculti veerd geluid, met duidelijke toonvorming en warm gevoelig en toch forsch timbre en een boeiende voordracht. De bravour, waar mede deze heeren zingen, is haast verbluf fend in hun volume. De damessolisten wa ren nieuwelingen voor ons. Diana Micelli, soprano leggero, presteert in haar colera- tuurzang heel wat. Ze geeft een fijne inzet en zingt muzikaal. Het duet uit Lucia di Lammermour met den uitstekenden tenore leggero verdient allen lof. Maria Teresa Grosso, de mezzo-sopraan van het gezel schap, is een niet te onderschatten kracht. Zij heeft een fraaie, donkere hevig geëmo tioneerde stem en uitnemende dictie. Wij twijfelen niet, of haar actie zal hieraan evenredig zijn. Juanita Toso, dramatisch sopraan, bezit als tragédiènne uitnemende eigenschappen. Zij voelt de compositie aan en weet van de eene gevoels-situatie in de andere te moduleeren. Heel mooi en sensi tief; en zij heeft een prachtige stem. Het duet uit Tosca met den tenore lirico was vol relief. Behalve de bekende en ietwat minder bekende aria's werden de beide kwartetten uit Rigoletto en Lucia di Lam- mermoor met het grootste enthousiasme gezongen en ook ontvangen. Het succes was zóó groot, dat talrijke extra's niet uitbleven. Er waren bloemen voor de dames. En maëstro Mario Cordone, die de omvangrijke orkestpartijen op het klavier correct en on dersteunend vertolkte, deelde in de blijken van waardeering, applaus en toejuichingen. J. K.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2