STADS NIEUWS Voor de tiende maal het Eucharistisch Ziekentriduum In een luisterrijk versierde Kerk UCVTFABfBBH LEIDEN Protest der Amerikaansche Bisschoppen tegen de kerkvervolging in Duitschland WOENSDAG 23 JUNI 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Pauselijke onderscheiding voor den voorzitter van het Comité den heer H. M. Simonis Voor de tiende maal ving heden in de parochiekerk aan den Heerensingel het Eucharistisch Zjiekentriduum aan. Het tweede lustrum dus en het mag geen ver wondering wekken, dat het comité voor het Ziekentriduum deze gelegenheid heeft aangegrepen om dit Eucharistisch Zieken- feest nog grooteren luister bij te zetten. Het was daarom vooral voor de zieken een bijzondere eer, dat de Internuntius bij het Ned. Hof, Z.H.Exc. Mgr. Paolo Giobbe, het Ziekentriduum wilde openen met een Pontificale H. Mis. De kerk van O. L. Vrouw Hemelvaart en St. Jozef was vandaag schooner dan ooit. Zij baadde in een zee van bloemen en licht. Het hoogaltaar geleek een bloemenhof. Frisch groen en bloemen, helder witte hor tensia's en blanke lelies waren in over vloed aangebracht, het Maria-altaar was omkranst door witte bloemen en ook langs de pilaren door geheel de kerk hingen prachtige hortensia's neer, één schoon ge heel vormend. Een versiering, welke den ontwerpers en uitvoerders, den heer A. Schlatmann en C. Mulder, alle eer aan doet. Van heinde en verre waren de zieken weer gekomen, tot uit Hillegom, Nicuw- veen, Noorden, Ter Aar waren ze heden morgen opgegaan naar Leiden, 275 in getal, om, uitgestrekt op de hagelwitte bedden of liggend en zittend op rustbedden en leun stoelen dit groote liefdefeest van Christus te kunnen medemaken. Van den vroegen morgen af waren tal van gedienstige handen weer bezig geweest om de zieken zoo goed mogelijk te verzorgen. Liefdezusters en comitéleden, mitsgaders de velen, die hun auto's welwillend ter be schikking hadden gesteld, deden alles om het geheel een zoo vlot mogelijk verloop te doen hebben. Als we dit alles eens goed tot ons laten doordringen, dan komt op nieuw die gedachte bij ons op: welk een organisatie! En bij den aanvang willen we gaarne een eeresaluut brengen aan het comité met zijn hard-werkenden voorzitter, den heer H. M. Simonis, wiens groote ver diensten vandaag op duidelijke wijze zijn geëerd door een pauselijke onderschei ding. Te half tien hedenmorgen had de ope ningsplechtigheid plaats.. Z. H. Exc. Mgr. Paolo Giobbe deed op plechtige wijze zijn intocht in de kerk. Achter in de kerk stond een haag van Kruisvaarders, padvinders en welpen opgesteld. Voorafgegaan door den weleerw. heer P. Verhoofstad schreed Mgr. Giobbe zegenend tusschen de rijen zieken door naar het priesterkoor. Mgr. werd gevolgd door alle aanwezige geeste lijken, den hoogeerw. heer deken A. H. M. J. Homulle, de pastoors der stad en van de parochie der H. Kruisverheffing te Zoe- terwoude, verschillende rectors en kape laans der stad. Aangekomen bij het priesterkoor kniel de Mgr. eenige oogenblikken voor het Ma ria-altaar in adoratie voor het Allerhei ligste. Op den bidstoel lag een prachtig ge- Het heeit Z. H. den Paus behaagd den heer H. M. Simonis, bij gelegenheid van het tweede lustrum van het Eucharistisch Ziekentriduum, te begiftigen met het eere- kruis „Pro Ecclesia et Pontifice". De hoogeerw. heer deken A. H. M. J. Ho- mulle deelde hedenmiddag deze welver diende onderscheiding des Pausen dep heer Simonis mede, terwijl Z. H Exc. Mgr. Paolo Giobbe, internuntius bij het Ned. Hof die dezen geheelen eersten dag van het ziekentriduum meemaakte hem het gou den kruis op de borst hechtte. Wij wenschen den voorzitter van het ziekentriduum, den heer Simonis, van har te geluk met deze om verschillende rede nen verdiende onderscheiding. zieken aan deken Homulle ter gelegenheid van het tweede lustrum. Nadat Mgr. zich in het priesterkoor met de Misgewaden had bekleed, ving de Pon tificale H. Mis aan. Mgr. Giobbe werd hierbij geassisteerd door den hoogeerw. heer deken A. H. M. J. Homulle als presbyter-assistens, pastoor Th. M. Beukers, diaken en rector L. Beune als subdiaken. Troondiakens waren de zeereerw. heeren pastoors A. Smits en Ign. Smeets, Verder verleenden assistentie pas toor G. Klaverweyden van Zoeterwoude, prof. Beyersbergen van Henegouwen, rec tor Kluyvers, de paters Tesser en v. Ga len, en kapelaan Leenders, terwijl algemeen ceremoniarius was de weleerw. heer P. Verhoofstad. In groote devotie volgden de zieken de H. geheimen en bereidden zich aldus voor tot de H. Communie, welke werd uitge reikt door kapelaan Lansbergen en father Buys. Met het Tantum Ergo en den zegen met het Allerheiligste werd de eerste ochtend plechtigheid besloten. Te 12 uur had de plechtigheid der hand oplegging plaats, waarbij de aanroepin gen werden verricht door den zeereerw. heer Pastoor Smeets. De handoplegging ge schiedde door Z.H.Exc. Mgr. Paolo Giobbe, deken Homulle, de pastoors Smits, Smeets en Klaverweyden, prof. Beyersbergen van Henegouwen, pater Friedrichs, pater Tes ser, pater van Galen, rector Kluyvers, ka pelaan Hessing, kap. Lansbergen en father Buys. Te kwart over twee hedenmiddag be gon het Pontificaal Lof, opgedragen door Z H. Exc. Mgr.. Paolo Giobbe. NED. R. K. BOND VAN HANDELS-, KANTOOR- EN WINKELBEDIENDEN. De afd. Leiden van bovenvermelden bond hield gisteravond in den R.K. Volks bond een spoed-ledenvergadering met een korte doch niettemin belangrijke agenda. De voorzitter, de heer Kok, opende deze vergadering en heette allen van harte welkom. Na voorlezing der notulen door de secre taris, welke ongewijzigd werden goedge keurd, werd kennis genomen van de me- dedeeling, door de voorzitter gedaan, dat de werklooze leden een Pinkstergave in natura hadden ontvangen, waartoe de bond in staat was gesteld door de bijdra gen van de werkende leden. De actie on der de leden, om toe te treden als vrijwil- lig-stuiver-contribuant voor „Herwonnen Levenskracht" was met een mooi resul taat bekroond, daar zich hiervoor 29 leden hadden opgegeven. Vervolgens werd overgegaan tot ver kiezing van 2 nieuwe bestuursleden, daar het bestuur in verband met de komende winteractie met 2 leden moest worden uitgebreid. Gekozen werden de door het bestuur candidaat gestelde heeren de Wekker en Gordijn. Beiden werden door den voorzitter in het bestuur verwel komd, terwijl deze tevens dank brengt aan den heer v. d. Kamp, die als penning meester heeft bedankt doch als bestuurs lid aanblijft, voor de groote toewijding bij het vervullen van zijn functie aan den dag gelegd, speciaal wat betreft de zorg van de werklooze leden. In de plaats van de heer v. d. Kamp is thans penningmees ter de heer P. de Wekker, Javastraat 6, die spreekuur zal houden eiken Maandag van 23 uur en 's avonds van 910 uur, waarvan alle leden goede nota gelieven te nemen. Na de gebruikelijke rondvraag, waarbij de heer v. d. Kamp gelegenheid kreeg be stuur en leden te danken voor den steun, gedurende het veiwullen van zijn functie als penningmeester ondervonden, sluit de voorzitter, na dankzegging voor de op komst, de vergadering op de gebruikelijke wijze. BOOTTOCHT „OUDEN VAN DAGEN". Men schrijft ons: Onder stralend zomerweer, ving gister morgen de tocht vanaf de Turfmarkt aan, nadat de boot onder groote belangstelling van het publiek door de oudjes bevolkt was, sommigen flink stappend over de smalle loopplank, anderen met wankele schreden opgewacht door de dames van het comité, die elke gast een kleurige bloem opstaken. Met een glunder gezicht werd een goed plaatsje gezocht, werden oude vriendschapsbanden hernieuwd en vol trots naar de achterblijvenden op den wal gewuifd. En als we de stad uit zijn, ver schijnt het eerste kopje thee, de sigaren, de gevulde koeken enz. Tusschen het gelach, de buurpraatjes en het kijken naar het landschap is er telkens weer opnieuw wat lekkers. De vroolijke muziek lokt tot een dansje, waarop de limonade dan weer zoo heerlijk smaakt. Jammer dat het comité niet alle goede gevers uit kan noodigen zoo'n boottocht mede te maken om aan te zien hoe gretig alles verorberd wordt en hoe uitgelaten vroolijk het oude gezel schap is. Dat de ouden van dagen het telken jare weer opnieuw een feest vinden, mede te mogen, bewees de toespraak van den heer de Jong, die namens alle oudjes het comité hartelijk dank bracht voor alle zorg en moeiten besteed aan dezen onver- getelijken dag. In dien dank betrekt het comité ook gaarne nogmaals een ieder, die op welke wijze dan ook bijdroeg, zoowel den autotocht als den boottocht zoo goed te doen slagen. H. K. H. Prinses Juliana. Gisteravond te 6.45 uur is H. K. H. Prinses Juliana komende van 's-Graven- hage en gaande in de richting Utrecht, onze gemeente gepasseerd. DE N. Z. H. T. M. De gebruikelijke driemaandelijksche con ferentie met de Vakvereenigingen, erkend door de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij, heeft op Dinsdagmiddag, 22 Juni 1937 plaats gehad in het Hoofdkantoor der Maatschappij aan de Leidschevaart te Haarlem. Het eerst wordt ter sprakè gebracht de ontwikkeling van de ontvangsten. De Di recteur acht, in het bijzonder wat de ver voersbedrijven betreft, een verbeterde toe stand nog verre en acht zich niet verant woord, om reeds thans eenige verbetering met betrekking tot de arbeidsvoorwaarden in het vooruitzicht te stellen. Oun. is reke ning te houden zoowel met den teruggang gedurende verscheidene opeenvolgende jaren, als ook met de omstandigheid, dat een vervoerbedrijf er niet toe kan over gaan, om thans zijn tarieven te doen stij gen. Langdurige bespreking heeft plaats over de gewijzigde positie van de remise beambten in verband met het tewerkstellen van conductrices. De Directeur doet in hoofdzaak uitkomen, dat de remisebeamb ten, sinds de voorziening in de vacatures, vrijwel evenveel rijdienst verrichten als voorheen, doch stemt er in toe, dat hun Kans, om in de zgn. vaste rouleering te komen, geringer is geworden. Hij zegt toe, dat gptracht zal worden, zooveel mogelijk de belangen van de remisebeambten te be hartigen. Directeur deelt mede, dat de verstrekking van leeren jekkers aan de monteurs van de bovenleiding geschiedt naar gelang van het gebruik, dat daarvan wordt gemaakt; terecht, omdat dit in overeenstemming is met het desbetreffend Reglement, hetwelk in dit geval een onbepaalden draagtijd voor schrijft, alsmede omdat geen loonkorting te dezen opzichte plaats heeft. Niet voor inwilliging vatbaar acht de Di recteur het verzoek van het werkplaatsper- soneel, om in geval van overwerk de over uren te vergoeden gedeeltelijk door het toe kennen van vrije uren, gedeeltelijk in geld. Nadat nog enkele minder belangrijke onderwerpen zijn besproken "en een ruim gebruik van de rondvraag is gemaakt, sluit de Directeur de bijeenkomst. Gestrafte uitbundigheid. In den afgeloopen nacht te 1 uur heeft de 38-jarige L. de M. uit Rijnsburg, bij het al te uitbundig uiting geven aan feest vreugde, met het linkerbeen tegen een uitsteeksel getrapt in de automatiek van de fa. v. N. op de Doezastraat. Hij werd ernstig aan het been gwond en is door den E. H. D. naar het Academisch Zieken huis gebracht. Diefstal in een zweminrichting. Bij de politie is aangifte gedaan door A. P. v. d. G. van de vermissing van een portemonnaie, inhoudende een bedrag van f 60.j uit de zweminrichting „De Zijl". Blijkbaar heeft iemand, terwijl v. d. G. aan 't zwemmen was, zijn slag geslagen. i i Voor het eindexamen van het R. K. Lyceum te Overveen is geslaagd de heer F. Filbiy, alhier. een nieuwe keukenuit- zet?.... Welnee, die heb ik al van m'n trouwen I 'k Heb altijd op gas ge kookt, daarom zijn ze nog zoo mooi. Dat is ook een voordeel van gas. mm Kook dus op gas Mej. R. Wirtz, alhier is aan de R. K. Industrie- en Huishoudschool te Haarlem geslaagd voor het practisch gedeelte van het leeraresexamen N. a (lingerie- en costuumnaaien). Gisterenavond gaf het Muziekgezel schap „Orpheus" uit Leiden, dirigent de heer W. Chr. de Vries uit Haarlem, in den tuin van Rhijngeest een concert, dat door velen met groote belangstelling werd ge volgd. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op enkele doktoren der gestichten. Dr. F. J. Stuurman, geneesheer-direc teur, dankte het gezelschap voor het ge- bodene. ONDERWIJS Negende R.K. Paedagogische Week. Op de Negende R.K. Paedagogische Week, te Tilburg te houden op 16, 17 en 18 Augustus, zullen als sprekers optreden prof. dr. I. v. d. Berg, dr. F. de Hovre, dr. V. d'Espallier, Br. Theodose, dr. H. de Vries, prof. dr. Ph. Kohnstamm, dr. Marg. van Wylick en prof. dr. J. van Ginnefcen. De eerstgenoemde en de laatstgenoemde zal respect, de openings- en sluitingsrede houden. Op 17 Augustus des avonds zal drs. L. Michels een inleiding geven over Vondel, als voorbereiding voor de voordracht van Henk Schaer, die gedichten en fragmenten van Vondel zal declameeren, welke geko zen zijn in verband met het karakter dezer Paedagogische Week. .J Christelijke beschaving is in gevaar... In verband met de steeds feller woeden de Kerkvervolging in Duitschland hebben tal van Amerikaansche Bisschoppen open lijk geprotesteerd tegen het onrecht, dat de Christenheid in Duitschland wordt aan- HET TIENDE EUCHARISTISCH ZIEKENTRIDUUM TE LEIDEN is hedenmorgen tificale Hoogmis door Z.Exc. Mgr. P. Giobbe, Pauselijk Internuntius te Den Haag. zegenend tusschen de zieken. met grooten luister ingezet met een Pon- Mgr. Giobbe betreedt de kerk en gaat De Aartsbisschop van St. Paul, Dr. John Gregory Murray, schrijft: „Gezien de hui dige critieke toestand in Duitschland is het noodzakelijk, dat de heele Christenheid stelling neemt tegen de duivelsche metho den, die slechts ten doel hebben om alle sporen van het Christendom te vernietigen bij een volk, dat eeuwenlang een leidende positie heeft ingenomen bij het opbouwende werk ter bevordering van de Christelijke beschaving. De Bisschop waarschuwt er verder voor, dat niemand zich mag laten misleiden door onjuiste berichten uit Duitsche bron en verzoekt de geloovigen te bidden om de godsdienstige vrijheid der Duitsche geloofs- genooten. De Bisschop van Fargo, Aloys J. Münch, schrijft: „De Nazileiders maken zich be lachelijk met hun hatelijke opmerkingen aan het adres van Kardinaal Mundelein. Nooit werd de Duitsche diplomatie zoo'n dienst bewezen, nooit is deze zoo diep ge zonken. De goede verhouding tegenover Duitschland, die na den oorlog met zooveel moeite werd opgebouwd, is door deze machtswellustelingen vernietigd. Heel Ame rika is begeesterd over den geest der mar telaren onder de Duitsche katholieken. Maar, wanneer de tyrannie die thans de katholieken in Duitschland onderdrukt den weg van alle dwingelandij gegaan is, zal ook in de Duitsche landen 'het katholieke leven in nieuwe kracht opbloeien. Andere Bisschoppen, zooals Dr. Francis C. Kelley van Oklahoma City en Tulsa, ver klaren zich volkomen solidair met kardi naal Mundelein. De Bisschop van St. Cloud, Dr. J. Busch, die van Duitsche afkomst is, schrijft: de Heeren Hitler, Goering, Rosenberg en con sorten schijnen al het mogelijke te doen om den goeden faam, waarin het Duitsche volk zich over de heele wereld kon ver heugen, te vernietigen,. Eerst moesten wij Duitschers in den vreemde over de heele wereld die politiek verontschuldigen, thans schamen wij ons over dat bewind, dat op het oogenblik ons volk tyranniseert, dat zich weleer terecht kon beroemen op een onaf hankelijkheid, ja, suprematie op intellec tueel, economisch en politiek gebied. God zij hun zielen genadig7'. „De taktiek der Nazis tegen de kerk in Duitschland is duivelsch" schrijft de Bis schop van Rapfd City. „Hitier en zijn mede werkers, die hun uiterste best doen om het Christendom te ondermijnen, verdienen de veroordeeling niet alleen van alle katho lieken, maar ook van alle andere Christe nen. Weldenkende menschen kunnen da vernietiging der menschelijke rechten en •vrijheden slechts betreuren. Het Nazi bewind, dat getypeerd wordt door onrecht, huichelarij, teireur en tyrannie is een be dreiging der beschaving". „De tijd is gekomen om krachtdadige pro testen te laten hooren, zoo vermaant Dr. Heniy Rohlman, bisschop van Davenport, nu de voornaamste humane instincten ver kracht worden door eenige menschen, die onder het mom van verantwoordelijke re geering voorwenden, dat zij het Duitsche volk representeeren. Toen het Nazi-bewind de meest teedere en heiligste overeen komsten, die menschen kunnen sluiten, zijn plechtig' verdrag met de Kerk brak, be reikte de verdorvenheid der Nazi's het dieptepunt. Natuurlijk wordt het hart van katholiek Amerika pijnlijk getroffen door de schan delijke onrechtvaardigheid jegens de Duit sche katholieken, want een lid van het Mystieke Lichaam kan geen onrecht lijden zonder dat de andere ledematen door deze pijn eveneens getroffen worden. Een andere Amerikaansche kerkvorst uit zijn verontwaardiging op deze wijze: „De uiterste grenzen van aanmatiging, brutali teit en tyrannie is door het officieele Duitschland onlangs bereikt door het pro test, dat werd uitgebracht tegen de uitlatin gen van een Amerikaanschen Kardinaal. Het is slechts een bewijs voor de verwaand heid, waarmee zij zelf het Duitsche volk domineeren en tyrannóseeren. Welke econo mische hervormingen in Duitschland ook noodig mogen zijn, dat is nooit een veront schuldiging voor een kerkvervolging". Tenslotte verklaren de Amerikaansche Bisschoppen hun deelneming met het leed en lijden, dat de Duitsche katholieken te verduren hébben.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5