lmmmm De prijsschommelingen van levensmiddelen. 1 JSijJl I i?i ïiiïi: i WOENSDAG 23 JUNI 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER WARMER. DE B1L1 SEINT: Zwakke tot matige veranderlijke wind, later uit Oostelijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer, be houdens kans op onweer, iets warmer. Hoogste barometerst.: 767.4 te Reykjavik. Laagste barometerst.: 752.3 te Ona. Het gebied van hoogeluchtdruk in het WestPn op den Oceaan hield stand. In het Oosten, over de Randstaten en Oost-Europa steeg de luchtdruk, zoodat zich ook daar een gebied van hoogeluchtdruit ontwikkel de. Du depressie, waarvan net centrum gisteren over Denemarken lag. trok naar het Noorden en breidde zich aanzienlijk Haar het Nooiden uit. Hen centrum ligt thans over Zuid-West-Noorwegen. Over Zuid-Frankrijk ontwikkelde zich een nieuw gebied van lageluchtdruk. Langs de Zuid- Westkust van Noorwegen waaien matige tot Krachtige Noord-Westelijke winden, in het overige deel van Scandinavië i.-. de wind matig tot krachtig uit Zuidelij Re richtin gen. De lucht is meest zwaar bewolkt tot betrokken met in net Zuiden rtgen. Op de Biitsohe Eilanden is de wind matig uit Noord-West met half tot zwaar bewolkte luciit. In onze omgeving, Duitschland, Frankrijk en Oost- en Midden-Europa waaien zwakke winden uit uiteenloopende richtingen. De lucht is helder tot licht be wolkt, alleen in Zuid-Frankrijk valt re gen. Aangenomen mag worden, dat de de pressie in het Noorden'zich verder Noord waarts zal verplaatsen, terwijl die in het Zuiden naderbij zal komen, zoodat de wind vermoedelijk uit Oostelijke richtingen zal gaan waaien. Voorts wordt droog weer met gedeeltelijk bewolkte lucht verwacht, behoudens onweerskansen. De temperatuur zal vermoedelijk nog verder stijgen. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Donderdag 24 Juni voorm. 3.59 en nam. 4.25 uur. WATERTEMPERATUUR. Poelmeer 19 gr. C. De Zijl 18.5 gr. C. Rapport der K. v. K. voor Rijnland aan het Leidsch Gemeentebestuur. Op het verzoek van B. en W. dezer ge meente heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland een onderzoek ingesteld naar de prijsschommelingen voor levensmiddelen en andere verbruiksarti- kelen hier tei stede en het resultaat daar van in een rapport samengevat, waaraan we het volgende ontleenen. Bij het verzamelen van de hier overge legde gegevens betreffende eventueele prijs stijging van levensmiddelen er andere ver- bruiksartikelen, heeft de Kamer zooveel mogelijk contact gezocht met de by die ar tikelen betrokken organisaties en daar naast met de individueele personen, die haar daarvoor geschikt leken. Het uitgangspunt van de Kamer is ge weest om na te gaan, stijgingen van de bedi ben gehad op het budget loon van f 1129.39 per jaar. Dit aangehouden, omdat de dam eenzelfden bedrag noemt als het ge middelde van de jaaruitgaven van 75 ar beidersgezinnen, die alle minder dan 140C per jaar gebruikten, een en ander volgenf de daarop betrekking hebbende statistiek welke opgenomen in de uitgave van hel Centraal Bureau voor de Statistiek: „Prij zen en Kosten van Levensonderhoud", Af levering 10, 14e Jaargang, Mei 1936, pag 334, welke statistiek als volgt luidt: Van dat inkomen werd o. a. besteed aan: STADSNIEUWS brood, beschuit, koek en gebak Grutterswaren Suiker Melk Kaas Eieren Vleesch Vetten Aardappelen Groenten Schoeisel Huishuur Belasting Gas Electriciteit Brandstof Wasch; wasch en schoon - maak-artikelen Ziekte- en begrafenis- gelden, verzekeringen Ziektevereenigingen, dag bladen, tijdschriften Rooken Ontspanning Verkeersmiddelen 71.30 6.31 7.87 27.83 41.17 7.16 9 18 23.51 27.57 61.40 52 65 14.40 2.46 3.64 2.37 1.36 244 2.43 1.15 5.44 1.27 2.53 1.78 Ds. H. THOMAS, t Gisteravond is in het Diaconessenhuis alhier na een ernstige ongesteldheid over leden, ds. H. Thomas, predikant bij de Geref. Kerk alhier. De overledene, die 1 September 1868 te Hoogeveen was geboren, studeerde aan de Vrije Universiteit te Amsterdam en werd in 1896 candidaat, 12 September 1897 aan vaardde hij zijn ambt bij de Geref. Kerk te Purmerend. In 1905 vertrok hij naar Berlikum (Fr.) en sinds 6 Juli 1913 ar beidde hij in de Geref. Kerk te Leiden. Ds. Thomas was voorzitter van de Leid- sche Chr. Oranjevereeniging, oud-lid van het hoofdbestuur van den Bond van Chr. Oranjevereenigingen, secretaris van den Kring Leiden van de Vrije Universiteit en oud-voorzitter van de Plaatselijke Land stormcommissie. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal a.s. Zaterdagmiddag te 3 uur op Rhijnhof plaats hebben. enatwX BEZUINIGING BIJ H. T. M. 20 Autobussen besteld. Naar wij vernemen is door de H.T.M., die reeds eerder 15 autobussen bestelde, thans opdracht gegeven tot het maken van nog 20 andere autobussen van hetzelfde type. Laatstgenoemd aantal zal niet zoo als de eerst-bestelde, dienst doen ter ver vanging van oud autobus-materiaal, doch in de plaats komen van een aantal tram lijnen, die binnenkort zullen worden opge heven en omgezet in autobuslijnen. Bij den Raad van Beheer der H.T.M. is op het oogenblik een uitvoerig bezuini gingsplan in voorbereiding, waarvan de op heffing van verschillende tramlijnen, die door autobussen zullen worden vervangen, een belangrijk onderdeel uitmaakt. De tramlijnen met de langste routes in den Haag zullen in de naaste toekomst plaats moeten maken voor autobussen. Plantsoen-Concert. Donderdag 24 Juni a.s. 's avonds 8 uur precies zal de Chr. Muziekvereeniging „Athalia" onder leiding van den heer H. v. d. Veld het vierde concert van de Bond van Leidsche Harmonie en Fanfare Ver- eenigingen in het Plantsoen (Musus Sa crum) verzorgen. Het programma luidt: 1. The Gladiator Farewell, marsch, Blankenberg; 2. Hé- loïse, ouverture, Schweinsberg; 3. Am Frühlingsmorgen, valse, v. d. Bossche; 4. Au Pal-ais d'Angkor, fantasie, Sali; 5. Pandsche du France, marsch, Gadenne. Pauze. 6. Belphegor, marsch, Brepsent; 7. Les Roches Bleues, ouverture, Gadenne; 8. Loreley Paraphrases, Nevadba; 9. Hein- zelmannchens Wachtparade, Noack; 10. La Fé'e Triomphe, fantasie, van Dam; 11. K. XVIII, marsch, Maas. Hierbij is veronderstel dersgezin te Amsterdam middeld bij een gelijk h 1100.per jaar, voor in haar onderzoek beti veer gelijk bedrag uil gen welke zich ten des zullen naar de meening der Kamer niet van storen den aard zijn. De keuze der artikelen stelde de Kamer voor eenige moeilijkheden, onder meer om dat zii vanwege de kosten niet in staat is de minitieuse onderzoekingen te doen in stellen zooals deze te Amsterdam en Den Haag geschieden. Zij kan ook op dezen grond niet met zoo fiin afgestelde resulta ten komen, als zij zelf wel had gewild. De Kamer heeft uit dezen hoofde een keuze gedaan uit de artikelen, welke in de Am- j sterdamsche statistiek voorkomen. Het spreekt vanzelf, dat de Kamer zeer vele artikelen, zooals kleeding, huisinrich- ting, tabak en sigaren enz., niet in dit on derzoek heeft kunner betrekken. De kwali teit speelt bij deze goederen een zoo voor name rol, dat een serieuze vergelijking niet wel mogelijk is. Het onderzoek heeft zich dan ook alleen uitgestrekt over de voor een arbeidersgezin meest belangrijke artikelen, voorzoover deze voor het door het gemeentebestuur beoogde doel van dienst kunnen zijn en waarvan de vast stelling van de beteekenis van eventueele prijsschommelingen geen overwegend be zwaar opleverde. Voor de niet behandelde artikelen, ver oorlooft de Kamer zich te verwijzen naar de statistieken, welke terzake door de ge meenten Amsterdam en Den Haag worden gepubliceerd. Het zal echter duidelijk zijn, dat de resultaten, door de Kamer verkre gen, met de noodige omzichtigheid moeten werden gebruikt. Tenslotte veroorlooft de Kamer zich vol ledigheidshalve er op te wijzen, dat over eenkomstig het vorenstaande van het voren bedoeld budget o.a. de posten: huishuur, belasting, gas, electriciteit, wasch- en schoonmaakartikelen, ziekte- en begrafe- nisgelden, verzekering, vereenigingen, dag bladen, tijdschriften, verkeersmiddelen, welke volgens de Amsterdamsche statis tiek gezamenlijk een percentage vertegen woordigen van 49.17 pet. op het totale bud get van"/ 1129.39, niet in haar berekening zijn opgenomen, daar cteze niet of minder goed gerekend kunnen worden tot de groep levensmiddelen of verbruiksartikelen. Deze posten hebben geen verhooging van eenige beteekenis ondergaan. Ter nadere informatie meent de Kamer ei op te moeten wijzen, dat de verhooging var. het indexcijfer betreffende de kosten van levensonderhoud van arbeidersgezin nen te Amsterdam, sedert September 1936 tot en met Mei 1937: 3.32 pet. bedraagt en volgens de Haagsche Statistiek van Sep tember 1936 tot en met Mei 1037: 3.2 pet. Teneinde beter te kunnen beoordeelen, welke waarde aan de schommelingen van het indexcijfer moet worden toegekend, laat de Kamer in haar rapport nog volgen een lijst van indexcijfers sedert 1920, vast gesteld voor het budget van arbeidersge zinnen op de basis VcJi voor den oorlog is 100. t issllsssssll s i 1 IS3lë5222lsl 1 g 8, f issiisssliss j •s *83**8 •s Totaal 29.52 0.56 2.31 Voor de hierbij genoemde producten be- teekent zulks een verhooging van 2.31 0.56 is 1.75 pet. De toelichting zegt verder: .Brood: Van de te Amsterdam genomen groep brood, beschuit, koek en gebak is alleen brood als uitgangspunt genomen en daar bij alleen waterbrood gekozen, daar aan de Kamer weid medegedeeld, dat te Lei den circa 7 waterbrooden worden verkocht tegen 1 mellcbrood. Ook de andere soorten brood zijn hier buiten beschouwing gela ten, ten eerste omdat deze van minder be lang zijn wat de te .eid* i verbruikte hoe veelheid betreft en verbolgens omdat deze een gelijke prjsstijging hebben medege maakt en daardoor het eindresultaat het zelfde zou blijven. Beschuit is gelijk in prijs gebleven; koek jes schijnen hier en daar iets, circa 10 a 15 pet. gestegen te zijn. Ook deze artikelen zijn, omdat zij het eindresultaat zeer wei nig beinvloeden, buiten beschouwing ge laten. Om nu een voorbeeld te nemen, krijgt de Kamer voor brood deze situatie, dat sedert September 1936 het waterbrood op 25 Janu ari 1937 met 1/2 cent per 400 gr. is verhoogd en op 12 April 1937 nogmaals met 1/2 cent per 400 gr., terwijl het dividend van 10% onveranderd bleef. Het brood werd daar door feitelijk 0,9 cent per 400 gr. verhoogd. Op den beginprijs van 9 cent in September, beteekende dit derhalve een verhooging van 10%. Nu werd in Amsterdam bij een uitgave totaal van 1129,39 per jaar, gemiddeld aan brood enz. uitgegeven 71,30 of wel 6.31% van het totaal der uitgaven. Dit percentage moet derhalve voor dezen post met 0,63% verhoogd worden. Vleesch: Ten aanzien van de cijfers voor het vleesch moge opgemerkt worden, dat deze niet met volledige nauwkeurigheid gege ven kunnen worden; ook hier stuit de Ka mer op de omstandigheid, dat vele soorten en kwaliteiten een betrouwbare statistiek zeer bemoeilijken. Aan de hand van de inlichtingen der or ganisaties bleek het de Kamer, dat rund- Bruin, óók zonder zon, door de snelle huidbruinende werking van AMlLDA-zonnebruincrême, welke ook zonder zon, alleen reeds door den invloed vanlicbt en lucht de huid mooi egaal bruint. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. 4162 vleesch met 25 a 30% en varkensvleesch met 20 a 25% is verhoogd sinds September 1936. Deze verhooging is evenwel in het algemeen niet vóór April 1937 ingegaan, daar voordien de winkeliers de prijzen ge handhaafd hebben, uit vrees de toch reeds in getal afnemende clientèle bijkans geheel te verliezen, indien zij eenige verhooging toepasten, hoezeer deze ook in verband met verschillende factoren gerechtvaardigd zou den zijn. In de statistiek nam de Kamer het gemiddelde, 24% aan, daar minder rundvleesch dan varkensvleesch wordt ver bruikt. De Kamer merkt hierbij echter op, dat bij het duurder worden van vleesch, deze duurte wordt opgevangen door minder vleeschverbruik, in plaats waarvan een toe name in het gebruik van andere voedings middelen optreedt. De vleeschconsumptie blijkt n.l. zeer gevoelig voor prijsverlaging te zijn. Bruine boonen en rijst: (Grut- Eindexamens vijfde klasse. Adeeling A: M. K. J. Bon, Leiden, Th. J. Boot, Alphen a. d. Rijn, C. J. v. d. Burg, Leiden, J. Cival, Leiden, D. Daniëls, Am sterdam, C. van Egmond, Leiderdorp, J. W. Fakkel, Leiden, M. W. Galjaard, Lei den, M. van Gent, Leiden, R. P. de Geus, Leiden, S. van Haarlem, Leiden, A. M. v. d. Hoeven, Leiden, J. A. v. d Horst, Leiden, C. v. d.-Kraauw, Leiden, P. Koeken, Lei den, J. A. Koevoet, Voorschoten, H. J. Kruithof, Den Haag, C. Kuperus, Haarlem, H. F. van Leeuwen, Leiden, A. de Mey, Lei den, A. J. Nicaise, Leiden, J. de Roo, Lei den, J. Slootweg, Oegstgeest, P. van der Steen, Leiden, W. Verhoogt, Leiden, A. Verhoeven, Leiden, J. M. Vleeskens, Sche- veningen, J. F. van der Voet, Wassenaar, M. Vogt, Schiedam, F.Wassenaar, Leiden, E. K. Wobben, Leiden, J. Wouterloot, Oegst geest, J. van der Wijngaard, Leiden, B. Zondervan, Leiden, Tj. Zondervan, Hooge veen, J. C. Zijdeveld, Rotterdam, H. J. van Langeveld, Haarlem. Afdeeling B: V. P. Blok, Leiden, J. Bos boom, Leiden, H. C. Bouter, Leiden, J. Bron, Leiden, P. J. J. Duindam, Leiden, P. van Dijk, Valkenburg, F. van der Hulle, Sassenheim, J. Korbee, Wassenaar, W. C. Koreman, Leiden, M. Krijgsman, Katwijk aan Zee, T. Meyvogel, Katwijk aan Zee, H. Stikvoort, Voorschoten, A. J. Wes- selius. Leiden, D. van Woudenberg, Lei den, P. M. v. d. Tas, Den Haag. Eindexamen Bouwkunde. L. L. Blok, Leiden, A. H. Grol, Oegst geest, G. Piket, Leiden, H. van der Vegte, Leiden. Eindexamen Beschrijvende Meet kunde en Perspectief. G. Annokee, Leiden, L. L. Blok, Leiden, D. A. Cornet, Leiden, J. Mugge, Leiden, A. H. v. Grol, Oegstgeest, G. Piket, Leiden, H. van der Vegte, Leiden. Eindexamen Electrotechniek. J. Annokee, Leiden, J. van Berkum, Al phen aan den Rijn, G. Boot, Leiden, G. Th. Breuring, Leiden, A. A. Disco, Bergen op Zoom, J. Eikerbout, Leiden, M. C. Enge len, Rozendaal, G. G. J. Fleur, Leiden, H. H. Goddijn, Leiden, C. Lanooy, Epe, W. van der Lelie, Leiden, J. J. van Milligen, Den Haag, J. Mioch, Den Haag, J. Mol, Leiden, H. R. A. Nater, Leiden, L. M. Poeteren, AGENDA LEIOEN. Vrijdag. „St. Christoffe", Ledenvergade ring in café-rest. ,De Harmonie, 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maan 'ag 21 tot en met Zondag 27 Juni a.s. waargeno men door de apotheken: M. Boekwijt, Vischmarkt 4, tel. 552 en J. Doedens, Wil- helminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. Eerste Leidsche Begrafenisonderneming voor Roomsch Katholieken GEVESTIGD 1882 G, H. KLE1B1HAN3 Pieler de ia Courtstraai 22 TRANSPORT. TELEFOON 1455 Den Haag, S. P. Robbers, Leiden, H. J. G. Stieglis, Amsterdam, F. Titzing, Amster dam, H. Veylbrief, Leiden, C. Wille, Ha- zerswoude, M. van Zeyl, Leiden. Overgangsexamens Electro techniek. Van eerste naar tweede klasse: H. Baker, Arnhem, W. van Beelen, Katwijk Zee, J. Besselsen, Ermelo, J. Bontje, Leiden, L. Boogaard, Leiden, Th. H. Brandt, Voorburg, W. Brink^ Leiden, G. W. A. v. d. Broek, Utrecht, W. de Bruyn, Rotterdam, J. K. Emeis, Amsterdam, W. C. v. d. Ham, Den Haag, P. Ipenburg, Scheveningen, W. Ko- bossen, Nijmegen, E. Koebrugge, Deventer, B. Kuiper, Wageningen, A. Moerman, Den Haag, W. Momberg, Leiden, W. G. J. Polane, Leiden, M. H. J. Popken, Leiden, F. H. Ro man, Leiden, J. J. Selier, Oegstgeest, P. G. Spierenburg, Hazerswoude, J. B. Veldhoen, Deventer, F. Verlinde, Den Haag, J. C. Warmerdam, Leiden, J. W. Wassenaar, Lei den, H. Wittsveld, Wijk aan Zee. Van tweede naar derde klasse: Th. Bar- then, Leiden, D. v. d. Blom, E. Boshuis, Am sterdam, G. Cloos, H. M. van Dijk, Leiden, W. Th. van Dijk, Leiden, J. Fakkel, Leiden, J. S. Góbel, Arnhem, C. J. de Graaf, Leiden, S. van Gijn, Leiden, J. Hollemans, Leiden, G. Immink, Leiden, Ghr. Kampinga, Avereest, B. Kool, Utrecht, J. v. d. Linden, Leiden, C. Ouwehand, Den Haag, A. Roest, Den Haag, Ch. J. Sanders, B. B. C. Schnei ders, Leiden, P. L. Schouten, Lisse, B. H. Teske, Leiden, T. Werkhoven, Leiden, J. J. Wichers, Utrecht. Toelatingsexamens. Toegelaten tot de eerste klasse: H. ter Beek, Leiden, J. Brokaar, Leiden, A. J. Boersma, Leiden, P. van Delft, Rijnsburg, S. van Denderen, Leiden, J. Geenjaar, Lei den, J. Mioch, Leiden, P. Noppen, Leiden, A. Pison, Leiden, A. G. Schneyderberg, Warmond, H. Schouten, Leiden, P. van Weeren, Leiden, C. M. Zitman, Zoeter- woude, J. Zitman, Zoeterwoude, C. J. de Cler, Leiden, G. Nievaart, Leiden, P. v. d. Valk, Alphen aan den Rijn, E. de Vries, Leiden, L. van Leeuwen, Leiden. Toegelaten tot de tweede klasse: M. P. van Es, Warmond. Toegelaten tot de derde klasse: J. F. Dröge, Leiden, W. Gaastra, Leiden, Th. A. N. v. d. Kley, Wassenaar, J. Kooien, Leiden, W. Korswagen, Leiden, H. v. d. Lelie, Lei den, W. F. Louwrier, Leiden, W. Nievaart, Leiden, B. Posthuma, Alphen aan den Rijn, C. A. de Roo, Oegstgeest, P. D. Bigot, Am sterdam, H. Haasnoot, Leiden, M. de Water, Leiden. Toegelaten tot de vierde klasse: A. P. H. v. d. Bent, Voorburg, H. v. d. Berg, Leiden, J. D. Bey, Leiden, J. v. d. Bogaard, Leiden, L. van Breda, Sassenheim, Y. Brusse, Groet (N.-H.), W. D. Caspers, Noordwijk, C. P. B. Q. G. Doedens, Alphen aan den Rijn, I. J. E. Felius, Deventer, H. Gautier, Delft, J. de Graaf, Zoeterwoude, P. J. Grin, Lei den, W. J. E. Harteveld, Rijswijk (Z.-H.), H. van der Heide, Den Haag, C. de Jong, Voorschoten, C. van de Kamp. Deventer, D. Keyser, Leiden, W. F. Knotter, Leiden, H. Korswagen, Leiden, L. J. Krayenbrink, Hellevoetsluis, G. Kromhout, Leiden, A. D. Langeveld, C. M. Langeveld, Alphen aan den Rijn, W. F. Lepeiaar, Leiden, J. Loos, Rijswijk (Z.-H.), P. Naber, Hillegom, P. Noordermeer, Hellevoetsluis, W. C. Osna- brugge, Leiden, C. A. den Ouden, Leiden, A. van den Ouweelen, Leiden, J. A. Ree kers, Middelburg, F. Rietkerken, Leiden, J. S. Roes, Scheveningen, A. J. Schaminee, Nijmegen, A. Smit, Leiden, J. Splinter, Leiden, F. Tegelaar, Leiden, J. Verboog, Leiden, J. Ververs, Leiden, J. Vorrink, Den Haag, A. v. d. Waals, Leiden, G. Wieringa, Amsterdam, F. van de Water, Rotterdam, L. Zitman, Leiden, F. Strijk, Leiden, C. Wie ringa, Den Haag. Toegelaten tot de vijfde klasse: B. Bollee, Doorn, A. Dumas, Diepenveen, A. Stam, Utrecht, K. Westmijze, Purmerend. DOODELUK ONGELUK. KNAAPJE ONDER GOEDERENWAGEN DOOD GEVONDEN. Hedenmiddag omstreeks 3 uur heeft op het rangeerterrein der Ned. Spoorwegen aan den Stationsweg een doodelijk ongeval plaats gehad. Een toevallig passeerende spoorwegman vond tegen half 4 een knaapje onder een goederenwagen dood liggen. Het knaapje is vermoedelijk aan het spelen ge weest en daarbij met het hoofd tusschen de buffers geraakt. Op het oogenblik van het afdrukken van dit nummer is het lijkje nog niet geïdenti ficeerd.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2