ALGEMEENE VEREENIGING VOOR BLOEMBOLLENCULTUUR 28ste Jaargang MAANDAG 21 JUNI 193/ No. 8754 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week 2.50 per kwartaal By onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. V „Vak-ministers" en „politieke ministers" Wij willen niet alles, wat het „Nationaal Dagblad" schrijft trachten recht te zetten. Dat zou o.i. noodeloos en nutteloos zijn. Een enkele keer moge de aandacht worde gevestigd op de wijze van voorlichting, door het orgaan der N.S.B. gegeven. Zoo wijst het blad er op, dat bij de Ka binetsformatie gesproken wordt over het benoemen van een vakminister in een of twee departementen, en het vervolgt dan: Hier vindt men dus de volledige er kenning, dat het in dit parlementaire staatsbestel niet aankomt op vakkunde, doch in hoofdzaak op politieke kennis en -macht. Alleen in het departement van Waterstaat als zijnde politiek ongevaarlijk mag een vakminister zetelen. Met kracht wil men "Van R.K. zijde echter voorkomen,, dat b.v. in een nieuw kabinet het departement van Fi nanciën door een vrijzinnig minister bezet blijft. Dit departement, zoo con cludeert men van die zijde, is bovenal een politiek departement. Vakbe kwaamheid is dus bij deze doorgefour neerde politici, wien het om de macht gaat, bijzaak. Misschien zegt de een of andere lezer nu: zóó is 't toch; dat is toch maar heel raak gezegd! Ja; het Is permitteer ons het woord: onzin. Natuurlijk denkt er niemand over, om Jn ook maar één departement een minister te benoemen zonder de noodige vakkennis of vakkunde of vakbekwaamheid. Als men spreekt over vak-ministers de uitdruk king is niet zoo héél gelukkig; dat willen wij wel erkennen bedoelt men ministers, die niet benoemd worden ingevolge him kunde én hun politieke, staatkundige in zichten, maar alleen om him kunde; mi nisters, die de politieke beginselen van de partij, waartoe zij behooren, natuurlijk niet zullen verloochenen, maar niet den eisch stellen, dat deze beginselen mede-grondslag zullen zijn van het regeeringsbe- leid, waarvan zij deel uitmaken. Zoo zou den er in een rechtsch kabinet een of meer liberale vak-ministers kunnen zitting ne men. Ook het omgekeerde zou mogelijk zijn, als.... de liberalen een aanmerke lijk sterkere positie in den lande zouden innemen, dan zij nu feitelijk bezetten. Een tegenstelling tusschen „vak-minis ters" en „politieke ministers" deze laat- sten uitdrukking is nóg minder gelukkig, dan de eerste zooals het „Nationaal Dag blad" die schept, bestaat er niet. „Politie ke ministers", zijn óók „vak-ministers"; „vak-ministers" zyn geen „politieke minis ters". V Roelofarendsveen „We willen dit somber relaas besluiten met het uitspreken van de hoop, dat in dezen noodtoestand, welke een zeer nij vere, in de zomermaanden 16 uur per dag zwoegende, bevolkingsgroep treft, op af doende en billijke wijze door de bevoegde autoriteiten tijdig mag worden voorzien". Aldus het slot van het verslag eener vergadering, j.l. Woensdag te R oe 1 o f- ar endsveen gehouden, in „De Leid- sche Courant" van Donderdag. Bedoelde vergadering was belegd naar aanleiding van de mis-oogst van aardbeien. Een plaatselijke ramp voor Roelof arendsveen inderdaad een ramp! Het verschil in de oogstcijfers van 1935 en 1936 met die van 1937 is ontstellend, 't Is vanzelf sprekend, dat het toch reeds tot het uiterste verzwakte weerstandsver mogen der bedrijven deze slag niet kan dragen. Wij zijn er ons diep en klaar van bewust, dat van de regeering in deze tijden héél veel steun wordt gevraagd; dat, helaas, niet aan alle steun-aanvragen, hoe re delijk elk dezer op zichzelf ook is, bevre digend door de regeering kan worden vol daan. Maar hier is 't zonneklaar, dat de Regee ring op afdoende wijze helpen kan, omdat de ramp in oorzaak en gevolgen volkomen kan worden overzien; op afdoende wijze helpen moet, omdat 't hier betreft een be volkingsgroep, die, geestelijk gezond, niet door stoffelijken nood mag ten onder gaan. Met meelevende belangstelling zullen ook zeer vele buiten Roelofarendsveen het verdere verloop van de pogingen om regee- ringssteun te verkrijgen afwachten. Wij staan op het standpunt: dat die steun er komen moet! Een billijke en afdoende steun. Wij mogen niet tevreden zijn, voor dat doel bereikt is! Duitsche Himalaya-expeditie verongelukt Door een lawine verrast VERSCHEIDENE LEDEN GEDOOD. Officieel wordt uit Simla vernomen, dat de leden van de Duitsche expeditie, die wilde trachten den Nanga-Parbat, den hoogsten top van Br. Indië in 't Himalaya- gebergte, te bereiken, door een lawine ver rast zijn. Zeven hunner, benevens negen dragers, zijn om het leven gekomen. De leider van de expeditie, dr. Karl Wien, is ongedeerd. De leden der expeditie waren in Mei j.l. in Britsch-Indië aangekomen, schrijft de „Tel.". Het waren dr. Carl, Wien, hoog leeraar in de aardrijkskunde aan de uni versiteit te Munchen, die de leiding der on derneming op zich nam, voorts Peter Mül- ritter, Adolf Göttner, dr. Günther Hepp, dr. Hans Hardtmann, Martin Pfeffer, Bert Frankhauser, prof. C. Troll en dr. Ulrich Luft. Van hen zijn nog slechts prof. Wien en een tweede Europeaan, wiens identiteit nog niet vaststaat, in leven. Het is de tweede maal, dat de Duitsche bergbeklimmers door een ongeluk op dezen berg getroffen zijn. Ook in 1934 hadden zij namelijk een poging gewaagd. Reeds wa ren zij tot op slechts enkele honderden me ters van den top genaderd, toen twee le den der expeditie om het leven kwamen. Ook toen moesten zij hun poging opgeven, zonder het doel bereikt te hebben. Men gaf echter de hoop niet op. Meer dan 2 millioen mark werd voor een nieu we expeditie bijeengebracht. Alle deelne mers werden uit de beste bergbeklimmers van Duitschland gerecruteerd. Vijf hunner hadden reeds aan vroegere Himalaya-expe- dities deelgenomen. Op 18 April vertrokken de negen man nen uit Munchen; zij hadden alle hoop, ditmaal te zullen slagen. Na de vorige mis lukkingen de expeditie van 1934 was reeds de vierde poging van Duitsche zijde om den trotschen bergtop te overmeesteren was men in Duitschland de beklimming van den Nanga Parbat als een eerezaak voor het Duitsche volk gaan beschouwen. De laatste berichten, welke men te Mun chen van dr. Wien had ontvangen, zoo deel de een bestuurslid van de Himalaya-stich- ting mede, waren enkele dagen geleden binnengekomen en luidden gunstig. Alles ging goed, zoo meldde de leider. Sindsdien werd echter niets meer vernomen. Tever geefs heeft men beproefd met dr. Wien of den anderen overlevenden in contact te ko men. BOM ONTPLOFT BIJ VILLA VAN DEENSCH MINISTER. KOPENHAGEN, 21 Juni. (A. N. P.). Van nacht is in den tuin van de aan den Deen- schen minister van landsverdediging, Al- sing Andersen, toebehoorende villa een bom ontploft. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De minister was afwezig. De mate- rieele schade bepaalt zich tot enkele ge broken ruiten. MOEILIJKHEDEN BU DE AMERIKAAN- SCHE SPOORWEGEN. WASHINGTON, 21 Juni. (A. N. P.). Het is mogelijk, dat 40.000 personen, die bij de Amerikaansche spoorwegen in dienst zijn voor 49 of 72 uur een algemeene staking zullen proclameeren. De onderhandelin gen tusschen de maatschappij, de Railway Express, en de personeelsorganisatie zijn nog gaande. „Na de diepe depressie, die wij hebben door gemaakt, is 'n aanzienlijke verbetering opgetreden" Onder voorzitterschap van den heer dr. A. J. Verhage, werden heden te Haarlem in het Krelagehuis de 184e buitengewone algemeene vergadering gehouden van de algemeene vereeniging voor bloembollen cultuur. De voorzitter, dr. A. J. Verhage, hield de volgende rede: De saneringsmaatregelen hebben ons ook gebracht de gewoonte, om in het warme jaargetijde in een algemeene vergadering L ij een te komen om ons uit te spreken over de wenschelijkheid om de maatregelen te behouden, te wijzigen of op te heffen. Ook nu weer, op een tijdstip dat met de uit spraak onzer vereeniging voor het volgend seizoen rekening kan worden gehouden, meende het hoofdbestuur een dergelijke vergadering te moeten beleggen, omdat het niet anders mogelijk is de meening der vereeniging hierover të leeren kennen; bij de groote meeningverschillen is het on mogelijk de stemmingen precies te peilen. Er is u een algemeene vraag voorgelegd, waarvan de beantwoording van groot be lang is. Ik wil en kan niet vooruit loopen op den uitslag dezer vergadering, maar wel moge ik de hoop uitspreken, dat deze in het be laag van het bloembollenvak zal zijn. La ten zij, die een uiteenloopend inzicht in dit vraagstuk hebben, vertrouwen dat het vakbelang bij ieder voorop staat; het peil der besprekingen mogen dit vertrouwen weergeven. Daar het vraagstuk in het brandpunt der belangstelling staat, is het, ter vermijding van een te langen duur der vergadering, noodzakelijk geacht om de spreektijd van een ieder te beperken tot tweemaal tien minuten. Elkeen heeft zich daar op van te voren kunnen instel len en ik verzoek den sprekers met aan drang, in het belang van een goed ver loop dezer vergadering, met deze beper king rekening te houden. Wanneer men op het oogenblik de positie van ons vak beziet, dan zal men dat moeten doen in het kader van den economischen toestand en de vermoe delijke economische ontwikkeling van de wereld als g.eheel. Want afgezien van factoren, die uit het bloembollen vak zelf voortspruiten, blijft ons vak ook afhankelijk van de koopkracht der bevolking in de afzetgebieden en van de vrijheid van verkeer. Na de diepe depressie, die wij hebben doorgemaakt, is hierin zonder twijfel een aanzienlijke verbetering opgetreden. De conjunctuur in onze voornaamste afzetge bieden vertoont reeds enkele jaren een opgaande lijn. Hoe natuurlijk een herstel ook is na een zóó diepe val, toch houde men er rekening mede, dat ook kunstma tige prikkels tot dit herstel hebben mede gewerkt. Dit maakt de positie veel labie- ler; dit brengt een grooter gevaar, dat op dit herstel een terugval zal volgen, die door het gedeeltelijk kunstmatige karakter van de opgaande periode, waarin wij thans leven men denke met name aan den bewapeningswedloop ook weer dieper zal zijn, dan wanneer het herstel alleen uit natuurlijke oorzaken zou zijn voortge komen. Niemand kan voorspellen, wanneer precies die terugval zal komen en hoe diep deze werkelijk zal zijn; men houde er ech ter rekening mede, dat de economische ont wikkeling, hoe gelukkig op dit oogenblik ook, weer gevaren voor de toekomst in zich bergt. Dit gevoel spiegelt zich naar mijn mee ning ook af in de handelspolitiek. In de moeilijkste jaren hebben we overal kun nen waarnemen een steeds grootere be lemmering van den import, waardoor men de gevolgen van de wereldcrisis voor het eigen land hoopte te beperken. Dat dit niet gelukt is, is duidelijk, maar de gevolgen voor de exportbedrijven van deze gebon denheid van het wereldverkeer waren ern stig. Dat onze export nagenoeg dezelfde is gebleven danken wij naar mijn mee ning aan de energie onzer exporteurs en aan het feit, dat ons product ook in het buitenland werkgelegenheid verschaft Maar zonder de tallooze belemmeringen zou onze export in deze jaren zijn geste gen, wat reeds duidelijk is, wanneer men nagaat in welke mate onze uitvoer naar landen als Duitschland en Denemarken is afgenomen. Nu er een opleving is gekomen wordt j men allerwege rijper voor de gedachte, dat I het aller belang is om het wereldverkeer weer van zijn boeien te ontdoen. Op inter nationale besprekingen en congressen dringt dit geluid steeds dieper door. Maar wanneer men de practische resultaten na gaat, wordt men toch wel teleurgesteld. Voor ieder, die de ontwikkeling nuchter beziet, is het duidelijk, dat nimmer ver wacht kon worden, dat het wereldverkeer weer met één slag dezelfde betrekkelijke vrijheid van vroeger zou herkrijgen. Maar ook, wanneer men dit voor oogen houdt, kan men zich moeilijk bevredigd voelen. Het is waar, dat het handelsverdrag met Amerika gunstig heeft gewerkt, maar de houding der Amerikanen te genover den narcissenimport heeft onze verwachtingen toch beschaamd, zij het dan dat de Amerikanen hier voor andere motieven hebben dan han delspolitieke. De Oslo-overeenkomst ge tuigt zonder twijfel van een verblij dend initiatief, al zijn de practische re sultaten voor ons product gering. Dat de uitvoermogelijkheid naar Duitsch land wat grooter wordt, geeft reden tot groote blijdschap, maar hieruit blijkt nog niet daadwerkelijke wil om den handel te verruimen. Zoo is het op allerlei terrein; de woorden en de daden dekken elkaar niet. Dat alle besprekingen en alle uitingen van goeden wil niet méér hebben opgele verd, is naar mijn meening terug te voe ren op het onveilig gevoel, dat men nog allerwege heeft, en waarover ik zoo juist sprak. Eerst wanneer gebleken zou zijn, dat de economische verhoudingen op een meer blijvende basis gebracht zijn waarbij ups en downs ook niet te vermij den zullen zijn kan men op terugkeer van vroegere verhoudingen in het wereld verkeer hopen. Hiervoor zal allereerst noo- dig zijn, dat de waarde van het geld, zich uitend in het algemeene prijsniveau, geen onnoodige en schadelijke verstoringen in welke richting ook teweeg kan bren gen. Ik heb dit alles nog eens naar voren ge bracht om ook in verband met ons vak te doen denken aan de verhoudingen waarin wij leven. Er is terecht een meer optimis tische stemming, maar men hoede zich er voor om de werkelijke verhoudingen uit het oog te verliezen en de nog groote moeilijkheden voorbij te zien. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Tengevolge van de weigering van den Franschen Senaat om voldoende volmach ten te geven is de regeering-Blum vannacht afgetreden. Chautemps met de kabinets formatie belast. (3de blad). Bilbao gevallen. Ernstig incident met de „Leipzig". (3de blad). Een belangrijke bijeenkomst op Castel Gandolfo. (3de blad). De geestelijken moeten In Duitschland geheel uit het onderwijs worden gedrongen. (3de blad). De Russen hebben hun vlucht over de Pool volbracht. (Luchtv. 2de blad). Miss Amelia Earhart wint het van de K.L.M. (Luchtv. 2de blad). De Gordonn-Bennet race begonnen.. (Luchtv. 2de blad). BINNENLAND. De burgemeester van Grauw en Langen- dam met zijn motor door auto gegrepen en gedood (Gem. Ber., 3de blad). Dominee te Haarlem op zijn fiets door auto tegen trottoir gereden en gedood (Gem. Ber., 3e bad). Verg. van de Alg. Ver. voor Bloembollen cultuur. (1ste blad). OMGEVING. Ernstige ongelukken onder Bodegraven, Hazerswoude, Zevenhoven en Noordwijk. (lste blad) De wereld in vogelvlucht Zaterdag schreven wij op deze plaats, dat het leven van de Fransche regeering aan een zijden draadje hing. Het draadje is vannacht gebroken. Minister-president- Blum heeft zijn ontslag aangeboden en ge kregen, nadat de Senaat andermaal gewei gerd had aan deze Volksfront regeering de financieele volmachten te geven, waarom zij gevraagd had. In Fransche scocialisti- sche kringen is men natuurlijk zeer veront waardigd. Severas schrijft in de „Populaire": „Kan een groot vrij volk, dulden, dat de verga dering, welke geen uitdrukking geeft aan zijn wil, de vergadering welke de regee ring die het gekozen heeft, steunt, lam slaat. Den Senaat zou de daad, welke hij zoo juist heeft verricht, duur te staan kunnen komen." Duclos schrijft in de „Humanité": Wij zien ons geplaatst tegenover een waar complot der hooge financieele kringen. Wij zijn er zeker van, dat alle tegenstand kan worden overwonnen door de handhaving van de eenheid van het volksfront in het land en in het parlement. De regeering is, het is te betreuren, afgetreden tengevolge van de vijandige stemming van den Senaat. Maar het land eischt, dat men de noodza kelijke actie voortzet om den druk van het kapitaal te breken on om de door het al gemeen stemrecht gewenschte politiek te doen triomf-deren." President Lebrun heeft thans de opdracht tot kabinetsformatie verstrekt aan Chau temps, geen onbekende in de Fransche parlementaire geschiedenis. Voorts kan gemeld worden, dat Bilbao eindelijk gevallen is. Zaterdagmiddag trok ken de troepen van Franco de stad binnen SPORT EN WEDSTRIJDEN. De Olympische Dag in het Amsterdamsch Stadion uitstekend geslaagd. Goede sport werd te aanschouwen gegeven, al viel de voetbalwedstrijd een tikje tegen (2e blad). Lawntennis: Leiden promoveert naar de eerste klasse (2e blad). Voetbal: Brabantia kampioen van den I.V.C.B. Lisse wint den Zilveren Leid- sche Courant-bal (2e blad). Dammen: Raichenbach en Springer spelen weer remise (2e blad): Automobilisme: Doodelijk ongeluk bij de trainingswedstrijden te Le Mans (2e blad). EEN KAMPEERDER TE NOORDWIJK VERDRONKEN Ter hoogte van het radio-station „Nora" is de 20-jarige jongeman Meyer uit Amster dam, die in de jeugdherberg „de Duinark" kampeerde, Zondagochtend bij het zwem men in een mui geraakt en verdronken. Ondanks dreggen en afzoeken der zee was het lijk Zondagavond laat nog niet geborgen. Vermoedelijk is het slachtoffer door de zware grondstroom, bij de heerschende Noordelijke wind steeds meer zee ingedre ven, waardoor alle bergingspogingen tot nu toe vruchteloos bleven. en ofschoon gemeld wordt, dat de verde digers zich nog handhaven aan de oevers van de Nervion, is er toch geen twijfel over, of de stad is definitief veroverd. Intusschen doet zich een nieuw incident voor, thans met den Duitschen kruiser „Leipzig". Volgens mededeeling van den commandant wordt het schip herhaaldelijk door torpedo's aangevallen, welke het schip evenwel nog niet hebben kunnen treffen. De controleerende mogendheden hebben reeds vergaderd vandaag komen zij nogmaals bijeen om te beraadslagen over hetgeen hun te doen staat. Een vooruit gang bij het vroegere incident met de „Deutschland" is, dat nu niet direct tot repressailles wordt overgegaan.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1