ZATERDAG 19 JUNI 1937 No. 8753 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Problemen van den Katholiek HET WOORD DER BISSCHOPPEN VOORNAAMSTE NIEUWS 28ste Jaargang DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week 2.50 per kwartaal Bü onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad Is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Schouwt naar de sterren Het vertrouwen in God DOOR PROF. DR. FRIEDRICH MUCKERMANN SJ., ROME. „In den glans die de sterren bo ven de donkere diepten uitstra len, begroeten we de eeuwige over winning van het licht over de duistere nachten.Indien onze nachten duister zijn, toch weten we dat er sterren aan den hemel staan, de oogen van den liefdevol len vader...." Nu en dan moeten we naar de sterren staren die met den stillen nacht over de onrustige wereld optrekken. Dat hebben wij gejaagde en beangstigde mensohen van onzen tijd noodig. Wij loopen gevaar om ten offer te val len aan het kleine rythme der dingen van den dag. Daarom moeten wij ons nu en dan overgeven aan de groote regelmatige be weging, die heel het firmament beheerscht. We worden benauwd voor een wezen, dat niet enkel bestemd is om den tijd te die nen maar ook de eeuwigheid. Mannen als Goethe voelden dit aan wanneer ze schre ven over het in en uitademen van de groote natuur, waar nog altijd de adem van God bewaard wordt Een enkele blik naar den Sterrenhemel verplaatst ons on middellijk in een veel grootere wereld, die volgens innerlijke wetten den wil van een hooger wezen volgt. Of het vrede is of oorlog, of er rust heerscht of revolutie woedt of de motoren brommen of er een groote stilte hangt, altijd glanzen de ster ren gelijkmatig in hun wondervolle glans. Ze doen ons denken aan een land waar van de harmonie sterker is als de wisse ling tusschen lachen en weenen in onze harten. Laten we ik herhaal het nogmaals nu en dan naar de sterren staren die de menschen reeds tientallen eeuwen hebben beschenen. Een heidensche dichter heeft eens gezegd, dat in de sterren de eeuwige wet geschreven staat. En in den modernen tijd heeft Kant dit woord van den sterren hemel boven ons weer opnieuw diep in ons hart gedrukt. Zeker de natuurwetenschap met haar cijfers en instrumenten heeft ongetwijfeld uit de wereld der sterren tal van gestal ten der fantasie verdreven die er door my then en legenden ingeplaatst Varen. Doch ook deze reuzencijfers en afstanden, waarvan men zich geen voorstellen kan vormen, bekeeren ons gemoed en vervul len ons met ontzag. Daardoor komen zij in aanraking met de droomen uit de eer ste tijden, die in hun dichterlijke fantasie ten slotte toch nog verder geschouwd heb ben, dan de toch reeds zoo voortreffelijke verrijkers der moderne techniek. Waren de goden en halfgoden die in de sterren woonden, iets anders dan de uitdrukking van het eeuwige waaraan ze doen denken, en wat men in de Middeleeuwen placht te eggen is nog steeds en blijft immer waar: e sterren worden door de Engelen in be- eging gebracht. De Engelen zijn de vol- ekkers van den Goddelijken Wil en Hij 3 het toch ten slotte, die daadwerkelijk iun lichtende banen heeft vastgelegd. De wet der natuur is heilig, maar heilig is ook de andere wet waarvan de natuur een zinnebeeld is. We moeten nu en dan naar de sterren staren. In den glans, dien de sterren boven de donkere diepten uitstralen, begroeten we de eeuwige overwinning van het Licht over de duistere machten. Deze tegenstelling van licht en duisternis, van het geheim van goed en kwaad, komt zoo heerlijk lich tend tot uitdrukking in de met sterren be zaaiden middernachtelijken hemel. Het is de groote tegenstelling, waarvan de oude Perzen reeds wisten te verhalen en die oprijst uit de gedichten van de Indo-Ger manen en van alle volkeren. Deze tegensteling bepaalt het groote we reldgebeuren en vormt den eigenlijke in zet van den onafgebroken strijd van de Stad Gods. Augustinus heeft dit reeds gezegd en te recht, daar volgens ons het Boek der Open baring in deze strijd de groote slag wordt voortgezet die Sint Michael met Lucifer geleverd heeft. Ook thans nog kunnen wij bemerken hoe vijandelijke machten die op politiek gebied lijnrecht tegenover el kander staan toch vaak een eenheidsfront vormen tegen de Kerk. Dit feit bewijst dui delijk dat achter den gewonen strijd van iederen dag ook onder de naties een slag van grootere beteekenis geleverd wordt. De sterren trekken ons met een geheim zinnige macht omhoog naar die lichtende wereld, en zij schijnen ons te willen zeg gen: Gelooft aan het Licht!" Blijft de ster ren trouw. Volgt de sterren daarboven aan het firmament maar ook het licht in uw eigen hart! Laat ons nu en dan naar de sterren sta ren. Zij zijn aan onze macht onttrokken, men kan ze niet door wederzijdsche verdragen aan het eene volk wegschenken en aan het andere volk ontnemen. Men kan ze niet inschakelen in onze economische plannen. Hun baan kan niet verlegd worden door besluiten of bevelen van menschen. We kunnen slechts heel bescheiden ons uurwerk instellen op den zonnetijd en er voor zor gen dat ons kalenderjaar niet te veel af wijkt met de jaarrekening des Heeren. De sterren omringen ons met het bewustzijn, dat een hooger wezen deze wereld be heerscht en haar bewegingen regelt. De schoonste boodschap der sterren is wel: het vertrouwen in God. De wereld wordt niet uit haar voegen geslagen. Ziet toch hoe rustig zij hun wegen gaan. Heb vertrouwen in God! De sterren staan te hoog voor menschenhanden. Geen vlieg tuig en geen bommen kunnen ze raken. Geen economisch plan zal ze weg-organi- seeren. Ze zijn sterker dan de menschen. De bouw dezer wereld is beveiligd. Hebt vertrouwen in God! Tot nog toe zijn de sterren steeds over winnaar gebleven. Ook in de vreeselijke dagen van den wereldoorlog stonden ze hoog boven vriend en vijand en hebben beiden opgebeurd. Ze behooren toe aan God die z'n zon laat opgaan over goeden en kwaden. Hebt vertrouwen in God! In dien onze nachten duister zijn, toch weten wij, dat de sterren aan den hemel staan als de oogen van den liefhebbenden Va der. De wolken zullen veneenrijten en dan komen ze terug de oude goede vrienden daarboven. We moeten nu en dan naar de sterren staren. We moeten de wereld door de oogen van het Vaticaan in het licht der eeuwig heid beschouwen. Niet omdat in het Va ticaan en thans te Castel Gandolfe een mo derne sterrenwacht is opgericht, neen, doch omdat men in het Vaticaan bij alles wat er gedaan wordt de eeuwigheid beluistert, de wet die in de sterren geschreven staat, de waarheid die stralend het firmament ver siert, en voor alles de groote liefde, den gouden glans van het heelal, den adem Gods, de liefde die zal blijven bestaan, ook wanneer geloof en hoop verzonken zijn, de liefde, die zich als kern en wezen van alle dingen openbaren zal, wanneer de vergan kelijke gestalte dezer wereld eenmaal zal zijn vergaan. Het Comité voor Katholieke Actie „Voor God" schrijft ons Wij blijven heilig overtuigd, dat de Kerk in ons Vaderland in hooge mate geschaad en dat zelfs haar heilzame werking grooten- deels onmogelijk zon gemaakt worden, als de beweging van het Nationaal-Socialisme de overhand zou krijgen. De volgzaamheid, dierbare Ge- loovigen, die gij zoo dikwijls ge toond hebt in moeilijke omstandig heden, doet Ons vertrouwen, dat Gij ook nu naar het woord van Uw Bisschop zult luisteren. (Uit het Herderlijk Schrijven van het Nederl. Episcopaat van 6 Mei 1936). R.K. Staatspartij en de Kabinetsformatie Er zyn lieden, die zich er aan ergeren, dat bij de hangende Kabinetsformatie de Katholieken.... hun invloed willen laten gelden. Dat is het, wat ons Katholieken kwalijk wordt genomen. Alsof het den Katholieken moreel geoor loofd ware, niet te laten gelden den in vloed, waarmede zij beoogen, 's lands be lang te dienen! Dat de Katholieken niet beoogen, door hun invloed 's lands be lang te dienen, heeft niemand getracht aan te toonen óók niet, dat zij door hun in vloed f e i t e 1 ij k niet 's lands belang zou den dienen! Welnu, als de Katholieken een woord willen meespreken in de Kabinetsformatie, daarbij een standpunt innemen is dat dan per se verwerpelijk, als het niet over eenstemt met opvattingen en wenschen in liberalen kring? Een blad als de „Avondpost" is dit een aanleiding, om een anti-papistisch vuurtje op te stoken. Men leze: Ziehier een enkel zinnetje uit een brief, die een bekend hoogleeraar, een man van gematigde en ruime op vattingen, ons zoo juist schreef: „Ik ben op de toekomst niet zoo ge rust. De maehts-gedachte is, met name bij de R.-K. Staatspartij, wat te sterk naar voren gekomen. Trouwens, de mentaliteit daar doet mij in het alge meen niet aan. En al sinds langen tijd niet. Soms vraag ik mij zelf wel eens af, of de politieke hergroepeering niet naar een gansch ander beginsel moet worden opgetrokken, waarbinnen de invloed der roomsch-katholieken tot zoo klein mogelijke proporties moet worden teruggebracht." Dit is ontleend aan een artikel, getiteld „Machtspositie" in de „Avondpost" van gisteravond. Wij aarzelen niet, het anti-katholiek te noemen, in den kleinen zin van het woord, zulk een brief af te drukken ener dan bij te zetten, dat het een brief is van „een bekend hoogleeraarj een man van gematig de en ruime opvattingen". Jammer, dat de naam van den hoogleeraar niet wordt ge noemd! Ons doet deze brief denken aan de mentaliteit van een bekend hoogleeraar, welke mentaliteit ten opzichte van de Ka tholieke vaak van mateloos-bekrompen opvattingen getuigt! Men ziet uit dat alles, dat het feit, dat de Katholieken niet willen, wat anderen wil len, reeds reden is, hun daarvan een ver wijt te maken erger: aanleiding tot anti papistisch gestook! Huisgevel te Nieuwstadt ingestort TWEE ARBEIDERS GEDOOD Vanochtend zijn door het instorten van een huis te Nieuwstadt (bij Sit- tard) twee arbeiders om het leven ge komen. Om negen uur was een viertal arbeiders bezig met de rioleeringswerken en weg verharding aan de Millenerstraat te Nieuw stadt, welk werk wordt uitgevoerd door de Novomac te Heerlen. Zij waren vóór het huis van de familie Ubachs bezig met het graven van een sleuf. Deze sleuf was pas één meter diep, toen plotseling de voorge vel val de woning geheel instortte. Twee van de vier mannen konden zich nog tij dig in veiligheid stellen, doch de overigen, de 34-jarige L. Stevens en de 48-jarige K. Stefens, beiden uit Nieuwstadt, werden onder het puin bedolven. Het dak van het huis bleef hangen aan een tweetal balken. Onmiddellijk werden pogingen in het werk gesteld, de getroffen arbeiders te bevrijden. Geneeskundige- en geestelijke hulp was spoedig aanwezig. Na een half uur had men de slachtoffers uitgegraven. l£en dokter kon slechts den dood bij beiden constateeren. Het feit, dat het :dak van het huis aan een tweetal balken .is:.-blijven hangen, is het behoud geweest; van :drie kinderen van de familie Ubachs,: dienog in bed lagen. Het stoffelijk overschot van de beide slachtoffers is naar hun: woningen overge bracht. nraa LEIDSCH GLAS IN LOOD BEDRIJF Goed - Goedkoop en Vlug ALLEEN Hooigracht 42, Leiden, Tel. 3671 Ook levering van alle soorten Glas De Kabinetsformatie 't Loopt niet vlotl Naar wij vernemen, heeft de kabinets formateur dr. Colijn gisteren zijn poging voortgezet, om voor de portefeuilles van Waterstaat en Buitenlandsche Zaken in een nieuw kabinet twee gegadigden van vrij zinnigen huize te vinden, daar de twee te genwoordige ministers principieele bezwa ren schijnen te blijven houden, om als „vakminister" te worden geëngageerd. De heer Colijn heeft zich daartoe gewend tot de heeren mr. J. A. N. Patijn, H. M.'s gezant te Brussel ,die in Den Haag ver toefde, en ir. J. Blackstone, oud-directeur B.O.W. in Ned. Indië en voorzitter van het bestuur der dezer dagen opgerichte stich ting Nationaal Luchtvaartlaboratorium. Beide heeren hebben echter aan de uit- noodiging van den formateur om hen ter benoeming aan Hare Majesteit ter mogen voordragen, geen gevolg gegeven al dus meldt de „N. R. Crt." De indruk in politieke kringen is, dat de poging van dr. Colijn steeds minder kans van slagen biedt en daarmede ook de kans, dat hij zijn in beraad gehouden op dracht tot vorming van een kabinet niet zal aanvaarden, steeds grooter wordt. De heer Patijn zou ook nog door H. M. de Koningin in gehoor worden ontvangen. Gisteravond heeft dr. Colijn te zijnen hui ze een onderhoud gehad met minister De Wilde en met den voorzitter der anti-re- volutionnaire Tweede-Kamer-fractie, den heer Schouten. LEIDEN. AAN DE COLLECTANTEN VOOR JEUGDIGE WERKLOOZEN. Mag ik U, ij veraars voor zoo schoone zaak, even herinneren aan onze afspraak: Gevulde zakjes worden gedeponeerd brie venbus Zoeterwoudsche singel 33; de adres lijsten moeten aan hetzelfde adres worden terugbezorgd; wanneer U heelemaal klaar zijt, geeft U ook Uw legimitatiekaart terug. Alles klaar vóór 27 Juni. L. BEUNE pr. EEN PRACHT COLLECTE moet 't worden. Zoo juist de bijeenkomst van zelateurs en zelatricen bijgewoond. Groot enthousiasme! Wat 'n bereidwilligheid voor een toch geen prettig werkje! Ja dat moet een royale collecte zijn, de collecte aan de huizen voor de Nationale R. K. Commissie voor Jeugdwerkloozenzorg. Zestig Dames en Heeren hebben maar weer tijd en vaak ondankbare moeite er voor over. Zij zullen „zakjes" in Uw brie venbus werpen en die op een van de vol gende dagen terug komen halen. Maar dan zijn de zakjes gevuld en goed gevuld!! Denkt eens hier om: élk kwartje, dat wij geven wordt een gulden voor de jeugdige werkloozen, om dat de regeering er het drievoudige aan subsidie bij voegt! dat geldt natuurlijk niet alleen voor een kwartje, elk geldstuk wordt doordaar ver viervoudigd! laat ieder van de huisgenooten iets in het zakje doen, leert het ook aan Uw kinderen: te offeren voor die in nood zijn! Ten slotte nog deze waarschuwing: geef Uw gevuld zakje alleen af aan hen, die een legitimatiebewijs kunnen toonen op naam van de Nationale R. K Commissie voor Jeugd werkloozenzorg en onderteekend door L Beune. Dit nummer bestaat uit vijf bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. BUITENLAND. De Senaat wil Blum's volmachten beper ken. Fransche regeering dreigt met aftre den. (2de blad). De strijd in Bilbao. (2de blad). Doumergue's dood heeft groeten Indruk gemaakt te Parijs. (2de blad). Van Zeeland treft een gunstige stemming aan in de Ver. Staten. (2de blad) BINNENLAND. Zesjarig jongetje te Hilversum waar schijnlijk aan de gevolgen van het eten van vergiftige bessen overleden. (Gem. Ber., 2de blad). Bij een gevelinstorting te Nïeuwstadl (bij Sittard) zijn hedenmorgen twee ar beiders omgekomen (1ste bad). Wetsontwerp ingediend inzake bestrij ding ziekten bloembollengewassen. (2de blad). Mededeelingen omtrent aflevering van vroege aardappelen. (L. en T., 4de blad). Doodelijke ongelukken onder Woerden (Bodegraven) en onder Hillegom. (2de blad). WIJ SCHRIJVEN OVER: De beteekenis der onlangs gehouden verkiezingen in Luxemburg. (2de blad). Wat is in de afgeloopen week in het bui tenland geschied. (3de blad). De beteekenis van het Godsvertrouwen in dezen tijd. Artikel van pater Mucker- man SJ. (1ste blad). De RJL Staatspartij en de Kabinetscrisis. He£ anti-papisme wordt opgestookt. (lste blad). De wereld in vogelvlucht De strijd om Bilbao verkeert nog altijd in haar laatste stadium. De Baskische verde digers hebben besloten hun stad zoo duur mogelijk te verkoopen. Overal zijn mijnen gelegd en elk huis is tot een fort gemaakt. Wanneer de troepen van Franco ten slot te de stad zullen hebben ingenomen, zul len zij slechts een puinhoop in bezit heb ben. Welk een haat spreekt uit dezen ver bitterden strijd! Liever alles kwijt dan sa menwerken en leven met de rechts ge- oriënteerden. Bij zulk een mentaliteit valt er niet te denken aan een wapenstilstand of aan onderhandelingen. Eén van beide partijen moet volkomen vernietigd zyn, wil de vrede terugkeeren in het plat ge brande en kapot geschoten, maar nog veel erger innerlijk totaal omwoelde Spaansche land. De Fransche regeering bevindt zich op het oogenblik in een precaire positie. Zij heeft van de Kamer de volmachten gekre gen, welke zij wenschte, maar daarmee is zij nog niet klaar. Deze volmachten moe ten ook nog door den Senaat worden goed gekeurd. Nu heeft de Senaat in tegen stelling met onze Eerste Kamer ook het recht van amendement en hij schijnt niet bereid te zijn (dat blijkt uit de stemming in de financieele commissie) om aan Blum die uitgebreide volmachten te geven, wel ke de Kamer hem wil verleenen. Neemt de Senaat vanmiddag een minder vérgaande tekst aan dan moet het ontwerp weer te rug naar de Kamer waar het nog heden avond in behandeling zal komen. Blum dreigt met aftreden maar het ziet er niet naar uit, dat de Senaat van zijn standpunt zal afstappen. Het leven van het kabinet- Blum hangt aan een zijden draad.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1