Neem een Pantser I Je doet er 2 x zoo lang mee VRIJDAG 18 JUNI 1937 OE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 BINNENLAND EEN ZOÜAVEN-BEGRAAFPLAATS ONTDEKT. IN DE ST. LUCIA-KERK TE VELLETRI. Tien Nederlanders liggen er begraven. Men meldt uit Rome aan de „Msbd.'r De pastoor van de kerk van St. Lucia, gelegen in het wijnstadje Velletri in de on middellijke omgeving van de Italiaansche hoofdstad, heeft dezer dagen na langdurig, diepgaande onderzoek bekend gemaakt, dat in deze kerk ongeveer 20 Pauselijke zouaven begraven ligger van verschillen de nationaliteiten en wel Nederlanders, Belgen, Franschen en een Duitscher. De stoffelijke resten der zouaven zijn gevonden naast het hoofdaltaar en de pas toor der parochie, don Silvestro Radicchi, is voornemens, de nagedachtenis dezer dap pere verdedigers van den Paus te huldi gen en een gedenksteen ter plaatse op te richten. Te dien einde heeft hij zich inmiddels gewend tot den suburbicairen bisschop van Velletri, Z. H. Em. kardinaal Gasparri, zoo mede tot de bisschoppen der diocesen, waartoe de zouaven in hun respectieve lan den tijdens hun leven hebben behoord. De Nederlandsche en Belgische bisschop pen hebben de desbetreffende mededeeling ontvangen via den Pauselijken Nuntius, terwijl daarna de voorzitters der unie van Pauselijke zouaven in de onderscheiden landen van de aangelegenheid op de hoog te zijn gesteld. Dezen zullen een inzameling houden, om de gelden te verkrijgen, noodig voor de oprichting van den gedenksteen. Dezer dagen is een Nederlandsch verte genwoordiger van de unie der Pauselijke zouaven, de hoogeerwaarde heer B. Vlas veld, naar Velletri vertrokken, teneinde zich aldaar nader op de hoogte te stellen. Inmiddels is het project voor den gedenk steen door Z. H. Em. kardinaal Gasparri, zoomede door de unie der Pauselijke zouaven, goedgekeurd. Op den gedenksteen zullen de volgen de namen der in Velletri begraven Neder landsche zouaven te lezen zijn: Alexander Groenensteijn von Stoetenburg; Henri Cox en Arnold Schuurmans uit Oss; "Antonius Ruizendaal uit Bussum; Leonard Wim- mings uit Beek en Donk; Arnold van Olooft uit Veghel; Cornelius Naasugus uit Oister- wijk; Theodor Buis uit Batenburg; Peter Brouwer uit Dorpwei en Johannes Vermeu len uit Veghel. Zeven Belgen zijn in Velletri begraven, allen Vlaamsohe namen dragend; vervol gens drie Franschen en, zooals reeds ge zegd, een Duitscher. De kosten van den gedenksteen en ande re werkzaamheden als het vernieuwen van den vloer en het afscheiden van de plaats, waar de zouaven begraven liggen, zullen ongeveer 10.000 lire bedragen. GEDENKTEEKEN VOOR KONINGIN EMMA .Het Zaterdag in Wassenaar te onthullen monument is een eereteeken voor H. M. Zooals bekend, wordt morgen te Wasse naar een gedenkteeken onthuld voor wij len H. M. de Koningin-Moeder. Dit gedenkteeken is het werk van den beeldhouwer prof. L. O. Wenckebach, te Noordwijkerhout. Het monument is niet een standbeeld, doch een eereteeken voor H. M. De vierkante zuil, waaruit het gedenk teeken bestaat, wordt bekroond door een groep van twee kinderen, een jongen en een meisje, die als schildhouders, hulde brengen aan het wapen van H. M. Konin gin Emma en het Nederlandsche wapen, door deze te bekransen met bloemslingers. Hierbij is gedacht aan het veel, dat H. M. tijdens haar leven voor de kinderen heeft gedaan. Op de voorzijde der zuil is een portret en basreliëf ontworpen, terwijl op de an dere drie zijden respectievelijk een ko ningskroon, een t.b.c.-kruis en het wapen van Wassenaar zijn aangebracht. Bij de onthulling zullen delegaties van alle scholen te Wassenaar aanwezig zijn en aan de kranslegging deelnemen. NEDERLAND EN DE NIET-INMENGING. K. B. inzake het beletten van dienstneming bij een der partijen in Spanje. In de Staatscourant van gisteren is ge publiceerd een K. B. van 11 Juni, strek kende om het dienstnemen bij een der strij dende partijen in Spanje te beletten. Dit K. B. bepaalt, gelet op de wet van 8 April 1937 in art. 2: Het is verboden eenige handeling te ver richten, welke hetzij op dienstneming bij een der strijdmachten in Spanje gericht is, hetzy ten doel heeft het in dienst treden bij een der strijdmachten in Spanje te be vorderen". Art. 3 geeft aan den minister van Ju stitie en de door dezen aangewezen autori teiten de bevoegdheid aan vreemdelingen, ten aanzien van wie in verband met de omstandigheden, waaronder zij in het Rijk in Europa verblijf houden, ernstige verden king bestaat, dat door hen het strafbare feit, bedoeid in art. 2 zal worden gepleegd, dan wel ten aanzien van wie door een bij zondere overeenkomst de Nederlandsche regeering de verplichting op zich heeft ge nomen om het vertrek van deze personen uit het rijk in Europa te beletten, een be paalde verblijfplaats aan te wijzen en hen daarheen te doen overbrengen. Art. 2 geldt eveneens /oor Ned.-Indië. ZOMERAVONDFEEST OP NIJENRODE. „WEENEN AAN DE VECHT". In den naglans van de, weliswaar in wolken gedrenkte maar uit regen toch ook herrezen, later ondergegane zon, en in den lichttoover eener feeërieke kunst verlichting is gisterenavond op kasteel „Nijenrode" het liefdadigheidsfeest „Wee- nen aan de Vecht" gevierd. Geen „hon- derdguldensprent" thans maar 'n „hon- derdguldensfestijn!" Al het bizarre van liefdadigheidsfancyfairs was hier verre gehouden. De organisatoren hadden zelf de onkosten willen dragen en het wel zeldzaam hooge bedrag voor entree komt geheel en al ten goede aan de liefdadig heidsinstellingen voor welke de bezoekers het hadden bestemd. De ietwat koude avond was warm aan jolijt. „Ik vond het plan zóó fantastisch, dat ik mij afvroeg of het somwijlen 1 April was" heeft de penningmeester in zijn radio-rede voor den K.R.O.-zender bekend, n.l. no taris dr. Th. B. Libourel, voorzitter der Broederschap van notarissen, „aldra ben ik tot beter inzicht gekomen. Het plan is fantastisch mooi". „Fantastisch mooi". Mr. L. J. A. Trip, president der Neder landsche Bank was óók door het fantas tische aangegrepen toen men hem het voorzitterschap van het comité aanbood; hij heeft zelfs de groote belangstelling der Koningin er voor gewonnen. De twee organisatoren, de heeren J. A. Josephus Jitta w.i. en J. Goudstikker, die het kas teel ter beschikking stelde met al de kunstschatten, hebben onder medewer king hunner medebestuurderen dr. E. Hel dring, vice-voorzitter, prof. Mengelberg en jhr. mr. H. H. Röell, van dit feest wer kelijk iets geschapen dat „fantastisch mooi" was. de gebreken die anders aan allerlei liefdadigheidsavonden kleven, wa ren hier niet te bespeuren. Er werd geen enkel bedrag voor onkosten van de inko mende gelden afgetrokken en er was geen gecamoufleerd gebedel op den avond zelf. De feestgangers kwamen frank en vrij in hun zomercostuum en genoten on gestoord van de sublieme muziek en de Heurigen-stemming. Onder leiding van prof. dr. Willem Mengelberg concerteerde het Concertge bouw-orkest en het werd hier, ver van al het stadsgewoel op deze historische plek midden in de natuur tot grandioze ver rukking. „Weenen aan de Vecht"..., We waren in Breukelen en waanden ons in Nussdorf. We zagen naar de Vecht als naar den Oostenrijkschen Donau en we genoten gaarne van alles wat ons her- rinnerde aan de gemoedelijke teere stem ming die de feestende Oostenrijkers ons schenken kunnen. Hun ministers dr. H. Pernter en dr. W. Taucher met staatssecretaris dr. G. Schmidt toefden onder de feestgangers, bij wie zich vele bekende persoonlijkheden had den aangesloten. Zelfs de koopman met de hoedje^ was er: „Mir is der Huat z' Klan. oder mein Kopf is z' gross". Een langen zomeravond droomden we daar een droom der werkelijkheid van Oostenrijksche hartelijkheid en Holland- sche blijheid, van verbroedering van twee volken en hun kunstuitingen. Weensche muziek en Weensche gratie zweefden ons voorbij. „Aussg'steckt" op Nijenrode!! Heurigen-stemming. In het aardige geillustreerde boekske- dat collega G. Nypels uit Weenen op ver zoek van den Oostenrijkschen regeerings- dienst voor dezen avond schreef, licht hij ons voor hoe men in de zomeravonden rond Weenen in twee groote, geheel ver schillende afdeelingen zich amuseert: „be neden" in het wereldbekende Prater viert men kermis, doch buiten in Grinzing en elders is de „andere afdeeling", die van de Heurigen (letterlijk: huidigen; wijn van het huidige j"aar). Op Nijenrode draai den geen mallemolens, maar was er ,,aus' gesteckt". „Wanneer een der 46000 Hauer, wijn bouwers, van Oostenrijk zijn zelf gewon nen wijn zoo ver heeft, dat hij genoten kan worden, kan hij dien, als hij wil, thuis schenken. Hij zet dan in zijn tuin, of in een paar leeggeruimde kamers, ta fels en banken en doet buren en voorbij gangers kond, dat hij zijn Eigenbau uit- schenkt, door boven deur of poort aan een langen paal een bosch sparrengroen uit te steken. Dan is bij hem aus'gesteckt". Is alles opgedronken wat hij kwijt wilde zijn, dan haalt hij zijn paal met bos weer in". Dat is een echte Heniiger! En op Nijenrode was „aus'gesteckt". Ge begrijpt het nu?! We hebben vaak zoo'n „Heuriger" mee gemaakt. En de „vreemdelingen" die een avond in een wijnhuis van Grinzing door brengen, beelden zich ook een „Heuriger" te hebben meegemaakt. Nederlanders meenen dan dat zoo iets met veel lawaai moet gepaard gaan. Ze schreeuwen banale liedjes en hossen van geweld. Maar de echte stemming van een Heuriger is die van zoete melancholie bij een zingende viool of Schrammelmuziek. Schrammelmuziek. Wat is dat? Wat zijn Schrammelmuzi'kanten? Men moet niet denken aan een klanknabootsend woord, j Schrammel is gewoonweg een familie- naam van een befaamd strijkje. De Schrammels voerden een soort strijkje in, j dat als soortnaam naar hen genoemd j bleef. En die Schrammelmuziek kregen we ook op Nijenrode te waardeeren. „In een echten Heurigen heerscht een I zeer sentimenteele, vriendelijke, vreed zame, romantische verliefde, droomerige en muzikale stemming" omschrijft onze Weensche collega. Benatzky heeft ons aller terugverlan gen naar zoo'n Heurigen treffend uitge drukt. Ich muss wieder einmal in Grinzing sein, Beim Wein, beim Wein, beim Wein! Plek vol historie. Deze Heurigenstemming moest in Nyen- rode's park heerschen Ten kasteele werd statelijker het avond festijn gedroomd in de oude Ridderzaal met aangrenzenden 18den eeuwschen groen-gouden salon, in de blauwe, rijk met goud gedecoreerde eetkamer, welke indertijd bij de restauratie uit een oud patriciërshuis aan de Heerengracht 126 te Amsterdam werd overgebracht in de hall met Utrechtsche schouw van omstreeks 1480. Op de bovenverdieping baadde de z.g. „dameskamer" met de wapens der vrou wen van Nijenrode in lichtgloor. Aan het einde der gang komt men in het oudste gedeelte van het kasteel d.w.z. het ge deelte dat werd opgetrokken in den stijl van circa 1300. Want Nijenrode dateert van eeuwen-her! De naam wil zeggen „nieuwe ontginning". Het eerste optreden der Nijenrodes dateert na den moord op Floris V. Gijsbrecht van Nijenrode trad als bondgenoot van Holland tegen Willem van Mechelen, sedert 1296 bisschop van Utrecht, op. In 't midden der dertiende eeuw stichtte Gerard Splinter van Rueel het kasteel en in 1356 heerscht er boven genoemde Gysbrecht. In den strijd tusschen Holland en Utrecht heeft het kasteel zijn rol gespeeld. In 1673 werd het door de Franschen ver woest, waarna het door Johan Ort werd hersteld, wiens geslacht het tot 1853 be hield. Aan de familie De Heus, die er na dien bezitster van werd, hebben we de restauratie door architect Van Lunteren te danken in den toen in smaak zijnden Tudorstijl met gekanteelde dakmuren. Tweemaal kwam het slot nog in andere handen. In 1907 werd een aanvang ge maakt met de restauratie. Tevens verre zen poortgebouw en dienstgebouw. Nu is het eigendom der N.V. Kunsthandel J. Goudstikker sedert 1930. De heer Goudstikker heeft het geheel laten meubileeren en stoffeeren met kunstwerken, welke den aard, het karak ter, het wezen van het oude bouwwerk te meer releveeren. Zoo werd de unieke avond van Donder dag een droomnacht van een historisch schilderachtig Nederlandsch „verleden" en van een muzikaal teer gestemd Oosten- rij ksch feestelijk „heden". De ridderfi guur en de geveste Weensche hoeden- koopman keken elkaar aan.... en de be zoekers lachtenalles was vol jolijt en „fantastisch mooi". „Tijd." DE NOOD DER SLAGERS. Er moet verandering' komen. We hebben reeds meermalen de aandacht gevestigd op de noodtoestanden in het sla- gersbedrijf, waardoor reeds vele zaken ten gronde zijn gegaan en nog meerdere ten gronde zullen gaan, als er niet spoedig verandering komt. De groote oorzaak van dezen treurigen toestand is de last der verschillende heffin gen, die op het rundvleesoh drukt. Ook de „Limb. Koerier" vestigt hier nog eens de aandacht op. Telt men zoo schrijft het blad, alle lasten bij elkaar, dan blijkt, zooals ook wij vroeger reeds berekenden, dat 30 pro cent van de waarde van een slachtrund weggaat aan allerlei heffingen. Koopen we voor een gulden vleesch, dan zijn daarbij dertig centen voor verschillen de vormen van belasting. Is dat nu niet al te gortig? Is het juist een volksvoedsel als vleesch met zooveel heffingen te belasten? De nadeelige gevolgen blijven niet uit. Het publiek koopt geen rundvleesch meer, omdat men het niet kan betalen. „Vee en vleeschhandel' deelt mede dat in het eerste kwartaal van 1937 in Amster dam het gebruik van rundvleesch in verge lijking met 1936 is terug geloopen met 8.4 procent. Wanneer nu naast deze vermindering van afzet nog komt, het feit, dat de prijs stijging de vermeerdering van lasten niet kan bijhouden, dan kost het in 't geheel geen moeite uit te rekenen, dat er voor heel veel slagerijen een zware wijs op gaat. Het wordt dan ook tijd, dat de crisispo- litiek op dit gebied aan een grondige her ziening wordt onderworpen. Eenerzijds omdat een zoo belangrijk volksvoedsel als rundvleesch niet bezwaard mag worden met zulke onbehoorlijk hooge heffingen en anderzijds, omdat men niets onbeproefd mag laten om een zóór belangrijken tak van bedrijf uit de groote moeilijkheden te redden. Al trachten ambtelijke kringen ook den indruk te wekken, dat de noodtoestand in het slagersbedrijf aan de ondernemers zelve te wijten is, de cijfers wijzen uit, dat de hooge heffingen, en die vooral, de oorzaak zijn van den moeilijken toestand. Den Haag zal moeten ingrijpen. En ook hier geldt: wie spoedig helpt, helpt dubbel. HELMONDS BURGEMEESTER NEEMT ONTSLAG. Na 24 jaar in functie te zijn geweest. In de Donderdagmiddag gehouden ver gadering van den gemeenteraad van Hel mond heeft de burgemeester, de heer M. P. W. van Hout, medegedeeld, dat hij d.d. 10 Juni j.l. wegens het bereiken van de leeftijdsgrens, aan H. M. de Koningin ontslag uit zijn functie heeft gevraagd, hetgeen hem met ingang van 8 Juli a.s. op eervolle wijze is verleend. De heer Van Hout stond 24 jaar aan het hoofd van de gemeente. 1.69 Overalls Wit-PANTSER 3.60 - 2.50 Jongensmaten vanaf 1.49 Khaki-PANTSER 3.95 - 2 75 - 1.69 Jongensmaten vanaf 1.49 Blauw-PANTSER 3.50 - 2.75 - 2.25 -1.69 Jongensmaten vanaf 1.49 Witte Vakklecling voor kruidenier - bakker - slager - kok PANTSER 3.85 - Jongensmaten vanaf LANGE WITTE JASSEN PANTSER 4,50 - KOKSBROEKEN PANTSER 2.35 175 3.60 1.90 3.10 2.75 Grijze- en Khaki-Werkkleding JASSEN 2 rij PANTSER 2.50 - 1.90 - 1.45 - (.10 SCH0BTJASSEN PANTSER 3.10 - 2.65 1.90 GRIJZE WERKBROEKEN PANTSER 2.60 LANGE MAGAZIJNJASSEN in khaki en grijs PANTSER 3.50 - 3.25 - 2.50 - 1.95 HAARLEMMERSTRAAT 228-230 DE JAMBOREE EN DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. De Ned. Spoorwegen krijgen heel wat te verwerken ,vóór, tijdens, en na de Jam boree, die juist valt in den vacantietijd, het hoogtepunt van het reizigersvervoer. Zij zullen dan ook moeten woekeren met het materieel. Vóór de Jamboree moeten onge veer 17000 buitenlandsche- en rond 6000 Nederlandsche padvinders naar Vogelen zang vervoerd worden. Tijdens de bijeen komst zal heel Nederland een kijkje willen nemen in het kampement, waarvoor de Ned. Spoorwegen gelegenheid geven door het verkrijgbaar stellen van ééndaagsche re- tourkaarten tegen gereduceerde prijzen met entreebiljet voor het kamp, en na de Jamboree zullen de N.S., drie dagen lang, eiken dag 15000 buitenlandsche padvinders te vervoeren krijgen, die voornemens zijn uitstapjes te maken om Nederland te be zichtigen. Men is thans bezig dit alles te organiseer en, zoo, dat het in de puntjes zal loopen en de buitenlandsche jeugd onge twijfeld een gunstige indruk van het spoor wegvervoer hier te lande mee naar huis zal nemen. INGEZONDEN STUKKEN LUCHTVAARTTENTOONSTELLING „AVIA". Op de luchtvaarttentoonstelling „Avia", welke van 30 Juli15 Augustus as. op Houtrust te 's-Gravenhage zal worden ge houden, zullen naast vele Nederlandsche inzendingen ook verschillende buitenland sche te bewonderen zijn. Van Engelsche zijde komen de Havilland, Bristol en Rolls Royce met motoren, ter wijl uit Zwitserland de aluminium-indus- trie aanwezig zal zijn en het lasschen van dit metaal zal demonstreeren. Duitschland komt zeer groot uit met 1100 vierkante meter en naast verschillende vliegtuigen en bijbehoorende zaken zal waarschijnlijk ook de misttunnel aanwezig zijn, waardoor het vliegen en dalen bij der gelijke omstandigheden wordt vertoond. Overwogen wordt nog een geheel op de luchtvaart toepasselijk vuurwerk te doen plaats hebben. Het ligt voorts in de bedoeling tijdens de tentoonstelling in de vergaderzaal film- vertooningen (smalfilms) te geven. Ypenburg zal die dagen in feestdos zyn en daar zullen dan vliegdemonstraties wor den gehouden. Ds. van Duyl lid der Eerste Kamer. Het centraal stembureau heeft gisteren in de vacature, ontstaan door het bedan ken van den heer De Marohant et d'An- sembourg, tot lid van de Eerste Kamer be noemd verklaard ds. G. van Duyl. Geen restitutie bedragen van heffing op koffie. Bij het bestuur der Vereeniging van Kof- fiebranders is van de regeering bericht in gekomen, dat zij niet bereid is de uit de heffing op koffie ontvangen bedragen, of schoon deze niet meer noodig zijn voor 't doel, waarvoor ze oorspronkelijk zijn ge heven (steun aan de koffiecultuur) te res- titueeren. Geachte Redactie! Naar aanleiding van de voorstellen, die in den Gemeenteraad zijn gepasseerd om duurte-toeslag voor de werkloozen, met welke voorstellen ondergeteekenden het zeer zeker eens zyn, vragen wij onszelven af wat er gebeuren moet met die ouden van dagen, die zelf slechts een klein of matig inkomen hebben. Ook voor hèn zijn de levensbehoeften duurder geworden. Bovendien zijn de mees ten dier menschen ook gezegend geweest met een groot gezin, waarvan enkele ge huwde kinderen de aandacht trekken van den Armenraad en worden de ouders, die het thans nóg harder noodig hebben dan vroeger, door dat lichaam gedwongen de zen kinderen steun te verleenen boven hun draagkracht. Bedoelde ouders hebben op him ouden dag naar verhouding groote uitgaven te doen in geval van ziekte, belastingen, die hun draagkracht te boven gaan en andere kosten voor levensbehoeften enz. Wat blijft er dan over voor kleeding en schoeisel, welke uitgaven toch geregeld terugkeeren? Dat ook zij voor hun gezondheid wel eens naar buiten willen, daar zullen wij maar niet eens over spreken. Van die ouden van dagen zijn de meesten veteranen van het Overheidspersoneel in dienst van Rijk of Gemeente of hunne we duwen. Ook zij hebben jaren gewerkt in het belang van deze lichamen, waarvan het tegenwoordig geslacht de vruchten plukt. Onder hen zijn er velen, die reeds jaren lang betalen (vrijwillig of gedwongen) voor hunne gehuwde kinderen. En laten zij maar niet probeeren, om dit te weigeren! Zij, die het met de strekking van boven staande regelen eens zijn en ook gehuwde kinderen hebben te onderhouden, daartoe financieel gedwongen door den Armen raad, sturen him naamkaartje en adres naar een der hieronder genoemde commis sieleden. Daarna zal een vergadering van de adhaesie-betuigenden worden bijeenge roepen, waar verschillende feiten zullen worden voorgelegd en ook de inhoud van art. 376 B.W. besproken zal worden. Voor de plaatsing dezer regelen U, ge achte Redactie, onzen hartelijken dank. J. A. VERKUIJLEN, van Bemmelenstraat 20. J. PARDON, Geeregracht 8. HARTMAN, Javastraat 13. BINNEN 3 O METER van een brandende straat lantaarn of op 'n officieel parkeerterrein moet uw auto staan om vrijgesteld te zijn van de plicht om licht op te hebben Jlfa

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7