Het internationaal Landbouw-congres STADS NIEUWS DONDERDAG 17 JUNI 1937 EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER WINDERIG EN KOEL. DE BILT SEINT: Meest matige tijdelijk wellicht krachtige Westelijke tot Noordelijke wind. gedeelte lijk bewolkt, nog kans op regenbuien, wei nig verandering in temperatuur. Hoogste barometerst.: 772.8 te Valentia. Laagste barometerst.: 755.3 te Skagen. Het gebied van hoogen luchtdruk in het Westen trok zich uit Frankrijk en de Golf van Biscaye terug. Het depressie-gebied in het Oosten breidde zich aanzienlijk uit. Langs de Noorsche kust, op de Britsche Eilanden, in Denemarken, onze omgeving en Duitschland waaien matige tot krachtige in Frankrijk zwakke Noordelijke tot Noord- Westelijke winden, met gedeeltelijk be wolkte lucht en plaatselijke regenbuien. De temperatuur in dit geheele gebied is aanzienlijk onder normaal. In het Oosten van het waarnemingsgebied waaien nog Zuid-Oostelijke winden, ook hier valt plaatselijk regen, doch de temperatuur is aanizenlijk hooger. De Alpentoppen mel den helder weer met zwakken tot matigen Noordelijken tot Noord-Westelijken wind en een temperatuur van 3 tot 5 graden on der het vriespunt. Het Russische station nabij de Noordpool bevindt zich thans op bijna 89 graden N.B., en 1 gr. W.L. Het meldt zwakke Oost-Noord-Oostelijke wind met matige sneeuw en een temperatuur van vier graden onder nul. Voor onze om ving is matige, tijdelijk toenemende Noor delijke tot Noord-Westelijken wind te wachten, met afwisselende bewolking en nog kans op plaatselijke regenbuien. Er is nog geen uitzicht, dat het weer warmer zal worden. LUCHTTEMPERATUUR. 14 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Donderdagnamiddag 9.54 uur tot Vrijdagmorgen 4.07 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 18 Juni WATERTEMPERATUUR. Poelmeer 19 gr. C. De Zijl 17.5 gr. C. Een onzuivere huid. Witte Piirol zuivert de huid van alle onzuiverheden, zooals vetwormpjes, pukkels, vlekjes eu uitslag. Doos 30, Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten. De wereld in vogelvlucht lederen dag vraagt men zich af, of vandaag Bilbao door de rechtschen geno men zal worden. En iederen dag leest men, dat Franco's troepen thans zoo dicht tot de stad genaderd zijn, dat zij maar toe te grij pen hebben. Vandaag wordt weer bericht, dat de laatste verdedigingslinie voor Bil bao, te Galdacano, in handen der recht schen is gevallen. De weg naar Bilbao ligt thans open. Het gaat dus wel vooruit, maar langzaam. Wellicht wacht men op de uiterste rechtsche vleugel, waar de Italia nen vechten, die langs de kust moeten op trekken. Aan den anderen kant wordt ech ter gemeld, dat de rechtsche troepen ten zuiden van Bilbao een krachtig voorbe reidend vuur op de stad hebben geopend, wat erop wijzen zou, dat een aanval van beteekenis op de stad voor de deur staat. Uit Duitschland, dat hard op weg is om een totaal heidensch missieland te worden, wordt gemeld, dat de Deutsche National Kirche opgenomen is in de reeks van offi cieel door den Staat erkende godsdiensten. De enormiteiten, welke deze nieuwbakken „Kerk" leert worden tevens bekend ge maakt. Met Christendom heeft haar leer niets te maken, want dat is een Joodsche uitvinding. De persoon van Christus wil men toch liever niet zoo botweg aantasten en daarom heeft men er iets op gevonden. Christus was geen Jood, maar Germaansch Arisch. Wij zouden wel graag eens willen hooren, waarop deze bewering steunt. Ver der wordt „unverfroren" verklaard, dat de Joodsche schrijvers van de Evangeliën de leer van Christus vervalscht hebben. Deze leer is thans in Arischen zin „gezuiverd". Wat er van overschiet kan men zich zoo'n beetje indenken. Op deze /.Christelijke" basis steunt het Derde Rijk. Plechtige opening in de Rid derzaal in tegenwoordigheid van Prins Bernhard. Een manifestatie voor den vrede. Onder zeer groote belangstelling en in tegenwoordigheid van tal van hooge auto riteiten, leden van het diplomatieke corps en buitenlandsche deelnemers is heden ochtend in de oude Ridderzaal het zeven tiende internationale landbouwcongres ge opend. Reeds kort na half tien was de zaal vrij wel geheel gevuld met genoodigden. Kort voor tien uur arriveerde de verte genwoordiger van H. M. de Koningin, mr. W. J. baron van Lynden, opperkamerheer van H. M. de Koningin, die ontvangen werd door den voorzitter van het organisa tie-comité dr. A. G. A. ridder van Rappard, terwijl alle aanwezigen zich van hun zetel verhieven toen hij werd binnengeleid. Even later werd de aankomst van Prins Bernhard aangekondigd. Opnieuw verhie ven alle aanwezigen zich van hun plaat sen toen de Prins, die vergezeld was van zijn adjudant jhr. ir. Röell, en van zijn se cretaris, jhr. Dedel, door de leden van de organisatie-commissie werd binnengeleid. De Prins, die gekleed was Jn een zwart jacquet en een witte bloem in het knoops gat droeg, nam plaats naast den vertegen woordiger van de Koningin, tegenover de onder den troonhemel opgestelde bestuurs tafel. Toen alle aanwezigen hun plaatsen weer hadden ingenomen, nam de voorzitter van het organisatie-comité, dr. A. G. A. ridder van Rappard het woord. Vervolgens was het woord aan den voor zitter van het congres, markies de Vogüé. De minister van landbouw en visschery, mr. dr. L. N. Deckers, begroette hierna het congres met een rede. Tenslotte heette de minister-president, dr. H. Colijn, het congres namens de Ne- derlandsche regeering welkom. MINISTER COLIJN OVER DE HANDELS POLITIEK. Minister Colijn wenschte een enkel woord te zeggen over de beteekenis van den landbouw in het kader van het wel vaartsprobleem der volken in het alge meen. Uw congres is wel is waar niet politiek van aard aldus de minister gij zijt niet saamgekomen om te beraadslagen over handelspolitieke aangelegenheden, maar dit behoeft m ij niet te verhinderen, om een oogenblik uwe aandacht te vragen voor het zoo belangrijke feit, dat de be perking van de mogelijkheid om bodem pro ducten te kunnen afzetten buiten het land, waar zij worden voortgebracht een der voornaamste oorzaken is van de moeilijk heden waarvoor de wereld in de laatste ja ren geplaatst is geworden. De agrarische landen zagen, door de be perkingen, aan hun uitvoer in den weg gelegd, hunne koopkracht sterk dalen met het gevolg, dat zij hunne aankoopen van industrieele producten moesten verminde ren, waardoor ook de landen, die indus- trieale goederen plegen uit te voeren, him afzet zagen afnemen. Daarbij kwam dan nog, dat de industrielanden, omdat zij de agrarische producten niet missen kunnen en ze ook niet wenschten in te voeren, zelf de productie daarvan gingen aanmoedigen door sterke protectie in te voeren, waar door de invoer van agrarische producten van elders nog weer meer beperkt werd. Het gevolg van deze gedragslijn was en is, dat zich verschuivingen in de agrarische structuur hebben voorgedaan, die welhaast een internationaal karakter dragen. Men overdrijft niet, als men zegt, dat de buiten sporige agrarische protectie een der hoofd oorzaken is geweest voor de ineenstorting van een belangrijk deel van het internatio nale goederenverkeer. Ik weet zeer wel, dat het verschijnsel van de agrarische protectie niet dagteekent van den allerlaatsten tijd. Men moet de gedachten zelfs terug laten gaan tot het begin van het laatste kwart der vorige eeuw, toen de overzeesche productie zich voelbaar begon te maken op de Europee- sche markt, maar tevens valt niet te be twisten, dat vanaf ongeveer 10 jaar gele den de protectie excessieve vormen heeft aangenomen. Invoerrechten tot het drie voudige van de waarde van het product zelf waren niet zeldzaam en andere vor men van het sluiten van de deur waren talrijk. Natuurlijk werden al deze maatregelen getroffen met de allerbeste bedoeling. Be strijding van de economische depressie was het oogmerk. Het gevolg is intusschen geheel anders geweest. De depressie is er niet door gestuit; integendeel, zij is er door verergerd en verlengd. Wat ten slotte het uitzicht zoo donker maakt is, dat de weg terug, naarmate het nieuwe systeem zich meer heeft vastgezet, zoo moeilijk is geworden. Men is zelfs op den abnormalen toestand nieuwe theorieën gaan bouwen. Men hoort nu de stelling verkondigen, dat het beter is minder pros- periteit te hebben met een sterken land bouw, dan grootere welvaart met een ont wikkelde industrie en men verliest dan uit het oog, dat, bij een groeiende bevolking, de landbouw niet meer uitbreiden kan I dan noodig is, om in de behoeften der toe genomen bevolking te voorzien, terwijl de behoefte aan industrieele goederen prac- tisch ongelimiteerd kan worden genoemd. De jaren tusschen 1395 en het begin van den wereldoorlog hebben ons geleerd, dat een matig agrarisch protectionisme be staanbaar is met een onwikkeld internatio naal goederenverkeer, maar de jaren na 1925 hebben evenzeer geleerd, dal een ex cessief protectionisme de welvaart van al len bedreigt. Hoe nu te komen uit de impasse, waarin we zijn geraakt. Vast staat, dat geen enkel land zich veroorloven kan zijn landbouw voor langeren tijd te zieii kwijnen. De landbouwende bevolking is In elk land een hecht element van orde en stabiliteit. Die bevolking vormt te zelfder tijd een nood zakelijke reservebron van frissche krach ten, die onmisbaar zijn voor de verhieu- wing der bevolking. Maatregelen, die er op gericht zijn aan den boerenstand een zij het sobere mate van welvaart te verschaffen, zijn dus niet alleen te aanvaarden, maar Zij zijn onmis baar te achten. Verkeerd is het intusschen, maatregelen te treffen, die op den langen duur de om gekeerde werking uitoefenen en daarom is het van zooveel belang te zoeken naar middelen die voor het doel practisch zijn en die niet ten gevolge hebben, dat de natie als geheel of de landbouwer persoonlijk ten slotte schade lijden en het gewenschte doel niet bereikt word® dat, om een ge zonde werking uit te oefenen, om "effec tief te zijn, de agrarische protectie slechts zoo hoog behoort te zijn als noodzakelijk is om een renumeratieven prijs in het bin nenland te verzekeren. Een te hooge prijs in het binnenland roept de neiging tot voortdurende uitbreiding der productie in het leven, ook als de bodem of andere om standigheden er 2ich niet toe leenen. Dit leidt dan onvermijdelijk tot overproductie met als gevolg een verstoring van het prijs peil en ontwrichting van de maatregelen die men getroffen heeft om den landbouw de noodige bescherming te verleenen. Het is mij niet bekend aldus de mi nister of gij in uwe besprekingen ook aan deze dingen aandacht schenken zult. Mocht dit wel het geval zijn, dan zou ik deze gedachten aan uw oordeel willen on derwerpen: le. de huidige toestand op het gebied der agrarische protectie is schadelijk, zoo wel voor den landbouwer als voor de na tiën als geheel; 2e. een matige protectie die geen aan leiding geeft tot kunstmatige producten en dus niet werkt in de richting van overpro ductie is alleszins aannemelijk te achten; 3e. de hoogte der protectie behoort niet verder te gaan dan dat de onder normale omstandigheden gekweekte producten, een renumeratieven prijs opleveren. 4e. het tijdstip om van de excessieve bescherming tot een normale terug te kee- ren is gunstig nu de wereldprijzen zich, in vergelijking met de laatste jaren, in niet onbelangrijke mate hebben hersteld; 5e. een terugkeer naar de voor-oorlog- sche verhoudingen worde als einddoel in het oog gevat. Mocht gij op dit congres over deze dingen niet handelen, dan blijft het nog mogelijk, dat gij er thuis nog eens uwe gedachten over laat gaan. Ook in dat geval acht ik mij beloond door de moeite die gij u gaaft door een oogenblik naar mij te luisteren. En middelerwijl wensch ik u, dat uw arbeid gezegend worde en dat ge aangena me dagen in ons land zult doorbrengen. Na de rede van dr. Colijn, waarmee het eerste gedeelte van de openingsplechtig heid was afgeloopen, nam prins Bernhard afscheid en verliet, uitgeleide gedaan door markies de Vogue en Ridder van Rappard, de Ridderzaal. Eenige honderden belang stellenden, die op het Binnenhof stonden te wachten, juichten den prins luide toe. Onmiddellijk hierna verliet ook de ver tegenwoordiger van H. M. de koningin de bijeenkomst. MANIFESTATIE VOOR DEN VREDE. Aan de orde was na deze onderbreking een op verzoek van de Internationale Land- bouwcommisie op het program geplaatste manifestatie voor den vrede, die door de radio-omroep van verschillende landen en ook door de Nederlandsche omroep werd uitgezonden. Deze manifestatie werd ingeleid doorden Zwitserschen hoogleeraar prof. Ernst Laur, directeur van den Zwitserschen Boeren bond. Namens allen, die de aarde bewerken, stelt spr. voor de volgende oproep te rich ten VREDE. Het 17de Internationale Landbouwcon gres te 's-Gravenhage, vereenigde afge vaardigden van landbouworganisaties uit veertig staten, vertegenwoordigende vele 10-talïen millioenen landbouwers, consta teert met zorg het wantrouwen, dat het herstel van de goede betrekkingen tusschen de volken bemoeilijkt. Herinnerende aan het naamlooze leed, dat de laatste wereldoorlog over de volken en zeer in het bijzonder over den land bouwenden stand heeft gebracht. Vreezende dat een nieuwe oorlog nog veel afschuwelijker gevolgen zal hebben, zooals de vernietiging van de maatschap pelijke welvaart op alle gebied van de men- sohelijke activiteit en in het bijzonder op dat van den landbouw, maar ook van de geestelijke en moreele waarden, welke het fundament van iedere beschaving vormen, noodigt de landbouwers in de geheele we reld uit al hun krachten in te spannen om de regeeringen en de volken te doordrin gen van de noodzakelijkheid den vrede te handhaven en een juiste oplossing te zoe ken voor de internationale geschillen langs vreedzame wegen. Het vestigt eens te meer de aandacht op het gevaaf, dat de vrede tusschen de vol ken dOor den klassenstrijd én den burger oorlog wordt bedreigd, daar deze de kiem in zich dragen voor internationale Verwik kelingen. Voor de welvaart van het mensch- dom is de vrede in eigen land even nood zakelijk als de vrede tusschen de volken. Het congres ziet in de samenwerking van de nationale landbouworganisaties in een internationale landböuwfederatie en in het gemeenschappelijke werk ten bate van het welzijn van allen, een krachtig middel om den vrede te bevorderen. Het congres noodigt de landbouwers uit mede te werken aan het behoud van den vrede. Het voorlezen van dit manifest werd ge volgd door luid applaus. Namens de Nederlandsche Landbouwor ganisaties betuigde dr. A. G. A. Ridder van Rappard zijn instemming, waarbij hij er aan herinnerde, dat een der pioniers van de vfêdèsgedachte én vóór internationale rechtvaardigheid de Nederlandsche jurist Hugo dé Groot was. Hier in de congresstad vindt men het Vredespaleis en het Hof van Internationale Arbitrage en het Permanen te Hof van Internationale Justitie. Meer dan een eeuw is Nederland buiten eiken oorlog gebleven. Moge de publicatie van dit manifest een symbolische beteekenis hebben. Van de medewerking van den Ne derlandsche Landbouw ter bevordering van den vrede kan men verzekerd zijn. (Ap plaus). Nog een tiental andere sprekers van ver schillende landen betuigden hun -instem ming met de denkbeelden, die in het vre- desmanifest tot uiting kwamen. Bij handopsteken werd het vredesmani- fest met algemeene stemmen goedgekeurd. Na een slotwoord van den markies de Vögué verzamelden de aanwezige congres deelnemers zich op het Binnenhof voor de Ridderzaal, waar de gebruikelijke foto van het congres werd gemaakt. GEMEENTEL. AANKONDIGINGEN. DANKDAG SLAG BIJ WATERLOO. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien de circulaire van den Staatsraad, Gouverneur van Zuid-HöU&nd, Van den 21 en Augustus 1831 (Provinciaal blad No. 110), Brengétl ter algemeene kennis, dat er voldoening aan het Koninklijk Besluit van den lsten dier maand, No. 72, de dankdag of Godsdienstige viering der overwinning van Waterloo ditmaal op Zondag den 20en dezèf maand Zal worden gehouden. Leiden, 17 Juni 1937. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. AGENDA LEIDEN. Donderdag. R.-K. Reclasseerïngsvereeni- ging zitting in het gebouw der St. Vincentiusvereeniging Hoogl. Kerk- gracht 32. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 14 tót en met Zondag 20 Juni a.s. waargeno men door de apotheken P. du Croix, Ra penburg 9, tel. 807, E. B. de Metz, Kamer- lingh Önneslaan 28, telef. 3553 en J. Doe- dens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest tel. 274 INGEZONDEN STUKKEN Dank aan den Middenstand. Het comité voor autotochten ouden van dagen en gebrekkige kinderen, dankt nog eens in 't bijzonder den Middenstand, groo tere en kleinere firma's en winkeliers voor hun goede gaven, waardoor het 'hen moge lijk was, de oudjes een onvergételijkéh dag te bezorgen. Jeugdwerkloozenzorg Nog altijd wordt er te weinig gedaan voor de jongeren zonder werk. En toch kan daarvoor niet genoeg gedaan worden! Het aantal jeugdige werkloozen is geluk kig dalend, maar toch zyn er nog wel een honderdduizend in ons land. Van Katholieke 2ijde wordt zooveel mo gelijk voor die jonge slachtoffers van de crisis gedaan: korte en lange werkkampen, cursussen en ontspanningsgelegenheden, en hulp geboden aan centrale werkplaat sen. Er moest nog veel meer gedaan kunnen worden. Hulp aan jonge werkloozen beteekent redden van 2ielen voor dit en voor het na geslacht. Want werkloos zijn op jeugdigen leetftijd brengt het groote gevaar mede van verslap ping en verdref voor heden en toekomst en dat bij de vaders van toekomstige gezin nen! Men zal het dus billijken, dat volgende week een beroep gedaan wordt op de mild dadigheid van alle katholieken om een ga ve voor de Nationale R.K. Commissie voor Jeugdwerkloozenzorg. Bisschoppen en Ministers hebben zich dit jaar en voor gespannen, om deze collecte heel bijzonder aan te bevelen. Moge ook Katholiek Leiden niet ten ach ter blijven. De Leidsche R.K. Commissie voor Jeugdwerkloozenzorg. TRIDUUM MAR1ACONGREGATIE. Men verzoekt ons de leden der „Maria Congregatie", Parochie O. L. Vr. Hemel vaart en St. Joseph, er aan te herinneren, dat hedenavond het triduum begint, dat ge leid wordt door den weleerw. heer L. Gud- de, kapelaan te Rotterdam, Als goede congreganisten allen present om 8 uur. Uw oud-Directeur rekent daarop BEDEVAART NAAR ST. JEROEN. De jaarlijksche bedevaart van Leiden naar de relieken van St. Jeroen te Noord- wijk'zal dit jaar worden gehouden op Don derdag 5 Augustus a.s. TAAR-BLTEENKOMST W.B.-VEREENIGING. De jaarlijksche ledenbijeenkomst der We reld Bibliotheek-Vereeniging zal dit jaar te Leiden worden gehouden op 19 Juni a.s en staan in het teeken van Vondel-herden king. De vergadering vindt plaats in café-rest. „In den Verguden Turk" des avonds te 8 uur. Zatermorgen te 10.30 uur zal een ont vangst door den Burgemeester der stad plaatsvinden in het Stedelijk Museum „de Lakenhal". Tot de gasten van het Bestuur en de Di rectie van het Museum zullen behooren: Prof. Aug. Vermeylen (die namens de Vlamingen zal spreken), Herman Teirlinck, Ernest Claes, Prof. Geyl, Prof Molkenboer, Prof. Verdenius, Dr. C. v. d. Graft, Dr. Meerwaldt, C. R. de Kerk., e.a. Na de ontvangst vindt de bezichtiging van „De Lakenhal" plaats gevolgd door een korte wandeling door de binnenstad. Des middags wordt een boottocht gehou den over de Kager- en Braassemermeren, terwijl de dag wordt besloten met een ge- zamenlljken maaltijd in café-rest. „In den Vergulden Turk". Deze maaltijd zal eenige malen worden onderbroken voor Vondel- voordrachten te houden door mevr. N. Fagginger Auer-Foptie en voor het optre den van de Hollandsche ballet-danseres Nana Karlowna. MIJ. DER NED. LETTERKUNDL In de gistermiddag voortgezetten verga dering van de Maatschappij der Ned. Let terkunde werden de verkiezingen gehou den. Deze hadden den volgenden uitslag: Tot voorzitter van de Maatschappij voor het komende jaar werd gekozen prof. dr. J. J. L. Duyvendak en tot gewone bestuurs leden prof. dr. de Vries en dr. J. H. van Lessen. In de commissie van taal- en letterkunde werden gekozen dr. A. Beets en dr. J. A. N. Knuttel; in de commissie voor geschied en oudheidkunde prof. dr. L. Knappert en prof. mr. E. M. Meijers, in de commissie voor de bibliotheek prof dr. L. Knappert en prof. mr. P. M. van Eyck; in de commis sie voor bet folkloristisch archief prof. dr. J. de Vries en prof. mr. D. van Blom; in de commissie voor schoone letteren: W. J. A. M. Asselbergs, J. van Dulemen de Wit; Jan Engelman; V. E. van Vriesland; dr. W. A. P. Smit en mr. J. C. Bloem; in de commissie voor de uitgave van geschriften prof. dr. J. de Vries en prof. mr. P. N. van Eyck. Na de rondvraag werd de vergadering gesloten en begaven de leden zich naar het Gemeenlandshuis van Rijnland, dat werd bezichtigd. Aanbesteding. Vanwege de genie, is heden te Den Haag aanbesteed het doen van voorzieningen aan militaire gebouwen en werken te Leiden en te K a t w ij k. Laagste inschrijver was L. Th. Cornet te Leiden voor 10.472. Hedenmiddag promoveerde aan de Uni versiteit alhier tot doctor in de wis- en na tuurkunde op proefschrift getiteld: „Contri butions l'étude de la cytologie du sang de certains insects avec quelques considera tions generales", mej. M. Rooselboom, ge boren te Utrecht, een der studievriendin nen van.H. K. H. prinses Juliana. Bij het door de Verkade's Harmonie te Zaandam gehouden concours voor harmo niekorpsen heeft de Leidsche Postharmonie onder leiding van den heer M. Bolderdijk de volgende resultaten behaald: Marsch- wedstrijd afd. uitmuntendheid le prijs met 99 punten, concertwedstrijd 2de prijs met 111 punten. Tevens verwierf de Posthar monie een extra prijs voor het geheele driedaagsche concours wegens het behalen van het hoogst aantal punten. BU het gehouden examen der H.C.V. te s Gravenhage zijn geslaagd, voor Leerares de dames: J. A. de Wolf-Boon, R. v. d. Steen. Voor costumière de dames: A. M. van Donk, F. J. van Wel, R. Kok, J. M. A. Lagerberg, allen leerlingen van mej. J. I. Th. v. Zwieten te Leiden.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2