5PORT en ÖPEL DE ROEIWEDSTRIJDEN ..DE KONINKLIJKE" VAN MAANDAG 14 JUNI 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Haahdas Bijvoegsel Njord wint het hoofdnummer en de Oude Twee. VIJF ACHTEN TEGELIJK OVER DE BAAN. Reeds voor den aanvang der middagwed- wedstrijden vertoonden de groote tribune en het er voor gelegen terras de kenmer ken van gezelligheid, welke inhaerent is aan roei wedstrijden. Officials in hun blauwe costuums met witte petten, roeiers en leden van deelne mende vereenigingen in fleurige blazers, dames in modieuse toiletten, bloemen van Bertha en in verband met 't bezoek van de Koninklijke Familie aan Amsterdam veel oranje. Manschappen van de karabijnbrigade' met den stormhelm op, zorgden voor het vrij houden van het terras voor het middenge deelte der tribune, waar op het gazon een molentje, voorzien van de clubkleuren der deelnemende vereenigingen, door den wind bewogen werd. Boven dit molentje was het woord „welkom" geschilderd, kennelijk als attentie voor de Koninklijk Familie. Waterpadvinders verrichten hun dien sten als ordonnance en waren ook verder behulpzaam in de gevallen dat men hun dit verzocht. Op de eeretribune waren ditmaal voor roeiwedstrijden zeer ongewone gasten, nl. enkele boden van het stadhuis in hun uni form met steek, eveneens om behulpzaam te zijn tijdens de aanwezigheid van de Ko ninklijke Familie. Op de tribune was een groote parasol op gesteld, hoewel voorshands van zon niet veel te bemerken was. De wind stond dwars over de baan. Om ruim 2 uur werd begonnen met den eersten eind wedstrijd, de Jonge Vier a, waarvoor aan den start lagen: 1. Laga, 2. de Laak, 3. Triton, 4. Argo. De uitslag was: -. Triton 7 min. 13 2/5 sec., 2. Laga op 11/2 lengte, t-d 7 min. 15 2/5 sec., 3. De Laak, 4. Argo. De winnaars en de beide tweede aanko menden der voorwedstrijden van de V i e r- riems Overnaadsche gieken kw'a- men in deze volgorde aan den start: 1. Aegir, 2. Amstel, 3. Willem III, 4. De Hoop. De uitslag was: 1. Aegir in 7 min. 20 3/5 sec. 2. Willem III, 7 min. 40 sec. 3. De Hoop, 4. Amstel. In de Jonge Skiff B. kwamen aan start: 1. Die Leythe, 2, De Hoop. Direct na den start nam de Die Leythe Skiffeur de leiding, vergrootte deze gelei delijk om met vijf lengten voorsprong te winnen in den lang niet slechten tijd van 7 min. 46 sec. Daarbij dient te worden aan- geteekend, dat de wind vrijwel van start tot finish stond. De uitslag was: 1. Die Leythe (G. J. Velds), tijd 7 min. 46 sec. 2. De Hoop (W. Jens) op vijf lengten. Het hoofdnummer voor Njord. Inmiddels had H. Majesteit de Koningin de nieuwe roeibaan officieel geopend en kon men met het hoofdnummer een aan vang maken. Dit hoofdnummer bestond uit de J o n g e A c h t B om den Senaatsbeker, en hiervoor kwamen aan den start: 1. Aegir, 2. Njord, 3. Nereus. Het is een buitengewoon boeiende en spannende race geworden. Op 500 Meter lag Nereus een kwart lengte voor op Njord, terwijl Aegir de derde plaats in nam, wederom een kwart lengte echter- stand op de Leidenaars. Deze onderlinge positie bleef zoo tot op 1000 Meter. Toen was Nereus 2 Meter voor op Njord en deze weer 1 Meter op de Groningers. In goeden stijl met uitstekend technisch werk trokken de drie ploegen verder en op dat moment was de uitslag nog volkomen onzeker. Op 1250 Meter lagen Njord en Aegir gelijk, terwijl Nereus iets was afgezakt. Doch met een feilen spurt kwamen de Amsterdam mers weer bij en op 500 Meter voor de fi nish lagen alle drie ploegen op één lijn. Even namen de Groningers de leiding, doch dat was slechts voor een oogenblik. Immers, op de laatste 250 Meter spurtte Njord er zoo onweerstaanbaar tusschen uit, dat de beide ploegen niet konden volgen. En het pleit voor de Leidenaars om, na een derge lijke zware race, op deze laatste 250 Meter nog één en een kwart lengte voorsprong er uit te halen. Het was de fraaiste race geworden, die tot nu toe op de nieuwe Boschbaan is ge houden. De uitslag was: 1. Njord, tijd 6 min. 23 sec. De wonnende ploeg bestond uit: R. Th. Esser (boeg), H. Fermin, P. F. Kiewiet de Jonge, W. L. de Walde, J. Woensdrecht, Th. B. Wijnberg, H. K. Roessingh, W. M. Esser (slag), P. van Hille (stuurman). 2. Aegir op 1/4 lengte, 3. Nereus. Nadat de nummers achtriems sloepen van het matrozen-instituur en het stijlroeien voor dames-vieren (senioren), gewonnen door het Spaarne, eenigen tijd de aandacht gevraagd hadden, volgde een spannende race voor ploegen, niet ingeschreven voor het senior-nummer. Het waren slechts La ga en Argo, die in dit tweede klasse num mer startten. De Delftenaren wonnen na een spannende strijd in 7 min. en 6 sec. Weer volgde een „klein" nummer, een race in de overnaadsche skiff tusschen log ger van Poseidon en R. Sellies van de Hoop. Logger won deze race, die aanvanke lijk spannend leek, vooral door een veel beter eindspurt met ca. 3 1/2 lengten voor sprong in 8 mina 8 sec. Daarop startten de Jonge A-A c h t e n van Aegir, Nereus en de Hoop. Ook deze forsche Groninger ploeg verraste door een forschen en krachtigen doorhaal. Op 1000 Meter waren de Groningers al 1 1/2 lengten voor op de Hoop en 2 1/2 lengten op Ne reus en ondanks een groote fout van de boeg van Aegir, die een snoek schoot, won Aegir, dezen weinig spannenden strijd met groot gemak. Nereus had in deze race een zwakke ploeg. Aegir was 21/2 lengten voor op de Hoop en 6 lengten op Nereus in 6 min. 30 sec. In de Stuurmanlooze Vier start ten daarop ploegen van Njord, Laga en Ne reus. Merkwaardig zwak was, ondanks de rechte baan en de boeien, aanvankelijk het sturen. Laga leidde na 250 Meter en was op 1000 Meter al 11/2 lengten voor. Het werd tusschen Njord en Nereus nog een aardigen strijd, die de Amsterdammers in hun voordeel beslisten en toen zij eenmaal Njord, dat zwak waterwerk toonde, afge schud hadden, gingen zij op Laga af. "Met eiken slag liep Nereus in en neus aan neus ging het tenslotte door de finish. Even later werd de Nereus-vlag geheschen ten teeken dat de Amsterdamsche ploeg ge wonnen had, doch het verschil was on zichtbaar "klein geweest. Njord was derde op ca. 41/2 lengten. De tijd van Nereus was 6 min. 59 2/5 sec. V óórwedstr i j den Hiermede waren voor den eersten dag de eindwedstrijden beëindigd en volgden nog enkele voorwedstrijden, allereerst in de jonge skiff a. In de eerste heat won Willem in in 7 min. 55 sec. met vrij groo- ten voorsprong van de Hoop en in de tweede heat bleef Nautilus in 7 min. 46 sec. gedecideerd in de meerderheid tegen Nereus. Voor de overnaadsche twee volgde daar op eveneens nog twee heats. Hier won eerst hét ploegje van de adelborsten in 8 min. 40 sec. Van 2. de Hoop en 3. Nereus, en vervolgens won in de tweede heat Am stel in 8 min. 49 sec. van 2. Poseidon en 3. Njord. Maar "daarmede was deze roeidag nog niet besloten, want nog volgde een reeks voorwedstrijden in stijlroeien en snel roeien voor dames en voor jongens, wed strijden die heden nader beslist worden. De uitslagen van het stijlroeien voor da mes luidden: Tweeriems-cullingbooten overnaadsch: eerste heat: 1. de Vliet, 2. de Amstel, 3. Willem ni. Tweede heat: 1. de Hoop, 2. het Spaarne, 3. Nereus. In den eindstrijd plaatsten zich het Spaarne, de Hoop en de Vliet. Uitslag: 1. De Hoop (mej. Herman), 2. het Spaarne, 3. de Vliet. DE WEDSTRIJDEN VAN ZONDAG. De tweede dag van de roeiwedstrijden der „Koninklijke" werden begunstigd door fraai zomerweer, terwijl de wind, Zaterdag nog vrij sterk, geheel was afgeflauwd. Het water van de roeibaai lag rimpelloos tus schen de groenende oevers. De belangstel ling viel op dezen tweeden dag nog al mee, op de tribune, hat Paddock en de overige terreinen bevond zich vrij veel pu bliek, dat meermalen heeft kunnen genie ten van bijzonder aardige races. Het nummer Jonge Acht A. was bui tengewoon interessant. Voor de eerste maal in de geschiedenis der Nederland- sche roeisport startten vijf achten te gelijk. Prachtig was het gezicht op deze vijf ploegen, die elkaar meter voor meter betwistten en de uitslag van dezen wedstrijd was op 250 Meter voor de finish nog niet te voorspellen. Tri ton won met 1 meter verschil voor het Groningsche Aegir, terwijl de Amstel, welke ploeg vrijwel voortdurend de lei ding had gehad, derde werd. Om precies twee uur werd-begonnen met de finale op dezen dag werden uitslui tend eindwedstrijden verroeid van de Jonge Skiff A. De uitslag: 1. Nautilus (M. Vos) tijd 7 min. 58 3/5 sec. 2. Willem m (K. E. Meeyr Jr. op 6 a 7 lengten. 3. Nereus (P. Weyer) ver achter. Het nummer Oude Skiff ging weer tusschen Poseidon (B. Moscow) en Die Leythe (G. J. Velds). Evenals op de Hol- landia-wedstrijden, toen Velds slechts bui ten mededinging meeroeide werd het een zeer gemakkelijke zegen voor den Leidenaar die rustig roeiend, in goeden stijl, maar niet al te sned, de 200 meter aflegde, De Poseidonman bleef 100 meter achter. Het resultaat: 1. Die Leythe (G. J. Velds), tijd 7 min. 50 sec. 2. Poseidon (B. Moscow) ver achter. Njord wint de Oude Twee. Hiervoor kwamen aan start: 1. Nereis. 2. De Amstel. 3. Njord. De Leidenaars begonnen matig en Am stel nam de leiding. Op 800 meter spurtte Njord bij, kwam op een halve lengte ach ter Amstel te liggen. In de volgende 500 Meter zakte Amstel iets af, Njord zette goed door en dank zij een uitstekenden eindspurt wonen de Leidsche studenten met 11/2 lengte voor Amstel. Nereus speelde ook nu weer geen rol en bleef ver achter. D euitslag was: 1. Njord met W. K. Gunst (boeg), H. J. W. de Looze (slag), H. A. Hartogh (st.) tijd 8 minuten 26 sec. 2. Am stel op 11/2 lengte. 3. Nereus ver achter. Verdere uitslagen: Jonge Vier B: 1. Argo in 7 minuten 23 sec. 2. Nereus op 6 lengten. Overnaadsche twee: 1. Adelbor sten in 8 min. 37 4/5 sec. 2. Amstel op an derhalve lertgte. Tijd 8 min. 44 sec. 3. Po seidon. 4. de Hoop. Oude acht voor Nereus. Boei 1. Nereus. 2. Triton. 3. Laga. Nereus nam de leiding en lag op 750 M. met een halve lengte voor op Triton, ter wijl de Utrechtenaren weer een kwart leng te voorsprong op de Delftenaren hadden. Op 1000 Meter was de onderlinge positie der drie ploegen vrijwel dezelfde gebleven. Op 1500 Meter had Nereus zijn voorsprong tot 3/4 lengte vergroot. De strijd bleef boeiend en belangwekkend. In vollen eind spurt namen de drie achten de laatste 250 meter voor de officieele tribune. Met taf lengte won Nereus. De uitslag was: 1. Ne reus 6 minuten 31 sec. 2. Triton op tafleng te. 3. Laga op halve lengte achter Triton. De jonge acht A. voor Triton. Na enkele damesnummers en de jonge Twee B. werd gestart voor de jonge acht A., waarvoor voor de eerste maal in Ne derland vijf ploegen tegelijk startten, n.l. 1. Triton, 2. de Amstel, 3. Laga. 4. Njord, 5. Aegir. Bij het oproeien had No. 5 van Njord zijn riem gebroken, doch een der snelle motorbootjes van de „Koninklijke" bracht spoedig een nieuwen riem aan, zoodat slechts met enkele minuten vertraging ver trokken kon worden. Het was Amstel, die de leiding nam en op 500 Meter lagen de Amsterdammers een lengte voor op de andere booten. Njord ge raakte iets achter, terwijl Triton, Laga en Aegir boord aan boord roeiden. 10 1000 M. werden afgelegd in 3 min. 7 sec. Toen lag de Amstel nog steeds voor met Lage, Aegir en Triton gelijk op 3/4 lengte. Op 500 meter voor de finish was Amstel nog een halve lengte voor OP overige ploegen, maar Triton en Aegir liepen met eiken slag in. Het uithoudingsvermogen speelde bij de Amsterdammers een belangrijken rol en ten slotte bleek dit een factor van doorslag geven de beteekenis te zijn. Amstel werd voor de tribune ingehaald, de strijd ging nu nog tusschen Triton en Aegir. Onder groote spanning werden de laatste meters geroeid, Triton won met miniem ver schil voor Aegir. De uitslag was: 1. Triton tijd 6 min. 35 sec. 2. Aegir op 1 Meter. 3. Amstel. 4. Laga. 5. Njord. De uitslagen van de overige wedstrijden waren: Stijlroeien voor dames in twee- riemsscullingboot glad. 1. De Vliet 74 p. 2. Willem 3 71 p. 3. De Amstel 66 p. 4. Kon. Dordtsche 61 p. JongeTweeB: 1. Njord tijd 8 min. 30 sec. 2. Argo op 3 lengten. Lichte Skiff: 1. Nautilus 8 min. 34 sec. 2. De Hoop op ruim 1 lengte. Lichte Vier: 1. Argo 7 min. 36 sec. 2. Triton op 1 1/4 lengte. OM HET NATIONALE DEGEN- KAMPIOENSCHAP Driebergen wint den titel De bloem der Nederlandsche degenscher- mers was Zondagmorgen op het Scheve- ui ngsche Kurhaus-terras aanwezig, om on der de meest ideale weersomstandigheden te kampen om het nationale degenkam- pioenschap. Aan dezen wedstrijd werd door 15 schermers uit de hoofdklasse van den Kon. Amateur Schermbond deelgenomen, t.w. de heeren: Driebergen, Van der Horst, de Leeuw, van Hoorn, van Wieringen, van der Voodt, Weber, Los, Kunze, Mayer, Götz, Hessink, Swaan, Jole en van Hui zijn, die allen in één poule werden onder gebracht met een directe beslissing. Er werd geschermd met het electrisch apparaat voor het noteeren der treffers, waardoor de zuiverst mogelijke beslissing wordt verkegen. Hoofdsecondanten waren de heeren mr. Tels uit Rotterdam en Schrurs uit den Haag. Er werd getrokken om de beste uit vijf treffers, op twee loo- pers. Hoewel degen bij lange na niet het sterk ste wapen der Hollanders is, mag toch met voldoening worden geconstateerd, dat er vooruitgang in het degenwerk te bespeuren valt, en dat vooral de stijl, een belangrijk onderdeel op dit wapen, bij verschillende schermers merkbaar beter wordt. Het was jammer, dat een der beide elec- trsiche apparten in den aanvang niet goed werkte, want niet alleen dat hierdoor de wedstrijd belangrijke vertraging ondervond, ook de schermers geraakten er door tfit htm concentratie, hetgeen bij enkelen dui delijk merkbaar was en dan ook in de re sultaten tot uitdrukking kwam. Voor het overige is het electrische apparaat voor een zuivere rechtspraak natuurlijk ideaal, maar voor de toeschouwers wordt het er heel wat minder interessant door. Na het verwerken der eerste ronde, had in de eene helft van de poule Götz de lei ding met 5 gew. part. en 1 verliespartij, vcor Jole met 4 gew. part. Kunze en Mayer ieder met 3 en Hessink, Swaan en van Hulssen ieder met 2. In de tweede helft was de situatie als volgt: Driebergen 6 gew. part. en 1 verl. de Leeuw 5 gew. jart., van Hoorn, van Wieringen en Weber elk 4, v. d. Horst en Los elk .2 en v. d. Voort 1 gew. part. Het zag er dus naar uit, dat de strijd zich in hoofdzaak zou beperken tusschen Drie bergen, Götz en de Leeuw. De kampioen 1936, Driebergen, begon in de tweede ronde echter niet te best met een nederlaag en een match nul. Ook de Leeuw begon in de tweede ronde met een nederlaag, en daar Götz zijn beide eerste partijen won, wist laatstgenoemde de lei ding te krijgen. Hij moest echter toen zijn kwaadste tegenstander nog ontmoeten. Door de sterk wisselende resultaten, ver anderde in de tweede ronde de positie voortdurend, waardoor de spanning er tot het laatste toe in bleef. Vooral de overwin ning van Driebergen op Götz werkte hier toe niet weinig mede. Toch komt Götz als een der jongeren de eer toe van een zeer goede verrichting in dezen wedstrijd. Al leen zijn been-werk behoeft nog eenige verbetering. Jammer, dat hij in de tweede ronde iets afzakte. Voor de rest verwijzen wij naar den hier volgenden uitslag: 1 en kampioen. W. Driebergen met 11 gew. part., 23 punten, 17 ontv. en 37 geg. treffers 2. Weber met 10202034, 3. Kunze met 9182435, 4. van Wieringen met 9— 182533, 5. van Hoorn met 81627 34, 6. Mayer met 7152831, 7. Götz met 7143023, 8. de Leeuw met 714 31—25, 9. Jole met 7—14—32—28, 10 van der Voodt met 6122922, 11. Los met 6—12—3229, 12. Hessink met 6—12—33— 27, 13. van der Horst met 5103023, 14 van Hulssen met 483325, en 15. Swaan met 243719. De tien best geplaatste schermers kwalifi ceerden zich voor de hoofdklasse. - - É&ifi H. M. DE KONINGIN HEEFT ZATERDAG DE NIEUWE ROEIBAAN IN HET AMS IN GEBRUIK GESTELD, NA AFLOOP WAARVAN ER WEDSTRIJDEN PLAATS SLAAT DE ROEIWEDSTRIJDEN GADE. TERDAMSCH BOSCHPLAN OFFICIEEL VONDEN. DE KONINKLIJKE FAMILIE BOKSEN DE MATCH BRADDOCK—LOUIS. Een recette van een millioen dollars? Jim Braddock en Joe Louis zijn gisteren aan hun laatste training begonnen voor de match om het wereldkampioenschap, welke 22 Juni a.s. te Comiskey Park te Chicago wordt georganiseerd. In voorverkoop was Zaterdagavond een' bedrag van 600.000 dol lar ontvangen, terwijl men de totale re cette op een millioen dollar schat. ATHLETIEK WEDSTRIJDEN TE ALPHEN AAN DEN RUN. Op het terrein der A.V.V. „Alphen" wor den Woensdagavond a.s. athletiek-wedstrij den gehouden. Het programma bevat o.m. voor heeren 1004008003000 M. hard- loopen, kogelstooten en speerwerpen, ver springen en hoogspringen, 4 x 100 M. es tafette en 800400200200 M. estafette. Voor junioren 80 M. verspringen en speerwerpen. Voorts 4 x 80 M. estafette. Onder de deelnemenden komen tal van bekende athleten voor.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5