Omzwervingen door Duitschland. De Spaansche burgeroorlog WOENSDAG 9 JUNI 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 De indruk van de Pauselijke Encycliek. Een vroege zomersche avond weeft een waas over de uitgestrekte stad Freiburg in Breisgau. In de verte rijst de slanke toren spits van de oude Münsterkerk als fijn fili- grain-werk, waarover een late zonnestraal glijdt. We zitten buiten op een hooggele gen terras, vanwaar we een heerlijk uit zicht hebben over de stad, die omrand is door de donkere plekken van het Zwarte Woud.... Welken indruk heeft de Pauselijke Encycliek over den toestand van de Ka tholieke Kerk in Duitschland op de be volking gemaakt? Voor de groote massa der Katholieken is dit eindelijk het bevrijdende woord ge weest. De trouwe Katholieken werden nog meer bevestigd in hun aanhankelijkheid jegens de Kerk. Met méér vastberadenheid en bereidwilligheid zullen ze in de toe komst hun offers brengen. De duidelijke veroordeeling van het Nationaal-Socialis- me ook al werd dit niet expressis verbis met evenzooveel woorden genoemd beeft aan alle twijfels, die er nog mochten bestaan, een einde gemaakt. Voor vele wankelmoedigen beteekent de Encycliek wellicht een keerpunt in hun leven. Aan de Duitsche regeering is in de laatste ja ren geen zwaardere slag toegebracht, dan door deze Encycliek. Vandaar dan ook de grenzenlooze woede die tegen Rome en tegen de Kerk is losgebarsten. Hoe heeft men het gedaan gekregen, dat deze Encycliek zoo algemeen verspreid kon worden, zonder dat de Gestapo dat wist te verhinderen? Ja, dat mag ik u niet vertellen. Dit kunt u wel publiceeren: de algemeene ver spreiding van deze Encycliek in Duitsch land, in iedere stad, in ieder dorp, in iedere parochie, zonder dat de Gestapo heeft kun nen ingrijpen, is een groote verrassing ge weest. Heel het apparaat van de Gestapo, met zijn duizenden spionnen en verraders heeft gefaald. Er zijn honderdduizenden exemplaren van de Encycliek "over heel Duitschland verspreid; de Pauselijke zend brief ging van hand tot hand en zelfs in geloovige Protestantsche kringen heeft 's Pausen woord diepen weerklank gevon den. Om u even in de reden te vallen zoo onderbrak ik mijn zegsman ook in het buitenland heeft deze Encycliek een ge weldige schok teweeggebracht. Heel de we reld heeft deze Pauselijke boodschap met instemming begroet en alle buitenlandsche bladen hebben ze in extenso gebracht. Daar kunnen wij niet genoeg dank baar voor zijn. Gij moet het wereldgeweten helpen wakker roepen, want wat zich hier in Duitschland afspeelt is werkelijk ver schrikkelijk; daar kan men zich in het bui tenland geen voorstelling van vormen. Gij moet, evenals Kardinaal Mundelein, de aan dacht van de heele wereld vestigen op het onrecht, dat de Duitsche katholieken wordt aangedaan met verkrachting van ieder recht, met schending van onze meest hei lige gevoelens. U zei daarstraks, dat aan de Duitsche regeering in de laatste jaren geen groo- tere nederlaag was toegebracht en dat men in Berlijn woedend was, doch heeft men er van regeeringszijde op gereageerd? Ongeveer een week nadat de Pause lijke Encycliek was voorgelezen kreeg de Bisschop van Münster een brief van de Geheime Staatspolitie waarin werd mede- gedeeldt, dat het Kerkelijk Amtsblad voor 3 maanden was verboden. „De inhoud van bijlage nr. 9 (Encycliek van Paus Pius XI over den toestand van de Katholieke Kerk in het Duitsche Rijk) bevat hoogver raderlij ke aanvallen tegen den Nationaal- Socialistischen Staat en is daardoor ge- eigend om de openbare orde en veiligheid van den Staat in gevaar te brengen. Tegen deze'maatregelen heeft Graaf von Galen omiddellijk geprotesteerd bij den Directeur der Gestapo in Berlijn en bij den Minister voor Kerkelijke Aangelegenheden. Daarop is echter tot nog toe na bijna 2 maanden geen antwoord gekomen. Het Kerkelijk Weekblad werd verboden omdat de Bisschop weigerde een „Auflage Nadhricht" 'n tendentieus gesteld Regee- ringsbericht op te nemen van het Propa- ganda-Ministerie. Op 9 April 1937 schreef Minister Goebbels aan den Bisscnop van Münster: „Het is mij slechts dan mogelijk de maatregelen die tegen de Katholieke Kerkbladen voor het Bisdom Münster zijn genomen wegens het niet afdrukken van het Auflagenachricht betreffende het ge val Schülle, op te heffen, wanneer ik uwe uitdrukkelijke schriftelijke verzekering ontvang, dat uw kerkbladen zich in de toe komst niet meer tegen regeeringsmaatrege- len zullen verzetten. Bij schrijven van 19 April antwoordde Graaf von Galen daarop: „Ik geef u gaar ne de verzekering, dat ik verzet tegen re- geeringsmaatregelen principieel absoluut verwerp en ook bij mijn ondergeschikten, b.v. bij de redacteurs van mijn bisschoppe lijke bladen, niet zal dulden, natuurlijk on der de vanzelfsprekende conditie, dat een Duitschen man niets opgedrongen zal wor den wat hij slechts zou kunnen volbrengen met verkrachting van zijn geweten en eer lijkheid". Verder zijn op last van den Führer zelf 18 drukkerijen gesloten. Beroemde firma's, zooals van Bachen in Keulen, Re- gensbergsche Drukkerij in Münster en 16 anderen werden eenvoudig tot staatseigen dom verklaard. Dat gebeurt zoo maar zon der dat men zich kan verdedigen, zonder dat men in beroep kan gaan. De drukkerij van Regensberg b.v. bestaat al 346 jaar. Elf opeenvolgende geslachten hebben zich steeds verdienstelijk gemaakt en op gebied van kunst, litteratuur, kerkgeschiedenis en liturgie enorm veel uitgaven verzorgd en daarmee voor een belangrijk deel bijgedra gen aan de verhooging van het cultuurpeil. U moet begrijpen wat een slag dat is vcor een dergelijke familie, wanneer zoo'n dierbaar bezit, waarmee heele geslachten zijn samengegroeid, zoo ineens uit handen wordt genomen. Eerst heeft men op an dere wijze getracht de zaak kapot te ma ken door een wig te drijven tusschen pro curatiehouder en directie, toen dat misluk te heeft men confiscatie gelast, omdat ze de Encycliek hadden gedrukt. Zijn er dan geen rechters meer in Berlijn? De firmanten der verschillende druk kerijen zijn naar Berlijn gegaan in de hoop, dat de confiscatie zou kunnen worden her roepen voordat het besluit tot inbeslag name schriftelijk aan de eigenaren ter ken nis zou zijn gebracht. Men heeft hen in Berlijn van het kastje naar de muur gezon den en een der hoogste staatsbeambten gaf ook duidelijk te verstaan, „dat men zoo veel mogelijk chicanes wilde maken". Men weet niet meer waar men recht moet zoe ken! In het Concordaat is uitdrukkelijk be paald, dat Rome met de Duitsche Bisschop pen en deze weer met him geestelijkheid een vrij briefverkeer is toegestaan, en de Encycliek mocht dus gerust door de Bis schoppen in hun Amtsblatter gedrukt wor den, ter kennisname aan de hun onderhoo- rige geestelijkheid. Doch de regeering in Berlijn is door de Encycliek zoo gevoelig getroffen, dat zij het drukken van dezen Pauselijken Zendbrief over den toestand van de Katholieken in het Derde Rijk be schouwt als „medeplichtigheid bij het ver spreiden van hoogverraderlijke ideeën". De drukkerijen werden eerst verzegeld, later, toen een zaakwaarnemer was aange steld, weer in bedrijf gesteld, doch de in komsten waren vanaf dat oogenblik voor den Staat, terwijl de oude firmanten nog loonen en salarissen moeten doorbetalen! Ik ken een geval, zoo vervolgde onze zegs man, dat wisselloopers kwitanties gingen innen voor het Kirchenblatt, welks druk kerij eveneens in beslag werd genomen. De abonné's waar ze kwamen vroegen overal: „Voor wie is het abonnementsgeld nu, dat jullie voor het Kirchenblatt opha len". „Voor den Staat natuurlijk", ant woorden de incasseerders. „Maar die krijgt van mij geen pfennig! Zet u maar op de kwitantie „Onbetaalbaar!" Kunnen nu de Diocesane Kerkbladen niet meer verschijnen? Neen, want men heeft niet alleen de drukkerijen tot staatseigendom verklaard, maar ook de uitgaven van het Kerkblad door een andere uitgeversmaatschappij verboden. Dat is ook een geweldige slag voor de Kerk, want de kerkbladen werden veel ge lezen: in de huisgezinnen zat men 's avonds met spanning te wachten op het Kirchen blatt. Want daarin kon men nog een moe dig woord vinden. Bij de andere dagbladen is alles koekoek één zang! Zijn alle kerkbladen verboden? Neen niet allemaal. Maar de-bisdom men waar de Amtsbladen verboden zijn zooals Münster, Keulen en Freiburg enz., zijn er geweldig door gedupeerd. De pu blicaties van de Bisschoppen aan hun on- derhoorigen geestelijkheid moeten in het grootste geheim geschieden: ze worden per cyclostile vermenigvuldigd en onder de ge- loovigen in de kerk uitgedeeld. Onder de bevolking hebben de maatre gelen tegen de Kerkelijke Weekbladen groote beroering gewekt en het volk is het volkomen eens met de Bisschoppen, die pertinent weigeren om him eer als Duit sche mannen en him geweten als Chris ten te schenden door berichten op te ne men, die in strijd met de waarheid zijn. De controle in de Spaansche wateren. GUNSTIG VERLOOP DER DIPLO MATIEKE ONDERHANDELINGEN Binnenkort overeenstemming verwacht Engelsche diplomatieke kringen voor zien, dat binnkort een overeenstemming zal kunnen worden tot stand gebracht tus- schei de vier mogendheden, die belast zijn met de controle ter zee aan de Spaansche kusten, gezien het algemeen gunstige ka rakter der opmerkingen yan Parijs, Rome en Berlijn. Deze kringen zijn van meening, dat het nu mogelijk zal zijn te Londen over te gaan tot de redactie van den tekst van een overeenkomst, welke zoo spoedig mogelijk door de zorgen van de Britsche kanselarij naar de beide partijen in het Spaansche conflict zal worden gezonden. De formule, welke de diplomaten der vier mogendhe den te Londen zullen moeten uitwerken, zal op de drie punten, waarop de overeen komst nu reeds in principe is bereikt, be trekking hebben en wel: 1. uitbreiding van het stelsel der veilig heidszones in de Spaansche havens; 2. de verzekering, dat de autoriteiten van Valencia en Salamanca al het moge lijke zullen doen om een herhaling te voor komen van incidenten zooals die met de „Hardy" of de „Deutschland"; 3. ingeval de door de Spanjaarden aan genomen maatregelen geen herhaling van dergelijke incidenten zou voorkomen, zou een stelsel van overleg tusschen de verte genwoordigers der vier mogendheden in het leven moeten worden geroepen om te beraden over hetgeen zal moeten geschie den op iedere vijandige daad. De niet-inmengingscommissie zal van de genomen besluiten op de hoogte worden gesteld, zoodra de antwoorden van Valen cia en Salamanca zullen zijn ontvangen, aangezien er, aldus is men te Londen van meening, geen reden is om er aan te twij felen, dat deze antwoorden niet gunstig zouden zijn. De commissie zou voorts verschillende voorstellen kunen bestudeeren, die reeds zijn ingediend met het doel aan de con trole een meer internationaal karakter te geven met name door de vervanging van een zeker aantal met deze controle belaste oorlogsschepen door gewapende visschers- schepen, aan boord waarvan internationale waarnemers zouden kunnen plaats nemen. Dit voorstel schijnt vooral te Londen een gunstig onthaal te vinden. Het Fransche antwoord te Londen overhandigd Het antwoord van de Fransche regee ring op de vraag van de Britsche regeering inzake de garanties aan de oorlogsbodems, die deelnemen aan de controle voor de Spaansche kust, is op het Foreign Office te Londen overhandigd. Italië en de Britsche voorstellen De Britsche ambassadeur te Rome is gis terenmiddag ontvangen door minister Cia- no, wien hij mededeeling deed van het standpunt der Britsche regeering ten aan zien van het Italiaansche antwoord op de voorstellen betreffende de controle en meer in het bijzonder het derde punt. Zooals men weet, bleek Italië gekant tegen het denkbeeld van overlegpleging tusschen de mogendheden, alvorens ingeval van een aanval op een der controle-schepen repre saillemaatregelen worden genomen, en heeft het geëischt, dat iedere aldus aange vallen mogendheid het recht krijgt den aanval te beantwoorden en niet alleen zich te verdedigen. Vandaag overeenstemming met Duitschland? Te Londen verwacht men, dat de D«...- sche ambassadeur von Ribbentrop van daag naar Londen een gunstig antwoord op de gewijzigde Britsche voorstellen zal medebrengen. Von Ribbentrop heeft te Berlijn een on derhoud gehad met Hitler, die, ofschoon gekant tegen overlegpleging zonder meer, gunstig gestemd bleek voor de gewijzigde formule. Zoodra het door Frankrijk, Duitschland, Italië en Engeland aanvaard is, zal het ontwerp-accoord worden voor gelegd aan Valencia en Salamanca, op wier goedkeuring men rekent. RECHTSCHE BOMBARDEMENTEN Madrid beschoten De radio-zender der „Requetes" heeft medegedeeld, dat gisteravond te elf uur een heftig artilleriegevecht aan het Ma- drileensche front is begonnen. Het ge schut der rechtschen nam de versterkte buitenwijken onder vuur. In het midden der stad werd een zeer groote brand waargenomen. Op het oogenblik der ra- dio-mededeeling duurde het geschutvuur voort. Naar het Spaansche persagentschap meldt, heeft men na het bombardement van Madrid reeds meer dan honderd doo- den geteld. Tweehonderd gewonden zijn de ziekenhuizen vervoerd. Tijdens het bombardement van van nacht hebben verscheidene granaten het gebouw van de Cubaansche ambassade getroffen en daar vrij aanzienlijk schade aangericht. Twee Cubaansche diplomaten, die zich in het gebouw bevonden, zijn evenwel niet gewond. Granada gebombardeerd Naar wordt medegedeeld is Granada ge bombardeerd door twee vliegtuigen, wel ke vergezeld werden van een jachtvlieg tuig. De regeeringstoestellen konden onge hinderd de stad naderen, doordat zij een witte vlag geheschen hadden, zoodat men geloofde, dat zij zich aan de rechtschen kwamen overgeven. De vliegtuigen wier pen vijftien bommen op de arbeiderswijk Saint Lazare, waardoor vijftien huizen werden vernield. Palam os gebombardeerd De verdedigingsraad van Barcelona heeft medegedeeld, dat gisterochtend vijf uur twee kruisers der rechtschen, vermoe- lijk de „Beleares" en de „Canarias" een zestigtal granaten hebben afgeschoten op Palamos, zonder evenwel veel schade aan te richten of dooden te veroordzaken. Ook het dorp San Pol del Mar werd zonder succes beschoten. De luchtvaart van de re geering dareef de oorlogsbodems op de vlucht. De evacuatie van Bilbao Gisteren zijn aanboord van het s.s. „Ha- bana" 1236 vluchtelingen uit Bilbao naar la Roebelle vervoerd. Hiervan waren 604 kinderen. Standbeeld voor generaal Mola De gemeenteraad van Irun heeft beslo ten op het voornaamste plein van de stad een standbeeld op te richten ter nagedach tenis van generaal Mola. DE INCIDENTEN MET DE „DEUTSCHLAND" Een officieele Duitsche lezing Van officieele zijde wordt, nadat nu de uitvoerige rapporten van doe bevlhebbers der Duitsche regeeringsstrijdkrachten in de Spaansche wateren zijn ontvangen, nog maals een uiteenzetting gegeven van het incident bij Ibiza. Er wordt medegedeeld, dat het pantserschip „Deutschland" op 29 GEBED VOOR DE VERVOLGDE KERK IN DUITSCHLAND. Mgr. Stanislaus Adamskï, de bisschop van Kattowitz, Poolsch Opper-Süezië, heeft aan de geestelijkheid van zijn diocees bijzondere gebeden voorgeschreven voor de vervolgde Kerk in Duitschland. De Bisschop schrijft onder meer: „Aan de andere zijde van de Westgrens van Polen is in den laatsten tijd een hevige strijd ontbrand tegen den godsdienst. In het begin had zij meer het karakter van een binnenlandsche aangelegenheid. Onder invloed van anti-godsdienstige kringen werd zij echter in den loop der tijden een openlijke en onmiddellijke strijd tegen de Katholieke Kerk en het Christendom. Had het er in den aanvang den schijn van, dat alleen zekere groepen in de Duitsche stad anderen tot geloofsafval en erkenning van het nieuw-heidendom wilden dwingen, nu is duidelijk getoond, dat de hoogste kringen van Duitschland dezen strijd niet alleen ondersteunen, maar ook op het eer ste front staan van de nieuw-heidensche vern ietigin gsstroom De vijanden van het christendom maken in hun strijd gebruik van geraffineerde en bedrieglijke middelen. Zij willen vooral de Kerk belachelijk maken en haar bedienaren als misdadigers voorstellen. Deze strijd- methode is niets nieuws; men heeft er zich vroeger reeds van bediend. Daar deze strijd tegen de katholieken, die met alle beschik bare middelen gevoerd wordt, ook de ge dachten van onze diocesanen beïnvloedt en hen verontrust, en vooral omdat de Duit sche pers niet onpartijdig is in haar inlich tingen, verzoeken wij onze geestelijkheid op voorzichtige wijze hun parochianen op het eigenlijk karakter en het doel van den strijd te wijzen. Bovendien moeten zij de geloovigen aansporen om door vurig gebed de katholieken van Duitschland te helpen. Met dit doel zenden wij U als materiaal de encycliek van den H. Vader over de toe stand van de Katholieke Kerk in Duitsch land en geven wij de volgende verordenin gen: 1. De gebeden na de Stille H.H. Missen worden van nu af met de volgende intentie verricht: Laat ons bidden voor de vervolgde christenen in Rusland, Spanje en Duitsch land en voor de bekeering der vervolgers. 2. Alle Broederschappen en orden zullen verder met deze intentie bidden. 3. De Pastoors zullen met dezelfde inten tie op een dag, die voor de parochie het meest geschikt is, een speciaal lof cele- breeren. Mei ter reede van Ibiza ten anker is ge gaan. De in de buitenlandsche pers opge doken bewering, aldus de uiteenzetting, dat de „Deutschland" daar niet had mogen an keren, is onjuist. In het rapport wordt geconstateerd, dat de „Deutschland" als eenig oorlogsschip ter reede -ten-anker lag. Tegen zeven uur des namiddags ge schiedde een op een overval gelijkende aanval van twee bommenwerpers op de „Deutschland". De toestellen vlogen over land uit de richting van de laagstaande zon. Zij wierpen verscheidene bommen op het voor anker liggende pantserschip. Twee bommen troffen het schip. Voor de vliegers was bij de geringe vlieghoogte een verwisseling van de „Deutschland" met een schip der rechtschen uitgesloten. De „Deutschland", welke tot verweer gereed voor anker lag, kon de kenteekenen en het type der vliegtuigen tegen de zon in niet herkennen en had ook verder geen reden, niet herkende vliegtuigen onder vuur te nemen. Aldus geschiedde het, dat deze aanvallers pas werden vastgesteld, nadat zij de bommen hadden geworpen. Het pantserschip „Deutschland" en ook de in de nabijheid liggende torpedoboot „Leopard", aldus de officieele mededee ling, hebben geen schot gelost. Tijdens den vliegtuigoverval werden een heden der Spaansche vloot, de kruisers „Libertad" en „Mendez Nunez", op onge veer 28 k.m. en vier torpedojagers op 14 tot 15 k.m. afstand, waargenomen. Eenige minuten na den bomaanval beschoten de linksche torpedojagers de kust. Alle mededeelingen van de macht- hebers van Valencia over het ge bruik van wapens door de Duitsche oorlogsschepen zijn onwaar. Of deze machthebbers hebben in het bewustzijn van hun schuld opzet telijk onwaarheid gezegd, óf de vliegtuigcommandanten hebben hun roekelooze daad door een dergelij ke leugen probeerden te verhelen. Men heeft hier dus te doen met een niet uitgelokten overval van vliegtuigen van het roode Spanje, die ondubbelzinnig als de aanval lers zijn vastgesteld. Tenslotte wordt geconstateerd, dat door een der bommen aanzienlijke verliezen zijn veroorzaakt, omdat een aantal man schappen zich in hun onbeschermde ver blijfplaats ophielden. Als represaillemaat regel werden de versterkingen en mili taire stellingen van Almeria beschoten, waarbij het vuur door twee batterijen werd beantwoord. Er wordt op gewezen, aldus besluit het D.N.B.-bericht, dat de roode machtheb bers door de niet-inmengingscommissie er ernstig voor zijn gewaarschuwd, dat oor logsdaden of als zoodanig aan te merken handelingen tegen de controlestrijdkrach ten achterwege moeten blijven. DE MINISTER VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN, Z.EXC. Mr. DE WILDE, HEEFT WOENSDAGMIDDAG IN DE VERGADER ZAAL DER TWEEDE KAMER NAMENS H.M. DE KONINGIN DE BUITENGEWONE ZITTING DER NIEUWE STATEN GENE RAAL GEOPEND. Menschen, die zóóveel haast hebben, dat hun de tijd ontbreekt om veilig te rijden, krijgen vaak maanden cadeau in hospitaal of huis van bewaring

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5