De Spaansche burgeroorlog CINSDAG 8 JUNI 1937 OE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Veertien dagen in het Sovjet-Paradijs Een Fransche Hoogeschool-student die zoo juist van een reis door Sov jet-Rusland is teruggekeerd, geeft in onderstaande bijdrage een be knopt verhaal van hetgeen hij in Sovjet-Rusland zag en hoorde. Wat ik gezien heb? In het algemeen niets dan armoede en ellende. Reeds de medelij- den-inboezemende wrakke gestalten van de witkielen op het „Octoberstation", die onze bagage naar den uitgang droegen, gaven ons eenig idee van de positie waarin „het arbeidende volk" in Sovjet-Rusland ver keert. In het hotel te Moskou, waar ik lo geerde, waren er gaten in de handdoeken en lakens; de dekens zagen er smerig uit en de bedden zelf waren vol vlekken. Wanneer men zich bij den directeur van het hotel zou willen beklagen, komt men tot de ontdekking, dat er heelemaal geen directeur is. althans niet in de beteekenis, zooals wij deze hier kennen. Wat zich hier directeur noemt, is een arme drommel zon der invloed, die dus niets te zeggen heeft. De echte directeur is de Spion, de commu nistische vertrouwensman. Van hem alleen is het wel en wee der kellners afhanke lijk. Wanneer men door hem aan de deur wordt gezet, behoeft men er niet op te re kenen, dat men nog ergens in een hotelbe- drijf een betrekking vindt, want alle hotels zijn eigendom van de Gepoe. Over de Gepoe gesproken: op een der drukste pleinen van het centrum der stad, op het Lubjanka-plein, verheft zich een groot regeeringsgebouw, dat de allures heeft van een departement. Wanneer een nieuwsgierige vreemdeling, die met Intou- rist reist aan de jonge gidse, een meisje van 24 jaar, dat natuurlijk in dienst van de Gepoe staat, de vraag stelt: „Wat de Gepoe feitelijk is", krijgt hij ten antwoord: „De Gepoe? Maar zooiets bestaat al lang niet meer. En werkelijk de Gepoe is er ook niet meer, althans wat de naam betreft. Thans ressoreert heel dit schrikbewind onder het Volkscommissariaat voor Binnenlandsche Zaken. „Een zeer nuttig instiuut", verzekert het jonge meisje, dat mü als gids rondleidt; hier worden de maatregelen betreffende het verkeerswezen, de groote plannen voor werkverschaffing, voor de grensbewaking uitgewerkt.... Het bruin gebrande meisje vertelt aan de reizigers van Intourist na tuurlijk geen enkel woord over het onder- aardsche crematorium, waarin men de on- gewenschte elementen, na hun gewelddadi- gen dood, spoorloos laat verdwijnen. Want de nieuwe heerschers in Sovjet-Rusland verstaan uitstekend de kunst om iemand weg te brengen". De beruchte gevangenis B.utyrki heeft b.v. naast den den ingang, een smalle onop vallende deur, met het opschrift: „Fabriek voor luxe meubelen". Wanneer men zijn verwondering te kennen geeft, dat ramen van deze fabriek van zware tralies zijn voorzien, vertelt de gids, dat dit gebeuw vroeger een klooster was. De tourist, die een reis door Rusland maakt, onder leiding van het officieele Sovjet-Russische reisbureau Intourist, voelt zich de gevangene van zijn gids, die geheel overeenkomsig het programma er nauw keurig zorg voor draagt, dat de reizigers slechts te zien krijgen wat de regeering graag kwijt wil zijn. Het programma voor Moskou b.v., dat vier dagen beslaat, be perkt zich tot een bezoek aan twee belang rijke galerijen, waar schilderijen zijn ten toongesteld, verschillende musea, het mau soleum van Lenin, het cultuurpark, de on- dergrondsche spoorweg, de Basilius Kathe draal, het huwelijksbureau, het Dynamo - stadion en een reclame-fabriek; daarbij ko men dan nog uitstapjes naar de Kolchezen der omgeving en de langdurige maaltijden. Wij zaten driemaal per dag bijna twee uur aan tafel. Het is vanzelfsprekend, dat men dan slechts weinig tijd heeft om op eigen gelegenheid uitstapjes te maken, hetgeen trouwens zeer bemoeilijkt wordt door het feit, dat men de Russische taal in het ge heel niet of slechts onvoldoende beheerscht. En toch kan men ondanks al deze bezwaren nog belangrijke dingen te zien krijgen. Wanneer men bijvoorbeeld in een auto op den landweg van Mojaisk stilhoudt, duiken plotseling militairen en motorrijders op, die onze taxi omringen. Het fotografietoestel, dat wij bij ons hebben, moeten we afge venMen begrijpt dan wel, dat men ze ker de een of andere ernstige misdaad be dreven heeft. Aan een straatweg van Mo jaisk immers woont kameraad Stalin, de best bewaakte man der heele wereld, die veel wantrouwender is dan Tsaar Iwan de Verschrikkelijke. Zelfs de auto der buiten- landsche diplomaten, die men aan een klei nen standaard voorop den wagen kan her kennen, mogen hier niet stilhouden. Het is tegenwoordig ook niet meer mogelijk om een bezoek te brengen aan het Kremlin. Van af het Roode Plein kan men slechts de gouden koepels van haar kerken be wonderen, en mag men het klokkenspel be luisteren, dat de Internationale speelt. Men zal daarbij goed doen niet te vergeten, dat het verplichtend is zijn hoed af te jatten. Er is niets waar de bewoners van Mos kou zoo trotsch op zijn als op een winkel in reukwerken in het Mossowijet-gebouw. En werkelijk, dit is een aardig hoekje, ge heel op Europeesche wijze ingericht, met fieschjes, doosjes, heel smaakvol in glazen uitstalkasten gerangschikt. De directrice van dezen winkel is de meest benijde vrouw in heel Moskou. Zij heeft een heel hoog salaris, en kan zich de v/eelde van een lakei veroorloven; zij rijdt altijd in een auto, en maakt ieder jaar een leis naar het buitenland, om de verschillen de parfumerie-artikelen in te koopen. Wie ,eze gelukkige vrouw wel is? Gij zult het niet gemakkelijk raden. Het is mevrouw Molotoff, de echtgenoote van den voorzit ter van den Raad van Volkscommissaris sen. Tijdens de regeering van Stalin heeft zich namelijk weer een kaste van bevoorrechte lieden gevormd, bestaande uit de hoogste partij-functionarissen, directeuren van technische instellingen, propagandisten der godloozen-beweging en bevelvoerende of ficieren uit het Roode Leger. Zij verdeelen onder elkaar de best betaalde betrekkin gen, zij zorgen voor een positie voor hun kinderen en wee den professor, die het zou durven wagen, om een afstammeling van deze bevoorrechte klasse bij een exa men met pseudo-wetenschappelijke vragen in het nauw te drijven. Het lot van den beroemden professor in de wiskunde, dr. Longine, lid van de Academie van Weten schappen in Sovjet-Rusland, is voor zijn collega's een waarschuwend voorbeeld. Hij had ook een serieuse opvatting gehad van het beginsel der gelijkheid bij examens en zich niet bekommerd om de familiebe trekkingen der candidaten. Tot op zekeren dag in de „Prawda" een felle campagne te gen hem losbrak, ten gevolge waarvan hij zijn betrekking verloor. Hij werd zooals de technische term luidt „geliquideerd". Wee ook dengene, al moge hij nog zoo kunstzinnig aangelegd of geestelijk hoog ontwikkeld zijn, die ook maar eenigszins van den algemeenen lijn durft afwijken! De „technici van den geest" zooals men de kunstenaars noemt, zijn evengoed onder geschikt aan de bevelen van de verschillen de partij-instanties, als alle andere kame raden. Wanneer men bij een schrijver een werk over het vijfjarenplan of over de so cialisatie van den landbouw verlangt, dan heeft hij evengoed te gehoorzamen. Wan neer hij zulks niet doet, wordt hij wegens „gebrek aan ijver" aangeklaagd, en hij kan dan hetzelfde lot ondergaan als de schrij ver, die op de Twerkoi-boulevard woonde, en die op zekeren nacht door zes jonge ke rels, ondanks hevig verzét uit zijn huis werd gesleurd, niemand weet waarheen. Het is wel een heerlijk wonen in het Sovjet-Paradijs. GRANADA GEBOMBARDEERD. Volgens het legerbericht van het groote hoofdkwartier van Franco heeft de vijand gistermorgen Granada gebombardeerd, waarbij in de wijk San Lazar schade werd aangericht. Twee vrouwen, twee kinderen en twee mannen kwamen om het leven, 20 vrouwen, 21 mannen en 15 kinderen wer den gewond. Volgens officieele berichten heeft een kruiser, die op de „Canarias" geleek, scho ten gelost op Palamos. Er vielen geen slachtoffers, terwijl de schade gering is. Later bombardeerde het schip Guixols. Gevangenen uitgewisseld. Gistermiddag zijn op de internationale brug van Irun de eerste burger-gijzelaars uitgewisseld. Het zijn een groep padvin ders uit Saragossa, die zich te Barcelona bevonden tijdens het uitbreken van den burgeroorlog en een gezelschap tooneelspe- lers, dat zich op dat oogenblik te Saragossa bevond. Nog een der opvarenden van de „Deutschland" overleden. In het marine-hospitaal te Gibraltar is nog een der opvarenden van de „Deutsch land", die bij het bombardement werd ge wond, overleden, zoodat het aantal slacht offers thans dertig bedraagt. De kwestie der veiligheid, van de controleschepen. Van officieuse Duitsche zijde wordt ver klaard, dat tusschen Berlijn en Londen druk van gedachten gewisseld wordt over de maatregelen ter verzekering van de veiligheid der schepen, welke aan de con trole in de Spaansche wateren deelnemen. In Duitsche kringen toont men zich om trent het verloop der besprekingen opti mistisch. Naar Reuter verneemt, verwacht men niet, dat het individueel optreden bij even- tueele aanvallen op de oorlogsschepen, die de controle uitoefenen, beperkt blijft tot zelfverdediging. Thans gaat het er om een formule te vinden, die het beginsel van onderling overleg voldoende kracht bijzet. Ofschoon het niet blijft staan op repre sailles, stelt Duitschland er zeer veel prijs op. dat het onderling overleg gevolgd wordt door een optreden, waardoor de waardigheid van de internationale con trole wordt gehandhaafd. 9$c/its (an<fi ck faun! 'n Rijdende tram moet men al tijd rechts Inhalen, alléén wanneer rechts niet voldoende wegbreedte Is, mag men de tram links voorbijrijden. BINNENLAND STEUN AAN BLOEMKWEEKERIJ- PRODUCTEN. In de Staatcourant van gisteren is opge nomen de Crisis-aankoopbeschikking 1937 bl oem k weekerij producten Krachtens deze beschikking wordt uit het Landbouwcrisisfonds 300.000 ter beschik king van de Nederlandsche sierteeltcentrale gesteld, teneinde haar in staat te stellen van de georganiseerde kweekers op de vei lingen- bloemk weekerij producten aan te koopen. MEER TUINBOUWPRODUCTEN NAAR DUITSCHLAND. Goed nieuws: onmiddellijke uitgifte van een zeer belangrijk gedeelte van het bejalingscontingent voor het derde kwartaal. Betere stemming op de veilingen. Nadat in de tweede helft van Mei de uit voer van tuinbouwproducten naar Duitsch land ernstige belemmeringen had onder vonden door het gebrek aan z.g. Geneh- migungen, is sinds het begin van de vori ge week reeds aanmerkelijke verbetering ingetreden tengevolge van het afkomen van de invoervergunningen voor Juni. De prij zen van verschillende producten trokken hierdoor op de veilingen iets aan. Zaterdag werd op de veilingen een zeer verheugend bericht ontvangen, n.l. dat overeenstemming was bereikt tusschen de Nederlandsche en de Duitsche regeeringen over de onmiddellijke uitgifte van een zeer belangrijk gedeelte van het betalingscon tingent voor het derde kwartaal. De Duitsche importeurs kunnen nu de reeds in hun bezit zijnde invoervergun ningen terstond geheel opgebruiken, aan gezien zij over eenige dagen de nieuwe ver gunningen kunnen krijgen. Door dit bericht, dat gezien moet wor den in verband met den gunstigen stand van de clearing, waardoor de uitvoer naar Duitschland in het derde kwartaal een be langrijke vermeerdering zal ondergaan, is de stemming in den tuinbouw, die de laat ste weken door de ondervonden tegensla gen moedeloos was geworden, weer aan merkelijk verbéterd. Men ziet de toekomst thans weer met meer moed tegemoet. EEN NIEUW PLAN-DETERDING. De heer dr. M. D. Dijj:, deelt aan het „Alg. Hbld." mede, dat de mogelijkheid be staat van de uitvoering van een nieuw plan Deterding voor export van landbouwpro ducten en vee naar Duitschland Aan het eind van deze week zal de beslissing wor den genomen Hoe groot het ditmaal be schikbaar te stellen bedrag zal zijn, is nog niet vastgesteld Dit zal o.a. afhangen van de resultaten der besprekingen' over de ver ruiming, dan zal uiteraard het plan-De- terding, dat zich opnieuw tot de z.g. over schotten wil beperken, van geringen om vang zijn. Wel staat vast, dat ditmaal meer aandacht zal worden geschonken aan den export van groenten TEXTIELSCHOOL TILBURG. Zoo juist is verschenen het verslag van de Textielschool Tilburg met Middelbare Textieldagschool over het jaar 1936. Hier aan ontleenen wij het volgende: Het aantal leerlingen, dat op 31 Decem ber 1936 voor een van de cursussen inge schreven was, of deze, wat betreft de door- loopende cursussen, in den loop van het jaar met getuigschrift verlieten, luidt: leerlingen: Middebare Textieldagschool 19 Dagcursus in noppen en stoppen (doorloopend) 216 Dagcursus voor leerling-wevers (doorloopend) 66 Textiel-avondschool (cursussen in spinnen, weven, appreteeren en verven) 346 Avondvervolgcursus in ©verstop pen en Am. stoppage 20 Cursus in textiel-technologie 37 Man uf ac tuurscurs us 14 Totaal 718 Dit verslag is ons aanleiding, om er aan te herinneren, dat bij B. en W. van Leiden om praeadvies is een voorstel om ook te Leiden een textielschool op te richten. Wij hopen, dat dit praeadvies binnen niet al te langen tijd zal verschijnen en.... dat B. en W. daarin zullen komen met een plan, om in Leiden, dat op het gebied van de tex tielnijverheid een reputatie moet hoog houden,een textielschool te stichten, zij 't dan ook in een aanvankelijk bescheiden vorm. NEDERLANDSCHE HANDELSMISSIE NAAR JAPAN. Acht Nederlandsch-Indische gedelegeer den zijn te Kobe aangekomen om met Ja- pansche kooplieden onderhandelingen aan te knoopen over de verbetering der han delsbetrekkingen tusschen Japan en Ne- d erlandsch-Indië. Tot het gezelschap behoort dr. W. A. F. Stokhuyzen, voorzitter van de Neder landsch-Indische vereeniging van impor teurs-groothandelaren te Batavia. De be sprekingen zullen op 12 Juni te Osaka een aanvang nemen. PRINS BERNHARD BEZOEKT WERKSPOOR. Prins Bernhard heeft gistermorgen een bezoek gebracht aan Werkspoor te Zuilen. Z.K.H. werd rondgeleid door den directeur, ir. Damme Sr. Het gezelschap vertoefde ge- ruimen tijd in de igeterij, een der meest in teressante afdeelingen van het bedrijf. Tegen kwart voor een betrad de Prins het kantoorgebouw, waar een eenvoudige lunch werd gebruikt RIJWIELPRODUCTIE IN DE JAREN '32—'36 Groote vraag naar tandems Nopens de voortbrenging en het ver bruik in 936 van de Nederlandsche rijwiel nijverheid worden in de ter perse zijnde 5e aflevering van het maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek gegevens gepubliceerd. Hieronder volgen eenige der aan deze statistiek ontleende gegevens, ook over een viertal voorafgaan de jaren. Aantal ondernemingen met een produc tie van 500 of meer rijwielen, dan wel 100 of meer transportdriewielers: 1932 1933 1934 1935 1936 Rijwielfabrieken 35 34 35 35 34 Rijw.-mont.-inr. 50 60 53 48 48 Aant. geb. rijw.: Door rijw.fabr. (x 1000 st.) 145,7 183,9 204,0 196,8 199,2 Waarde (x 1000) 5868 5860 6049 5509 5386 Door rijwiel- montage-inr. (x 1000 st.) 78,0 102,5 76,9 77,0 75,8 Waarde (x 1000) 2627 2796 1967 1825 1670 Tot. prod, van: Motorrijw. (st.) 750 483 816 1131 Rijw. met hulp motor (st.) 2919 2362 1658 1041 560 Transport driew. (st.) 5855 8209 8330 8122 7914 Pers.sterkte der rijwiel- fabr. op plm. 15 Sept. 1630 1797 1755 1701 1775 Uit bovenstaande cijfers blijkt dat de productie van rijwielen in 1936 en 1935 slechts kleine verschillen toont. Wat bij de rijwielfabrieken in 1936 de productie van eenpersoonsrijwielen iets grooter, bij de rijwielmontage-inrichtingen was deze productie iets kleiner. De statistiek geeft voorts over 1936 ook gegevens nopens de productie van twee- fietsen (tandems), waarnaar in dat jaar groote vraag was ontstaan. In totaal wer den 5900 tweefietsen vervaardigd. Opvallend is dat het aantal vervaardigde rijwielen met hulpmotor dat sedert 1929 een voortdurende daling toont, ook in 1936. weder aanmerkelijk kleiner was. De pro ductie van motorrijwielen in de statis tiek zijn zoowel zware als lichte motorrij wielen opgenomen nam daarentegen in 1936 belangrijk toe. Voor andere en meer gedetailleerde ge gevens o.m. nopens rijwielframes gebouwd door rijwielfabrieken en framebouwerijen, nopens transportdriewielers met en zonder motor, het verbruik van materialen door rijwielfabrieken, haar machine-installatie en personeelsterkte wordt verwezen naar de statistiek zelve, waarin ook een berekening voorkomt nopens het aantal in Nederland vervaardigde rijwielen, dat voor binnen land en buitenlandsch verbruik ter be schikking is gekomen. KATH. GRAFISCHE BOND. Tweedaagsch congres van het Vakkundig Bureau. Zaterdag en Zondag hield het Vakkun dig bureau van den Kath. Grafischen Bond zijn tweejaarlijksch congres te Laren (N.- H.) in het gebouw der R.-K. Werklieden- vereeniging. De voorzitter de heer B. Leijn bracht in zijn openingswoord naar voren, dat de cursussen voor leermeester-gezel nog vol doende belangstelling ondervonden. In de eischen voor deelneming aan de examens voor nijverheidsacte heeft men geen ver andering kunnen krijgen en spr. uitte de vrees, dat deze cursussen zullen moeten verdwijnen. Aan de orde kwam dan bespreking van het bestuursbeleid aan de hand van de ver slagen over 1934 -'35 -'36. Amsterdam, Haarlem .en Rotterdam gaven enkele tech nische wenken en brachten hulde aan het bestuur van het Vakkundig Bureau en het hoofdbestuur voor de uitgaven van „Vak studie". De ingekomen voorstellen van de afdeelingen werden hierna behandeld en behoudens eenige kleine wijzigingen wer den de prae-adviezen van het bestuur aan genomen. De vergadering werd hierop ge sloten, waarna de deelnemers zich aan een gemeenschappelijke koffietafel vereenig- den. 's Avonds vond een reünie plaats. Zondagmorgen woonden alle congressis ten de H. Mis bij in de Larensche St. Jans- kerk, waarna een wandeling in de omge ving gemaakt werd. Om elf uur werd de vergadering voortgezet. De aftredende bestuursleden, de heeren B. Leijn, Jos Musters en A. Oosterbaan werden herkozen. Het bestuur werd daar na uitgebreid met een boekbinder en een machinezetter, nJ. de heeren Lelyveld uit Haarlem en De Koning uit Den Haag. Bij acclamatie en onder applaus werd daarna de heer B. Leijn uit Arnhem als voorzitter herbenoemd. Deze deelde mede, dat het bestuur plan nen heeft ontworpen tot reorganisatie, n.l. om de clubs in districten in te deelen. In de districten zal dan gebruik gemaakt kun nen worden van de krachten, die daar aan wezig zijn. Hierna hield de heer G. J. de Jong te Amsterdam, een lezing over additieve- of speetraalkleurenmenging, die een zeer aandachtig gehoor vond. Vervolgens vereenigden zich de deelne mers aan een diner, in de achterzaal van de R.-K. W. V., waar nog vele hartelijke woorden zijn gesproken. Het congres werd besloten met een gezamenlijken tocht door het Gooi. Kasteel Bleijenbeek verkocht. Het eeuwenoude kasteel Bleijenbeek te Afferden (L.) is aangekocht voor de som van circa 300.000 gulden, door de familie Jurgens te Londen. DE KATHOLIEKE MIDDENSTAND NAAR 's-HERTOGENBOSCH. Congres van de N. R. K. M. op 22 en 23 Juni a.s. Het is twee jaren geleden sinds de Ned. R.K. Middenstandsbond te Rotterdam zijn 11e Congres gehouden heeft. Thans staat het 12e Congres voor de deur, dat op Dinsdag 22 en Woensdag 23 Juni a.s. te 's-Hertogenbosch zal worden gehouden in het Casinogebouw, Parade, in de schaduw van de Basiliek van St. Jan. De eerste dag zal het Congers een huis houdelijk karakter dragen. Alsdan zullen in behandeling komen een drietal rappor ten over de organisatie van de opleiding van algemeene handelskennis en van de vakopleiding in de detailhandel en am bacht, een en ander in verband met de komende tenuitvoerlegging, van de Ves- tiginswet-Kleinbedrijf. Deze rapporten zijn opgesteld door commissies, gevormd uit vertegenwoordigers van de bij de N. R.K.M. aangesloten diocesane standsor ganisaties voor wat betreft de opleiding voor de algemeene handelskennis, en van de nationale vakbonden voor wat betreft de organisatie van de vakopleiding. Op de tweede dag zal het Congres een openbaar karakter hebben. Aan de orde zal dan zijn het vraagstuk van de rechtstreeksche bescherming van het zelfstandig kleinbedrijf, met name voor wat betreft de detailhandel, aan de hand van een prae-advies uitgebracht door Prof Dr. J. E. de Quay, hoogleeraar in de bedrijfsleer en de psycho-techniek van het bedrijf, aan de R.K. Handels- hoogeschool te Tilburg. Vanzelfsprekend zal het Congres door de leiding der beweging mede worden be nut om de meest actueele en urgente noo- den van de Middenstand te bespreken. Aan de deelnemers zullen de Congres stukken worden toegezonden. Deze om vatten: 1. Het rapport Handels- en Vakoplei ding; 2. Het prae-advies „De bescherming van het zelfstandig kleinbedrijf in de detail handel" van Prof. Dr. J. E. de Quay; 3. Het verslag 19351937 van de Ned. R.K. Middenstandsbond; 4. De Congresgids. De prijs der Congresstukken, welke ook voor niet-congressisten verkrijgbaar zijn bedraagt ƒ1.per serie. Het prae-advies van Prof. De Quay is reeds verschenen en wordt bij bestelling omgaand toegezonden. Bij de bestelling der Congresstukken gelieve men de gelden ofwel te storten op de rekening van de Ned. R.K. Midden standsbond bij de Ned. Middenstands- bank, kantoor Den Haag. ofwel op giro rekening 54876 van de Ned. R.K. Midden standsbond, Mauritskade 23, Den Haag, ofwel over te maken per postwissel. Het beloven weer vruchtbare en ge denkwaardige dagen te worden in het leven van de katholieke middenstandsbe weging. De middenstand van 's-Hertogenbosch zal in alle opzichten meewerken om het congres in de meest aangename sfeer te doen verloopen. MODERN KATHOLIEK JEUGDWERK. Studiekringen der „Kruisvaart". Sedert eenigen tijd zijn door de „Kruis vaart", ter bevordering van de practische toepassing harer beginselen in den vorm, waarin het werk onder jongens door haar ter hand genomen is, speciale studie-krin gen ingesteld voor de leiders van dit jeugd werk. Aanvankelijk is begonnen met een stu diekring voor paedagogiek en voor lied, spel en dans, waarin de deelnemers het studie materiaal tevens leeren inschakelen op de praktijk van het werk. Dezer dagen werd te Den Haag reeds door een aantal deelnemers aan den aldaar ge- vestigden studiekring voor paedagogiek, met goed gevolg de eindproef voor hun op leiding afgelegd. In het komende najaar zal op breeder terrein met deze studie-kringen worden voortgegaan. BONDSDAG DER K. J. M. V. IN HET AARTSBISDOM. Naar wij vernemen, zal op a.s. Zondag, 13 Juni te Arnhem de jaarlijksche, groote Bondsdag der Katholieke Jonge Midden standsver een igin gen uit het Aartsbisdom plaats vinden. Deze wapenschouw der K. J. M. V. be looft alle voorgaande bondsdagen verre te overtreffen. Reeds is het aantal opgaven voor bezoek grooter dan het vorig jaar en wordt erop gerekend, dat minstens 500 Ka tholieke Jonge Middenstanders uit de di verse afdeelingen in het Aartsdiocees aan de oproep van hun Bondsbestuur zullen ge hoor geven. Om 11 uur des morgens vindt een gezon gen H. Mis plaats in de kapel van „Insula Dei", Walburgsplein, waaronder een korte predicatie door den moderator der K.J.M.V., afd. Arnhem, Kapelaan J. Smulders. Hierna volgt een afmarsch naar het ter rein „Sacré Coeur" aan de Velperweg, al waar op de schitterend gelegen landgoede ren een gezamenlijke pic-nic wordt gehou den. Om 2 uur begint dan de groote meeting, die opgeluisterd wordt door muziek van de Harmonie „St.. Gregorius". Centraal Praeses H. Drost, de bekende redenaar, zal een rede uitspreken over het onderwerp: „De Ka tholieke Jonge Middenstander in den strijd om de wereldverovering voor God". Door de leden der Arnhemsche K.J.M.V. zullen een tweetal spelen worden opgevoerd en wel „De Doodendans" van A. J. Lippl en „De Zonderlinge Bedevaart" van Wim Snitker. Een Plechtig Sluitingslof vindt vervolgens in de openlucht plaats, waarna deze Bondsdag weer tot het verleden zal behooren. 13 Juni wordt een grootsche dag voor de K.J.M.V. in het Aartsbisdom.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6