Kerkvervolging in het Derde Rijk. De Bisschop van Münster klaagt de Duitsche Regeering aan. Instantine DINSDAG 8 JUNI 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Het groote probleem der Jeugd. „DE TIJDEN ZIJN DUISTER, DOCH DE MACHT DER KERK STIJGT." Toen de avond over de grootstad daalde en kleurige lichtreclames zich scherp af- teekenden tegen de donkere lucht, ben ik imet een Katholiek Jeugdleider ver buiten de stad gegaan, waar alle gerucht verstor ven was. Hier konden we rustig praten. We waren beiden treurig gestemd. Dien Zondag hadden de klokken gezwegen, ten teeken van rouw. Geen blijde orgelklanken vervulden de gewijde ruimte. Er waren slechts stille H.H. Missen opgedragen en openbare gebeden verricht voor de zege praal der waarheid- Hoe is de algemeene toestand onder de jeugd? Dit kan ik nog het best karakteriseeren door een woord van Newman in 1861 ge sproken: „De tijden zijn duister, maar de macht der Kerk stijgt". We hebben ont zaggelijk veel leed te dragen, maar we zijn niet als zij die geen hoop hebben. Wij be waren een groot vertrouwen en een heilig optimisme. We moeten in het harde leven nu eenmaal optimistisch zijn. De pessimis ten bereiken zeker niets: die zijn bang van alles en zij twijfelen aan alles. U moet niet denken dat er hier in Duitschland niets aan de hand is. Het is vaak zoo donker rond ons iheen, dat we het zouden kunnen uit schreeuwen: „M'n God, m'n God, waarom hebt ge ons verlaten?" De staat legt beslag op de geheele jeugd. Reeds van 67 jaar af wordt de jeugd in gelijfd bij de Rijksjeugd: de staat eischt heel den jongen mensch voor zich op. Eerst volgt de inlijving bij de Hitier Jeugd; na het verlaten der school komt het kind in het z.g. Landjaar, waar het 40 weken aan een stuk ver van den weldadiigen invloed en sfeer van de ouderlijke woning, ver van kerken en priester in de eerste beginselen van de Nationaal-Socialistische Wereldbe schouwing wordt onderwezen. Dan wordt de jeugd verplicht om in de Arbeidsdienst te gaan, waar cursussen worden gegeven in de leer van Rosenberg. Daarna twee jaar dienstplicht in het leger en tenslotte wordt men opgenomen in de Partij. De staat eischt den totalen mensch voor zich op en tracht hem te doordrenken met de heiden- sche leer van Rosenberg. Reeds bij de jeugd beginnen de conflic ten. De jeugd wordt zwaar op de proef ge steld. Wanneer zij niet tot de Hitler-Jeugd toetreedt, dan sluit zij zich moedwillig bui ten de volksgemeenschap. Wie niet in de Arbeidsdienst is geweest en geen Arbeits- paspoort heeft, kan niet aan werk komen, niet tot een Universiteit worden toegelaten. Als zoo iemand in een vrij beroep te werk wordt gesteld, komt het Arbeidsfront en eischt ontslag, omdat de plaatsing niet door bemiddeling van het Arbeidsfront heeft plaats gehad. U begrijpt dat er dan ernstige conflicten ontstaan: Ofwel in de H.J., B.D.M., Land- jahr, Arbeitsdienst en dus het langzame vergif inhalen van de wereldbeschouwing van Rosenberg en Darré, of wel daarbuiten blijven staan en daardoor zichzelf voor goed uitsluiten van ieder werk, openbaar-, ambt of rijks- of gemeente-betrekking. Er zijn reeds veel zware offers gebracht. Jongens en meisjes die zich niet willen laten vergiftigen en die hun carrière voor goed onmogelijk maken. Het is dan ook niet te verwonderen, dat het ledenaantal van de Katholieke Jeugdorganisaties sterk is ge daald: het gaat bergafwaarts. Weliswaar hebben we nog meer dan 100.000 leden en ontwikkelen we een groote activiteit zij het dan op zuiver kerkelijk-religieus gebied, doch op den duur zal het niet zijn vol te houden. Als de jeugd op school reeds geïnfecteerd wordt door de leer van Rosenberg, rassen leer enz. en zonder in de Katholieke orga nisatie te zijn geweest, naar het Landjahr en de Arbeitsdienst gaat, valt 80 procent af van hun geloof. Misschien komt er later nog wel een percentage terug, doch de massa is voor het geloof verloren. Ook al zijn het dan kampen of compagnieën waar allen Katholiek zijn. Het systeem maakt het geloof kapot, het priesterkleed wordt besmet. Op twaalfjarigen leeftijd keert de jeugd de Kerk reeds den rug toe. Dan zal er na 20 of 30 jaar geen Ka tholieke Jeugd meer zijn? zoo onderbraken we. Als het zoo doorgaat, niet. Doch we moeten niet vergeten, dat er nu al een zekere reactie valt waar te nemen. Jongens, die in de Hitier Jeugd zijn, komen vaak tot ons en tot de priesters en smeeken drin gend: „Geef ons toch iets waar we hou vast aan hebben: alles is daar zoo innerlijk leeg". Dat zijn er zoo maar niet een paar, neen soms 20 tot 40 procent; zij zijn dan den koning te rijk, diat ze geestelijk voedsel krijgen. Er is ook een veel grootere be langstelling voor het religieuse ont staan. Als de priester godsdienstonderricht komt geven en de kinderen den leeraar met „Heil Hitier" hebben begroet en als de priester na den Duitschen groet eveneens beantwoord te hebben, gebeden heeft, rijzen tal van vingers omhoog en worden allerlei vragen gesteld over allerlei godsdienstige proble men, opwerpingen, lasterlijke beschuldi gingen enz. De priester krijgt bijna geen kans om klassikaal godsdienstonderricht te geven. Hij wordt bestormd met allerlei vra gen, doch vindt daarbij een geschikte ge legenheid om de ware leer der Kerk uiteen te zetten. Is de Jeugd niet geërgerd door de zedelij kheidsproc essen? Het is een feit dat velen aan het wan kelen zijn gebracht: In 't algemeen kan men zeggen dat de jeugd er echter meer onder lijdt, omdat de Duitsche eer en het aanzien van het Duitsche volk in het buitenland door deze processen omlaag wordt gehaald. Zeker er zijn hoogst betreurenswaardige dingen gebeurd, die wij meer betreuren, veroordeelen en afkeuren dan wie ter we reld ook, maar men overdrijft schromelijk wanneer men den indruk zou trachten te wekken, dat een groot of aanmerkelijk deel van de Duitsche geestelijkheid schuldig zou zijn. Wanneer alle gevallen, die aange klaagd zyn, ook zouden veroordeeld worden, dan zou nog slechts één twintigste procent van het totaal aantal priesters en religi- eusen worden getroffen. Het doel waarmede deze processen werd opgezet zal niet bereikt worden, tenzij dat men het publiceeren van deze schandalen wil gebruiken als een inleiding om op den a.s. Partijdag te Neurenberg een wet af te kondigen waarbij de Kerk van ieder op voedkundig werk wordt uitgesloten. Dat verwachten we in September als de Führer zelf deze wet zal afkondigen. Men was het vorig jaar reeds van plan, doch thans wil men de uitwerking der processen afwach ten. Ik wil U één geval vertellen op hoe be denkelijke wijze deze processen gevoerd worden. Ook de Bisschop van Mainz was gedagvaard om als getuige op te treden. Alvorens echter zijn getuigeverklaring af te leggen, vroeg de Bisschop of de President van de Rechtbank hem de garantie kon geven, dat hetgeen Hij ging mededeelen ook juist zou worden weergegeven in de pers. Toen de President verklaarde, dat hij daarvoor niet kon instaan, maakte de Bis schop van zijn recht gebruik om het afleg gen van zijn getuigeverklaring te weigeren. In de pers is dit geheel anders uitgelegd; daar werd de schijn gewekt als zou de bis schop wel belangrijke verklaringen hebben kunnen afleggen maar het eenvoudig heb ben geweigerd. Wij willen niets wat misdaan werd goed praten, maar dat het kwaad zoo algemeen verbreid zou zijn als wordt voorgesteld is sterk en sterk overdreven. In een stad als Keulen, waar b.v. 330 saeculiere priesters werkzaam zijn, (evenveel als in het heele Bisdom Breda) is er geen enkele aange klaagd. In het groote Bisdom Münster, wer den op een totaal aantal van 14.250 pries- trs en religieusen (1500 priesters, 250 paters, 500 Broeders en 12000 Zusters) 7 personen aangeklaagd, n.l. twee priesters, één pater, en vier broeders. Voor heel Duitschland verstrekte men de volgende cijfers: Er zijn 22.000 saeculiere priesters, 3200 ordesgeestelijken, 5000 ordes broeders en 2000 leekenbroeders en 104.000 vrouwelijke religieusen; op dit totaal cijfer van ruim 136.000 is bij lange na nog niet 1% schuldig, indien alle gevallen die voor de rechtbank behandeld worden ook wer kelijk tot een veroordeeling zouden leiden. Gelooft het volk dan wat hun door het Propaganda-Ministerie wordt voortgezet? Al is de propaganda nog hoo handig opgezet, de breede massa van het volk ge looft het niet meer. De leugencampagne keert zich tegen hen zelf. Toen in Italië zich eens 'n dergelijk zedendelict had voorge daan, verbood Mussolini ten strengste dat de pers er ook maar één enkel woord mel ding van zou maken opdat de eer van Italië in het buitenland niet geschaad zou wor den Ja, zoo besloot de eerbiedwaardige pre laat, de Kerkvervolging die over ons is los gekomen is wel het werk van den Satan.. „Gaarne ben ik bereid om voor de vrijheid der kerk den dood te ondergaan" „Gij kunt ons vernietigen, gij kunt ons het hart uit het lijf rukken! Maar dit verzeker ik u: Gij zult dit katholieke hart niet losscheuren van Christus Stedehouder". In de groote Dom van Münster heeft mgr. Clemens August Graaf von Galen in een toespraak, die meer dan 2 uur duurde, aan de Geloovigen, die uit alle streken van zijn Bisdom waren samengestroomd, een over zicht gegeven van de felle Kerkvervolging, die thans in Duitschland heerscht. Deze predicatie heerlijk voorbeeld van christelijke overtuiging en christelijken moed werd besloten met het beroemde woord van jhr. von Schorlemer-Alst tij dens den Kulturkampf in 1875 voor de Duitsche Rijksdag uitgesproken: „Gij kimt ons vernietigen, gij kunt ons het hart uit hét lijf rukken! Maar dit verzeker ik u: Gij zult het katholieke hart niet losscheuren van Christus Stedehouder". Nadat de Bisschop in zijn inleiding uit voerig heeft uiteengezet, dat hij tevergeefs bij de Rijksregeering heeft geprotesteerd tegen de inbeslagname van zijn Kerkelijke Weekbladen en van het Officieele Ambts blad, die beide door de Geheime Staatspoli tie verboden zijn, verklaart de Kerkvorst over geen ander middel té beschikken om aan zijn geloovigen iets mede te deelen dan» de kansel. Wij ontleen en hier aan de predicatie en kele passages. „Overeenkomstig de voorschriften van den H. Vader hebben de Duitsche Bisschop pen óp Palmzondag het Herderlijk Schrij ven over den toestand der Katholieke Kerk in Duitschland gepubliceerd. Met buitenge wone dankbaarheid en vreugde hebben wij deze Boodschap van den H. Vader aanvaard. De Vader der geheele Christenheid wendt zich in dit schrijven uitdrukkelijk tot ons, tot de katholieken van het Duitsche Rijk, tot zijn trouwe kinderen, maar ook tot allen, die zich reeds lieten beïnvloeden door de verleiding en bedreigingen diergenen, die lijnrecht tegenover Christus en Zijn Heilig Evangelie staan. De H. Vader vermaant ons om het bezit der Goddelijke Waarheid niet prijs te geven en de zuivere leer over den eenen God in Drie Personen, over Chris tus als Zoon Gods en Verlosser der wereld, over de Kerk van Christus, en haar door God gewilde inrichting niet te verwerpen. De Paus spoort ons aan om waakzaam te zijn tegen de verkeerde uitleg en de ver- valsching van den juisten zin en beteekenis dezer heilige woorden en begrippen, waar door sedert overoude tijden in onze Duit sche Moedertaal de onveranderlijke Godde lijke Waarheid tot uitdrukking gebracht en gepredikt worden". „Werkelijk een dergelijke vermaning is noodzakelijk in onzen tijd. Nu een Duitsche Minister een verordening heeft uitgevaar digd, dat in de officieele stukken en oor konden al degenen als „Godgeloovig" moe ten worden geregistreerd, die den waren God, den Schepper van Hemel en aarde, den rug toekeeren, en die aan eenigerlei door hen zelf gekozen product van hart of geest Goddelijke eer toekennen. Werkelijk deze waarschuwing tegen de verdraaiing der Christelijke begrippen is noodzakelijk, nadat de Minister voor Kerkelijke Aange legenheden ten overstaan van vele getuigen heeft verklaard, dat het geloof aan de God heid van Christus niet meer tot het posi tieve Christendom behoort. Ja, hij heeft zelfs verklaA-d, dat hij moest lachen over den zin „dat Christendom bestaat in het geloof aan de Godheid van Christus". Het woord Christendom wordt derhalve tegen woordig in Duitschland gebezigd voor een leer, waarin Christus als de Zoon Gods wordt verworpen. Een christendom zonder Christus, als Zoon van God". Na dan uitvoerig te hebben gewezen op de schending van het Concordaat door Duitschland vervolgt de Bisschop: Geen verzet plegen.... „Wanneer ik dit alles thans zoo openlijk uitspreek, wanneer ik openlijk protesteer tegen de poging, om, ondanks het Rijkscon cordaat, de stem van Christus Stedehouder in Duitschland niet te doen hooren, wan neer ik me openlijk beklaag over de min achting der heiligste Mejesteitsrechten van Christus onzen Koning in ons vaderland, over de beperking der vrijheid der Kerk, over zoo talrijke maatregelen, waardoor priesters en leeken, zonder dat hun schuld bewezen is en zonder dat hun de mogelijk heid wordt gelaten om zich voor het ge recht te verdedigen, dan geschiedt zulks niet om uw hulp in te roepen of zelfs om verzet tegen de staatsmacht te ontketenen. „Onze Hulp is in den naam des Heeren". Wij vragen Gods hulp, opdat Hij de ver antwoordelijke mannen zal doen inzien, hoezeer het waarachtig belang van ons volk benadeeld wordt door de bestrijding van het geloof en de verkrachting van recht en vrijheid: wij vragen Gods hulp, opdat de hardnekkige vijanden van Christus Kruis met machtige hand worden teruggedrongen. Wanneer het in Gods beschikking ligt, dat wjj nog meer moeten lijden, dan zullen we laten zien dat het ons ernst is om tot het uiterste het onrecht geduldig te verdragen en gaarne te vergeven aan hen, die ons be- leedigen. En wanneer er onder mijn Diocesanen zouden zijn, die, als Duitsche man in hun rechtsgevoel geschonden, de verleiding bij zich voelen opkomen om het onrechtmatig ondervonden geweld met geweld te keer en, dan wil ik hen toeroepen wat Thomas Beckett, de onverschrokken verdediger der Kerk, uitriep: „De Kerk Gods is niet te ver dedigen als een aardsche vesting. Gaarne ben ik bereid om voor de vrijheid der Kerk den dood te ondergaan!" He ben de verantwoordelijke. „Tot diegenen echter, die thans in Duitschland de katholieken, priesters of leeken, wegens him gehoorzaamheid aan de Kerk, wegens verdediging van haar rech ten, wegens het drukken of verspreiden van Pauselijke Ëncyclieken vervolgen, be dreigen en bestraffen, roep ik wat diezelfde martelaar zei tot diegenen, die zijn diena ren neersloegen: „Ik ben de verantwoorde lijke; ik ben diegene, dien gij wilt treffen. Waarom vervolgt gij mijn getrouwen? In Godsnaam zegt ik u: „Waagt het niet om de mijnen te benadeelen!" Hoofdpijn on juist rfül Hoe moeilijk is het soms zich goed te houden en niemand iets te laten merken. Het lukt nauwelijks. Instantine echter zal de pijn onmid dellijk doen verdwijnen I Onthoudt daarom lllll en voorkomt pljjnoo! J BUITENLAND DUITSCHLAND De strijd tegen de Kerk OPENLIJK CONFLICT TE MÜNCHEN Demonstraties der Hitler-jeugd Zondag is het te München tot een uit barsting gekomen in de spanning tusschen de Katholieke Kerk en de nationaal-so- cialisten. Gedurende de godsdienstoefeningen in den ochtend demonstreerde, de Hitlerjeugd voor de kerken, de Katholieke jeugd pro testeerde hiertegen en beide groepen raakten handgemeen. Tien Katholieke priesters zouden gear resteerd zijn, waaronder de Jezuiet, pater Mayer, die Zaterdag werd gearresteerd, omdat hij in een peek de regeering had aangevallen. Zondag werden in de ker ken protesten tegen zijn arrestatie voor gelezen, doch hij bevindt zich nog steeds in hechtenis. Pater Mayer is oud-strijder en heeft in den oorlog beide heenen verloren. Volgens het Duitsche Nieuwsbureau zouden de berichten over een arrestatie van een aantal priesters te München, na informatie in officieele kringen op fanta sie berusten en zelfs geen vechtpartijen zouden zich hebben voorgedaan. Havas deelt mede, dat in Berlijn ver luidt, dat pater Mayer niet meer in hech tenis gehouden wordt, doch het spreek verbod gehandhaafd blijft. Deelname aan processie verboden De processie van het Heilig Bloed van Kevelaar en Goch naar de bedevaart plaats Boxmeer, die sinds menschenheu- genis elk jaar op 6 Juni wordt gehouden, is Zaterdag j.l. door de Duitsche Gestapo verboden, meldt een correspondent van de Telegraaf. Op den dag zelf werd door de geestelij ken in Goch en Kevelaar het besluit van de geheime politie van den kansel af be kend gemaakt. Achthonderd en vijftig bedevaartgan gers, die op een collectieven pas reisden, waren ten gevolge van dit plotselinge verbod genoodzaakt thuis te blijven. Vijftig anderen, die over een persoon lijken pas beschikten, zijn met een gewo nen trein naar Gennep gereisd en hebben den tocht van Gennep naar Boxmeer te voet afgelegd. Aan het grensstation Hassum werd hun uitdrukkelijk gevraagd of ze naar Box meer gingen, waarop zij ten antwoord ga ven, dat ze een pleizierreis gingen maken. Hun geheele bezit bestond uit drie mark; meer mochten ze niet meenemen. Des avonds keerden de bedevaartgangers naar Gennep terug, vanwaar zij naar Duitsch land verder reisden. Deze bedevaarten dateeren van om streeks 1400. KARDINAAL SCHULTE TOEGEJUICHT In den Keulschen Dom is Zaterdag een groote betooging gehouden ter gelegen heid van het z.g. belijdenisuur van de Duitsche katholieke jeugd, bericht United Press aan haar bladen. Reeds uren voordat de aangekondigde godsdienstoefening zou beginnen, was de groote Domkerk geheel gevuld en ook daarbuiten had zich een groote menigte opgesteld, die zich den tijd kortte met het zingen van kerkelijke gezangen. Een spe ciaal gebedenboekje, dat des morgens in alle kerken was uitgegeven, werd ook hier onder de wachtenden verspreid, die ge duldig op de komst van kardinaal-aarts bisschop Schulte wachtten. Toen de prelaat tenslotte arriveerde, werd hij met groot gejuich ontvangen. Hij verscheen eerst aan het einde van de godsdienstoefening, waarin over den arbeid van den H. Bonifacius was ge preekt. Toen de H. Bonifacius de christe lijke boodschap naar Duitschland ge bracht had om tegen het heidendom te strijden, moest hij zelf naar de bijl grij pen om den Donar-eik te velen, doch hij viel. In dit verband werd een vergelij king getroffen met den toestand van thans. Tenslotte werd door de aanwezigen staande de geloofsbelijdenis gelezen, waar van de laatste woorden luidden: „Laat ons bidden voor geloof en trouw der Duit sche jeugd aan het Woord Gods". Op verzoek van den Kardinaal bleven de portalen van den Dom tot na den dienst gesloten om iedere anti-katholieke demonstratie te vermijden. De hoofdporta len werden zelfs na het vertrek van den kardinaal gesloten gehouden. Ook talrijke soldaten in uniform namen aan de plechtigheid deel. Geen Duitsche Bisschoppen naar Rome? Havas bericht uit Vaticaanstad, dat wel ingelichte kringen ontkennen, dat een aantal Duitsche Bisschoppen binnenkort naar Rome zou komen om de spanning tusschen Kerk en Staat te bespreken. DE AARTSBISSCHOP VAN KATTOWITZ EN DE CHRISTEN-VERVOLGINGEN De aartsbisschop van Kattowitz, mgr. Adamski heeft in zijn diocees gebeden voorgeschreven voor de vervolgde chris tenen, waarbij hij de vervolgingen der christenen in Rusland, Spanje en Duitsch land op één lijn stelde. In zijn herderlijk schrijven verwijt de aartsbisschop de verantwoordelijke Duit sche kringen niet alleen den strijd tegen het Christendom aan te moedigen, doch zich bovendien in de eerste rijen te plaat sen in de vernietigende golf van het nieuwe heidendom. DUITSCHE SOLDATEN GEDESERTEERD? „La Gazette" schrijft, dat de gendarme rie te la Calamine onlangs twee Duitsche soldaten in uniform heeft gearresteerd. De arrestanten hadden verklaard te zijn ge deserteerd uit een regiment te Aken, om dat het regime in het Duitsche leger hun niet meer beviel. MEXICO DE PETROLEUM-STAKING Werk wordt morgen hervat De arbeid in de Mexicaansche petro- leum-nij verheid zal morgen hervat wor den. De arbeidersorganisatie heeft arbi trage gevraagd bij de rijkscommissie voor arbitrage en verzoening. De uitspraak van deze commissie is onherroepelijk: er staat geen beroep van open. Gisteren heeft de politie moeten optreden tegen groe pen, die onder het voorwendsel, dat zij stakers waren, auto's en vrachtwagens aanvielen. BUITENLANDSCHE BERICHTEN WALVISCHVAARDER OP PROEFTOCHT GEKENTERD. Vier slachtoffers. Na een overigens goed verloopen proef tocht is de nieuwe Duitsche walvischvaar- der „Rau 3" bij het keeren op den Bene den Wezer dwars door de Noorder sluis door tot nu toe onbekende oórzaak omge slagen. Acht leden van de bemanning zijn ge red; vier opvarenden zijn om het leven ge komen. Het schip wordt als verloren be schouwd. DE VULKANISCHE UITBARSTING BIJ RABAUL. Bij de aardbeving, die 3 dezer de stad Rabaul en omgeving heeft geteisterd, zyn naar schatting 250 tot 500 inboorlingen om het leven gekomen. De omgeving van den vulcaan is door de Europeanen ontruimd, daar nieuwe uit barstingen worden gevreesd. Er bestaat ge vaar voor besmettelijke ziekten. JEAN HARLOW OVERLEDEN. De bekende „platinablonde" filmactrice Jean Harlow is gisteren op 26-jarigen leef tijd te Hollywood overleden tengevolge van een abces in de hersenen, dat voortkwam uit een nieraandoening. OUDE JONGE JUFFERS WILLEN OUDERDOMSPENSIOEN Ruim 5.000 „old maids" uit alle deelen van Engeland hebben Zaterdag te Londen een bijeenkomst gehouden' en een resolu tie aangenomen, waarin ouderdomspensioen geëischt wordt voor ongehuwde vrouwen, die den leeftijd van 55 jaar hebben be reikt. De oude-jonge juffrouwen organi seerden vervolgens een openluchtbetooging in Hyde-park. LUCHTVAART DE WERELDVLUCHT VAN AMELIA EARHART. Na het traject over het Zuidelijk deel van den Atlantischen Oceaan in 12 uur 17 mi nuten te hebben gevlogen, is Amelia Ear- hart op haar wereldvlucht gisteren te St. Louis in Senegal aangekomen.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5