DINSDAG 8 JUNI 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 DE ARMENRAAD Prof. dr. J. N. Bakhuyzen v. d. Brink tot voorzit t ;r gekozen INLEIDING OVER ZWAKZINNIGEN ZORG In zijn gisteravond gehouden vergade ring heeft de Armenraad tot voorzitter gekozen prof. dr. J. N. Bakhuyzen van den Brink. De vergadering die geleid werd door dr. H. J. M. Boonacker, keurde ver der de rekening over 1936 goed en stelde de begrooting voor 1937 vast, hetgeen het vorig jaar wegens de toen hangende plan nen tot inkrimping van het bureau voor- loopig was uitgesteld. Vervolgens kreeg de heer C. Leeflang, sociaal-paedagoog van de Zuid-Holland- sche Vereeniging „Het Groene Kruis" het woord om te spreken over zwakzin nigenzorg. Spreker onderscheidt de voor zorg en de zorg en de nazorg. Onder de voorzorg is te verstaan het onderkennen van de zwakzinnigheid en het bevorderen, dat de zwakzinnige kinde ren op die scholen en in die omgeving ko men, die voor hen passen en de beste kan sen bieden voor hun ontwikkeling en hun welzijn. De zorg betreft in de eerste plaats de scholen voor buitengewoon onderwijs. Vroeger gaven die scholen lager onder wijs in langzaam tempo; onder invloed van de nieuwe inzichten, die wij aan Adler danken, is het karakter van het on derwijs geheel veranderd, het is indivi dueel onderwijs geworden. De resultaten ?Un verrassend, het blijkt mogelijk deze kinderen zoo op te voeden en op te lei den, dat zij in staat worden tot het leve ren van zeer goede werkstukken; dat zij passen in het bedrijfsleven en dat de bui tenwereld niet aan hen ziet, dat zij zwak zinnig zijn. De lijst van beroepen, waarin zwakzinnigen goed voldoen is zeer laag. Een noodzakelijke aanvulling op de zorg is de nazorg. Op de school moet volgen de werkinrichting, waar de zwakzinnigen be zig zijn dus aan lediggang worden ont trokken en waar zij een klein loon ver- 'dienen; namelijk de winst, die gemaakt wordt op de door hen vervaardigde arti kelen. Voor degenen die een plaats in het gewone bedrijfsleven hebben gevonden, blijft noodzakelijk, dat er iemand is, tot Wien zij zich kunnen wenden, als bijzon dere moeilijkheden zich voordoen. Het geld, dat noodig is voor* dit alles, is zoowel uit economisch als uit ethisch ge zichtspunt uitstekend besteed. Op deze wijze hebben de zwakzinnigen bezigheid en kosten zij de gemeenschap vrijwel niets. Laat men hen aan hun lot over, dan worden zij het slachtoffer van allerlei kwaad en kosten als geïnterneer den in gevangenissen en gestichten handen vol geld. Wist u, vroeg de spr. tenslotte, dat in alle plaatsen, waar scholen voor buitenge- woon onderwijs bestaan, ook nazorg wordt gegeven, alleen in Leideri niet? Opdat deze leemte worde aangevuld bepleit spr. dat belangstellenden zullen vormen een vereeniging voor zwakzinnigenzorg. Nadat de spreker eenige vragen had beantwoord, die hem uit de vergadering werden gesteld, sloot de voorzitter met dank aan den inleider en met den wensch dat in Leiden een vereeniging voor zwak zinnigen tot stand moge komen. Begrafenis J. C. Bakker Gistermiddag te half vier heeft op de begraafplaats Rhijnhof de begrafenis plaats gehad van het stoffelijk overschot van wij len den heer J. C. Bakker, in leven com mies bij de Ned. Spoorwegen en werkzaam op het Goederenbureau aan den Haagweg. Toen de familie, verschillende chefs de bureaux en ander spoorwegpersoneel, voor zoover niet door dienst verhinderd, zich om de groeve hadden geschaard, legde de heer P. L. Hessing, commies der Ned. Spoorwegen namens" het het personeel ter standplaats Leiden een krans van Arons kelken op de baar, om daarna in een kort afscheidswoord den overledene te schetsen als een stoer werken voor de Ned. Spoor wegen en een goed kameraad. Nog andere sprekers voerden daarna het woord, waarna de kist onder een schat van bloemen in de groeve daalde. Een familielid dankte voor de betoonde belangstelling. Aquarium en Terrariumvereeniging Scatofagus Argus. Deze vereeniging hield haar maandelijk- sche vergadering in Huize Feenstra. Wegens ziekte van den voorzitter, den heer J. Gijzenij, opende de heer J. v. Ma- strigt de vergadering en deelde mede, dat hij den hoofdredacteur van het Ned. tijd schrift „Aqua-Terra", den heer W. J. M. Deutz, bereid had gevonden het aangekon digde onderwerp „Het goed functioneeren van het aquarium" te behandelen. Spr. begon met er op te wijzen, dat weersomstandigheden een groote rol spelen niet allen voor de gezelschaps- maar voor al ook voor de kweek-aquaria. Uit geheel Nederland bereiken spr. berichten van slechte kweekresultaten, al zijn er natuur- 1-k uitzonderingen. Doch in hoofdzaak vie len al deze slechte uitkomsten in de koude periode van dit voorjaar. Spr. behandelde ook de samensteling van het water, welke bij het goed functioneeren een groote rol speelt en deelde frappante staaltjes mede die hij zelf ondervond door de hem nog onbekende samenstelling van het drinkwa ter in zijn woonplaats, waarvan de analy se is opgevraagd, zoomede die van het Rot- terdamsche water om dit te vergelijken. In elk geval blijkt, dat bedoeld' water zeer sterk ijzerhoudend is getuige de schitte rende groei van de planten Ludwigia mu- lerti, Isnardia palustris, terwijl ook de Am- b'ulia sessiliflora er niet afkeerig van is. Ook de cultiveering of tot onderwater- vorm brengen van de bekende hangplant Tradescantia, zoomede enkele nieuwe vor- De wereld in vogelvlucht De onderhandelingen tusschen de mo gendheden, die deelnamen aan de controle in de Spaansche wateren inzake een her vatting van die controle na het terugtrek ken van Duitschland en Italië, duren voort. Duitschland en Italië eischen waarborgen; zij verlangen gemeenschappelijke repre sailles bij een aanval op een van de con trole-schepen. Daarvoor gevoelde Engeland niets; de Engelsche regeering wilde wel gemeenschappelijk overleg in zoo'n geval. Dat is een niet toereikend lapmiddel, von den Berlijn en Rome; wij willen dan het recht om op eigen gelegenheid handelend op te treden. Engeland heeft daar vrede mee, mits dat handelend optreden zich be perkt tot verdedigingsmaatregelen en niets daardoor het door Engeland op prijs ge stelde overleg niet tot een wassen neus ge maakt wordt. Op het oogenblik is men be zig te zoeken naar een formule, die kracht bij zet aan het beginsel van het onderling overleg. Maarschalk von Blomberg, dien men ver zocht had naar Italië te komen om zich te overtuigen van de waarde van het Italiaan- sche leger in Duitsche kringen hechtte men daar niet zoo heel veel waarde aan, vooral na het Italiaansche échec bij Ma drid heeft gelegenheid gekregen om het Italiaansche leger en zijn bewapening te bezichtigen. Na afloop verklaarde hij het volgende: „Onder leiding van Mussolini zijn zoowel het leger, de vloot als de lucht macht op een groote technische hoogte ge bracht en juist deze technische zijde van de legers had von Blomberg zoo bijzon der kunnen bewonderen. Maar als soldaat weet ik, dat deze te -hnische perfectie moet samengaan met perfecte soldaten, die be reid zijn hun leven te offeren voor de vrij heid en de grootheid var. hun land. Het is niet aan mij om re oordeelen over de mi litaire kwaliteiten van het Italiaansche volk, doch persoonlijk heb ik den .itjdruk, dat al deze uitstekende wapens in handen zijn van goede s< ldaten. Ik geloof dat dit voornamelijk t danken is aan de fascisti sche partij: dit is ook niet zoo'n wonder want deze partij oefent de jeugd op een intensieve en systematische manier, opdat er goede burgers en goede soldaten uit te voorschijn zullen komen." men in den handel gebracht onder den naam Cryptofolia (verborgen blad). Al deze plan ten had spr. medegebracht ter overtuiging maar hij vestigde de aandacht er op, dat voor het goed functioneeren van het aqua rium dit juist de minst geschikte zijn. Het .zjjn alle me§r of. mindere moerasplanten, die zoo goed als geen zuurstof aan het wa ter brengem Hiervoor moeten de echte onderwaterplanten nun diensten bewijzen w.o. de bekende Valisneria spiralis een groote rol speelt. Deze plant kan door kalk- vearming niet goed functioneeren en spr. liet een dergelijke kalkarme plant zien. Alles bij alles speelt het ph. -van het wa ter een groote rol en spr. maakt bekend, dat binnen niet te langen tijd de leden in het blad „Aqua-Terra" er meer van zullen hooren. Spr. behandelde nog vele andere zaken betreffende deze liefhebberij, zoo als het schoonmaken van een aquarium met Sepia officinalis het z.g. zeeschuim, hij sprak over de bemesting, gaf raad hoe en wanneer zulks moest gedaan worden, gaf overzichten van de zuurstofverhoudingen in koude en tropische aquaria, behandel de de nieuwe methode voor de bestrijding van de zoo gevreesde Ichtiophtirius (witte puntjesziekte), deed mededeeling van zijn ervaringen betreffende de beroemd gewor den Neon-tetra (hyphessobrycon innesi) om ten slotte de vreugdevolle mededeeling te doen, dat het een Nederlander, woon achtig te Schiedam, gelukt is reeds voor de tweede maal te kweeken met de Helos- toma temmincki de z.g. zoenvisch, een visch die in de nieuwste buitenlandsche boeken staat aangegeven als „kweek on bekend". Sactofagus kan terug zien op een niet alleen mooie maar zeer leerrijke avond. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 1905. W. van Beveren. Noordwijk a. Zee, Hoofdstraat 87. Han del in bokking en haring. Uittr. E.: W. van Beveren, d.d. 1 Mei 1937. De zaak is omgezet in een vennootschap onder fir ma onder den naam: Firma W. van Beve ren en Zonen. Soort van bedrijf thans: handel in bokking, haring enz.; tevens bloembollenkweekerij. Venn.: F. N. van Beveren, N. W. van Beveren en S. van Beveren, Noordwijk a. Zee. 548. Wed. C. C. Hacke. Leiden, Hooge- woerd 21. Winkel in damesmode-artike len. Uittr. E.: Wed. J. H. L. M. Hacke Mulder, d.d. 1 Juni 1937. Wijz. handelsn. in: Firma G. C. Hacke, Romain Flamand. N. E.: R. E. A. C. Flamand, Leiden. 6492. Gebroeders Olivo. Leiden, le Bin nenvestgracht 12. Fabricatie en handel in consumptie-ijs. N. Venn.: E. Toscani, Lei den. 6948. Maison de Pelleterie. Leiden, Bree- straat 177. Dameshoeden, nouveauté's, bontwerken. E.: G. Muller; Den Haag, (H. V.), Gevolm.: R. MullerDruyf, Den Haag. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: doctoraal examen Geneeskunde, de hee- ren G. In 't Veld, Rotterdam en H. Was- sink, Delft. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN HOE LANGER HOE DWAZER. De Gelderlander schrijft: Wie gemeend mocht hebben, dat het na- tionaal-socialisme uit den laatsten verkie zingsstrijd iets geleerd zou hebben, komt bedrogen uit. Het gaat op dezelfde wijze, wij zouden haast willen zeggen op nog fel ler wijze voort met verbreiding zijner dwaze, opgeblazen waandenkbeelden. En de katholieken blijven het mikpunt van de meest bespottelijke verdachtmakingen. Een typeerend staaltje levert het laatste nummer van ,Volk en Vaderland". Het blad heeft ontdekt, dat in de krin gen van de Katholieken actie in Duitsch land gesproken is van „Unser Führer ist Christus". Onmiddellijk staat het dan met zijn conclusie klaar en wij lezen het vol gende: „De bedoeling hiervan is natuurlijk geen andere, dan het bestaande wereldlijke ge zag te ondermijnen". Het bezigen van de uitdrukking „Unser Führer ist Christus" wordt een verfijnde listigheid genoemd. Maar meen nu niet, dat deze tactiek al leen in Duitschland gevolgd wordt, zoo gaat het blad verder. Ook de katholieke actie in Nederland gaal op dezelfde wijze te werk bij haar streven, de z.g. kerkelijke overheid boven de wettige overheid te stel len. In Nederland zegt men daarbij niet „un ser Führer ist Christus", maar daar spreekt men van „Koning Christus" en „Koningin Maria". Men noemt Maria „Hertogin van Brabant". Zoo wekt men bij de katholieken den indruk, dat H. M. de Koningin niet hun eigenlijke vorstin is, maar dat zij als ka tholieken een anderen Koning ,en andere Koningin hebben, wier plaatsvervangers dande bisschoppen zijn. Zoo onder mijnt men het gezag van H. M. de Konin gin en baant men den weg voor een kerk- absolutisme, waarbij het geestelijk gezag 't wereldlijk gezag van zijn plaats dringt." Moeten wij daar nu nog verder een woord aan verspillen? Katholiek Nederland schaterlacht om zul ke baarlijke nonsens. Maar onbegrijpelijk is het, dat de heer Mussert dit niet inziet; dat hij niet begrijpt, hoe hij, door zulke dolheden te schrijven of te laten schrijven, zijn beweging belache lijk maakt en ieder mensch met gezond verstand van zich afstoot. RECHTZAKEN DE ROOF OVERVAL OP DEN POST AUTO IN DEN HAAG. Medeplichtige tot twee en een half jaar gevangenisstraf veroordeeld. De Haagsche rechtbank deed heden uit spraak in de- zaak tegen den 33-jarigen kellner J. A. E., die wegens medeplichtig heid aan den roof-overval op den post-auto op 9 Februari van dit jaar vóór het post agentschap in de J. P. Coenstraat te 's-Gra- venhage gepleegd, terecht had gestaan. Naar men zich zal herinneren had E. de daders een Belg en een Duitscher met een auto naar de plaats van het misdrijf gereden. Wegens medeplichtigheid aan poging tot diefstal met geweldpleging door twee of meer vereenigde personen werd E. veroor deeld tot een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden. Het O. M. had vier jaar geëischt. LAATSTE BERICHTEN DR. COLIJN CONFEREERT WEER MET MR. GOSELING. Onderhoud duurde ruim 2 uur. Gister in den namiddag heeft mr. C. M. J. F. Goseling, de voorzitter van de R.K. Kamerfractie, wederom een bezoek ge bracht aan dr. H. Colijn en met den kabi netsformateur een onderhoud gehad, dat ruim twee uren heeft geduurd. In parlementaire kringen houdt men re kening met de mogelijkheid, dat de resul taten van dit nader overleg wellicht van invloed zullen zijn op den verderen gang van de formatiepogingen van dr. H. Colijn. Des avonds heeft dr. H. Colijn te zijnen huize een langdurige bespreking gehad met minister mr. J. A. de Wilde en den heer J. Schouten, voorzitter van de A. R. Twee de -Kamerfractie. Er zijn teekenen, dat waarschijnlijk in de naaste toekomst de politieke situatie zich in groote lijnen duidelijker zal gaan aftee- kenen. „Tel." NOODWEER BOVEN HEVEADORP. Uit Arnhem wordt gemeld: Tijdens een hevig noodweer, dat zich boven Heveadorp ontlastte, zijn gisteren enkele boomen, wel ke aan den hoogen heuvelrand, waarop een der fabrieken der N.V. Vereen igde Rubber fabrieken staat, omgewaaid, waardoor de heuvelrand over een brëedte van pl.m. 10 meter is afgebrokkeld. Tengevolge hiervan raakten de riolee- ring en de waterleiding der fabriek defect, zoodat het werk moest worden stil gelegd. Men heeft den afgeloopen nacht met man en macht doorgewerkt om den afvoer en de waterleiding te herstellen. De fabriek zal morgen weer normaal in bedrijf worden gesteld. De gebouwen hebben geen schade ondervonden. SPOORWEG-BEAMBTE TE HILVERSUM DOOR EEN D-TREIN GEGREPEN Ter hoogte van den spoorweg-overgang Liebergerweg, te Hilversum, is hedenmor gen omstreeks tien minuten over negen de 41-jarige spoorwegbeambte G. J Rijk- se, uit Hilversum, door een passeerende D-trein gegrepen en levensgevaarlijk ver wond. De man was bezig met het schouwen van den spoorweg in verband met de reis van H.M. de Koningin naar Amsterdam. Vermoedelijk heeft de ongelukkige den D-trein niet zien naderen, daar op het zelfde oogenblik een personentrein uit te genovergestelde richting passeerde. Een geneesheer die spoedig ter plaatse was, constateerde een zware verwonding aan het hoofd. In zeer zorgwekkenden toe stand werd R. naar het Diakonessenhuis overgebracht. LIJK OPGEHAALD Uit de Waal onder Weurt bij Nijmegen is heden opgevischt het lijk van een vrouw van naar schatting tusschen de 30 en 40 jaar. De identiteit kon nog niet worden vastgesteld. TELEGRAMMEN LUCHTAANVAL IN BASKENLAND. FRONT IN BISKAJE, 8 Juni. (A.N.P.) Dertig bombardementsvliegtuigen van Franco hebben gisteren den „ijzeren gordel" krachtig onder vuur genomen. Uit lucht foto's blijkt, dat de linkschë stelligen ern stig hebben geleden. Nader wordt gemeld, dat de rechtsche ar tillerie de linksche stellingen en de „ijzeren gordel" tusschen Galdacano en Bilbao ge bombardeerd heeft. Wat later kwam het tot een vuurgevecht in den sector Lezama ten Oosten van Bilbao, doch geen der partijen ging tot den aanval over. In den namiddag ontdekte men, dat de Basken vele loopgra ven hadden aangelegd op de bergen Basa- belotra en Naechevalaca, waarachter de dorpen Larrabueza, Lezana en Zamudio lig gen. De linksche soldaten kwamen .gebruik makende van de ingetreden rust, uit him schuilplaatsen te voorschijn, terwijl aan de andere zijde kinderen in verlaten loopgra ven op geringen afstand van het front „oor logje" speelden. IS HET EINDE VAN DE IJZER-„BOOM" IN ZICHT? BERLIJN, 8 Juni. (A.N.P.) Het heeft er den schijn van, aldus het „Berliner Tage- blatt" in een artikel over de situatie in de ijzerindustrie, alsof zich een wijziging baanbreekt op de internationale ijzermark- ten. Het jongste marktbericht van het tijd schrift „Stahl und Eisen" wees reeds in die richting door te vermelden, dat de toestand op de meeste ijzermarkten tot de gewone verhoudingen begint terug te keeren. Het blad noemt daarvoor de volgende symptomen. De bijslag op de door de in ternationale exportbonden voor plaatijzer vastgestelde noteeringen vertoont deels reeds een teruggang. Een geleidelijke ver mindering van de tot voor kort voortdurend verlengde levertermijnen valt waar te ne men. Wel is er nog geen sprake van dat de verkooper den belanghebbende weer moet naloopen, maar de laatste behoeft niet meer zooals onlangs, bij den leverancier om ge hoor te bedelen. Of hier nu sprake is van seizoeninvloeden of dat men reeds met een werkelijke wijziging in de stemming te doen heeft, loopen de meeningen sterk uit een. De aanzienlijke prijsstijgingen in de laatste maanden hebben over het alge meen haar uitwerking niet gemist en er valt een onmiskenbare samenhang te be speuren met de algemeene zenuwachtige stemming der goederenmarkten en de veel vuldig te constateeren behoefte aan reali satie der speculatie. Op zich zelf heeft de internationale ijzermarkt weinig met de overige grondstoffenmarkten uit te staan en is zij in haar prijsbewegingen ook jaren achtereen tamelijk geïsoleerd gebleven. Juist de laatste weken echter werd steeds weer vernomen, dat de cliëntèle der ijzer exporteurs wijzende op de zwakke houding der goederenmarkten, twijfelden aan de mogelijkheid eener verdere stijging der prijzen voor ijzer en staal. Dergelijke over wegingen hebben in den ijzerhandel onge twijfeld een niet onbelangrijke rol ge speeld. Dit alles verandert echter niets aan het feit, dat de ijzerindustrie op grond van den aanwezigen voorraad bestellingen, ook internationaal bezien, nog langen tijd een groote activiteit zal kunnen vertoonen, ook al loopt het aantal onuitgevoerde orders thans wellicht langzaam terug. Op langen termijn kan men wellicht een veel belang rijker verschijnsel waarnemen in de ont wikkeling der schrootmarkten. Er is een soort internationaal inkoopcartel van de belangrijkste Europeesche verbruikers tot stand gekomen. Voor de staalfabrieken heeft dit gunstig gewerkt en een eind ge maakt aan de prijsopdrijving; men zou dus kunnen zeggen, dat de beweging der schrootmarkten, aangezien zij nog slechts zeer weinig te maken hebben met het oude „markt"-begrip, ook niet meer als con junctuurbarometer der ijzerindustrie be schouwd kunnen worden. Dit zou juist zijn, indien niet de toestand der Amerikaansche schrootmarkten te denken gaf. Reeds sinds April is de vaste stemming op de Ameri kaansche schrootmarkten verdwenen. Zelfs viel soms een sterke onzekerheid waar te nemen, welke wellicht ook verband hield met de zwakkere stemming der goederen markten en de kwesties rondom het goud en de wisselkoersen. Voorloopig echter is de Amerikaansche schrootmarkt juist wegens haar „vrijheid" nog een der belangrijkste barometers en dat deze barometer gedaald is, is iets dat bij de beschouwing der inter nationale ijzermarkten onmogelijk over het hoofd gezien kan worden. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Alida d. van J. Azier en J. v. d. Laan Maria Jacoba d. van P. A. Rijsbergen en P. v. d. Lans Evert z. van C. Rietbergen en J. Sommeling Hillegonda d. van L. D. Barthen en H. M. Hazevoet Hendrika d. van J. W. v. Weeren en G. Paalvast Antje d. van J. Brussee en D. Potters Teunis z. van J. v. d. Tang en P. A. Trouborst Johan na d. van Th. J. v. Leeuwen en J. J. Oost- dam Nicolaas Friedrich z. van J. v. d. Meij en A. S. Bruns Geertruida Petro- nella Maria d. van C. J. Borst en M. M. Warmerdam Cornelia d. van A. v. d. Zwan en J. v. d. Niet Hubertus Maria z. van H. Ropertz en C. M. A. de Kok Martijntje d. van L. C. Knijnenburg en F. v. d. Heuvel Wilhelm Frans z. van E. J. Bakker en A. M. K. Schulte Willem z. van P. C. Huurman en L. J. v. Buij- tene Cornelia Margaretha d. van S. J. Vermeul en S. den Dunne Cornelis Ni colaas z. van C. W. Duijndam en A. W. v. Gijlswijk Rudolph z. van A. Kret en M. J. Arbouw Cornelia Magdalena d. v. A. A. v. d. Elshout en C. H. Verbaan. Ondertrouwd: M. J. de Kruis jm. 27 j. en C. J. Freeke jd. 26 j. Getrouwd: L. A C Zirkzee jm ij M Erz jd Overleden: S. Groeneveld m. 66 j. E. M. v. Kampende Nobel m. 74 j. J. de Jong z. 14 d. J. A. S. Sciaroni wedr. 91 j. NIEUWE 10.000 TONS-KRUISER „BLUECHER" TE WATER GELATEN KIEL, 8 Juni (A.N.P.) In tegenwoor digheid van den opperbevelhebber der Marine, generaal-admiraal Raeder, is van ochtend een nieuwe 10.000 tons-kruiser te water gelaten. De bevelvoerende admiraal van het ma rinestation Oostzee, admiraal Albrecht, deelde mede, dat de zware kruiser „G" den naam „Bluecher" zal dragen. Dit is het derde Duitsche oorlogsschip van dezen naam. De pantserkruiser „Blue cher" werd op 24 Januari 1915 in de zee slag bij Doggersbank zoo ernstig geschon den, dat hij zonk. De admiraal besloot: „Vaar gelukkig. Verkondig overal ter wereld de macht en het aanzien van het Derde Rijk. Wees dap per. Wanneer men ons een oorlog zou wil len opdringen, wees dan het eerst bij den vijand. Strijd gelijk je voorgangers in den geest van Bluecher en God geve je de overwinning". ZWEVENDE VROUWEN. STUTTGART, 8 Juni. (A.N.P.) De zweef- vliegster Eva Schmidt heeft een nieuw we reldrecord zweefvliegen gevestigd met een vlucht over een afstand van 255 K.M. Zij heeft dit traject afgelegd met een ge middelde uursnelheid van ongeveer 50 K.M. Het afstandsrecord stond tot nu toe met 220 K.M. ten name van Hanna Reitsch. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 7 Juni. Groenten veiling. An dijvie 26, Sla ƒ25, Aardbeien 24 88, Snijboonen 2749, Stamboonen 71 86, Tuinboonen 1623, Doperwten 16 26, Peulen 823 per 100 K.G. Postelein 25, Spinazie 310, Tomaten A f 34 id. B 30—38, id C. 26—28, id. CC ƒ18 per 100 K.G. Andijvie 0.801.90, Kom kommers 2.408.40, Bloemkool f 29.70, Salade 0.60—3.20, Rabarber ƒ0.30—1.60 per 100 K.G. Pieterselie 1.60—2.10, Ra dijs 0.60—2.20, Selderie ƒ0.60—2, Uien ƒ0.60—1.30, Peen ƒ3.90—10.90, Rabarber 1.20—5.60 per 100 bos. Vette varkens. 8 Juni. Aanvoer Totaal 199 stuks Zwaar 190. Licht 9, Prijs per KG levend gewicht in centen. Zwaar: 4748 ct. Licht: 46 ct. Handel matig. ROTTERDAM, 8 Juni. Vee. Totaal aanvoer 2946. Paarden 227, Veulen 4, Ma gere runderen 496, Vettere runderen 667, Vette kalveren 179, Graskalveren 49, Nuch tere kalveren 1051, Schapen en lammeren 90, Zuiglammeren 135, Varkns 6, Bokken en geiten 42. Prijzen per K.G. Vette koeien 77, 70, 54—62 ct.; Vette ossen 73, 67, 56— 64 ct.; Stieren 70, 65, 60 ct,; Vette kalve ren 80, 65, 4550 ct.; Schapen 52, 46, 36 ct.; Nuchtere kalveren46, 42, 38 ct.; Slacht- paarden 58, 53, 45 ct. Prijzen per stuk: Schapen 35, 28, 23; Zuiglammeren 16, 13, ƒ9; Nuchtere slachtkalveren ƒ12, 10, 7; Nuchtere fokkalveren S 17, 15, 13; Slachtpaarden 280, 215, 135; Werkpaarden ƒ340, 290, 185; Hitten 160. 130. 80; Stieren f 345, 295, 200; Kalfkoeien 265, 225, 155, Melkkoeien 275, 235, 175; Vare koeien 200, 170, 135; Vaarzen f 135, 145, 110; Pinken 155, 125, 100, Bokken en geiten 14, 10, 6. BODEGRAVEN, 8 Juni. Kaas. Aange voerd 388 partijen Goudsche kaas, alle met rijksmerk, totaal 13.460 stuks wegende 121.140 K.G. Prijs met R.M., le soort f 22 tot f 24: 2e soort f 19 tot f 20. Zwaardere f 25. Handel matig. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM* Londen 8.971/4 Berlijn 72.78 Parijs 8.10S/4 Brussel 30 641,0 Zwitserland 41.54 Kopenhagen 40.07l/o Stockholm 46.271/2 Oslo 45.10 New York l-817/g Praag 6.34l/2

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 3