DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Feestelijke intocht van Prinses en Prins in de Hoofdstad 28ste Jaargang DINSDAG 8 JUNI 1937 No. 8743 Ste £ctd&elie6oii/fcmit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be* betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. De S.D.A.P. J. F. Ankersmit schrijft in de „Sociaal- Democraat": Voor de S. D. A. P. is de uitslag naar uit de boven verstrekte verhoudings- cijfers blijkt betrekkelijk bevredigend, maar een donkere schaduw wordt daarop geworpen door de omstandig heid, dat wij jinds '18, dus nu al twin tig jaren lang, al schommelend, niet meer vooruitgingen. Zelfs het Plan van den Arbeid, waarop wij zoo groote ver- wachtignen bouwden, heeft de stil stand niet wezenlijk kunnen overwin nen. Het is voor een partij, die voor heen zoo onweerstaanbaar groeide, een bedenkelijk teeken. Ziehier de nuchtere werkelijkheid. Wij moeten de werfkracht van de S. D. A. P. niet onderschatten, maar ook niet overschatten. Onderschat hebben wij ze de laatste jaren zeker niet meer. Maar wij moeten zij ook niet overschat ten. Die werfkracht isgedaaldin den laat- sten tijd. En, als wij vragen: waarom, waar door dan kan, naar onze besliste over tuiging, hierop worden geantwoord: na dat sociaal-democraten zijn werkzaam ge worden als burgemeester, wethouder, lid van Ged. Staten, is duidelijk gebleken, dat zij oeconomisch en sociaal niet meer, niet beter doen dan niet-socialistische „de mocraten" op dezelfde plaatsen. Zij doen Einders dan liberalen ja, maar dat kan ook van katholieken worden verklaard. En de kiezers gaan zichzelf antwoord ge ven op de vraag: is er niet een tegen stelling tusschen de propagandistische woorden van de S. D. A. P. en de nuch tere feiten, de daden van socialistische bestuurders en vele dier kiezers zien die'tegenstelling, die er ook werkelijk- is, vóór zich en.... zij voelen zich min of meer bedrogenen. Dat is o.i één der oorzaken van het „be denkelijk teeken", hetwelk in de „Sociaal- Democraat" wordt gesignaleerd. Een andere oorzaak is gelegen in het feit, dat de vermaterialiseering in de partij ve len afstoot. Hierover 'n andere keer meer. De Staten-Generaal geopend In buitengewone zitting De Minister van Binnenlandsche Zaken, mr. J. A. de Wilde, heeft hedenmiddag na mens H. M. de Koningin in buitengewone zitting van de Staten-Generaal, welke in gevolge de Grondwetsherziening wordt ge houden, geopend. Met het gebruikelijke ceremonieel werd de Minister te 12.45 uur ten paleize Noord- einde ontvangen. Bij ontstentenis van den hofmaarschalk, mr. F. F. baron de Smeth, die in verband met het koninklijk bezoek te Amsterdam vertoeft, werd de Minister ontvangen door den Kamerjonker, Ph. J. Graaf van Zuylen van Nyevelt. Een eere-escorte van 30 huzaren was op het voorplein van het paleis opgesteld. Te zeven minuten voor één vertrok de Minis ter van Binnenlandsche Zaken, in ambts- costuum, per galakoets van het paleis naar het Binnenhof, waarbij het eere-escorte voor de helft voor en voor de overige helft achter de koets reed. Op het Binnenhof stond, evenals Zater dag bij de plechtige sluiting van de voor afgegane zitting, ongeveer een tweehon derdtal belangstellenden. Twee inspecteurs van politie, eenige agenten te voet en twee te paard, hadden niet de minste moeite om orde te houden! Precies één uur arriveerde Minister De Wilde in een gala-hofrijtuig met zijn ca- valerie-escorte voor den ingang der Twee de Kamer. Vijftien man militaire politie brachten eerbewijzen. Nadat de Minister het gebouw betreden had, formeerde de cavalerie zich anders dan gewoonlijk in twee gelederen, recht hoekig op de gevels in dezen hoek van het Binnenhof, zoodat een afgesloten ruimte werd verkregen. Een minuut of drie, vier later: een hoorn- militairen worden gecomman deerd om acht te geven; de Minister be treedt de galakoets, hetzelfde ceremonieel van zooeven, weg rijdt de kleurige cortège. De plechtigheid is alweer ten einde. Wei nigen in de straten zien den niet verwach ten stoet. De trek is meer naar Schevenin- gen.... In de vergaderzaal der Tweede Kamer. Tegen half één vulde zich de vergader- lal der Tweede Kamer geleidelijk met de leden van Eerste en Tweede Kamer in haar nieuwe samenstelling, zoodat men hier tal van nieuwe gezichten zag, al .be vond zich daaronder dan ook een aantal oude bekenden, die wij reeds vroeger in het parlement hebben gezien of zelfs ach ter de regeeringstafel, zooals de oud-mi nister Ch. J. I. M. Weiter. In het voorzittersgestoelte had plaats ge nomen de met de leiding dezer vereenigde vergadering belaste voorzitter van de Eer ste Kamer, mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk, geflankeerd door griffier en commies-griffiers van Eerste en Tweede Kamer, allen gestoken in hun goud-bestik ten ambtsuniformen. In uniform waren voorts alleen nog de mannelijke leden der commissie van in- en uitgeleide, bestaande uit mevr. BakkerNort en de heeren prof. Anema, van Dijk, Ter Haar, Tilanus, van Rappard, Goseling en Wendelaar. Alle fracties waren in ruime mate ver tegenwoordigd, ook de nieuwe fractie der nationaal-socialisten. Afwezig waren slechts de communisten. Kort voor één uur verschenen de leden van het demissionaire kabinet die tevens lid van de Kamer zijn, in de vergaderzaal: dr. Colijn, mr. van Schaik, dr. Deckers, jhr. van Lidth de Jeude, prof. Slotemaker de Bruine en mr. Oud. Zij drukten den voor zitter de hand en mengden zich tusschen de overige afgevaardigden. Ook de Ministers, die geen lid van de Kamer zijn, waren aan wezig: jhr. de Graeff, mr. Slingenberg en prof. Gelissen hadden in een der loges plaats genomen. Te één uur precies hamerde de voorzit ter en hield eensklaps het geroezemoes op. Alle leden verhieven zich van him zitplaat sen en binnengeleid door de leden der com missie betrad de Minister van Binnenland sche Zaken, mr. de Wilde, de zaal om na mens de Koningin de buitengewone zitting der Staten-Generaal te openen. Staande hoorden de aanwezigen de rede aan, waarmee de Minister de opening ver richtte. Toespraak van Minister De Wilde. De Koningin heeft mij opgedragen deze buitengewone zitting van de Staten-Gene raal te openen. De wetsontwerpen waarbij verklaard is, dat er grond bestaat de daarin vervatte voorstellen tot verandering in de Grond wet in overweging ie nemen, zijn door de ontbonden Kamers der Staten-Generaal met groote meerderheid aanvaard. Thans rust op Regeering en Staten-Ge neraal de taak in gemeen overleg den aan gevangen arbeid, waartoe de noodige wets ontwerpen u onverwijld zullen bereiken, te voltooien. Hoewel kort, zal ook deze zitting onge twijfeld belangrijk zijn. De Koningin spreekt den wensch uit, dat uw werk, gezegend door den allerhoogste, tot heil van land en volk moge strekken. In naam der Koningin verklaar ik de buitengewone zitting van de Staten-Gene raal te zijn geopend. Met een nijging naar den president, naar de leden ter linker- en ter rechterzijde van de Kamer, welke met een plechtstatige bui ging door de leden werd beantwoord, nam de Minister afscheid van de Kamer, waar na de leden der commissie hem naar bui ten geleidden. Toen de commissieleden in de vergader zaal terugkwamen, sloot baron de Vos van Steenwijk de vereenigde vergadering en was de korte plechtigheid, die nog geen 10 minuten geduurd had, ten einde. De Koningin kwam reeds hedenmorgen aan PROF. AALBERSE ALS TWEEDE KAMERLID BEëEDIGD. De Minister van Staat, prof. mr. P. J. M. Aelberse, is hedenochtend door H. M. de Koningin ten Paleize in Amsterdam als lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal be- eedigd. (Deze beëediging was noodig, omdat de leden der Tweede Kamer in handen van den voorzitter de eed of belofte moeten af leggen, en de voorzitter dan eerst zelf be- eedigd moet zijn). Amsterdam in feesttooi en feestvreugde Een feestelijke sfeer heerschte van morgen in het Centraal Station tegen den tijd, dat de D-trein van 9.58 H.M. de Ko ningin, die hedenmorgen van het Loo was vertrokken, in de hoofdstad zou brengen. AANKOMST VAN DE KONINGIN Zoodra het koninklijke rijtuig, juist voor den ingang der koninklijke wachtka mer, tot stilstand was gekomen, steeg H.M uit, daarbij geholpen door den burgemees ter van Amsterdam, die zich ter begroe ting naar het portier had gespoed. Hare Majesteit was gekleed in een wijnrood complet, met bijpassenden hoed, De autoriteiten hadden zich intusschen in twee rijen voor dén ingang der wacht kamer opgesteld. H.M. de Koningin on derhield zich eenige oogenblikken met ieder van hen. Van het publiek, dat van eenigen afstand deze korte begroeting kon volgen, galmde luide het gejuich, weerkaatst door de stationsoverkapping. Intusschen verkondigden H. M.s. krui ser Gelderland, die aan het steenen hoofd lag gemeerd en telefonisch van de aan komst was in kennis gesteld, met vijf en dertig kanonschoten de aankomst der landsvorstin. Het publiek, dat zich op dit uur reeds bij duizenden langs het Damrak en op den Dam had geposeerd, wist nu, dat spoedig H.M. den koninklijken uitgang zou verlaten. De stoet, waarmee de Koningin naar hedenochtend naar den Dam reed, was kleiner, dan die, welke het prinselijk paar in de hoofdstad zou binnenvoeren. H.M. heeft den uitdrukkelijken wensch gehad, dat op dezen dag de nadruk zou vallen op den triomf alen intocht van het jongè echtpaar, en heeft daarom slechts voor de aankomst van het prinselijk paar het groot ceremonieel voorgeschreven. Na de rijtuigen, waarin de hoofdcom missaris van politie en de burgemeester waren gezeten, volgde terstond de eerste helft van het eere-escorte. In het donker open rijtuig van H.M., met twee paarden van den bok gereden, had naast de Koningin plaats genomen mevr. van Loon, naast het rijtuig reden twee of ficieren der militaire politie, terwijl de tweede helft van het escorte er onmiddel lijk op volgde. Drie rijtuigen met het ge volg van H.M. besloten den stoet. Intusschen legde de Amsterdam- sche bevolking langs den intochts- weg geenszins minder nadruk op de toejuichingen, welke het bij het passeeren van de geliefde lands vrouwe liet hooren. De weg van het Centraal Station, welke stapvoets werd afgelegd, voerde door twee hagen van wuivende en juichende menschen. De zon goot haar licht over de kleurrijke versieringen, die het Damrak in deze dagen tot een via triumphalis hebben her schapen. Stonden bij het Centraal Station en op het Damrak de toeschouwers reeds rijen dik, op den Dam was het ipiddenterrein voor het grootsche bouwwerk van Jacob van Campen geheel volgestroomd met feestgangers van allen rang en allen leef tijd. Verscheidene van de vele honderden hadden rekening gehouden met de kans op een minder goede plaats of op paar denvolk, dat zich voor de afzetting zou opstellen en hadden zich gewapend met een periscoop, een apparaat, dat ook op den bruidsdag in de Residentie zoo veel vuldig en met succes is gebruikt. Voor het paleis stond een eerewacht ge vormd door een afdeeling infanterie van het 7e regiment uit Harderwijk, daarte genover de muziek van het 4e regiment infanterie uit Amersfoort., Tegen kwart voor tien komen langzaam de eerste rijtuigen van den stoet aange rold en zet de muziek het nationale lied, het „Wilhelmus" in, terwijl de eerewacht het geweer presenteert. Op de treden van den paleisgang ver- toonen zich de hofmaarschalk en kamer heer i.b.d., F. F. baron de Smets en de kamerheer i.b.d., C. C. Th. Six, ter ver welkoming van Hare Majesteit. De Koningin richt zich in het rijtuig op en dankt met een buiging en een vrien delijken handgroet voor de hartelijke verwelkominga. Dan stijgt zij uit, begroet met een handdruk de beide ontvangende kamerheeren en gaat het paleis binnen. Het publiek blijft wachten, want nog nimmer is de Koningin in de hoofdstad aangekomen of zij ver toonde zich ook op het balcon. En, der gewoonte getrouw, gaan weinige oogenblikken later de hooge balcondeuren open en verschijnt H.M., die vergezeld was van me vrouw van Loon. Luid gejuich weerklinkt, hetwelk ver dwijnt in de klanken van het „Wilhelmus", dat de militaire kapel opnieuw inzet en dat door het publiek wordt overgenomen. Een krachtig hoera besluit het volks lied. Vriendelijk wuivend en neigend trekt H.M. zich dan terug. Korten tijd later rukken de militairen in. De plechtigheid is afgeloopen. Maar zijn gewonen aanzien krijgt de Dam toch niet. Velen zijn er, die ondanks zon en hitte van geen wijken weten en tot de in komst der koningskinderen blijven wach ten. DE AANKOMST VAN PRINSES EN PRINS. Het is twee uur in den middag. In het Pa leis op den Dam vertoeft H.M. de Konin gin, des morgens met een gewonen D-trein gearriveerd, wachtend op de komst van het jonge Paar, dat Zij presoonlijk op deze historische plaats welkom wil heeten. In het Centraal Station wachten de autori teiten, die straks de Vorstelijke Gasten zul len verwelkomen, op de komst van den extra-trein uit de richting Baarn. Langzaam komt de extra-trein, bestaande uit een salonrijtuig met locomotief, tot stil stand. De autoriteiten begeven zich naar het portier van den wagen, waar, na eenige oogenblikken, glimlachend de Prinses ver schijnt, gevolgd door Prins Bernhard. De Prinses ziet er werkelijk uit als de prinses van het sprookje. Zij is gekleed in een lang olijfgroen gewaad met een cein tuur van goudbrocaat, zeer eenvoudig van lijn, dat sierlijk geplooid tot op de voeten neerhangt. Zij draagt een klein hoedje, dat bezet is met olijfgroene zijden bloempjes en waarvan aan de achterzijde wijduit een kanten voile afhangt. De Prins is gekleed in de ceremonieele tenue van ritmeester der cavalerie. Een bijzondere groet heeft Hare Koninklijke Hoogheid voor de in het 'wit gekleede weesmeisjes die op de plaats, waar zij haar voet op het perron zet, bloempjes op het roode tapijt strooien. Wanneer de Vorstelijke gasten het per ron betreden en de wacht het eerbewijs brengt, rollen over het Y de schoten van h.ms. kruiser Gelderland, welke aan het Steenen Hoofd ligt gemeerd. Drie en dertig VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Een openlijk treffen te Munchen tusschen Katholieken en nationaal-socialisten. (2de blad). Processie van Kevelaer naar Boxmeer door de Gestapo verboden. (2de blad). Amcilia Earhart over den Oceaan. (Luchtv., 2de blad) BINNENLAND. Het Prinselijk Paar deed heden zijn plechtige intocht in Amsterdam. (1ste blad) De buitengewone zitting der Staten-Ge neraal tot herziening der Grondwet heden geopend. (1ste blad). Benoemingen bij de Paters Franciscanen. (Kerkn., 2de blad). Steun aan bloemkweekerijproducten. (2de blad). Meer tuinbouwproducten voor Duitsch- land. (2de blad). Gisteravond is nabij het station Gelder- malsen een personentrein ontspoord zonder ongelukken te veroorzaken. (Gem. Ber., 3de blad). Op verschillende plaatsen van ons land woedde gisteren zwaar weer; te Ambt Har- denberg werd een H. B. S.'er door den blik sem gedood. (Gem. Ber., 3de blad en 1ste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De wedstrijd WestCentraal Europa. (3de blad). Inschrijvingen voor de TT-races te As sen. (3de blad). Raichenbach wint de achtste partij van Springer. (3de blad). maal klinkt de doffe knal van de vuurmon den over het watervlak en verkondigt aan de tienduizenden wachtenden buiten het station dat het groote moment daar is. De Prinses en de Prins schrijden lang zaam langs de eerewacht, die roerloos het geweer presenteert. Dan zet de Marinekapel het Wilhelmus in. Terwijl de aanwezigen eerbiedig de houding aannemen, begeleiden de burgemeester en de stationschef, de heer W. Jongstra, de Vorstelijke gasten naar de wachtkamer. Hier bevinden zich de wethouders en de raadsleden der gemeente en het uitvoe rend comité van het „Huldigingscomité- Amsterdam", dat de leiding heeft gehad bij de voorbereiding van de intochtfeesten. Een dochter van den heer H. L. van Eeghen, biedt dan aan de Prinses een fraaie ruiker aan van witte orchideeën, samen gehouden door een oranje lint. DE AANKOMST VAN H.M. DE KONINGIN IN DE HOOFDSTAD Een overzicht van den Kon. stoet op weg van het Centraal Station naar den Dam.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1