De Spaansche burgeroorlog MAANDAG 7 JUNI 1937 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 Een zomerjurk een bleeke huiskleur, dat past niet bij elkaar. AMILDA-zonnebruincrême doet Uw huiskleur spoedig wijken. Flacon 90 ot. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct DE CONTROLE-DIENST. Het Duitsche antwoord. De Duitsche regeering heeft thans aan Londen haar antwoord doen toekomen op de Britsche voorstellen, die Woensdag avond aan Berlijn-, Parijs en Rome zijn ge daan i.z. de garanties, die geboden kunnen worden voor de veiligheid van de schepen, die deelnemen aan de internationale non- interventie-controle in de Spaansche wa teren. Duitschland aanvaardt de instelling van veiligheidszones voor de aan de controle deelnemende schepen. Het voornaamste bezwaar van Duitsch land betreft het Engelsche voorstel, waar bij het denkbeeld wordt geopperd bij een eventueelen nieuwen aanslag op de veilig heid van de controle-vaartuigen. Een der gelijk plan wordt blijkbaar door Berlijn niet voldoende geacht. Zulk een overleg, aldus redeneert men, kost tijd en verhin dert het geven van een onmiddellijk ant woord op een eventueele agressie. Volgens de Duitsche regeering moet men den com mandant van ieder schip afzonderlijk de bevoegdheid laten, eiken afweermaatregel te treffen, welke hij noodzakelijk acht. Men gaat zelfs nog verder: Berlijn eischt dat de vlootcommandanten, zooals in het geval met de „Deutschland" op eigen ge legenheid represaille-maatregelen kunnen nemen tegen overtreders van het volken recht. Het Italiaansche antwoord. De Nederlandsche regeeringspersdienst meldt, dat op het departement v^n Buiten- landsche Zaken thans een officieele mede- deeling van H. M.'s gezant te Tanger is ont vangen, dat van de Spaansche autoriteiten een officieele verklaring is binnengekomen, dat het s.s. „Sarkani", evenals de beman ning, vrijgelaten zal worden. De datum van vertrek is nog niet bekend. Bij het departement van Buitenlandsche Zaken is eveneens bericht binnengekomen, dat de Spaansche autoriteiten hebben beslo ten, dat de bemanning van het onder Pa- nameesche vlak varende s.s. „Hordena" uit Spanje zal worden uitgewezen. Het ver trek van de bemanning uit Spanje kan bin nenkort tegemoet worden gezien. BINNENLAND KABINETSÖRMATIE NIET OP KORTEN TERMIJN TE WACHTEN. Naar in parlementairen kring volgens het Alg. Hbld verluidt, zouden de bespre kingen, welke tot dusverre door dr. Co- lijn betreffende de kabinetsformatie wor den gevoerd, vooral een informatorisch karakter dragen. Zooals te begrijpen is, loopen de bespre kingen in dit stadium veeleer over prin- cipieele kwesties en over vraagstukken der practische politiek dan over personen, die van het te vormen kabinet deel uit zouden maken. Wat overigens het beheer der verschil lende departementen betreft, schijnt men te overwegen of de samenhang van het geheele economische leven het niet wen- schelijk maakt, dat de portefeuilles van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Visscherij weer tezamen worden gevoegd. Ook acht men het in Haagsche politieke kringen niet zeer waarschijnlijk, dat dr. Colijn in welke combinatie ook, zichzelf met het departement van Koloniën zou blijven belasten. Het feit, dat de formateur tot nog toe slechts de fractieleiders van rechtsche partijen heeft ontvangen, zou volgens on ze zegslieden geenszins beduiden, dat dr. Colijn zich niet op de hoogte stelt van het geen in andere groepen leeft. Het dagelijksch- contact met de minis ters Oud en Van Lidt van Jeude geeft hem daartoe immers volop gelegenheid. In het algemeen huldigt men in Haag sche politieke millieus de opvatting, dat de kabinetsformatie niet op zeer korten termijn te verwachten zal zijn. De formateur zet heden zijn besprekin gen voort. ONTHULLING KONÏNGIN-EMMA- MONUMENT TE BAARN Een neef van Prins Bernhard getrouwd. De „Sunday Express" bevatte het bericht, dat een neef van prins Bernhard, n.l. prins Ernst Leopold van Lippe, Zaterdag te Ber lijn in het huwelijk is getreden met Frau- lein Hertha Wieland, de eigenaresse van een groot modehuis in de Duitsche hoofd stad. Prins Ernst Leopold is de oudste zoon van prins Leopold IV van Lippe en is vijf-en- dertig jaar oud. NIEUWE BURGEMEESTER VAN DORDRECHT De heer J. Bleeker, burgemeester van Opsterland, benoemd Tot burgemeester van Dordrecht is be noemd de heer J. Bleeker, sedert 1929 bur gemeester van Osterland. De heer Bleeker is 51 jaar oud. Hij is geboren te Dokkum en ontving zijn oplei ding tot de ambtelijke loopbaan in zijn ge boorteplaats ter secretarie. Daarna is hij op de secretarie van eenige andere ge meenten werkzaam geweest, o.a. te Steen- wijk, waar hij chef was. Op 26-jarigen leeftijd is hij benoemd tot burgemeester van Rauwerderhem, zoodat hij juist dit jaar zijn zilveren jubileum als burgemeester viert. Voorts stond hij aan het hoofd der gemeente Utingeradeel, waarop Opsterland volgde. Burgemeester Bleeker is de liberale be ginselen toegedaan. Burgemeester-benoeming Bij K. B. van 3 Juni 1937, is met ingang van 15 Juni 1937 benoemd tot burgemees ter der gemeente Rijssen: W. Zeeuw, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeenten Noorde loos, Hoornaar en Hoogblokland is met ingang van 15 Juni 1937 benoemd tot burgemeester der gemeente Nieuwen- hoorn: A. J. van Buuren en tot burge meester der gemeente Brielle: J. A Col- lette. INDEXCIJFERS GROOTHANDELS- PRIJZEN GEDAALD. Voor het eerst sinds depreciatie van den gulden. Voor het eerst sinds de depreciatie van den gulden toonen de door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde in dexcijfers der Nederlandsche groothandels- prijzen een kleine daling. Het algemeene indexcijfer, dat gedurende de maanden na de depreciatie voortdurend een stijging te zien heeft gegeven, toont over Mei een daling van 0,5 pet. ten op zichte van April, terwijl dit cijfer over April nog een stijging te zien gaf van 1.1 pet. vergeleken bij Maart. Het algemeene indexcijfer beliep over Mei 76.7 (basis 1926—1930 100) tegen 77.1 pet. in April. DE BLOEMBOLLENSANEERING. Scherp woord tegen individualisme. Wij lezen in het L.T.B.-blad: De vereeniging welke den aanlokkelij- ken titel voert van „Vereeniging tot Be houd van het Bloembollenvak in Neder land", heeft te Sassenheim een propagan- da-vergadering gehouden. Vooral hetgeen de heer Jac. de Brabander, die blijkens een verslag in Hobaho het leeuwenaan deel van de spreekbeurten voor zijn reke ning nam, naar voren bracht, is de moeite van het naslaan waard, omdat hierin zoo duidelijk te kennen wordt gegeven, dat men aan die zijde slechts kans ziet het bloembollenvak te behouden, indien wij weer teruggevoerd worden naar de ouder- wetsche vrijheid; een vrijheid die niet al leen ons, maar de geheele wereld ge bracht heeft in den toestand, die nog steeds wordt aangeduid als de crisis, maar die een noodzakelijk gevolg is van deze, in bandeloosheid ontaarde vrijheid. Weer terug naar het ten top gevoerde individu alisme. Ja, inderdaad terug, achteruit. Niet vooruit, medewerken tot verbetering wil men, maar terug, alsof er eigenlijk niets gebeurd is, alsof alle ellende en na righeid maar op rekening van een toeval lige omstandigheid te schuiven valt en de eigenlijke oorzaak niet te zoeken is in den vorm, dien men aan het productie-sy steem gegeven heeft, waarbij alleen nog maar het recht van den sterkste geldt en vanuit alle werkplaatsen, fabrieken en kantoren dagelijks de koude, hartelooze vraag opklinkt: Ben ik mijns broeders hoeder? Waarbij er niet aan gedacht wordt, ook den ander een plaatsje onder de zon te gunnen, laat staan dit voor hem in te ruimen. Wat de heer de Brabander in dit opzicht over het streven naar verbetering durft te zeggen, is verbijsterend. De ernstige pogingen, welke in het werk worden ge steld, weet hij niet beter te waardeeren dan door een gedeelte van het vooront werp Landbouw-ordeningswet voor te le zen, om daarmede „den algemeenen lach lust op te wekken" en „de gelegenheid te bieden tot het maken van geestige opmer kingen". En om te demonstreeren, hoe goed hij op de hoogte is, verklaarde deze spreker even te voren, dat de heele land- bouw-ordening import uit Sovjet-Rus- land is, waarna dan nog het vernietigend oordeel volgt: dat alles is prutswerk. Juist de heer de Brabander kon en moest beter weten. Nooit gehoord van de Encycliek Quadra gesimo Anno"? Waarschijnlijk wel, maar vermoedelijk nooit gelezen en bestudeerd. Anders wist hij, dat de weg, welken Paus Pius XI aanwees om uit den chaos te geraken, waarin het liberale In dividualisme de wereld gestort heeft, ten grondslag ligt aan dit ontwerp. Dat het juist de hooge beginselen van naastenlief de en sociale rechtvaardigheid zijn, welke deze pogingen om tot verbetering te ko men, geïnspireerd hebben. Men behoeft het werkelijk niet met alle onderdeelen van dit ontwerp eens te zijn, ook niet met de wijze, waarop de uitvoering gedacht wordt. Maar het zou toch van eenige breedheid van opvatting getuigd hebben, indien de spreker waardeering had weten te betoonen voor het in deze publicatie tot uiting komende streven naar samen werking, waardoor aan het bedrijfsleven de gelegenheid gegeven wordt te voren zoowel critiek als wenschen kenbaar te maken. Dat de spreker hiertegenover slechts bespotting en minachting weet te stellen, pleit niet voor hem. HEFFING OP BOTER. De heffing op boter is voor de week van 6 tot en met 12 Juni 1937, behoudens tus- schentijdsche wijziging, wederom vastge steld op 70 ets. per k.g. T VOLGEN VAN ONDERWIJS. Gelegenheid voor jeugdige personen, die arbeid verrichten. De Hooge Raad van Arbeid heeft een rapport het licht doen zien in zake de toe passing van artikel 12 der Arbeidswet en daarmee samenhangende punten. Bij schrijven van 2 Juli 1934 dienden de heeren E. Kupers en zes andere leden van den raad een voorstel in bij den voorzit ter van den raad, ten einde .te komen tot ruimere toepassing c.q. wijziging van arti kel 12 der Arbeidswet. Genoemde bepaling heeft betrekking op de verplichting van den werkgever om jeugdige personen, die in zijn onderneming arbeid verrichten, op een namens hen gedaan verzoek, in de ge legenheid te stellen gedurende hoogstens 8 uur per week de lessen te volgen in inrich tingen van godsdienst-, voortgezet-, herha- lings- en vakonderwijs. De raad heeft thans eenstemmig in eeni ge punten de hoofdlijnen van zijn beschou wing samengevat: Van gebrek aan medewerking der werk gevers kan niet gesproken worden; wel doen zich bezwaren van bedrijfstechnischen aard voor, terwijl vooral de hoogere kosten aan uitgebreider toepassing in den weg kunnen staan. Gelegenheid tot het volgen van vakon derwijs, is, gelet op de tegenwoordige be hoefte, in voldoende mate aanwezig. Verplicht aanvullend vakonderwijs is al leen reeds wegens de lage gemiddelde leer- capaciteit ongewenscht Verbindendverklaring van bedrijfsgewij ze getroffen regelingen zal in bepaalde ge vallen nuttig kunnen werken. Oprichting van nieuwe aanvullende vak cursussen met rijkssteun verdient aanbeve ling, waarbij zooveel mogelijk de bestaan de vakscholen zullen moeten worden inge schakeld. RUZIE IN DE N. S. B. Ds. van Duyl zou hebben bedankt. Van vele kanten ontvangen wij, aldus schrijft de „Cetum" van gisteravond allerlei niet te controleeren berichten over de N. S. B.-ruzies. Wij hebben daaraan geen aan dacht gegeven. Doch heden ontvingen wij een mededeeling, die uit kringen komt, die rechtstreeks met het „Mussertsche „hoofd kwartier" in verbinding staan en aan de waarheid waarvan wij niet behoeven te twijfelen, temeer omdat de berichten tege lijk van verschillende kanten kwamen. Ten eerste is er een hevige onderlinge ruzie onder de N. S. B.-functionarissen in Amsterdam, van wie de meerderheid het besluit van Mussert om niet naar de Ka mer te gaan, afkeurt. Voorts bestaat er in Amsterdam ontstemming jegens Van Geel kerken en Koster, wier propaganda-metho- den men critiseert. Critiek kan in de N. S. B. niet worden getolereerd zoodat dan ook reeds de „strengste maatregelen" te gen de crititci zijn aangekondigd. Ten tweede heeft zich j.l. Donderdag in Utrecht een drama afgespeeld tusschen den heer Mussert en ds. van Duyl. Laatstge noemde heeft zich daarbij zoo opgewonden, dat hij als lid van de N. S. B. heeft be dankt. De heer v. Duyl is niet aan een kerk verbonden. Hij geniet gastvrijheid bij den N.S.B.'er dr. KI. in de Brigittenstraat te Utrecht, en is overigens door allerlei nau we banden aan N. S. B.-instellingen verbon den. Of hij dus zijn bedanken zal kunnen handhaven, staat, zoo verzekerde men ons, nog te bezien. Ook uit talrijke andere plaatsen komen berichten over ruzies onder de N. S. B.'ers. De ontevredenheid uit zich in een da- gelijksch groeid aantal menschen, die gelijk de befaamde ratten, het zinkende schip verlaten. DE DUITSCHE OVERHEID EN DE N.S.B. „Slechts matige waardeering". We lezen in de „N.R.Ct.": „Wij hebben onpartijdigheidshalve de tegenspraak gegeven van het Nat. Dag blad (na.) met betrekking tot een ver haal van De (a.r.) Rotterdammer over het nichtje in Duitschland, dat in Utrecht bij familie wilde gaan logeeren. Die tegen spraak zag er geheel uit als het resultaat van een onderzoek door het Nat. Dagblad zelf: „wij" belden heden de hoofdredactie van De (a.r.) Rotterdammer op; „wij" wezen den hoofdinspecteur van politie er op; gelooft „ons"; en meer van die zinnen, die het deden voorkomen, alsof hier de redactie van het Nat. Dgbl. zelf aan het woord was. Intusschen blijkt uit een vóór die tegen spraak van het Nat. Dgbl. verspreid com muniqué van het zeer pro-nazi gezinde z.g.n. „Nederlandsche Perskantoor" te Berlijn welks berichten niet- altijd door juistheid plegen uit te munten, dat uitge zonderd een niet ter zake doende passage over de buitenlandsche betrekkingen van Duitschland, die tegenspraak van dat perskantoor en niet van het Nat. Dgbl. afkomstig is. Zonderlinge journalistieke methode! i Die „wij" 's, dat „ons", waren dus geko- I men uit de pen van het perskantoor en I niet uit die van het Nat. Dgbl. Maar be- I halve dat genoemd blad er een passage I over de buitenlandsche betrekkingen van Duitschland in had gevoegd, heeft het er Iook een passage uitgelaten. Na de twee eerste argumenten, welke werden aangevoerd om de onwaarheid van het bericht van De (a.r.) Rotterdam- Officieele Crisispublicaties PRIJZEN VARKENS BESTEMD VOOR BACONBEREIDING. De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat de prijzen voor de met ingang van Maandag 7 Juni 1937 aan haar te leveren varkens, bestemd voor bacon- bereiding, verhoogd zijn met 2 cent per kg geslacht gewicht. Deze prijzen zijn tot wederopzegging als volgt: Prijs per kg. geslacht gewicht in centen. Kwaliteit beneden Van Van Van Van Van 50 54 58 67 67 50 kg tot tot tot tot tot 53 57 66 75 85 IA naar 63 66 68 66 64 IB IIA kwali- 61 64 66 64 62 IC IIB IIIA teit 59 62 64 62 60 IIC IIIB max. 57 60 62 60 58 IIIC 52 55 58 60 56 65 CC cent 53 56 58 50 54 Onder geslacht gewicht wordt verstaan het koud gewicht verminderd met 2%. De voorwaarden, waaronder de varkens geleverd moeten worden, zooals zij het laatst zijn vermeld in de publicatie dd 24 Apdil j.l., zijn ongewijzigd gebleven. ber te betoogen, kwam in het communi qué van het Ned. Perskantoor te Berlijn nqg een derde argument voor, dat het Nat. Dgbl. voor zijn lezers wilde verzwij gen en daarom had geschrapt. Het luidde: „Ten derde heeft men in Duitschland voor de N.S.B. slechts matige waardee ring. Voor vele nationaal-socialisten is dr. Colijn de ware leider van Nederland. On ze minister-president valt nu eenmaal bij vele Duitschers in den smaak, niet het minst wegens zijn grooten persoonlijken moed in zijn krijgmanstijd. In de Duitsche pers, ook in de Völkische Beobachter, kwam dit herhaaldelijk tot uiting. Deze week bevatte de Kölnische Zeitung weer een zeer geestdriftig artikel over dr. Co lijn." Dit mochten de lezers van het Nat. Dgbl. niet weten." DE NIEUWE TRANSFER OVEREENKOMST MET DUITSCHLAND. De Regeeringspersdienst meldt: Omtrent de nieuwe transferovereenkomst met Duitschland voor het jaar, loopende van 1 Juli 1937 tot en met 30 Juni 1938, welke op 1 Juni j.l. te 's-Gravenhage werd onderteekend wordt van officieele zijde het volgende medegedeeld: Het in guldens uit te betalen gedeelte blijft ongewijzigd. Om deze uitbetalingen te kunnen voortzetten zal het wederom noodzakelijk zijn, evenals zulks bij vorige regelingen het geval is geweest, bepaalde vorderingen geheel of gedeeltelijk van de regeling uit te sluiten. Indien de beschikbare gelden niet toerei kend blijken, zal voorts op dividenden, wel ke voor het eerst sinds den aanvang van het Duitsch transfermoratorium (1 Juli 1933) gedeclareerd worden, de uitbetaling in guldens verminderd worden of achter wege blijven. De eventueel dientengevolge niet overgemaakte bedragen zullen de rechthebbenden evenwel in dat geval bin nen Duitschland voor daarvoor in aanmer king komende doeleinden kunnen gebrui ken. Ook ten opzichte van het gedeelte, dat boven het in guldens te betalen gedeelte tot dusverre in Hollandsche A en/of toon- derchèques B werd uitgekeerd, is de rege ling niet gewijzigd. De gebruiksmogelijkheden van aan rechtspersonen toebehoorende Holland mark A zijn eenigszins uitgebreid, in dien zin, dat zij ook voor andere dan zakenrei zen kunnen worden gebruikt en wel door de firmanten, bestuurderen en commis sarissen dezer rechtspersonen en hunne fa milieleden. Maatregelen zijn genomen teneinde het tijdsverloop te verkorten, gelegen tus schen den dag van storting van de onder de regeling vallende kapitaalopbrengsten en de uitbetaling van het guldensgedeelte. Bo-. vendien is een regeling getroffen, waar door de beschikbaarstelling van Holland mark A en toonderchèques B, voor zoo ver betreft vorderingen die effecten, in het algemeen op of althans zeer kort na den vervalgdag, zal kunnen geschieden. Het voor alle vorderingen met een no minale waarde vastgestelde maximum van 5 1/2 pet. 'sjaars zal voortaan eveneens voor de Dawes-obligatiën gelden. Ten overvloede zij nog opgemerkt, dat evenals onder de vroegere transferover eenkomsten geen enkele Nederlandsche schuldeischer verplicht is van de voor hem in die overeenkomst bedongen voordeelen gebruik te maken, indien hij de daaraan eveneens verbonden nadeelen te groot acht. In dat geval blijven zijn rechten tegen over zijn Duitsche schuldenaren geheel onverkort en valt hij onder de Duitsche wettelijke bepalingen, waarop het trans fermoratorium berust. De Katholieke Democratische Partij blijft voortbestaan. In een op Zaterdag 5 Juni te Utrecht gehouden vergadering van het partijbe stuur van de Katholieke Democratische Partij, heeft het partijbestuur overeen komstig den wensch van de meeste af delingen. besloten, het werk van de partij in de komende jaren voort te zetten. Binnenkort zal de partij in Amersfoort een buitengewoon congres beleggen. Menschen, die zóóveel haast flfo hebben, dat hun de tijd ontbreekt om veilig te rijden, krijgen vaak maanden cadeau in hospitaal of huis van bewaring De Italiaansche minister van buitenland sche zaken, graaf Ciano, heeft gisteren den Britschen ambassadeur het Italiaansche antwoord overhandigd op de Britsche voor stellen tlalië aanvaardt in beginsel de bei de eerste punten, n.l. de hervatting van de samenwerking in de niefcinmenging en de uitbreiding van het systeem der veilig heidszones in de Spaansche wateren, maar maakt reserves ten aanzien van het derde punt betreffenre onmiddellijke bespreking tusschen de vier mogendheden in geval van een aanval op een harer en betwijfelt of dit punt ten uitvoer zou kunnen worden ge legd. Ciano zou er nog aan toegevoegd heb ben, dat dit punt moet worden versterkt, aangezien de tegenwoordige vorm te zwak is om doeltreffend te zijn en Italië van mee ning is, dat de oorlogsschepen het recht zouden moeten hebben onmiddellijk han delend op te treden in geval van een aan val. De „Deutschland" neemt stoffelijk overschot van 27ste slachtoffer aan boord. De „Deutschland" is gisteren van Cadiz te Gibraltar aangekomen. Het stoffelijk overschot van het zeven en twintigste slachtoffer der bombardeering, dat inmid dels overleden is, werd aan boord genomen, terwijl maatregelen genomen worden om de zes en twintig andere lijken op te gra ven, teneinde ze naar Duitschland over te brengen, waar zij definitief ter aarde zullen worden besteld. Uit over het algemeen betrouwbare bron wordt vernomen, dat, toen de „Deutsch land" in Cadiz lag, zich daar eveneens vijf Duitsche torpedojagers en vier onder zeeërs bevonden. DE STRIJD OM DEN LEMONA-BERG. In het Westen van Asturië hebben de regeeringstroepen de hoogten van Cordel de Trentina aangevallen in de rechtschen verdreven van den Cabritosberg. In het Baskenland wilden de troepen van Franco den Lemonaberg hernemen. De stellingen van de regeering werden door vliegtuigen en artillerie bestookt, waarna de vechtwagens in actie kwamen. De Bas- ken wisten hun stellingen te handhaven en de strijd om den berg duurt nog voort. AARTSHERTOG OTTO VAN HABSBURG IN SPANJE. Bevestigd wordt, dat aartshertog Otto van Habsburg zich in het door de recht schen bezette deel van Spanje bevindt se dert verscheidene dagen. Hij reist incog nito. Ook ex-keizerin Zita is naar Spanje gekomen, doch weer vetrokken. De aarts hertog heeft dagelijks een bezoek gebracht aan zijn oom, Gaetan de Bourbon Parma, die kortelings aan het Baskische front ge wond is en in een ziekenhuis te San Igna- cio verpleegd wordt. Ook heeft de aartsher tog een bezoek gébracht aan de haven Le- queito waar hij een deel van zijn kindsch- heid heeft doorgebracht. „SARKANT'-SCHIP EN BEMANNING WORDEN VRIJGELATEN. Op een rustig plekje, dicht bij den groo ten weg naar Soestdijk, waar het verkeer van allen dag voortraast, en waarlangs ook zij zoo dikwijls in haar rijtuig is gegaan, heeft Baarn het monument geplaatst dat bij het nageslacht de herinnering moet le vendig houden aan Koningin Emma, de nobele vrouw, die zulk een groote plaats in aller harten heeft ingenomen. Het monument, dat ontworpen en ver vaardigd is door den Amsterdamschen beeldhouwer G. J. v. d. Veen, stelt voor de op een kolom staande figuur van Ko ningin Emma, leunende op haar parasol. De voorzijde van het monument heeft rechts van de figuur der Koningin, een verbreeding van doffe mozaiek, waarop een vrouwenfiguur is uitgebeeld, die de bandelieren der wapens van Koningin Em ma en de gemeente Baarn in een stren gelt, aldus symbolisch voorstellende de verbintenis van Baarn met haar hooge ambachts vrouwe. De geheele omgeving van de Koningin- Emma-brug was zwart van de menschen, toen Zaterdag te 16.30 de hofauto's nader den. Eerst arriveerde het prinselijk paar met gevolg, bestaande uit een hofdame en jhr. Roëll. De Prinses was gekleed in een witte japon met roode bloemen en witten hoed, de Prins was in civiel.'Even later reed de koninklijke auto voor het balda kijn, waarin gezeten waren H.M. de Ko ningin, en de vorstin van Erbach, een nicht van H.M. Zoodra de vorstelijke familie en het ge volg hadden plaats genomen, sprak dr. Astro, voorzitter van het comité, een rede uit, waarna hij Prinses Juiana en Prins Bernhard verzocht tot de onthulling te willen overgaan. Het prinselijk paar begaf zich hierna over het grasveld, dat zich voor het balda kijn uitstrekte, naar het monument. Een dochtertje van een der comité-leden, bood de Prinses en den Prins een schaar aan en hiermede knipte het vorstelijk paar een koord door, zoodat het gordijn wegviel. De Baarnsche harmonie „Crescendo" liet op dit oogenblik het „Dankt, dankt nu allen God", hooren. Het prinselijk paar, gevolgd door H.M. de Koningin en de vorstin van Erbach, bezichtigden daarna het monument van alle zijden. H.M. legde daarbij een bouquet blauwe irissen aan den voet van het mo nument. welk voorbeeld door 't prinselijk paar gevolgd werd met een bouquet an jers. De burgemeester van Baarn legde namens de gemeente een krans aan den voet van het monument. Nadat H.M. zich nog enkele oogenblik- ken onderhouden had met den directeur de Baarnsche harmonie, den heer Henk van Dapperen, begaf het gezelschap zich weder naar het baldakijn, waar de burge meester van Baarn, met enkele van groote waardeering en dankbaarheid getuigende woorden het monument namens de ge meente Baarn aanvaardde. Daarop begon het défilé der Baarnsche vereenigingen met haar vaandels langs het monument, waar talrijke bloemstuk ken werden neergelegd.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9