STADS NIEUWS MAANDAG 7 JUNI 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER WEINIG VERANDERING. DE BILT SEINT: Zwakke tot matige, ver anderlij" ke wind, later uit Zuidelijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen behoudens kans op onweer, aanvankelijk weinig ver andering in temperatuur. Hoogste barometerst.: 771.1 te Memel. Laagste barometerst.: 749.5 te Vestmanoer. Het hoogedrukgebied, waarvan de kern Zaterdag over Midden-Europa lag, trok Noord-Oostwaarts en nam in beteekenis toe. De kern ligt thans met standen boven 770 m.m. over de Randstaten. De Oceaan depressie trok Noord-Oostwaarts, zoodat in Noord-Scandinavië de luchtdruk be langrijk gedaald is. Een nieuwe depressie ligt thans weer bezuiden IJsland. In Noord- Scandinavië waaien krachtige Westelijke winden met zwaar bewolkte lucht en plaat selijk regen. Overigens is de wind in Scan dinavië meest zwak uit Zuidelijke richtin gen met plaatselijk regen en zwaar be wolkte lucht langs de Noorsche kust en helder weer meer naar het Oosten. Op de Britsche Eilanden waait het matig uit Zuid-West met gedeeltelijk bewolkte luch.t In het overige waarnemingsgebied is de wind meest zwak tot matig uit Zuidelijke richtingen met helder tot licht bewolkte lucht, in Frankrijk is de bewolking zwaar der. Met uitzondering van IJsland en plaat selijk in Noord-Scandinavië is de tempera tuur in het geheele waarnemingsgebied boven normaal. De grootste afwijking be droeg hedenmorgen 10 graden Celsius te Den Helder. Voor onze omgeving mag ver wacht worden, dat de wind voorloopig nog zwak veranderlijk zal blijven en later wel licht zal toenemen uit Zuidelijke richtin gen. Verwacht wordt voorts afwisselende bewolking en droog warm weer, behou dens toenemende kans op onweer. LUCHTTEMPERATUUR. 25 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Maandagnamiddag 9.47 uur tot Dinsdagmorgen 4.10 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Dinsdag 8 Juni voorm. 2.38 uur en nam. 3.07 uur. WATERTEMPERATUUR. .Poelmeer 21 gr. C. De Zijl 20 gr. C. RECHTZAKEN KANTONGERECHT TE LEIDEN. Voor den plaatsvervangend kanton rechter Mr. E. S. Cosman, werden een groot aantal overtredingen behandeld. Een wielrijder, die zijn kalmte verloor. De heer W. een inwoner van Wasse naar, reed met zijn auto op den grooten Rijksweg te Sassenheim met een snelheid van circa 90 K.M. des avonds om elf uur huiswaarts. Gevoerd werd de groote ver lichting, welke haar lichtbundels ver naar voren wierp. Uit de tegenovergestelde richting naderde op het rijwielpad, een inwoner van Sassenheim, D. K. die als verdachte terecht moest staan. Verdachte had hinder van de verblindende verlich ting, zoodat hij tegen den berm was op gereden en ten val gekomen, althans vol gens' zijn eigen verdediging. Als een soort weerwraak had hij ijlings een hand steenen en zand opgenomen en deze met vaardige hand naar de auto ge slingerd, alwaar deze plotselinge steen regen niet werd geaccepteerd, zoodat pro cesverbaal was gevolgd. Na beide par tijen aan het woord gelaten te hebben, waarbij verschillende bijkomstigheden naar voren werden gebracht, achtte de ambtenaar het ten laste gelegde bewezen en bovendien zeer onbehoorlijk en onge past, om zich zelf op zulk een manier recht te verschaffen. Gevaarlijk zijn zul ke methoden ook nog, waardoor de groot ste ongelukken zouden kunnen gebeuren. Eisch 10 subs. 5 dagen. Uitspraak f 5 subs. 2 dagen. Een gebouw of geen gebouw? Mej. E. A. G. te Warmond heeft na bij haar huis een soort bergplaats voor booten gemaakt door in het water eenige binten te leggen, op deze binten eenige palen bevestigd terwijl op deze loodrecht staande palen een schuin dak was gefa briceerd alles uitneembaar en niet nagel vast. Wanden ontbraken aan dit bouwsel. De gemeente Warmond had verzocht om deze zaak of kwestie openbaar te behan delen en geen schikking méft" verdachte te willen treffen. De ambtenaar vond alles bij elkaar ge- nomep, dat er hier niet van een bouw werk in den zin van de verordening kan len gesproken. Het is alleen een soort ~t rust op palen zonder wanden en aar is. Na afloop van het seizoen weer uiteengenomen worden, dit geen bouwwerk noemen en PASTOOR G. MUDDE. Door Z. H. Exc. den Bisschop van Haar lem is benoemd tot Pastoor te Wieringen de Weleerw. Heer G. Mudde, Kapelaan aan de §t. Petruskerlj alhier. Sinds 1933 is de Kapelaan Mudde aan de St. Petruskerk verbonden geweest en door deze jaren liep juist de lijdensweg der St. Petrusparochie, die door den brand van haar kerk werd beroofd. Langen tijd moest toen in de kleine bijkerk van den H. Lodewijk het parochieele leven worden geconcentreerd. Al die maanden heeft Kapelaan Mudde met waarlij ke priestertij ke ijver ervoor gewaakt, dat het geestelijk leven der pa rochianen daardoor geen schade zou lij den. Juist in dien moeilijken tijd heeft nog meer dan anders gestreefd naar een nau wer contact tusschen geestelijkheid en parochie. Kapelaan Mudde was directeur der da- mes- en jongedamescongregatie en gees telijk adviseur van verschillende vereeni- gingen en ook in deze functies, die hij met nauwgezette plichtsbetrachting waarnam, uitte zich zijn apostolische ijver. Voor de katholieken van Wieringen. waar hij pastoor A. de Wildt gaat opvol gen, is deze benoeming van pastoor Mud de een gelukwensch waard. De parochie Wieringen omvat het ge bied van het vroegere eiland Wieringen. Daarbij komt nog de bediening van de bij kerk te Den Oever. De parochie behoort tot het Dekenaat Schagen en telt 450 ka tholieken. ZILVEREN KLOOSTERJUBILEUM IN HET ST. LIDWINAGESTICHT. In het St. Lidwinagësticht werd gister middag om vier uur ter gelegenheid van het zilveren kloosterfeest der Eerw. Moe der Adjuta, welk feest reeds een week te voren officieel was gevierd, een feestelijke bijeenkomst gehouden voor genoodigden, le den van het St. Lidwinafonds en andere weldoeners. Door de meisjes van het ge sticht werd een aardig programma uitge voerd, dat door de eerw. Zusters zoo was samengesteld, dat alle meisjes aan de hul de van de eerw. Moeder konden medewer ken. Dit programma bevatte o.a. een tooneel- stukje: Het Zilveren Raadsel, waarin op aardige wijze door acht der medespelende engeltjes aan de eerw. Moeder hulde werd gebracht. Voorts een reidans bij de versie ring van de Meiboom, welke met de vele linten een aardig en kleurig effect te zien gaf. Vervolgens zongen de meisjes een „Bloemencantate", waarna nog een reidans en een grappig tooneelstukje, ,,'t Hoedje, dat haar paste", volgde. Ook het college van regenten woonde dezen feestelijken middag bij. ONTWIKKELINGSCLUB „PETRUS CANISIUS" De excursie naar Lilliputter-stad is ver plaatst van Dinsdag- naar Woensdag avond. Samenkomen om 9 uur aan het Schutersveld. Alleen voor de leden wordt de prijs gehalveerd. Ook andere Gezellen kunnen zich aansluiten. MAATSCHAPPIJ DER NEDERL. LETTERKUNDE Benoeming voorgesteld van drie Eereleden Op Woensdag 16 Juni houdt de Maat schappij der Nederlandsche letterkunde haar jaarlijksche vergadering in het ge bouw van de maatschappij tot Nut van het Algemeen alhier. De vergadering stond in- der voorzitterschap van den heer dr. G. G. Koeke. De agenda bevat o.m. de stemming over de toekenning van den jaarlijks uitgeloof den prijs van aanmoediging, den „C. W. van der Hoogt-prijs". Tevens zal worden bekend gemaakt, welk werk met den twee- iaarlijkschen dr. Wynaendts-Frackenprijs wordt bekroond. Aan de vergadering zal voorts worden voorgelegd een voorstel van het bestuur om tot eereleden te benoemen dr. A. Beets, dr. L. Knappert en dr. J. W. Muller. Anton van Duinkerken zal een voor dracht houden over „waarde en beginselen der aesthetische literatuurcritiek". Op Dinsdag 15 Juni zal de commissie voor geschied- en oudheidkunde van de maatschappij een voor ale leden toeganke lijke bijeenkomst houden in het gebouw van de Maatschappij tot Nut van het Alge meen, waar dr. L. Brummel, conservator van de Kon. bibliotheek te 's Gravenhage, zal spreken over: „bibliotheekgeschiedenis: ideaal en werkelijkheid". vroeg daarom ontslag van rechtsvervol ging. De plaatsvervangend kantonrechter zal in deze voor belanghebbende belangrijke kwestie over 14 dagen schriftelijk vonnis wijzen. Verder werd nog veroordeeld, behalve een aantal wielrijders, die zonder licht, bel en andere voorgeschreven instrumenten hadden gereden, J. S. te R ij n s b j r g. Deze verdachte had van eenige woningen waarvan van gemeentewege borden waren aangebracht die den volke kond deden dat deze „villa's" waren afgekeurd als woning, met een onbewogen gezicht de borden weer verwijderd omdat hij de andere dag familie uit den Haag over Kreeg en omdat hij bovendien in zijn zaak werd benadeeld, al thans volgens zijn eigen verdediging. Daar de borden nu weer waren aangebracht en verder met rust worden ge laten, was de eisch 3 subs. 1 dag. Uit spraak conform. De IVi eer-Werk-Actie EEN INZET, WELKE DE AANDACHT TROK Het gebeurt niet vaak, dat de eerste magistraat eener gemeente zich met een proclamatie tot de burgerij wendt. Wij moeten daarvoor in de herinnering terug gaan tot de eerste dagen van Augustus 1914, toen op de gemeentelijke aanplakzui len het mobilisatiebesluit werd aangesla gen en de menschen zich daarvoor in dichte drommen verdrongen. Er is inderdaad een zekere analogie tus schen 't mobilisatiebevel van 1914 en den oproep ten bate der Meer-Werk-Actie van 1937. Evenals 23 paar geleden wordt ook nu de burgerij in het geweer geroepen, ditmaal ter bestrijding van de afschuwelijke werk loosheid, die in het afgeloopen jaren reeds zoovele slachtoffers maakte. Ook nu is het zaak om de handen ineen te slaan en ge zamenlijk den geesel der werkloosheid uit te bannen. Daarvoor is echter aller medewerking •noodig en het leek ons derhalve goed ge zien, dat aan den inzet dezer actie op zoo breed mogelijke basis bekendheid werd ge- even. De burgemeester hield tot tweemaal toe een korte rede voor de microfoon van het Gemeentelijk Radiodistributienet en in de middaguren verscheen zijn proclamatie niet alleen op de gemeentelijke aanplak zuilen maar ook de transformatorhui zen der Sted. Lichtfabrieken en in ver kleind formaat voor circa 150 Leidsche win kelramen. Daarenboven werd op ruime schaal een raambiljet verspreid, voorstel lende het embleem der actie, vervaardigd naar een ontwerp van ir. D. L. Landman en voorstellende een sleutel, welke het perspectief opent op meer werk, gesymbo liseerd in een aantal rookende schoorstee- nen. In overeenstemming daarmede ver meldt het kleurige affiche de spreuken: „Laat de schoorsteenen meer rooken" en „Leiden's ontzet uit de crisis". Een repro ductie van dit biljet vindt men hieronder. Een reclame-auto met pakkende op schriften reed bovendien door de stad en bracht afwisselend opgewekte muzieK en des burgemeesters toespraak ten gehoore. En wie tenslotte overdag nog niets van den inzet der actie mocht hebben bemerkt en 's avonds in de bioscooptheater ont spanning kwam zoeken, zag op het witte doek een lantaarnplaatje van het raam- bljet geprojecteerd. In het belang van het welslagen dezer actie, welke inhaerent is aan het belang van de gansche burgerij, hopen wij dat velen door hun daadwerkelijke medewerking zullen toonen zich hun burgerplichten bewust te zijn. Secretaris van het werk-comité is mr. N. J. Rowaan, Gemeentehuis, Ra penburg. Wie onderhouds- of vernieuwings- w^rken moet laten uitvoeren, hij doe het nu!!! AUTO UITGEBRAND. Zeven inzittenden ongedeerd. Zaterdagmiddag te half vijf is op den Morschweg ter hoogte van de De Weth- straat alhier een auto, bestuurd door J. C. E. R., 29-jarig chauffeur uit Den Haag uit gebrand. Toen onder het dash-board een vlammetje ontdekt werd, achtte de chauf feur he raadzamer zijn zes passagiers uit te doen stappen, waaraan natuurlijk ge volg werd gegeven. Nauwelijks had men den wagen verlaten of de auto vloog in brand. Hét vuur woedde zoo hevig, dat de brandweer in een minimum van tijd door vijf verschillende personen gealarmeerd werd. Met een motorspuit was de politie- brandweer spoedig ter plaatse en met een straal op de waterleiding slaagde men erin het vuur te blusschen. Dë auto is gedeelte lijk uitgebrand. De motor bleef onbescha digd. Vóór het ongeval had de auto al eenige haperingen vertoond en was toen nagezien. Vermoedelijk is er een lek in de benzine leiding geweest. Pinda-Chinees bestolen. Gisteravond te half negen kwam de 49- jarige Pinda-Chinees Hu Tsung Li, die in den Leidschen Hout had liggen te slapen, tot de ontdekking, dat men hem zijn porte- monnaie met 18 had weten te ontfutselen. Een duur slaapje! COMMISSIE VAN SAMENWERKING VOOR BIJZONDERE NOODEN. Officieel opgericht. Dezer dagen is voor notaris mr. H. M. A. Coebergh verleden de acte van oprichting van de Commissie van samenwerking voor bijzondere nooden in de gemeente Leiden. Tot de comparanten behoorden de bur gemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, dr. H. J. M. Boonacker, wnd. voorzitter van den Armenraad, jhr. C. C. Röell, medewer ker van de Leidsche Mij. van Weldadigheid en lid van de Gemeentelijke Commissie voor Maatschappelijk Hulpbetoon, mr. P. A. Pijnacker Hordijk, bestuurslid van den Ar menraad en van de Leidsche Maatschappij van Weldadigheid, W. Wiethoff, voorzitter van de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente, dr. ir. P. Fehmers, bestuurslid van het R.K. Par. Armbestuur, G. R. D. Crommelin, pen ningmeester van de Leidsche Maatschappij van Weldadigheid en P. A. van Aggelen, secretaris van de Stichting Leidsch Borg stellingsfonds en bestuurslid van den Ar menraad; de drie laatst genoemden zijn oud-leden van het Dagelijksch Bestuur van het voormalige Leidsche Crisiscomité. Deze oprichting is een gevolg van een verzoek van den Burgemeester aan het be stuur van den Armenraad, naar aanleiding van een circulaire van den Minister van Binnenlandsche Zaken. In deze circulaire van den Minister werd de wenschelijkheid uitgesproken, dat een commissie in het le ven zou worden geroepen tot het verleenen van eenmaligen steun in bijzondere nooden aan personen, die daarvoor in aanmerking komen. De stichting heeft ten doel het vormen van een band 1. tusschen kerkelijke, parti culiere, burgerlijke instellingen van welda digheid en sociale zorg en 2. andere instel lingen, vereenigingen of personen, die zich bezig h >uden of bereid zijn zici te gaan be zig houden met het verleenen van een maligen steun in bijzondere nooden; het in onderling overleg organiseeren en uit voeren van deze steunverleening. De middelen der stichting worden ge vormd door bijdragen, scehnkingen, erfstel lingen, legaten en andere inkomsten. De stichting zal een deel van de werk zaamheden van het voormalige Leidsche Crisiscomité overnemen en wel in het bij zonder de hulp aan personen uit allerlei maatschappelijke kringen, doch uitsluitend voor zoover die hulp kan bestaan uit het geven van éénmaligen steun in die geval len, waarin redelijkerwijze kan worden verwacht, dat de door een bijzonderen nood getroffene door de te verleenen hulp voor verval tot armoede kan worden be waard of in zijn zelfstandigheid kan worden hersteld en buiten geregelden steun kan worden gehouden. Het bestuur van de stichting wordt ge vormd uit personen benoemd door den Bur gemeester, het bestuur van den Armenraad, door een vertegenwoordiger van de Diaco nie der Ned. Herv. Gemeente, het R.K. Par. Armbestuur, van de Diaconie der Gerefor meerde Kerk, de Leidsche Maatschappij van Weldadigheid ter voorkoming van ver val tot armoede, de stichting Leidsch Borg stellingsfonds, den Gemeentelijke Commis sie voor Maatschappelijk Hulpbetoon en an deren. Het Dagelijksch Bestuur van de stichting is als volgt samengesteld: Jhr. C. C. Röell, voorzitter. P. A. van Aggelen, secretaris, G. R. D. Crommelin, penningmeester, dr. ir. P. Fehmers, 2e voorzitter, mr. P. A. van Toorenburg. 2e secretaris, W. Wiethoff, 2e penningmeester, mej. Jac. Noordman en mr. dr S. Rozemond, leden. De stichting zal op een nader bekend te maken tijdstip met haar werkzaamheden een aanvang maken. Moge deze stichting, welke voor onze stad van groote beteekenis kan worden, dezelfde medewerking ondervinden als het voorma lige crisiscomité, opdat door eendrachtige samenwerking bereikt wordt, dat aan hen, die in bij zonderen nood verkeeren' en die vaak in stilte hun leed dragen, de helpen de hand kan worden toegestoken. Brandkast gestolen! Door G. S. alhier is bij de politie aangifte gedaan van vermissing van zijn.brand kast! Handelsregister K. v. K. O p h e f f i ng: 5585. Gebr. A. en H. de Graaff. Voorschoten, Schoolsrtaat 10 f. Machinaal timmerbedrijf; aannemer. JAMBOREE-KAMPVUUR Op den Burcht. Nog geen twee maanden of het feest der Padvinders van de geheele wereld, de Jam boree. is in vollen gang. Van 31 Juli tot half Augustus zal de jeugd der geheele we reld in Vogelenzang bijeen zyn om het feest der internationale verbroedering op nieuw te vieren. Reeds het vorig jaar werd in Leiden de aandacht der Padvinders in Leiden voor de Jamboree gewekt door een kampvuur op het Schuttersveld en Zaterdag waren de padvinders uit het Leidsch district bijeen om een laatste opwekking voor de groote Jamboree te ontvangen. Zaterdagmiddag hielden de gezamen lijke Padvinders, ten getale van 600 a 700 een défilé door de stad, hetwelk door den burgemeester, mr. A. van de Sande Bak huyzen, voor het Gemeentehuis werd ga degeslagen. Tevoren was de burgemeester, die het vorig jaar het beschermheerschap van de afd. Leiden der Ned. Padvinders had aanvaard, als zoodanig geinstalleerd. Het défilé, dat veel belangstelling trok, werd door het Politiemuziekgezelschap opgeluis terd. Des avonds te 7 uur stelden de troepen zich weer op den Stille Rijn op, om in op tocht naar Den Burcht te trekken, waar het kampvuur door een wonderschoonen zo meravond werd begunstigd. De districtscommissaris van Rijnland, de heer Chr. Stokhuyzen, sprak daarbij het openingswoord. Daarin heette hij allen har telijk welkom, in het bijzonder wethouder Verwey, overste H. D. Buurman, comman dant van het 4e Reg. Infanterie, den heer H. A. Vriend, gem.-inpecteur bij het L.O., den heer Bosselaar, rector van het Sted. Gymnasium, den heer J. C. Schalkwijk directeur der H. B. S., den heer H. v. Sloo- ten, directeur der Gem. Kweekschool, di verse hoofden van scholen, hoogleeraren en predikanten, benevens de afgevaardigden van verschillende vereenigingen. Enkele R.-K. geestelijken hadden bericht van ver hindering gezonden. Hierna gaf hij het woord aan hopman v. Leeuwen, die de leiding had voor het verdere gedeelte van het programma rond het kampvuur. En de aanwezige padvinders konden nu hun hart ophalen aan verschil lende yells, liedjes enz. of zij konden luis teren naar de muziek, welke op fluiten ten beste werd gegeven. Luisteren ook naar de woorden van op wekking, gesproken door den heer Buiten dijk uit Den Haag, commissaris van Pro paganda voor de Jamboree en thans offi cieel vertegenwoordiger hiervan. Deze wees er op, dat het eigenlijk niet noodig is nog een woord van opwekking te spreken, nu de Jamboree nog slechts acht weken van ons ligt. Nog slechts acht weken en de poorten van Vogelenzang zullen geopend worden en duizenden en duizenden jongens uit de geheele wereld, de jeugd der geheele we reld zal de gast zyn van gastvrij Neder land. Ongeveer 28.000 jongens, een getal als de stad Alkmaar aan inwoners telt, zal de kampen in Vogelenzang bevolken. Hen allen te herbergen heeft een ont zaglijke voorbereiding gekost. Nederland heeft echter niet geaarzeld gehoor te geven aan den oproep van den Chief Baden Powell en van den hoofdver kenner in Nederland, generaal Rambonnet. Een hoofdbezwaar is, dat slechts 20.000 padvinders de Jamboree zullen kunnen meemaken, terwijl andere landen driemaal meer gasten konden ontvangen. Wat de Ned. padvinders daarvoor doen? Vijftienhonderd kerels staan klaar, om al die gasten te verzorgen en.... zij betalen nog 12.kampgeld toe! Zij in de eerste plaats geven daardoor uiting aan de Padvindersgedachte: dienen, zichzelf geven om anderen wat te geven en anderen gelukkig te maken. Wat de inrichting der Jamboree ver- eischt, valt niet met enkele woorden te zeggen. Spr. noemt daarvoor b.v. de inrichting van 4 5winkels, van een volledige telefoon, de noodige 100.000 eieren, 130.000 broo- den van 1 Kilo en zoovele andere benoo- digdheden. Ook voor excursies is gezorgd. Duizen den zullen over den Afsluitdijk trekken en tal van bezienswaardigheden in ons land bezichtigen. De Jamboree-commissie is pa raat, zij is gereed en hoopt met kleine mid delen groote resultaten te bereiken. De oproep aan de jeugd der geheele we reld is zoodanig beantwoord, dat, terwijl er twee maanden geleden acht sub-kampen noodig waren, er nu reeds een negende rhoet worden ingericht. Spr noemt daarna eenige getallen deel nemers uit verschillende landen en zegt, dat de begrooting voor deze Jamboree 800.000 gulden bedraagt. De helft daarvan is gedekt, de andere helft zal er slechts komen, indien er voldoende propaganda gemaakt wordt voor een bezoek aan de Jamboree, een dagelijksch bezoek van dui zenden, want wat daar te zien is, zullen de Nederlanders wellicht nimmer meer zien. Tenslotte wijst spr. daarvoor nogmaals op het doel der Jamboree: den grondslag te leggen van een internationale broeder schap, want in het spel van verkennen leert men elkaar waardeeren en begrijpen, om daardoor de broederschap te verkrij gen, die den internationalen vrede zal be werken en de menschen gelukkig zal ma ken. De avond werd verder gezellig gevuld met zang en muziek in dien echt gezelli- gen padvinderssfeer. Liedjes en muziek op fluit en banjo, imitaties van diergeluiden en muzikale imitaties wisselden elkaar af en tot slot gaf hopman v. Leeuwen nog een pantomine te aanschouwen. Te 9 uur sprak de districts-leider, de heer Chr. Stokhuyzen, het slotwoord en na het zingen van twee coupletten van het Wilhelmus ging men welvoldaan huis waarts.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2