Kardinaal Mundelein's redevoering 28ste Jaargang MAANDAG 7 JUNI 1937 No. 8742 £cickciveSoii^cmt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weekf 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week j 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Tegen de Kerkvervolging in het Derde Rijk Eerherstel voor de belasterde kloosterorden Toen wij Minister Goebbels hoor den fulmineeren tegen Kardinaal Mundelein, waren wij wel be nieuwd de volledige tekst der rede voering van den Aartsbisschop van Chicago te vernemen. Door een bij zondere ret tie zijn wij thans in staat den woordelijken tekst van deze geruchtmakende toespraak tot 500 priesters en prelaten van het Aartsbisdom Chicago hieronder te laten volgen. „De Duitsche regeering heeft zich gedu rende en na den Europeeschen oorlog bitter beklaagd over de gruwelpropaganda der Geallieerden, die de Duitsche troepen alle mogelijke schandalen ten laste legden. In een mij bekend geval protesteerde de Kan selier van het Duitsche Rijk in mijn bu reau officieel tegen dergelijke beschuldi gingen, die beschreven stonden in eéïi boek, dat door een priester van dit. Bisdom was gepubliceerd. De tegenwoordige Duitsche regeering maakt thans zelf van dit soort i tegen de Katholieke Kerk. Zij laat door den zonderlingen Pro paganda-Minister in groote getale al lerlei verhalen verspreiden over de z.g. onzedelijkheid in Kerkelijke instellin gen. En deze methode is van dien aard dat de propaganda uit de oorlogsjaren er maar een kinderverhaaltje bij is. Gij en ik toon en daarvoor belangstelling als tegenover een zaak die ons zelf aangaat, want menschen die buiten de Kerk staan, en wellicht ook de lauwen onder onze eigen geloofsgenooten, die voortdurend deze din gen lezen, zouden tot de slótconclusie kun nen komen: „Ze zijn allemaal net eender". Daarom zou het niet alleen dom, maar evengoed laf zijn, wanneer wij deze zaak eenvoudigweg accepteerden zonder ons te verdedigen, nog te meer daar deze zaak in het openbaar behan deld werd. Diezelfde religieuse orden die door deze propagandisten worden aangevallen, heb ben wij hier ook in Amerika. Zij vertoeven reeds jarenlang in ons midden. Geen enkel 'klooster heeft zich voor ons Diocees zoo veel verdiensten verworven als de Francis caner Broeders, die practisch allemaal Duit- schers zijn en die zich vrijwillig voor on geveer ieder lichamelijk en geestelijk werk van barmhartigheid ter beschikking hebben gesteld, en die zich zonder eenigerlei ver goeding in gevangenissen, tuchthuizen, en instellingen van liefdadigheid verdienstelijk maken, en die op de eerste wenk of roep stem van priesters of leeken ieder uur van den dag en van den nacht gereed staan. Ook wij hebben de Broeders Alexianen, die ongeveer 75 jaar lang in onze stad de zieken en geesterzwakken verplegen. Wij hebben kloosters van Zusters die uit Duitschland 'kwamen en die verschillende mede-leden hebben die in Duitsche gevan genissen zuchten. Ongetwijfeld zijn deze 'hatelijke dingen, waarvan de kloosterlingen door deze bru tale propagandisten zoo luide beschuldigd worden, niet zoo maar zonder meer in Duitschland kunnen ontstaan, zonder dat zich ook ins ons midden een voelbare terug slag deed gevoelen. En waarom wordt deze vuile wasch ten overstaan van de heele wereld ge daan? Wat is in 't kort samengevat, de beweegredenen van deze daad? Ik wil U een artikel voorlezen dat een week geleden in een dagblad van New York verschenen is en dat afkomstig is van een niet-katholieke Amerikaansche journalist in Berlijn: „De openlijke reactie op deze onge hoorde publicaties waarmee de zede lijkheidsprocessen tegen monniken en leeken-broeders der Katholieke Kerk omringd zijn, is van drievoudigen aard. Vele loyale katholieken zijn overtuigd dat deze beschuldigingen valsch zijn en dat deze processen een samenweefsel zijn van kwaadaardig verzonnen aan klachten. Een andere groep katholieken en pro testanten bekritiseert in het geheim de uitbuiting dezer processen voor anti katholieke propaganda, welke vaak het karakter van een openlijke anti-chris telijke propaganda aanneemt. Diegenen onder de Nationaal-socialis tische enthousiaste volgelingen, die de Katholieke Kerk haten als een „bui- tenlandsch instituut", jubelen natuur lijk over -dit ongelukkig lot en zij trachten uit deze processen zooveel mogelijk munt te slaan. Zoo staan b.v. vele nieuw-heidensche tijdschriften vol met spotprenten van zeer twijfelachtig allooi, terwijl zij tevens giftige hoofd artikelen bevatten waarin de redac teurs him leedvermaak nauwelijks kunnen verbergen. De onmiddellijke aanleiding tot het op rakelen van deze processen was de strijd om het onderwijs-vraagstuk. De regeering gaf aan de katholieke geestelijkheid een jaar geleden een bewijs van de nadeelige gevolgen van zulke processen, doch schort te de behandeling daarvan op, in verband met de Olympische spelen. Het bewijsmate riaal werd reeds veel eerder ontdekt, toen in de kloosters huiszoekingen werden ge daan in verband met de deviezen-processen. Met dit Damocles-zwaard boven het hoofd der Katholieke Bisschoppen ging de regee ring in de afgeloopen herfst en winter maanden voort om twee gewichtige bol werken van het Katholicisme aan te vallen, n.1. de Bijzondere School en de Katholieke Jeugdorganisaties. De Bijzondere Scholen werden onderdrukt in Wiirtenberg, in het Saargebied en in de Pfalz. De uitslag van de stemmingen in Hessen, waren geheel in het voordeel van de regeering, eveneens de stemming in verschillende steden in Beie ren, vooral in München en Neurenberg. De Rijksjeugdwet vernietigde intusschen de nog bestaande Katholieke Jeugdorgani saties, doordat alle jongens en meisjes ge dwongen werden tot de Bruinhemden der Hitier jeugd toe te treden. De Katholieke geestelijkheid die geen rekening hield met het Damocles- zwaard ging tot den aanval over. Zij bracht aan het licht, dat bij de stem ming betreffende de Bijzondere School geknoeid was en voerde aan, dat in ste den van het Saargebied en in den Pfalz des namiddags bekend werd gemaakt, dat ter plaatse de openbare school zou worden ingevoerd, en dat degenen, die daartegen wilden protesteeren, zulks voor 's avonds 7 uur op het Raadhuis konden doen. Toen niemand den moed had om protest in te dienen werd gere gistreerd, dat de geheele bevolking voor ten volle 100 procent zich had uit gesproken voor de Openbare School. Iedere maand werden Herderlijke Brie ven gepubliceerd, waarin werd geprotes teerd tegen de bestrijding van de Bijzonde re School, als zijnde een inbreuk op het Concordaat. Tenslotte kwam op Palmzon dag de Pauselijke Encycliek, welke de tot nog toe meest drastische uitdaging aan de Nazis vormde. De wapenstilstand was verbroken. De re geering wierp alle zedelijkheidsprocessen gelijktijdig voor de rechtbank en mobili seerde haar verschrikkelijke propaganda machine teneinde aan deze processen de grootst mogelijke mate van publiciteit te geven. De oorsprong van deze tegenwoordige campagne doet ons onmiddellijk inzien, welk een verlies het Katholicisme onmid dellijk te verwachten heeft, wanneer de Staat succes heeft. Een statistiek voor het heele Duitsche Rijk is niet beschikbaar, maar alleen in Pruisen zijn er onder de 1.737.000 Katholieke kinderen van den schoolplichtigen leeftijd 1.612.000 die Ka tholieke Bijzondere Scholen bezoeken. Ver der zijn er 500.000 tot 700.000 kinderen in Katholieke scholen in andere deelen van het Rijk. De strijd waarom op het oogenblik ge streden wordt zijn deze 2 millioen of meer kinderen. De pers verhaalt de hoop der re geering niet, dat de processen er zeer veel toe zullen bijdragen om het vertrouwen der publieke opinie in de katholieke opvoeding aan het wankelen te brengen. Hier hebt u de geschiedenis in het kort samengevat en er is geen enkele waarborg, dat het gevechtsfront niet op een goeden dag over het geheele land zal worden uit gebreid. Heden ik, morgen gij. De inzet van den strijd is: de kinderen var ons los te scheu ren. Wanneer wij thans geen belangstelling voor de zaak toonen, wanneer wij onver schillig de schouders ophalen of mompelen: „Er zal tooh wel iets van waar zijn" of „Het gaat ons niet aan", wanneer wij niet achter den H. Vader staan, dan zullen ook wij al leen staan en ons aan alle kanten te ver dedigen hebben, wanneer wij aan de beurt komen. Gij zult misschien vragen, hoe een land van 60 millioen menschen, intelli gente menschen, zich in angst en slaafscliheid onderwerpen kon aan een vreemdeling, een Oostenrijkschen be hanger en naar men zegt nog een slechten ook, en enkele bondgenooten, zooals Goebbels en Göring, die in een tijd waarin allesduurder wordt tot een heele natie kunnen zeggen: „De loonen kunnen niet verhoogd worden". Wellicht zouden wij het kunnen begrij pen, wanneer we zouden leven in een land, waarin de helft der bevolking een spion van de regeering is, waar de gewapende macht de huizen binnendringt en boeken en kranten van particulieren zonder ge rechtelijk vonnis in beslag nemen, waar de vader zijn jongen niet meer kan straffen, uit angst dat zijn eigen kind hem kan aan klagen en in de gevangenis brengen, waar persoonlijk eigendom en waardevolle be zittingen in beslag genomen en verkocht worden om den goudvoorraad hooger op te voeren. Wellicht zouden we het kunnen begrij pen, wanneer we in een land zouden leven waarin brieven opengemaakt en gelezen worden, zooals men in oorlogstijd doet met de correspondentie der vijanden; in een land, waar het jonge, teere meisje van moe derszijde wordt weggerukt en naar een Ar beidskamp wordt gezonden, om daar sa men te leven met het schuim van de straat; waar de priester-studenten niet alleen naar de Arbeidskampen, maar ook naar de mili taire kampementen gezonden worden. Nog nooit tevoren was de Kerk in Duitschland zoo hulpeloos als thans het geval is zelfs niet in de dagen van de Kulturkampf. Destijds was er nog het Centrum in het Parlement; toen hadden ze nog leiders, geestelijken zoowel als leeken; toen was er een katholieke Pers. Thans heeft de Kerk geen spreekbuis meer. Wanneer de Bisschoppen spreken, worden hun woorden overstemd door het spektakel van het verschrikkelijk propa- ganda-apparaat der regeering. Het minste wat wij voor de Kerk in Duitschland kunnen doen is openlijk in deze ure der" beproeving onze sympathie betuigen. En nog meer ons gebed wij moeten bidden voor de Kerk in Duitschland en voor het Duitsche volk. Wij zijn hen veel verplicht; zij hebben in het verleden bijgedragen tot den op bouw van onze Kerk in de Vereenigde Sta ten en wij kunnen hen thans helpen. Gemeenschappelijk gebed van heel ons volk zal op den duur machtiger zijn en meer succesvol als de heele zwaarte dezer geniepige propaganda die er van het Der de Rijk uitgaat. De wereld in vogelvlucht Duitschland en Italië hebben thans ge antwoord op de Britsche voorstellen inza ke de waarborgen voor de internationale controle-schepen in de Spaansche wateren Ondanks de gemaakte reserves, worden de ze antwoorden niet ongunstig geacht. Het Fransche antwoord is nog niet ontvangen, maar uit preliminaire besprekingen is ge bleken, dat geen verschillen bestaan tus- schen de Fransche en Britsche opvattingen. Met vertrouwen verwacht men, dat een verdere gedachten wisseling met Berlijn en Rome den kloof tusschen de beide standpunten zal kunnen overbruggen. In de komende week, zal alles in het werk gesteld worden om het controleplan weer normaal te laten functioneeren, aange zien het tot dusverre vele bewijzen gege ven heeft van succes, vooral ten aanzien van het verhinderen der verzending van vrijwilligers naar Spanje. Te Regensburg heeft Hitier voor een nationaal-socialistisch congres een rede uitgesproken, waarin hij o.m. zeide: Men vraagt Duitschland waarom het niet ont wapent. Dat komt omdat Duitschland wan trouwig is geworden. Het is nu aan ande ren de eerste stappen te doen. Eenige ja ren geleden was Duitschland ontwapend. De andere mogendheden zouden gemak kelijk hebben kunnen profiteeren van de weldaden der ontwapening. Zij hebben zich daar geen rekenschap van gegeven. Thans merken zij, dat Duitschland herbe wapend is." Verder zei de Rijkskanselier o.a., dat hij geen godsdiensttwisten in Duitschland zou dulden. „Gód heeft op dit gebied geen verdeeldheid gezaaid, maar de menschen." Inderdaad, zeer juist en de mensch Hit- Ier zal thans eens probeeren om er een nieuwen God bij te maken, den z.g. „Duit- schen" God. Een eigenaardig licht op de toestanden in Frankrijk wordt geworpen door twee KERKNIEUWS BENOEMINGEN BISDOM: HAARLEM. Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot Rector te Dordrecht (St. Jacob- Stichting) den Weleerw. heer P. J. van Beuzekom; tot Pastoor te Dordrecht (H. Antonius van Padua) den Weleerw. heer A. de Wildt; tot Pastoor te Wieringen den Weleerw. heer G. H. E. Mudde, thans Kapelaan te Leiden (H. Petrus); tot Pastoor te Nootdorp den Wel eerw. heer A. A. M. Heijdeman; tot Pastoor te Monnikendam den Wel eerw. heer H. M. Brandehof, thans Kape laan te Amsterdam (H.H. Petrus en Pau- lus); tot Kapelaan te Haarlem (O. L. Vrouw van VII Smarten) den Weleerw. heer L. A. M. van Teylingen; tot Kapelaan te Bodegraven den Weleerw. heer W. J. F. de Lange, thans Kapelaan te Beemster. Benoemingen bij de Priesters van het H. Hart van Jesus. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft op voordracht van den Hoogeerw. Pater Provinciaal der Priesters van het H. Hart van Jesus benoemd: tot president-directeur van het St. Fran- ciscus-Liefdèwerk te Delft, tevens tot di recteur van de afdeeling Voorstraat den weleerw. pater G. Weterman; tot directeur van het St. Franciscus-Liefdewerk te Delft, afdeeling Wippolder den weleerw. pater G. Elling; tot president-directeur van het St. Franciscus-Liefdewerk te Rotterdam den weleerw. pater N. Bos; tot assistent haven-aalmoezenier van het Apostolaat ter Zee te Rotterdam dén weleerw. pater J. van Wezel. De Hoogeerw. Pater Provinciaal der Priesters van het H. Hart van Jesus heeft benoemd: voor de missie van Belgisch Con go de weleerw. paters R. v. d. Wiele, H. Vink en S. Bastiaanse; voor de missie van Noord-Brazilië de weleerw. paters J. v. d. Donk, A. Boot en J. Cremers; voor de mis sie van Zuid-Sumatra den weleerw. pater P. v. Eijk; voor de parochie Redborn in En den weleerw. pater J. Karskens. Missiezusters van de H. Familie. Te Baarle bij Venlo zal begin dezer maand het eerste huis geopend worden van de Missie-Zusters der H. Familie. Het doel van deze nieuwe Congregatie is mede te werken aan de bekeering der heidenen in de missielanden, vooral in die streken, waar de Missionarissen van de H. Familie hun missiegebieden bezitten n.l. Borneo, Java en Brazilië. De zusters zullen hun verheven Missie apostolaat beoefenen op het gebied van onderwijs, ziekenverpleging en andere sociale en charitatieve ondernemingen. HERDERLIJKE BRIEVEN VERBODEN? Naar de „Cetem" meldt, heeft de Rijks minister voor Binnenlandsche Zaken, dr. Frick, aangekondigd, dat de uitgave van de z.g. Herderlijke Brieven, waarmee de Kardinalen het contact met de Duitsche Katholieken onderhouden, zal worden ver boden. Vijftien Katholieke drukkerijen in Keu len, die eenigen tijd geleden de Pauselijke Encyclieken hadden gedrukt en uitgege ven, zijn Zaterdag onvoorwaardelijk door den Duitschen Staat onteigend. redevoeringen, welke gisteren zijn gehou den. Op denzelfden dag, dat de radicaal-so cialistische minister van Nationale Verde diging, Daladier, in een te St. Gaudens (Haute Garonne) gehouden redevoering een nadrukkelijke waarschuwing heeft gericht, dat wanorde en schending der arbeidsovereenkomsten het economische leven van Frankrijk en de sociale wetten in gevaar kunnen brengen, heeft de leider der C. G. T., Jouhaux, met klem geëischt, dat na de „pauze" de hervormingen zullen worden voortgezet. Minister Daladier wees erop, dat alle lan den het welvaartsniveau hebben overschre den, dat in het voorspoedige jaar 1929 werd bereikt. Frankrijk loopt in den stoet achteraan. Noch de dictatuur van een man of partij, noch de dictatuur der massa zal welvaart kunnen brengen aan het land. Thans is Frankrijk sterk door zijn wapens, besloot Daladier, maar het moet ook sterk zijn door methodisch werk en zijn economische macht. Jawel, zegt Jouhaux, maar wij hebben nu een jaar lang een Volksfrontregeering en wij willen de vruchten ervan plukken. Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De antwoorden van Duitschland en Ita lië op de Britsche voorstellen tot hervat ting van de controle in de Spaansche wa teren. (3de blad). Referendum in Luxemburg spreekt zich uit tegen een verbod van de communisti sche partij. (2e blad). Hitler over ontwapening. (2de blad). De Kerkvervolging in het Derde Rijk. (lste blad). Weer arrestaties in Sovjet-Rusland. (2de blad). BINNENLAND, Benoemingen in het Bisdom Haarlem (lste blad). Kap. Mudde benoemd tot pas toor te Wieringen (Stadsn.), pastoor Hey- deman van Monnikendam benoemd te Nootdorp. (Omgeving, 3de blad). Drie personen bij het zwetmmen ver dronken. (Gem. Ber., 3de blad). Verschillende ernstige verkeersongeluk ken. (Gem. Ber., 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL: Zware nederlaag van het Federatie-elftal tegen de Belgen. (2de blad) DAMMEN: De zevende partij Springer Raichenbach remise. (2de blad). ZWEMMEN: Dameszwemsucc essen te Wezel. (2de blad). AUTOMOBILISME: Het concours van de K. N. A. C. (2de blad). J. A. S. SCIARONI t In den ouderdom van 91 jaar is gisteren alhier overleden de heer J. A. S. Sciaroni, eere-lid van de St. Vincentiusvereeniging. Twee keer heeft de overledene in de St. Vincentiusvereeniging een grooten dag ge vierd, n. het feest ^an zijn vijftigjarig lid maatschap in 1925 en dat van zijn zestig jarig lidmaatschap in. 1936. Het rijke leven van liefdadigheid werd beloond met het eerekruis „Pro Ecclesia et Pontifice". Hij ruste in vrede! LETTEREN EN KUNST OPERA IT ALLAN A. Feestconcert in Leiden. Op verzoek van vele Leidsche operalief hebbers heeft de Opera Italiana in ver band met haar 40-jarig bestaan besloten ook te Leiden in Stads-Gehoorzaal een feestconcert te geven en wel op Donder dag 24 Juni a.s. De allerbeste krachten, die o.a. ook op treden bij de concerten te Amsterdam in Theater Carré en te Scheveningen in de Kurzaal zullen ook dien avond hun mede werking verleenen.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1