De band tusschen 'Indië en Nederland nauwer aangehaald aitKUAG 5 JUNI 1937 oE LEIDSCHE COURANT /WEEDE BLAD - PAG. 7 De eerste post zonder lucht recht hedenmorgen vertrokken BINNENLAND HET KONINKLIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM In tegenstelling met het tijdstip van half twaalf, dat aanvankelijk was vermeld, zal H.M de Koningin Dinsdag a.s., reeds te 9.58 uur aan het Centraal Station aanko men. De Dam zal gewoon voor het publiek toegankelijk zijn, behoudens de gebruike lijke afzetting bij het koninklijk paleis. Na de aankomst van Hare Majesteit wordt de Dam vrijgegeven tot 12 uur, waarna de afzetting voor de aankomst van de Phin- ses en den Prins begint. STATEN-GENERAAL Ter opening van de buitengewone zih- tng der Staten-Generaal zijn de beide Ka mers in vereenigde vergadering bijeenge roepen tegen Dinsdag 8 Juni des middags kwart voor één. Dien middag om 3 uur zal de Eerste Ka mer bijeen komen ter benoeming van drie commissies tot onderzoek van de geloofs brieven en tot het uitbrengen van verslag over den geloofsbrief van den voorzitter. Des Woensdag d.a.v. zal dezelfde Kamer des ochtends 11 uur weer vergaderen. De Tweede Kamer komt Dinsdagmid dag 3 uur bijeen ter benoeming van de commissie voor het onderzoek der geloofs brieven. Heden is uitgegeven Staatsblad no. 386, houdende bepaling, dat de buitengewone zitting van de Staten-Genaraal op Dinsdag 8 Juni 1937 in een vereenigde vergadering der beide Kamers wordt geopend door den Minister van Binnenlandsche Zaken. AMBTENAREN EN N.S.B. Het Tweede Kamerlid De Visser (C.P.) had den minister van defensie "vragen ge steld over de publicaties van den heer F. W. Wessels te Utrecht met betrekking tot eventueele onbetrouwhaarheid van officie ren en ambtenaren in verband jnet hun relaties met de N.S.B. en buitenlandsche fascistische staten. De minister heeft thans geantwoord, dat er bij de regeering geen aanleiding bestaat, bijzondere stappen te ondernemen met be trekking tot de in bedoelde vragen voor- komendg mededeelingen. DE VEERTIG-URrGE WERKWEEK Regeering over ontwerp-verdragen van Genève De minister van Sociale Zaken heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen een no ta betreffende een drietal ontwerpverdra gen, opgesteld ter internationale Arbeids- cónferentie en wel: le. de regeling van zekere bijzondere stelsels van werving van arbeiders; 2e. de verkorting van den arbeidsduur bij de openbare werken; 3e. de jaarlijksche vacantie met behoud van loon. Ten aanzien van het onder le. bedoel de ontwerp-verdrag heeft de regeering haar standpunt nog niet bepaald. Zij stelt zich voor, later dienaangaande een mede- deeling aan de Tweede Kamer te doen ont vangen. Het onder ten 2e. genoemde ontwerp verdrag regelt den arbeidsduur van per- nen, onmiddellijk werkzaam in het bouw bedrijf en bij de burgerlijke bouwwerken, welke door de centrale regeeringen be taald of gesubsidieerd worden. Als norm wordt gesteld, dat de gemiddelde arbeids duur in den regel niet meer dan 40 uur per week mag bedragen. Het standpunt, dat de regeering ten op zichte van het vraagstuk der verkorte werkweek (40 uren week) inneemt, is aan de Staten-Generaal bekend. Tegenover het beginsel, neergelegd in het laatstgenoemde ontwerp-verdrag, staat de regeering niet onsympathiek. Zij heeft echter dienaangaande haar standpunt nog niet bepaald. DE UITKEERINGEN UIT HET WERKLOOSHEIDS-SUBSIDIEFONDS. De heer Drees heeft aan den Minister van Sociale Zaken de volgende vragen gesteld: Is dezer dagen aan een aantal gemeen ten door Rijksinspecteurs voor de werk verschaffing, namens den Minister van Sociale Zaken, schriftelijk bericht, dat van een bepaalden datum in Juni af tot na der aankondiging aan die gemeenten geen subsidie zal worden uitgekeerd uit het werkloosheidssubsidiefonds? Mocht de eerste vraag bevestigend wor den beantwoord, wil de minister dan me dedeel en: a. aan welke gemeenten een dergelijk bericht is gezonden? b. of^de minister het in overeenstem ming acht met de billijkheid en met de strekking van het werkloosheidssubsidie fonds, dat gemeenten, die zich aan de rijksregelen hebben onderworpen en waar nog werkloozen in steun zijn, geen sub sidie meer zullen ontvangen, hoewel zij evenzeer als andere gemeenten ten be hoeve van het fonds een belangrijk deel van hun belastingcapaciteit moeten mis sen? c. of het de bedoeling van den minister is, dat in de gemeenten, aan welke tijde lijk geen bijdrage wordt verleend, voor- loopig aan werkloozen in het geheel geen steun meer zal worden toegekend of en kel onderstand ingevolge de armenwet? HULDIGING PROFESSOR STEGER. Prof. dr. A. M. A. A. Steger, hooglee raar aan de technische Hoogeschool te Delft, is gistermiddag in het laboratorium voor scheikunde op hartelijke wijze gehuldigd in verband met zijn zilveren ambtsjubileum. Er waren tal van belangstellenden, o.a. de rector-magnificus prof. jhr. dr. G. J. Elias, de secretaris van den senaat prof. dr. C. B. Bienzeno en de secretaris van curatoren jhr. dr. H. Strick van Linschoten. Als eerste spreker werd het woord ge voerd door den voorzitter van de afdee- ling, prof. dr. W. Reinders, die een over zicht gaf van de carrière van den jubilaris. Bij het aanvaarden van zijn ambt te Delft is hij van de stelling uitgegaan, dat hij tot taak had de studenten vertrouwd te ma ken met het chemische bedrijf en in dit verband stichtte hij een apparaten-labora torium. Spr. hoopte, dat de jubilaris nog vele jaren zijn werkkracht aan de techni sche hoogeschool zal kunnen geven. Namens oud-leerlingen sprak de hoofd assistent, dr. ir. van Loon, die een door prof. Huib Luns geschilderd portret en een al bum met foto's en handteekeningen van oud-leerlingen aanbood. Tenslotte spraken nog de heeren dr. Loby de Bruin namens de Ned. Chemische ver- eeniging, alsmede ir. Scheffers en ir. van der Veen als oud-leerlingen. Prof. Steger sprak tenslotte woorden van dank, waarna gelegenheid bestond hem per soonlijk geluk te wenschen. KRIJGT ROTTERDAM EEN WERELD TENTOONSTELLING? Bij gelegenheid opening Maastunnel Naar uit handelskringen wordt verno men, worden er plannen beraamd om in Rotterdam een wereldtentoonstelling te or- ganiseeren bij gelegenheid van de opening van de tunnel onder deg Maas. Toen de plannen van Amsterdam voor het bouwen van een wereldtentoonstelling geen vasten vorm konden aannemen,' is in Rotterdam het denkbeeld voor het houden van een wereld-expositie, welk denkbeeld reeds eerder leefde, weer opgevat. Het ini tiatief voor het weder opvatten der plan nen moeten zijn uitgegaan van den bur- gemeeester van Rotterdam. Naar uit handelskringen wordt verno men, heeft men reeds de voelhorens uit gestoken, teneinde na te gaan of er vol doende animo bestaat voor het denkbeeld van een wereldtentoontelling. Het moet in het plan liggen, datum en tijd vast te koppelen aan het groote eve nement de opening van de tunnel onder de Maas, voor welk groote werk de vol gende week de eerste spade in den grond zal gaan. Bij de betrokken instanties, waar men inmiddels zijn informaties heeft ingewon nen, moet het denkbeeld met veel enthou siasme zijn ontvangen. Mocht deze wereldtentoonstelling waar heid worden, dan zal zij vallen in den zomer van 1941. „Msbd." „ST. HOMOBONUS". Aan het jaarverslag der Coöp. Inkoop- vereeniging St. Homobonus over het boek jaar 1936, uitgebracht ter Algemeene Jaarvergadering der leden Van 1 Juni 1937, is het volgende ontleend: Het aantal aangesloten zaken, dat op 31 December 1936 337 bedroeg, was op 31 De cember 1936 gestegen tot 347 zaken. De omzet steeg in de periode van 1 Januari tot 30 September, dus vóór de in vloed der devaluatie zich deed gelden met f. 273.000.—. In het tijdvak van 1 October tot 31 De cember 1936, dus gedurende de devalua tieperiode, had een verdere, ongewone stijging van den omzet plaats, waardoor de totaal-stijging over het boekjaar 1936, in vergelijking tot den omzet over 1935, niet minder dan 10 pet. bedroeg. Van de zen omzet werd 9.64 pet. uit het buiten land geïmporteerd, tegen 10 pet. in 1935; van de buitenlandsche leveranciers was Duitschland de belangrijkste met meer dan de helft, dan volgt België en vervolgens Tsjecho-Slowakije. Door het centraal magazijn te Rotter dam werd in 1936 voor een gewicht van 775.781 kilogram, met een geldswaarde van 1.969.213.04 ontvangen, gedistri bueerd en aan de leden doorgezonden, d.w.z. 9 pet. aan-goederen meer dan in 1935; de rechtstreeksche leveranties van fabriek aan de leden, stegen met 14 pet. Ook de omzet in de afdeeling grossier- derij-kleinvak toonde een vooruitgang van niet minder dan 48 pet. De gemiddelde waarde-daling der goe deren, die in 1931 begonnen is, heeft zich ook over 1936 verder voortgezet; die waar dedaling bedraagt in verhouding tot 1935 zelfs nog 9 pet. VERHOOGING VARKENSPRIJZEN Naar wij van bevoegde zijde vernemen, worden de prijzen voor de varkens, be stemd voor de baconbereiding, welke de Nederlandsche Veehouderij Centrale af neemt, met ingang van Maandag a.s. ver- hoofd met 2 cents per K.G. geslacht ge wicht. DE ARRESTATIE VAN DE GEBR. HOLLAND DOOR DUITSCHE AMBTENAREN Op vragen van het Tweede Kamerlid Boon betreffende het doen van stappen bij de Duitsche regeering tot onmiddellijke in vrijheidstelling van de door Duitsche be ambten gearresteerde gebroeders Holland, heeft de minister van buitenlandsche zaken geantwoord, dat naar aanleiding van deze vragen een onderzoek naar de gesigna leerde feiten is ingesteld. Aangezien dit onderzoek thans nog niet volkomen ge ëindigd is, zal de minister later op deze aangelegenheid terugkomen. STAGNEERING TUINBOUWEXPORT. In aansluiting op een enkele dagen gele den gezonden telegram betreffende het ont breken van „Genehmigungen" voor den uit voer van versche groenten naar Duitschland heeft de Venlosche Veilingvereeniging zich andermaal gewend tot den minister met het volgende telegram: „Refereeren aan uw telegram 29 Mei. Dank voor uwe bemoeiing. Tot heden nog steeds geen Genehmigungen beschikbaar voor versche groenten, o.a. bospeen, peu len, erwten, dikke boonen, enz. over twee de kwartaal. Vernemen, dat verschillende aanvragen voor deze artikelen door Duit sche instanties zijn afgewezen met mede- deeling verdere aanvragen doelloos. Indien van deze artikelen over Juni geen uitvoer mogelijk, is dat een ramp voor onze veiling, daar zij de hoofdproducten voor export naar Duitschland zijn. De veiling van heden vertoonde weer een geweldige inzinking der prijzen. Verzoeke Uw Excellentie beleefd maar dringend, stappen te willen doen, dat hier in spoedig verandering kome en voor de vorengenoemde artikelen weer Genehmi gungen beschikbaar gesteld worden". NED. R.K. BOND VAN KRAAMVERZORGSTERS. Dezer dagen hield de Ned. R.K. Bond van Kraamverzorgsters haar jaarvergadering te Utrecht. Om half tien droeg de Geest. Adviseur, de weleerw. Pater Max. van der Schoot O.F.M., voor de leden, die in grooten getale uit alle streken des lands waren samengekomen, de H. Mis op in de kapel van het Zieken huis der Broeders van Joannes de Deo, Mariaplaats, en sprak een kort kernachtig woord van opwekking. Om elf uur begon in de bovenzaal van Restaurant Witjens de vergadering, onder leiding van de vicepresidente, mevrouw Mondriaan-Strack van Schijndel. De voor zitter, dr. van Bouwdijk Bastiaanse, uit Rot terdam, was wegens ambtsbezigheden ver hinderd. De Bondssecretaresse mej. H. Ben der, gaf keurige verslagen, die, zoo goed als de verslagen der onderscheidene afdee- lingen, Breda, Haarlem, Heerlen, Leiden. Rotterdam, alle getuigden van groote ac tiviteit en bloeiend bondsleven. Met vreug de werd vernomen, dat mr. Tonino uit Haarlem, zich bereid heeft verklaard, de R.K. Kraamverzorgsters met rechtskundi ge adviezen ter zijde te staan. Uit de mede deelingen der afzonderlijke afdeelingen bleek, dat men nog steeds de rechten der R.K. Kraamverzorgsters niet voldoende er kent. Wilde opleidingen, het dragen van het costuum der kraamverzorgsters door onbe voegden, het niet dragen van het baker insigne door de bakers, waartoe zij zich toch verbonden hebben bij het behalen van hun diploma, is nog steeds aan de orde van den dag. De Ned. R.K. Bond is vastbeslo ten de rechten der leden „voortdurend en kalm" ter bevoegde instanties te blijven verdedigen. Financieel beheer en begrooting warden goedgekeurd. Mevr. Mondriaan-Strack van Schijndel werd bij acclamatie als Hoofdbestuurslid herkozen. Als mevr. Verhoeven-Caspers van Breda verslag uitbrengt over het Retraitefonds, wordt het houden van een retraite door den Gest. Adviseur nog eens heel speciaal aan bevolen en besloten onder de retraites ook te rekenen „De cursus tot inleiding in het volle leven' te Bouvigne. Bij de bespreking van het voorstel, het Centraal Bureau te Rotterdam te maken tot een bureau voor heel het land, wordt besloten het voorstel van dr. van Bouwdijk Bastiaanse te steu nen, n.L meer plaatselijke bureaux op te richten en te zorgen voor onderling con tact. Leden van de plaatsingsbureaux kun nen slechts zij zijn, die lid zijn van den R.K. Bond van Kraamverzorgsters. Besloten wordt tot aanschaffing van een Bondsbanier. Mej. Jungerhans en mevr. Verhoeven-Caspers vormen de vaandel commissie. Na de lunch werd door de heer en me vrouw Raven de prachtfilm van het Kleu terhuis „de Krabbenbosschen" vertoond, waarna de vergadering, na een autotocht naar Zeist, in de schaduw van de pyramide werd voortgezet. Nog menig punt wordt be sproken, o.a. de oprichting van een afd. in Utrecht en Tilburg, waartoe te zijner tijd zal worden overgegaan. Wenschelijk blijkt zich zooveel mogelijk aan te sluiten bij de plaatselijke afdeelingen of bij de dichtsbij- zijnde afdeeling. De vice-presidente richt een hartelijk dankwoord tot den Geest. Adviseur; de se cretaresse tot Zr. Witjens, die dezen dag te Utrecht heeft voorbereid. Nadat besloten was de volgende jaarver gadering te houden te „Bouvigne" werd deze hooggestemde jaarvergadering geslo ten en keerde allen weer enthousiast huis waarts. Ir. J. W. Albarda. De politieke leider van de Nederlandsche sociaal-democratie, ir. J. W. Albarda wordt heden zestig jaar. Wederinstelling van de kaasmarkt te Schoonhoven Naar aanleiding van een verzoek der vereenigngen Schoonhoven Vooruit en De Hanze heeft het gemeentebestuur van Schoonhoven besloten wederom een weke- lijksche kaasmarkt in het leven te roepen. Dit verzoek werd gesteund door een groot aantal veehouders en enkele handelaren, De eerste kaasmarkt zal Woensdag 9 Juni, 's morgens half tien, gehouden worden. Hedenochtend te 6.12 uur is het eerste douglas DC-3 vliegtuig van de K.L.M. de „Specht" van Schip hol naar Nederlandsch-Indië ver trokken. Dit vertrek was een historische gebeurtenis in de ontwikkeling van de luchtverbinding tusschen Indië en het moederland, want met in gang van heden is, voor wat het postvervoer naar Nederlandsch- Indië betreft, het speciale lucht recht afgeschaft, zoodat in het ver volg vrijwel alle post langs den luchtweg zal worden verzonden. Van 16 Juni a.s. af zal ook het luchtrecht voor het postvervoer van Indië naar Nederland vervallen. Zeer velen hadden ondanks het vroege uur van vertrek gevolg gegeven aan de uitnoodiging van de directie der K.L.M., ge tuige te zijn van het vertrek van dit vlieg tuig. De Minister-President dr. H. Colijn, de Minister van Binnenlandsche Zaken mr. J. A. de Wilde en de Minister van Wa terstaat jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude behoorden tot de eersten die tegen half zes in den ochtend op de Amsterdamsche lucht- haven aankwamen. Van de vele andere autoriteiten, die blijk van hun belangstel ling gaven, noemen wij dr. W. de Vlugt, burgemeester van Amsterdam, zijn ambt genoot van Haarlemmermeer mr. A. Slob, en vele anderen. De Maharadja ging ook mee. De eenige passagiers van de „Specht" waren de Maharadja van Jodphur en ge volg, tezamen zes personen, voor wie het geheele vliegtuig was gereserveerd. Dit hooge gezelschap was, eveneens met een Douglas DC-3 vliegtuig van de K.L.M. Za terdagochtend te tien minuten voor vier van Parijs vertrokken en te kwart voor zes op Schiphol aangekomen. Op een afgesloten gedeelte van het plat form voor het K.L.M.-restaurant, waar de autoriteiten zich verzamelden, stond nog een derde Douglas DC-3, de „Reiger", even eens ingericht voor den luchtdienst naar Indië, terwijl de „Specht" in de hangar b, waar de maharine en drie andere leden van het Britsch-Indische reisgezelschap in stapten, geladen en gereed gemaakt werd. De Maharadja van Jodphur en zijn secre taris begaven zich na aankomst op Schip hol naar het afgesloten gedeelte waar de directeur van de K.L.M., de heer A. Ples- man, de reizigers aan dr. Colijn voorstelde. Toen de „Specht" voor vertrek gereed was, taxide het vliegtuig tot voor de afge sloten ruimte. De maharadja en zijn secre taris stapten toen eveneens in en eenige minuten later, te 6.12 uur, vertrok het vlieg tuig voor zijn eerste vlucht naar Indië. De „Specht" wordt bestuurd door den vlieger J. B. Scholte. Als tweede bestuurder is aan boord de heer D. A. Paap, de beide andere leden der bemanning zijn de heeren R. Smit, werktuigkundige en J. H. Pest man, radiotelegrafist. De politie te glad af Hoe de Hillegommer rijwiel- dief uitbrak Men zal zich het geval herinneren van den beruchten inbreker Pieter van B., die onlangs uit het arrestantenlokaal van het politiebureau te Hillegom ontsnapt was, waar hy was opgesloten in verband met een rijwieldiefstal, dien hij op zijn geweten had. Van B. is daarna enkele dagen zoek ge weest en heeft daarvan één dag in deze gemeente doorgebracht, welke hij heeft verlaten zonder in handen van de politie te zijn gevallen. Op het perron te Alkmaar beleefde van B. reeds enkele benauwde oogenblikken, toen hij daar eenige personen ontmoette, die hij voor rechercheurs aanzag; misschien v/as het zijn onrustig geweten, dat hem in tal van personen een rechercheur deed zien. Een van deze twee heeren had hem n.l. op zijn schouder getikt en Van B. dacht al, dat het met zijn vrijheid gedaan was, doch heel vriendelijk werd hem door den reiziger ge zegd, dat hij een potlood had verloren. En mderdaad, hij had een potlood verloren, dat hij met een hoffelijk dankwoordje aan den vriendelijken reiziger bij zich stak. Hij nam den trein naar Den Helder, waar hij enkele verre verwanten had wónen, die echter op zijn bezoek allesbehalve gesteld waren; men kende Pieter al te goed. Terwijl een dezer familieleden in zijn winkel stond, zag hy zijn verren achterneef voorbij schuiven met 'n blauwen bril op, waarmede hij zich waarschijnlijk onherken baar wilde maken. Hij liep voorbij, vermoe delijk omdat hij een persoon, die in den winkel stond, alweer voor een „stille" aan zag. De politie, die des morgens het signale ment en de foto van Pieter had ontvangen met het verzoek tot opsporing, kreeg een tip en spoedig was een aantal agenten en rechercheurs op pad, om den ontsnapten rijwieldief op te sporen. Intusschen bezocht Pieter van B. toch en kele familieleden, die hem echter te kennen Het gezelschap van den maharadja, be staande uit zes personen, vliegt tot Jodphur. Daarna zal de „Specht" nog een passagier vervoeren van Bangkok naar Penang en een van Medan naar naar Bandoeng. Nu het luchtrecht is afgeschaft, is de hoeveelheid te vervoeren post zeer toegenomen. Het toestel nam uit Amsterdam mede 594,471 kg. post, 20,090 kg. pakketpost en 145,560 kg. vracht. Na het vertrek van de „Specht" vereer.ig- "den de genoodigden der K.L.M. zich aan een eenigszins feestelijk ontbijt in de congres zaal van het Schiphol-restaurant. Toespraak dr. Colijn. Na een begroeting door den directeur der K.L.M., den heer A. Plesman, heeft dr. H. Colijn hier een korte rede gehouden. De Minister-President zeide, dat hoewel hij zich voorgenomen had niet te spreken, vooral ook omdat hij verkeert in een pe riode van zijn leven, dat zwijgen goud is, hij toch gaarne voldeed aan het dringend verzoek van den heer Plesman op dezen be langrijken dag iets te zeggen. In de eerste plaats bracht hij dank aan zijn beide aanwezige ambtgenooten, den Minister van Waterstaat, die altijd met groote kracht de luchtvaart heeft bevor derd, en den Minister van Binnenlandsche Zaken, onder wien de post ressorteert. De afschaffing van een zeer hoog luchtrecht en de vervanging door een meer normaal recht is een experiment. Wij vertrouwen echter, dat dit ten slotte resultaten zal afwerpen, die niet achterblijven bij hetgeen wij vroeger ontvingen. Spr. gelooft, dat het goed gezien is. Doch zelfs, indien het niet goed gezien is, dan hebben wij toch het voorrecht, dat Nederlandsche ouders hun kinderen in Indië en de kinderen in Indië hun ouders in Neder land briefwisseling met elkaar kunnen onderhouden, welke thans slechts even veel dagen duurt als vroeger weken. Dit voorrecht lijkt spr. groot genoeg om er zelfs een geldelijk offer voor te bren gen. De banden tusschen Nederland en Indië zullen ongetwijfeld nauwer worden aange haald, ook door het feit, dat voortaan regel matig de briefwisseling zal plaats hebben door middel van de luchtpost in stede van zooals tot nu toe is geschied. De Minister-President besloot zijn rede met een woord van lof voor het werk van de P.T.T. in Nederland en de P.T.T. in In dië. Zij zijn er in geslaagd het vraagstuk van de afschaffing van het luchtrecht, dat niet eenvoudig is, op bevredigende wijze op te lossen. Op voorstel van dr. Colijn verhieven al len zich van hun zetels en brachten een driewerf hoezee uit op den bloei van den postdienst in Nederland en Indië en op de K.L.M. gaven op zijn bezoek geen prijs te stellen. Aan een hunner deed hij echter het verhaal van zijn zonderlinge ontsnapping uit het arrestantenlokaal te Hillegom. Hij vertélde, dat hij in dat lokaal een doosje kroontjespennen vond, die hy tot een staafje in elkaar wist te draaien. Hier mee wist hij het deurslot te bewerken, waar een z.g. losse deurkruk was uitgetrokken. Het geluk was met hem, de deur ging open. Maar nu was hij er nog niet uit. Hij zag twee agenten in het wachtlokaal, de een las de krant en zat met zyn rug naar he arrestantenlokaal; de ander zat voor Pie ter minder gunstig, doch van het moment, dat deze moest telefoneeren, maakte de ar restant gebruik, door op zijn sokken het hazenpad te kiezen; buiten trok hij zijn schoenen weer aan en zoo ging hij de vrij heid tegemoet. Hy vertelde te Den Helder, dat hij van plan was zich Donderdag in Amsterdam vrijwillig by de politie te mel den. Zoover is het echter niet behoeven te komen, want hij werd reeds eerder elders door de politie gepakt. Bijna was hij te Den Helder reeds in de val geloopen; des avonds bracht hij nog een bezoek aan een familielid in de buurt van den Rijghweg. Terwijl hij daar was, kwam de recherche, die heel den dag te vergeefs had gezocht, nog eens kijken. Op zyn vraag, of Pieter de B. er was, werd be vestigend geantwoord; hij was boven. En dat was ook zoo. De rechercheur naar 'boven, doch Pieter had weer lont geroken; vermoedelijk heeft de geveltourist via een raam van de bo venverdieping het huis verlaten en is hij dank zij de invallende duisternis erin ge slaagd te verdwijnen. Daarna is nog een ander familielid met zijn bezoek vereerd, waar Pieter het ver haal deed van zijn ontsnapping uit de bo venverdieping. Hij vond het echter raadzaam uit Den Helder te verdwijnen; de grond werd hem hier te warm onder de voeten. Hij voelde wel, dat het hem den volgenden dag niet zou gelukken uit de handen van de politie vandaan te blijven. Denzelfden avond werd hij zooals be kend - te Amsterdam bij 'n goeden kennis gearresteerd. Hij had nog één jaar tegoed, hoewel hij al vier jaar had gezeten.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7