BIOSCOPEN ZATERDAG 5 JUNI 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 ;^lsndemi« HOE WORDT HET WEER WARMER. DE BILT SEINT: Zwakke tot matige Zuid-Westelijke tot Zuid-Oostelijke wind, meest licht bewolkt, droog weer, warmer. Hoogste barometerst.: 767.0 te Boedapest. Laagste barometerst.: 748.2 te Reykjavik. Sinds gisteren is de hooge drukking in onze omgeving belangrijk toegenomen en de depressie in het Westen trok Noord waarts en werd alleen bij IJsland dieper, zoodat de w eervooruitzichten verbeterd zijn. In Ierland en Schotland is de lucht nog grootendeels bedekt en valt hier en daar regen, Ook in Zuid-Noorwegen en Denemarken valt nog regen, overigens is de lucht in Scandinavië opgeklaard, en begint de temperatuur te stijgen. Noord- Duitschland heeft nog bedekte lucht met eenigen regen in het Oosten, in het Zui den is de lucht reeds opgeklaard en Zwit serland heeft prachtig weer, met tempera turen boven nul graden tot nabij de hoog ste toppen. Ook Frankrijk heeft fraai, meest windstil weer. Aangezien de hooge drukking zich naar het Oostzee-gebied ver plaatst en de barometer in Zuid-Frankrijk neiging tot daling vertoont, zal de wind naar Zuid- en Zuid-Oost loopen en is droog warm weer te wachten. LUCHTTEMPERATTJUR- 20.— LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Zaterdagnamiddag 9.46 uur tot Zondagmorgen 4.11 uur; van Zondagna middag 9.47 tot Maandagmorgen 4.10 uur. POOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zondag 6 Juni: voorm. 1.04 en nam. 1.18 uur. op Maandag 7 Juni voorm. 1.46 en nam. 2.11 uur. WATERTEMPERATUUR. Poelmeer 19.5 gr. C. De Zijl 18.5 gr. C. Officieele Crisisberichten STEUNVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten, gedenatureerd in het tijd vak van 31 Mei 1937 tot en met 5 Juni 1937, zal bedragen: voor kwaliteitsklasse A 3.15 per 100 K.G. voor kwaliteitsklasse B ƒ2.65 per 100 K.G. voor kwaliteitsklasse C 2.15 per 100 K.G. Voor groene erwten van de laagste klas se en voor andere erwten, in hetzelfde tijd vak gedenatureerd, bedraagt de steunver goeding ƒ1.65 per 100 K.G. De steunvergoeding voor veldboonen, welke blijkens.de dateering van het dorsch- briefje op 31 Mei 1937 zijn gedorscht, is vastgesteld op 1.per 100 K.G. Voor veldboonen van den oogst 1936 welke na 31 Mei 1937 zijn gedorscht, zal geen steun meer worden gverleend. 's-Gravenhage, 4 Juni 1937. VAN ONZE ADVERTEERDERS. RIJWIELZAAK G. BEENKER. In perceel Janvossensteeg 67 heeft de heer G. Beenker een rijwielzaak ge opend, welke bescheiden van opzet is, doch niettemin een uitstekenden indruk geeft. De heer Beenker, die voor zijn komst naar Leiden, gedurende drie jaar een zaak te Uitgeest had, heeft naast tal van bekende rijwielmerken ook het Em- po-rijwiel van de fabriek te Vorden in agentschap. Ook voor tandemhuur tee- ken des tijds kan men hier terecht. Naast den handel in rijwielen wordt ook het rijwielherstel vak uitgeoefend. ACADEMIENIEÜWS LEIDEN. Geslaagd: Candidaatsexamen Nederlandsche Lette ren de heer J. Wesseling, Rotterdam; Doctoraal examen Rechten de heer D. A. Nederlof, Den Haag. Menschen, die zóóveel haast hebben, dat hun de tijd ontbreekt om veilig te rijden, krijgen vaak maanden cadeau in hospitaal of huis van bewaring.... DE BENOEMING VAN Dr. H. KRAEMER. Zooals wy gisteren reeds hebben ge meld, is dr. H. Kraemer, by Kon. besluit van 2 Juni benoemd tot gewoon hoog leeraar in de faculteit der godgeleerd heid aan de Rijksuniversiteit alhier om onderwijs te geven in de geschiedenis van den godsdienst in het algemeen en de phaenomenologie van den godsdienst. Hiermede is in de vacature van prof. dr. "W. B. Kristensen voorzien, met dien ver stande, dat de lector in de egyptologie dr. A. de Buck, voortaan tevens onderwijs zal geven in de geschiedenis der antieke niet-bijbelsche godsdiensten. Dr. H. Kraemer is van huis uit voor zendeling opgeleid; hij is in 1888 te Am sterdam geboren en studeerde aan de Zendingsschool (thans te Oegstgeest). Aan de universiteit te Leiden promoveerde hij cum laude op het proefschrift: ,,Een Ja- vaansche Primban uit de 16de eeuw". Door zijn groote kennis van de godsdien sten in het Oosten werd zijn hooggewaar deerd advies bij verschillende vraagstuk ken ingewonnen. Dr. Kraemer is vooral in kringen, die belangstelling voor de zending hebben, bekend door zijn arbeid in dienst van het Ned. Bijbelgenootschap waarvoor hij naar Java werd uitgezonden, waar hij veel ge daan heeft óm vertalingen van den Bijbel in de Inheemsche talen voor te bereiden. Hij maakte onlangs een reis door Ameri ka, waar hij in verschillende universi teitsplaatsen lezingen hield. Voor de jongste toekomst zou dr. Krae mer, bij zijn terugkeer naar het Zendings- veld, zijn krachten inzonderheid wijden aan een reorganisatie van het zendings werk op een 'nieuwe basis, bij welke rege ling vooral aan de zelfstandigheid der In- landsche kerken groote aandacht zou wor den geschonken. In verschillende ge schriften heeft dr. Kraemer het recht en de taak der zending bepleit. Als taalgeleerde en als bevorderaar der zendingswetenschap heeft dr. Kraemer een bijzonderen naam verworven, en de universiteit te Utrecht heeft hem daarom bij haar derde eeuwfeest tot doctor hono ris causa benoemd. Van zijn werken noe men wij in de eerste plaats zijn proef schrift: „Een Javaansche primban uit de zestiende eeuw", „Agama Islam, een boek over den Islam in het Maleisch" (1928) en „Levensschets van dr. N. Adriani" (1930); zeer talrijk zijn zijn tijdschriftartikelen over den Islam, de zendingswetenschap en hedendaagsche geestestroomingen in het Oosten. Dr. A. de Buck is in 1892 geboren, heeft te Leiden theologie gestudeerd en zich spe ciaal op de godsdienstgeschiedenis en de egyptologie toegelegd; deze laatste ctudie heeft hij aan de universiteit te Göttin- gen uitgebreid. Te Leiden is hij in 1922 op een egyptolo- gische dissertatie over de voorstellingen der Egyptenaren betreffende den oerheu- vel gepromoveerd. Twee jaren heeft hij daarna te Ursum (N.-H.) als Herv. predi kant gearbeid, waarna hij op uitnoodiging van de universiteit te Chicago een studie reis naar Egypte heeft gemaakt, ten fine van het uitgeven van de sarcophaagteksten van het Egyptische Middenrijk. In 1928 is hij tot lector in de Egyptologie aan de Leid- sche universiteit benoemd. Van zijn hand is o.m. een Nederlandsche bewerking van een aantal oud-Egyptische verhalen versche nen, afgezien van artikelen in periodieken BRANDWEERDEMONSTRATIE. Op Vrijdag 11 Juni as., des namiddags 2 uur, zullen de raadsleden de nieuwe brandweergarage (Langebrug) met het nieuw aangeschafte brandweermaterieel bezichtigen en een op het terrein, behoo- rende bij de garage, te houden oefening van het personeel bijwonen. Vervolgens zal het nieuwe materieel voor de raadsleden wor den gedemonstreerd op het terrein van den Gemeentelijken Reinigings- en Ontsmet- tingsdienst aan de Noorderstraat. Per vanwege de gemeente beschikbaar gestelde autobus zullen de genoodigden zich van de brandweergarage naar het terrein van genoemde dienst kunnen begeven. Het verstrekken van melk op de lagere scholen. Het hoofd van de Christel, school aan de Hooglandsche Kerkgracht, sprekende voor het bestuur van deze school, heeft medege deeld, dat genoemd schoolbestuur princi- pieele bezwaren heeft tegen het verstrek ken van melk aan de kinderen van de la gere school. De overdekte zweminrichting. De teekeningen voor de nieuw te bou wen overdekte Zweminrichting aan de Haarlemmerstraat, destijds reeds door ons gepubliceerd, zijn tentoongesteld in de eta lage van den heer B. L. v. d. Klugt aan de Haarlemmerstraat 189. Ned. Ver. voor Luchtbescherming. De afd. Leiden der Ned. Vereeniging voor Luchtbescherming houdt Donderdagavond a.s. te 8 uur in de Kleine Stadszaal een pro- paganda-avond, alwaar als sprekers zullen optreden de heeren P. J. de Gaay Fortman, oud-burgemeester van Dordrecht en A. van Vianen, chem, drs. De burgemeester van Leiden, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, eere-voorzitter der afdeeling, zal een in leidend woord spreken. DE SPROOKJESSTAD OP HET SCHUTTERSVELD. Het speelgoed voor groote menschen. De Lilliput-menschen zijn er. Achter de hooge, electrisch verlichte fa- pade, die de sprookjesstad afsluit voor nieuwsgierige oogen staan de poppenhuis jes der kleine menschen, die voor de ra men zitten te wachten op de belangstelling der Leidenaars. Als het publiek dat reeds bij de opening gisteravond groote be langstelling toonde om zeven uur de straten der Lilliputstad vult, zit de burge meester met zijn echte Hollandsche ambts keten omhangen, reeds in zijn raadhuis achter het Gulden Boek, waarin de hand- teekeningen staan van vele bezoekers aan zijn stad, o.a. van Jean Kiepura, tijdens diens verblijf te Amsterdam en van vele Nederlandsche prominenten. Op het ruime plein staan de woonhuis- jes keurig gerangschikt. Alles ziet er voor al net en proper uit, zoodat het zelfs voor een Hollandsche huisvrouw om te water tanden is. De inrichting alleen der huisjes, de slaapkamers, de salon, de woonkamers is niet Hollandsch, maar buitengewoon aantrekkelijk in vele kleuren, wit, groen of blauw met goud. Achter de breede vensterramen, die open geschoven kunnen worden kijken zij nu vriendelijk lachend naar de bonte menigte in hun stad, die tijdens hun verblijf in Holland een Hollandsche stad geworden is. Er is de „Vila Manzi", het warenhuis ,,'t Bijenkorfje", het huis van de gezusters „Knoopje", de Modesalon „Doortje". Alles is Hollandsch geworden. De postmeester in zyn postkantoor is in het costuum van een Hollandschen postambtenaar gesto ken. Hij verkoopt aan zichtkaarten en post zegels, voorziet ze van het speciale stem pel van de Sprookjesstad Lilliput en men kan ze posten om den hoek in een echte roode Hollandsche brievenbus. Door de straten gaat een kleine Hol landsche marechaussee met een ernstig ge zicht, krijgshaftig en zelfs de kinderen, die hem juichtend volgen, zijn grooter dan hij Voor hun vensters praten de kleine vrouwtjes met de nieuwsgierige menschen. En een van haar vertelt mij, datt zij eerst 6 jaar met een Lilliputter-cari6té Europa is rondgetrokken en daarna sinds dertien jaar met de Lilliput-stad. Zij is een Duitsche, haar vader woont in Berlijn en soms heeft zij een beetje heimwee. Maar zij leven h;er goed en sparen voor den ouden dag. Overigens zijn zij allen van verschillen de nationaliteit. De Hongaren hebben een huisje met relief-beelden uit de Hongaar- sche geschiedenis, behalve het sprookje van de zeven dwergen, staan er de beelden van de heilige koningin Elisabeth en den hei ligen koning Ladislaus op. De 15-jarige dochter van den burgemeester is de klein ste van allen. En als wij haar vragen of zy nog wat groeien zal, meet zij met haar poppen vingertjes het minitieuze stukje dat er naar haar meening vermoedelijk nog bij zal komen. Om acht uur luidt de bal voor de cir cusvoorstelling, welke deze en de volgende dagen iederen middag vanaf twee uur on onderbroken zal worden gegeven. Deze circusvoorstelling wordt een ver rassing. Want terwijl toch de keuze der ar- tisten moet worden gedaan uit het kleine aantal bewoners der Lilliput-stad, zijn de nummers van dit programma, dat onge veer een uur duurt, volmaakt. Grappig is het, hoe zoo'n kleine manneke met een ernstig gezicht een olifant zyn wil oplegt en deze dansende olifant is gedresseerd op een wijze, die in een groot circus volmaakt zou heeten. Het nummer met de gedres seerde ponnies is waarlijk verbluffend, evenals het paardje, dat danst op de maat der muziek en het prachtige rijden van drie dezer peuters op één pony. De kunsten hierbij vertoond, dwingen waarlijk, zeer hooge bewondering af. Luiden bijval oogstte voorts de Hongaarsohe dans van twee dezer kleine paren in Hongaarsche kleeding, en ook het slangedametje, dat sierlijke dansen uitvoerde en tevens daar bij een verbazingwekkende lenigheid demonstreerde. Voorts gaven zij nog men- schelijke piramides te zien, clownerie enz., waarmede de talrijke aanwezigen zich zeer amuseerden. Toen de circustent leegstroomde zaten de kleine vrouwtjes alweer in hun poppen huisjes en groetten vriendelijk lachend de bezoekers van hun kleine stad. Opnieuw vulde zich de ruime circustent, opnieuw vulde de menigte de kleine straat jes, weer voelden allen iets van de sprook jes uit hun kinderjaren en waren blij met dit vriendelijke speelgoed voor groote men schen. DE REORGANISATIE DER LICHTFABRIEKEN. Adres van Overheidspersoneel. ..Aan den raad dezer gemaente is onder staand adres verzonden. Geven met verschuldigden eerbied te ken nen ondergeteekenden, tweede voorzitter en secretaris van de afd. Leiden van de Ned. Bond van Personeel in Overheids dienst en tweede voorzitter en secretaris van de afd. Leiden van Centrale Ned. Ambtenaarsbond, in dezen optredende na mens de in hun afdeelingen georganiseerde werklieden en ambtenaren, in dienst uwer gemeente en ten deze domicilie kiezende: Lammenschansweg 73 te Leiden; dat zij met teleurstelling hebben kennis genomen van het feit, dat aan een groot deel van het personeel, werkzaam aan de lichtfabrieken, uit bezuinigingsoverwegin gen ontslag is verleend, zonder dat met de vakorganisaties overleg is gepleegd om trent de wijze, waarop met inachtneming DANSEN. „Dansen? Wat is dat nu weer? Je kunt hier in de stad iedere avond wel gaan dansen! Ik houd nu eenmaal niet van dat ge draai, in statige, deftige jurken, op schoen tjes met hooge punthakken. Ik kan er haast niet op vooruit komen en een dans avond wordt voor mij een waar corvée inplaats van een gezellige ontspanning!" „Van die kant bekeken hebt u gelijk". „Maar laatst was ik op een volksdans avond. Ik heb zelden zóó genoten! Ik bracht een week-end door bij een kennis. Zij hadden kaarten genomen voor een folkloristische avond. Ik moet je eerlijk bekennen, dat ik er niet veel voor voelde. Maar enfin, als gast toon je je natuurlijk altijd danig verrast by elk pleziertje, dat ze je „trachten" te bereiden, en dus gin gen we. Ik heb er geen spijt van. Het inkomen alleen al deed je denken aan een dorpje in Ober Bayern. De zaal was herschapen in een sprookjestuin en er hing een leuke, vlotte, blije spheer. Alle dames, die de dansen uitvoerden waren gekleed in gezellige katoentjes met ^ijde rokken. Er zat schwung in, en zoowel de Duitsche, de Engelsche als de Hollandsche volksdansen vonden veel bij val. Applaus was niet van de lucht. Het hoogtepunt was na de pauze. Het heele publiek danste mee met de artisten. De animo werd bij iedere dans grooter. Dat noem ik dansen! Leuk en onge dwongen! „Hebt u hier in Leiden wel eens van zoo'n avond gehoord? „Ik wèl!" „Ik heb tenminste al toegangsbewijzen voor de volksdansmiddag op Zondag 13 Juni in het R. K. Clubgebouw aan de Mare!" „Ja, zet nu maar niet zoo'n verbaasd gezicht! Leiden blijft niet achter! Onze stad gaat met haar tijd mee!" Op 13 Juni is de zaal stampvol met da mes en meisjes, die eens echt willen ge nieten. „U gaat mee?" „Ja, natuurlijk!" ,,'t Is voor 't eerst, dat Leiden die kans geeft!" van het gemeentebelang en het personeels belang onvermijdelijk afvloeiing van per soneel zou kunnen plaats vinden; dat zij, toen geruchten tot hen doordron gen dat tot het verleen en van ontslag zou worden overgegaan, zich hebben gewend tot den heer directeur der lichtfabrieken met verzoek hun inlichtingen omtrent even- tueele afvloeiing te willen verstrekken; dat zij tot hun leedwezen hierop geen antwoord ontvingen, maar na aandrang hunnerzijds de mededeeling kregen, dat die aangelegenheid in een vergadering van de dienstcommissie zou worden besproken; dat zij zich eveneens hebben gewend tot den heer voorzitter van de commis sie van overleg met een ontwerp af vloeiingsregeling met het beleefde ver zoek deze regeling spoedig in een ver gadering van de commissie van overleg te willen doen behandelen, in elk geval voordat definitief tot het verleenen van ontslag aan personeel zou worden over gegaan; dat zij daarnaast het college van burge meester en wethouders mededeeling deden van den door hen aan den heer voorzitter van de commissie van overleg gerichten brief en ontwerp afvloeiingsregeling met verzoek niet tot het verleenen van ont slag aan daarvoor in aanmerking komen de personen te willen overgaan voordat de commissie van overleg over de door hen ingediende ontwerp afvloeiingsregeling zou hebben geadviseerd; dat tot hun groot leedwezen de door hen ingediende ontwerp afvloeiingsrege- j ling eerst is behandeld in een vergadering Van de commissie van overleg, gehouden op 30 April 1937. nadat reeds aan een groot aantal personen ontslag was verleend; dat de commissie van overleg in haar vergadering van 30 April 1937 na ampele bespreking een dringend beroep deed op het college van burgemeester en wethou ders, om zijn medewerking te willen ver leenen tot het opschorten van aan de lichtfabrieken wegens reorganisatie gege ven ontslagen, voorzoover niet vrijwillig, in afwachting van een in de commissie van overleg te behandelen afvloeiingsrege ling; AGENDA LEIDEN. Zaterdag. Jamboree-kampvuur Ned. Pad vinders, Burcht, 7.30 uur. Woensdag, Jaarvergadering „Katholiek Leiden", café-rest. „In den Ver gulden Turk", 8.30 uur. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters: Jasperse, Nieuwzwaag, Meyboom, Poort man en Verbrugge. De Zondagsdienst der huisartsen te Oegst geest wordt waargenomen door dr. Vare kamp, Tel. 1916. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 31 Mei tot en met Zondag 6 Juni as. waar genomen door de apotheken: G. H. Blan ken Hoogewoerd 171, telef. 502; D. J. van Driesum, Mare 110, telef. 406 en J. Doe- dens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest telef. no. 274. dat zij te uwer kennis brengen, dat, naar hun oordeel, op het oogenblik aan ver scheidene ambtenaren en werklieden ont slag is verleend, die op grond van hun leef tijd, pensioengerechtigden diensttijd en ge schiktheid eerder in aanmerking ervoor kwamen om in dienst te worden gehouden dan anderen met hoogen leeftijd en meer pensioengerechtigde dienstjaren; dat daarnaast aan een aantal losse ar beiders, die reeds vele jaren onafgebroken bij de lichtfabrieken werkzaam waren, zon der meer ontslag is verleend zonder toeken ning van eenigerlei uitkeering; dat zij opnieuw willen herhalen hun me dedeeling zooals zij reeds uitvoerig in de vergadering van de commissie van over leg, gehouden op 30 April 1937 hebben uit eengezet dat zij niet hebben verzocht overleg te willen plegen met de vakorgani saties omtrent de vraag, of tot ontslag moet worden overgegaan, dan wel hoeveel per sonen voor ontslag in aanmerking dienen te komen, maar alleen en uitsluitend, dat de afvloeiing volgens objectieve richtlijnen zou geschieden, welke richtlijnen na over leg tusschen de vakorganisaties en de ver tegenwoordiging van het gemeentebestuur zouden kunnen worden vastgesteld; dat zij overeenkomstig het dringend ver zoek van de commissie van overleg zich thans tot uw raad wende nmet het beleef de verzoek alsnog aan het college van bur gemeester en wethouders te willen vragen de verleende ontslagen aan het personeel, voorzoover niet vrijwillig gegeven, te wil len opschorten en eerst tot definitief ont slag over te gaan nadat een afvloeiingsrege ling na behandeling in de commissie van overleg is vastgesteld. 't Welk doende, enz. Geveilde perceelen. Ten overstaan van Notaris C. J. F. Dolk alhier: Werkplaats met bovenwoning en erf Rijnstraat 30 in bod ƒ4400.kooper de heer P. van der Loo c.s. alhier voor 4800. Huis en erf Oostdwarsgracht 18 in bod 1380.kooper de heer J. Nugge q.q. al hier voor 1380. Huis en erf Mecklenburgerstraat 9 in bod 1450, kooper de heer J. Mugge q.q. alhier voor 1450. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 555. Naamlooze Ven nootschap „Wernink's Kal kfabrieken", Lei den, Hooge Morschweg 148. N. Comm.: A. C. van Eyk, 's-Gravenhage; ir. J. J. G. van Hoek, Leiden; en jhr. C. C. Röell, Leiden. N. Ged. comm.: P. A. Wernink Jr., Was senaar. 6571. N.V. „Alphia Film", Alphen a. d. Rijn, Stationsstraat 3, geven van filmvoor stellingen, enz. Uittr. Comm.: L. I. Schou ten, 's-Gravenhage. Opheffing. 475. Electro Technisch Bureau H. L. J. Tobé, Leiden, Rapenburg 89. Hedenmorgen omstreeks 9 uur is de 7- jarige jongen N. Z. uit de Zeemanlaan, toen hij op den hoek van de Heerenstraat zon der uit te kijken den weg overstak, door een wielrijder aangereden, waardoor de jongen een linkeronderbeenbreuk opliep. Door den E. H. D. werd hij naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. HOOFDFILMS 't Bankje van 1000. (Ray Ventura) Heerscher der Woes tijn (Kathleen Bur ke) Marguerite Gautier (Greta Garbo). De oude en de jonge Koning (Émil Jan- nings). De Mail Express (Dick Foran). Jack Hylton ver overt de wereld. (Juwe Clyde). Bewaak Jat meisje. (Robert Allen Florence Rice). Muzikaal- avontuurlyk Speelfilm. Detective verhaal AANVANGSUUR Dag. 811, Zondags bovendien 47 uur, Matinee Zaterd. en Woensd. 2.30 uur. Dag. 8._511.15 uur, Zondags bovendien 27 uur, Matinee Zat. en Woensd. 2.30 uur. Dag. 8—11 uur, Zon dags bovendien 2—7 uur, Matinee, Zaterd. en Dond., 2 uur. Dag. 8—11 uur. Zon dags bovendien 27 uur. Matinée Zaterd. en Woensdag 2 uur.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2