Help! Generaal Mola om het leven gekomen De Sprookjesstad Lilliput verovert de Sleutelstad VRIJDAG 4 JUNI 1937 OE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 Verongelukt tijdens een verkennings-vlucht BUITENLAND TOESTEL NEERGESTORT IN DEN MIST. Het radiostation van Salmanca heeft ris- teravond om half acht medegedeeld, dat de bekende generaal Emilio Mola, de bevel hebber van het Noordelijke leger van Fran co, aan het front van Biscaje tijdens een verkenningsvlucht in een dichten mist te recht gekomen en neergestort is. De general is om het leven gekomen, evenals zijn adjudant, twee officieren van den generalen staf en de beide vliegtuigbe stuurders. De zender, die als „Radio-Nacional" wordt aangekondigde meldt de volgende bijzonderheden over den dood van gene raal Mola: „De generaal vertrok, te negen uur in een dichten mist van Vitoria naar Valladolid. Hij was vergezeld van luitenant kolonel Pozas, twee officieren en een ser geant-bestuurder. Het toestel vloog te plet ter tegen een berghelling op drie of vier kilometer van het dorp Castin de Peones. De autoriteiten vonden het geheel verniel de toestel na eenige uren zoeken. Te Sala manca heerscht groote bewogenheid. De winkels werden gesloten, terwijl de voor stellingen in de schouwburgen geen door gang vonden. De troepen in Biskaje heb ben gevraagd het offensief te mogen her vatten om de nagedachtenis van Mola te eeren." De gouverneur van Burgos heeft zich on middellijk naar de plaats des onheils bege ven, toen hij hoorde van het ongeluk, dat generaal Mola was overkomen. Het lijk van den generaal is ontzettend verminkt. De weduwe, dis gisteravond te Burgos is aangekomen, werd ontvangen door gene raal Lopez Pinto, die haar het medeleven van het Spaansche volk betuigde. Pinto heeft een bespreking met den nieuwen com mandant van het Noordelijke leger Da- vila gehad. De lijken zullen worden over gebracht naar de troonzaal van het regee- ringspaleis te Burgos. Tot aan de begrafe nis zullen missen worden gelezen. Bij dui zenden komen te Burgos telegrammen van deelneming binnen. Posthume onderscheiding. General Franco heeft een decreet onder teekend, waarbij generaal Mola alsnog het groot-kruis van San Fernando wordt ver leend, wegens zijn verdiensten tijdens deze campagne. Het stoffelijk overschot van generaal Mola zal te Pampeluna begraven worden. WIJZIGING IN DE LEGERLEIDING. Generaal Franco heeft na den dood van generaal Mola onmiddellijk een nieuwe re geling getroffen inzake het militaire op perbevel. Het Noordelijke leger, dat tot nu toe onder leiding stond van generaal Mola, wordt gesplitst in een Noordelijke en een Centraal leger. Het nieuwe Noordelijke le ger omvat de Baskische en Cantabrisohe provinciën en staat onder leiding van ge neraal Davilla. Het nieuwe centrale leger, Castillië en Aragon omvattend, wordt ge bracht onder commanda van generaal Sa- liquet. Generaal Queipo de Llano blijft lei der van het Zuidelijke leger. DE LOOPBAAN VAN GENERAAL MOLA Generaal Mola heeft het grootste deel van zijn carrière in. Marokko gemaakt, waar hij den rang van kolonel verkreeg. Na den val der dictatuur van Primo de Rivera keerde hij naar Spanje terug, waar hij tot directeur-generaal der politie werd benoemd, welke functie hij tot den val der monarchie bekleedde. Bij het uitroe pen der republiek gaf hij zijn post op en werd gedurende twee jaren niet met een commando belast. In dien tijd publiceerde hij zijn boek met herinneringen en meenin gen aangaande de gebeurtenissen, welke den val van de monarchie voorafgingen, hetwelk eenig opzien verwekte. Geduren de de twee jaren, dat Lerroux en Gil Ro bles aan de macht waren, was hij weder in actieven dienst. Den 19den Juli 1936 was hij gouverneur van Pampeluna en als zoo danig nam hij de leiding op zich van den militairen opstand van Navarra, waar hij requetes wapende. Daarna nam hij deel aan de operaties vn Irun, vervolgens aan het front van Madrid, om ten slotte opperbe velhebber van het Noordelijke leger te wor den. Hij schaarde zich aan de zijde van generaal Franco, toen deze tot hoofd der nationalistische regeering werd aangewe zen en stond bekend om zijn Carlistische gezindheid. QUEIPO DE LLANO OVER DEN DOOD VAN DEN GENERAAL. Queipo de Llano heeft gisteravond me- dedeeling gedaan van den dood van gene raal Mola. „Mola was een der voornaamste leiders onzer beweging, zoo verklaarde hij, en hij is gestorven bij het vervullen van zijn plicht. De mist was zeer dicht en be lette elke operatie. Toch wilde de gene- raa lover de linies vliegen, daar hij bo ven mist een volkomen helderen hemel dacht aan te treffen. Plotseling werd de mist echter dichter en om onbekende rede nen moest het vliegtuig landen. Hierbij botste het toestel tegen een berg en de inzittenden werden eerst tegen de wanden van het toestel geworpen en vervolgens op den grond. Allen werden gedood. Generaal Mola is gestorven, doch zijn geest blijft. Zijn dood kan niets veranderen, integen- GENERAAL MOLA f deel, het enthousiasme zal nog grooter zijn om het werk waaraan hij zijn geheele ener gie gaf, te voltooien. Ik verzoek u voor hem een gebed te storten en voor zijn nagedach tenis een minuut stilte in acht te nemen." VOOR HERVATTING VAN DE CONTROLE. Britsche gezanten polsen de regeeringen te Berlijn, Rome en Parijs. De vertegenwoordigers van Groot-Brit- tannië te Parijs, Berlijn en Rome hebben stappen gedaan bij de respectieve regeerin gen, om te informeeren naar de inzichten van deze regeeringen inzake de maatrege len tot bescherming van de vloten, welke de controle in de Spaansche wateren uit oefenen. De Britsche regeering is van oordeel, dat dit dient te geschieden door uitbreiding van de veiligheidszones en door samen werking van de corttroleerende vloten. Men heeft den indruk, dat de bespre kingen over deze kwestie vlot verloopen en dat men binnenkort een nauwkeurig omlijnd- ontwerp zal kunnen indienen. Nog twee gewonden van de „Deutschland" overleden. In het hospitaal van Ibiza zijn twee sto kers van de „Deutschland" aan de bij het bombardement van dit schip bekomen ver wondingen overleden. Heden over de Spaansch-Fransche grens geleid. De uit vijftien personen bestaande be manning van het Nederlandsche s.s. „Andra", omtrent wier lot men langen tijd in ongerustheid heeft verkeerd, is heden over de Spaansch-Fransche grens geleid. Zooals men zich herinneren zal is de „Andra", welke toebehoorde aan de ree- derij Socdeco te Antwerpen en levensmid delen naar Spanje had vervoerd, op de te rugreis, in ballast varende, op weg van Bilbao naar Swansea, in het begin van April door den kruiser der zeestrijdkrach ten van geheraal Franco, de „Almirante Cervantes" tot zinken gebracht, waarna de opvarenden aan-boord van dezen oorlogs bodem werden genomen. Kapitein was de heer Dragten uit Rotterdam. Sedert dien zijn de mannen door de Franco-autoriteiten te San Sebastian vast gehouden. Op 24 April werd op het de partement van buitenlandsche zaken te den Haag van Hr. Ms. gezantschap te Lissabon de mededeeling ontvangen, dat de beman ning van de „Andra" was vrijgelaten en naar huis gezonden was, doch hier te lande wachtte men tevergeefs op de terugkomst der zeelieden. Op 9 Mei kreeg het depar tement toen het bericht van den Nederland- schen consul te San Sebastian, dat de be manning zich daar nog in verzekerde bewa ring bevond. Aan den consul is toen onmid dellijk opdracht verstrekt, stappen tot in vrijheidstelling der Nederlanders te onder nemen. Thans zijn deze dus eindelijk met succes bekroond. Naar wij vernemen hebben de schepelin gen, zoodra zij op Fransch grondgebied wa ren aangekomen, zich onmiddellijk telegra fisch in verbinding gesteld met de directie van het Nederlandsche Bevrachtingskan toor te Rotterdam, dat hen had aangemon sterd en dat hen thans van reisgeld zal voorzien. Tegen Zaterdag of Zondag wordt de bemanning te Rotterdam terug verwacht. ...den man,die 'n witten wandelstok draagt als hij de straat moet kruisen! (Want zoo'n stok wordt flfe. g ed ragen door menschen, die slecht kunnen zien) VAN HET VATICAAN DE H. STOEL EN DUITSCHLAND. Zal Italië bemiddelend optreden? In een conferentie van buitenlandsche persvertegenwoordigers te Rome werd op de vraag, of Italië een bemiddelaarsrol tus- schen de Duitsche rijksregeering en het Vaticaan op zich denkt te nemen, verklaard, dat men hieromtrent zich op dit oogen- blik niet kan uitlaten. Vaticaan weigert Kard. Mundelein te berispen. Kardinaal-staatssecretaris Pacelli heeft thans het antwoord van het Vaticaan ver zonden op de tweede Duitsche protestnota tegen de uitlatingen van kardinaal Munde lein. Kardinaal Pacelli zegt in zijn nota, dat de Heilige Stoel weigert, kardinaal Mun delein een berisping toe te dienen en hij legt er den nadruk op, dat de Duitsche re- g eer ing nimmer eenigerlei stappen heeft gedaan om te verhinderen, dat leden der Duitsche regeering beleedigende aanvallen deden op den roomsch-katholieken gods dienst, het Vaticaan en den Paus. De Heilige Stoel is van oordeel, dat de situatie tusschen het Duitsche rijk en het Vaticaan ongewijizgd is. De pauselijke nun tius heeft instructies te Berlijn te blijven ten einde den indruk te vermijden, dat hij Duitschland zou verlaten om zich te ont trekken aan een onaangename situatie, of dat de Heilige Stoel hem zou hebben terug geroepen. ITALIË HET BEZOEK VAN MAARSCHALK VON BLOMBERG. „Logische voortzetting en uitbreiding van de as-Rome-Berlijn". De Duitsche minister van Oorlog, maar schalk von Blomberg, heeft gisteren een bezoek gebracht aan het vliegveld Fur- bara. Hier hadden zich .talrijke vooraan staande persoonlijkheden verzameld om den Duitschen minister te ontvangen. Aanwe zig waren Mussolini, de minister van Bui tenlandsche Zaken graaf Ciano, de minis ter van Pers en Propaganda Alfieri en ver schillende militaire en fascistische autori teiten. Kort na de aankomst van von Blomberg arriveerde ook de koning op het vliegveld. De Duitsche gast werd rondgeleid door het laboratorium, waar met moderne luchtwa- pens wordt geëxperimenteerd en bezichtig de de nieuwste projectielen, die ook gede monteerd werden. Vervolgens beklommen de koning, von Blorrtberg en de Duce het observatorium, waar zij getuige waren van een welgeslaag de luchtmanoeuvre, waarbij de capaciteiten van de bommenwerpers en aanvalsvlieg- tuigen duidelijk werden aangetoond. De manoeuvre werd dan ook door von Blom berg met groote belangstelling gevolgd en aan het slot getuigde de minister van zijn bewondering. Nadat hij nog de acrobatische verrichtin gen van jachteskaders had gevolgd, nam de maarschalk afscheid van den koning, die het vliegveld verliet. Von Blomberg «teeg in de „Duce" de machine, die door Mus solini zelf bestuurd wordt en begaf zich daarmede naar de luchtvaarstad Guidonia. De „B. Z. am Mittag" publiceert een be schouwing van zijn Romeinschen corres pondent over het bezoek van den Duitschen maarschalk, waarin o.a. gezegd wordt, dat uit den langen duur van dit eerst contact kan worden afgeleid, dat men eenige pro blemen bestudeert, die als gevolg van de huidige politieke situatie in Europa van bijzondere actualiteit zijn. Het bezoek van von Blomberg, aldus het blad, geldt echter in de eerste plaats het Itaiiaansche leger. In toonaangevende kringen wordt er de na druk op gelegd, dat het verblijf van von Blomberg te Rome onder de huidige om standigheden aanduidt op welk een kalme wijze de huidige toestand zoowel door Rome als door Berlijn wordt beoordeeld. Het zou overbodig zijn mede te deelen, zoo gaat de correspondent van de „B. Z. am Mittag" voort, dat het bezoek in geen en kel opzicht tot bijzondere overeenkomsten zal leiden. Het contact tusschen de weder- zijdsche vertegenwoordigers der legers vormt een logische voortzetting en uitbrei ding van de as BerlijnRome. Ook voor dit contact geldt datgene, wat reeds vele malen herhaald werd, nl. dat deze as tegen nie mand gericht is, doch slechts den Euro- peeschen vrede dienen wil en de Europee- sche beschaving beschermen. DUITSCHLAND DE KERKVERVOLGING. Protest van den Kansel. In de Parochiekerk van Gollenshausen aan de Chiemsee heeft de pastoor verleden Zondag de volgende verklaring vanaf den kansel voorgelezen: „Een blad uit Dussel- dorf bracht onlangs het bericht dat in Ro senheim 40 Paters Capucijnen wegens zede lijkheidsdelicten zouden zijn gearresteerd. Feit is: 1) dat er in heel Rosenheim slechts 10 Paters Capucijnen zijn en 2) dat geen enkele hunner is gearresteerd". De kleine menschkes trok ken massale belangstelling Gistermiddag in de vroegte was er op het Schuttersveld nog niets bijzonders te zien, doch toen er eenmaal een aantal wa gens van de Sprookjesstad Lilliput op het terrein waren gebracht, kreeg het plotseling een geheel ander aspect. Rappe handen, gewend aan zulk werk, hadden tegen den avond reeds een groot gedeelte van dit sprookjesland opgebouwd en toen tegen 7 uur de tocht der Lilliputters zou beginnen werd het al drukker en drukker in het centrum de rstad, vooral in en rond den Morschsingel en de Steenstraat, waar de drukte veel geleek op die van 3 October zonder nochtans de doordringende geuren van gerookte paling of zoute haringen. Onze fotograaf had zich buiten de druk te gehouden en de Lilliputters in hun stad opgezocht waar hij hen tezamen met hun impressario en den kok op de ge voelige plaat vastlegde, staande voor hun woninkjes, die evenals de bewoners zelf aller bewondering wekten. Wij troffen de Sprookjesstadbewoners aan den ingang van hun stadje en ston den al spoedig tegenover den burgemees ter, den heer Apad Martina. Natuurlijk namen we de gelegenheid waar een ge sprek met hem te beginnen en vernamen o.m., dat hij 41 jaar oud is, gehuwd en vader is van een welgeschapen dwergdoch ter, die thans 15 lentes telt en de kleinste uit het gezelchap Lilliputters. De zetel der Lilliputters is Berlijn, dat als centrum het gemakkelijkst te bereiken is. Uit acht verschillende nationaliteiten zijn de Lilliputters bijeengekomen, somtijds louter door toeval. Er bevinden zich onder hen verschillende broers en zusters en allen zijn zij afstammelingen van normale ouders. Het geheele vasteland hebben zij door kruist, de Sprookjesstad trok zelfs over zee en dus was de tocht, dien zij gisteravond door de Sleutelstad gingen maken, heele- maal niets bijzonders. De bepluimde paarden, voor open wa gens gespannen, kwamen toen voor en wij namen afscheid van den kleinsten burge meester ter wereld, die met zijn vrouw en dochter in het met vier paarden bespannen eerste rijtuig plaats namen, terwijl daar achter de vier overige rijtuigen met 25 Lil liputters volgden. Voorop trok het muziek gezelschap van Werkmans Wilskracht en allerwege bestond voor dezen intocht groote belangstelling. Hedenavond te 7 uur zullen de poorten van de Sprookjesstad officieel worden ge opend door den burgemeester dezer klein ste gemeenschap ter wereld. Van af 4 uur echter heeft men reeds toegang en kan men zien hoe deze miniatuurbevolking haar eigen leventje leeft, terwijl men in de voorstellingen aanschouwen kan hoe zij in hun eigen circus optreden met dwerg- paardjes en olifantendressuur. Wij twijfe len er niet aan, of velen zullen dit merk waardige volkje van dichtbij willen gade slaan. CHINA OPSTAND IN SINKIANG. In de provincie Sinkiang in Chineesch Turkestan is een opstand uitgebroken, waardoor de geregelde autobusverbinding tusschen Sinkiang en Soeiyuan is gestaakt. Volgens berichten uit Chineesche bron zijn Mohammedaansche benden slaags geraakt met provinciale troepen onder commando van de commissaris van landsverdediging Sjeng Sji Tsia, die algemeen werd be schouwd als een beschermeling van Sovjet Rusland. In Chineesche kringen is men van oor deel, dat nu agenten van de Sovjets de Mo hammedanen hebben aangespoord tegen Sjeng in opstand te komen. Het gevolg van den opstand in Sianfoe. Een onverwacht gevolg van den opstand in Sianfoe op 12 December 1936 is een sterke vooruitgang in het brengen van een grooter eenheid in de Chineesche legers. Te Kaifeng in de provincie Honan is een conferentie gehouden tusschen de vertegen woordigers van den generalen staf van Nanking en de bevelhebbers van de Noor delijke legers en men is tot de volgende resultaten gekomen: le. De maarschalk Tsjang Soe Liang zal uit zijn ambt worden ontzet. 2e. De Noordelijke legers zullen worden gemoderniseerd en gereorganiseerd in na tionale divisies, waarvan de eenheden zul len worden gecantonneerd in het noorden van Kiangsoe, Anhoei en Honan en langs de Gele Rivier. 3e. De generaal van het vijftigste leger, Yu Hie Kung, die tijdens de gebeurtenis sen in Sianfoe gouverneur was van Kansoe, zal zich onderwerpen aan de militaire com missie van Nanking en het Noord-Oostelijk leger zal ondergeschikt worden gemaakt aan generaal Li Hoe Sjin, pacificatie-com missaris van Honan en Anhoei. BUITENLANDSCHE BERICHTEN ONGELUK BIJ KERKBOUW. In een dorp bij Boedapest is een in aan bouw zijnde kerktoren ingestort. Vijf arbei ders kwamen om het leven. BALKON TE PARIJS INGESTORT. Een meisje gedood. Gistermiddag is een balkon van de vijfde étage van een huis aan de boulevard des Capucines omlaag gestort en op het terras van een café terecht gekomen. Verscheide ne bezoekers werden ernstig gewond. Een meisje van vijf jaar is in hopeloozen toe- DE BRAND OP DE „OLIVA". Het Duitsche ss. „Friedrun", dat het brandende s.s. „Oliva" te hulp gesneld is, heeft zeven gewonde leden der bemanning aan boord genomen, die vandaag te Ma nilla verwacht worden. Intusschen zijn ook het Engelsche s.s. „Agamemnon" en het Nederlandsche s.s. „Tjikarang" ter plaatse aangekomen. De opvarenden helpen de bemanning van de „Oliva" het vuur te bestrijden. Volgens de laatste berichten, welke door de reederij van het brandende schip „Oli va" zijn ontvangen, tracht het schip de ha ven van Manilla te bereiken. Drie vlieg tuigen zijn opgestegen om de gewonden van het brandende schip af te halen. BRAND IN EEN FILMATELIER. Te Hem (Frankrijk) is in een atelier voor filmreiniging een ontploffing ontstaan, welke door brand gevolgd werd. Een per soon werd daarbij gedood. Twee personen werden gewond en verkeeren in zeer ern st igen toestand. LANDARBEIDERS-STAKING IN FRANKRIJK. In een negental gemeenten, waar de landarbeiders staken, hebben zich enkele incidenten voorgedaan. Te Tremblay les Gonesse heeft een ernstige botsing plaats gehad tusschen werkgevers en stakers. En kele personen, onder wie gendarmes, wer den gewond. Twee arrestaties werden ver richt. Het telefoontje. „Mevrouw Mulder, wilt U even tegen P mijn vrouw zeggen, dat ik een paar uur stand naar het ziekenhuis vervoerd, waar later thuis kom, ik heb een „panne" aan het later overleed. mjjn achterwiel!'

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9