STADS NIEUWS DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 28ste Jaargang VRIJDAG 4 JUNI 1937 No. 8740 Sk £eiubeh£6oii/fca/rit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij Toornitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaaL bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 Jl GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be* betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Naar een rechtsch Kabinet? Zij, die zullen worden geroepen om het land te regeeren, zullen een uiterst moeie- lijke en zware taak hebben. Maar óók een zeer mooie taak in dezen tijd! In dezen tijd, waarin de nooden roepen om krachtige maatregelen; waar in de geesten rijp zijn voor ingrij pende hervormingen. En daarom omdat deze tijd zoo uiterst belangrijk is, omdat deze tijd onder stof felijk en onder geestelijk opzicht een wijze en krachtige regeering eischt, omdat van wat er in dezen tijd wel en niet door de regeering wordt gedaan zoo ontzettend veel voor de toekomst afhangt daarom hopen wij, dat er zal komen: een Christe lijke regeering. Een Christelijke regeering; niet een, die het „Christelijk" als etiquet draagt, maar een, die, óók en doelbewust onder oeccmo- misch en sociaal opzicht, er met alle ernst en kracht naar streeft, dien naam waardig te zijn. 't Verheugt ons daarom, dat dr. Colijn klaarblijkelijk streeft naar de vorming van een zuiver rechtsch Kabinet, samengesteld uit personen, voortgekomen uit en behoo- rende tot de drie partijen der rechterzijde. Als hij daarin slaagt wat wij van gan- scher harte hopen moge ook de keuze der personen een gelukkige zijn! In de afgeloopen regeeringsperiode is wel duidelijk gebleken, dat een Kabinet op een z.g. breedere basis een bewust en overtuigd christelijk beleid, óók op oeconomisoh en sociaal gebied, in den weg staat. Hiermede is natuurlijk niet gezegd, dat er geen om standigheden kunnen zijn, die zulk een Ka binet óf wenschelijk maken als het minste van meerdere kwaden óf noodzakelijk als het eenig-mogelijke. Zulke omstandigheden zyn er nu niet, als.... zij niet worden ge schapen doordat de leiders der drie recht- sche Kamerfracties het niet met elkander kunnen eens worden. Maar: wij hebben nog goeden moed, dat dit laatste niet zal ge schieden. In dézen tijd een krachtig Christelijk be wind nogmaals: Christelijk, niet in naam, maar in daden 't zou een zegen zijn! DE OPENING DER PAUSELIJKE ACADEMIE. Duitschers kregen geen deviezen ter beschikking om naar Rome te reizen. Met diepe droefheid heeft men in Rome kennis genomen van het feit, dat het Duit- sche Rijk geen deviezen beschikbaar wil de stellen voor zijn zonen, die door den Paus op buitengewone wijze waren onder scheiden door him benoeming tot lid der Pauselijke Academie. Zoodoende waren deze niet in de gelegenheid om de reis naar Rome te maken en persoonlijk de medaille in ontvangst te nemen, die niet, zooals vroeger, met eikenloof was ver sierd, het zinnebeeld van wereldlijke macht en roem, doch waarop thans staat de Pauselijke onderscheiding: een olijf tak, het symbool van den vrede. DE „TJIKARANG" NEEMT GEWONDEN VAN DE „OLIVA" OVER. NEW YORK, 4 Juni (A.N.P.) Naar uit Manilla wordt gemeld, heeft het in brand geraakte Duitsche vrachtschip „Oliva" op eigen kracht zijn reis naar Manilla kun nen voortzetten. Het te hulp gesnelde stoomschip „Friederun" blijft in de nabij heid. Het Nederlandsche stoomschip „Tjikarang" heeft vijf gewonde leden der bemanning van de „Oliva" aan boord ge nomen. De Kerkvervolging Duitschland VERNIETIGING VAN HET CHRISTENDOM WORDT BEOOGD! Slechts nu en dan zijn wij in staat om een blik te werpen in de geheime docu menten van het Duitsche Nieuw-Heiden- dom. Voor ons liggen de „Strijdleuzen der Duitsche Geloofsbeweging in Mün- chen, Winter 19361937", waarin het doel en streven der Moderne Heidenen voor bedoeld tijdperk zijn omschreven. De tekst van bedoeld document laten wij hier volgen. Met tegenzin onder zeker opzicht. Met tegenzin, omdat 't p ij n doet, dergelijke taal te lezen. Maar van den anderen kant is 't gewenscht, dat al degenen, die in Christus gelooven en Zijn Godheid aanbidden, weten, hoe er een godslasterlijke, satanische campagne wordt gevoerd. De liefde, de daadwerkelijke liefde van ieder christen zal hooger stij gen en dieper vlammen Hier volgt bedoeld document: In den komenden winter moet de Chris telijke leer in al haar grondvesten aan het wankelen worden gebracht. Daarom moet alles wat maar eenigszins kan in den strijd geworpen worden! Wij zijn zelfs voor de geringste mede werking al dankbaar, opdat deze Christe lijke pestbuil uit ons volk kan worden uitgeroeid. Het doel van den strijd is fel ler, scherper omlijnd en dieper geworden. De Christelijke Godsdienst moet bestre den worden, omdat ?ij van zuiver Jood- sche en van Oostersche oorsprong is. Deze Jezus is de vijand van alle Duit schers, de vijand van bloed en ras. Heilig alleen is het Duitsche Geloof, heilig de geboorte, niet het Doopsel, hei lig alleen is het huwelijk, niet de priester lijke zegen. Wij oefenen onze zending niet uit onder menschen van een ons vreemd ras; wij verdedigen ons tegen de missio neering der Christelijke Kerken. Wij eischen: 1. Afschaffing van de Regeeringssubsi- dies aan de kerken. 2. Oprichting van zuiver Duitsche Open bare Scholen. 3. Sluiting van de Theologische Facul teiten. 4. Sluiting van Kerken en kloosters der Christelijke Belijdenis. - 5. Voor iederen pastoor moet de toe gang tot het kerkhof ontzegd worden. 6. Vrijwaring van de weermacht voor iedere godsdienstigen invloed. 7. Scheiding van Kerk en Staat. Op een leidersdag waar bovenstaande punten werden uiteengezet werd als doel van de Duitsche Geloofsbeweging aange geven: „alle menschen te bevrijden van deze christelijke leer die vreemd is aan ons ras en een afzonderlijk nieuw geloof op te wekken en te bevorderen dat ge heel op ons ras is ingesteld". „Jezus Christus is onaanvaardbaar om dat hij de grondslagen van het geloof: „Ras, bloed en eer niet kent". „Daar het Christendom van Joodsch- Oostersche oorsprong is kan het nooit het geloof van het Duitsch volk zijn. Het Christendom is een gevaar voor het Duit sche volk en vernietigt haar bestaan. „Derhalve verwerpt de Duitsche geloofs beweging iederen vorm van Christendom op de meest besliste wijze". Ieder onzer lezers moge in kinderlijke oprechtheid en christelijke fierheid na lezing van het bovenstaande bidden: Wij aanbidden U, Christus, en loven U, omdat Gij door Uw heilig Kruis de we reld verlost hebt! DE MEER-WERK-ACTIE Morgen begint de actie naar buiten Radiorede van den burgemeester Na eenige weken van voorbereidenden arbeid, is het Werk-comité van de Meer- Werk-Commissie, welke kort geleden door den burgemeester werd geïnstalleerd, thans zoover gevorderd, dat met de werkzaam heden naar buiten een aanvang kan wor den gemaakt. Voor het welslagen der actie is het echter een gebiedende eisch, dat de burgerij daarin niet alleen belang stelt, maar ook haar daad werkelijke medewerking verleent. De burgemeester heeft zich ander maal bereid verklaard persoonlijk het zijne ertoe te willen bijdragen om de ingezetenen van het groote gewicht der op het spel staande be langen te overtuigen en te door dringen en zal zich morgenmiddag om HALFTWEE en ZES UUR via het net der Gemeentelijke Radio distributie rechtstreeks tot de bur gerij wenden en een beroep doen op haar medewerking. Tusschen beide genoemde tijdstippen in zal een muziekwagen door de stad rond rijden, waarbij suggestieve opschriften den inzet der actie aankondigen en de burgerij eveneens oproepen tot een daadwerkelijke en vooral ook massale steunverleening. Ter afwisseling van de muzieknummers zal ook de radio-rede van den burgemeester ten gehoore worden gebracht. Moge zijn stem in vele Leidsche harten weerklank vinden! Jongeren zonder werk. Neen, ik aarzel niet de werkloosheid der jongeren te noemen het meest ernstige gevolg van heel de jarenlange crisis. Men moet het zelf medemaken, hoe de jongeren door het niets-doen demoraliseeren: hun tijd is leeg omdat hun handen leeg zijn, maar het lijkt wel of hart en hoofd en ziel ook leeg worden. Die ledigheid is schrikkelijk, dat niets doen, dat geen toe komst zien, wat een ramp voor hen zelf, voor hun omgeving, voor hun toekomsti ge gezinnen! Jonge vrienden, er is maar cén, die je j daarin helpen kan en dat ben je zelf- Aanpakken, wat je krijgen kunt! zelf je leven vullen! alle mogelijkheden aan- grijpen! Mag ik alle jongemannen en jongens zonder werk eens heel sterk de aandacht vestigen op het groote nut, dat je hebben kunt van een werkkamp? In een werk kamp worden je handen en je tijd weer eens gevuld, maar ook je hart en je hoofd en je ziel; je leert er weer de blij heid en gezelligheid; je herinnert je weer eens goed het groote levensdoel, dat er ook voor jou blijft. Op twee mogelijkheden moge ik wij- zijn: in Egmond worden kampen georgani seerd onder auspiciën van de St. Josephs- gezellen, jonge arbeiders, geeft je daar voor op bjj den heer St. Menken, die voor deze opgave zitting houdt, eiken Zater dagavond in de zaal van het Gezellenhuis, Rapenburg 52. Ook de K.J.M.V. organiseert een werk kamp van 28 Juni tot 10 Juli te Ginne- ken; voor dit kamp kunnen werklooze jonge middenstanders zich opgeven bij den heer M. Geyer, Botermarkt 26. Zooals men weet, zijn aan de kampen zelf geen onkosten verbondgen. Boven dien moet men weten, dat de eerst-zich- meldenden ook het eerst recht hebben. Laat mijn priesterlijke raad zijn: geef je op en doe dit spoedig! L. BEUNE, Pr ALGEMEENE VERONTWAARDIGING IN HONGARIJE OVER DE REDE VAN DR. GOEBBELS. Bijna alle Hongaarsche bladen hebben de redevoering van den Duitschen Rijksmi nister dr. Goebbels in de „Deutschland Halle" een „groote politieke misstap" ge noemd. Alleen het Nationaal-Socialistische blad „Uj MagyarorszagV heeft de rede niet gepu bliceerd, omdat zij ze wegens de Hongaar sche binnenlandsche politiek niet kan goed keuren en van den anderen kant het Derde Rijk niet wil becritiseeren. De „Nemzetti Ujsag" noemt het „onvergeeflijk en over bluffend" dat een lid van de Duitsche re geering „in een toon gesproken heeft, die het geheele beschaafde Europa met veront waardiging moet afwijzen". De aanval op de Katholieke Kerk in de rede van Goeb bels was lager dan het beschaafde Europa tot nu toe heeft meegemaakt. Het in 120.000 exemplaren verschijnende blad „Uj Nem- zedek" heeft de rede van Goebbels in een hoofdartikel besproken en o.m. gezegd: „Wie nog hoopte, dat de leiders van het Derde Rijk de verschillende lasterpraatjes tegen het Christendom ernstig en waardig zouden afwijzen, heeft zich vergist. Er kan nu geen uitvlucht meer zijn: zelfs de zakelijke waarnemer en de oprechte vriend van het Duitsche volk zal nu moe ten toegeven, dat het laster-offensief tegen de Katholieke Kerk niet het persoonlijke werk is van enkele ongeschikte leiders, maar dat het door de autoriteiten van het Nationaal-Socialisme goedgekeurd wordt." De rede van Goebbels had tot doel de Ka tholieke Scholen in discrediet te brengen. In dezelfde zin hebben ook de overige Hongaarsche bladen geantwoord. De redevoering heeft de Duitsche zaak in Hongarije een zeer slechten dienst bewe zen; zij zal 't aantal vrienden van Duitsch land verminderen en den tegenstanders van het Derde Rijk den wind in de zeilen ge ven. R.K. SPORTVEREENIGING „DOCOS" En de contributie Een heel enkel geval doet zich voor, dat leden van een sportvereeniging of hun ouders meenen, dat zij in een periode, waarin een of andere tak van sport niet zoo druk beoefend wordt, ook geen contri butie behoeven te betalen. Dat is een schrikkelijke vergissing! !- De sportbeweging kan er met de hulp van goede menschen maar net aan komen, wanneer de contributie geregeld betaald wordt. Al wordt in een bepaalde periode een tak van sport wat minder beoefend, de algemeene kosten, waaronder b.v. de huur der terreinen, gaan even goed door. Contributie is dan ook geen betaling voor keeren spelen, maar een wekelijk- sche of maandelijksche bijdrage door heel het jaar heen, om die keeren spelen mo gelijk te maken! Mag ik alle sporters, maar ook hun ouders vriendelijk verzoeken, dit niet te vergeten en dus de contributie gewoon door te betalen. Nu ik het toch weer een keer over sport heb: ik sprak boven van goede menschen; er loopt voor noodzakelijke hulp aan de sport een loterijtje van één-cents-loten, een horloge-verloting; koopt u deze als 't u belieft bij tientallen tegelijk? De georganiseerde sport 'nopt lekker maar het moet lekker blijven!!! De Geestelijk Adviseur van het District. DE WERKLOOSHEID. Bij den Gemeentelijken Dienst voor So ciale Zaken stonden gisteren de navolgende personen als werkloos ingeschreven: Bouwvakarbeiders: Baggerlieden 3, Be- I hangers 13, Betonvlechters 19, Betonwer kers 64, Fundeeringswerkers 1, Glazenma kers 2, Glazenwasschers 8, Granietwerkers 11, Grondwerkers 86, Heiers 3, Metselaars 96, Opperlieden 97, Schilders 66, Steenhou wers 1, Straatmakers 11, Hulp-Straatma kers 13, Stucadoors, Witters 57, Timmerlie den 181, Uitvoerders 7, Voegers 20, On- gesch. Bouwarb. 8. Totaal 767. Fabrieksarbeiders: Bleekers 17, Lompen- sorteerders 7, Vellenblooters 6, Steenfabr.- arb. 102, Zeeufabr. arb. 4, Ongesch. fabr.- arb. 59. Totaal 195. Kantoorpersoneel: Kantoorpersoneel 88, Reizigers, Colp. 46, Winkelbedienden 36, Etaleurs 6, Incasseerders 13, Musici 7, On derwijzers 10, Overheidspersoneel 11, Ver plegers 4. Totaal 221. Hotel-Café-pers.: Huispersoneel 8, Kell- ners 41, Koks 5. Totaal 54. Houtbewerkers: Beddenmakers 2, Hout bewerkers 61, Kistenmakers 6, Kiupers 9, Lijstenmakers 4, Mandenmakers 1, Meubel stoffeerders 10, Meubelmakers 34, Politoer- ders 3, Ongesch. Arbeiders 29. Totaal 159. Kleermakers: Kleermakers 55, Kappers 6, Schoenmakers e.a. 11. Totaal 72. Land- en Tuinarb.: Bloemisten 24, Land arbeiders 30, Tuinlieden 20, Warmoeziers 9, Ongesch. Landarb. 4. Totaal 87. Metaalbewerkers: Bankwerkers 104, Blik- bewerkers 25, Burgersmeden 41, Electri- ciens 56, Gasfitters 16, Gasmetermakers 2, Gereedschapmakers 3, Instrumentmakers 4, Isoleerders 7, Kettingsmeden 22, Klin kers 9, Koperslagers 3, Lab. Bedienden 3, Lasschers 9, Loodgieters 51, Machinisten 19, Metaalboorders 8, Metaaldraaiers 5, Me taalslijpers 1, Monteurs 13, Pianostemmers 4, Polijsters 1, Ponsers 5, Rijwielherstellers 15, Rijtuigschilders 2, Scheepstimmerlieden 5, Stokers 23, Tegenhouders 14, Verw. Mon teurs 9, Voorslaanders 5, Voor warmers 6, Vulcaniseurs 1, Vurwerkers 8, Wagenma kers 7, IJzerwerkers 44, Zandspuiters 3, Zandvormers 3, Ongesch. Arbeiders 45. To taal 601. Sigarenmakers: Sigarenmakers 18, Siga- rensorteerders 1, Sigarenstrippers 1, Totaal 20. Technici, opz.: Analysten 1, Bedrijfslei ders 7, Ingenieurs 3, Technikers 5, Teeke naars, opz. 8, Werkmeesters 11. Totaal 35. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITEHLAND. Generaal Mola bij een vliegongeluk om het leven gekomen. Een groot verlies voor de Franco-troepen. (3de blad). Zal Italië bemiddelen tusschen den H. Stoel en Duitschland? (3de blad). Maarschalk von Blomberg in Italië. (3de blad). De wereld in vogelvlucht In het nationalistische gedeelte van Spanje waait de vlag halfstok wegens den dood van generaal Mola, die gisteren tijdens een verkenningstocht met zijn vliegtuig in den mist is verongelukt. Met Mola verliest de Franco-beweging een har er bekwaamste aanvoerders. Tezamen met generaal Franco bond gene raal Mola in Juli van het vorig jaar den strijd aan tegen het communisme en de anarchie. Op 17 Juli 1936 richtte hij van Pamplona uit zijn gedenkwaardige „oor logsverklaring aan de vijanden van Spanje". In weinige dagen kon Mola het geheele Spaansche gebied tusschen de Noordkust, met uitzondering van de kustwegen, in Zuidelijke richting tot op 50 K.M. ten Noor den van Madrid, Guadarrama en het Somo- sierra-gebergte, naar het Oosten tot Huesca en naar het Westen tot de Portugeesche grens met inbegrip van de provincie Gal- licië, in den Noordr Westelij ken hoek van Spanje, in zijn macht brengen. In het Baskenland wil het thans niet meer vlotten, de posities der partijen zijn verstard. Zal de dood van dezen bekwamen, aanvoerder eenige verandering brengen in de situatie? Naar verluidt zou Italië willen bemid delen in het conflict tusschen den H. Stoei en Berlijn, welk conflict de laatste dagen zeer scherpe vormen had aangenomen. Der gelijke geruchten duiken wel meer op, om dat ze voor de hand liggen, want Italië on derhoudt goede betrekkingen met beide machten. Voorloopig achten wij zulk een bemiddeling evenwel onwaarschijnlijk. Kar dinaal Pacelli heeft Berlijn trouwens een nota doen overhandigen, waarin vierkant geweigerd wordt, kardinaal Mündelein van Chicago te berispen, wiens uitlatingen, zoo als men weet, de directe aanleiding waren van de crisis in de verhouding tusschen het Vaticaan en Berlijn. Aan den nuntius mgr. Orsenigo is evenwel opdracht ge geven Berlijn niet te verlaten om niet den schijn te wekken alsof de H. Vader ee^ breuk zou wenschen. Voor goede betrek kingen zijn er evenwel twee goedwillende partijen noodig en wij vreezen, dat deze goede wil te Berlijn ontbreekt. Textielarbeiders: Hekelaars 8, Katoen- drukkers 20, Kluwers e.a. 5, Luikers 10, Plaatsnijders 25, Schrobbelaars 2, Spin ners 46, Spoelers 3, Staaldraaddraaiers 3, Sterkers 2, Strijkers 17, Wevers 113, Wol- bzewerkers 36, Ongesch. Textielarb. 48. Totaal 341. Transportarbeiders: Emballeurs 5, Chauf feurs 139, Exp. Knechten 23, Koetsiers 16, Loopknechten 41, Schippers 84, Magazijn knechten 68, Spoor- e nTrampers. 17, Wa kers 6, Transportarbeiders 74, Losse Arbei ders 499. Totaal 952. Typografen: Boekbinders 30, Boekdruk kers 20, Fotografen 3, - Hulp-Vakarbeiders 4, Letterzetters 35, Steendrukkers 2. To taal 94. Voedingsmiddelen arb.: Bakkers 84, Mo lenaars 1, Ovenisten 3, Slagers 67, Suiker werkers 20, Wijnkoopersknechten 10, Zout- zieders 4, Zuivelbereiders 4, Ongesch. fabr. afb. 37. Totaal 230. Vrouwen: Analysten 1, Apothekersass. 1, Kapsters (leerl.) 5, Naaisters (costuum) 8, Strijksters 1, Maasters 1, Spinsters 1, Win keljuffrouwen 15, Serveersters 2, Buffetjuf frouwen 1, Linnenjuffrouwen 1, Boekhoud sters 1, Kantoorbedienden 28, Verpleeg sters 6, Bedrijfsleidsters 1, Teekenaressen 1, Onderwijzeressen 2, Ass. en Huishoud sters 12, Dienstboden 28, Kinderjuffrouwen 2, Werksters 72, Fabr. Arbeidsters 9, A. V. O. 7, Totaal 206. Alg. Hotaal 4034. 4 Juni 1936 4218, 6 Ju ni 1935 3714. Ben. 42 ged. werkloozen en 29 jeugd werkverschaffing.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1