Help! DONDERDAG 3 JUNI 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Na het incident met de „Deutschland" DE N1ET-INMENGINGSKWESTIE. Duitschland en Italië wachten at wat de commissie doet. Op een heden gehouden persconferentie werd verklaard, dat voorloopig geen spra ke is van een directe interventie van Italië en Duitschland in Spanje. Alles hangt af van de besluiten van de niet-'nmengings- commissie. Het bezoek van Van Blomberg te Rome duidt geenszins op een eventueele interventie in Spanje. Italië wenscht niets liever dan dat de Londensche commissie voldoende waarborgen kan bieden. Overi gens hangt de ontwikkeling van den toe stand vooral ook af van de herhaling der aanvallen. De veiligheidswaarborgen voor de schepen in den controledienst. Eden en de deskundigen van het Fo reign Office te Londen, hebben de bestu deering voortgezet van de middelen, waar door de veiligheid der vloten, die aan de Spaansche kusten toezicht uitoefenen, zou kunnen worden gewaarborgd, zooals door Duitschland en Italië wordt geëischt Het denkbeeld van solidariteit dezer vloten stuit, naar men in Britsche diplomatieke kringen te kennen geeft, op bepaalde moeilijkheden ten aanzien van de toepas sing. Op het oogenblik schijnt men het over twee punten eens te zijn. In de eerste plaats dienen de regeeringen te Valencia en te Salamanca de veiligheidszones uit te breiden tot de meeste, zoo niet alle, Spaan sche havens. In de tweede plaats moeten zij zich formeel verplichten, de vlag der controlevaartuigen te eerbiedigen. De middelen om de nakoming dezer ver plichting te verzekeren en tusschen de na tionale vloten een samenwerking tot stand te brengen, die haar een internationaal karakter verleent, worden nog steeds be studeerd en vormen een punt van overleg met de betrokken regeeringen. Niet door communisten uitgelokt. In het Lagerhuis verklaarde minister Eden gisteren in antwoord op een vraag van het conservatieve lid Ramsay, dat er geen aanleiding bestaat om aan te nemen, dat de aanval op de „Deutschland" door Spaansche vliegtuigen is geschied op aan sporing van internationale communistische agentschappen, welke zooveel mogelijk Europeesche landen willen meesleuren in een oorlog. Dit antwoord van Eden werd door de communisten in het Huis luide toegejuicht. Wordt het Haagsche Hof erin gemoeid? Tijdens een lunch, aangeboden door de Britsch-Amerikaansche persvereeniging heeft de Spaansche minister Del VJyo, voorgesteld het incident met de „Deutsch land" voor te leggen aan het Permanente Hof van Internationale Justitie te 's-Gra- venhage, teneinde vast te stellen, wie het eerst heeft geschoten. Del Vayo stelde het Haagsche Hof voor, omdat Duitschland geen lid van den Volkenbond is. Vier onderzeebooten naar de Spaansche wateren. De onderzeebooten U 28, U 33, U 34 en u 35 zijn gisteren naar de Spaansche wate ren vertrokken. In welingelichte Duitsche kringen wordt medegedeeld, dat de kruisers „Admiral Graf Spee" en „Nürnberg" niet naar de Spaansche wateren zijn vertrokken. amorebieta door de rechtschen bezet. De troepen van Franco hebben thans de puinhoopen van Amorebieta definitief be zet. De plaats biedt eenzelfde aanblik als Eibar en Durango; alle huizen zijn in brand gestoken, nog slechts de muren staan over eind, alleen het noviciaat van de Carmeli- tessen is gespaard gebleven. Gisteren nog heeft de zware artillerie van de Basken, welke was opgesteld ach ter Galdacano, de stad onder vuur geno men. Opmerkenswaardig was, dat hun vuur zich richtte op het Carmelitessen- klooster, dat door het vuur gespaard was. duitsche torpedobooten naar de spaansche wateren. Vandaag zijn de torpedobooten „Tiger" en „litis" naar de Spaansche wateren uit- geloopen. LUCHTVAART BUITENLAND de wereldvlucht van amalia earhart. Amalia Earhart is op haar vlucht om de wereld te Caripito in Venezuela geland. het nederlandsch record zweef vliegen verbeterd. De heer J. van der Meer, instructeur der Haagsche zweefvliegclub is gisterochtend 11.20 uur opgestegen met de bedoeling het Nederlandsch record voor zweefvliegen, dat op naam stond van den heer Hoekstra, te breken. De heer van der Meer is daar in geslaagd. Gisteravond 6.41 uur is hij op het strand geland, ongeveed 100 meter van den Boulevard af. Hij bleef dus 7 uur en 21 minuten in de lucht, dat wil zeggen 8 minuten langer dan den heer Hoekstra. De huidige record-, houder vloog met een prestatietoestel type „Condor." Met hem begaf zich de heer f. Albracht, lid der Amsterdamsche club voor zweef vliegen, de hoogte in. Hij bleef met een Grünau Baby 6 uur en 20 minuten in de lucht. BELGIE AMNESTIEWET AANGENOMEN. Ook het amendement der regeering. De Kamer is gister begonnen met de be handeling der wetsvoorstellen inzake het verleenen van amnestie aan de Vlamingen, die veroordeeld zijn wegens het verleenen van steun aan den vijand tijdens den we reldoorlog (de z.g. activisten). D eregee- ring had een amendement ingediend, krachtens hetwelk de ter dood veroordeel den, o.a. dus Borms, buiten de voordeelen van deze wet vallen. Dit amendement heeft de Kamer met 94 tegen 65 stemmen en 26 onthoudingen aangenomen, zoodat ter dood veroordeelden niet het recht van verkies baarheid zullen krijgen. Minister-president van Zeeland heeft de bedoeling van de wet uiteengezet en ver klaard, dat het ontwerp een gebaar van verzoening is. Het Vlaamsche volk, zeide hij. wil dat het doek zakt over eenige be treurenswaardige tekortkomingen van twin tig jaar geleden. De amnestie is geen daad van zwakheid, integendeel, het is een daa«l van kracht. Tenslotte verklaarde de per- mier, dat het ontwerp in zijn gewijzigden "Vorm één geheel vormt en dat de regee ring het parlement verzoekt, zich er zon der verwijl over uit te spreken. Nadat de Kamer daarop eerst het amen dement had goedgekeurd, nam zij eveneens het ontwerp in zijn geheel aan, en wel met 95 tegen 75 stemmen en 16 onthoudingen. DUITSCHLAND BETERE ENGELSCH-DUITSCHE BETREKKINGEN. Pleidooi van nieuwen Britschen ambassadeur. Het Duitsch-Engelsche genootschap te Berlijn gaf Dinsdagavond ter eere van den nieuwen Britschen ambassadeur Sir Nevile Meyrinck Henderson een diner. De Britsche ambassadeur zeide o.a.: Ik geloof dat er geen beter begin denkbaar is dan een poging, om eenige misverstanden en ook het, zooals ik tot mijn leedwezen zeggen moet, tusschen ons bestaande wan trouwen uit den weg te ruimen. Het gewichtigste probleem is thans voor Duitschland de grondstoffenkwestie. Ik ge loof niet, dat Duitschland in eenig land een grooter bereidwilligheid zal vinden om al het mogelijke te doen het te steunen dan in Groot-Brittannië. En waar is er ooit groo ter bereidwilligheid geweest andeven te hel pen en hun moeilijkheden te bespreken dan in Londen met zijn groote financieele er varing? Neen, mijne heeren, Engeland denkt er geenszins over Duitschland's rechtmatige commercieele cultureele en nationale stre ven te beletten of te belemmeren. Ik kan u zeer beslist en in overeenstemming met de waarheid zeggen wat en hoeveel Enge land wil. Het wil den vrede, vrede in Euro pa en in een wereld, die waarlijk genoeg oorlog heeft gezien in die vreeselijke jaren 1914—1918. Drie weken geleden heb ik den rijkskanselier als mijn overtuiging meege deeld, dat er tusschen Duitschland en En geland geen kwestie is die niet door eer lijken vredeswil en wederzijdsche samen werking zou kunnen worden opgelost. Waarborg ons vrede en een vreedzame ontwikkeling in Europa en Duitschland zal zien, dat het geen oprechter en ik geloof nuttiger vriend in de wereld heeft dan Groot Brittannië. DE ONDERGANG VAN DE KATHOLIEKE PERS. Volgens een bericht in het Officieel Or gaan van den Rijksbond der Duitsche Pers Nr. 17 hebben de volgende bladen hun ver schijnen gestaakt: „Münohener Landzei- tung", „Westdeutsche Tageszeitung", en „Strelitzer Naohrichten". In nr. 18 van hetzelfde orgaan wordt me- dedeeling gedaan, dat eveneens hebben op gehouden te verschijnen: „Karlsruher Ta- gesblatt", „Heidelberger Tageblatt", „Nie- derschlesische Boberzeitung", de bekende „Süddeutsche Monatshefte", alsmede het sportblad „Hamburger-Naohrichten en Montag". RIJKSPERSKAMER IS BEZORGD. De beruchte Vakvereenigingsleider Willy die door den President van de Rijksperska mer Max Amann is belast met de controle van de Katholiek-Kerkelijke Pers heeft zich met een afzonderlijk schrijven tot de uitge vers dezer kerkelijke bladen gewend waar in o.m. gezegd wordt: „In verschillende bladen der Kerkelijke Katholieke Pers hopen zich de advertenties op, waarin bij gelegenheid van het toedie nen van het Vormsel allerlei voorwerpen worden aangeprezen, die voor het algemeen levensonderhoud bestemd zijn. In verband met de verordening van den President van de Rijksperskamer van 17 Februari 1936 mogen bij gelegenheid van het Vormsei slechts zulke advertenties worden opgeno men, waarvan heel de inhoud spreekt tot de abonné als katholiek, zooals b.v. adver tenties over kerkboeken, rozenkransen, myrthentakken enz. Het opnemen van ad vertenties over confectie, kleeding, juwee- len en dergelijke zijn bij deze gelegenheid niet geoorloofd. Ik maak u er ook opmerk zaam op, dat advertenties van gemengden inhoud d.w.z. waarin naast religieuse arti kelen ook andere voorwerpen van meer al- gemeenen aard worden aangeboden, niet toelaatbaar zijn. Dergelijke advertenties worden door den keurraad van de Rijks- perskamer afgekeurd. w.g. WILLY. ZWITSERLAND een vroegere staatsraad priester gewijd. Mgr. Besson, Bisschop van Genève, heeft de H. Priesterwijding toegediend aan Dom Ernest Perrier, die voor 1932 Zwitsersch Staatsraad was. In October 1932 echter ver liet hij de politiek, om, zooals hij zeide „de vrede te zoeken" bij de Patèrs Benedictij nen. Verschillende hooggeplaatste persoon lijkheden waren bij deze plechtigheid te genwoordig, o.a. mr. Musy, oud-Bondspresi dent van Zwitserland. FRANKRIJK HET HUWELIJK VAN DEN HERTOG VAN WINDSOR. Onverantwoordelijke daad van Anglicaansche geestelijke. Vandaag is te Candé het huwelijk vol trokken tusschen den ex-koning van Enge land, thans hertog van Windsor en de twee maal gescheiden Amerikaansche mevr. Warfield. Ofschoon de Anglicaansche Kerk geweigerd had dit huwelijk kerkelijk in te zegenen, is gisteren onverwacht een Angli caansche geestelijke, Anderson Jartjine, aan gekomen om het huwelijk in te zegenen. Dit bericht verwekte natuurlijk sensatie, omdat men eruit afleidde, dat de Angli- kaansche Kerk zich met den hertog van Windsor had verzoend. Bisschop Fulham, die verantwoordelijk is voor de Anglicaansche kerken in Noord en Centraal Europa, heeft echter de vol gende mededeeling gepubliceerd: „Indien het waar is, dat de eerwaarde heer Anderson Jardine op zich heeft geno men het kerkelijke huwelijk van den her tog van Windsor in te zegenen, dan wenscht bisschop Fulham, onder wiens jurisdictie de geheele Anglicaansche Kerk in Frankrijk valt, te verklaren, dat deze priester hiertoe overgaat zonder dat de bisschop erin heeft toegestemd, of er zelfs iets van weet". Ook de Anglicaansche aartsbisschop van York heeft medegedeeld, niets te weten van het voornemen van den eerwaarden heer Anderson Jardine om het huwelijk van den hertog van Windsor kerkelijk in te zege nen. De geestelijke zelf heeft aan de pers ver klaard, dat hij den hertog uit eigen initia tief en ..luisterend naar de stem van zijn geweten" heeft aangeboden het huwelijk kerkelijk in te zegenen. HONGARIJE NOG EEN HUWELIJKS-TRAGEDIE. Aartshertog Albrecht is weer vrij. De bijzondere rechtbank voor de aange legenheden der familie Habsburg heeft het huwelijk, dat Aartshertog Albrecht, de zoon van den overleden opperbevelhebber van het Oostenrijksch-Hongaarsche leger in den wereldoorlog, Aartshertog Friedrich, in 1930 in Engeland heeft gesloten met Irene Lel- bach, ontbonden verklaard. Irene Lelbach was de gescheiden echtge- noote van een Hongaarsch diplomaat, Rud- nay, die indertijd gezant van Hongarije te Sofia is geweest. Aartshertog Albrecht is in het vierde ge slacht verwant aan Aartshertog Otto, den pretendent van den troon van Oostenrijk en Hongarije. Aartshertog Albrecht heeft evenwel zelf ook een belangrijke rol gespeeld als pre tendent van den Hongaarschen troon. Voor standers van een nation al en koning van Hongarije hebben hem, die afstammeling is van de dynastie van Arpad, den Koning van Hongarije, aangewezen als candidaat voor den troon. Het huwelijk van den Aartshertog met een gescheiden vrouw van burgerlijke af komst heeft in 1930 zijn kansen evenwel aanzienlijk geschaad. Zijn vrienden, en de vroegere Koning van Spanje, Alphons XIII, hebben vergeefs by het Vaticaan bemiddeld om de ontbinding te verkrijgen van het eer ste huwelijk van Irene Lelbach. Aartshertog Albrecht, die voor de Kerk nimmer gehuwd is geweest, en ontslagen is van verplichtingen tegenover zyn neef Otto, heeft thans weer alle mogelijkheden tot handelen. Het is niet onmogelijk, dat hy opnieuw steun zal vinden. Hij maakt kans op benoeming tot vice-rijksbestuurder. CHINA nieuw anti-japansch incident in china. Gisterochtend vroeg heeft een dertigtal Chineezen een aanval gedaan op een Ja- pansche nederzetting bij Tientsin. Drie hui zen en een winkel werden in brand gesto ken en zijn geheel door het vuur verteerd, één Japanner werd gewond. De Japansche consul-generaal heeft krachtig geprotesteerd. AMERIKA STAKINGSWEE IN DE V. S. De toestand te Youngstown. Twee vliegtuigen, die levensmiddelen in een fabriek de Republic Steel moesten brengen, zyn door kogels getroffen en tot dalen gedwongen. De toestellen zijn be schadigd, doch de bestuurders bleven on gedeerd. De directie der Republic Steel heeft de pers medegedeeld, dat de provian- deeringspogingen door middel van vlieg tuigen gestaakt worden en dat men politie bescherming zal vragen voor^de ploegen die Mystieke Stigmatisatie HAAR PROBLEMEN. Wij ontleenen de hierover volgende be schouwing die meerderen onzer lezers interesseeren zal aan de „Tijd". Als historisch vaststaand kunnen wij aannemen, dat verschillende geloovigen in den loop der eeuwen op hun lichaam de sporen vertoonden van verwondingen, over eenkomende met de wonden van Jesus Christus, en dat deze sporen niet door een uitwendig waarneembare oorzaak werden toegebracht. Vervolgens staat vast, dat deze personen die soms (niet altijd) zeer pijn lijke teekenen beschouwden als een genade Gods. Tenslotte is het een gegeven der his torische ervaring, dat deze bijzondere ver schijnselen zich vertoonen onder invloed eener intense overweging van het Lijden des Heeren. Nu uit Steenbergen in Noord-Brabant, een klein stadje ten N.W. van Bergen op Zoom, geruchten komen omtrent zekere Janske Gorissen, een dertigjarige vrouw, die sedert acht jaar bedlegerig is, en die zulke verwondingen in het lichaam draagt, zal het vraagstuk van de mystieke stigmatisatie door menigeen besproken wor den. Het meest omvangrijke werk over dit vraagstuk werd in 1894 uitgegeven te Cler mont-Ferrand, de geboorteplaats van Blaise Parcal, door prof. dr. Antoine Imbert- Gourbeyre, hoofdleeraar aan de mediscne faculteit van de Universiteit aldaar. Dit broek draagt den titel: „La stigmatisation, l'extase divine et les miracles de Lourdes". Het is een antwoord aan de vrijdenkers, die de mogelijkheid van dergelijke wonderbare feiten ontkenden. Hoewel veertig jaar gele den verschenen, is dit boek nog niet geheel verouderd. Speciaal voor wat het histori sche materiaal betreft, behield het zyn waarde. Het verhaalt niet minder dan 321 gevallen van stigmatisatie, uit de geschie denis bekend. De medische en psychiatri sche beschouwingen van den auteur moe ten echter voor een aanzienlijk deel als achterhaald worden beschouwd. Een criti- sche beoordeeling doet vele door hem aan gehaalde gevallen uitschakelen. Ze komen niet in aanmerking voor ernstig onderzoek. Doch wat er overblijft, verdient nog altijd ten volle de aandacht. Het zijn uiterst merk waardige verschijnselen, uit de dertiende eeuw en later. Merkwaardig is, dat bij de orthodoxe Russische kerk het verschijnsel der stigmatisatie onbekend is. In den modernen tyd werden de ver schijnselen deskundig behandeld door me lange den beganen grond de werkwilligen van levensmiddelen moeten voorzien. Men is van meening, dat de toestand se dert het uitbreken der stakng steeds ern stiger is geworden. MEXICO de petroleumstaking. De staking in de Mexicaansche petro leumindustrie levert nog steeds geen uit zicht op een regeling op. De vertegenwoor digers der maatschappijen hebben gisteren een uitvoerige conferentie gehad met pre sident Cardenas. Het autoverkeer is tot een tiende deel teruggeloopen, tiaar nergens meer benzine te verkrijgen is. De verzorging van de hoofdstad met le vensmiddelen loopt voor een deel gevaar, daar het vrachtverkeer langs den weg on mogelijk is geworden. BUITENLANDSCHE BERICHTEN CHOLERA AAN BOORD VAN EEN SCHIP Aan boord van het Britsche stoomschip „Ellenga", dat 2000 koelies naar Penang brengt, is cholera uitgebroken. Elf personen zijn aan de ziekte bezweken. Het schip is in quarantaine. POOLSCH DORP DOOR BRAND GETEISTERD. Meer dan 200 huizen verwoest. In het Oost-Poolsche dorp Newel, in het district Pinsk, zijn 210 huizen door een brand verwoest, terwijl 55 stuks vee in de vlammen zyn omgekomen. brand op duitsch stoomschir. Het Duitsche stoomschip „Oliva" heeft draadloos geseind: „Zendt ijlings een tor pedoboot of een vliegtuig. Vijf opvarenden hebben ernstige brandwonden opgeloopen". Toen het schip zich op 100 mijl van Ma nilla bevond, is brand aan boord uitgebro ken. Het stoomschip „Frederun" werd om acht uur Greenwichtijd oij de „Oliva" ver wacht. De brand op de „Oliva"' is ontstaan door een ernstige ontploffing in de lading, die uit celluloid bestaat. De bemanning tracht het vuur te blusschen. NIEUWS VAN DE NOORDPOOL. De speciale correspondent van de „Praw- da" aan de Noordpool meldt: Een lid der expeditie Fedorof, is op ski's het ijsveld af gegaan, waarop zich het kamp bevindt. Het veld vertoont aan alle kanten barsten. Zijn afmetingen zijn: breede 11/2 en lengte 2 1/2 kilometer. De lucht is bedekt met laag- j hangende wolken, het uitzicht is slecht en de temperatuur bij het vriespunt. dici en psychiaters. De beroemde Franscho school van psychiaters, gevormd in de praktijk van de Salpétrière te Parijs, ver dedigde de stelling, dat de stigmatisatie be antwoordde aan een psysiologisch proces, dat niet zoo heel buitengewoon is, omdat het berust op suggestie, en zich altijd ma nifesteert als gepaard gaande met hysterie. Beaunis stelde vast, dat een hevige concen tratie van de aandacht volstaan kan om duidelyk gelocaliseerde gewaarwordingen te voorsohijn te roepen in sommige deelen van het lichaam, en bewees, dat deze ge waarwordingen, opgevoerd tot de hoogste hevigheid, leiden konden tot zichtbare re acties, als het uitbreken van bloedig zweet enz. De stelling wordt nog verdedigd door den psychiater Tfnel. De school van Parijs, met geleerden als Charcot en Janet aan het hoofd, legt zich in het algemeen bij deze verklaring neer, hoewel er afwijkingen zijn in de interpretatie. Hiermede is echter het vraagstuk niet opgelost Immers al aanvaarde men de „Ideeplastik des Geistes" als een physiolo- gisch verschijnsel, dan nog blijft het raad selachtig, waarom het zich juist zoo veel vuldig voordoet op de wijze der mystieke stigmatisatie, overeenkomstig de wonden van Jezus Christus, terwijl het onder an dere vormen veel minder evident is. Juist door deze wijze, waarop het zich voordoet, is dit verschijnsel raadselachtig en merk waardig. Prof. dr. Jean Shermite te Parijs concludeert in 'n diepgaande studie over 't onderwerp, gepubliceerd in de Etudes car- mélitaines van October 1936, dat het onver klaarbaar moet heeten, omdat er geen phy- siologisch proces bekend of denkbaar is, dat nabijkomt aan de wijze, waarop de stigma tisatie zich klaarblijkelijk voltrekt. Is er geen bedrog hetgeen vaak kon gecon stateerd worden, ook bij te goeder trouw en vroom levende personen dan behoort ze tot een categorie van verschijnselen, die buiten het strikte terrein der wetenschap vallen. Ze is dan niet een psychologisch, noch een zoogenaamd dia-psychologisch verschijnsel, maar ze is extra-psychologisch en extra-physiologisch. Zoo moet men wel het bekende geval uit Konnersreuth beoor- deelen, eenmaal aangenomen, dat hier geen bedrog in het spel is. Wat nu meer in het bijzonder het Steen- bergsche geval betreft, moet men by de beoordeeling rekening houden met eenige feiten. Ten eerst is hier van een strikt ker kelijk of strikt wetenschappelijk onderzoek nog geen sprake geweest, al hebben be trouwbare priesters en geneesheeren rede nen aanwezig geacht, om de buitengewoon heid van het geval vast te stellen. Het bui tengewone is nog niet per se het boven natuurlijke. Er is en blijft altijd groote re den tot voorzichtigheid. Ten tweede doen zioh hier, volgens de dagbladen, verschijnselen voor, welke bui ten de orde der stigmatisatie vallen, zooals de weliswaar voor velen zichtbaar, maar voor niemand tastbare gouden bruidsring, welken Janske Gorissen om den ringvinger van de rechterhand zou dragen. Dit zou 'n afzonderlijk wonder zijn. Ten derde schijnt men te maken te heb ben met visioenaire verschijnselen, daar de lijdende Janske aan een kunstschilder uit Warmond aanwijzingen gaf, volgens welke hij een Mariaschilderij vervaardigde. De Heilige Maagd wordt hierop voorgesteld als een jeugdige, blonde vrouw met los hangende haren, in golvend wit gewaad. Hier komt nog by, dat de vrouw geen ander voedsel neemt dan eenig water, en de nuttiging der H. Hostie. Er is in deze reeks van merkwaardige, nog moeilijk definieerbare feiten een opval lende overeenkomst met het bekende om trent Theresia Neumann, al zijn er ook pun ten van verschil. Vragen, welke zich opdringen zijn aller eerst deze: Aan welke ziekte lijdt Janske Gorissen sedert acht jaar? Want de „nieu we Lidwina", zooals ze te Steenbergen reeds genoemd wordt, ligt sedert acht jaren ziek. Men weet, dat Lidwina van Schiedam door een val op het ys bedlegerig werd. Ook bij Theresia Neumann was een val de oorzaak eener ziekte, waarin later de ge heimzinnige verschijnselen optraden. Vervolgens: wat weet de betrokkene om trent vorige gevallen van stigmatisatie en extase? Is haar ontwikkeling onafhanke lijk van gegevens omtrent lijdende mystie ken uit de geschiedenis? Dat er ruchtbaarheid wordt gemaakt om trent een geval als dit, heeft zeker groote nadeelen en zal door velen worden afge keurd. Iedere sensatie dient hier zeker te worden vermeden. Veronderstel echter, dat we hier te doen zouden hebben met een in derdaad wonderbare manifestatie van bo vennatuurlijke machten, dan is de be kendheid van dit feit eerder gewenscht dan de algeheele onbekendheid. Is er iets van al te natuurlijken aard in het geding, dan zal de openbaarheid het onderzoek bevor deren. Zoo is er toch ook iets te zeggen voor bekendmaking van feiten, die op den duur niet verborgen kunnen blijven. De raadselen der ziel zijn talrijk. Talry- ker zijn de geheimen der genade. Vaak is tusschen het natuurlijke en het bovenna tuurlijke niet licht te onderscheiden. Even min als men de mogelijkheid van het mystieke mag ontkennen, evenmin mag men lichtvaardig voor mystiek houden wat buiten deze sfeer kan liggen. Een diep gaand, rustig onderzoek zal wellicht ver heldering brengen omtrent de opzienba rende mededeelingen uit Steenbergen. ...den man,die 'n witte» wandelstok draagt als hij de straat moet kruisen! (Want zoo'n stok wordt OP gedragen door menschen, die slecht kunnen zien) Yb

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5