Melkverstrekkirg op de lagere scholen DONDERDAG 3 JUNI 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER t ONWEERSKANS. DE BILT SEINT: Zwakke tot matige later wellicht toene mende Zuidelijke tot Westelijke wind, toe nemende bewolking, later waarschijnlijk regen of onweer, aanvankelijk warmer. Hoogste barometerst.: 766.7 te le Havre. Laagste barometerst.: 746.0 te Helsingfors. De depressie over Scandinavië trekt Oostwaarts weg, die in het Westen kwam veel nader bij en doet den barometer van IJsland tot Ierland dalen. De hooge druk trekt zich uit het Zuid-Westen terug en breidt zich over Duitschland uit. In Scan dinavië is het weer nog buiig en guur, in de Zuidelijke Oostzee waaien nog storm achtige Westelijke winden. In Noord- en Oost-Duitschland is de wind krachtig uit West en de temperatuur sterk gedaald, in Zuid-Duitschland is de wind zwak en be gint de temperatuur wat te stijgen."In Zwit serland zijn de bergtoppen helder, met temperaturen even onder nul graden. Frankrijk heeft prachtig weer, met vrij veel zonneschijn en hooge temperatuur in het Zuid-Oosten. In Engeland is het weer nog goed, maar in Ierland en Schotland is overal regen met krachtigen wind aan de Westkust. In onze omgeving zal de tem peratuur stijgen, maar daarna volgt waar schijnlijk regen of onweer. LUCHTTEMPERATUUR. 16.6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Donderdagnamiddag 9.44 uur tot Vrijdagmorgen 4.12 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 4 Juni voorm. 11.02 uur en nam. 11.50 uur. WATERTEMPERATUUR. Poelmeer 20 gr. C. De Zijl 18 gr. C. UIT DE RIJNSTREEK BOSKOOP. Speldjesverkoop. De alhier gehouden speldjesverkoop van Herwonnen levens kracht ten bate der tuberculcse-bestrijd.ng heeft opgebracht de mooie som van 83.89, waarvoor wij een bijzonder woord van dank richten tot de jongedames die zoo bereid willig waren voor dit mooie doel hun dien sten te geven. HAZERSWOUDE ..Groote H. Droogmakerij. In de deze week gehouden vergadering van ingelanden der Groote Hazerswoudsche Droogmakerij v/erden de aftredende bestuursleden, de heeren v. d. Maas en Griethuizen, beiden herkozen. In de vacature van wijlen den heer Buitenhuis is gekozen de heer Jozef Voets. De gewone omslag is vastgesteld over 1937 op 10 per Hectare. KOUDEKERK. Reclasseerings-collecte. De door een zestal dames alhier gehouden speldjesdag ten bate van de Nationale Reclasseering van de Instellingen van alle gezindten, heeft opgebracht 19.481/2. Een woord van dank voor de ijverige collectanten en voor de offervaardigheid is hier zeker wel op zijn plaats. Jubileum. Woensdag 16 Juni a.s. hoopt de heer J. E. Binnendijk, alhier, den dag te herdenken, dat hij vóór 25 jaar geleden als brievenbesteller in dienst kwam bij de Posterijen. De heer Binnendijk heeft zich geduren de een 8-tal jaren dat hij in deze gemeente werkzaam is doen kennen als een behulp zaam mensch, altijd klaar staande om te helpen waar dit gevraagd wordt. Het zal dan ook zeker den a.s. jubilaris op dien dag niet aan belangstelling ontbre ken. WOERDEN. Postzegelautomaten. Ten gerieve van het publiek zullen in den loop van de vol gende week een zestal postzegelautomaten in deze gemeente worden geplaatst nJ. drie bij het Postkantoor en drie op de Steen- kuilen. De ooievaar is gekomen! Tot groote vreugde van velen hebben eenige ooievaars kennis gemaakt met het destijds geplaatste r.est op het bekende „eiland". Men hoopt, dat ze nu hier zullen blijven. Chineesche martelaren in onze eeuw De acten beslaan tienduizenden bladzijden De Katholieke Kerk verzamelt mo menteel in China de acten der marte laren uit den Boxers-opstand (1900). Men staat verwonderd over het aantal helden, dat de jonge Chineesche Kerk reeds gegeven heeft. Terecht ver klaarde de Apostolisch Vicaris van Sienhsien Mgr. Lécroart, onlangs: „Als de wereld de geschiedenis van de martelaren van den Boxersopsland kende, dan zouden velen getroffen worden, door hetgeen zij zouden ver nemen. De historie der eerste Kerk komt opnieuw voor onze oogén. De Chineesche martelaren zijn even waardig als die der Catacomben. En dit is niets zeldzaams: want zij had den denzelfden Leeraar, den Heiligen Geest". Pater Xaverius Mertens S.J. heeft on langs onder den titel „Christenbloed aan de Gele Rivier" (Edition „Spes" Parijs) een bloemlezing gegeven van de acten der martelaren uit dezen tijd. Als men dit boek doorleest, ziet men, dat de woorden van Mgr. Lécroart verantwoord zijn. Deze histories zijn echt Chineesch en gebeuren in Chineesche omgeving. Maar zij hebben allen iets van die christelijke heldenmoed, die alle eeuwen sinds Christus aanschouwd hebben. Deze christenen verkozen de mar telingen boven geloofsafval. De Boxers en de Mandarijnen wilden hen het leven schenken, als zij hun Meester verloochen den. Maar mannen en vrouwen, ongelet terde meisjes en bijna nog onmondige kinderen herhaalden bijna woord voor woord, wat de Christenen van de Cata comben hun Romeinsche rechters ant woordden. „Het is niets zeldzaams: want zij had den denzelfden Leeraar, den Heiligen Geest". De eerste Christenen werden voor de wilde dieren geworpen, omdat zij niet ge noeg Romeinsch waren, omdat zij nog een hoogere macht dan den Caesar erkenden. De Engelsche Martelaren in de 16de eeuw werden opgehangen, omdat men hen i van landsverraad beschuldigde. De guil lotine van de Fransche revolutie doodde honderden priesters, omdat zij de „bur gereed" niet wilden afleggen. De Chinee sche martelaren in Noord-China werden gedood onder voorwendsel, dat zij^ niet genoeg Chineesch waren, dat zij een vreemde godsdienst aanhingen. Steeds echter was de ware grond van de vervol ging de trouw aan het woord: „Men moet God meer gehoorzamen dan den mensch". Zoo stroomde het bloed dér martelaren nog geen veertig jaar geleden in China. De bodem die in de Boxersperiode ge drenkt werd door het bloed der martela ren, is nu bezaaid met kerken. Nu luiden de klokken van de Godshuizen over het la na. Geheele dorpen gingen in de laatste ja ren over tot het christendom. Men heeft Europeanen door het gebied gebraent, waar eens de Boxeropstand woedde. Zij meenden een geheel katholieke streek van Europa voor zich te hebben. Het christen dom bloeit hier even schoon -als in de beste bisdommen van het Avondland. Het bloed der martelaren is ook hier het zaad geweest voor een nieuwe Christenheid. Het is misschien minder bekend, dat na het Romeinsche Rijk geen land ter wereld meer martelaren aan de Kerk heeft ge schonken dan China. Pater Mertens neeft de acten gepubliceerd van de martelaren van één vervolging, n.l. die van de Boxers in één bepaald district, de Noordelijke helft van het Apostolisch Vicariaat Sienh sien. waarin hijzelf 14 jaar gewerkt heeft. Hier telt men 3714 martelaren. Twee 'lui zend gevallen werden in de laatste jaren in 300 processen grondig bestudeerd, cm een grondslag te vormen voor het aanhan gig maken van de Zaligverklaringspro cessen. De Missie van de Paters Franciscanen in China heeft 2418 geloofshelden in de acten der Martelaren opgeteekend. Een tweedeelig werk van Pater Plan chet, Lazarist, handelt over meerdere dui zenden martelaren, die omwille van hun geloof in het Apostolisch Vicariaat van Peking vermoord werden. Pater Mertens heeft 22.000 bladzijden moeten door werken van de acten der martelaren van Sienhsien, die in het geheel 30.000 pagi na's beslaan. In het jaar 1930 gingen 359 verzegelde banden met acten naar Rome. Normaal gerekend zal het nog tien jaar duren, voordat in Rome het Apostolische Proces begint, waarbij nauwkeurige in lichtingen moeten worden verzameld over de meer dan 2000 martelaren, wier acta werden ingeleverd. R4!kss? MEDE DEE LING „ZOMERZORG" Het succes van Monny Leclair en Mad.elle Joan Babelova is fenomenaal Heden speciale ATTRACTIE-AVOND. 2448 DE DIRECTIE. Een gemeentelijke regeling in voorbereiding ACADEMIEN1EUWS LEIDEN. Geslaagd: candidaatsexamen klassieke letteren: mej. H. E. F. Grote, Den Haag. U hebt voorrang Indien u op een voorrangs- weg rijdt of bij andere kruisingen van rechts nadert. Wie denkt, dat hij daarom alleenheerscher Is op den weg, krijgt meestal in Jlfe 't ziekenhuis allen tijd om tot andere (voorzichtiger!) gedach- ten te komen! 4-V+^> A Prijzenswaardig initiatief van het Gemeentebestuur Na gepleegd overleg met het Zuivel-Ex- portbureau, hebben Burgemeester en Wet houders dezer gemeente zich in principe bereid verklaard, te bevorderen, dat ook in Leiden een proef wordt genomen met het verstrekken van melk, onder schooltijd, aan leerlingen van de scholen voor gewoon lager onderwijs. In verband hiermede was gistermiddag, op instigatie van B. en W., een vergadering belegd in den foyer van de Stadsgehoor zaal. Hiertoe waren uitgenoodigd de direc teur van den Gemeentelijken Geneeskundi gen- en Gezondheidsdienst, de Rijksinspec teur van het L.O., de Gemeentelijk Inspec teur van het Onderwijs, de hoofden van de openbare lagere scholen, de besturen en de hoofden van de bijzondere lagere scholen, de secretarissen van de schoolvergaderin gen der o. 1. scholen, een onderwijzer van elke bijzondere lagere school, het bestuur van de Vereeniging Schoolkinderkleeding en -voeding, de Centrale Oudercommissies, een vertegenwoordiger van het Zuivel- Exportbureau alsmede de secretaris van de Propaganda-Kern van het Zuivelbureau in Zuid-Holland. De goed bezochte vergadering stond on der leiding van den wethouder van On derwijs, mr. A. F. L. M. Tepe. Na een korte inleiding gaf de wethouder het woord aan den heer van der Ven, ver tegenwoordiger van het Zuivel-Exportbu- reau. Deze wees er op, dat een groot aantal onderzoekingen onder wetenschappelijke leiding in Amerika, Engeland, Duitsch land en Zwitserland aangetoond heeft, dat het regelmatig gebruik van een kleine hoe veelheid melk (1/5 L. per dag bleek reeds voldoende) een zeer gunstigen invloed op den gezondheidstoestand van de kinderen heeft, doordat het alle bouwstoffen bevat die het menschelijk lichaam vooral in de jaren van den groei dringend noodig heeft en bovendien tevens geestelijke vooruitgang beteekent voor hen. Uit de rapporten der scholen, waar melk werd gebruikt, bleek, dat de kinderen in dien tijd een betere gezondheid genoten, dat het schoolverzuim sterk verminderde en zoowel ouders als onderwijzers hoog op gaven van den heilzamen invloed, welke deze melkbijvoeding op de kinderen had. Kracht, vitaliteit, bevattelijkheid bewogen zich in stijgende lijn en het weerstandsver mogen tegen ziekten werd grooter. Opmerkelijk was bij deze melkdrinkers, dat hij hen een grootere toename werd ge constateerd in lengte en gewicht, vergele ken bij kinderen die geen gebruik maakten van melk. Als voorbeeld van hetgeen in het buiten land is geschied vestigde spreker er de aan dacht op, dat in landen als Frankrijk, En geland, Duitschland, Zwitserland, Oosten rijk en Amerika de algemeene verstrek king van melk in de ochtend-schoolpauze reeds veelal plaati vindt. In Zwitserland bijv. neemt reeds 75 pet. van de- geheele schoolbevolking (zoowel de leerlingen van lagere- als van middelbare scholen) hieraan deel. In Engeland ontvingen in 1934 reeds 1 millioen kinderen de melk op school, ter wijl het jaar daarop dit aantal steeg tot 2 1/2 millioen 50 pet. van de totale schoolbevolking). In Beieren wordt dagelijks aan bijna 900.000 kinderen melk verstrekt. Bijna algemeen wordt in bocvengenoem- de landen de melk voor dit doel gebruikt in gepasteuriseerden vorm in fleschjes van 2 a 2 1/2 d.L., waarbij tevens een rietje wordt verstrekt. Het Zuivelbureau te 's-Gravenhage, door de Regeering daartoe gemachtigd, bevor dert dat de aandacht van ouders en ver zorgers, zoowel als die van het onderwij zend personeel, gevestigd wordt op de wenschelijkheid van bijvoeding met melk op de scholen, vooral voor de leerlingen van het Openbaar en Bijzonder Lager On derwijs. In enkele gemeenten is men reeds, hetzij door het initiatief der overheid, hetzij door initatief van ouders, en zelfs door welbeij grepen gemeenschapszin er toe gekomen aan de schoolkinderen melk als bijvoeding tijdens de ochtendpauze te verstrekken. Thans overgaande tot beantwoording van de vraag: waarom melkvoeding op de school?, wees spr. er op, dat in vele gezin nen helaas van het gezamenlijk rustig ge bruiken van het ontbijt veinig terecht komt. Zooals vader en moeder in den loop van den ochtend behoefte hebben aan een kopje koffie, vraagt de maag van het kind omstreeks elf uur ook het een en ander en dan is melk wel het bij uitstek aangewe zen voedsel! Bij voorbaat een wel eens aangevoerd bezwaar ontzenuwend, zei spreker, dat het voor ontspanning bestemde speelkwar- tiertje, waarin de melk moet worden ge bruikt, geenszins in het gedrang komt. Immers heeft de praktijk uitgewezen, dat het collectief melkdrinken slechts 2 a 3 minuten vraagt. Wel is waar vraagt deze melkverstrek- tcmg van de zijde van het onderwijzend personeel eenige opoffering, doch de er varing heeft geleerd dat dit personeel die 'offers in het belang van het kind, gaarne brengt. „In het oplossen van kleine be zwaren zij wij onderwijzers Professoren!" Dr. Horst hierna het woord verkrijgen de, gaf als zijn meening te kennen, dat hoewel de gezondheidstoestand van 'de schoolkinderen in het algemeen weinig te wenschen overlaat, hij een overtuigd voorstander is van het nut van bijvoeding met melk, gezien ook de buitengewoon hooge voedingswaarde van dit volksvoed- sel. Hij zou het nemen van een proef uit medisch oogpunt van harte toejuichen. De Wethouder het voorloopige plan van het Gemeentebestuur ontvouwende, zei, dat het in de bedoeling ligt per kind en per dag yx liter gepasteuriseerde melk te verstrekken op de volle schooldagen (Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrij dag). Voor de levering van melk zullen de melkinrichtingen worden ingeschakeld, die dagelijks het benoodigd aantal flesch jes, inhoudende VK liter, aan de scholen zullen bezorgen. Gelijk reeds gezegd, krij gen de kinderen bij het fleschje een rietje, zoodat melkglazen of -bekers gemist kun nen worden. Uitvoerig lichtte spreker toe, dat de melkverstrekking buiten bezwaar van de gemeentekas moet plaats vinden, niet alleen wegens den moeilijken finan- cieelen toestand der gemeente, doch ook omdat Leiden voor wat betreft schoolkin dervoeding en -kleeding in ons land wel zoo ongeveer aan de spits staat. De finan- cieele opzet van deze melk-verstrekking komt hierop neer dat van de ouders een geringe geldelijke bijdrage zal worden ge vorderd varieerende van 4 t/m. 10 cent per kind en per week. Nadat de Wethouder een en ander had geresumeerd, waarbij hij met genoegen constateerde, dat de plannen van Burge meester en Wethouders in het algemeen bij de vergadering instemming hadden gevonden en nadat verschillende vragen hetzy door den Wethouder, hetzij door den vertegenwoordiger van het Zuivel- Exportbureau waren beantwoord, wer-'Jnn de hoofden van de openbare scholen en de Besturen van de bijzondere scholen uitgenoodigd nog vóór de a.s. zomervacan- tie een ouderavond te beleggen, teneinde de ouders in te lichten en hen op te wek ken hunne kinderen aan de melk-ver strekking te doen deelnemen. PROCESSIE NAAR HEILOO. Gisteren heeft de jaarlijksche Leidsche processie naar O. L. Vrouw te Nood .te Heiloo plaats gehad. Te half negen ver trokken 512 pelgrims per trein en kwa men te ongeveer 10 uur te Heiloo aan. Na aankomst werd door den hoogeerw. heer deken A. H. M. J. Homulle een plech tige Hoogmis opgedragen voor de leden van de Broederschap, daarbij geassisteerd door kapelaan A. Leenders van de St. Petrusparochie en door kapelaan A. Breg- man uit Stompwijk. Na de Hoogmis werd door den weleerw. heer A. A. M. Sanders, kapelaan te Oegst- geest een predikatie gehouden over Maria als de tweede Eva. Zijneerw. stelde daar bij Maria aan allen ten voorbeeld door haar geloof in God, haar gehoorzaamheid aan God en door haar medeleven en me delijden met den Verlosser, om aldus mede te helpen aan het verlossingswerk. In de processie gingen vele bruidjes mede. Ons Heer werd gedragen door pas toor van Meeuwen uit Boskoop, geassi steerd door rector A. Kluyvers, van het gesticht „de Voorzienigheid" en kapelaan J. Redeker uit Sassenheim. Des middags te kwart voor twee had de gezamenlijke Kruiswegoefening op het bedevaartsterrein plaats, waar de wel eerw. pater E. v. d. Snoek, kapelaan der Hartebrugparochie een predikatie hield over Maria. Moeder van Smarten. Te half vier preekte de weleerw. heer W. A. Nicolaas, kapelaan te Lisse, over St.. Willibrord. Het sluitingslof werd gecelebreerd door pastoor Kwakman, uit Rijpwetering, geas' sisteerd door pater B. Soppe O.F.M., van de Hartebrugparochie en pater J. Zey O.F.M., van de Haagweg-kerk. Een zangkoor, onder leiding van Jan Gordijn, heeft op zeer verdienstelijke wijze, de kerkelijke gezangen uitgevoerd. De processie is in elk opzicht uitstekend AGENDA LEIDEN. Donderdag. Zitting R.K. Reclasseeringsver- eeniging in het gebouw der St. Vincentius-Vereeniging, Hoogland- sche Kerkgracht 32, 89 uur. Zaterdag. Jamboree:kampvuur Ned. Pad vinders, Burcht, 7.30 uur. Woensdag, Jaarvergadering „Katholiek Leiden", café-rest. „In den Ver gulden Turk", 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 31 Mei tot en met Zondag 6 Juni a.s. waar genomen door de apotheken: G. H. Blan ken Hoogewoerd 171, telef. 502; D. J. van Driesum, Mare 110, telef. 406 en J. Doe- dens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest telef. no. 274. „De Frincevlag". Als leider van de afdeeling gymnastiek is aangesteld de heer P. van Wijk, candi- daat leeraar lich. jefening M.O. De afdeeling wandelsport heeft.inge schreven voor de uitgeschreven afstands- marsch op 26 Juni in Delft. Afstand 35 K.M. DE LEIDSCHE KUNSTKRING „VOOR ALLEN". Algemeene Ledenvergadering. Gisterenavond hield de Leidsche Kunst kring „Voor Allen" in een der bovenzalen van het café-restaurant „In den Vergulden Turk" zijn jaarlijksche algemeene leden vergadering. De belangstelling was slechts matig. Na een openingswoord van den voorzit ter, den heer P. v. d. Hoeven, waarin spr. allen welkom heette en zijn spijt uitsprak over de slechte opkomst, las mej. A. Spen- del de notulen voor, welke onveranderd werden goedgekeurd. De voorzitter memoreerde vervolgens, dat niettegenstaande het programma der gegeven concerten in het afgeloopen sei zoen zeer hoogstaand was te noemen, het ledental toch nog weer was teruggeloopen Ook voor het komend seizoen is een met zorg samengesteld programma gekozen. Verwacht worden: Nicola Orloff, piano; Maurice Maréchal, cello; het Budapester Strijkkwartet; Henri Merckel, viool; Wil lem Andriessen, jubileumtournooi, piano; en waarschijnlijk de schitterende Spaan- sche zangeres Conchita Badia met Alexan dre Vilalta, piano. Na deze mededeelingen verkreeg de secretaris, de heer J. Hartkamp, gelegen heid tot het uitbrengen van zijn jaarver slag. Hieruit ontleenen wij het volgende. De concerten zijn alle uitstekend ge slaagd. Het bestuur had gehoopt door het engageeren van eerste klas solisten, zelfs door een reductie op het Mengelberg-con cert, het ledental te handhaven. Niettemin liep het ledental ook nu weer terug, het geen voor het bestuur, dat steeds zijn uiter ste zorg aan de programma's besteedt, een teleurstelling is te noemen. Een en ander was oorzaak, dat het programma voor het nieuwe seizoen eerst laat werd samenge steld. Moge spoedig blijken, dat door groo tere toetreding van nieuwe leden de Kunst kring nog aan de verwachtingen voldoet en zijn recht van bestaan niet behoeft te ver liezen. Met den wensch, dat het komend jaar suc ces zal mogen hebben, sloot het korte jaar verslag. Vervolgens was de penningmeester, de heer L. Gerverdinck, aan de beurt voor het financieel verslag over het jaar 1936/37. Het voornaamste zij hier vermeld: De contributie van 638 leden en eenige vrijwillige schenkers bedroeg 1921. Ver makelijkheidsbelasting 191. Reglementen 7. Vei-koop losse kaarten 121. Gekweek te rente 22. Totaal ontvangsten f 2262. De uitgaven bedroegen: Kosten van de zes gewone concerten 1869. Vermakelijkheids belasting 191. Algemeene onkosten 374. Totaal 2434. Alzoo een nadeelig saldo van 172. Aan beide bestuursleden werden woor den van dank toegezwaaid. Nadat de con trole-commissie had verklaard, dat alles in goede orde was bevonden, werd de begroo ting 1937/1938 vastgesteld en sluitend ge maakt op 2035. Het volgende agendapunt, de bestuurs verkiezing, gaf als uitslag, dat de aftreden de bestuursleden Mej. A. Spendel en de heeren L. Gerverdinck en Mr. C. J. Goud smit, bij acclamatie werden herkozen. Voor de controle-commissie werden ge kozen Mej. M. S. v. d. Burg en de heeren F. K. Asselen en G. S. Neuteboom en als plaatsvervangend lid mej. H. Kesseling en de heeren W. P. Melief er. H. Riedel. De contributie werd gehandhaafd op het oude bedrag. De rondvraag leverde geen bijzonders op, waarna de voorzitter deze korte maar niet temin geanimeerde vergadering sloot. UITXEERÏNG ÏN EENS AAN DE SCHOOLBESTUREN VOOR DE GEBOUWEN Ged. Staten hebben de besturen der ka tholieke scholen in het gelijk gesteld bij hun beroep tegen het besluit van B. en W., strekkende tot afwijzing der verzoeken van die besturen, om ingevolge het eerste lid van art. 205 ter der Lager Onderwijswet te mogen ontvangen een uitkeering in eens van 80 pct.der in dat lid bedoelde ge schatte waarde. Het gemeentebestuur kan van dit besluit in hooger beroep gaan bij de Kroon. Hier omtrent hebben B. en W. hun standpunt nog niet bepaald. AUTOTOCHT VOOR OUDEN VAN DAGEN Het Comité meldt ons: Met vreugde kunnen wij mededeelen, dat een aantal autobezitters zich reeds hebben aangemeld om o 15 Juni a.s. mee te rijden naar Ypenburg. Het aantal be schikbaar gestelde auto's is evenwel nog lang niet groot genoeg om aan alle aanvra gen te kunnen voldoen. Daarom verzoeken wij nogmaals dringend aan degenen, die zich nog niet opgaven, ten spoedigste de hun toegezonden kaart in te zenden of te lefonisch bericht te zenden aan mevrouw C. Smitsde Wit, Rapenburg 82, tel. 2605.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2