De overeenkomst met de Oslo-staten. Ruimer handel met Duitschland BIOSCOPEN WOENSDAG 2 JUNI 1937 OE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 FRANKRIJK DE DUITSCHE KOLONIALE EISCHEN Frankrijk staat afwijzend De Fransche koloniale Kamergroep, die 250 afgevaardigden omvat, heeft een bij eenkomst gehouden, welke werd bijge woond door een vijftigtal leden, die een uiteenzetting aanhoorden van de Duitsche koloniale eischen. Zij verklaarden een stemmig tegen eiken gebiedsafstand te zijn. AMERIKA ROOSEVELT TREKT TE VELDE TEGEN BELASTINGONTDUIKING Een minderheid van zeer rijke individuen In een boodschap aan het Congres ver zoekt Roosevelt dit lichaam spoedig een einde te maken aan de brutale belasting ontduiking in de Vereenigde Staten door een minderheid van zeer rijke inöiduen. De president beveelt de onmiddellijke aanneming van een wettelijken maatregel aan, om het tegenwoordige belastingstel sel tegen ontduiking te beveiligen en alle overige wettelijke maatregelen betreffende de belasting tot de komende zitting van het congres uit te stellen. Roosevelt verlangt voorts, dat de schat kist gemachtigd wordt een grondig onder zoek in te stellen naar de verschillende wijzen van belastingontduiking, met vol macht getuigen aan te wijzen en hen te dwingen tot het afleggen van getuigenver klaringen. De senaat heeft onmiddellijk een diep gaand onderzoek naar dit euvel gelast. Twee uren nadt de uresident om volledige bevoegdheid voor de schatkist verzocht had, teneinde het loopende onderzoek naar be lastingontduikers uit te breiden, keurde de Senaat een motie goed, waarbij een com missie van twaalf congresleden wordt in gesteld, welke de taak krijgt maatregelen aan te bevelen, waardoor het tegenwoori- ge belastingstelsel niet meer kan worden ontdoken. De commissie zal zijn samenge steld uit zes senatoren en zes leden van het Huis van Afgevaardigden. Zij zal over groote bevoegdheden beschikken en tot 1 Februari 1938 blijven bestaan. Zoowel re- pubikleinen als democraten hebben de boodschap van Roosevelt, waaruit blijkt, dat de president op het oogenblik geen herziening wenscht van het belastingstel sel, met voldoening ontvangen. JAPAN DE KABINETSCRISIS Prins Konoye formateur De keizer van Japan heeft aan prins Konoye, den voorzitter van het hooger- huis, opdracht gegeven ean kabinet te for- meeren. De prins heeft deze opdracht aanvaard. Prins Konoye, is president van het Hoo- gerhuis en de meest populaire kabinets formateur, welke Japan de laatste jaren heeft gekend. De keuze van den keizer wordt dan ook, met inbegrip van de poli tieke, militaire en financieele kringen, door alle deelen der bevolking met vol doening begroet. Zijn populariteit is aanzienlijk toegeno men sinds het incident van 26 Februari 1936, toen hij opdracht van den keizer ontving een nieuw kabinet te vormen, doch om gezondheidsredenen weigerde. De kabinetsformateur heeft aan de pers verklaard, dat hij zijn best zal doen een nationaal kabinet te vormen, waarin ta lentvolle mannen zitting hebben, die alle krachten des lands vertegenwoordigen. Het is zeer waarschijnlijk, dat oud-mi nister-president Hirota minister van bui- tenlandsche zaken zal worden. BUITENLANDSCHE BERICHTEN AARDVERSCHUIVING KOST AAN VIJF MENS CHEN HET LEVEN. Nabij Torun in Polen heeft een aardver schuiving plaats gevonden, tengevolge waarvan een huis is ingestort en vijf per sonen om het leven zijn gekomen. GROOTE BOSCHBRAND IN SURREY In het Engelsche graafschap Surrey ont stond gisteren uit onbekende oorzaak een boschbrand, welke een geweldigen omvang aannam. De vlammen breidden zich" wel dra uit over een oppervlakte van tachtig vierkante K.M. GEWELDIGE BRAND IN OOST-ANATOLIë. Geheel dorp in asch gelegd Het dorp Tossia in Oost-Anatolië is door een geweldigen brand volkomen verwoest. Honderdtwintig huizen werden in asch gelegd, waardoor de geheele bevolking dakloos is geworden. Twee vrouwen, een man en een kind zijn levend verbrand, terwijl vijftien personen ernstige verwondingen opliepen. Een hevige wind wakkerde de vlam men aan en daar er niet voldoende blusch- water voorhanden was, bleeg geen schuur of huis voor het vuur gespaard. De regeering en de Roode Halve Maan (het Turksche Roode Kruis) stellen alles in het werk om den nood der daklooze te le nigen. Voor- en nadeelen tegen elkaar opgewogen. SAMENWERKING DER NOORDELIJKE STATEN De tekst van de op 28 Mei j.l. te Den Haag gesloten overeenkomst tusschen de vertegenwooigers der Oslo-Staten (België, Denemarken, Finland, Luxemburg, Noor wegen, Nederland en Zweden) is thans ge publiceerd in een gisteren op het Departe ment van Buitenlandsche Zaken gehouden persconferentie onder leiding van den heer A. J. Lievegoed, chef van den regeerings- persdienst, heeft de directeur-generaal van handel en nijverheid, die de leiding had van de onderhandelingen met de regeeringen toelichting gegeven op het op 28 Mei j.l. te der Oslo-Staten, dr. H. M. Hirschfeld, een 's-Gravenhage gesloten en heden gepubli ceerde arrangement tot het verminderen van de handelsbelemmeringen. Dr. Hirschfeld herinnerde eraan, dat onze minister-president dr. H. Colijn, het eerste initiatief tot het bijeenroepen der Oslo- Staten heeft genomen. In Maart j.l. werd te 's-Gravenhage de eerste bijeenkomst van deskundigen gehouden, die gevolgd werd door een tweede bespreking te Brussel. Door deze goede technische voorbereiding was het mogelijk, dat de in Mei te Den Haag gehouden officieele conferentie bin nen een week met haar taak gereed was en de overeenkomst reeds op 28 Mei ondertee kend kon worden. De tekst van deze overeenkomst met bij- behoorende protocollen is heden in zijn ge heel gepubliceerd. Geen enkel onderdeel ervan wordt als geheim of vertrouwelijk beschouwd. Welbewust heeft men deze vol ledige publiciteit gekozen, omdat de deel nemende regeeringen, nJ. die van België, Luxemburg, Denemarken, Zweden, Noor wegen en Finland, van meening waren, dat van plurilaterale overeenkomsten tot ver mindering der handelsbelemmeringen de heele wereld moet kunnen kennis nemen en de consequenties eruit moet kunnen trek ken. Ongelijke grootheden. Het was niet gemakkelijk, om tot over eenstemming te komen, aangezien de deel nemende Staten een zeer uiteenloopende handelspolitiek volgen en ieder op eigen wijze gedurende de crisisjaren zijn econo mische belangen heeft trachcten te bescher men. Nederland, België en Luxemburg pas ten het contingenteeringssysteem toe, De nemarken maakte gebruik van een vrij streng deviezenstelsel, en Noorwegen, Zwe den en Finland beschermden zich met be hulp van tarieven. Bij het doen van weder- zijdsche concessies stond men derhalve voor de moeilijke taak, dat onvergelijkbare groot- AANSLAG OP DE TUNNEL PORTBOU CERBERE ONTDEKT. Manschappen van de garde mobile, die de tunnel tusschen Portbou Cerbere (Frank rijk) bewaakten, hebben in den aigeloo- pen nacht een Italiaan gearresteerd. Bij den ingang van ae tunnel werd een hel- sche machine met uurwerk ontdekt. STAD RABAUL OP NIEUW BRITTANNIE DOOR VULCANISCHE UITBARSTING GETEISTERD. Volgens te Londen ontvangen berichten de stad Rabaul op Nieuw Brittannië door de sedert gisteren ir werking zijnde vulcanen Vulcan" en „Natoeki" ernstig geteisterd. De meeste huizen zijn ver woest. De inwoners der stad, 700 blanken, 200 Chineezen en 3000 inboorlingen, zijn naar Kokopo gevlucht. De haven van Ra baul is door een reusachtige moddergolf, die door de vulcanische bevingen en de vloedgolf werden opgeworpen, volledig af gesloten. De in de haven liggende schepen konden de open zee niet meer bereiken. Verschei dene schepen zijn door geweldige modder- massa's tot zinken gebracht. Volgens een bericht van den administra teur van Nieuw Guinea is in de stad Ra baul de uitzonderingstoestand afgekon digd. Aan alle personen, met uitzondering van de ordebewakers, is het betreden der stad verboden. NIEUWS VAN DE NOORDPOOL De speciale correspondent van de „Praw- da" in het Poolgebied meldt, dat in de twaalf dagen welke verloopen zijn sinds de aankomst van de eerste leden der Sovjet-Russische Poolexpeditie, de deelne mers zich gewend hebben gemaakt aan het leven op het drijvende ijsveld. Zij hebben thans dertien „huizen" gebouwd. In het midden bevindt zich de groote tent met de uit sneeuw vervaardigde keuken voor de overwinteraars, die hier een jaar zullen blijven. De zeven andere tenten zijn zoo danig opgesteld, dat zij een kleine straat vormen. Vlak daarbij bevinden zich de tent voor de meteorologische waarnemin gen en drie tenten met voorraden. In een uit sneeuw en ijs vervaardigde ruimte staan de radiotoestellen en machinies. Dag en nacht worden de wetenschappelijke werkzaamheden aan de Noordpool voort gezet. heden tegen elkaar afgewogen moesten wor den. De wederzydsche concessies zyn neergelegd in de eerste twee arti kelen van 't verdag. In art. 1 zeg gen Nederland, België en Luxem burg toe, een reeks van artikelen, opgesomd in de aan het verdrag toegevoegde lijst a., ongelimiteerd toe te laten voor zoover zij tot nog toe aan een contingenteeringssy steem zijn onderworpen, terwijl de in de lijst opgenomen artikelen, die niet aan contingenteering onderhe vig zyn, in de toekomst ook vrij in elke hoeveelheid ingevoerd kunnen worden. Practisch worden dus voor de bij de conventie aangesloten Sta ten de contingenteeringen buiten werking gesteld. In art. 2 verplichten de regeerin gen van Noorwegen, Zweden, De nemarken, Finland en Nederland voor Nederlandsch-Indië zich ver plichten, de bestaande invoerrech ten op een in lijst b. opgenomen reeks artikelen niet te verhoogen en geen initiatie! te nemen tot hef fing van nieuwe tarieven of bijzon dere rechten, noch aan den invoer van deze artikelen eenige kwan titatieve beperking op te leggen. Consekwenties t.a.v. de meestbe- gunstiging. Op de vraag, welke consekwenties deze concessies hadden voor de deelnemende lan den, die met andere landen handelsverdra gen met meestbegunstigingsclausules had den gesloten, antwoordde dr. Hirschfeld, dat men een onderscheid dient te maken tus schen meestbegunstiging voor tarieven en meestbegunstiging op ander gebied. Op het gebied der tarieven hadden de meeste lan den een volledig systeem van meestbegun stiging. Indien bestaande tarieven worden gefixeerd, zooals thans de Scandinavische landen doen, dan geldt dat meestal ook voor alle landen, waarmee verdragen met meest begunstigingsclausules zijn gesloten. Het voornaamste land, waarmee de Scandina vische Staten dit hebben gedaan, is Enge land, dat tegen de inhoud van de overeen komst tusschen de Oslo-Staten nooit dezelf de bezwaren kan opperen als tegen het ver drag van Ouchy, dat de daarin neergelegde tariefverlagingen niet toekende aan niet- deelnemers aan het verdrag. Over de toepassing van de meestbegun stiging door landen, die het contingentee- ringsstelsel toepassen wordt in de overeen komst niet gesproken. Nederland zelf zal hebben uit te maken welke concessies het op con tingen teeringsgebied wil toestaan aan staten, die geen deel uitmaken van de Oslo-groep. Dat is geheel afhankelijk van de handelsverhoudingen, waarin men tot het betrokken land staat en van de afspra ken, die ermee zyn gemaakt. Voor- en nadeelen der overeenkomst. Een overeenkomst, die op wederzijdsche concessies berust, beidt aan de deelnemen- den vanzelfsprekend zoowel voor- als na deelen. Door het opheffen der contingen teeringen doen Nederland en België con cessies van zeer positieve beteekenis, doch daartegenover staan ook zeer positieve voordeelen. Zoo ontstaat in België voor Ne derland een vrije markt voor be langrijke producten als stroocar- ton, dat tot nog toe zwaar gecon- tingenteerd was, en verder o.a. voor zout, meubelen en koloniale waren. Door de consolidatie der tarieven in de Scandinavische landen ver dwijnen voor den Nederlandschen handel verschillende risico-facto ren. Daartegenover doet Nederland ook con cessies, o.a. door de opheffing der contin genteering van papier, overleder, schoenen, enz. uit de aan de overeenkomst deelne mende landen. Verdere economische samenwerking. Art. 3 geeft uitdrukking aan de bedoeling der deelnemende statten, door bilaterale verdragen de overeengekomen maatregelen aan te vullen en uit te breiden, tot verdere verruiming der onderlinge handelsbetrek kingen. In dit verband kan eraan herinnerd worden, dat Nederland reeds verleden jaar eèn overeenkomst heeft getroffen met Noorwegen en Zweden en in den vorigen zomer met Finland. Met België zijn onderhandelingen gaande over vernieuwing van de onlangs afgeloo- pen doch tijdelijk verlengde bilaterale overeenkomst, terwijl met Denemarken nieuwe besprekingen geopend zijn om te komen tot oplossing van enkele bestaande moeilijkheden. De in art. 4 opgenomen toezegging, el kaar mededeeling te doen van nieuw in te stellen handelsbelemmeringen, is soepel ge houden en minder stringent dan een soort gelijke bepaling in de overeenkomst van Oslo van 1931, toen deze verplichting zich trouwens alleen beperkte tot tariefsverhoo- gingen, terwijl thans ook andere handels- l belemmeringen eronder vallen. IArt. 5 voorziet in het onderzoeken van de mogelijkheid van samenwerking ter voor koming van abnormale concurrentie in den Hu spoedig bruin worden! Want een blanke hui<l wordt rood en pijnlijk door de zon Gebruik daarom tijdig AMILD A- zonnebruincrême, die Uw huid beschermt tegen vervellen en zonnebrand en U tevenB snel mooi bruint, óók bij weinig of geen zon. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. 3684 buitenlandschen handel en bij aanbesteding van belangrijke werken. Men heeft hierbij o.a. gedacht aan de mogelijkheid van dum ping, alhoewel dat in het verdrag niet met name genoemd wordt. Aangezien het hier een kwestie betreft, die grondig bestudeerd moet worden alvorens men maatregelen op dit gebied kan nemen geeft dit artikel in de eerste plaats uiting aan den wensch der deelnemende staten, ook hieromtrent door samenwerking tot een oplossing te komen. Artikel 6 opent de mogelijkheid voor an dere staten dan die der z.g. Oslo-groep om tot het verdrag toe te treden. Tot nog toe is geen besluit genomen om een- actie te voeren, ten einde anderen tot toetreding uit te noodigen. Het verdrag, dat pas na uitwisseling der ratificatie-oorkonden definitief in werking treedt, zal reeds per 1 Juli a.s. tijdelijk van kracht worden. In het toegevoegde protocol spreken de deelnemende regeeringen zich uit, het stre ven naar economische samenwerking ook in de toekomst voort te zetten. In dit verband is besloten, dat in October a.s. de vertegen woordigers der Oslo-Staten wederom» bij een zullen komen, op verzoek der Deensche regeering dan te Oslo. De agenda voor de ze bijeenkomst is nog niet vastgesteld. De overeenkomst beteekent samenwer king, geen blokvorming. Men heeft in den laatstesn tijd met be trekking tot de Oslo-Staten wel eens hoo- ren spreken over het Oslo-blok. Er is hier echter geen sprake van eenige blokvorming, die bijna al tijd den indruk wekt, tegen iets of iemand te zijp gericht. De gesloten overeenkomst richt zich tegen niets en is integendeel de uitdrukking van den wensch, tot gezonde eco nomische verhoudingen te komen. Zij heeft willen documenteeren dat goe de samenwerking op dit gebied tusschen een aantal landen mogelijk is. Veel hangt ervan af, hoe deze overeenkomst door de belanghebbenden zal worden opgevat en of zij als een positieve bijdrage tot verruiming van het internationale handelsverkeer kan worden beschouwd. Pas wanneer de deel nemende landen de wereld de resultaten hunner vruchtbare samenwerking kunnen laten zien kunnen zij zich met succes tot anderen wenden. Er zullen natuurlijk altijd enkele groepen zijn, die onvoldaan blijven. Ook zij behoe ven den toestand niet somber in te zien. De overeenkomst is gesloten in een periode, waarin reeds eenig herstel van het interna tionale ruilverkeer valt te constateeren. In -vele landen is de conjunctuur reeds merk baar verbeterd. Daarom was er voor de re geeringen der Oslo-Staten alle reden om ernstig te onderzoeken, in hoeverre het in ternationale ruilverkeer van zijn banden kon worden bevrijd. Minder clearing- achterstand Nieuwe regeling voor reizigersverkeer Op de gebruikelijke driemaan- delijksche bespreking tusschen de Nederlandsche en Duitsche regee- ringscommissies is gebleken, dat de achterstand van Duitschland in de clearing dusdanig is verminderd, dat in het derde kwartaal van dit jaar een belangrijk© vermeerde ring van den export naar Duitsch land mogelijk kan worden gemaakt. Sinds het begin van het jaar 1935 liep de clearing-achterstand van Duitschland aan Nederland geleidelijk op tot 135 mil- lioen. Toen nu bij het sluiten van het han- dalsverdrag voor dit jaar 14 pet. der con tingenten vrij kwam, werd met Duitsch land overeengekomen, dat deze 14 pet. in de eerste plaats zou worden gebruikt voor het inloopen van den achterstand op de clearing-balans. Dat is in de eerste helft van dit jaar geschied. Bovendien vermeer derde vooral in het tweede kwartaal de invoer van Duitsche goederen naar Neder land aanzienlijk, zoodat ook van deze zij de verbetering kwam in den stand der clea ring. Dat alles heeft er toe geleid, dat de stand van de clearing bij de besprekingen, die het derde kwartaal inleidden, grondig opnieuw is onderzocht. Hij bleek zóó aan zienlijk veel gunstiger te zijn dan in den aanvang van dit jaar, dat niet alleen een deel van de vrijgekomen 14 pet. voor de uitbreiding van contingenteeringen zal worden gebruikt, doch ook daarbovenuit geheel nieuwe uitbreidingen zullen worden gegeven. Het resultaat komt hierop neer, dat onze export naar Duitschland op een niveau komt, ongeveer te vergelijken met dat van begin 1935. De uitbreiding komt den produc ten, zoowel van onze landbouw en industrie als van onze koloniën, ten goede. Nadere bijzonderheden zullen, zoodra de ze zijn uitgewerkt, ter kennis van de daar bij betrokkenen worden gebracht. Transfer-onderhandelingen. Sinds 18 Mei zijn te 's-Gravenhage tus schen een Nederlandsche en een Duitsche commissie onderhandelingen gevoerd over het rentetransfer van Duitschland naar Nederland. Deze onderhandelingen hebben op 1 Juni tot onderteekening van een nieuwe over eenkomst geleid. Deze overeenkomst zal van kracht zijn van 1 Juli 1937 tot 30 Juni 1938. De transfer-regeling is in hoofdzaak on veranderd gebleven. Bij deze overeenkomst zijn ook maatregelen getroffen, ten einde den wachttermijn die geldt bij de transfer betalingen, geleidelijk in te loopen. Details, betrekking hebbend op de uit voeringsmaatregelen, zullen nog nader wor den gepubliceerd. Reisovereenkomst. Naar wij vernemen, Is 1 Juni te 's-Gra venhage onderteekead een nieuwe rege ling betreffende het reizigersverkeer van Duitschland naar Nederland. Deze regeling wijkt slechts op enkele on- derdeelen af van de tot dusver geldende regeling. Zij treedt 15 Juni in werking. Deze nieuwe reisovereenkomst wijkt, zoo als in het bericht zelf reeds wordt gezegd, slechts op enkele onderdeelen van de tot dusver geldende regeling af, doch betee kent niettemin een gunstiger regeling voor Nederland. Reeds geruimen tijd hebben de in Duitschland wonende Nederlandsche staatsburgers aandrang uitgeoefend, dat het hun toekomende contingent verhoogd zou worden. Men is daar thans in geslaagd, zoodat een grooter aantal in Duitschland wonende Nederlanders in de toekomst op gemakkelijker wijze familiebezoeken in Ne derland kan maken of er een deel van hun vacantie kan doorbrengen. Van belang is ook de regeling, waardoor Duitschers, die een be zoek aan Nederland willen bren gen, waarvoor zij vroeger een be drag van 500 Mark mochten- mee nemen, thans wederom een bedrag mogen meenemen, dat uitgedrukt in Nederlandsch geld een waarde vertegenwoordigt van circa ƒ300. Men mag verwachten, dat daardoor het vrcemdelingenbezoek aan Ne derland ook uit Duitschland weer zal toenemen. THEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSUUR KEURING Casino: Broederstrijd Erich von Stroheim Ben Lyon Sari Maritza). De Fluisterende Schaduw, 2e deel. (Bela Lugosi) Anti- Oorlögsfilm Sensatie Dag. 8 -11, Zondags uuvendien 47 uur. Matinee Zaterd. en Woensd. 2.30 uur. Volwassenen Lido: Marguerite Gautier (Greta Garbo). Kruiswoordraadsels (Thelma Todd Patsy Kelly). Klucht Dramatisch Dag. 8.-51115 uur, Zondags bovendien 27 uur. Matinee Zat. en Woensd. 2.30 uur. Toelaatbaar v. volwarscnen. Luxor: Samson (Harry Baur). De Vliegende Dood. (Jean Muir War ren Huil). Speelfilm. Sensatie Dag. 811 uur. Zon dags bovendien 27 uur, Matinee, Zaterd en Dond., 2 uur. Toelaatbaar volwassenen. Trianon: De Ellendigen (Charles Laughton Frederic March) Speelfilm. Dag 3—11 uur. Zon dags bovendien 27 uur. Maiinée Zaterd. en Woensdag 2 uur. Volwas? nen

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6