WOENSDAG 2 JUNI 1937 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 11 Reiservaringen in Nieuw-Guinea Een goud-expeditie op weg door oerwouden Men schrijft ons: Het motorschip Kam- par (1000 ton), daartoe van de K. P. M. ge charterd door de mijnbouw-maatschappy Nieuw-Guinea, directie Billiton-maatschap- pij vertrok 18 Maart jl. van Batavia, uitge leid door vele belangstellenden. Aan boord bevond zich de goud-expeditie naar Nieuw-Guinea onder leiding van den gep. kapt. O. I. leger Becking. De heeren Terpstra en Gouwentak, beiden niijnbouw- kundig ingenieur gingen per vliegtuig. Een vliegbrief, geschreven 11 April 1937 aan boord van de „Kampar" in de Lorentz rivier, werd hier te lande 20 Mei ontvan gen. daaraan het volgende relaas ontleend: „Eindelijk na een min of meer emotie volle reis ter plaatse aangekomen onge veer 100 km. de rivier op tot zoover het schip komen kan. Te Soerabaja namen wij 230 dajakkers aan boord met een 15-tal lange laadprauwen, speciaal voor vervoer door stroomversnellingen. In Dobo namen we aan boord de mili taire dekking, sterk 58 Menadoneezen, twee Europeesche onderofficieren en een Euro- peech ziekenverpleger. Van Dobo zijn we overgestoken, varend op de gegevens van de Valk en de Arend uit 1905 naar de Lorentz mond en verder de rivier opgevaren. Bij het opvaren van de rivier hadden wij overal contact met de bevolking, die in lange cano's naar ons toekwam om een ruilhandel te beginnen. Voor leege blikjes, flesschen enz. werden ons in ruil aangeboden steenen bijlen, knotsen, dolken, zoogenaamd van casuaris- pooten, die de dokter echter als van men- schen-onderbeen meende te herkennen. Het waren gToote kerels met varkenstan den door den neus. De mannen waren totaal naakt, de vrouwen droegen alleen een smallen gordel. We hebben vele foto's ge maakt, zelfs op 4 m. afstand. De kerels schreeuwden en loeiden oei, oei, als apen. Er is een levendige ruilhandel met het schip, maar aan boord laten we deze gasten niet toe. De mannen waren rood beschilderd en gewapend met -pijl en boog, renden zij langs den oever met ons mee. Tegenover deze min of meer dreigende houding lieten wij 50 m. uit den wal achteruit draaien en bleven wij manoeuvreeren, afwachtend wat komen zou. Een enorm gehuil,ontstond, allen gingen in de cano's zonder pijl en boog en de han-' del begon. Heele trossen met schedels, 6 stuks ge regen aan een rootan, deels gegraveerd en bewerkt, werden in ruil aangeboden tegen een aardappelmesje. De dokter heeft schedels gemeten en vond er geen Europesche bij. De militairen hielden zich gereed, doch behoefden niet in te grijpen. Een rustige, onverstoorbare houding tegenover dit slag Papoea's schijnt hen voldoende in bé dwang te houden. Die mannen zijn echter afgrijselijk en zitten vol schurft, builen, geslachtsziek ten, enz. Om den hoek van de rivier stootten we op een vloot van 14 prauwen met 12 man, allen wit beschilderd, gewapend met pijl en boog. kennelijk op het oorlogspad. Het schip imponeerde deze menschen zoo danig, dat ze hun wapens in de prauwen neergooiden en ook poogden een ruilhandel te beginnen. Toen wij doorvoeren, volgden zij ons vaartuig eenige uren lang met gelijke snel heid, staande roeiend. En zoo hebben wij hier het anker uitge gooid en een kamp gekapt, ontscheept en het schip gelost. Dinsdag 13 April gaan de beide geolo gen met een barkas, 25 soldaten.en 80 koe lies verder naar boven met tenten en le vensmiddelen voor een maand, richting Schultz-rivier, een zijrivier van de Lorentz. De rest van de levensmiddelen volgt per prauw. De niet direct noodige bagage wordt in de hutten aan boord bewaard, daar het schip op zijn ankerplaats blijft liggen, voortdurend in radiotelegrafische gemeen schap met de voordrukkende geologen. Men denkt begin November weer naar Java terug te gaan om het volgend jaar weer hierheen te trekken. De toekomst plannen staan uit den aard der zaak in nauw verband met de resultaten der op sporing en de gezondheidstoestand. We slikken per dag prophylactisch 3 kinine- tabletten en zonder militair geleide mag niemand het bosch in. Overal zijn de oevers der Lorentzrivier dicht bevolkt. In Mei komt hier een gewa pende politiepost van 25 man. Daarvoor wordt door ons het bivak klaar gemaakt. Zij moeten zorgen voor dekking van het schip tusschen dit punt en de zee, terwijl de militairen met de expeditie verder het binnenland intrekken. Het is een zeer interssant ondernemen. De postverbinding met Dobo, waar de K. P. M. komt, is zeer slecht en maar eenmaal per maand. De oevers zijn maar 30 c.m. boven het hoogste bandjirpeil en dan ook zeer dras sig. De grond is tuinaarde en geschikt voor olieDalmen, mits gedraineerd en wat in gedijkt. Het bosch is zeer dicht en bevat heel veel papegaaien, witte groote kaka- toes, kleine groene en roode beteks, para dijsvogels enz. Slangen en ander gedierte, kangeroes en casuaris zijn nog niet gezien. Het sneeuw-gebergte ligt 80 km. van ons af, is 's morgens goed te zien en staat steil op de vlakte. De Wiihelmina*op heeft mo menteel heel weinig sneeuw. Overdag is het warm hier, doch met la gere temperatuur dan Batavia. Bii zonsondergang is pr e°n snelle daling GEMEENTERAAD VAN BOSKOOP Maandagavond 31 Mei kwam de raad deze gemeente in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van den burgemeester mr. E. P. Verkerk. De voorz. opende de vergadering en deelde mede, dat afwezig waren met ken nisgeving de heeren Kranenburg, van Kleef en Grootendorst. Als nummer een voor stemming en rondvraag werd aangewezen de heer W. de Ruyter. De notulen der vergadering van 30 April 1937 werden onveranderd vastge steld. Bij de ingekomen stukken bevindt zich o.m. een vergunning van Gedep. Staten voor het plaatsen en exploiteeren van een hoogspanningslijn, uitgaande van het transformatorstation aan den Zijdeweg langs den noordkant van dien weg tot de Parklaan en langs den oostkant van de Parklaan tot het tentoonstellingsgebouw, welke vergunning is verleend tot en met 31 Dec. 1966. De heer de Ruyter vraagt naar aanlei ding hiervan of het omleggen van de ka bel voor rekening der gemeente of voor rekening der provincie komt, temeer om dat dit zelfde bij de R. K. Pastorie ook noodig zal zijn. Wethouder van Gelderen kan hier wel een antwoord op geven maar doet dit om verschillende redenen liever niet hetgeen door den voorz. ondersteund wordt. Voorts een mededeeling van B. en W. dat zij aan de gemeente-vroed vrouw me vrouw M. GoemansVijverberg overeen komstig haar verzoek eervol ontslag uit haar betrekking hebben verleend met in gang van 1 October 1937, onder dankzeg ging voor de langdurige en goede dien sten in deze functie aan de gemeente be wezen, waarbij de voorz. ook namens de Raad wel dank meent te mogen brengen voor de wijze waarop zij haar plicht ver vuld heeft en op sommige wijze wel meer dan haar plicht. Het aanschaffen van na-filters voor de waterleiding. Vervolgens aanbieding ter vaststelling van het primitief kohier der hondenbe lasting voor het jaar 1937. Hierna kwam aan de orde het voorstel om te besluiten tot verbouwing van de nafilters op het pompstation der water leiding. De kosten voor het uitvoeren van deze werken zijn geraamd op f 40.000.in welk bedrag is begrepen een som van 3.600 voor „onvoorzien en afronding". Het zal in het openbaar aanbesteed worden. 4 B. en W. zouden het werk willen finan cieren uit de kasmiddelen der gemeente. Op 1 AprÜ j.l. werd opgenomen een lee- ningbedrag ad 67.000.— hetwelk moet dienen voor de aflossing op 1 December a.s. van het restant eener leening van 1931. Van dit bedrag kan een gedeelte als tijdelijk kasgeld aan het waterleiding bedrijf worden verstrekt op den voet van het bepaalde in art. 10 van de beheers- verordening der bedrijven. De daarvoor te vergoeden rente ware te berekenen naar de basis van 4 pet. per jaar. Voor 1 December 1937 zal evenwel het aan het bedrijf te verstrekken bedrag moeten zijn geconsolideerd in een vaste leening. De heer Noest zegt, dat door zijn frac tie er bij de algem. beschouwingen op de begrooting op gewezen is, dat de bégroo- ting der gemeente-bedrijven niet over zichtelijk was, niet wetend dat er kort daarop een dergelijk voorstel als nu ter fafel zou komen. Spr. acht het niet de goede manier van samenwerken tusschen het college en den Raad om zoo kort na de begrooting met zulk een voorstel te komen. Verschillende leden hebben ge sproken voor het instellen van een be- drijvencommissie. Spr. ontkent niet de noodzakelijkheid, dat het werk wordt uit gevoerd en zal zich er niet tegen verzet ten, maar de politiek '?Ier bedrijven is allen maar dom dom laten. Daarom kan spr. niet voor dit voorstel stemmen, niet om het voorstel, maar' om het er buiten houden van den raad. Zooals op het oogen- blik de zaak staat zou spr. deze liever ter tafel zien als de raad volledig is. De heer Boekraad is van dezelfde mee ning en zag eveneens graag een behoor lijke begrooting. Door den heer v. Kleef werd de vorige vergadering een gespecificeerde begroo ting gevraagd welke werd toegezegd. Het vorige verschil ligt nog te versch in het geheugen om zonder meer thans hierop in te gaan. Spr. zegt thans niet te weten hoe het staat en meent, dat er vrij duistere cijfers op de begrooting voorkomen. Ver ondersteld, dat de werken meevallen en 10.000.goedkooper gedaan kunnen worden, dan zou als de raad 40.000.— toestaat, deze opgesoupeerd worden even als de vorige keer. Spr. is huiverig voor deze zaak en verzoekt tevens, als er een redelijke kans is de beschikbare gelden uit te leenen, dit te doen. De heer de Ruyter zegt, dat de zaak deugdelijk is voorbereid en dankt B. en W. voor de uitgebreide voorlichting: even eens de samenstellers van het rapport voor de duidelijkheid van dit rapport, waardoor men weinig verstand noodig heeft om het te kunnen begrijpen. Spr. heeft op de begrooting niet gevonden of de kosten van het rijksbureau zijn opge nomen en vraagt indien dit nog niet is geschiedt, deze alsnog op te nemen ten einde een zuiver bedrag der kosten te krijgen. van temperatuur tot 22 a 24 graden Cel sius en de nachten zijn soms werkelijk koud. Eiken middar om 2 uur tot 's mor gens vroeg valt er doorloopend regen. In ieder geval is het voor twee uur kamp- betrekken, want in regen is geen geologisch werk mner mogelijk. De erfenis der vaderen. De voorz. zegt, dat hem is gebleken dat niemand twijfelt aan de noodzakelijk heid, maar dat alleen de wijze van be handeling niet naar genoegen is. Spr. heeft de erfenis zijner voorvaderen aan vaard, waarbij de methode nog verder gaat. In de vorige vergadering is de ge- heele raad gepromoveerd tot bedrijven commissie en men kan dus nu niet zeggen dat men op het lijf gevallen wordt met dit voorstel. Wat betreft de uitvoering is geen op dracht gegeven maar is aan het Rijksbu reau onderzoek gevraagd en met de cij fers daarvan een begrooting gemaakt. Ook is het niet waar, dat de raad maar dom dom gelaten wordt, daar de raad net zooveel weet als B. en W. B. en W. wisten het niets eerder dan de Raad. De kwestie van de financieele vraag van den heer de Ruyter, deze is reeds op genomen in de begrooting. Wat betreft de leening zooalsv door den heer Boekraad gevraagd is, B. en W. zijn niet ongenegen als voor Dec. toegehapt kan worden, de buit binnen te halen. Wethouder v. Gelderen zegt, dat de heer Noest het doet voorkomen, alsof B. en W. het reeds lang wisten, terwijl ze het slechts 14 dagen te voren wisten. Zij hadden kunnen mededeelen, dat de zaak onderzocht werd. Zij hoopten, dat de op lossing veel goedkooper zou zijn. De heer Noest verschilt nog van mee ning. Spr. beschuldigt er niet van dat de bedrijven niet goed geleid worden, maar verschilt van inzicht en wanneer om in lichtingen gevraagd werden, kwam er steeds nul op het request. Vandaar zijn woorden: dom dom. Spr. verschilt even eens van meening met den heer v. Gel deren dat B. en W. het slechts 14 dagen te voren wisten en acht het wijzer als het besproken was in de begrootingsver- gadering. Spr. kan zich dan ook niet neer leggen met de wijze van handelen. De heer 't Hart zegt, dat de heer Brand een bedrij vencommissie verdedigd heeft, daar deze noodzakelijk was en deze zou heden nuttig werk hebben kunnen ver richten. De heer Boekraad zegt te kunnen be sluiten tot dit voorstel van maximaal 40.000.onder voorwaarde: 1. Dat de raad goedkeurt de bestek- voorwaarden; 2. Dat een Boskoopsche aannemer het werk krijgt als het verschil niet grooter dan 500.bedraagt; 3. Dat onder geen beding de begroo ting overschreden wordt, tenzij met goed keuring van de raad; 4. Dat als B. en W. niet tijdig kunnen leenen de effecten der bedrijven te gelde gemaakt zullen worden en de bedrijven zullen helpen met de gelden, uit die op brengst verkregen. De heer Haring zegt. dat het onaange naam is voor B. en W. een bedrijven- commissie in te stellen en steeds hier op aan te dringen daar dit een afgezaagd on derwerp wordt. De heer Brand zegt, dat de voorz. de heele raad gepromoveerd heeft tot be- drijven-commissie, maar is dat opzet of niet? De raad is niet competent genoeg alles te beoordeelen; er moeten bekwame personen inzitten die volkomen op de hoogte zijn, hetgeen met een bedrijven- commissie het geval is. De Raad heeft niets af te wijzen, maar slechts te verzoe ken aan B. en W. of dit gaat en deze be slissen, of er al dan niet een bedrijven- commissie komt. Maar hiervoor is reeds 18 jaar gevochten en steeds zonder resul taat. Er zijn dingen gébeurd, die niet door den beugel kunnen. Hier valt de voorz. den heer Brand in de rede en zegt dat hij dit niet neemt. Er is niets gebeurd, dat niet door den beugel kan en waarop den heer Brand zinspeelt, heeft hiermede niets te maken en is door hooger instantie uitgemaakt, waarna de zaak weer volkomen rein stond. De heer Brand geeft dit toe. De heer Loef zegt, dat er wel over de 40.000.gesproken wordt maar niet over de voordeelen, die deze opbrengen. Wethouder v. Gelderen is het eens met den heer Brand, dat de raad van derge lijke zaken geen verstand heeft en dat technisch groote deskundigen voor een puzzle stonden, hoe deze zaak op te los sen daar het een zuiver wetenschappelijke kwestie is, hetgeen ook niet door een be drij ven-commissie opgelost had kunnen worden. De voorzitter sust. De voorz. antwoordt in laatste instan tie, dat de reserve er is voor de verliezen; de zaak is echter zoo dat er op het oogen- blik een bedrag van 40.000.vrij is door afloopen eener leening. Spr. geeft de belofte, als het voor December vastgelegd kan worden, dat dit gedaan zal worden. De reserve zit echter in de bedrijven en het is niet gewenscht, die er uit te halen. Het maximale bedrag is gesteld op 40.000.en 'wat betreft de aanbesteding wordt gehandeld overeenkomstig art. 209. Om de zaak op te nemen in de begroo ting was niet mogelijk daar deze slechts 14 dagen te voren bekend was. In principe is dit voorstel moreel aan vaard, hetgeen reeds de vorige keer is ge bleken, maar wat zou er gebeurd zijn als tot de raad gezegd was: laten we nu maar stemmen. Dan zouden „de fiolen uwer toorn zijn uitgestort over de hoofden van het college". Als de werkzaamheden binnen de 40.000.blijven zal er in geen geval meer gebruikt worden. De heer Noest zegt, dat bij de bouw van het tentoonstellingsgebouw door B. en W. gezegd is, dat zij alles in het werk zullen stellen om de voorwaarden van het lande lijk contract in het bestek op te nemen, hetgeen niet gebeurd is. Wanneer thans GEMEENTERAAD VAN NOORDWIJKERHOUT Vergadering van den gemeenteraad van Noordwijkerhout op Maandag 31 Mei des namiddags te zeven uur. Tegenwoordig elf raadsleden. Afwezig de heeren J. Padding, en G Brugman, beiden wegens ziekte. Voorzitter: de burgemeester. De voorzitter opent de vergadering met gebed. Een aantal ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Besloten wordt een kasgeldleening aan te gaan van ƒ110.000 tegen een rente van 9.85 pet. per jaar inclusief provisie. Aan G. Th. J. van Munster en F. H. Backes zal op hun verzoek een bijdrage worden gegeven ingevolge art. 13 der L. O. wet voor hunne kinderen die de R.-K. ULO- school te Sassenheim bezoeken en wel van 12.50 per jaar. Tot leden der Commissie tot Wering van schoolverzuim worden herbenoemd de heeren J. A. M. Pijnenburg, L. Horsthuis er. P. J. Arends. Vastgesteld worden, een verordening in gevolge art. 22 der gemeentewet regelende de inning van haven- en en kadegelden, benevens een instructie voor den haven meester. Het voorstel van B. en W. tot het slui ten eener nieuwe overeenkomst betreffen de de levering van gas in de gemeente Noordwijkerhout door de Stedelijke Gas fabrieken te Leiden, gaf aanleiding tot een ampele discussie. De voorzitter merkt op, dat de bestaan de overeenkomst op 31 December 1953 af loopt. In 1943 heeft Noordwijkerhout het recht de overeenkomst op te zeggen, doch moet dan het net tegen taxatie overnemen, ten minste tegen een bedrag vertegenwoor digende het nog niet afgeschreven gedeel te van de pl.m. 100.000 aanlegwaarde. Leiden heeft aangeboden een nieuwe overeenkomst te sluiten, die 31 December 1959 afloopt. Van opzegging vóór 1959 kan dan geen sprake meer zijn. Volgens de nieuwe overeenkomst zal de prijs van het gas zoowel voor Noordwij kerhout als voor De Zilk ƒ0.01 boven den Leidschen gasprijs bedragen. Bovendien wordt een extra-korting gegeven van 0.01 per M.3 Deze korting is weliswaar tijde lijk, maar het ligt niet in de bedoeling ze af te schaffen. Het directe practische resultaat van de nieuwe overeenkomst is, dat de prijs van het gas te Noordwijkerhout f 0.02 per M.3 en te Zilk 0.03 per M.3 goedkooper wordt. De heeren v. d. Voet, v. d. Berg, v. d. Klauw verklaren met de nieuw'e overeen komst wel accoord te kunnen gaan. Leiden ziet wel in, dat alleen een redelijken prijs een voldoende afname stimuleert. Na eenige door den voorzitter nog gege ven inlichtingen sluiten de heeren L. M. van Noort en A. H. van Noort zich hierbij aan. De heer de Winter verklaart zich te gen het voorstel. Het voorstel van B. en W. wordt bij ac clamatie aangenomen met aanteekening, dat de heer de Winter tegen is. Op voorstel van B. en W. worden de Nieuwe Duinstraat, de Emmastraat, een ge deelte van de Julianastraat en een gedeel te van de Kortenbachstraat door de ge meente van de R.-K. Woningbouwvereeni- ging „St. Antonius van Padua" in eigen dom overgenomen. De heer van Parera vraagt, waarom het andere gedeelte van de Kortenbachstraat niet wordt overgenomen. De voorzitter antwoordt, dat dit gedeel de belofte gedaan wordt de voorwaarden der vakorganisaties v. h. landelijk con tract in het bestek op te nemen, zal spr. voorstemmen. Na in B. en W. hierover even van ge dachten te hebben gewisseld, deelde de voorz. mede, dat het maximaal bedrag niet hooger dan 40.000.zal komen en dat opname van het collectief contract in het bestek geëischt zal worden, waarna dit voorstel met algemeene stemmen werd aangenomen. Enkele voorstellen tot wijziging der ge- meentebegrooting dienst 1936 en 1937 als mede van de begrootingen van het elec- triciteits-, gas- en waterbedrijf werden hierna zonder meer aangenomen. Bij de rondvraag vraagt de heer de Ruyter naar aanleiding van de verschil lende diefstallen, het nachtelijke politie toezicht te versterken. De voorz. zegt, dat er nachtelijke dienst wordt gedaan en dat deze zoo noodig versterkt zal worden. De heer Loef vraagt de aandacht van B. en W., of het niet mogelijk is de Trio bussen te laten doorrijden naar de Goud- sche Rijweg voor het vervoer naar het dorp en station der bewoners van Reijers- koop. Hieromtrent zijn de besprekingen gaande en worden nadere voorstellen van Trio afgewacht. Tevens vraagt spr. naar den overwegbewaker welke is vrijgespro ken of indien deze veroordeeld was dit ge volgen voor de gemeente zou kunnen heb ben. De voorz. zegt, dat dit niet met zeker heid te zeggen is. De heer Noest vraagt na de laatste ver kiezingen de stembureaux beter in te richten, zoodat niet gezien kan worden hoe er gestemd wordt, zooals op enkele bureaux het geval was. Tevens vraagt spr. bij officieele ontvangsten geen alco holhoudende dranken te schenken. De heer Brand vraagt, of de Voorkade geteerd wordt en de groote kuilen dicht gemaakt alsmede een betere toestand van de sloot bij de begraafplaats in Reijers- koop. De heer v. d. Staak vraagt het trottoir in de Valkenburgerlaan door te trekken, hetgeen echter door de eigenaars die daar huizen bouwen moet geschieden. Tevens vraagt spr. een sproeiwagen voor de gemeente hetgeen echter hooge kosten mee zal brengen. Hierna sluiting. te van de Kortenbachstraat van een ande ren eigenaar is. Indien deze eigenaar het op prijs stelt, zal ook diens straat worden overgenomen. Ged. Staten deelen mede, dat de minis ter van Binnenlandsche Zaken bezwaar heeft om te bevorderen, dat door de Kroon ontheffing wordt verleend aan de gemeen te van de verplichting, neergelegd in art. 179, 2e lid der Gemeentewet. De Minister is n.l. van oordeel, dat de functie van ge meentewerkman voor een capitulant in aan merking komt. De voorzitter verklaarde de zienswijze van den minister te betreuren, daar ge meentewerkman een baantje is, waar zeer veel geschikte krachten voor in het dorp zijn te krijgen, die thans zullen moeten worden gepasseerd. Er zal echter wel niet veel aan te doen zijn en B. en W. stellen daarom voor om aan het verlangen van Ged. Staten, die uitnoodigen een capiti- lantenverordening vast te stellen, te vol doen. De heer A. H. v. Noort zou nog even met de vaststelling van een verordening willen wachten. Straks komt er een nieuwe mi nister van Binnenlandsche Zaken, wel licht denkt die er anders over. De voorzitter zegt, dat een niéuwe minis ter ter zake geen ander oordeel zal heb ben. De aangelegenheid is echter niet van dringenden aard. Daarom heeft spreker geen bezwaar tegen eenig uitstel. Conform wordt besloten. In de begrootingen dienst 1936 en 1937 worden eenige wijzigingen aangebracht. Ingekomen is een schrijven van Ged. Staten waarbij deze mededeelen, dat de Regeering in beginsel bereid is aan de ge meente Noordwijkerhout over 1937 een bij drage te verleenen van 42.000 mits nog een aantal bezuinigingen worden aange bracht. Zoo wensoht de Regeering, dat de af schrijvingen op de wegen worden terugge bracht van 3784.49 op f 1918.49. Zooals bekend worden de kosten het stofvrij ma ken van wegen over drie dienstjaren ver deeld. Aangenomen wordt daarbij dat de weg in die drie jaren geen verder onder houd meer noodig heeft. Na 3 jaren is ech ter weer een nieuwe bewerking noodig en het gaat daarom niet aan de kosten van aanleg over zes jaren te verdeelen zooals de Regeering wil. Tegen verlaging van den betrokken post zal bezwaar worden ge maakt. De vergoeding aan de bijzondere scho len ex art. 101 der L. O.-wet wenscht de Regeering teruggebracht te zien van 9 op 8 per leerling. Ook hiertegen zijn over- wgende bezwaren. De schoolbesturen heb ben het hier steeds met minder gedaan dan de schoolbesturen in de gemeenten in de omgeving. Zij zijn niet in staat geweest om een flinken voorraad in te slaan, waartoe men elders wel in de gelegenheid is ge weest. De katholieke scholen verzorgen verder het bewaarschoolonderwijs zonder eenige subsidie, terwijl de school met den Bijbel door haar gering leerlingenaantal het nu reeds zwaar genoeg te verantwoorden heeft. Met de voorgenomen verlaging kan dus niet accoord worden gegaan. De posten schrijf- en bureaübehoeften en druk- en bindwerk wenscht men te samen met 75 omlaag, omdat toevallig op deze posten in 1935 75 minder werd uitgege ven dan thans geraamd. Het is aldus de voorzitter een eigenaardig systeem om indien men een jaar minder heeft uit gegeven te vorderen, dat me» dit een volgend jaar ook doet. Immers de behoef ten zijn in diverse jaren verschillend. Zoo zijn dit jaar een nieuwe bouwverordening en een nieuwe politie-ver ordening gedrukt. Deze post kan daarom niet worden ver laagd. De post „onderhoud van het Raadhuis" moet met ƒ40.omlaag. De voorzitter merkt op, dat men zich daarin kan schik ken, doch dan moet het voorgenomen sau zen van de secretarie en de secretariska mer achterwege blijven. De post telefoonkosten moet met 50. omlaag, omdat in 1935 minder is uitgege ven dan thans geraamd. Vergeten wordt echter in Den Haag, dat de telefoon met toestemming der Regeering in 1936 is uit gebreid, waardoor de jaarlijks te betalen abonnementsprijs hooger wordt. Ook hier kan de gewenschte bezuiniging niet wor den bereikt. De post onderhoud pompen en riolen moet met 30 omlaag. Het zal gebeuren De post rente van kasgeldleeningen moet met 1000 omlaag. Bij den tegenwoordigen lagen rentestandaard is .hiertegen geen bezwaar. Bij de rondvraag wijst de heer J. v. d. Berg Verdegaal op het snelle rijden en de gebrekkige lading van de vrachtauto's, die grond op het Sint Bavogesticht halen. Hij wenscht daartegen maatregelen. De heer de Winter vraagt maatregelen tegen het zwemmen op Ruigenhoek, zulks in strijd met de bepalingen der politiever ordening. De voorzitter zal deze aangelegenheid met de politie bespreken. De heer v. d. Voet zegt met voldoening te hebben geconstateerd, dat de Lange- velderweg met schelpen is bestrooid, wat zeer bevorderlijk is voor een droog dek. Spreker zou ook andere wegen aldus be handeld wenschen te zien. De voorzitter zal dit met den gemeente- opzichter bespreken. De heer v. d. Berg Verdegaal wenscht niet gaarne raadszittingen op Maandag avond. De voorzitter zal trachten met dezen wensch rekening te houden. Waarna de openbare vergadering wordt gesloten.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 11